Toeristisch onderwijs behouden voor Leiden Sommit-:' U houdt a Het Vrouwenkerkplein: een kostbare mislukking STAD OMGEVING „ZE VRAGEN WEL EENS, WANNEER IS HET NU AF?" Grote controle DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 0 et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontrangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het a bonne ment betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de kranteparapln aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). |pnieuw vrouw ïngerand in lift [DEN Een 22-jarige Leidse uw is gisteravond aangerand in de van een flat aan de Jan Luyken- u De vrouw stapte samen de lift in een jongeman, die haar beetpakte de lift zich in beweging zette. De iw wist zich los te rukken, waarna ingeman zich uit de voeten maakte de lift stilhield. Volgens de vrouw hij tussen de 20 en 22 jaar oud en hij donkerblond haar. Hij was ge- ed in een geel/blauw ski-jack. De geman reed na de aanranding weg een brommer. De politie sluit niet dat het om dezelfde man gaat die sdagavond een vrouw aanrandde in lift van een flat aan de Paramaribo- Tot 1990 geen ontslagen bij club- en buurthuizen LEIDEN Het aantal agogische ar beidsplaatsen in de club- en buurthuizen blijft tot 1 januari 1990 op ten minste 34 gehandhaafd. Bovendien behoudt de sec tor stedelijk jongerenwerk 8,5 formatie plaatsen en worden de 12 halve forma tieplaatsen voor het peuterspeelzaalwerk niet aangetast, tenzij de gemeente als ge volg van ingrijpen van overhand weder om moet bezuinigen. De personeelsleden die zich niet bezighouden met agogische werk behouden hun baan. Dit is vastge legd in de arbeidsplaatsenovereenkomst tussen vertegenwoordigers van werkge vers, werknemers en gemeente. Nu deze overeenkomst is gesloten, kan een cen traal werkgeversinstituut voor het club- en buurthuiswerk worden opgericht. Samenwerkingsverband krijgt 40.000 gulden LEIDEN De gemeente wil het Samenwerkingsverband tegen Seksueel Geweld 40.000 gulden subsidie toekennen, op voorwaarde dat de deelnemende instellingen ook 40.000 gul den beschikbaar stellen. De stichting had om 150.000 gulden gevraagd om twee beroepskrachten te kunnen betalen. Vanaf eind 1984 heeft de stichting een coördinator gehad, halverwege het jaar 1985 kwam daar iemand bij. De rijks overheid heeft echter aangekondigd de financiering met in gang van 1 januari 1987 over te laten aan de gemeente. Het college van B en W meent dat de stichting het wel af kan met een coördinator. Vrijdag overlegt de gemeente met de deelnemende instellingen. De leden van de commissie on derwijs, sociaal cultureel werk en emancipatie stemden gis teravond in met het voorstel van het college, maar M. van der Nat (VVD) en W. Bleijie (CDA) maakten een financieel voorbehoud. Omdat er in de begroting van de directie Wel zijn geen rekening is gehouden met deze subsidie en er ook geen ruimte meer voor kon worden gevonden, wordt het geld namelijk gehaald uit de pot „onvoorzien". Beide raads leden vonden dat de commissie financiën moet bekijken of dat mogelijk is. Ten toonstelling van De Zanger LEIDEN De Eerste Leidsche Vereeniging van Vogelliefhebbers „De Zanger" houdt za terdag 29 en zondag 30 november de jaarlijkse vogeltentoonstelling. In clubhuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 worden drie- tot vijf honderd verschillende soorten vogels tentoon gesteld, zoals kanaries, parkieten en zebravin- ken. De openingstijden zijn zaterdag van 10-18 uur en zondag van 10 tot 16 uur. De toegang is gratis. Werkgroep opgericht voor bejaardenhuis Zijloever LEIDEN/DEN HAAG Gemeente- en pro vinciebestuur zijn overeengekomen een werkgroep op te richten om de mogelijkhe den van de bouw van een bejaardenhuis op de Zijloever te onderzoeken. Het is de bedoe ling dat de werkgroep in maart volgend jaar met een eerste rapport komt. In het naiaar van '87 moet een definitieve beslissing vallen over de bouw. Wethouder H, de la Mar (ou- derenzaken) beschouwt de medewerking van de provincie als een positieve ontwikke ling om tot de bouw van een bejaardenhuis te komen. „We worden sinds '78 aan het lijn tje gehouden. Volgend jaar wordt in ieder geval duidelijk wat er gaat gebeuren". De la Mar hoopt dat er in '88 geld voor de bouw kan worden vrijgemaakt. Zou blijken dat de bouw van het bejaardenhuis de eerste jaren niet mogelijk is, wil hij andere plannen voor de Zijloever gaan ontwikkelen. De gemeente diende aanvankelijk een aan vraag in voor de bouw van een verzorgings huis, maar die is tot op heden niet gehono reerd. Het plan is nu om er een verzorgings- en verpleeghuis van te maken, waarin bo vendien mogelijkheden komen voor tijdelij ke opvang van thuiswonende bejaarden. IJe capaciteit zouy 60 bedden gaan bedragen. Volgens een begroting uit '85 zou de bouw ervan 5,3 miljoen gulden bedragen. Volgens De la Mar is de bouw van het bejaardenhuis bij de provincie weinig omstreden. De tegen werking zou plaatsvinden door het ministe rie van WVC, dat het benodigde geld niet beschikbaar wil stellen. LEIDEN De Leidse Meao aan het Lammen- schanspark behoudt de afdeling toeristisch on derwijs. Dat heeft staats secretaris N. Ginjaar- Maas van onderwijs en wetenschappen toege zegd in een gesprek. Vol gens directeur C.E. van Oort van de Meao bestaat de kans dat zijn school moet fuseren met de middelbare horeca-oplei- ding in Den Haag of met het RIO (Rijnlands Insti tuut voor Ondernemers onderwijs) in Leiderdorp. Van Oort zei dit gister avond tijdens een verga dering van de raadscom missie onderwijs. Tot voor kort zag het ernaar uit dat de Meao de studie richting toeristisch onderwijs zou kwijtraken. De staatsse cretaris vond het beter het toeristisch onderwijs te ver binden aan horeca-scholen in Groningen, Tilburg en Apel doorn. Dit in tegenstelling tot eerdere plannen om deze richting te verbinden aan ze ven scholen voor middelbaar economisch en administratief onderwijs. De directeuren van de scholen voor Meao met een experimentele toe ristische richting in Leiden, Utrecht, Maastricht en Zwol le, schreven een boze brief naar de Tweede Kamer. Bo vendien namen de directeu ren een advocaat in de arm en dreigden met een kort ge ding als de staatssecretaris haar eerder gedane belofte niet zou nakomen. De ge meente .Leiden schreef de staatssecretaris een brief met het verzoek „de eerder geda ne toezeggingen gestand te doen en aan de Leidse Meao een volwaardige afdeling Toerisme toe te kennen". Volgens de gemeente vervult de school „een belangrijke regiofunctie",, en „boekt de Meao in Leiden in het kader van de relatie beroepsoplei ding-arbeidsmarkt met name bij de toeristische richting zeer goede resultaten". Onge veer 400 leerlingen volgen toeristisch onderwijs in Lei den. Op 10 november deed Gin jaar in een persoonlijk ge sprek met de directeuren de mondelinge toezegging dat aan de vier scholen een toe ristische afdeling wordt ver bonden. Maar ze voegde er volgens Van Oort wel aan toe, dat er bij zeker drie maar wellicht bij vier of vijf mid delbare horeca-scholen ook een afdeling toeristisch on derwijs zou komen. Naast de scholen in Tilburg, Gronin gen en Apeldoorn, maakt ook de horeca-opleiding in Den Haag kans op een toeristische afdeling. „Dan moeten we misschien aansluiting zoeken met de Haagse school", aldus Van Oort. „Maar misschien moeten we ook fuseren met het Rio, zo dat er een „economisch ly ceum" ontstaat". De direc teur benadrukte gisteravond nogmaals de huisvestingspro blemen van zijn school. „We hebben Alphen benaderd, en deze gemeente steunt ons plan om daar een dependan ce op te richten. De staatsse cretaris zegt: „Dat kan niet". Maar we hebben voor dit plan onverwachts steun ge kregen vanuit het Alphense bedrijfsleven", aldus direc teur Van Oort. ïilips topman Dekker \dens bedrijvendag: niversiteiten i bedrijven toeten beter imenwerken LEIDEN De Leidse Opknapbeurt Het gedeelte van de Oude Sin gel bij de Marebrug krijgt mo menteel een opknapbeurt. De face-lift is een gevolg van het besluit van de gemeente Lei den om de aanlooproutes naar het centrum aantrekkelijker te maken. Het trottoir op de Oude Singel wordt verbreed, het wegdek wordt opnieuw be straat en de nu nog schuine parkeervakken komen in de lengte te liggen. Ook het ge deelte van de Lange Mare tot de Marekerk zal onder handen genomen worden. Het is de bedoeling dat de werkzaamhe den voor de feestdagen zijn af gerond. LEIDEN De Leidse politie heeft vanochtend een grote verkeerscontrole gehouden bij molen De Valk. Auto's werden gecontroleerd op technische gebreken en de aangehouden automobilis ten moesten hun papieren la ten zien. Bij de controle wa ren zo'n 20 politiemensen in gezet. Vanmiddag werd de controle verplaatst naar de V oorschoter weg. Verheer De Stichting Veilig Verkeer Nederland vertoont mor genmiddag om 14.00 uur een diaserie over „Ouderen in het verkeer" in diensten centrum De Linde aan de Herenstraat 64. Dit gebeurt in het kader van het actie plan „Verkeer en Mentali teit" van de werkgroep „Ouderen, Verkeer en Ver voer". Deze werkgroep wil alle weggebruikers bewust maken van gedrag dat onge lukken veroorzaakt of door anderen als bedreigend wordt ervaren. Meer inlich tingen: tel. 071-143503. The Treat De Haagse popgroep The Treat treedt morgen op in het LVC aan de Breestraat. Het concert begint om 23.30 uur, de toegangsprijs be draagt een rijksdaalder. De Haagse formatie komt in de plaats van het aangekondig de optreden van Decoy and the Trap, die onlangs is ont bonden. Lezing Peter Banning houdt vrij dag een lezing over de mu ziek van de Indianen in het Faciliteitengebouw in het Witte Singel/Doelencom plex. Hij gaat in op de ge-1 schiedenis, de muziekinstru menten en de rol die mu ziek speelt Tevens geeft Banning een beschouwing over de benadering van het onderwerp muziek aan de hand van een model van (je anthropoloog A. Merriatrt De lezing is de tweede in een serie van drie over La tijns Amerika. Aanvang 20.15 uur. Antiekbeurs Antiquairs uit het hele land zijn morgen, zaterdag en zondag aan wezig in de Leid se Stadsgehoorzaal in hel j kader van de jaarlijkse an- tiekbeurs. Er zijn onder I meer meubels, klokken schilderijen en aardewerk Lc bezichtigen. De Stadsge hoorzaal is vrijdag geopendi van 16.00 tot 21.00 uur. za terdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Volksdansinstuif Clubhuis Matilo houdt mor gen een volksdansinstuif voor ouderen. De instuif staat onder leiding van Qer Elsenaar en begint om 1400 uur. De toegang bedraagt f 2,50. Clubhuis Matilo zit in de Zaanstraat 126. ÏIDEN Er moeten ogelijkheden komen om n snellere en effectieve- kennisoverdacht tussen liversiteiten en bedrij- n te realiseren. Dat mag et worden gehinderd ior bestaande universi- ire bestuurstructuren. universiteiten en het drijfsleven moeten be- r samenwerken. it betoogde W. Dekker, orzitter van de Raad van ezicht van Philips, van- ddag in Leiden op de idse Bedrijvendagen '86. (menwerking tussen uni- irsiteiten en bedrijven is llgens Dekker een zaak jn vertrouwen en van lan- termijn. „Er moet een re- lie worden opgebouwd met jn open uitwisseling van in- ttnatie, waarbij ook tegen- illingen bij voorbeeld ten nzien van octrooien be- reekbaar worden. Er moe- organisatievormen wor- n gevonden voor gemeen- lappelijke projecten. De kende vormen zoals con- ictresearch, raamovereen- msten en ad-hoc-overeen- imsten zijn in een aantal zichten bruikbaar, maar nnen beperkingen als het at om slagvaardig, interna- inaal reageren", aldus dr. ekker. Dat laatste is vol- ns hem een noodzaak voor t bedrijfsleven. Universi- iten en bedrijfsleven heb- n elkaar naar de mening n Dekker nodig. „Laten e er dan ook voor zorgen t we zodanige voorwaar- in en omstandigheden heppen, dat beide partijen itimaal profijt van hun sa- enwerking hebben". Sa- enwerking kan alleen blij- nd en vruchtbaar zijn als ide partijen er belang en at bij hebben, zo betoogde ekker. Het voordeel voor universiteiten is onder eer dat ze contracten ver- ijgen en dus ook meer ld. Het bedrijfsleven heeft vooral voordeel bij omdat eer toegepast en funda- enteel onderzoek binnen :t bereik komt. „Als het drijfsleven in Nederland ze kans niet grijpt en de ncurrent in het buitenland pi", zo waarschuwde Dek- ;r, „dan zal dit zelfs op vrij "trte termijn al een negatief fect hebben op het voort- staan van geavanceerde (Justriële ondernemingen i op onze op export gerich- binnenstad is van oudsher niet rijk aan pleinen. Waar tussen de bebou wing onverhoopt een gat aanwezig bleek, werd dit onmiddellijk als parkeer ruimte in beslag genomen. Sedert enkele jaren heeft het gemeentebestuur een tweetal van deze pleinen teruggewonnen op de au tomobilist. Zowel het Pie terskerkhof als het Stad huisplein werden autovrij gemaakt en kregen hun ruimtelijk karakter in een dfukke binnenstad terug. Op een andere plaats werd zelfs een heus plein gescha pen. Na de sloop van oude bebouwing ontstond in De Camp het Vrouwenkerk- plein, een historisch verant woord rustpunt in een in middels overvolle wijk. Het gaat echter niet goed met het Vrouwenkerkplein; de poli tiek vindt het een grove mis lukking en wil veranderin gen, de buurtvereniging voelt zich in de steek gela ten. Ondertussen wordt bin nen het Stadsbouwhuis druk gewerkt aan alternatieven. „Mensen die hier voor het eerst komen, vragen me wel •eens wanneer het nu af is", zegt een buurtbewoner. In derdaad is op het eerste ge zicht niet geheel duidelijk wat de diepere betekenis van deze betonnen bedoeling is geweest. Een nadere be schouwing leert, dat de be tonnen elementen staan voor de pilaren van de vroegere Vrouwenkerk die op deze plaats heeft gestaan. Maar dat verandert niets aan het feit dat het een kille en som bere vertoning is. Aan het geld kan het niet ge legen hebben. Voor de res tauratie van het pleintje werd in 1981 ruim acht ton beschikbaar gesteld. Enkele jaren daarvoor was al meer dan twee ton uitgetrokken om de gebouwen die er ston den te slopen. Voor het geld werd ook nog wat archeolo gische werkzaamheden ver zet. Meer dan een miljoen gulden heeft het pleintje, zo als het er nu bijligt, gekost. Een belangrijk deel van dat bedrag werd door het rijk beschikbaar gesteld. Kraakactie Wellicht dat de aanleg van het pleintje wat al te haastig en weinig doordacht heeft plaats pphaH Daar w« ir> Het Vrouwenkerkplein: de aanleg ervan kostte meer dan een miljoen gulden. 1981 ook wel enige reden toe. Verontruste middenstanders onder aanvoering van slager Van der Zon kraakten in de zomer van '81 het braaklig gende terreintje en namen het als parkeerplaats in ge bruik. De toenmalige wet houder Cees Waal was woe dend, liet de auto's wegsle pen en plaatste een afzetting rond het terrein om nieuwe kraakacties te voorkomen (naar verluidt heeft deze confrontatie Van der Zon ge ïnspireerd tot het oprichten van zijn Middenpartij). Nog geen twee weken na de kraakactie besloot de ge meenteraad geld beschikbaar te stellen voor de aanleg van het huidige plein. Dat ging vergezeld van enig gerom mel in de rood-liberale coali tie over het parkeerbeleid in De Camp, een discussie die uiteindelijk in het voordeel van Waal werd beslist. Al moest hij daarvoor wel met zijn portefeuille zwaaien. Het voortbestaan van het Vrouwenkerkplein verliep al even moeizaam als de aanleg door middenstanders ge kraakt en door wethouder J. Peters ontruimd worden, er kwamen bouwketen van C&A op te staan en de plaat selijke jeugd leefde zich met de spuitbus uit op de kale muren. Het onkruid tierde er welig en menig buurtbewo ner maakte dankbaar van de gelegenheid gebruik er zijn hond uit te laten. Verpaupering Slechts incidenteel werd het pleintje gebruikt voor het doel waarvoor het was aan gelegd. De buurtvereniging („hoe kan de politiek nu zeg gen dat wij nooit wat met het plein gedaan hebben") orga niseerde er drukbezochte feesten op Koninginnedag en tijdens de Lakenfeesten. Langs het plein ontstonden twee terrassen, waar op war me dagen veelvuldig gebruik van wordt gemaakt en het aanzicht van de winkels aan de V rouwenkerkkoorstraat is de laatste jaren aanmerke lijk verbeterd. Maar daar bleef het bij. middels van overtuigd ge raakt, dat op deze wijze door gaan slechts leidt tot nog verdere verpaupering van het plein. In april van dit jaar schreef de vereniging een brief aan de gemeente, waarin om eenvoudige aan passingen en verfraaiingen werd gevraagd. De kale be tonnen muren zouden aan het zicht onttrokken moeten worden door klimop, terwijl op het plein zitjes en speel- werktuigen geplaatst moes ten worden. „Indien moge lijk ook nog een fontein", vroeg de buurt daarmee in spelend op de rage die zich ten stadhuize aankondigde om her en der in de stad fon teinen te gaan plaatsen. Op de brief werd echter nooit antwoord ontvangen. „De gemeente heeft zich nooit wat aan het plein gelegen la ten liggen", luidt nu het ver wijt. Druk In het Stadsbouwhuis wordt ondertussen druk getekend. Het is de bedoeling dat er in nnuirj rnkHo altprnatipvpn gereed zijn. Enige publiciteit wordt vooralsnog zorgvuldig gemeden. „In principe is er nog van alles mogelijk, we zijn er intern nog niet uit", zegt een betrokken ambte naar. Wel zijn inmiddels sug gesties gedaan om in een complete of gedeeltelijke be bouwing winkels en wonin gen onder te brengen. „Wij willen het liefst dat het plein in zijn huidige vorm blijft bestaan maar wordt aangekleed zoals we de ge meente hebben voorgesteld", zegt B. Dietz, lid van de buurtvereniging. Over een gedeeltelijke bebouwing van het plein is met de buurtver eniging echter te praten.' Laagbouw met wat winkel tjes in de dode hoeken van het plein, is bespreekbaar. En wanneer het zicht op het plein vanuit de Haarlemmer straat door het afbreken van een enkele winkel daar ver groot zou kunnen worden, zou dat helemaal mooi zijn. „Maar we zijn pertinent te gen het volbouwen van het plein", zegt Dietz. OFFT VTF9FP CcidócSouiont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13