(Bowuvnt Van Diik kraakt rapport- Albeda V I Bon: Overproduktie Rudolf Schock (71) overleden 1 a SALARISVERHOGING AMBTENAREN ONMOGELIJK CRISISSFEER OP FILIPIJNEN NA GRUWELIJKE MOORD „Reagan loopt vast in Iraans moeras" Broodoorlog op komst Autobende opgerold Ministerie wist van dubbele boekhouding bij visafslagen Ccidae SouAO/nt Vrijdag 14 november 1986 78e jaargang no. 23656 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND avel weigert geld in Erasmusprijs Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooidredaceur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wun Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68.93, jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0.63 per mm. kleintjes 1.0,44 per mm. Lcsse nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk wat regen. Ook af en toe zon. Minimumtemperatuur on geveer 8 graden. Middagtem- peratuur rond 13 graden. Zui delijke wind, matig, aan de kust af en toe krachtig. Zon op: 07.59; onder: 16.48; Scheveningen hoog water: 02.02 en 14.26; laag water: 10.04 en 22.34. ij [TERDAM Erasmusprijswinnaar Vaclav iel heeft gisteren bij monde van professor ntisek Janouch laten weten dat hij het be- t van 200.000 gulden dat aan de toekenning 'de Erasmusprijs is verbonden, niet zal aan-, ïen. Volgens professor Janouch heeft Havel de gronden voor deze beslissing. Door de s wel te aanvaarden zou Havel door de Tsje-. slowaakse regering ervan kunnen worden :huldigd een door het Westen betaalde dissi- t te zijn, zo merken waarnemers op. Ja- ch zei ervan overtuigd te zijn dat de geld- s een bestemming zal vinden „in de geest Havel". Janouch maakte duidelijk dat Ha- de Erasmusprijs tevens beschouwt als een van erkenning voor de Tsjechoslowaakse isenrechtenbeweging Charta'77. pina 2: IKV heeft geleerd van Charta 11 Rudolf Schock KEULEN De Westduitse opera- en operet tezanger Rudolf Schock is gisteren op 71-jarige leeftijd in zijn woning in Düren-Gürzenich in de deelstaat Noordrijn-Westfalen aan een hart aanval overleden. Hij werd gisterochtend dood op de vloer aan getroffen door zijn schoonzoon. Zijn laatste uit voering was zaterdag in de Festhalle van Bir- kesdorf in de buurt van zijn woonplaats. De overleden tenor zijn vele onderscheidingen ten deel gevallen. In 1954 kreeg hij tot zijn grote vreugde de eretitel van „Kammersönger" van de Weense Staatsopera. Hij was ermee af van het beeld dat hij alleen maar de lichte muziek diende. Pag. 9: Schock, goed voor miljoenen platen. Nederland op matje door gebrek aan milieuwetgeving STRAATSBURG De Europese Commissie dreigt Nederland voor het Europese Hof van Justitie te sle pen, omdat ons land tot nu toe heeft nagelaten de voor de milieubescherming uiterst belangrijke Seve- so-richtlijn om te zetten in nationale wetgeving. De richtlijn bevat uitvoerige voorschriften voor op slag van chemische stoffen, en voorziet in gedetail leerde risico-analyses en snelle alarmregeling. Toch zijn er maar vier EG-landen die de richtlijn hebben toegepast: Denemarken, Groot-Brittannië, de Bonds republiek en Frankrijk. Na de Zwitserse giflozing in de Rijn sprak de Nederlandse minister Smit-Kroes haar boosheid uit over het ontbreken van een alarm eringssysteem en kondigde stappen aan de EG hierin op een lijn te krijgen. Pag. 18: Scheveningse sportvissers koersen rich ting Katwijk. AMRO: Rente daalt verder AMSTERDAM De rente op de kapitaalmarkt zal het komende jaar geleidelijk dalen tot ongeveer 5,75 pro cent. Ook. de geldmarktrente kan gaan zakken. „Nu de angst voor èen belangrijke opleving van de in flatie afneemt, onstaat er ruimte voor een verdere ren tedaling', zei Amro-topman mr. Nelissen gisteren tijdens de jaarlijkse manifestatie „De Dag van het Aandeel" in de Amsterdamse RAI. Nelissen wees er wel op dat het steeds moeilijker wordt zinnige dingen te zeggen over de economische vooruitzichten. „Allerlei ontwikkelin gen lopen niet meer langs de lijnen waarvan wij geleerd hebben dat ze zouden moeten gaan". De bankier waag de' zich toch aan de voorspelling dat de groei van de vier grote Westeuropese landen in 1987 tegen de drie procent zal bedragen. Pagina 6: Financiën bijna klaar met wet voorken nis «sa m (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk van binnenlandse zaken is vooralsnog niet van plan het ad vies op te volgen van de arbitra- gecommissie-Albeda, waarin een salarisverhoging van de ambte naren gerechtvaardigd wordt genoemd. De bewindsman kraakt de kwaliteit van het advies en ziet daarin zeker p geen reden de volgens hem noodzake lijke bevriezing van de ambtenarensa larissen in 1986 (en evenmin in 1987) ongedaan te maken. Dit blijkt uit een vraaggesprek van het dagblad Trouw met Van Dijk. Deze noemt zijn beleid niet onredelijk; hij wil er daarom ook in het kabinet aan vasthouden. Moch ten andere bewindslieden vooral premier Lubbers zou naar een com promis met de ambtenarenbonden streven vandaag in de ministerraad een andere mening uiten, dan zal Van Dijk zich daar fel tegen verzetten. Hij wil niets weten van een reële salaris verhoging voor het overheidsperso neel en „wil voorrang blijven geven aan korter werken en het opvullen van vrijkomende arbeidsplaatsen". Dat de commissie-Albeda hem een an dere koers adviseert, maakt niet veel indruk op de minister. „Er wordt in het advies geen enkele relatie gelegd tussen het inkomensbeleid en het werkgelegenheidsbeleid. Het gaat om de vraag of je kiest voor werk of in komen. In het advies is daarvan niets terug te vinden". Ook op andere punten heeft Van Dijk stevige kritiek. „Het politieke testament van mijn voorganger (De Korte) wordt opge voerd, waarin hij stelt dat de bevrie zing zo niet langer kan. Ik begrijp dat niet. Dat was een politiek testament en dus zeker geen kabinetsbeleid, laat staan een belofte aan de ambtenaren bonden die verwachtingen gewekt kan hebben". Pag. 3: Van Dijk niet bang voor sta king ambtenaren Bejaarde karateka De 70-jarige mevrouw Krista Weiss uit het Duitse Forchen- heim heeft de zwarte band (1e dan) gehaald, de hoogste kleur die de karate-sport kent. Hierna volgen alleen nog ex tra dan-graden. Negen jaar geleden begon mevrouw Weiss aan de Oosterse vechtsport. Op de foto's de bejaarde kara teka tijdens haar wekelijkse training. {A-leden worden itgeleverd :N HAAG De twee IRA- len die in Nederlandse ge- ngenissen zitten, zullen wor- n uitgeleverd aan Groot- ittannië. Wanneer dat pre- s zal gebeuren, moet nog irden vastgesteld. Staatsse- etaris Korte-van Hemel istitie) besloot vandaag in te an op het Britse verzoek. Na lichtingen te hebben inge- mnen zegt Korte-van He- .'l dat de vrees voor een zeer' _-Jrde behandeling na hun te- {keer ongegrond is. De idman van de IRA-leden zal ittemin bij de Europese mmissie een klacht indie- ii tegen de Nederlandse De vermoorde Filipijnse politicus Rolando Olalia. MANILA De politieke pro blemen voor de Filipijnse pre sident Corazon Aquino stape len zich op. De geruchten over een ophanden zijnde coup houden het land al een week in de greep. De beestachtige moord op de populaire linkse politicus en vakbondsleider Rolando Olalia voorspelt wei nig goeds voor haar. De aan hang van Olalia dreigt met massademonstraties als de re gering geen maatregelen neemt tegen het leger, dat ach ter de moord zou zitten. De 50-jarige Olalia stond aan het hoofd van de linkse Volks partij (Partido Ng Bayan), met een geschatte aanhang van 1,5 miljoen mensen. Olalia was te vens voorzitter van de mili tante vakbond KMU die een half miljoen leden telt. Hij verdween woensdagavond na een KMU-vergadering, samen met zijn chauffeur. Aanvanke lijk werd aangenomen dat hij was ontvoerd. Olalia's vrouw zei dat hij al twee dagen door „vreemde" mannen was ach tervolgd. De politie ontdekte echter gistermorgen in een buitenwijk van Manila het zeer zwaar verminkte lijk van Olalia, en een paar kilometer verder dat van zijn chauffeur. President Aquino heeft toege zegd alles te zullen doen om de moordenaars op te sporen. Pagina 4: Bevreesde Aquino moet zich nog steeds bewij zen President ontkent ruilhandel met wapens voor gegijzelden (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft van nacht in een televisietoe spraak een toelichting ge geven op de geheime wa penleveranties aan Iran. Maar uit Amerikaanse po litieke reacties blijkt dat Reagan veel nieuwe vra gen heeft opgeroepen en oude onbeantwoord heeft gelaten. Volgens Congres leden „loopt de president vast in het Iraanse moe- Reagan maakte met zijn toe spraak een einde aan dagen lang officieel stilzwijgen over de affaire. Hij zei dat geheime diplomatie en leveranties van kleine hoeveelheden wapens gerechtvaardigde methoden zijn om opnieuw Amerikaanse invloed in het strategisch be langrijke Golfgebied te ver krijgen. Daarbij is enige voor uitgang geboekt. De beschuldi gingen dat de wapens worden gestuurd als een soort losgeld voor de Amerikaanse gijze laars in Libanon, noemde hij „volstrekt uit de lucht gegre pen". Hoewel met grote terughou dendheid, besloot Reagan toch tot het houden van de toe spraak, omdat er vele „onjuiste berichten" in de Amerikaanse pers zouden circuleren. Maar de president ontkende noch de contacten met Iran noch de wapenzendingen. Door de kleine hoeveelheid zouden de wapens bovendien toch geen invloed hebben op het militai re evenwicht tussen Iran en Irak. Reagan zei verder dat de Amerikaanse politiek om niet met terroristen te onderhande len niet is overtreden. De pre sident liet op geen enkele wij ze blijken dat hij van plan is zijn huidige politiek tegenover Iran te wijzigen. Overigeqs zouden de VS ook van plan zijn een regeling te treffen voor 500 miljoen dollar Iraans geld, dat sinds 1981 in de VS worden vastgehouden. Iran heeft gezegd dat het niet zal bemiddelen bij de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars in Libanon, zolang de VS de le veranties van wapens en re serve-onderdelen aan Iran te genhouden. Het gaat daarbij om wapens die onder de sjah waren gekocht en betaald, maar nooit geleverd. Pag.4: „Reagan zwicht voor chantage terroristen". ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto'» en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. Apen mishandeld bij proeven TOKIO In Japan zijn testen mate ze bestand zijn tegen uitgevoerd met auto's waarin schokken. De onderzoekers apen werden vastgebonden en wilden het gedrag van de die die vervolgens tegen betonnen ren en hun zenuwstelsel bestu- muren werden gereden. De deren tot ze dood gingen. De kop van de apen werd in een proeven met twaalf Japanse ijzeren band gevat en met apen en een baviaan zouden plakband op zijn plaats gehou- inmiddels zijn gestaakt, den om na te gaan in welke Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en en 15.00. telefoonnummer 071-122248 en u nabezorgd. dab gaat goedkoop brood importeren (Van onze sociaal-economisch redacteur) iEVENTER - Een nieuwe broodoorlog dreigt. De Edah komt op orte termijn met in het buitenland gebakken brood voor 1,49 jlden. Na de uitspraak gisteren van het Europese Hof ziet Idah geen belemmeringen voor de import van brood dat vol- ns Nederlands recept in West-Duitsland en België kan worden ibakken. Er wordt verwacht dat andere supermarkten volgen, minimumbroodprijs voor in Nederland gebakken brood is gulden. •e uitspraak van het Europese Hof is het gevolg van twee juri- ische procedures die in 1985 tegen de Edah waren aangespan- en toen het bedrijf de minimumbroodprijs aanviel, olgens de Edah blijkt uit de uitspraak van het Europese Hof at de huidige minimumprijsregeling voor in Nederland gebak- en brood niet verboden is en dus ook nog lang zal standhou- en. Daarom zal Edah snel besprekingen openen met bakkerijen i onze buurlanden om volgens Nederlands recept te gaan bak en. De Edah verwacht dat die bakkerijen nu bereid zullen zijn 1 investeren in uitbreiding van hun bakcapaciteit. Dat brood omt voor 1,49 gulden in de winkels en levert Edah geen verlies p Daaruit blijkt volgens de Edah dat in Nederland de brood- riis kunstmatig te hoog wordt gehouden. 'ok in de melksector wordt de minimumprijs aangevochten. Iet supermarktconcern Konmar moest gisteren voor de Haagse echtbank verschijnen in verband met een kort geding, aange- >annen door de Nederlandse Mélkhandelaren Organisatie MO). Deze organisatie eist dat de Konmar de verkoop stopzet an Belgische melkprodukten, waarvan de prijzen lager liggen an de in Nederland geldende minimumprijs. 1PELDOORN Met de aanhouding van in totaal 34 personen it midden- en oost-Nederland denkt de politie de diefstal van estig auto's te hebben opgelost. Verdeeld over twee groepen au- okrakers wist de bende tussen februari en augustus de bruikba- onderdelen van de auto's door de verkopen. De rest kwam in staalpers terecht. Vier hoofdverdachten blijven in voorlopige echtenis. De bende wordt er ook van verdacht zich schuldig emaakt te hpbben aan oplichting van verzekeringsmaatschap- ijen en verduistering van de bouwmaterialen. De opbrengst an alle delicten bij elkaar bedraagt ongeveer 1,6 miljoen gul- en. Van de gestolen goederen is vrijwel niets teruggevonden. Caribische Miss World De 23-jarige Giselle Jean ne-Marie La- ronde uit Trini- dad-Tobago is gisteren in Londen tot Miss Wereld 1986 ge kroond. Twee de en derde werden res pectievelijk Miss Dene marken en Miss Oosten rijk. De Neder landse deel neemster viel al bij de eerste selectieronde af. Bouwbond FNV: arbeids omstandigheden verslechterd UTRECHT Allerlei inspanningen ten spijt zijn de arbeidsom standigheden in de bouw de laatste jaren verslechterd en niet verbeterd. Vooral de werkdruk is fors toegenomen, zo blijkt uit een enquête die de Bouw- en Houtbond FNV onder 700 leden heeft gehouden. De bond voert momenteel onder het motto „Wie maakt er een keet van?" een campagne ter verbetering van de arbeidsomstan digheden in de bouw. Het antwoord op die vraag moet volgens de bond luiden dat de werkgevers in de eerste plaats voor de „keet" verantwoordelijk zijn maar dat ook veel werknemers in de bouw te weinig oog hebben voor verbetering van de kwaliteit van hun eigen arbeid. De resultaten van de enquête zijn voor de bond aanleiding om bijvoorbeeld bij de komende cao-onderhan- delngen harder dan ooit op verbetering van de arbeidsomstan digheden te gaan hameren, aldus een vakbondswoordvoerder vanmorgen. PVDA-KAMERLID: „BRAKS GAF ONJUISTE INFORMATIE" DEN HAAG Ambtenaren op het ministerie van land bouw en visserij zijn al jaren op de hoogte van het bestaan van dubbele boekhoudingen op visafslagen. In rapporten uit 1984 van medewerkers van de directie visserijen die op de afslagen zijn gestationeerd, staan daarvoor keiharde be wijzen. Minister Braks (Visserij) heeft de Tweede Kamer verleden week dan ook onjuiste infor matie gegeven toen hij ont kende van de zaken te weten, beweerde het PvdA-kamerlid Tazelaar gisteren weten na be studering van de betrokken rapporten. Op basis van Taze- laars bevindingen zal de ka mercommissie voor visserij dinsdag bijeenkomen voor een gesprek. Aansluitend daaraan wil men minister Braks zelf over de zaak aan de tand voe len. Een woordvoerder van de minister liet gisteravond we ten dat minister Braks in de Kamer niet ontkend heeft we tenschap te hebben gehad van dubbele boekhoudingen op de afslagen. Strafrechtelijk zijn de dubbele boekhoudingen echter nog niet aangetoond. Braks zelf reageerde geschrok ken. Desondanks liet hij weten de zaak met vertrouwen tege moet te zien. „Ik heb het alle maal zelf bekeken. Het valt nog wel mee", aldus de minis ter. Volgens de Groningse officier van justitie zijn er geen ambte naren van het ministerie be trokken bij de affaire rond de visafslag van Lauwersoog. Pag. 3: Ministerie van Visse rij: Het is een woordenspel POLITIE ZOETERMEER VINDT DODE VROUW ZOETERMEER De Zoeter- meerse politie heeft gistermid dag het lichaam van een 31-ja- rige vrouw gevonden. De vrouw lag dood in haar wo ning. De politie was gealar meerd door de ex-vriend van het slachtoffer, die haar wilde bezoeken, maar geen gehoor kreeg. De vrouw had volgens de politie onder meer een aan tal hoofdwonden. Er is giste ren sectie verricht. De vrouw deed eerder deze week aangif te van een poging tot doodslag. Meer bijzonderheden wilde de politie vandaag in het belang van het onderzoek niet geven. Er wordt veel te veel melk en rundvlees geprodu ceerd in Europa. We spreken al jaren over de te grote melkplas en dè almaar groeiende boterberg. Landbouwcommissaris Frans Andriessen wil de overproduktie nu daadwerkelijk te lijf gaan met een zodanige verhoging van de superheffing op melk, dat de boer niet 56 cent per te veel geprodu ceerde liter gaat betalen, maar 75 cent. Dat is nota bene bijna net zoveel als de 90 cent die één exem plaar van de Leidse Courant - mits men een abon nement heeft! - kost. Reden voor een boer om toch maar de melkkraan een beetje dicht te draaien. Hij kan, nét als u, zijn geld beter (aan bijvoorbeeld de Leidse Courant) besteden. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1