De huishouding is een zeer produktief familiebedrijfje TOYOTA COROLLA SEDAN V.A. 21.145,- STERK MAAR WA/s „Melkquota gaan 5 procent omlaag ËeidóC Sou/tont DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986PAGIN] DR. HAGENAARS EN T VERTEKENDE BEELD VAN DE ECONOMIE Het gaat hier om een bijzonde re leerstoel, die meer met de nationale portemonnee dan met de huishoudportemonnee te maken heeft. Dr. Hage naars' benoeming is dan ook eerder een gevolg van haar staat van dienst dan van haar vrouw-zijn. „Eigenlijk is het verbazing wekkend dat de leerstoel nog niet eens bestaat. Het huishou den is een onderbelichte factor in de economie. Terwijl in dat huishouden wel degelijk pro- duktie plaatsvindt, zoals in een bedrijf. Er gaan arbeidsuren van mannen, vrouwen en kin deren in zitten, er worden grondstoffen verwerkt tot maaltijden. Machines en appa raten worden gebruikt om dit complete produktieproces rond te krijgen. Het is een zeer pro duktief bedrijfje, dat tal van produkten maakt", doceert dr. Hagenaars. Metaalplastic Naar de wasserij Ogenschijnlijk lijdt de Neder landse economie er niet bijzon der onder dat de eerder ge noemde rekenmeesters weinig notitie hebben genomen van dit bijzonder produktieve deel van de samenleving. „Dat is gezichtsbedrog", zegt de toe komstige hoogleraar. „Welis waar is de produktiviteit van de huisvrouw en -man niet af te lezen uit statistieken, mo dellen en programma's, maar het is geenszins uitgesloten dat de werkelijkheid door deze veronachtzaming van het hoofdstuk huishouding sterk afwijkt van wat we op papier hebben staan". Wie wil weten hoe de econo mische groei van jaar tot jaar verandert, zal ook rekening moeten houden met het steeds wisselende aandeel van de huishoudingen in die groei. „Als je vroeger de was naar de wasserij bracht, werd dat via de omzet van dat bedrijf gere kend bij het Nationaal. Pro- dukt", legt dr. Hagenaars uit. „Naarmate de mensen meer wasmachines gingen aanschaf fen om die was thuis te doen, daalde de waarde van het pro- dukt van de wasserijen in het nationaal produkt. Zo gaat het met van alles. Gaan mensen meer doe-het-zelven, dan heeft dat directe invloed op de marktsector. De produktie van bedrijven lijkt er door te ver minderen, maar verdwijnt in feite alleen naar een deel van de economie waar geen cijfers van bekend zijn". Deze werknemer van het chemieconcern Du Pont gaat vrijwel ge heel schuil achter een berg plastic „pillen" die gebruikt worden bij de fabricage van een nieuwe hittebestendige en supersterke plasticsoort. Het plastic, dat de naam Arylon heeft meegekregen, zal volgens Du Pont vooral metaal en glas gaan vervangen. In Chatanooga, Tennesse, is een nieuwe produktielijn opgestart. Bouwvereniging pleit voor afschaffing subsidies OOSTERBEEK De Nederlandse Vereniging van Bouwonder nemers vindt dat de overheid moet streven naar een situatie waarin op den duur zonder subsidies kan worden gebouwd. Vol gens voorzitter drs. ing. C. Bokx komt dat iedereen ten goede: de overheid, de belastingbetaler, de woonconsument en de bouw wereld zelf. Hij heeft dit pleidooi gisteren gehouden op de leden vergadering in Oosterbeek. Bokx meent dat woningbouw zonder subsidies de kwaliteit en het niveau van de huizen uiteindelijk automatisch doet verbete ren. Door haar subsidieverlening heeft de overheid immers al tijd bepaald aan welke eisen en normen nieuwbouw moest vol doen en die zijn volgens Bokx ver achtergebleven bij de ontwik kelingen van andere consumentenproducten. Het verschil tussen een auto uit 1946 en een auto anno 1986 is enorm groot, het verschil tussen een woning uit die tijd en een woning uit deze tijd zou in kwalitatief opzicht te verwaarlozen zijn. Hij meent dat de verhouding tussen de prijs van een wo ning en de daarvoor geboden kwaliteit niet deugt, juist doordat die overheidseisen niet noemenswaardig veranderd zijn. Bokx' voorganger heeft drie jaar geleden tot grote schrik van de andere organisaties van aannemers ook gepleit voor afschaffing van bouwsubsidies. Bokx meent dat alleen voor mensen met een uitkering en een minimumloon subsidie moet blijven bestaan. Bouwen zonder subsidies en zonder vergaande overheidsbe moeienis wordt volgens Bokx mogelijk als de rente zoals door deskundigen verwacht blijft dalen naar een niveau van vier procent in de jaren negentig. Bovendien zal er tegen die tijd 250 miljard gulden bij de pensioenfondsen en de verzekeringsmaat schappijen liggen. Met dat geld moet toch wel het een en ander te financieren zijn, aldus Bokx. Bokx wees er woensdag op dat als de overheid terugtreedt uit de gesubsidieerde woningbouw, de rente vanzelf lager zal worden. Zij hoeft immers niet langer geld te lenen voor de financiering van de miljardensubsidies. De vraag naar geld wordt dan gerin ger, het rentepeil navenant, lager, zo luidt deze redenering. Zo herkent u een supernormale auto. Goed ogende vorm geving, luxe zonder overdaad en betrouwbaar tot en met het laatste nippeltje. De Toyota Corolla dus. Een supernormale middenklasser met klasse. Miljoenen tevreden Corollarijders draaien een veelvoud aan zuinige kilome ters. Over klasse valt niet te twisten. Over smaak wel. Daarom is er een Corolla Sedan en een Corolla Liftback. Met 1.3 ltr. 12-kleppen benzinemotor of 1.8 Itr. dieselmotor. Alleen de prijs ligt wellicht een klasse lager dan u had verwacht. Voor Toyota is dat normaal! LEIDEN - A.J. VERBERG'S ALTTO B V. - Zoelerwoudseweg 23 - Tel. 071-313141 RIJNSBURG - GARAGE DIJKSMAN BV. - Oegstgeesterweg 17-23 -Tel. 01718-20500. SASSENHEIM-'GARAGEBEDRIJF A. BORST-Parklaan60-Tel.02522-14625.TERAAR-GARAGE8EDRIJFJ.J.VANDERGEEST-Westkanaalweg37-Tel.01722-2132i ZOETERWOUDE - GARAGE HEEMSKERK - Schenkelweg 109 - Tel. 01715-1220. *Off. Agent LEIDEN De nationale rekenmeesters die bij onze economie de vinger aan de pols houden gaan er prat op precies te kunnen vertellen hoe we er over een paar jaar voorstaan. Bruto Nationaal Produkt, nationale bestedingen, overheidsschuld, het zijn gegevens die vooraf met zus en zoveel cijfers achter de komma worden gege ven. Bedrijven produce ren, consumenten consu meren en de overheden reguleren, zo heet het in de economie. Maar wat er in de huishoudingen wordt geproduceerd aan eigen goederen en dien sten, dat bleef tot voor een aantal jaren groten deels buiten beschouwing. En dat terwijl het toch gaat om een bloeiend „be drijf" van mannen, vrou wen en kinderen, dat vol gens sommige schattingen maar liefst dertig procent van ons Nationaal Pro dukt levert. Een miljar denzaak dus. We hebben straks fn Neder land een bijzondere leerstoel, die ervoor moet gaan zorgen dat de zaken wat de misreke ning betreft een beetje worden rechtgetrokken. „Een bevesti ging van een trend, een stuk erkenning", zegt de 32-jarige mevrouw dr. A.J.M. Hage naars. die nu nog hoofddocent is bij de Vakgroep Economi sche Vakken en de Werkgroep Jurimetrie aan de Rijksuniver siteit Leiden. Vanaf 1 januari is zij als bijzonder hoogleraar „Economie van de huishoude lijke sector" verbonden aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Zo gaat het ook andersom: werd de verpleging van zieke mensen vroeger veelal thuis gedaan, tegenwoordig is het ziekenhuis in zwang. „Het plaatje verandert, maar het is in feite niet meer dan een ver tekening". Zwart geld Mevrouw Hagenaars maakt de vergelijking met het zwart- geldcircuit. Wie als econoom rekening gaat houden met dit officieuze circuit, krijgt andere uitkomsten uit de rekensom metjes over de economie. Al dat zwarte geld blijft nu uit de belastingdossiers, maar wordt toch besteed. Mensen hande len ermee, investeren het in kleine en grote dingetjes, was sen het desnoods „witIn elk geval verdienen anderen er weer een boterham mee, het geen onze economie weer een „tandje hoger" brengt. „De huishoudelijke sector is weliswaar niet illegaal, maar toch onzichtbaar, zwart, buiten de officiële cijfers. Het zou best wel eens kunnen dat bij het bekend worden van die cijfers onze economie opeens wat anders blijkt te werken. Daarom is het van groot be lang dat we dat gaan onder zoeken. Gegevens die we nu nog niet naar tevredenheid kunnen verklaren, worden dan mogelijk wel duidelijk". Het wordt een hele toer de ontbrekende cijfertjes over de huishoudingen boven tafel te krijgen. Want wat is nu wer kelijk de waarde van het ver zorgen en opvoeden van een kind in het gezin? „We kunnen er niet zomaar een prijsje aan hangen. Im mers: dit produkt komt niet op de markt, er wordt niet voor betaald. De enige aanwijzing is de tijdsduur die men er mee STRAATSBURG De Euro- te zetten, levert na aftrel pese melkquota moeten met 1,5 miljard verliescompei ingang van het komende voor de boeren een feit melkjaar met nog eens vijf besparing op van 1,4 procent omlaag. Dat vindt de gulden, begrotingscommissie van het Het parlement stemt Europees Parlement. Het week ook over de voorstel van de commissie zal van een speciaal later deze week in Straatsburg landbouwoverschotten bijna zeker een meerderheid zetten. Hiervoor is krijgen in het voltallige parle- jaar bijna zeven ment. den nodig. Dit geld De verlaging van de quota ten de begroting om, iuvej komt bovenop de door de mi- worden gebracht door Ai° nisterraad al goedgekeurde staten, zo vindt de verlagingen van twee procent commissie, die in deze o^V' volgend jaar en één procent in ting waarschijnlijk gevolj 1988. Volgens de begrotings- worden door de rest val uc commissie is een hervorming parlement, van het landbouwbeleid on- ontkoombaar. De EG beschikt Y13^? instelling van over anderhalf miljoen ton ge- ciaal fonds voorkomt me inkw deeltelijk onverkoopbare boter Spanje en Portugal en meer dan één miljoen ton meebetalen aan het melkpoeder. van overschotten die hebben veroorzaakt. Fonds deskundigen in het zou de komende jaren w< De voorgestelde maatregel, die omgerekend 24 miljard mede bedoeld is om de minis- nodig kunnen zijn om c ters van landbouw onder druk raden weer kwijt te pol de i kr i Kort geding tegen „Gouden Berge Dr. Hagenaars: „In het huishou den vindt wel degelijk produk tie plaats. Er gaan arbeidsu ren van mannen, vrouwen en kin deren in zitten, er worden grondstoffen verwerkt tot maaltijden. Ma chines en appa raten worden gebruikt om dit complete pro duktieproces rond te krijgen. Het is een zeer produktief be drijfje". bezig is. Zo schildert men zelf, wordt er een klein klusje op geknapt, repareert men de auto. Op die momenten wor den taken van de marktsector overgenomen, wordt zelfs ge ïnvesteerd. De vraag is: zet zo'n trend zich door? Hoe zit het met de neiging van men sen om meer en meer zelf te doen, of met kant-en-klare produkten te werken? Het is een flink karwei om de verte kening van economische cij fers te corrigeren". Dat het bedrijfsleven beseft dat het belang heeft bij ophel dering van de rol van huis houdingen, blijkt uit de wijze waarop de bijzondere leerstoel wordt gefinancierd. Negen grote Nederlandse onderne mingen waren zó geïnteres seerd in de rol van de huis houdens dat ze via een stich ting de helft van het werk van dr. Hagenaars op de Erasmus Universiteit betalen. Haar werk moet praktisch toepasba re oplossingen opleveren voor bedrijfsleven en overheid, waar dagelijks beslissingen worden genomen over zaken waar jarenlang weinig concre te gegevens over bestonden. ARJEN VAN DER SAR HILVERSUM Tegen de makers van het VPRO-pro- gramma „Gouden Bergen" is opnieuw een kort geding aan gespannen. Na twee rechtsza ken van het bedrijf Hollandia Kloos van de familie Lubbers tracht nu het effectenkantoor „Greentree" een rectificatie via de rechter af te „Greentree" beschuldig ^fe/i journalisten Lex en Feike Salverda kantoor ten onrechte che" af te hebben r De VPRO heeft laten lieker geen aanleiding te zien richtgeving te rectiiicere^uitei

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10