SNVB waarschuwt FC Den Haag Als er nu niets gebeurt wordt het een grote chaos' Politiebonden zijn het beu Goud en twee liter water voor Annegreeth Pieper Annuleringen treffen sponsor FC Den Haag Sportwereld FORT £eidóe(3oma/nt WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 PAGINA 9 istrumtoernooi 5; des Pacta nkem DEN Fides Pacta houdt lag al weer voor de vijfde 1 een groot zaalkorfbal- nooi in de Leidse Groe- dhallen. In totaal nemen verenigingen aan dit eve- ent voor senioren-, junio- aspiranten- en pupillen- 4 Leicfrs dee^- Behalve Die Ha- Kwiek en Sperwers ko- de deelnemende vereni- en alle uit Leiden. De dklasse voor senioren is geheel Leidse aangelegen- De Algemene, De Danaï- tingerl Zuiderkwartier en (na- m in. 'ijk) Fides Pacta strijden de hoogste eer. naf ARAV Bert Jacobs weg bij Fortuna Sittard SITTARD Fortuna Sittard en trainer Bert Jacobs hebben besloten het contract, dat aan het eind van dit seizoen af loopt, niet te verlengen. Jacobs (45) heeft drie jaar gewerkt bij de Sittardse eredivisieclub. Daarvoor was hij onder meer werkzaam bij FC Utrecht, Roda JC, Seiko in Hong Kong en Sparta. Fortuna vindt dat het in belang van beide partij en is vroegtijdig een standpunt in te nemen. Oranje wint zonder te scoren ZEIST Het Olympisch team hielp tenslotte zelf maar een handje. Waar het Nederlands voetbalelftal gisteren vergeefs trachtte de naar een plaats bij het „echte" Oranje solliciterende doelman Stanley Menzo te passeren, lukte het Willy Boessen als enige. De overigens sterk acterende verdedi ger van Fortuna Sittard verschalkte met een onfortuinlijke beweging zijn eigen goalie na een voorzet van Ren'e van der Gijp en zorgde er al dus ongewild voor dat Nederlands eerste keus de eerste van de twee oe fenduels - vandaag is Jong Oranje de opponent - tijdens de tweedaagse sta ge in Zeist met winst afsloot: 1-0. SLECHTS VIER WINNAARS BU OPENING WK DAMMEN GRONINGEN De openingsronde van het dertiende toernooi om het we reldkampioenschap dammen in Groningen leverde gisteren slechts vier winstpartijen op. Naast de Nederlandse kampioen Rob Clerc en de Israëliër Galperin, wonnen ook de Russische kampioen Alexander Dibman en oud-we- relakampioen Iser Koeperman. In het „pikante" duel tussen Jannes van der Wal en John van den Borst kwam de oud-wereldkampioen niet verder dan remise, terwijl ook de overige Sovjet-grootmeesters zich met een puntendeling tevreden moesten stellen. De partij tussen Koeperman (Vst) en Autar (Sur) had het volgende verloop: 1. 32-28 19-23; 2. 28x19 14x23; 3. 37-32 10-14; 4. 41-37 5-10; 5. 35-30 20-25; 6. 40-35 14-19; 7. 44-40 10-14; 8. 46-41 14-20; 9. 32-28 23x32; 10. 37x28 18-23; 11. 42-37 23x32; 12. 37x28 20-24; 13. 41-37 17-21; 14. 47-42 15-20; 15. 31-26 4-10; 16. 16x17 12x21; 17. 38-32 10-15; 18. 43-38 21-26; 19. 49-43 16-21; 20. 28-23 19x28; 21. 33x22 13-19; 22. 39-33 9-13; 23. 33-29 24x33; 24. 38x29 20-24; 25. 29x20 25x14; 26. 43-38 7-12; 27. 32-28 11-17; 28. 22x11 6x17; 29. 34-29 12-18; 30. 50-44 17-22; 31. 28x17 21x12; 32. 30-25 1-7; 33. 44-39 18-22; 34. 39-33 12-18; 35. 38-32 22-27; 36. 32x21 26x17; 37. 37-32 7- 12; 38. 42-38 18-22; 39. 40-34 17-21; 40. 32-28 12-17; 41. 34-30 21-27; 42. 48-42 13-18; 43. 30-24 19x30; 44. 35x24 27-31; 45. 36x27 22x31; 46. 42-37 31x42; 47. 38x47 17-21; 48. 45-40 21-26; 49. 24- 20 15x24; 50. 29x9 3x14; 51. 33-29 26-31; 52. 28-23 8-12; 53. 40-34 31-37; 54. 34-30 2-8; 55. 30-24 8- 13; 56. 24-20 13-19; 57. 20x9 19x28; 58. 25-20 28-32; 59. 20-14 18-23; 60. 23x7 32-38; 61. 7-2 37-42; 62. 9-3 42-48; 63. 2-30 zwart geeft op. Ziekte van Pfeiffer velt Thérèse Wilmink KAMPEN - Thérèse Wilmink, de veel voudig nationaal kampioene turnen uit Kampen, is de eerstkomende maanden uitgeschakeld door de ziekte van Pfeif fer. De Kampense eindigde anderhalve week geleden tijdens het turngala om de Ahoy' Cup als beste Europese deelneem ster. Tijdens dat toernooi had Thérèse de ziekte al onder de leden en moest met een forse keelpijn turnen. Wilmink zal de eerste tijd thuis moeten blijven en kan niet trainen of de school bezoeken. Daar door loopt ze volgende week een vierlan- denwedstrijd met Hongarije, de Verenig de Staten van Amerika, Hongarije en Ne derland in Zwitserland mis. 1ST Het bestuur van KNVB zal FC Den binnenkort een riftelijke waarschu- sturen waarin wordt meld dat men van plan isoïjsancties te treffen je- is voetbalverenigingen, door het optreden van pöaanhang binnen de sta- een enigszins nor- Jllle voortgang van de fipetitie gedeeltelijk of iektf ,èei ondermijnen. Op nd van artikel 11 van licentiereglement is bestuur betaald voet- ,gerechtigd voorwaar- te verbinden voor eming aan de com- {itle wanneer ontwikke len in of buiten de IVB daartoe aanleiding if en. }ns is het tevens zo dat de iVB tegen een club met een felmatig rellen veroorza- lile aanhang, zo lang niet ■Uitdrukkelijke schuld van Jrërtegenwoordigers van die kan worden gesproken, 1 maatregelen kan nemen. ziljde algemene vergadering I het betaalde voetbal op 24 Deerlrember zal worden gepleit den|r wijziging van het tucht- ilijkefcment. Die veranderingen ten-|6en een omkering van de >ek Mast- waardoor de clubs 'n-taan moeten aantonen dat illes hebben gedaan de vei- leid van het voetbal te ver- PHL-voorzitter Fred van Hal 5 fMilC Dep Haag toonde zich avond in een eerste reac- jer ongelukkig met deze iemens: „Dan krijgen we jg| iFA-toestanden. Daar kan ROTTERDAM De Rotterdamse afdelingen van de Alge meen Christelijke Politie Bond (ACP) en de Nederlandse Politie Bond (NPB) steunen hoofdcommissaris Blaauw bij diens standpunt dat FC Den Haag voor de rest van dit sei zoen geweerd moet worden uit Rotterdam. „De politiemen sen beginnen gemotiveerd te morren", zo schreef de ACP gisteren aan burgemeester Bram Peper. „Het incasseringsvermogen van de politie heeft praktisch zijn nulpunt bereikt, omdat zij regelmatig voor onzinnige voetbaltaken (onbetaald) moeten komen opdraven". De Rot terdamse ACP-ers zien niet veel in het voorstel van FC Den Haag om supporters te vragen thuis te blijven. „Het moet volgens mij niet serieus worden genomen en het lijkt mij ook praktisch niet uitvoerbaar", aldus voorzitter Zijlmans in zijn brief. NPB-bestuurder Van Leeuwen is het volledig met zijn collega eens. „De Rotterdamse politiemensen moeten zonder betaald te worden regelmatig stenen happen", zo om schreef hij de situatie. In de maand november moet Rotterdam met 1300 politie mensen, van wie 1000 op vrije dagen, paraat hebben bij voetbalwedstrijden. De Maasstad heeft in die periode te ma ken met vier van dergelijke wedstrijden, die het Rotterdam se korps ongeveer een kwart miljoen gulden kosten. De meevaller van het omzetten van Sparta-FC Den Haag is in' de cijfers nog niet verwerkt. De ME houdt toezicht tijdens de later gestaakte wedstrijd Excel- sior-FC Den Haag. DEN HAAG Voor directeur Frans van Steenis van Hotel plan bestond zijn werkdag gisteren louter uit het voeren van gesprekken inzake de relatie van zijn bedrijf tot FC Den Haag. „De discussie of wij met het steunen van het betaalde voetbal verder moeten gaan is hier intern natuurlijk maan dag direct op gang gekomen. Daarnaast heb ik al talloze brieven en telefoontjes ontvangen van mensen die hun on genoegen kwijt wilden. Het heeft ons ook in zakelijk opzicht getroffen, want er zijn enkele tientallen annuleringen bin nen gekomen". Van Steenis zegt zich te kunnen indenken dat mensen niet langer van de reizen van zijn bedrijf gebruik wensen te ma ken. „Als bijvoorbeeld een autobedrijf voor 50 procent ex- nazi's in dienst heeft, kun je natuurlijk stellen: dat maakt mij niet uit, die wagen rijdt prima. Maar ik kan me ook voorstellen dat mensen daar een andere mening over heb ben". Van Steenis is dan ook helemaal niet blij dat de naamsbe kendheid van zijn bedrijf dezer dagen wederom is vergroot. „Als dat in relatie tot supportersrellen is, ben ik daar zeker niet gelukkig mee", aldus de directeur. „Ik heb gemerkt dat FC Den Haag bij velen nog maar op weinig sympathie kan rekenen en dat treft ons dan ook indirect". Van Steenis merkt verder op dat hij niet gelukkig is met sommige commentaren van FC Den Haag-zijde. „Ik wil ech ter geen namen noemen", zegt de directeur, die deze opmer king nog eens laat volgen met een „geen commentaar" als hij wordt geconfronteerd met de woorden van voorzitter Dé Stoop dat de spelers van Excelsior maar bij de amateurs moeten gaan voetballen als ze niet tegen de druk zijn opge- ik zeker niet achter staan. Want in de praktijk zou dat kunnen betekenen dat het voortbestaan van bepaalde clubs in het geding komt". En wat betreft de omgekeerde be wijslast stelt Van Hal: „Men moet niet vergeten dat FC Den Haag al eerder met ge staakte wedstrijden is gecon fronteerd. Toen zijn er altijd uitvoerige onderzoeken ge weest en telkens is het bestuur van FC Den Haag vrij gepleit van elke vorm van schuld". Het sectiebestuur nam gisteren in Zeist met het omzetten van Sparta-FC Den Haag in een thuiswedstrijd voor de Hage naars tevens een beslissing die burgemeester Bram Peper van Rotterdam niet onprettig in de oren klonk. De eerste burger van Rotterdam, die wellicht bij de KNVB heeft gepleit voor een dergelijke oplossing en binnenkort overleg zal hebben met voorzitter André van der Louw, had gisteren na overleg in de gemeenteraad nog ge steld dat wat hem betrof FC Den Haag op 30 november niet bij voorbaat welkom was in Den Haag. Hij schaarde zich echter niet geheel achter de woorden van hoofdcommissa ris Blaauw, die stelde dat FC Den Haag wat hem betrof niet meer naar de Maasstad be hoefde af te reizen. Fred van Hal, die overigens meldde dat er volgens hem geen supportersclub bestaat onder voorzitterschap van John Florijn, over de omzet ting van de wedstrijd: „Gezien het tijdstip is het een prakti sche oplossing. Er is nu wat meer tijd om te praten", stelde de vice-voorzitter, die overi gens via de pers moest verne men dat de KNVB tot het be sluit was gekomen. Haaks daarop stond het com mentaar van collega Floor Bouwer van Sparta: „Gezien de reacties van mede-club mensen kan men wel stellen dat Sparta des duivels is", stel de Bouwer. „Sparta-FC Den Haag was een sportief interes sante wedstrijd, waarvoor wij zeker wat belangstelling had den verwacht. Nu moet die wedstrijd als laatste in de com petitie worden afgewerkt en de kans is aanwezig dat het duel dan niet meer interessant is. Kortom: het kost Sparta geld". Het stak Bouwer tevens dat Sparfe op geen enkele wijze in het ove is gekend: „Wij zullen o ier intern over be raden. Formeel is het zo dat de KNVB het recht heeft een dergelijke maatregel te tref fen, maar dit is geen oplossing maar het verschuiven van problemen. Ik kan me goed voorstellen dat wij hiertegen toch protest zullen aanteke nen. Want het komt er nu in het kort op neer dat supporters direct invloed uitoefenen op het verloop van een competitie en dat is toch eigenlijk te gek om over te praten". te praten DENNIS MULKENS Voetbalgeweld waait over DEN HAAG Het sup- portersgeweld waardoor Engelse voetbalclubs voor twee seizoenen van deel name aan Europese cup wedstrijden zijn uitgeslo ten, lijkt nu vooral in an dere Europese landen te woeden. In Engeland hebben zich dit seizoen vijf grote inci denten voorgedaan. Het ergste was op 20 septem ber toen supporters van Leeds United bij een uit wedstrijd in Bradford een met gras begroeide heuvel en een vrachtwagen met levensmiddelen in brand staken. De politie ver richtte 64 arrestaties en de aanhang van Leeds mag geen uitwedstrijden meer bijwonen. In München raakten afge lopen zaterdag 20 politie mannen gewond, toen 250 supporters het veld op stormden tijdens een wed strijd tussen München 1860 en Bayreuth. In Griekenland kwam een supporter op 26 oktober om het leven door een vuurpijl die voor het begin van de wedstrijd tussen Larissa en Paok Salonica werd afgestoken. In Nederland staat de wedstrijd tussen FC Den Haag en Excelsior van af gelopen weekeinde nog vers in het geheugen. Tot eind oktober waren bij voetbalwedstrijden in Ne derland 58 fans gewond geraakt en 215 arrestaties verricht. Vorige week zondag meld de de Rotterdamse politie dat een supporter ernstige brandwonden had opgelo pen en dat 37 supporters waren gearresteerd. In Den Bosch werden twee bommetjes onschadelijk gemaakt voor de aanvang van de wedstrijd FC Den Bosch tegen FC Den Haag.Bij de UEFA-cup wedstrijd tussen Feye- noord en Borussia Mön- chengladbach raakten Rotterdamse supporters slaags met plaatselijke aanhangers van Borussia en vernielden winkelrui ten en auto's. De politie verrichtte 71 arrestaties. Tips voor de W5 HILVERSUM De W5-draverijen worden zondag in het sportpark van Hilversum gehouden. Onze W5 tips voor deze meeting luiden. W5-1: Anne Melodie<3), Zorana(lO), Zenim Neyenrode(l). W5-2: Zenith Impulse(l), Arrive J(8), Arend (3). W5-3: Zimpulse Alkestis(6). Zoon Buitenzorg! 11), Zip Cartouche(9). W5-4: Zignal Frisia{7), Yankee For- tuna(8), Zamora van Barke(3). Lente (4), Winston Jac (12). i de EEN VAN GEENQUETEERDEN IN STEEKPROEF VAN ONZE KRANT: (Vervolg van voorpagina) )EN HAAG Een op- allend element in onze elefonische steekproef is lat inwoners van Wasse- ïaar niet in ruime meer- lerheid van mening zijn lat de grens van het 'oetbalvandalisme is be- eikt. Slechts vijftig pro ent is van oordeel dat lit zo is. Twintig procent leeft over dit onderwerp jeen mening en dertig irocent acht uitbreiding /an het geweld en de misdragingen nog moge- ijk. 3e enquete van onze krant evert een aantal andere op- nerkelijke resultaten op. Zo s een groot aantal mensen 'an mening dat de grenzen 'an het toelaatbare bij het 'oetbalvandalisme al veel ferder waren overschreden, len man antwoordde: „Die irens is te laat getrokken., )at had al veel eerder moe ien gebeuren". En een ander: Het vandalisme is al veel te ang getolereerd. Als er nu tog niets gebeurt wordt het «n complete chaos". Twee^ dames sluiten zich tierbij aan. Een oma van een zoetbalfan: „Je ergert je cheel. Vroeger had je het lef tiet voor dit soort dingen. Ik :ou graag willen zien dat er weer wat meer ontzag voor ïlkaar zou zijn. Maar als je de ■edenering van Stoop hoort lenk je, die had beter in Am- iterdam kunnen blijven". Welke typering de andere vrouw nog wat aanscherpt: „Als je zo'n voorzitter hoort en dat is maatgevend voor het bestuur dan kan ik me voorstellen dat dit soort inci denten gebeurt". Een bewoonster van een wijk bij het Zuiderpark herinnert zich de situatie van enige we ken geleden bij een thuis wedstrijd van FC Den Haag. „Je hebt gewoon angst om in de buurt van het Zuiderpark te komen. Als je die lui zi^t ben je bang om ze in de ogen te kijken. Je durft op zondag niet eens meer je huis uit. Het is een schande". Deze dame is van oordeel dat FC Den Haag als gevolg van de misdragingen van een deel van zijn aanhang niet van de competitie behoeft te worden uitgesloten. „De voetballers moeten niet lijden onder wat er op de tribunes gebeurt. Die jongens doen het voor de sport en voor hun boterham". Waarbij ze deels wordt bijge vallen door een man. „De vraag moet niet zijn of de club moet worden uitgeslo ten. De spelers kunnen er niets aan doen. De vraag moet zijn: moet FC Den Haag zijn wedstrijden met of zon-* der toeschouwers spelen?". En een ander: „Het uitsluiten van een club heeft geen zin. Je moet de problemen handi ger, algemener oplossen. Dan heeft iedereen er wat aan". Deze man vindt dat inmid dels al voldoende is gedaan om het geweld te beteugelen. „Er zijn al veel te veel maat regelen getroffen". Een an der: „De hele familie is dol op voetbal, maar we zijn het er allemaal over eens: die club moet straf hebben". In zonnetje Essentieel onderdeel in de enquete en wellicht wat te weinig beschouwd door de talloze deskundigen die in middels hun zegje hebben ge daan over de problemen is de aandacht die raddraaiers in de publiciteit krijgen. Een vrouw: „Die vandalen krij gen te veel aandacht in de pers en te weinig in hun om geving". Een man hierover: „Te veel aandacht voor die supporters is niet goed. Ze vinden dat ze dan te veel in het zonnetje worden gezet. Maar lezers en kijkers heb ben wel recht op informatie". De eigenaar van een kapsa lon, die overigens niet ano niem behoefde te blijven: „Je moet de problemen niet weg moffelen En een verkoper in een feestartikelenwinkel voegt daar aan toe: „Het zijn altijd de slechterikken die de aandacht krijgen. Er is zeker ook een kern goedwillende supporters. Maar over hen krijg je niks te lezen. Bijvoor beeld die actie met die ge verfde duiven. Die heeft veel Iemand anders: „Ze krijgen nog meer publiciteit dan de koningin. Die jongens vinden dat prachtig". Een andere man is rücksicht slos in zijn oordeel. „Ze moe ten worden doodgezwegen. En tegelijkertijd moet er kei hard tegen ze worden opge treden". Onverschillig Er zijn ook reacties, die ge tuigen van de nodige onver- schillgheid. „Och", zegt ie mand, „je gaat voor je eigen risico. Ze moeten het die jon geren zelf maar laten uit vechten. Dan merken ze van zelf wel dat op den duur nie mand meer komt. Al die po litie bij de wedstrijden is overdreven. Je kunt de slachtoffers beter na afloop buiten opvangen. Zo is het toch geen sport meer". Waar in deze ondervraagde wordt bijgevallen door een ander. „Wat is dat, FC Den Haag? De hele betaalde sport is een onding". En over eventuele contacten met die relschoppers zegt ie mand. „D'r is met die lui he lemaal niet te praten". „Er is geen kruid tegen gewassen", meent een ander berustend". Waarop een geënqueteerde zegt: „Ik ging vroeger altijd kijken, maar dat doe ik niet meer. Er is maar één metho de, die gasten gewoon in hun benen schieten". Welk dras tisch advies wordt aangevuld met: „Ze moeten allemaal in een inrichting worden ge stopt". „Of naar de Noord oostpolder worden verban nen", zegt een ander. „En ze worden nog bij Aad en Sonja in het televisieprogramma gevraagd. We ergeren ons krom", besluit iemand. sportuitslagen (MEN tldkamploenschap in Groningen ito ronde: Baljakln (Sov)-Kouame 1-1; Korenjevskl (Sov)-MltsJanskl LV) 1-1; N'Diaye (Mall)-Gantwarg 1-1; Casarll (Belj-N'Diaye (Sen) Kane (Sen)-Dibman (Sov) 0-2; perman (VSt)-Autar (Sur) 2-0; Van Borst (Ned)-Van der Wal (Ned) 1- Jansen (Ned)-Vermln (Ned) 1-1; Inard (Fra)-Galperin (Isr) 0-2; Lean- (Bra)-Clerc (Ned) 0-2. VOETBAL Reserve divisie A: FC Den Haag-SW 2-0; Volendam-Excelsior 2-1; Haar- lem-DS '79 3-1; FC Utrecht-Sparta 3- 1; Telstar-Ajax 1-4; Feyenoord-AZ 0- 2. B: FC Gronlngen-Emmen 2-1; Wa- geningen-Go Ahead Eagles 3-1; He- racles-Heerenveen 1-3; PEC Zwolle- De Graafschap 3-0. VOLLEYBAL Eredivisie, dames: VVC-Orion 0-3 (14-16, 6-15, 8-15). Tennis Michiel Schapers is in de eerste ronde van het Grand Prix-toernooi in Lon den uitgeschakeld door de Spanjaard Sergio Casal. De Nederlander won de eerste reeks met 6-2 maar verloor de volgende sets met 6-1 en 6-4. Voetbal Landskampioen PSV heeft rechtervleugelver dediger Berry van Aerle en middenvelder Frans van Rooy voor de rest van het seizoen uitgeleend aan de Belgische eerste klasser FC Antwerp. Boksen De Britse bokser Dennis Andries verdedigt in februari zijn wereldtitel in het half-zwaargewicht (WBC-ver- sie) tegen de Amerikaan Tho mas Hearns. DELFT De heuse do pingcontrole bij de Euro pese jeugdkampioenschap pen judo stelde de Delftse Annegreeth Pieper het af gelopen weekeinde in Oostenrijk eigenlijk nog voor het grootste pro bleem. Om te bewijzen dat haar wereldtitel op le gale wijze was verkregen, moest het 16-jarige zwaar gewicht zaterdag in Leon- ding haar plas inleveren. „De eerste keer viel het bekertje om. Ik heb toen eerst twee liter water moeten drinken om het weer een beetje vol te krijgen". De rap van de tongriem gesne den HAVO-scholiere kon gis teren nog steeds niet geloven dat ze in haar categorie (boven 72 kilogram) de allerbeste van Europa is. „Ja jeetje", kirde ze, gevraagd naar een eerste reac tie. Na haar aankomst op Schiphol, vulde de woonka mer aan de Delftse Spoorsin- gel zich met onder meer leef tijdgenoten, die zich reuze be nieuwd toonden naar Anne- greeths belevenissen in het Al penland. Waarbij de onder werpen .jongens" en „disco's" al rap de plaats innamen de koka's, de yuko's, de waza- ari's en de ippons. En het Delftse „bij-de-handje" haakte daar al even rap op in. „Vooral die ene Belgische knul De gouden Europese medaille in het zwaargewicht beteken de voor de Delftse, na wat overwinningen bij landenwed- strijden haar eerste echte in ternationale succes. „Het was allemaal echt gaaf. Vooral toen het volkslied voor me werd gespeeld. Ik moest wel slikken, maar huilen niet". Weinig keus Pieper, judotelg van de Schi- tluidenaar Joop Gouweleeuw, etrad negen jaar geleden voor het eerst de tatami. „Ik had zwemles gehad en m'n ouders deden me daarna gewoon op judo. Ik had eigenlijk weinig keus", aldus de kampioene, die op drie-jarige uit haar geboor testad Den Haag verhuisde. „In het begin won ik nooit wat. Pas vanaf mijn elfde ging het wat lekkerder. Toen ik dertien was werd ik voor het eerst jeugdkampioene van Ne derland. Op mijn verjaardag kreeg ik de zwarte band. Daarvoor hoefde ik maar twee partijen te judoën". GELUK LAAT DELFTSE JUDOKA NIET IN DE STEEK BIJ EK pp 1 li 1 ^fp 1 1 ET Ik Sm/ - "*^581 jeugd. En ook tijdens het Europese ti- teltoernooi in Oostenrijk ging het afgelopen zaterdag voor Pieper eigenlijk van een leien dakje. Slechts drie gewonnen Kartijen en ze stond op de oogste tree van het erepodi um. „Ik had een hele gunstige loting. Eerst moest ik tegen Karin Dorfinger, een Oosten rijkse. Ik scoorde een ippon zoals ik eigenlijk nooit doe. Daar ben ik nog steeds ver baasd over. In de tweede par tij, tegen de Spaanse Angeles Castello, had ik ontzettend veel geluk. Precies in het tijd signaal werd ik gevloerd, maar de scheidsrechter zei dat het net te laat was. We hadden al lebei een straf. Ik dacht de de mijne zwaarder was, maar het was net andersom". En zo rol de ze dus in de finale, waar Pieper de Italiaanse Manuella Tondollo tegenover zich trof. „Die partij won ik op beslis sing. Het verschil was 'niet zo duidelijk en eigenlijk had ik dus daarbij ook geluk". f Vergeten Daarmee kwam de titel eigen lijk even plotseling als de uit nodiging voor deelname. Want pas drie dagen voor het ver trek hoorde Pieper dat ze was uitverkoren tot de jeugdselec- tie. En dan nog nadat ze zelf had opgebeld naar de zwijgza me judobond. „In mei van dit jaar zijn we met een- teampje naar Oostenrijk geweest voor individuele wedstrijden. Dat was mijn eerste judoreis naar het buitenland. Bondscoach Karei Gietelink, die overigens vreselijk goed kan oppeppen, zei me daarna dat ik gewoon moest doorgaan met trainen en dat ik kort voor de ek wel zou horen of ik meemocht. De NSF had inmiddels geregeld dat ik vrij van school kon krij gen, maar ik hoorde al die tijd niks. Toen ik opbelde naar de bond, kreeg ik te horen dat ze me door de drukte van de we reldkampioenschappen in Maastricht waren vergeten. Twee dagen voor het vertrek lag de expressie-brief in de bus". En ondanks de late invitatie bereidde de Delftse zich blijk baar optimaal voor. „Ik weeg nu 73 kilo. Bij nationale wed strijden doe ik een categorie lager mee en dan moet er dus een kilootje vanaf. Dat bete kent een weekje niet snoe pen". Een concessie die ze voor de strijd in Leonding dus niet hoefde te doen. Hetgeen haar Europees goud opleverde. En een stevige hand van An ton Geesink. „Het ging wel vlug, maar hij feliciteerde me ROB LANGEVELD

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9