Boek nu uw bungalow vakantie met halfpension! \w 6 fimêÊ NENDOMDO Spaanse armada naar Falklands? 1452 Afval maakt van grote rivieren open riolen Een cadeau van formaat VÜ Fransen rekenen opfn vrijlating van meer gijzelaars BUITENLAND SeidaeSouMMit WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 PAGINA 6 BRUNSW1JK SLAAT TOE BIJ ALBINA DEN HAAG/PARAMARIBO De groep- Brunswijk heeft gisteren toegeslagen bij de Oost-Surinaamse grensplaats Albina. Het jun glecommando heeft een brug aan de weg naar het vliegveld van Albina opgeblazen. Bij de actie maakte de groep-Brunswijk gebruik van de explosieven die vorige week werden gesto len van het bauxietbedrijf Suralco. Het gaat om de brug over de Anioemarakreek en het is de derde brug die de laatste dagen door het jungle commando is opgeblazen. In kringen van het Surinaams verzet in Nederland is ver nomen dat het vliegveld van Albina in han den is gevallen van Brunswijk. Het officiële Surinaamse persbureau SNA méldde dat in Moengo een korporaal van het Surinaamse le ger is gedood door een „scherpschutter". Een militair heeft gisteren in Moengo per ongeluk een vrouw doodgeschoten. Britse koningin moeder voor rust in ziekenhuis LONDEN Koningin-moeder Eli zabeth van Groot-Brittannië is in een Londens ziekenhuis opgenomen om er „te rusten en te worden be handeld". De „Queen Mum", zoals de Britten hun populaire koningin moeder noemen, liep drie weken geleden tijdens een vakantie in haar geboorteland Schotland een been blessure op die niet wil genezen. Dit is meegedeeld vanuit Clarence Hou se, de officiële Londense woning van koningin-moeder Elizabeth. De 86-jarige weduwe van koning Geor ge de Zesde en moeder van konin gin Elizabeth ligt in het King Ed ward VII-ziekenhuis. NEDERLANDER KOOPT BRITSE LORD- TITEL LONDEN De in ons land geboren Adriaan Serruys is „Lord of the Manor of Hingham" geworden, door bij een veiling van tientallen oude Britse titels die tot de tiende eeuw terug gaan de lord-titel te kopen. Serruys betaalde er 11.000 pond voor, hoewel er geen grond is, geen gebouwen zijn en zelfs geen documenten en Buckingham Palace er helemaal niet aan te pas komt. Sommige van de nieuwe lords heb ben wel rechten verkregen om markten te houden, anderen hebben weer visrechten. Eentje heeft zelfs het recht om een galg op te richten. Het gebruik is echter strikt verboden. De secundaire titels die meestal te koop worden aangeboden door adellijke Britten die exorbitante successierechten moeten betalen en die gekocht worden uit snobistische of cu riositeitsredenen kwamen overigens voor het grootste deel in handen van Britten. Televisiecampagne regering - Thatcher tegen aids LONDEN De Britse regering heeft gisteren, gealarmeerd door de versprei ding van de dodelijke immuunziekte aids, besloten een advertentiecampagne op de televisie tegen de ziekte te ontke tenen en heeft brochures over veilig seksueel gedrag toegestuurd aan elk huishouden. De minister van sociale za ken, Fowler, zei dat de regering met de campagne vooral aan jonge mensen de gevaren van aids bij wil brengen. De brochure heeft de titel meegekregen: „Aids. Ga niet dood aan onwetend heid". Fowler zei dat de nadruk van de campagne zou liggen op het risico van seks met meer dan één partner en het belang van condoomgebruik. Sheriff herkozen na „kruis of munt" GREENVILLE Wie de nieuwe sheriff moest worden van Bond County in de Ameri kaanse staat Illinois, is bepaald door het opgooien van een munt. Sheriff Wille ford, een Democraat, bleef in functie toen munt boven kwam. Zijn Republikeinse rivaal William Gribble had kop gekozen. De mannen hadden bij de verkie zingen vorige week ieder 2.912 stemmen gekregen en volgens de wet van Illinois moest de sheriff toen met een toss wor den aangewezen. Gribble's ad vocaat wil na de opgooi alsnog hertelling van de stemmen. Wapen-onderhandelaar VS positief over Genève GENEVE Max Kampeiman, de leider va de Amerikaanse delegatie bij bet wapentx jri heersingsoverleg met de Sovjet-Unie, hee |am verklaard dat de vandaag afgesloten zesde gt jgr spreksronde de meest produktieve tot nu to kja; is geweest. Hij zei dat er vooruitgang is gt I boekt op alle drie de terreinen die in Genèv u aan de orde zijn. Volgens Kampeiman zou tf2. volgend jaar een wapenakkoord kunnen woi dm den bereikt, ondanks het mislukken van <jkjaa top in Reykjavik. Een akkoord over de mid dellange-afstandsraketten maakt volgen °P£ Kampeiman de grootste kans van slagen. D7°r Amerikaanse en Russische onderhandelaars ir Genève hebben vandaag nog een keer gespro ken over de middellange-afstandsrakettei Daarna zijn de besprekingen tot eind januai opgeschort. Moordenaar' Kennedy alsnog voor de rechter LONDEN Precies drieentwintig jaar nadat president John F. Kenne dy werd vermoord, zal Lee Harvey Oswald voor de rechter verschijnen. De verdediging van de ver dachte moordenaar is van mening dat Oswald er door onbekenden in is ge luisd. De aanklagers vin den dat er geen bewijs is om de uitkomst van het onderzoek van de Com missie Warren te weerleg gen. dat Oswald in zijn eentje handelde. De Britse televisie heeft de zaak weer opgepakt alsof de nachtclubeigenaar Jack Ruby geen einde maakte aan het leven van Oswald. Het resultaat is een ruim vijf uur durend „docu-dra- ma" waarin óók een uit spraak wordt gedaan. Die wordt echter geheim ge houden tot en met de laat ste uitzending. De docu mentaire is te zien in het weekeinde van 21, 22 en 23 november in de VS, Groot-Brittannië, Austra lië. Nieuw-Zeeland en De nemarken. Het „proces" tegen Lee Harvey Oswald is een po ging om een onpartijdige jury te confronteren met de onopgeloste vragen die de moord op Kennedy op riep. Want waarom zeggen zovele omstanders dat de schoten vanaf een heuvel tje voor de stoet werden gelost, terwijl Oswald de president van achteren be schoot0 Hoe zijn de resten van Kennedy's hersenen verdwenen voordat er au topsie werd uitgevoerd? Zo zijn er nog veel meer vra gen. Het proces is opgenomen in een replica van de rechtszaal in Dallas. De jury wordt gespeeld door inwoners van Dallas. De verdediger van Oswald wordt gespeeld door Gerry Spence, die bekendheid verwierf in het Karen-Sil- kwoodproces. De aanklager is Vincent T. Bugliosi die het openbaar ministerie vertegenwoor digde in het proces tegen de massamoordenaar Charles Manson tijdens het proces in de zaak van de moord op Sharon Tate. Als voorzitter van de rechtbank treedt de Ame rikaanse rechter Lucius Desha Bunton III uit Dalls op. De producent van de tv- film, Richard Drewett, zei dat er geen scenario was voor de film, maar dat de advocaten en aanklagers gewoon de zaak hebben voorbereid aan de hand van de bewijzen die de programmamakers de af gelopen twee jaar hebben verzameld. De jury heeft acht uur overlegd over de vraag of Oswald wel of niet schuldig was. Drewett heeft niet de bedoeling dat deze uitspraak de geschie denis in zal gaan als de uitspraak, maar ziet het spel meer als een poging om belangrijke kwesties te verduidelijken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brit tannië maakt zich onge rust over de kans op een visserijoorlog met Spanje in de omgeving van de Falkland Eilanden. De Spaanse premier Felipe Gonzalez verklaarde af gelopen weekeinde al, dat zijn regering de nieu we visgrens van 150 mijl rond de omstreden Britse kolonie niet zou erken nen. Dit verboden gebied werd onlangs door de Britten afge kondigd. Uit Madrid wordt nu gemeld dat de Spanjaar den hun grootste oorlogsschip in staat van paraatheid bren gen. Het is de Principe de Asturias, een nieuw vlieg dekschep van 15.000 ton. De Principe zou opdracht hebben gekregen een reis naar het zuidelijke gebied van de Atlantische Oceaan te ondernemen om zich daar vertrouwd te maken met de heersende omstandigheden. Maar over tien weken ver trekt ook de Spaanse vissers vloot naar het zuidelijke halfrond. Officieren van de Principe zouden in andere schepen naar het zuiden reizen om daar te kunnen leren hoe hun eigen vissers te helpen en te beschermen. De Spaan se vissersvloot blijft drie maanden van huis weg. Een en ander betekent, dat het volgend jaar in de omge ving van de Falkland Eilan den kan komen tot een con frontatie tussen de Royal Navy van de Britten en de Spaanse marine. Deze laatste is net zo goed uitgerust met Harrier jump jets, het type straalvliegtuig waaraan Groot-Brittannië in 1982 voor een deel zijn overwinning dankte in de Falklandoorlog tegen Argentinië. De Spanjaarden hebben hun jump jets gekocht van de Britten. In de Spaanse strijd krachten heet de Harrier echter Matador. Spanje steunt de Argentijnse aan spraken op de Falkland Ei landen. In 1982 gaven deze aanlei ding tot een bloedige oorlog met de Britten. Een jaar later maakte premier Thatcher ge bruik van de patriottische ge voelens van haar landgeno ten, die door dit conflict wa ren geprikkeld, om een grote verkiezingsoverwinning te kunnen halen. In Londen bestaat de indruk, dat Thatcher nu weer het conflict aangaat, om een gro te verkiezingsoverwinning te kunnen behalen. Thatcher wekt de indruk nu weer ru zie te zoeken in het zuidelijk gebied van de Atlantische Oceaan. Haar houding inzake de Falkland Eilanden laat ver moeden dat zij niet zou aar zelen om over die waardeloze kolonie een nieuw conflict uit te lokken, aangezien daaraan grote politieke voor delen verbonden kunnen zijn. De zone van 150 mijl rond de Falkland Eilanden, die twee weken geleden door Londen werd afgekondigd, zal wor den beheerd door de Falk- land-autoriteiten zelf. Zij zul len de vergunningen uitrei ken, die moeten worden aan gekocht om in de omgeving van de Falkland Eilanden te mogen vissen. Maar de Spaanse premier Gonzales heeft afgelopen week gezegd, dat het aanvra gen van dergelijke vergun ningen zou neerkomen op er kenning van de Britse soeve reiniteit op die eilanden en dat doet Spanje niet. Omdat de Falklanders maar twee gehuurde patrouille- bootjes hebben om hun visse rijzone te beschermen tegen vreemde indringers, zullen zij in geval van nood wel heel gauw een beroep doen op oorlogsvliegtuigen en schepen van het Britse garni zoen dat permanent op de ei landen aanwezig is. Een nieuwe visserijoorlog, zoals die waarin Groot-Brittannië en IJsland een paar jaar gele den al gewikkeld waren, hoort dus tot de mogelijkhe den. De permanente raad van de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) heeft giste ren in Guatemala een resolu tie aangenomen, waarin „ernstige bezorgdheid" wordt uitgesproken over het Britse besluit een exclusieve visse rijzone rondom de omstreden Falkland-eilanden in te stel len. De bereidheid van Bue nos Aires om het geschil met diplomatieke middelen op te lossen wordt ondersteund. Portret De huidige bondskanselier van West-Duits- land Kohl kan hartelijk lachen om de reactie van zijn voorgan ger Helmut Schmidt wanneer diens portret wordt afgeleverd. Het schilderij krijgt een plaats je in de bonds- kanselarij in Bonn. Links van Schmidt staat zijn vrouw Loki. Doden na brand op Sovjet-cruiseschip MOSKOU Zo'n 300 schoolkinderen konden in reddingsbo ten, ontkomen maar twee bemanningsleden hebben de dood gevonden bij een brand aan boord van een Sovjet-cruise schip. Dit heeft het Russische persbureau Tass gisteren ge meld. Het vuur brak kort na middernacht uit in de machine kamer van de „Toerkemenia" die zich op 60 zeemijlen van Nachodka in de Zee van Japan bevond. Een kleine drie maanden geleden zonk een ander Sovjet-cruiseschip, de „Ad miraal Nachimov" in de Zwarte Zee. Hierbij lieten 400 men sen het leven. Nu was de berichtgeving van de Sovjets veel sneller en gedetailleerder. SMIDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 94 Toen Kareltje Knetter in zijn slaapkamer tje was aangekomen, werd hem al gauw duide lijk, dat het meubilair meer vervallen dan mooi was. Het bed was wrak en kraakte. Er hingen flarden aan de dekens en in de spiegel aan de wand. zat een grote barst. „Hm.... eigenlijk geen verblijf voor een hespodek...". mompelde Kareltje. „Het lijkt wel en gevangenis. Nou ja. dat zei Haverzak ook al. Die zei, dat ik hem smeren moest. Maar hoe?" Toen schoot hem een reddende gedachte te binnen. „Gelukkig heb ik de toverbubbel van Boltje nog", lachte hij. „Die mag ik gebruiken, als ik werkelijk in nood zit. Nou, als die Barreberiërs hier me niet vrijwillig naar huis laten gaan, dan zit ik in nood en gebruik ik de bubbel. Maar waar heb ik dat ding ook weer gelaten...?" Koortsachtig be gon het ventje al zijn zakken af te zoeken. Maar hij vond niets. Nee. natuurlijk vond hij niets. De toverbubbel zat immers nog in...„In de zak van mijn houtje-touwtje!" riep hij ontdaan en het klamme zweet brak hem uit. „Opopol heeft me in mijn nachtgoed uit het ziekenuis gestolen! Mijn houtje-touwtje hangt dus nog ergens in het ziekenhuis te Gravendrecht! Of die is naar smid- je Verholen!" Volslagen wanhopig dacht Ka reltje 'n tijdje na, doch toen besloot hij: „Ik ga weg! Ik ga naar het station en ik verstop me in een goederentrein of zoiets. Als ik hier maar wegkom!" Toen opende hij voorzichtig de deur van zijn kamertje, maar tot zijn grote schrik ontwaardde hij in het duistere gangetje de gestalte van de wakkere soldaat Wasili Lo- kiknoff. „Halt, hespodek!" roep Wasili streng. „Binnen blijven en je voorbereiden op de ko mende sportwedstrijden! De Amerikanen zullen met man en macht hier naar 'oe komen om jou alleen te bestrijden! Dat is zojuist bekend ge maakt! Het land heeft alles voor je over dus mag jij ook wel wat voor het land doen en de yankees verpletterend verslaan". „Te laat..*" huilde Kareltje.... Aanslag op synagoge Het interieur van de hoofdsynagoge in Antwerpen raakte maandagnacht beschadigd na een bom explosie, waardoor ook de ruiten in de wijde omgeving sneuvelden. De tot dusver onbekende orga nisatie Appèl van Christus heeft vandaag in in Beiroet de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag. De groep zegt te bestaan uit „vrije christenen, die geen banden onderhouden met welke Arabische regering dan ook". Het Appèl heeft gedreigd meerdere aanslagen te plegen tegen jood se doeleinden. DEN HAAG De vergif tiging van de Rijn door het Zwitserse chemische bedrijf Sandoz heeft nog eens de aandacht geves tigd op de vervuiling, waardoor de belangrijkste rivieren in de hele wereld worden bedreigd. Overi gens gaat het lang niet al leen om vervuiling door chemische ongelukken, maar ook door regelmati ge lozingen van indus trieel, menselijk- en land- bouwafval. In India krijgt de heilige ri vier de Ganges dagelijks één miljoen liter afvalwater te verwerken van 68 industrië le vervuilers. De Indiase re gering heeft 2,5 miljard dol lar uitgetrokken voor een schoonmaakoperatie, terwijl een Hindoe-priester de men sen die hun doden aan de oevers van de rivier creme ren heeft opgeroepen niet langer de halfverkoolde stof felijke resten in de rivier te werpen. De beroemde Gele Rivier in China zal voor het einde van deze eeuw biologisch dood zijn als de lozingen, die op 16 miljoen ton vloeibaar afval per dag worden geschat, on verminderd voortgaan. De Chinese regering is pas de laatste jaren begonnen maat regelen te nemen tegen de vervuiling van het milieu, na tientallen jaren van onbe zorgde en ongecontroleerde industriële groei. De levensader van Egypte, de Nijl, is volgens columnist Anis Mansour van Al-Ach- ram „volledig vervuild en vergiftigd". De rivier krijgt niet alleen enorme hoeveel heden menselijk en indus trieel afval te verwerken, maar wordt ook nog eens vergiftigd door de bestrij dingsmiddelen waarmee de autoriteiten de voor de scheepvaart hinderlijke wa terplanten te lijf gaan. In Italië ontbreekt het de re gering aan de wettelijke mid delen een doelmatige contro le uit te oefenen op indus triële lozingen in de rivieren, voornamelijk doordat een milieubeschermingswet die zeven jaar geleden werd op gesteld nog steeds niet door het parlement is aangeno men. Volgens westerse deskundi gen is de toestand van de ri vieren in de Sovjet-Unie over het algemeen vrij gun stig. Problemen zijn er onder meer in de Oekraïne door de ramp in Tsjernobyl. In de Verenigde Staten is de ver ontreiniging van de rivieren aanzienlijk afgenomen na de brand op de rivier Cuyahoga bij Cleveland (Ohio) zeven tien jaar geleden. Bij de ramp raakte grote hoeveelheden olie en andere stoffen op de zwaar vervuilde rivier in brand. Sindsdien hebben de autoriteiten de strijd met de vervuiling aangebonden, met als resultaat dat grote rivie ren als de Hudson, de Colo rado en de Missisipi aanzien lijk schoner zijn geworden. (ADVERTENTIE) Kom in novembet of december in olie rust genieten von de natuur en... de vele verrassingen van Vendorado. Vriendelijke bungalowparken.- Loohorst en Weerterbergen in het mooie Limburg of Heilbachsee in de schilderachtige Duitse Eifel. Met 5-sterren luxe en... het komfort van halfpension voor een bescheiden prijs! Langweekend vanaf f 145,-* p.p. 21 t/m 24 nov., 28 nov. t/m 1 dec., 5 t/m 8 en 12 t/m 15 dec. Midweek vanaf f 165,-* p.p. 24 t/m 28 nov., 1 t/m 5,8 t/m 12 en 15 t/m'l9 dec Week vanaf f 235,-* p.p. 21 t/m 28 nov., 28 nov. t/m 5 dec, 5 t/m 12 en 12 t/m 19 dec Min. 2 peis. per bungalow. Verblijf in 2-, 3-, 4-, 5-of Ó-per*, bungolow. Exil foenslenbelasting of dekbedtinnen, en evt. ondere toeslagen. Geldt niet voat reeds geboekte vakanties. Evt. c/idere kalingen vervollen bij deze oanbieding. Beslis nü: er is slechts een beperkt oantol bungalows beschikboor. Reserveer vandaag nog bij ABN Bonk of Vroom Dreesmonn. Of bel direkt de Vendorado Reserveringxentrale: 020-65 65 65 (mo. t/m vr. von 9 tot 19 uur, zo. von 10 tot 16 uur). lige restaurants met vriendelijke bediening 'i bHI Beleet in november o» december een paar dogen halfpension. m j|(| <=4^ Kinderen 3 t/m S loot 50% korting en 0 t/m 2JoarGRMIS\ de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom II de PARIJS Frankrijk hooj1^1 op de snelle vrijlating van n zes Fransen, die nu nog Libanon gevangen worde gehouden. In Parijs gaf mt vrijgelaten gijzelaar Mare t( Coudari gisteren te kenne en dat de overige nog in Libi ]ex non gevangen gehoude jkt Fransen mogelijk ook snfwo zullen vrijkomen. Ook de Franse minister va dei buitenlandse zaken Jeat nir Bernard Raimond verklaag 0 de dat er aanwijzingen dat zes andere Franse gev, genen binnenkort vrij wo den gelaten. De vrijlating van de twe'ee Fransen wordt gezien als ee er reactie van Syrië ten aanzie jj, van westerse beschuldigit ra, gen dat het land steun ve nt( leent aan het terrorisme. 0I Coudari zei ook dat de vrierj gelaten gijzelaar Camill er Sontag met vijf andere we ba: terse gijzelaars in een onde t< grondse gevangenis in Be roet gevangen had gezeteiurr Een van hen was waarschiji 1st, lijk de Noordierse leraar Br 15 an Keenan, die op 11 apr werd ontvoerd. De identite j°* van de overige vier gevang 1 nen van Sontag is onbekempl Saoedi-Arabië heeft een tx1 langrijke rol gespeeld bij vrijlating van de twèe Frai se gijzelaars, zo heeft pr mier Chirac verklaard op h vliegveld Orly, vlak voorr* hij de twee gijzelaars verwelkomen. Chirac dankte de Saoedi's, Syrië Algerije, die Parijs probei te helpen bij de vrijlatii van de gijzelaars. Op het moment zitten in L Aar banon in totaal nog zes Frai 4ei sen, zeven Amerikanei twee Britten, een Zuidk« ise reaan. een Ier en een Iti liaan, die of gegijzeld, of veigf dwenen zijn. Raimond heeft kort na vrijlating in Damascus vaK' Sontag en Coudari bekent ai. gemaakt dat Frankrijk ee ier overeenkomst met Iran 2i c tekenen. Het akkoord vooi ziet in de terugbetaling do« Frankrijk aan Teheran va 330 miljoen dollar (725 mi joen gulden). Hiermee zi 15 een einde komen aan een i 0. zeven jaar durende financii le twist tussen de twee lai ikI den. De betaling betreft ee 10. derde van een lening va een miljard dollar die in 19 door de sjah werd verleent™ aan de Franse kernenergif \-s autoriteiten als onderdei van het toenmalige Iraan: nucleaire programma. ijk h en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons 1 een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt oo{fl I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieowe abonnee ingaande I Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stoor als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij), -Oog? £eidóe<2owuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6