Medisch onderwijs via de beeldplaat CDA bepleit strenger optreden tegen helers LOTTO binnenland Omstreden accountant verlaat EZ Kattevel in bontjassen Eén type interferon nu toegestaan in Nederland Vrouwelijke loodgieters en monteurs pure noodzaak Dr. Linthorst Homan - Nederlandsche Unie - in Rome overleden WILTUNOG STEEDS VOOR f2«o KANS MAKEN OP EEN HALFMILJOEN, VERGEET DAN NIET DEZE WEEK UW LOTTOFORMULIER IN TE LEVEREN. £eictae@ouMMit WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 den HAAG Met ingang van uiterlijk 1 februari, maar mogelijk al een maand eerder, zal het tijdelijk hoofd van de interne accountantsdienst op het minis terie van economische zaken, de heer A.S.B. Ver schuur, opstappen. In zijn plaats zal de huidige ac countant van de Ziekenfondsraad, de heer H.P.A. Kerklaan, worden benoemd. Minister De Korte (Eco- pomische Zaken) deelde dit gisteren in de Kamer mee tijdens een spoeddebat. Verschuur kwam buiten 3nS« eigen schuld in opspraak nadat bekend werd dat hij v°oi naast ^ijn functie als intern accountant op het minis- ergj terie, ook nog (met medeweten en toestemming van de overheid) verbonden is aan het accountantsbureau Moret en Limperg. Dat bureau is door De Korte aan gezocht om voor 2,3 miljoen gulden de financië- wijzj je chaos op zijn ministerie te helpen opruimen. AMSTERDAM Het Anti Bont Comité is er van overtuigd dat het kattevel steeds vaker ge bruikt wordt om er een bontjas van te vervaar digen. Dit comité voert momenteel een landelij ke campagne tegen „bonte" praktijken. J. van der Lee van het Anti Bont Comité, waarvan het landelijk bureau in Leeuwarden gevestigd is, vertelt dat hij de adressen kent van een aan tal kattemeppers. Zonder dat één van deze du bieuze handelaren op de hoogte was van de sta tus van Van der Lee, zei de handelaar hem op korte termijn 300 400 kattevellen te kunnen leveren. Volgens Van der Lee worden de mees te katten in Amsterdam doodgeknuppeld. Hij vernam dit van de Duitse bonthandelaar Gold berg op de Frankfurter Pelzmesse. Basisscholen in bungalowparken LEIDEN De vorige week opgerichte stichting De Basis Buiten (DBB) wil met de vestiging van basisscholen in bunga lowparken in Nederland een bijdrage gaan leveren in de strijd tegen het onge oorloofde schoolverzuim. Het is een initia tief van mensen uit het onderwijs en het bedrijfsleven. Deze vorm van onderwijs stelt ouders in de gelegenheid ook buiten de officiële schoolvakanties met hun kin deren op vakantie te gaan, zonder dat zij in strijd komen met de leerplicht en de wet op het basisonderwijs. De DBB ver wacht dat de eerste scholen nog voor de zomervakantie van start kunnen gaan. De stichting onderhandelt al met enkele gro te recreatiebedrijven. HOGE RAAD: DERDEN MOGEN BU STAKING SCHADE LIJDEN DEN HAAG De Hoge Raad vindt ring. dat bij een staking ook derden, die niet direct bij het conflict partij zijn, schade mogen lijden. Dat maakt een staking nog niet onrechtmatig mits de schade binnen de perken blijft. Het hoogste rechtscollege van ons land doet deze uitspraak in een al ja ren durende civiele procedure die Hoogovens had aangespannen tegen de Industriebond FNV. Het bedrijf had voor de bond een schadeclaim in petto van circa twee miljoen gulden nadat Hoogovens begin 1980 tot twee keer toe doelwit was geworden van stakingsacties van enkele dagen. De stakingen waren niet gericht tegen Hoogovens zelf maar tegen een drei gende loonmaatregel van de rege- Hoogovens meende derhalve dat het bedrijf het slachtoffer was geworden van een conflict waar het bedrijf part noch deel aan had en stapte naar de rechter. Zowel de rechtbank als het Hof in Amsterdam achtten de stakingsactie niet onrechtmatig en nu krijgt het concern ook bij de Hoge Raad nul op het rekest. Juridisch beleidsmedewerker J. Ur- lings van de Industriebond FNV, die de tekst van het arrest nog niet on der ogen had gehad, verklaarde in een eerste reactje blij te zijn met de visie van de Hoge Raad. Hij vindt dat met deze uitspraak de vakbon den wat meer ruimte krijgen. LEIDSE UNIVERSITEIT PRESENTEERT NIEUWE VINDINGEN LEIDEN Een nieuwe methode om met een computergestuurde beeldplaat aankomende artsen inzicht te geven in het functioneren van het menselijk lichaam. Een manier om met tv-kris- tallen celonderzoek naar kanker uit te voeren. En een microfoontje dat in gedikt moet worden om hartgeluiden weer te ge ven. Dat zijn drie van de vindingen van de Leidse universiteit, die vanmid dag werden gepresen teerd ter gelegenheid van de Leidse Bedrijven dag 1986 die donderdag 20 november plaats heeft. Dan presenteert de Leidse universiteit deze en vijftig andere toepas singsmogelijkheden van wetenschappelijk onder zoek en contractresearch. Met als doel het bedrijfs leven te informeren over het wetenschappelijk on derzoek en de mogelijk heden die er zijn om vin dingen commercieel toe te passen. De Leidse Bedrijvendag staat dit keer in het teken van de medische technologie. Tij dens een persgesprek presen teerde prof. H.A. Verbeek I zijn vinding om de beeldplaat te gaan gebruiken bij onder wijs aan aankomende artsen. Verbeek is verbonden aan de afdeling heelkunde van het Academisch Ziekenhuis Lei den. De Meddix, zoals zijn vinding heet, is een beeld plaat die in 54.000 illustraties niet alleen de gehele anato mie van het menselijk li chaam zichtbaar kan maken, maar ook alle beelden bevat die bij het medisch onderwijs mogelijkerwijs van belang kunnen zijn. De afzonderlij ke plaatjes zijn op afroep van de computer binnen fracties van seconden beschikbaar. Internationaal bestaat er gro te belangstelling voor deze Leidse vinding die door zijn geestelijk vader „het onder- wijsmedium voor de toe komst" wordt genoemd. Want hoewel de Meddix is gemaakt voor het medisch onderwijs, is de combinatie van computerprogramma en beeldplaat voor praktisch ie der onderwijsterrein te ge bruiken. In het medische onderwijs wordt van oudsher gebruik gemaakt van visuele hulp middelen. Het is slechts in beperkte mate mogelijk de praktijk aan het bed van de patiënt te aanschouwen, de student is zodoende vooral aangewezen op illustraties in zijn leerboeken terwijl de colleges visueel werden on dersteund met dia's. Dia's De komst van de computer maakte een nieuwe onder- wijstechniek mogelijk waar bij de arts in spé individueel Prof. dr. J.s. Ploem en dr. H.J. Tanke (rechts). werd benaderd. De computer simuleerde de patiënt en vroeg de aankomende arts via een vraag- en antwoord spel zijn diagnose te stellen en een goede behandeling voor te schrijven. Het ver loop van het onderzoek werd begeleid met dia's. Had de patiënt een maagkwaal, dan liet de computer op verzoek van de dokter danwel auto matisch de maagfoto's op het diascherm vertonen. Na be ëindiging van het gesprek tussen arts en patiënt vertel de de computer de student welke fouten of welke over bodige stappen hij had ge maakt. Het werken met dia's had echter een aantal nadelen. De beelden waren vaak niet optimaal terwijl de tijd die het vertonen ervan in beslag nam, vaak te lang was. Daar bij was de enige die de weg wist in de grote hoeveelheid dia's, degene die de serie had samengesteld. Terwijl Verbeek, als samen steller van het simulatiespel, met dit probleem worstelde, bracht Philips de beeldplaat op de markt, een soort com pact-disc op langspeelplaat- formaat die in plaats van ge luid beelden voortbrengt. Een vinding die het aanvan kelijk commercieel niet zo best leek te doen, maar in middels voor het onderwijs van onschatbare waarde blijkt te kunnen zijn. Medische vakgebieden Verbeek verdiepte zich in dit medium en veronderstelde dat het mogelijk moest zijn al zijn dia's in digitale codes op de beeldplaat onder te bren gen. Een beeldplaat die ruim te bood aan 54.000 plaatjes („de meeste afwijkingen staan er wel op"), in zwart wit on kleur een perfecte beeldkwaliteit bezat, stil staande en bewegende beel den kon produceren en bo vendien in fracties van se conden de door de computer opgeroepen illustratie op een televisiescherm zichtbaar wist te maken. Verbeek: „Ga maar na, er bestaan grofweg 25 medische vakgebieden, dat betekent dat je op de beeldplaats 2000 afbeeldingen per vakgebied kwijt kan". Verbeek is er van overtuigd dat de beeldplaat het op den duur zal winnen van al het andere op dit terrein. „Als middel om snel dingen te la ten zien, heeft het een grote toekomst". De beeldplaat in het medisch onderwijs bete kent volgens hem echter niet dat de student in zijn oplei ding zich voortaan afzijdig kan houden van echte pa tiënten. „Het computer-on derwijs bereidt de student optimaal voor. Maar het kan nooit de vervanger van het onderwijs aan het ziekbed zijn. De menselijke relatie tussen dokter en patiënt kan je nu eenmaal niet kwijt in de computer", aldus Verbeek. Kleurstof Dr. H.J. Tanke presenteerde vanmiddag een vinding van hem en prof. dr. J.S. PLoem die voortkomt uit het bestu deren van cellen en weefsels door middel van de fluores- centie-microscopie. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het gegeven dat sommige stoffen, wanneer zij belicht worden, licht terugstralen. Bij dit onderzoek is het vaak moeilijk onderscheid te ma ken tussen de stoffen, die on derzocht worden en hun ach tergrond. Daarom is een techniek ontwikkeld, waarbij aan het te onderzoeken ob ject een fosforescerende kleurstof (op basis van tv- kristallen) wordt toegevoegd die een andere tijdskarakte- ristiek van terugstraling heeft dan niet gekleurde weefsels. Tanke verwacht veel van de vinding: „Deze techniek is potentieel zo gevoelig dat veel van de huidige technie ken met radioactieve isoto pen erdoor vervangen kun nen worden. Zelfs geheel nieuwe waarnemingen van processen die zich in cellen afspelen, kunnen worden ge daan. Bijkomend, maar niet onbelangrijk voordeel is dat de nieuwe techniek veel goedkoper kan zijn dan be staande methoden". Ten slotte demonstreerde drs. J.G.J. Chin, hoofd van de po liklinische cardiologie een zeer gevoelige lichtgewicht miniatuur slokdarmmicro foon voor het registreren van hartgeluiden. Het is een klein microfoontje (5x25mm) dat wordt ingeslikt en in de slok darm ter hoogte van het hart blijft hangen. Vandaar uit kan het microfoontje gericht worden op een specifiek ge luid of geruis. Waarmee de diagnose van hart- en long ziekten sterk verbeterd kan worden. VOLKSGEZONDHEID AARZELT ZEER LANG AMSTERDAM Het ge neesmiddel interferon alfa-2 is officieel goedge keurd door het ministerie van volksgezondheid. Het mag nu worden toegepast bij vier soorten ziekten: wratachtige aandoeningen aan stembanden of ge slachtsdelen, hoornvlie sontsteking en een specia le vorm van bloedkanker (hairy cell leukemie). Het zeer dure middel mag in deze gevallen nu ook wor den voorgeschreven door de huisarts en wordt dan vergoed door het zieken fonds. „Het werd onderhand wel tijd", vindt dr. H. Schellekens van TNO, die nauw betrokken is bij de ontwikkeling van dit type interferon. „Er is geen enkele reden meer om dit me dicijn te weren. Het helpt bij veruit de meeste patiënten en de bijwerkingen zijn inmiddels vrijwel te verwaarlozen". Interferon alfa-2, een mense lijk eiwit, was al enige tijd toe gestaan in landen als de Vere nigde Staten, Engeland en West-Duitsland. Nederland heeft zeer lang geaarzeld om het vrij te geven, terwijl het verzoek daarvoor van de pro ducent (Shering) al bijna an derhalf jaar geleden is inge diend. Wettelijk had het mi nisterie van volksgezondheid al na een half jaar uitsluitsel moeten geven, maar admini stratieve achterstand wordt als reden voor de late goedkeu ring opgegeven. Volgens dr. Schellekens is de registratie- commissie van het ministerie echter niet goed genoeg toege rust voor zijn taak. Interferon is lange tijd aange duid als het wondermiddel te gen kanker en virusziekten, maar de laatste jaren is daar kentering in gekomen. Op een recente conferentie van des kundigen in Helsinki bleek dat een echte doorbraak van interferon voorlopig niet te verwachten is. Eén van de ty pen, het gamma-interferon bleek de verwachtingen zelfs helemaal niet waar te maken. Inmiddels zijn eigenlijk alleen het alfa- en beta-interferon overgebleven, weer onder te verdelen in vijftien subtypen. Alfa-2 is daar één van. DEN HAAG In garages, loodgietersbedrijven en bij elektrotechnische installateurs Idreigt een tekort aan manne lijke arbeidskrachten. Het is derhalve noodzakelijk dat meer vrouwen in de tech- nisch-ambachtelijke beroepen een baan krijgen. - w.Dit is een conclusie en tevens aanbeveling van het hoofdbe drijfschap ambachten op grond van een onderzoek naar de be lemmeringen in bedrijven om vrouwen aan te nemen. In ge noemde bedrijfstakken en ook in andere waar handwerk be langrijk is, gaan steeds minder mannen werken. Op de tech nische scholen daalt het leer lingenaanbod als gevolg van de kleinere gezinnen. De ge volgen daarvan zijn al merk baar, want ruim de helft van de onderzochte bedrijven heeft moeite om gediplomeerde werkkrachten te krijgen. Het hoofdbedrijfschap vindt dat die plaatsen moeten worden opgevuld door vrouwen. De bedrijven die al met vrou wen werken zijn van oordeel dat „de vrouw alles kan". Van de ondervraagde ondernemers had de helft vrouwen in dienst. De bedrijven zonder vrouwen gaan ervan uit dat die andere helft van de bevol king het werk niet aankan. Bovendien luidt een argument tegen vrouwen dat zij na be trekkelijk korte tijd toch weg gaan (eerste kind). Wat die be drijven zich niet realiseren is dat dit voor veel mannen ook geldt, als zij ergens anders meer kunnen verdienen, zegt het hoofdbedrijfschap. De- instelling vindt het kort zichtig dat veel ondernemers niet eens op de gedachte ko men om het eens met vrouwen te proberen. Als al aan hen wordt gedacht, wordt dat idee al snel over boord gezet, omdat drukker, loodgieter of mon teur „nu eenmaal geen vrou wenberoepen" zijn, klaagt het schap. 12 november Koningin Beatrix opent het re creatief therapeutisch bad in het vakantiecentrum voor reumapa tiënten Groot Stokkert in Wa penveld. Prinses Margriet woont de uitgif te van de Kinderpostzegels 1986 bi) in de gemeentebibliotheek in Rotterdam. 13 november Prins Bernhard reikt in de Grote of St.Laurenskerk te Rotterdam de Erasmusprijs uit aan de Tsje chische toneelschrijver en essay ist Vèclav Havel. Prinses Margriet neemt in het Maritiem Museum Prins Hendrik In Rotterdam het eerste exem plaar in ontvangst van het boek „Geschiedenis van de Neder landse Koopvaardij in de Twee de Wereldoorlog", geschreven door K.W.L. Bezemer. Mr. P. van Vollenhoven opent In Houten het nieuwe hoofdkantoor van MAI Nederland, een bedrijf In businesscomputers en Infor matiesystemen. (ADVERTENTIE) Linthorst Homan (staande) naast De Quay (I) en Einthoven (m) bij de oprichting van de Nederlandsche Unie in het Haag se hotel Centraal in juli 1940. BUSSUM Dr. J. Linthorst Homan is op 6 november op 83-jarige leeftijd in Rome overleden. Linthorst Homan kreeg zijn grootste bekendheid als mede-oprichter - samen met de latere premier Jan de Quay en L. Einthoven - van de Ne derlandsche Unie, een politieke organisatie die met de Duit se bezetters „nationale samenwerking op den allerbreedsten grondslag" voorstond. Ongeveer 400.000 Nederlanders zagen de partij als een alternatief voor de NSB en meldden zich als lid, in de hoop dat Nederland een zekere zelfstandigheid zou behouden en later wellicht de vrijheid kon terugwinnen. Een jaar na de oprichting werd de Unie in 1941 verboden, nadat steun was geweigerd aan de Duitsers in de oorlog te gen de Sovjet-Unie. In 1942 werd Homan gevangen gezet. Homan werd in 1903 als zoon van de latere commissaris van de koningin< in Drente geboren. Hij studeerde rechten in Leiden en in het Franse Dijon, werd advocaat, burgemeester en commissaris van de koningin in Groningen. Na de oorlog was hij president van de Rijksdienst voor het Nationaal Plan en werkzaam op het directoraat-generaal der Buitenlandse Economische Betrekkingen. In 1958 werd hij hoofd van de gecombineerde Nederlandse vertegenwoordi ging bij de EG en de Euratom in Brussel, vier jaar later lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Hij bleef dat tot 1 juli 1967. KAMERS TEGEN INGREEP IN PENSIOEN WEDUWE NSB'ER DEN HAAG De beide Kamers der Staten-Generaal vinden dat er geen maatregelen moeten worden genomen tegen de beta ling van een staatspensioen (bijna 25.000 per jaar) aan de we-, duwe van het voormalig NSB-kamerlid Rost van Tonningen. Dit bleek gisteravond na afloop van een besloten overleg tussen vertegenwoordigers van de Eerste- en Tweede Kamer en minis ter Van Dijk (Binnenlandse Zaken). Volgens de meerderheid van beide Kamers is het ongewenst om het pensioen, dat al sinds 1946 wordt uitbetaald en aan het eind van de vijftiger ja ren nog eens is verhoogd, in te trekken of te verminderen. In d&t geval zou er een wetswijziging noodzakelijk zijn. De Kamers voelen er niets voor een speciaal Rost van Tonningen-wetje te gaan behandelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA wil dat minister Korthals Altes (Justitie) zich sterker inzet voor de bestrijding van heling. Tijdens het debat over de justi tiebegroting betoogde CDA- woordvoerder Van der Burg dat het misdrijf heling de laat ste tien jaar enorm is toegeno men en dat er in het steeds commerciëler wordende „he- lingcircuit" voor honderden miljoenen guldens per jaar aan auto's, fietsen, kleding en au- dio-visuele apparatuur wordt verhandeld. Deze handel vindt voor een deel plaats op de „zwarte markten" die sinds enige tijd regelmatig in allerlei gemeen ten met name op zondagen worden georganiseerd. Justitie en politie zouden volgens de CDA'er meer controle op deze markten moeten uitoefenen. Ook vindt hij dat helingprak- tijken moeten worden inge damd door een intensievere bestrijding van diefstallen door drugsverslaafden. PvdA-woordvoerder Kosto diende gisteren een voorstel in om de bezuinigingen in het ge vangeniswezen ongedaan te maken. Hij wees erop dat deze bezuinigingen leiden tot twee ërlei vluchtgedrag: de bewaar ders vluchten in ziektever zuim vanwege het personeel stekort en de spanningen op het werk en de gevangenen vluchten over de muur naar de vrijheid. (ADVERTENTIE) De winnende cijfers op het scherm en het lottoformulier waarop ze staan, nog niet ingeleverd?Dat gaat u toch niet gebeuren! Daarom: vergeet niet uw lottoformulier deze il week in te leveren, ais u een kans wilt maken op dat halve miljoen en de vele extra prijzen die loskomen in de extra trekking van donderdag 20 november. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00. telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3