Leken kritiseren brief over economie Christenvervolging in Syrië niet te ontdekken kerk wereld Wereldraad: straf voor Roesak is zwaar Socialisme kan heil niet brengen' Amerika gewikkeld in „schoolboekenstrijd CcidócSotiACHti ik ACHTERGROND EaidóaOowicunt WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 PAGINA 2 Regeringstoezicht op Zuidafrikaanse kerken Volgens kerkelijke bron in Zuid-Afrika heeft het omstreden Zuidafrikaanse regeringsbureau voor informatie een afdeling opgezet die toezicht moet houden op activiteiten van de ker ken. Kerkelijke functionarissen uit East London in de Oostelijke Kaapprovincie hebben te horen gekregen dat het bureau een commissie heeft belast met de taak de kerkelijke activiteiten -op het terrein van sociale en politieke aangelegenheden te ..coördineren". De informatie is afkomstig van dr. Mike Mul ler. een voormalig predikant die in zijn officiële functie als lei der van het betrokken bureau de synode van de Nederduitse Gereformeerde Kerk heeft bijgewoond. Van zijn bevindingen brengt hij de president rechtstreeks verslag uit. Ten overstaan van kerkelijke functionarissen preekte hij de passie met de mededeling, dat zijn bureau de vriendschap van de kerken zoekt „omdat die zoveel invloed hebben in de sa menleving". Drie functionarissen van het bureau hebben hen vervolgens getracht vertrouwd te maken met de gedachte, dat de uitzonderingstoestand vrede heeft gebracht. Daartoe hadden zij grafieken ,en statistieken meegebracht om dit te verduidelij ken. Menigeen wordt slechts daarom geen denker, omdat hij een te goed geheugen heeft. Friedrich Nietzsche AMERIKAANSE KATHOLIEKEN DISCUSSIËREN OVER KAPITALISME Amerikaanse leken heb ben in een zeer uitvoerig document forse kritiek geleverd op de brief van de Amerikaanse bis schoppen over de econo mie. Aan deze brief is door de Amerikaanse bis schoppen vanaf 1980 ge werkt. Over de derde, de finitieve versie eiVan wordt op de nu lopende vergadering van de Ame rikaanse bisschoppen ge stemd. De bisschoppen zijn naar naar het oordeel van de lekencom- missie over de schreef gegaan door telkens maar weer de staat te laten opdraaien voor het scheppen van banen, ter wijl die ook al een beslissende rol moet spelen bij ontwikke lingssamenwerking. Het be langrijkste bezwaar tegen de brief formuleren zij als „De bisschoppen onderwaarderen de rol van de vrijheid". Dat komt huns inziens al tot ui ting in de titel van de brief „Economische rechtvaardig heid voor allen". Naar het le- kenoordeel vormt vrijheid de grondslag voor verantwoorde lijkheid en daardoor ook van menselijke waardigheid. De Amerikaanse opvatting van vrijheid is huns inziens de welomschreven Amerikaanse bijdrage aan de sociale leer van de Rooms-Katholieke Kerk. In de eindversie van de bis- Paus maant bisschoppen VS tot eenheid In een boodschap aan de thans in Washington vergaderende bisschoppenconferentie van de Verenigde Staten herinnert paus Johannes Paulus II haar er nadrukkelijk aan, dat zij dient te streven naar behoud van de volle eenheid en ge meenschap met de paus. Het is de taak van de paus „rechtma tige verschillen" van de plaatselijke Kerk te beschermen en er tegelijk voor te zorgen dat die de eenheid geen schade be rokkenen, verklaart hij. De paus kondigt nu ook officieel zijn tweede bezoek aan de Verenigde Staten aan. Van 10 tot 18 september 1987 hoopt hij Miami, Columbia, New Orleans, San Antonio, Phoenix, Los Angeles, Monterey en San Francisco aan te doen. Voorts deelt de paus mee dat de door hemzelf ingestelde bis- schoppencommissie voor onderzoek van het leven van reli gieuze orden in de Verenigde Staten gereed is met haar ar beid. De ordeleden dienen hun kerkelijke roeping ten volle waar te nemen, aldus het rapport waarin verder gevraagd wordt om onderzoek naar het feit dat de orden zo weinig nieuwe leden weten te trekken. Tenslotte verklaart de paus dat een tweede door hem bevolen onderzoek, „apostolische visitatie" genaamd, het eind van de eerste fase heeft bereikt. Dat betreft het functioneren van de priesterseminaries in de Verenigde Staten. De gaande en komende voorzitter van de Amerikaanse bisschoppenconferentie, bisschop Ja mes Malone van Youngstown (rechts) en zijn opvolger, aartsbisschop John May van St.Louis. schoppelijke brief wordt opge merkt dat de inkomensverde ling in de Verenigde Staten onaanvaardbaar is. Volgens de lekencommissie gaat dat dan ook op voor alle andere een „handvol kleinere en cul- torie van de mensheid zegt de tureel gezien homogener na- pastorale brief in feite, „dat ties zoals Zweden. Denemar- het aardse leven zoals het zich ken en Nederland". Aange- voordoet meestal onaanvaard- zien nauwelijks twintig lan- baar is", den het ook maar iets beter Naar de mening van de Ame- landen, met uitzondering van hebben gedaan in de hele his- rikaanse bisschoppen moet elke economische beslissing en organisatie worden beoor deeld naar de mate waarin zij de waardigheid van de men selijke persoon beschermt danwel ondermijnt. Menselij ke waardigheid kan slechts tot wasdom komen en be schermd worden binnen de menselijke gemeenschap. Alle mensen hebben gelijkelijk recht deel te nemen aan het economisch leven, menen de bisschoppen. Alle leden van de samenleving dienen spe ciale bekommernis te hebben voor de armen en zwakken. Mensenrechten vormen de minimum-voorwaarden voor leven in gemeenschap, en dat houdt zowel economische als burgerrechten in alsmede po litieke rechten, aldus de bis schopper). De lekencommissie telt onder zijn leden onder meer de vroegere minister van finan ciën William E. Simon en de schrijver van „De geest van het democratisch kapitalis me", Michael Novak en de vroegere minister van buiten landse zaken Alexander Haig en Frank Shakespeare, am bassadeur van de Verenigde Staten bij de H. Stoel. Kritiek op Kirchentag over bankrelaties De beslissing van het presidi um van de Duitse Kirchentag zaken te blijven doen met banken die belangen hebben in Zuid-Afrika. heeft veel negatieve reacties opgeroe pen. Woordvoerders van meer dan 140 groepen die meewerken aan de „Markt der mogelijkheden" van de Kirchentag noemen het be sluit „een slag in het gezicht van onze Zuidafrikaanse zus ters en broeders en de kriti sche groepen". De voorzitster van het presi- dum van de Kirchentag, mevr. Eleonore von Roten- han, wees in een reactie op de kritiek erop dat iedereen het erover eens is dat apart heid een zonde is en moet worden afgeschaft. Over de consequenties daarvan lopen de meningen echter uiteen. Volgens mevr. Von Roten- han kan de Kirchentag een forum bieden voor de discus sie over de consequenties van het verzet tegen de apart heid. Geen bisschoppen op Bossche studiedag Mgr. F. van den Hurk, oud bisschop van Medan in Indo nesië. en oud-bisschop J.W.M. Bluyssen van Den Bosch, hebben ervan afgezien deel te nemen aan een stu diedag van de dekens van het bisdom Den Bosch over het Tweede Vaticaans Conci lie. Dat heeft mgr. Van den Hurk desgevraagd bevestigd. De studiedag wordt 18 no vember in Veghel gehouden. Bisschop J. ter Schure van Den Bosch, heeft bezwaren tegen de bijeenkomst omdat zij buiten hem om is georga niseerd. In het voorjaar hebben de priesters en pastorale wer kers in het dekenaat Oss een soortgelijke studiedag over het Concilie gehouden. Mgr. Van den Hurk en mgr. Bluyssen, die beiden aan de vergaderingen van het Con cilie hebben deelgenomen, hebben toen een inleiding ge houden over hun ervaringen en over de hervormingen die het Concilie heeft teweegge bracht. Ook gemeten naar de maat staven van de Sovjet-wetge ving, acht de Wereldraad van Kerken de straf voor de russisch-ortodoxe diaken Vladimir Roesak „zwaar". Roesak werd kortgeleden veroordeeld tot zeven jaar streng werkkamp alsmede vijf jaar interne verbanning, de maximale straf voor anti- sovjet-propaganda. De naam van Roesak kwam voor op een lijst van zaken die dr. Emilio Castro, secreta ris-generaal van de Wereld raad, vorig jaar tijdens een Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Rhoon H.J. Franzen, kandidaat te Ridderkerk. Aangeno men: naar Scherpenzeel (Gld), deel gemeente De Hoeksteen (pari-time), E.J. de Ruiter, kandidaat te Wolfhe- ze; naar Tzummarrum-Firdgum (part-time) mevr. F. Bergsma-Ha- verschmidt te Heino. Beroepbaar T. Boeske. Valeriusstraat 229 2hoog, 1075 GA Amsterdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Brouwershaven/Zonne- maire mevr. drs. J.J. van Zoelen, laatstelijk predikant te Eerbeek (voor de wijk Brummen), wonende te Dreischor. Nederlandse Gereformeerde Ker- Beroepen te Wezep F. van Deursen te Apeldoorn. Aangenomen naar Rijsbergen J. Kiers, kandidaat te Hengelo. bezoek aan Moskou de Sov jet-autoriteiten heeft over handigd. Castro heeft vorige week de zaak uitvoerig be sproken met russisch-ortho- doxe vertegenwoordigers in Genève. Daarbij was hem verzekerd dat de brief van Roesak aan de Algemene Vergadering van de Wereldraad, zomer 1983 te Vancouver, geen rol in de aanklacht heeft ge speeld. Daarin vroeg Roesak de oecumenische beweging meer aandacht te schenken aan het lot van de vervolgde christenen in de Sovjetunie. De Wereldraad heeft verder de Russisch-Orthodoxe Kerk gevraagd haar pastorale ver antwoordelijkheid voor Roe sak te blijven behartigen. De kerk heeft dit toegezegd. STAATSSECRETARISSEN KORTE EN VAN DER LINDEN: Bij de staatssecretarissen Kor- te-Van Hemel van Justitie en Van der Linden van Buiten landse Zaken is niets bekend van vervolgingen waaraan christenen in Syrië zouden bloot staan. Christelijke asiel zoekers uit Syrië, die zich als vluchteling in Nederland aan melden, lopen dan ook grote kans naar Syrië of een ander land teruggestuurd te wor den, schrijven de twee be windslieden in antwoord op vragen van het PSP-Kamer- lid. mevrouw Van Es. Ze zien geen aanleiding voor een na der onderzoek. Volgens de informatie van mevrouw Van Es zouden Sy rische christenen wel ver volgd worden, omdat sommi gen van hen ook politiek ac tief zouden zijn. De behoefte aan een eigen (politieke) orga nisatie is groot en ook noodza kelijk gebleken omdat chris tenen in Syrië niet gewenst zijn. In het verleden hebben uit Syrië afkomstige christe nen zich vooral 4n Twente ge vestigd. In Syrië is onderzoek gedaan naar-de positie van christelij ke minderheden. De staatsse cretarissen hebben ondermeer geïnformeerd naar het be staan van de Assyrische De mocratische Organisatie waarbij sommige christenen zich aangesloten zouden heb ben. Andere Westeuropese landen hebben bij dat onder zoek geholpen. De politieke activiteiten, waar mevrouw Van Es op doelt, kunnen volgens Korte-van Hemel en Van der Linden lei den tot strafvervolging, zeker als de activiteiten verboden zijn. Maar of die strafvervol ging in strijd komt met het Geneefs vluchtelingenver drag, is naar hun mening nog maar de vraag. KENYAANSE BANKPRESIDENT „Heel wat valse beloften van snelle economische ontwikke ling langs de weg van het so cialisme hebben tal van ont wikkelingslanden nog dieper in de puree gebracht". Dat was de boodschap, die de pre sident van de Kenyaanse Bank, Philip Ndegwa, over bracht op de 43ste jaarverga dering van de Nationale Raad van Christelijke Kerken van Kenya (NCCK). De bankpre- sident hekelde de „simplisti sche opvatting" dat slechts be hoeft te worden overgegaan tot het juist verdelen van rijk dommen, zonder dat iemand zich afvraagt hoe de bron kan worden gevoed waaruit dat alles voortvloeit. „Zulke idee ën zijn volslagen ongeschikt om arme landen tot groter welvaart te brengen", aldus Ndegwa. Zijns inziens doen kerkelijke voormannen er dan ook goed aan, in preken en toespraken niet simpel hun vernietigend oordeel uit te spreken over weelde, corruptie en ander so ciaal kwaad als de grondoor zaken van armoede en onder ontwikkeling. De dynamiek van de ontwikkeling van een natie vraagt volgens de bank- president een redelijke bena dering die uitgaat van de his torische erfenis van het be trokken land. CHRISTENEN VINDEN TEKSTEN TE „DARWINISTISCH" (Van onze correspondent Jo Wijnen) In een aantal zuidelijke staten van Amerika zijn ouders van fundamentalistisch-christelijke huize te hoop gelopen tegen de leesboeken die hun kinderen gebruiken op de scholen. De ouders vinden de inhoud van die boeken te humanistisch en hebben vooral grote bezwaren tegen de darwinistische wijze waarop het ontstaan van de wereld aan hun kinderen wordt onderwezen. In Tennessee heeft een rechter een groep ouders al in het ge lijk gesteld. Hij oordeelde dat kinderen van streng christelij ke ouders deze boeken niet meer hoeven te lezen omdat „de werken geen recht doen aan de religieuze overtuigin gen van de gezinnen waaruit deze kinderen voortkomen". De scholen zijn tegen deze uit spraak in beroep gegaan. Ook in andere staten vechten ouders met een zeer behou dende christelijke levensover tuiging het gebruik van „hu manistisch" getinte schoolboe ken aan. De discussie over deze kwestie zal, naar alle waarschijnlijkheid, pas over enkele jaren eindigen als Amerika's hoogste rechtscolle ges zich over de schoolboeken kwestie hebben uitgesproken. In de zuidelijke staten van Amerika wonen talloze men sen die zeer traditioneel-chris- telijke opvattingen huldigen. In deze groepen worden de bijbelteksten over o.a. de schepping letterlijk genomen en weigert men de evolutiet heorie te erkennen. Deze groe pen hebben grote bezwaren te gen de boeken die op openbare scholen worden gebruikt. In die boeken worden, volgens hen, menselijke kwaliteiten als moed en intelligentie niet vol doende belicht, wordt aan de waarde van de traditionele rol van de vrouw als moeder geen recht gedaan, komen humanis tische en pacisfistische thema's te veel aan de orde, worden de godsdiensten vaak als even waardig aan elkaar belicht en wordt het op de bijbel geba seerde christelijke geloof niet als het enig ware erkend. In Tennessee werd bijvoorbeeld bezwaar gemaakt tegen een tekst uit „Het dagboek van Anne Frank" die een gelijk heid van alle godsdiensten suggereerde. De "uitgevers van schoolboe ken komen in toenemende mate in moeilijkheden. Zij proberen boeken van algeme ne aard op de markt te bren gen die in geheel Amerika te gebruiken zijn. Die boeken worden per staat aan het oor deel van een commissie onder worpen en dat heeft al tot tal van aanpassingen van de tek sten geleid. Dat heeft weer op grote bezwaren gestuit van progressieve minderheidsgroe pen, zoals de feministen. Die hebben bezwaren gemaakt te gen de traditionele belichting van de rol van de vrouw. Het ziet er naar uit dat de schoolboekenstrijd in de VS nog in hevigheid zal toene men. De bezwaarde ouders krijgen in toenemende mate steun van de fundamentalisti sche televisie-dominee's die zich tegen elke vorm van „mo dernisme" en „humanisme" verzetten. Politiek krijgen de ouders die bezwaar maken te gen het gebruik van „moder ne" tekstboeken in de scholen steun van neo-conservatieve instituten, tijdschriften en groeperingen die voornamelijk in de rechtervleugel van de republikeinse partij actief zijn en waarvan de invloed de laatste jaren sterk is toegeno men. Hachee met rode kool en aardappelen - vla met gebakken appel Voor twee personen heeft u nodig: 3 dl water, zout, lau rierblaadje, 1 kruidnagel, paar peperkorrels, 200 g run derpoelet of hacheevlees, vet van de bouillon of 25 g margarine, 1 grote ui, 15 g bloem, azijn, aroma, Worces ter saus; 500 g rode kool, zout, peper, kruidnagel, laurierblad, 1 zure appel, suiker, azijn, aardappelmeel; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker) 1 appel, 10 g margarine, 2 theelepels suiker, kaneel. Breng het water aan de kook met zout en kruiden, leg er het vlees in en laat het mengsel ongeveer twee uren trekken. Laat de massa koud worden en haal het gestolde vet van de bouillon Bak in dat vet (is vrij zwaar verteerbaar) of in de margarine de grofgesneden ui lichtbruin. Bak nog even het uitgelekte vlees mee en doe er vervolgens de bouillon bij. Laat de hachee een half uur stoven. Rooster de bloem lichtbruin in een droge koekepan en laat hem, op een bord uitgespreid, afkoelen. Meng hem vervol gens aan met weinig koud water en kook dit papje al roeren de even mee met de hachee. Breng de hachee op smaak met azijn, zout, aroma en worcestersaus. Kook de fijngesneden rode kool in twintig minuten gaar in weinig water met zout, kruiden en stukjes appel. Maak de groente op smaak af met de gebruikte toevoegsels, suiker en azijn. Bind overgebleven kooknat met weinig aardappelmeel. ■Boor het klokhuis uit de appel en schil hem. Snijd per per soon een stevige schijf van de vrucht af en doe de rest bij de rode kool. Bak de appelschijven vrij langzaam lichtbruin en gaar in de margarine. Leg de schijven per persoon op een bordje en strooi er een mengseltje van suiker en kaneel over. Bedek de appel vervolgens met de vla. JEANNE sch een voe col Ke De kool en de geit UlT het dreigement de licentie te ontnemen aan balclub, waarvan de raddraaiers onder de supporters zich onaanvaardbare wijze misdragen, blijkt dat ook het sectieb stuur betaald voetbal eindelijk inziet dat het zo niet lange kan. Het plan zal als een „uiterste maatregel" worden vooi gesteld aan de KNVB, die er eind deze maand over vergj ter dert. 1de Mo Dan zijn we twee voetbalweekeinden verder. De wiji fe waarop die zullen verlopen zal niet alleen van invloed zij op de eventuele aanvaarding van het voorstel door d KNVB, maar tevens duidelijk maken of het dreigemei voorlopig slechts als stok achter de deur kan worden gehar teerd of al snel zal moeten worden uitgevoerd Het is inderdaad een „uiterste maatregel", die bij toepas sing in feite een club het bestaansrecht ontneemt. Zo'n drei gende strafmaatregel zal iedere rechtgeaarde voetbalsuppoi ter aansporen al het mogelijke te doen zijn club voor dat on heil te behoeden. De moeilijkheid is echter, dat de relle worden veroorzaakt door een kleine groep raddraaiers, di het in het geheel niet om een boeiende partij voetbal te doe is, maar slechts om een gelegenheid tot vandalisme en ande grof geweld. Het lijkt de enige maatregel die wellicht paal e perk kan stellen aan het voetbalterrorisme. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft tevens besloten dreigement te omzeilen van de Rotterdamse burgemeesk Peper, die bij onvoldoende garanties voor een redelijk ver loop de komende wedstrijd Sparta-FC Den Haag zou hebbel verboden. Door de wedstrijd eenvoudig in Den Haag te late spelen, wordt FC Den Haag in feite beloond voor het wangé drag van enige Haagse raddraaiers, die daarin mogelijk no aanleiding zullen zien zich op de borst te kloppen. Sparta, d« aan de rellen van de laatste tijd part noch deel heeft, won tegelijkertijd gestraft door de club een redelijk lucratiev thuiswedstrijd te ontnemen. Van zo'n uiterst merkwaardig beslissing kan zelfs niet gezegd worden dat een poging word gedaan de kool en de geit te sparen. op weg zijn naar vrede, m naar vernietiging. Gewe roept steeds weer geweld E. van Loenen-Nieuwenhoul LEIDSCHENDAM. Homoseksuelen (5) Een briefschrijver betoogt deze rubriek dat homofieli „zo" gemaakt zijn door hi omgeving en opvoeding stelt zich te baseren op o\ gens niet nader aangeduii „onderzoeken en ervaring vj psychologen". Er zijn onlan juist onderzoeken, geweest c het tegendeel bewijzen. Zo gebleken dat kinderen, door homofiele ouders zijn gevoed, niet homoseksueel z „geworden". En waarom is moseksualiteit trouwens morele en fysiologische af- king? Waarom matigen m< sen zich het recht aan andt mensen op te leggen hoe moeten leven? Homofielen één lijn stellen met kleptom nen, drugsverslaafden en p romanen is in hoge mate onb hoorlijk. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Manoeuvres „NAVO-manoeuvres beëin digd. Zware schade (gewassen en velden). 35 gewonden (13 ernstig)". Dit bericht heeft mij geschokt en aan het denken gezet. Vijfendertig verkeersge- wonden door een oorlogsspel (in vredestijd) van de NAVO, waartoe ook wij behoren. Past dat in een beleid, dat de ver keersveiligheid wil bevorde ren en geweld tegengaan? Dient dat dé vrede? Schade aan gewassen en velden (12,5 min.) betekent meer dan fi nanciële schade. Het is, met geweld, vernietigen van men selijke arbeidsproducten. Dat is niet in geld uit te drukken. Past dit gedrag naties, die te gen geweld zeggen te zijn? Dient dit de vrede? Een en an der versterkt mijn mening, dat we met onze bewapening niet Perioden met zon DE BILT (KNMI) Een rug van hogedruk trekt vandaag over het land. Op "de Atlanti sche Oceaan begint een diepe depressie geleidelijk meer in vloed uit te oefenen op het weer. De wind draait naar het zuiden en in de bovenlucht wordt in eerste instantie de lucht warmer. Dit zal zicht baar zijn door wisselende be wolking in de hogere luchtla gen. Morgen blijft het echter vrijwel overal droog. De tem peratuur loopt op tot circa 12 graden. De wind neemt wat toe tot matig, en aan de kust tot krachtig. Het ziet er naar uit dat de passage van de fron tale zone, die bij de depressie behoort, pas zaterdag plaats vindt. Vanaf dai tijdstip kan er mogelijk wat regen vallen. Het blijft nog vrij zacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: in Zuid west-Noor wegen af en toe re gen, meer naar het oosten droog en opklaringen. Middag- temperatuur rond 10 graden. Denemarken: veranderlijk be wolkt maar hoofdzakelijk droog. Middagtemperatuur on geveer 12 graden. Duitsland: vooral meer naar het oosten en zuiden flinke pe rioden met zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 10 tot 15 graden. In Zuid-Duits- land bij de Alpen bij föhn lo kaal tot 20 graden. Benelux: wolkenvelden afge wisseld door opklaringen. Hoofdzakelijk droog. Middag temperatuur 11 tot 14 graden. Frankrijk: in het oostelijke deel perioden met zon en droog, in het westelijke deel half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtem peratuur van 12 graden in het westen en rond 14 graden in het midden en oosten. Langs de Pyreneeën en bij de Mid dellandse Zee tot 20 graden. Alpengebied: zonnig. Langs zuidzijde in de lagere delen 1 walking. Elders in de dalt ochtend mist. Temperatuur de dalen 's middags 10 tot graden aan de noordzijde 20 graden. Nulgraden-grens de middaguren op rond 2Ê meter hoogte. Spanje en Portugal: eerst het noordwesten, op vrijd ook meer naar het zuidoostt bewolking en van tijd tot regen. Langs de Middellands Zeekust echter vrij zonn Middagtemperatuur van graden in het noordwesten in het binnenland, tot 17 a graden langs de zuid- en oo kust. Italië en Joegoslavische ku zonnig. In Noord-Italië <x plaatselijk mist. Middagtemp ratuur in Noord-Italië 10 tot graden, elders 16 tot 21 gr den. "i r motregen 17 10

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2