/alkenburg moet beter gassen op woningonderhoud BIJZONDERHEDEN Katwijkers willen zenderuitbreiding Twijfels over project Haf akker Milieu-ambtenaar Jelle Dijkstra is een echte Oegstgeest-freak RECREATIEPAD IN BOONRAK-OOST Katwijkse redders gehuldigd ±JDEN OMGEVING QeidMQowumt WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986PAGINA IS VALKENBURG De nieuwe ontsluitingsweg in 't Boon rak-Oost in Valkenburg gaat Recreatiepad heten. De raad stemde gisteravond met de kleinst mogelijke meerderheid voor de door B en W voorgestelde naam. Het grootste ge deelte van het pad bestaat uit fiets- en wandelpad. A. Bre mer (PvdA/PPR) deed de raad een tegenvoorstel met „We teringpad", maar kreeg geen meerderheid voor dat voorstel. Het VVD-raadslid P. Mizes verweet het college laksheid omdat de gemeente Valkenburg te weinig bekendheid geeft aan de gemeentelijke vergaderingen. Zo had men reeds van af 1 oktober 1986 gebruik kunnen maken van kanaal 13 van de kabelkrant, meende hij. Burgemeester C. Sinke gaf dat toe. Er is een inlooptijd nodig, maar in december gaat Val kenburg er gebruik van maken, stelde hij de VVD-er gerust. Bijdrage: Frank Buurman Foto: Wim van Noort er wagens op nip Sassenheim HAAG/SASSENHEIM Het jwagenkampje aan de Concordia- t/Kastanjelaan in Sassenheim mag omen. Het kampje mag echter maar plaats van 5 wagens bevatten. De van State heeft de meeste bezwa- tegen de aanleg van het kampje van and gewezen. De argumenten van iwaarmakers varieerden van ver- iverlast tot waardedaling van het Ook werd aangevoerd dat een vagenkamp „geen prettige nabuur Volgens de naad van State is vesti- van een kamp op genoemde locatie aardbaar. Er wordt wel aan toege- d dat de plek iets te klein is voor de van vijf woonwagens plus bij- [iwtjes. LPG-tank mag toch DEN HAAG/NOORDWIJK Garage Abswoude mag als nog een LPG-tank plaatsen bij het bedrijf aan de Schieweg 3 in Noordwijk. De Raad van State heeft dit bepaald. Het garagebedrijf kreeg van de ge meente op grond van de hin derwet geen toestemming tot plaatsing en ging daarom in beroep bij de Raad van State. Het gaat om een tank met in houd van bijna 20 kubieke meter die wordt ingegraven. Volgens de gemeente Noord- wijk is de tank te dicht bij wo ningen gepland, maar de Raad van State is het daarmee niet eens. Raad van State verwerpt bezwaren tegen bedrijf DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT De bezwaren van omwonenden tegen het machi naal houtbewerkingsbedrijf van B. Willemse aan de Kerkstraat in Noordwijkerhout zijn door. de Raad van State afgewezen. De bewoners zeggen dat het bedrijf van Willemse geluid- en stofoverlast veroorzaakt, maar de Raad van State meent dat de vergunning, die door de ge meente aan Willemse is verleend, voldoende is. Aan de vergunning zijn volgens de Raad van State voldoende voorschriften met betrekking tot stofoverlast en geluidhinder verbonden. Te vens wijst de Raad van State erop dat de ge meente Noordwijkerhout heeft beloofd dat zal worden gecontroleerd of het bedrijf de voor schriften naleeft. De Kroon zal nu moeten be palen of de gemeente Noordwijkerhout het be drijf terecht een vergunning heeft verleend. Strook moet groen blijven DEN HAAG/NOORDWIJK De groenstrook bij de Flat Westerbaan in Noordwijk mag niet worden be bouwd. Volgens de provincie mocht de gemeente op deze strook aan het Dompad wel twee huizen zetten, maar de Raad van State vindt uit eindelijk van niet. Deze instantie ho noreert hiermee de bezwaren van de vereniging van eigenaars Flat Wes terbaan. Volgens de bewoners is de strook niet alleen een van de fraaiste stukjes groen van het gebied, maar is hij ook een onderdeel van een veel gebruikte wandelroute via het Dom pad naar Noordwijk aan Zee. De Raad van State is het daarmee eens. „Kijk, die takken die hier over het pad hangen zijn hin derlijk voor de wandelaars. Daar ga ik de plantsoenen dienst van op de hoogte brengen". Jelle Dijkstra (26), milieu-ambtenaar van de ge meente Oegstgeest blijft even met de fiets in de hand staan in het Hofbrouckerpark om een aantekening te maken in zijn boekje. Enkele oudere wandelaars, afkomstig van het nabijgelegen bejaarden centrum Hofwijck groeten hem vriendelijk. De milieu ambtenaar, in zijn Oegstgees- ter uniform met pet, is sinds een klein jaar een vertrouw de verschijning bij de Hof- wijekers. „Ik kom dagelijks langs het bejaardenhuis op mijn ronde. Laatst was ik drie weken op vakantie, toen vroegen ze of ik soms ziek was geweest. Ze denken zeker dat ik nooit va kantie heb", grapt Jelle Dijk stra. Vervolgens weer se rieus. „Die bordjes die hier net waren geplaatst bij de speeltuin met „verboden voor honden er op, die heb ben ze gelijk weer er af ge sloopt. Nee, dat is vast niet door hondenbezitters gedaan. Die kunnen hun honden hier voor het bruggetje wel los la ten rondlopen. Dat is weer vandalisme, erg jammer". In het kersverse Irispark, on langs vlakbij winkelcentrum Lange Voort verrezen wijst de milieu-ambtenaar enige tijd later nog meer vandalis- me-gevoelige objecten aan. „Die prullebakken, die toch stevig zijn uitgevoerd worden constant vernield. En die lampjes op de lage zwarte paaltjes ook". De fietsklem men bij het park zijn er ge komen op aandrang van Dijkstra. „Als je de mensen verbiedt om te fietsen in het park moet je wel voor zorgen dat ze hun fiets buiten het park goed kunnen neerzet ten Preventief Jelle Dijkstra heeft als taak te waken over de gemeente lijke eigendommen. Tegen vandalisme kan hij echter weinig doen. „Het gebeurt al tijd als je niet in de buurt bent. Het is jammer dat ik nooit zie wie zich er aan schuldig maakt. De bestrij ding van vandalisme is na tuurlijk wel in de eerste plaats een taak van de poli tie. Ik sta via mijn portofoon in direct contact met de rijks politie van Oegstgeest. Als ik getuige ben van criminaliteit kan ik dat gelijk doorgeven en de politie is dan heel snel ter plaatse. De samenwer king is uitstekend". Jelle Dijkstra voegt er aan toe dat er van zijn verschijning wel een preventieve werking uit gaat. „Veel mensen lijnen vaak gelijk hun hond aan op een plaats waar dat moet als ik kom opdagen. Tegen ande re mensen moet je het zeg gen. Soms krijg je felle reac ties, die mensen vinden het maar bemoeizucht, maar het komt eigenlijk nooit tot een bekeuring". De honden vormen een cate gorie apart voor de milieu ambtenaar, die onder meer de zwartehonden moet op sporen, honden waarvoor geen belasting is betaald. „De honden moeten als bewijs een hondenpenning dragen, maar daar is kennelijk niet iedereen zich van bewust. Ik controleer verder huis aan huis. Dat heeft het afgelopen jaar ongeveer 80 „zwarte" honden opgeleverd. Toch weer ruim 5000 gulden extra voor de gemeente. Ik kan makkelijk nagaan of iemand Jelle Dijkstra, milieu-ambtenaar dorp en ik wil het mooi houden" de belasting betaald heeft", zegt Dijkstra terwijl hij zijn fietstas opent en nette schrif tjes met lijsten hondenbezit ters laat zien. „Mijn rijdend kantoortje", zo noemt hij zijn fietstas. Jelle Dijkstra wordt straks ambtenaar met opsporingsbe voegdheid. „Ik ben feitelijk nog steeds in opleiding. Cur sussen opsporing speciale mi lieudelicten, strafrecht, dat soort dingen. Het is de bedoe ling dat is straks ook par- keercontroleur word voor de blauwe zone in de De Kern- penaerstraat". Vóór Jelle Dijkstra bestond er ook al een milieu-ambtenaar in Oegstgeest, maar de functie heeft sinds zijn komst een wat andere invulling gekre gen. Freak „Ik heb echt plezier in dit werk. Ik ben een ech te Oegstgeest-freak, ik hou van dit dorp, en ik wil het mooi houden. Hiervoor werkte ik bij slagerij Van der Zalm aan de Lange Voort. Dan leer je vrij veel mensen kennen, maar als milieu-ambtenaar natuurlijk nog veel meer. Ik ben eigenlijk de hele dag op weg op mijn fiets, weer of geen weer. Op het gemeente huis ben ik altijd bereikbaar van 9.45 tot 10.30 uur, maar verder is het rondrijden en opletten. Letten op overhan gend groen van particulieren, dat de voetgangers hindert, op rommel langs de weg die er niet hoort te zijn, nagaan of er precariorechten zijn be taald voor een Vliko-bak. Maar ook rapporteer is loslig gende stoeptegels of een gat in het asfalt van het wegdek; in Oegstgeest: „Ik hou van dit daar moet de gemeente dan ingrijpen. De mensen kun nen mij ook altijd benaderen met problemen". Ook op zaterdag is Jelle Dijk stra regelmatig actief. „Juist op dat soort dagen valt er veel te controleren". Alleen op zondag verdient de mi lieu-ambtenaar van een wel verdiende rust. „In het begin had ik wel dat ik geen af stand kon nemen. Liep ik bij een wandeling met mijn vrouw op zondag ook nog no tities te maken. Maar mijn echtgenote zorgt er gelukkig wel voor dat ik geen „vakidi oot" word". Jelle Dijkstra kan zich wel verplaatsen in minder sociaal gedrag van medeburgers, al kan hij het natuurlijk nooit goedkeuren. „Ik heb zelf ook een hond, en het is natuurlijk nooit leuk als je dat beest ergens aange lijnd moet houden. Maar als de regels niet worden nage- leegd verloedert de boel. Vaak zijn de mensen zich er niet eens van bewust dat ze zich a-sociaal gedragen, maar dan moeten ze er wel op ge wezen worden. Ik ben overi gens geen boeman, ik hoef dat ook niet te zijn, want met praten is eigenlijk elk pro bleem wel op te lossen Op zoek naar een geschikte achtergrond om te fotografe ren komt de fotograaf met de suggestie om Jelle Dijkstra in actie te fotograferen bij een hoop rommel langs de Leid- sestraatweg. Jelle poseert ge duldig, maar laat het daar niet bij zitten. „Ik zal even nagaan of dit wel de „kraak- wijk" is, de wijk waar van daag de kraakwagen langs komt. Anders moet er onher roepelijk worden opgetre den zegt hij. KENBURG Alle ties in de gemeente- Valkenburg yben er gisteravond op (edrongen dat het col- de kosten van het ingonderhoud in de ;omst beter in de ga- zal houden. Een rap- van de nationale wo- iede- ;raad bracht onlangs ?rtohet licht dat de ko- 4an-jde vijf jaar voor 000 gulden moet wor- opgeknapt aan wo- »en in Valkenburg. fractievoorzitter H. Dijk en verweet het college „natte vingerwerk". Het ont breken van een duidelijk be leid was het verwijt van de PvdA/PPR, die vond dat de financiële positie van Valken burg helemaal niet zo roos kleurig is als B en W menen. Verder vroegen alle fracties om snelle maatregelen om de Hoofdstraat minder onveilig te maken. Oneens waren de raadsleden het over de bouw van een nieuwe brandweerkazerne, de komst van een periodieke wa renmarkt en de bouw van een toren bij de kerk aan het Cas tellumplein. Uitgezonderd de VVD vroegen de fracties zich af of de bouw van een nieuwe brandweerkazerne wel nodig is, zoals B en W menen. Me vrouw A. van den Broek (PvdA/PPR) wees de bouw van een kerktoren aan het Castellumplein resoluut van de hand. Zij noemde dat „een investering in luchtkastelen". A. de Vries (GPV/RPF) noemde het plan daarentegen „een goéd initiatief". Hij vond dat de financiële positie van Valkenburg goed genoeg is om met de bouw te beginnen. Het CDA was daarvan niet over tuigd. H. Dijkhuizen vond dat eerst maar eens duidelijk moet worden hoe veel de toren pre cies gaat kosten. VVD-er P. Mizee en Th. van Es (GPV/RPF) reageerden en thousiast op het initiatief van B en W om een warenmarkt in te stellen. Volgens Mizee varen de winkeliers aan het Castellumplein wel bij zo'n markt, omdat de mensen die de markt bezoeken ook langs de winkels komen. Dijkhuizen vreesde echter dat zo'n markt nauwelijks zal worden be zocht: „De concurrentie van markten in bijvoorbeeld Kat wijk aan de Rijn is te groot". Volgens de raadsleden ver loopt het overleg tussen de ge meente en de sportverenigin gen in Valkenburg slecht en is dat te wijten aan het verdwij nen van de beheerscommissie van het sport- en recreatiecen trum De Terp. Mevrouw Van den Broek vroeg het college of deze commissie „zo snel moge lijk is ere kan worden her steld". Mizee meende dat deze commissie er ook voor kan zorgen dat de misverstanden tussen de pachter en de ge bruikers van de hal uit weg worden geruimd. CDA en PvdA/PPR maakten zich zorgen over de bereik baarheid van de politie. „Een bureau dat niet bereikbaar is, kun je net zo goed sluiten", meende Dijkhuizen die steun vond bij Van den Broek. Dit raadslid pleitte voor de vesti ging van een openbare biblio theek „waar elk boek en elke informatie te krijgen is". Bijna een kwart van de Valkenbur gers is lid van de bibliotheek in Katwijk. otest Lissenaar »en parkeerdek >SE Inwoners van Lisse 'ben te weinig inspraak •fgen over de bouw van het keerdek/dak bij winkel- itrum Blokhuis. Dat schrijft "ni maar A. van der Meer in brief aan de gemeente- ieli id. Volgens van der Meer 3r2dden niet alleen omwonen- i, maar ook de andere in Ce iners van Lisse de kans t, Meten krijgen hun zegje te m in over de besteding van H neenschapsgelden. Van der oni ier vindt het onterecht dat vo eer een dure investering" bai rdt gedaan „om mensen hi it auto's van dienst te zijn", ide '8ens hem heeft Lisse juist ngend behoefte aan „een :kje waar je kan wandelen ider auto's, huizen, winkels mensen om je heen". Van- >nd beslist de raad over de uw van het dek. Inbrekers laten buit achter VOORSCHOTEN Een bewoner van een huis aan het Vliet- zicht in Voorschoten hoorde gisteravond om half tien gestommel op de gang. Ook ging het licht aan. Daarop riep de man uit het raam om hulp en de inbrekers, vermoedelijk twee jongemannen, kozen het hazepad. Zij lieten daarbij sieraden en fotocamera's achter. Uit een woning aan de Leidseweg in Voorschoten zijn gisteravond sieraden en fotocamera's gestolen. Vermoedelijk zijn deze spullen door de twee aan het Vlietzicht achtergelaten. De daders zijn bij de woning aan de Leidseweg via het zonne scherm naar de eerste etage geklommen en via een deur bin nengekomen. Uit een pizzeria aan de Leidseweg zijn in de nacht van maandag op dinsdag 500 gulden en enkele kilo's ham en salami gestolen. De dieven forceerden een deur aan de achterzij de van het pand. gen per maand dan de huidige prijs. Van de elfduizend op de kabel aangesloten Katwijkse huisgezinnen reageerde bijna vijfenveertig procent op de en quête. Het belangrijkste resultaat van de enquête is de constatering, dat een grote groep in Katwijk een voorkeur heeft voor zen deruitbreiding. Het gaat hier om bijna vijfenzestig procent van de ondervraagden. De uitbreiding van het aantal te ontvangen stations houdt te vens in, dat men voor de keu ze komt als gebruiker het vol le aanbod te accepteren van 18 stations of door middel van een filter -slechts zes kanalen te ontvangen. In dat laatste ge val zijn de kosten per maand vier gulden lager. Wel moet men dan een filter inbouwen, wat een eenmalige uitgave van veertig gulden noodzaakt. De uitbreiding van het kabel net betekent voor de gemeente ject. „Voor de nieuwe gene ratie geestelijk gehandicap ten zou ik toch willen pleiten voor meer integratie in de maatschappij", aldus Van Londen. Hij pleitte voor een wetenschappelijk onderzoek naar de gang van zaken in de Hafakker. Hij maakte zich ook sterk voor een ver dergaande integratie van KATWIJK Een groot deel van de Katwijkers wenst in de nabije toe komst een uitbreiding van het aantal tv-stations op de kabel van twaalf naar achttien. Dit blijkt uit een door de dienst Sociaal- Wetenschappelijk Onder zoek van de Universiteit van Leiden gehouden en quête. De opdracht voor de enquête kwam van het Katwijkse gemeentebe stuur, dat duidelijkheid wenst over de behoeften van de op de kabel aange sloten plaatsgenoten. Het uitbreiden van het aantal te ontvangen stations naar achttien betekent een investe ring van circa een miljoen gul den. Voor de op de kabel aan gesloten verbruikers betekent dat dat de abonnementsprijs een gulden hoger komt te lig- Katwijk een investering van een miljoen gulden. In dat be drag zit de aansluiting van de gemeente Valkenburg begre pen. Vandaar dat Valkenburg deelnam in het onderzoek naar de gewenstheid van de uitbreiding. Burgemeester C. Sinke concludeerde dat ook in Valkenburg de behoefte aan uitbreiding hoog ligt. Als zijn college vrn wethouders in stemt wil hij de Valkenburgse raad voorstellen het kabelnet uit te breiden. Voor Valken burg komen de kosten dan on geveer op een ton. Uit het onderzoek bleek te vens dat gemiddeld genomen tweederde van het aantal kij kers tussen de tien en dertig uur televisie kijkt per week. Een getal dat overeenkomt bij het landelijk gemiddelde. Als de raden van beide gemeenten instemmen met de plannen zo als de colleges gaan voorstel len, dan kan per 1 juli 1987 de zenderuitbreiding van start. Van derKroft opent Kerstdorp LISSE Burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse opent morgenavond het Kerstdorp bij Jaap Kooy's Tuincentrum aan de Heereweg 350. In het dorp zijn kerstartikelen uit binnen- en buitenland te koop. De burgemeester opent het dorp om negen KATWIJK Burgemeester C.A. Bos van Katwijk heeft gistermiddag twee diploma's uitgereikt van het Carnegie Heldenfonds. De diploma's waren voor de achtjarige Marjan Honders en de heer G. Vlieland. Beiden hadden zij zich ingespannen om de zevenjarige Leon Varkevis- ser uit het ijskoude water in de woonwijk Rijsoever te ha len. Het meisje was op 17 fe bruari van dit jaar door het ijs gezakt en kon op eigen kracht de kant niet meer be reiken. Direct nadat Leon te water raakte sprong het één jaar oudere vriendinnetje Marjan Donders te water om een handje te helpen. Het effect was echter, dat beide meisjes niet meer uit het wak kon den komen. De in de buurt wonende mevrouw Vlieland reageerde op het hulp ge roep. Vanuit haar slaapka mer zag zij het gebeuren, waarop zij haar man, die juist in de tuin was, naar het wa ter stuurde. De heer Vlieland bedacht zich geen moment en ging te water om de meis jes in het ijskoude water bo ven te houden. Met behulp van mevrouw Vlieland kon den de jongedames weer op het land worden gebracht. Namens de Stichting Carne gie Heldenfonds overhandig de burgemeester Bos de di ploma's, terwijl Marjan Hon ders als extra cadeau nog een fiets aangeboden kreeg. NOORDWIJKERHOUT Directeur-generaal voor de Volksgezondheid, J. van Londen, heeft gisteren bij de officiële opening van de woonwijk Hafakker in Noordwijkerhout zijn twijfels over de filosofie van het pro ject, waarbij geestelijk ge handicapten en gewone ge zinnen naast elkaar wonen. „Het betreft hier voor een groot deel oudere patiënten, voor wie de overstap naar een leven in de gewone maatschappij, zoals in socio- woningen, niet goed meer mogelijk is", zo verklaarde Van Londen de steun van het ministerie voor het pro- geestelijk gestoorden buiten de muren van de inrichting. Het project kost tussen de vier en vijf miljoen gulden. Het ministerie van WVC heeft de huizen van de zwakzinnigen bekostigd, de overige huizen zijn op de particuliere markt gefinan cierd. Snelkraak met gestolen auto LISSE Een 34-jarige Amsterdammer is vannacht rond half drie met een auto een muziekhandel aan de Heereweg in Lisse binnengereden. De man laadde enkele keyboards in zijn voertuig en ging er vandoor. Na een achtervolging kon hij echter worden gepakt in de Haarlemmermeer. De politie kon de man aanhouden omdat enkele getuigen het kenteken van de auto hadden genoteerd. De wagen, een blauwe Volkswagen Golf, bleek maandag in Amsterdam te zijn gestolen. Fietser geschept ZOETERWOUDE Een 30-jarige fietser uit Zoeterwoude is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding met een au tomobilist. Het ongeluk gebeurde op de Hoge Rijndijk in Zoe terwoude. Het slachtoffer stak plotseling de weg over en werd geschept door een 53-jarige automobilist uit Alphen. De fietser is met rug- en armletsel en een gebroken been afge voerd naar het Diaconessenziekenhuis in Leiden. lep BM* TrT M m Wins Atlas uim duizend Noordwijker- outers waren gisteravond etal aar De Schelft gestroomd sen m te zien wie dit keer de 1 op oogste man van het Kani- D( efaatenrijk zou worden. oor het zover was hielden zejlieke en Danny Christian et publiek in de carna- alsstemming. Om elf uur aaide er een luchtballon ver het toneel maar de mujiand van de Flying Kani- efaat bleek leeg. Uit de allon kwam toch de nieu- e prins tevoorschijn: Dirk //flfitteman. Met zijn 120 ki- 's en zijn Griekse baard ensforste hij vervolgens de i allon op zijn schouders, ant zijn nieuwe naam had ge j uit de Griekse mytholo- e gehaald. Hij koos de aam van één der titanen, amelijk prins Atlas. In dit aar van de stunten", zal rinses Aphrodite zijn ge- lalin zijn.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15