leidteQowumt Spijbelaars crimineler dan niet-spijbelaars STAD OMGEVING STUDENTEN IEZETTEN RSENAAL CDA: buitenlandse reizen beperken De Leidse Courant is een krant met een oog voort nabije ■BEGROTING'871 ~p WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 3M-scholen ter toegerust n regulier iderwijs jüEN De kans dat kin- >n rnet problemen binnen jLOM-school passender on- •ijs krijgen dan op een )1 voor regulier onderwijs tij groot. Wie ouders wil jseren over een eventuele ijzing van hun kind naar LOM-school, zal zich niet •n moeten buigen over de elijkheden en onmogelijk- :n van het kind, maar ook de huidige school en de okken LOM-school. Dat enkele conclusies uit het fschrift, waarop C.M. van ivijk vandaag aan de Leid- universiteit promoveerde J loctor in de sociale weten- ppen. Hij onderzocht on- meer de inrichting van lokalen en de manier rop werd les gegeven. Uit onderzoek komt verder voren, dat leerkrachten jOM-scholen vaker over- en met collega's over de likkeling van een kind op reguliere scholen. 3» ordoostpolder was lerd uikerspa radijs DEN Dat de Noord polder in de bezettingstijd belangrijk onderduikers- ed was, was een gevolg het belang dat de Duit- hechtten aan een uitbrei- van de landbouwmoge- ïeden in Nederland, om hebben zij zich zo to nt opgesteld tegen onder iers in de Noordoostpol- De onderduikers konden arbeiders worden ge kt. Dat concludeert C.C. Baaien in het proef- ;ift waarop hij vandaag de Leidse universiteit noveerde tot doctor in de ren. Duizenden mannen iets van de Duitsers te en hadden vonden in de ogsjaren onderdak in de drooggelegde polder. 17 november 1944 toen grote razzia werd gehou- onder leiding van H. Ier was de polder één de veiligste onderduik- ;en in Nederland. Al vijf gemeenten azen op Madurodam LEIDEN Behalve Leiden hebben nu ook vier andere steden in het land, waaron der Zoetermeer, belangstel ling getoond voor Maduro dam. Dit is tot nu toe echter beperkt gebleven tot telefo nische contacten. Directeur F. Gossink van Madurodam zegt het „netjes te willen spelen en in eerste instantie gesprekken met de gemeente Den Haag te wil len voeren over uitbreiding van het miniatuurstadje. We hebben nog met niemand in detail gesproken". Politie wil meer fout geparkeerde auto's wegslepen LEIDEN De Leidse politie is van plan meer fout geparkeerde auto's te gaan wegslepen. Tot dus ver gebeurt wegslepen alleen, in dien een fout geparkeerde auto de doorstroming belemmerd, de vei ligheid van het overige verkeer in gevaar wordt gebracht of het om invalidenplaatsen gaat. De politie wil nu ook strenger gaan optreden op beruchte knelpunten, aldus een woordvoerder. Hij noemt als voor beeld het dubbel parkeren op het Gangetje. Jongerenpastor in dekenaat Leiden LEIDEN Jan Jetse Bol (42) uit Den Haag wordt met ingang van 1 januari jongerenpastor in het dekenaat Leiden. De paro chianen hebben het twee jaar zonder jongerenpastor moeten stellen nadat Ben Juffermans, die vijf jaar deze functie bekleed de, in december '84 werd vermoord. Bol wordt zondagmiddag aan de parochianen voorgesteld tijdens de Dekenale Jongerendag die wordt gehouden in kerkelijk cen trum De Regenboog aan de Watermolen in de Merenwijk. Het thema van de bijeenkomst, die duurt van twee uur tot half zes, is „Ga d'r maar aan staan". De Dekenale Jongerendag is bedoeld voor de jongeren en voor alle parochianen die jongeren een warm hart toegdragen en zich betrokken voelen bij het parochiële jongerenwerk. Er wordt in formatie gegeven over jongerenactiviteiten in het dekenaat. Er zijn verschillende marktkraampjes ingericht met de bedoeling ervaringen uit te wisselen, contacten te versterken, elkaar te in spireren en activiteiten te bevorderen. De bijeenkomst wordt om half vijf afgesloten met een viering. Hartebrugkoor zoekt leden LEIDEN Het heren- en ge mengd koor van de Harte- brugkerk is dringend op zoek naar nieuwe leden. Het heren- koor, dat onlangs het 150-jarig bestaan vierde, verzorgt nog wekelijks de hoogmis terwijl bij bijzondere gelegenheden in gemengde samenstelling wordt opgetreden. Ook bij andere ge legenheden wordt een beroep op beide koren gedaan. De repetities van beide koren hebben plaats op donderdag avond. Informatie: de heer G. Kaak, Akenwerf 13 in Leiden, tel. 071-211013. Bands in LVC Vogelvrienden LEIDEN In het LVC (Breestraat 66) treedt morgen de Rotterdamse band 'Gathering Dust' op. Aanvang van het concent 23.00 uur, de toegang is gratis. Vrijdag speelt in het zoldercafé 'Blues Af fair'. Aanvang 23.00 uur, entree 2,50. Za terdag 15 november speelt 'Crime and the city solution' op. Aanvang 23.00 uur, de toegang kost 8,50. exposeren LEIDEN In het Vijf Hoven- huis aan de Hoflaan 169 wordt op 21, 22 en 23 november een grote vogeltentoonstelling ge houden door de vereniging 'De Vogelvrienden'. Te bewonde ren zijn kleurkanaries, vorm en postuurkanaries, diversen soorten tropische vogels, zang- kanaries, grote en kleine par kieten, alle gekweekt door le den van de vereniging. De ope ningstijden zijn vrijdag van 20 tot 22 uur, zaterdag van 10 tot 18 uur en zondag v«m 10 tot 17 uur. De toegang is gratis. ONDERZOEK ONDER LEIDSE SCHOLEN WIJST UIT: LEIDEN Spijbelaars maken zich meer aan criminaliteit schuldig dan leerlingen die trouw elke dag naar school gaan. Zij plegen ook meer winkeldiefstallen en diefstal van boeken op school. Dit is geble ken uit een onderzoek door de Rijksuniversiteit Leiden naar het verband tussen spijbelen en crimi naliteit. Het onderzoek werd uitge voerd door de criminologen dr. A. Hauber, drs. L. Toorn vliet en drs. H. Willemse. Er waren ruim 300 Leidse scho lieren (57 procent meisjes en 43 procent jongens) uit het voortgezet onderwijs (HA VO/VWO, MAVO, LTS en LHNO) bij betrokken. De criminologen ontdekten ook dat spijbelen (ruim 36 pro cent van de leerlingen doet dit min of meer frequent) zeer sterk toeneemt met de leeftijd: van 3 procent bij 12-jarigen tot. 68 procent bij 18-jarigen. Dit brengt de onderzoekers tot het advies zich in de strijd tegen het ongeoorloofd schoolver zuim op de leerlingen van de lagere klassen te richten, om dat juist bij hen het spijbelge- drag nog nauwelijks is ontwik keld. Een kwart van de spijbelaars blijkt nooit langer dan één uur ongeoorloofd afwezig te zijn, voor iets minder dan een der de gaat het om een paar uur. Bij één op de vijf scholieren is er sprake van een hele dag spijbelen, terwijl 16 procent meldt een paar dagen ongeoor loofd te hebben verzuimd. De meeste leerlingen (72 pro cent) gaven als reden voor het spijbelen dat zij „gewoon geen zin" hadden om naar school te gaan. Slechts 16 procent van de scholieren die het langst spijbelden bleek te zijn ge straft. „Dit lage percentage geeft de indruk dat spijbelen in de door ons onderzochte scholen niet hoog wordt opge nomen", aldus de criminolo gen. Overigens wijzen de crimino logen er op dat er geen oorza kelijk verband hoeft te be- staaan tussen criminaliteit en spijbelen. Beide gedragingen kunnen afhankelijk zijn van één of meer gemeenschappelij ke factoren, zoals een slechte toestand thuis. Volgens de on derzoekers kan ook de om standigheid dat men niet heeft geleerd zich aan gedragsregels te houden zowel tot spijbelen als tot crimineel gedrag leiden. Als spijbelen een van de oorza ken van crimineel gedrag is, dan zou de maatregel van staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) om leerlingen tij dens de tussenuren onder toe zicht binnen te houden ook van invloed kunnen zijn op het terugdringen van crimina liteit, aldus de onderzoekers. Maar dit betwijfelen zij, omdat de notoire spijbelaars met die maatregelen niet worden be reikt. Die zullen naar mag worden aangenomen in deze tussenuren niet minder spijbe len dan op andere uren. Wat de vormen van criminali teit betreft ging het om zwart rijden, joyriding (voornamelijk met bromfietsen), vandalisme (voornamelijk vernielen en bekladden), diefstal, inbraak, (bedreiging met) geweld en het opgeven van een valse naam. Bij de twee laatste delic ten bleek er geen verband te zijn met spijbelgedrag. De ove rige delicten werden meer ge pleegd door spijbelaars dan door niet-spijbelaars, aldus het onderzoek. s DEN Ongeveer studenten bezetten gistermiddag half het Arsenaal in het ;te Singel /Doelencom- vande Leidse uni- iiteit als protest tegen bezuinigingen op het inschappelijk onder- Het Arsenaal is het •uw van de studierich- jen Japans en Sinolo- College van Bestuur som- irde de studenten gisteren het eind van de middag gebouw te verlaten, omdat „kwetsbaar gebouw" I naar loco-burgemeester D. 1 Ju sélaar weigerde het ge- w door de politie te laten ruimen. Hij wilde eerst met betrokkenen praten. Uit- lelijk werd men het .eens '"r een compromis, dat in- d dat de bezetters mogen ven. De verwachting is dat JU studenten morgen zullen ev Ceinig weerstand egen verhoging ozingsrecht loo rel vertrekken, nadat een natio nale protestkaravaan tegen de bezuingingen in Leiden is ge arriveerd. Secretaris D. den Os bracht gistermiddag de boodschap van het College van Bestuur over aan de actievoerders: „U moet dit kwetsbare gebouw verlaten. Het is een monument en de inventaris is kostbaar". De bezetters stelden dat ze „zorgvuldig" met het Arsenaal omspringen: „We hebben de bibliotheek en de medewer kerskamers afgesloten. De kostbare voorwerpen zitten in vitrines die we in een af te sluiten ruimte kunnen plaat sen". Tesselaar trok na een persoonlijke inspectie de con clusie dat het gebouw en de inventaris geen gevaar liep. Wel stelde hij dat zodra er iets wordt vernield, de studenten het gebouw alsnog moeten verlaten. Bovendien mogen de studenten het hoofd van .de ci viele dienst, die gisteravond nog steeds in het gebouw ver bleef om de bibliotheek te „be- -mms mgtt. S Voorzitter K. Cath van het College van Bestuur stapte gistermiddag het bezette Arsenaal binnen. Op de foto spreekt hij met een bezetter. Cath noemde de bezetting „zinloos, schadelijken ouderwets". waken", niets in de weg leg gen. Het college van bestuur stemde met die voorwaarden in. De actievoerders liepen gister middag het gebouw binnen, sommeerden studenten en me dewerkers die zich niet soli dair wilden verklaren met de bezetting het gebouw te verla ten en sloten alle deuren. Het gebouw wordt bezet door de actiegroep TOB: Tegen Onder wijs Bezuinigingen. De actie valt samen met de landelijke actie, die van 10 tot 20 novem ber wordt gehouden in steden waar faculteiten bedreigd wor den door de bezuinigingen van minister Deetman. Gisteroch tend vertrok een actiekara vaan met studenten uit Gro ningen, de bussen doen don derdag Leiden aan. De actie voerders willen de karavaan in het bezette Arsenaal ont vangen. De bezetters eisen dat het Col lege van Bestuur zich achter de landelijke studentenbond stelt. De bond wil dat er niet verder wordt bezuinigd op het onderwijs, dat de kwaliteit van het onderwijs wordt verbeterd, dat geen studierichtingen wor den gesloten en dat er een ein- Universiteit trekt eis tot ontruiming in de komt aan studentenstops. De actie stuitte op onbegrip bij de gedupeerde studenten en medewerkers. „Ongein", noemde een student het, die voor het gebouw stond. „Ik studeer hier, ik wil naar bin nen". Met zijn fietsketting deed hij de deur van de hoofd ingang aan de buitenkant op slot: „Een tegenactie: Wij kun nen er niet in, zij kunnen er niet uit". Dit slot werd korte tijd later door de actievoerders verwijderd. De voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse universiteit, K. Cath, werd omstreeks half drie gistermid dag het gebouw binnen gela ten. Hij noemde de bezetting „zinloos, schadelijk en ouder wets". Op de vraag van een van de bezetters of hij hen een moderner middel aan de hand kon doen, antwoordde Cath: „Dergelijk acties moeten op het Binnenhof worden ge voerd". Het college van be stuur is van mening dat de be zetting maar door een klein tleel van de universitaire ge meenschap wordt gedragen. „Het gaat om een minder heidsgroep, die geen breed draagvlak onder de studenten heeft", aldus Cath. EIDEN Vrijwel alle artijen in de gemeente- aad hebben zich neerge- egd bij een verhoging an het lozingsrecht. Dit leek gistermiddag na en vergadering van de ommissie financiën over gemeentebegroting oor volgend jaar. De ver- li oging van het lozings- Ujecht betekent een kleine nanciële strop voor de uiseigenaren van goed- ope woningen. Geen van BT>|e partijen maakte er gis- ^rmiddag echter nog een 'oord aan vuil. )at betekent dat het col- over twee weken, 12 'anneer de begroting in e gemeenteraad wordt lehandeld, kan rekenen 'P brede steun voor zijn iclastingpolitiek. Deze oudt in dat volgend jaar 'e OGB voor huiseigena- - - en wordt verlaagd ter wijl het lozingsrecht voor eze groep tot bijna 100 ulden wordt verhoogd. j)e OGB voor huurders [aat niet omhoog. De rei nigingsrechten worden net twee procent ver- ioogd. LEIDEN Het CDA vindt dat buitenlandse reizen van B en W en ambtenaren tot de hoogst noodzakelijke beperkt moet worden. Met name in de sector economische zaken acht het CDA rei zen naar buitenlandse beurzen om bedrijven te werven vaak overbodig en bovendien niet op des kundigheid gestoeld. Volgens het CDA-raadslid D. van Duijn kan de bedrijven- werving beter worden overge laten aan het commissariaat voor buitenlandse investerin gen van het ministerie van economische zaken. Van Duijn herinnerde de commissie fi nanciën er gisteren aan dat deze ook verantwoordelijk was voor de komst van het Ameri kaanse bedrijf Centocor naar het Leidse bio-sciencepark. Volgens Van Duijn zou de ge meente niet deskundig genoeg zijn om het bedrijfsleven in het buitenland te benaderen. Hij wees op een bezoek aan een zogenaamd sciencepark in Engeland dat onlangs onder leiding van wethouder J. Pe ters (ruimtelijke ordening) plaats had. Het betreffende be drijfsterrein zou in Engeland echter niet als sciencepark staan aangeschreven, wist Van Duijn. Hij vroeg wethouder P. Bordewijk (financiën) om een overzicht van de gehouden buitenlandse reizen. Aanlei ding tot dat verzoek was ook dat het budget voor reis- en verblijfskosten voor B en W Gemeente in de clinch met Consumentenbond LEIDEN Gemeentebestuur en de Consumen tenbond bekvechten over de hoogte van de On roerend Goed Belasting in Leiden. Aanleiding is de beschuldiging van de gemeente dat door ac ties van de Consumentenbond de zwaarste las ten van de OGB op de kleine huiseigenaar zijn afgewend. „De leden van de consumentenbond die zich hierdoor benadeeld voelen, kunnen zich compensatie verwerven door hun lidmaatschap op te zeggen", schreef het college in de aanbie dingsbrief bij de begroting. Een advies dat door de Consumentenbond niet op prijs werd gesteld. Door een protest van de Consumentenbond was Leiden gedwongen de OGB voor huiseigenaren te verlagen hetgeen in de inkomsten gecompen seerd werd door het lozingsrecht voor dezelfde eigenaren te verhogen. De aktie trof vooral de kleine huiseigenaar. De Consumentenbond ver klaarde echter dat ook Leiden „door de bocht" was. „De eigenarenheffing wordt voor 1987 ver laagd", aldus de consumentenbond. Waarna het college meende de organisatie terecht te moeten wijzen door de eerder genoemde zinsnede in de begroting. Eén dezer dagen mocht de bond van het college een brief ontvangan waarin geen woord werd teruggenomen van de eerder geuit- te beschuldiging. „De gemeente is door uw actie gedwongen andere heffingen te verhogen. Dat u dit niet vermeld aan uw leden, kunnen wij niet anders dan als misleiding aanmerken", aldus het college, die de boosheid van de bond afdoet als „opgeklopte verontwaardiging. PvdA-raadslid S. de Vreeze vroeg Bordewijk na te gaan of alle in Leiden wonende stu denten zich doorgaans bij de gemeente inschrijven. Mocht dit niet het geval zijn, dan wil De Vreeze dat de gemeente de studenten hiervoor benadert. Per student die zich niet laat inschrijven, loopt de gemeente een bedrag van circa 60 gul den uit het gemeentefonds mis. Eén van de uikeringen uit het gemeentefonds wordt na melijk verstrekt op grond van het aantal inwoners van de ge meente. B en W zijn van plan een brief te schrijven aan alle uitzend- bureau's in Leiden met het dringende verzoek iedere vorm van discriminatie voort aan achterwege te laten. Uit een landelijk onderzoek van het bureau rascismebestrijding kwam onlangs naar voren dat vermoedelijk alle uitzendbu- reau's op enige wijze discrimi neren. Deze discriminatie va rieert van discriminerende re gistratie, slechte bemiddeling van mensen uit etnische min derheidsgroepen tot het inwil ligen van verzoeken van werkgevers om alleen blanke of Nederlandse uitzendkrach ten te sturen. Volgens Borde wijk maakt ook het aan het ar beidsbureau verbonden uit zendbureau Start zich schuldig aan dergelijke praktijken. Mocht blijken dat uitzendbu- reau's in Leiden op een derge lijke wijze discrimineren, zal de gemeente alle «contacten beëindigen. B en W hebben de uitzendbureau's en de hoofden van gemeentelijke directies gevraagd ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk mensen uit minderheidsgroepen een kans op tijdelijk werk geboden krij gen. Laatste loodjes De laatste loodjes wegen niet alleen het zwaarst, ze moeten soms ook door de lucht. Dat gebeurt althans bij het Academisch Zieken huis Leiden waar momenteel de laatste daarvoor in aanmerking ko mende afdelingen van de oudbouw verhuizen naar het nieuwe onder komen dat enkele maanden geleden al officieel werd geopend, maar nog steeds niet helemaal in gebruik is genomen. Gisteren was het de beurt aan de Bloedbank en het Centraal Klinisch Chemisch Labora torium (CKCL). De inventaris van de Bloedbank moest uit de oud bouw worden getakeld, omdat in het pandje een lift ontbreekt. Ook bij de verhuizing van het CKCL moest getakeld worden, maar nu niet om de oudbouw te kunnen verlaten, maar om de nieuwbouw binnen te gaan. Een van de koef-vitrinekasten bleek te groot voor de liften in de nieuwbouw. Dus moest een deel van de noodwand, die de bui tenmuur vormt van de eerste fase van de nieuwbouw in afwachting van het volgende bouwdeel, gesloopt worden om het gevaarte op de juiste verdieping te kunnen krijgen (zie foto). Als alles vlot verloopt wordt de gehele verhuisoperatie voltooid op donderdag 27 novem ber. Pas dan is de eerste fase van de nieuwbouw van het AZL geheel in gebruik. Dat vindt Rob de Roo (van de Gewestredactie) van zijn krant. Hij werkt met veel plezier binnen de Gewestredactie, die speciaal belast is met de verslaggeving over de regio. Zo weet u als lezer van de Leidse Courant ook wat er in uw directe omgeving gebeurt. Nieuws gebracht door een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13