CDA: Leiden moet nep-controleurs hard aanpakken Fraaie reiswekker MdócSoma/tii ALLER LEI(DS) „Als ik straks niet meer werk blijft m'n inkomen gewoon hetzelfde!' STAD OMGEVING V 4r Tb Boerhaa vem useum begroet magneet DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 PAGINA 9 ouw nieuw iderkomen ekenfonds gonnen DEN De bouw van het we kantoor van het Re aal Ziekenfonds Leiden ien (RZLA) aan de Ka- weg is begonnen. Gister- ag sloeg de voorzitter van iekenfonds, de heer G.J. ■Tg, de symbolische eer- tl. Het is de bedoeling ruim 200 werknemers iet RZLA in het voorjaar '18 het nieuwe onderko- kunnen betrekken, we zijn natuurlijk af- ilijk van het weer. Veel af van het aantal werk- dagen in de komende -denaldus Somberg. januari 1985 fuseerden de ►nfondsen „Alphen en itreken" en „Leiden en itreken". Het bestuur be- dat er één kantoor moest ien voor alle ruim mede kers, die nu nog werkzaam in kantoren in Voorscho en in Alphen aan den Rijn. hen behoudt een steun- ctie met ongeveer vier me- erkers, net zoals Noord- nu heeft. De oppervlakte het nieuwe gebouw, dat in al ongeveer 20 miljoen gul- kost, bedraagt 6100 vier- te meter. Bij de bouw dt rekening gehouden met fusie met het Centraal kenfonds Haarlemmer- er, Rijnland en aangrenzen- gebieden. Een gedeelte van complex aan de Kanaal- (1400 vierkante meter) 'dt opgezet in „ruwbouw", betekent dat de ruimte en klaar wordt opgele- d, met uitzondering van de kleding. Deze ruimte biedt ats aan zo'n honderd extra soneelsleden. De fusie-on- handelingen verkeren nog een pril stadium, maar de ecties van beide zieken- idsen verklaarden eerder al ze positief staan tegenover fusie. In het nieuwe kan- komt een telefooncentrale doorkiesnummers, zodat verzekerde meteen de me- werker aan de lijn kan krij- i, die hij nodig heeft. De itrale wordt uitgebreid met geveer 35 lijnen. Dat is no- I omdat de huidige kantoren cht bereikbaar zijn. „We ijgen ongeveer duizend tele- witjes per dag. Dat zorgt mt overbelasting", aldus di- Wttjir C. Vermeij. iscussie over .pasjeswet" EIDEN In het Gulden aan de Breestraat 121 ordt donderdagavond om .30 uur gesproken over de jorgestelde herziening van vreemdelingenwet, de zo- laamde „pasjeswet". Een ital Leidse comite's irkgroepen zijn zeer ver- twaardigd over de drei nde herziening, omdat de sitie van de etnische groe- n in onze samenleving rder wordt verslechterd. zou iedereen met een litenlands' uiterlijk voort rend moeten kunnen be- jzen dat hij of zij in ons nd mag wonen. Er zou een ort apartheid-situatie ont- lan. De informatie- en dis- ssiebijeenkomst wordt ge- uden door het Marokkaans rouwenkomite samen met werkgroep Marokkanen, klAL, Onderwijswinkel, cumenische werkgroep in de Raad van Kerken, comité Leiden tegen fas- GEEN LIFT IN DE LAKENHAL LEIDEN Er komt voorlopig geen lift in Stedelijk Museum De Laken hal. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de gemeente raad. De gemeente heeft er geen geld voor. Weliswaar kost de lift maar 70.000 a 80.000 gulden, aldus wethou der F. Kuijers gisteravond, maar het aanbrengen van een lift in het mu seum zou bouwkundige voorzienin gen van ruim vier ton vergen. De ge meente gaat de komende maanden wel andere gemeentelijke gebouwen beter toegankelijk maken voor ge handicapten. De afgelopen weken is onderzocht waar dat noodzakelijk is. Het beter toegankelijk maken zal on geveer 4,5 ton kosten, maar er is maar 3,8 ton beschikbaar. Het college van B en W hoopt met dat laatste be drag toch een heel eind te komen. Wethouder J. Peters (verkeer) zegde de gemeenteraad gisteravond toe dat geprobeerd zal worden de winkeliers in de Haarlemmerstraat zover te krijgen, dat ze hun uitstallingen niet meer midden op straat zetten. Op die manier zou de straat voor gehandi capten minder problemen moeten opleveren. De gemeente gaat verder onderzoeken of straatnamen in brail le op haltepalen van het openbaar vervoer aangebracht kunnen wor den. De Gehandicapten Sportvereni ging De Sleutels krijgt volgend jaar waarschijnlijk één avond per week de beschikking over de 3 October- sporthal. Tegen lantaarnpaal LEIDEN Een 19-ja- rige Leidenaar zonder rijbewijs is vannacht met zijn auto tegen een lantaarnpaal aan gereden op de Ste- venshofdreef. Een bloedproef wees uit dat de jongen te veel alcohol op had. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij stevig moest remmen omdat een voorganger „rare fratsen" uithaalde. Daardoor raakte hij in een slip. De auto is to taal vernield. Vrije School heet Mareland LEIDEN De Vrije School vierde giste ren feest. De school vierde het officieel in gebruik nemen van het eigen onderko men aan de Maresingel 19 (op de hoek met de Pasteurstraat). De school noemt zich voortaan Vrije School Mareland. De vroegere Vrije School Leiden Noord heeft een zwerftocht van ruim acht jaar door de stad achter de rug. De school is ontstaan vanuit de Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat en groeide uit tot een volwaardige school. De school was gehuisvest in de Obrechtstraat, de Drift- straat en de kleuterschool, die in 1979 werd gesticht, onder meer in de Sumatra- straat, de Marnixstraat, de Pasteurstraat en aan het Eksterpad. In 1981 ontstond een conflict met het protestant-christelijk onderwijs toen de gemeente drie lokalen in de vrijwel leegstaande Prinses Marijke school ten behoeve van de Vrije School vorderde. Een poging de Vrije School aan een geheel nieuw onderkomen in de Leeuwenhoek te helpen, mislukte: het ministerie van onderwijs en wetenschap pen weigerde medewerking. Uiteindelijk werd besloten de Vrije School definitief in het schoolgebouw op de hoek van de Maresingel en de Pas teurstraat onder te brengen. Een noodza kelijke verbouwing en een opknapbeurt van de school gingen november vorig jaar van start. In april volgend jaar zal de verbouwing volledig zijn afgerond. De kinderen en hun leerkrachten hebben inmiddels de school in bezit genomen. In feestelijke optocht trokken ze gisteren naar hun school. Hond valt echtpaar aan LEIDEN Een 25-jarige man en een 22- jarige vrouw uit Leiden zijn vanmorgen vroeg naar het AZL overgebracht nadat hun hond, een Golden Retriever, hen had aangevallen. Het echtpaar, dat woont aan de Truus van Leirpad, had het dier uitge laten. Toen de man en de vrouw thuis kwamen, gingen ze naar de slaapkamer en de hond liep, zoals gewoonlijk, met hen mee. In de slaapkamer viel hij plotseling de vrouw aan. De man trok de hond weg en werd zelf in beide handen en armen gebeten. De vrouw wilde via de trap naar beneden vluchten, maar viel in de haast naar beneden. Ze raakte gewond aan haar hals en aan haar hoofd. De Dierenhulp- dienst heeft de hond meegenomen. Vol gens de politie wil het echtpaar het dier laten castreren en dan weer in huis ne men. OUDEREN STEEDS VAKER GEDUPEERD' LEIDEN De gemeen te Leiden moet ervoor zorgen, dat oplichters die zich uitgeven voor bijvoorbeeld controleurs van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) hard worden aangepakt. Dat betoogde de CDA-fractie gisteravond tijdens een vergadering van de ge meenteraad, waar het ouderenbeleid aan de orde kwam. Het CDA stelde voor dat instanties als het EBR bezoeken aan woningen voortaan schriftelijk aankondi gen. Op die manier zou den nep-controleurs ge makkelijk door de mand vallen. „Vooral ouderen worden steeds vaker de dupe van nep-controleurs, die zich op deze manier toegang tot wo ningen verschaffen om ver volgens hun slag te slaan. Dat kan zo niet door blijven gaan", aldus het CDA-raads- lid P. Biegstraaten. Hij wees erop dat niet alleen misbruik wordt gemaakt van het ver trouwen dat instanties als het EBR blijkbaar wekken, maar oplichters ook zeggen te komen om woningen ten behoeve van de onroerend- goedbelasting te taxeren, de watermeter te controleren, of omdat er iets met de ka beltelevisie niet in orde zou zijn. Volgens Biegstraaten zouden de betrokken instanties hun bezoek aan huis met een tijdstip moeten aankondigen. Verder dient te worden ver meld, op welke manier de betrokken medewerkers zich kunnen legitimeren. Eventueel zou een telefoon nummer ingesteld moeten worden, zodat de burger de herkomst van een brief kan nagaan. Of het voorstel van het CDA uitgevoerd zal worden, is echter nog maar de vraag. Wethouder J. Fase zei gis teravond in een eerste reac tie weinig in het plan te zien: „Dat wordt organisato risch een hele klus. Ik vraag me af, of dat in de praktijk wel zal werken en wat het allemaal zal kosten". Vol gens Biegstraaten dienen echter niet de kosten, die het plan voor bijvoorbeeld het EBR met zich meebrengt, uitgangspunt te zijn bij een beslissing over zijn voorstel, „maar het onrecht dat oude ren wordt aangedaan". Pas tijdens een volgende vergadering zal de gemeen teraad een beslissing over het CDA-voorstel nemen. Mocht het voorstel worden aangenomen dan wil dat nog niet zeggen dat alle verte genwoordigers van de over heid die aan de deur komen hun komst voortaan ook in derdaad zullen aankondigen. Zo zullen bijvoorbeeld het EBR en de LDM zelf moeten beslissen of men het CDA- idee ook in de praktijk wil brengen. Marktverzamelkraam Marktverzamelkraam is de naam van het bouw werk, waarvoor gisteren het eerste gedeelte in de Hoogstraat werd ge plaatst. Het gebouwtje zal onderdak bieden aan de marktkooplui die tijdelijk moesten verhuizen naar de Vis markt om de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat mogelijk te maken. Die restaura tie is bijna voltooid. Eind januari moet het karwei achter de rug zijn. Dan zullen de kel ders onderdak bieden aan winkels en horeca- vestigingen. Het weer op de Hoogstraat terug zetten van de gebruike lijke marktkramen met de bijbehorende zeilen leek de gemeente een minder goed idee. Daarom werd de markt verzamelkraam ontwor pen: één gebouwtje waarin de ambulante handel zal worden on dergebracht. Meidengroep De jongerenwerkgroep in hel buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Me ren wijk wil beginnen mei een meidengroep, bedoeld voor meisjes vanaf 13 jaar. De werkgroep meent, dat het algemene jongerenwerk vooral door jongens bezocht wordt en meisjes een achter gebleven groep dreigen te worden. Er is echter een te kort aan vrouwen tussen 16 en 35 jaar, die als vrijwillig ster in .de nieuw te vormen groep actief kunnen zijn. Men vraagt vrijwilligers zich aan te melden op tel. 071- 212893. Postduiven Postduivenvereniging Het Oosten houdt zaterdag 15 en zondag 16 november een ver enigingstentoonstelling in het lokaal van Postduivenvereni ging De Vriendenclub aan de Anna Paulownastraat. Bezoe kers zijn zaterdag welkom tussen 13.00 tot 20.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Sector Noord Het nieuwe kantoor van de Stichting Maatschappelijk Werk sector Noord wordt woensdag 12 november offi cieel geopend. Woensdag 12 november van 15.30 tot 18.30 uur is er „open middag" aan de Herensingel 53. Bewoners van de wijken Merenwijk, Stationsbuurt, Groen oord, Noorderkwartier, De Kooi, Zeeheldenbuurt, Houtkwar tier, Poelgeest, Vogelwijk en Trekvaartplein kunnen ken nis maken met de maat schappelijk werkers en het nieuwe pand bekijken. Kerstkaarten Het Dienstencentrum Meren wijk verzorgt een cursus wenskaarten maken. Deelna me kost4,25. De eerste cur sus heeft plaats op woensdag 12 november vanaf 14.00 uur. Aanmeldingen bij het ge zondheidscentrum (di, wo, do 9-10 uur). Kerst-Inn In de Pancrat op het Ir. Driessenplein wordt op twee de kerstdag een kerst-inn ge houden door het Diensten centrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk en de buurt huizen Dijk 33, de Pancrat en de Vrolijcke Arke. Om de kerst-inn te organiseren wor den vrijwilligers gezocht. Daartoe wordt op woensdag 12 november een oriënteren de bijeenkomst gehouden in het Dienstencentrum aan de Hoge Woerd 65. De bijeen komst begint om 10.00 uur. Balonnen wedstrijd Irene van de Wijngaard (4 jaar) uit Leiden en Rein Klinkenberg (9 jaar) uit Kat wijk zijn de winnaars gewor den van de PTT-kleurplaten- wedstrijd die gehouden werd ter gelegenheid van de Post koetsenrace. Marvin Sloos (7 jaar) uit Leiden schreef de balonnen wedstrijd op zijn naam. De winnaars nemen woensdagmiddag om hall vier hun prijs in ontvangst in het bedrijfsrestaurant van het postkantoor aan de Schipholweg. Rechtswinkel Medewerkers van de Leidse Rechtswinkel zullen op woensdagmiddag 12 novem ber vertellen over hun werk in het dienstencentrum Bin nenstad aan de Hogewoerd 65. Centraal staan de onder werpen „wonen en werken". De aanvang is 14.00 uur. In formatie: tel. 143503. LEIDEN Pas in 1990 wordt het Boerhaavemuseum in het Caeciliacomplex in De Camp in gebruik genomen, maar het eerste voorwerp dat- tentoongesteld zal wor den, staat er al. Vanuit Lei derdorp werd gisteren een enorme magneet naar het complex overgebracht en naar binnen getakeld. De operatie was noodzakelijk omdat als de restauratie van het eeuwenoude complex eenmaal is voltooid, de mag neet niet meer naar binnen zou kunnen. Nu de magneet op zijn plaats staat, kan de ruimte waarin hij is onderge bracht, worden afgemetseld. Het gaat om een grote elektro magneet. Het is een meer dan manshoog apparaat, dat 14.000 kilo weegt. In 1932 werd de magneet destijds de grootste ter wereld in het Kamer- lingh Onnes Laboratorium in Leiden in gebruik genomen. In 1970 werd de inmiddels door de techniek achterhaalde magneet aan het Museum Boerhaave in bruikleen afge staan. Door zijn gewicht èn omvang kon het in het huidige KOLOS VAN 14.000 KILO NU AL OPZUN PLAATS onderkomen van het museum aan de Steenstraat echter geen plaats krijgen en daarom werd het zolang opgeslagen in een loods in Leiderdorp. Een ge specialiseerd bedrijf kwam er gisteren aan te pas om de mag neet naar De Camp te vervoe ren. De magneet is geplaatst op een vloer, die al is voorzien van een speciale betoncon structie met het gewenste draagvermogen van 14 ton. Als de restauratie van het complex achter de Haarlem merstraat eenmaal is voltooid, moet de magneet als één van de blikvangers gaan dienen. Het begin van de geschiedenis van de magneet ligt in 1917. Toen besloot prof. Kamerlingh Onnes, de directeur van het zogeheten Leids Fysisch Labo ratorium, een grote magneet aan te schaffen. In 1924 werd tot de bouw van het apparaat besloten. Een Duitse firma construeerde het ding en in 1932 werd hij in Leiden in ge bruik genomen. Tegelijkertijd werd de naam Fysisch Labora torium veranderd in Kamer lingh Onnes Laboratorium. De magneet werd gebruikt bij experimenten, die in de lijn la gen van eerdere onderzoeken in het laboratorium. In 1908 was het het Kamerlingh On nes Laboratorium gelukt heli um bij een temperatuur van 269 graden onder nul vloei baar te maken. Met behulp van de magneet wist men nog lagere temperaturen te berei ken. De magneet gebruikte overigens zoveel energie dat hij alleen 's avonds gebruikt kon worden. Gebruik overdag zou een te groot beroep op de Leidse centrale doen. De magneet is 2,40 meter hoog en 1,5 meter breed. Toeristisch onderwijs weg bij Leidse MEAO LEIDEN De MEAO aan het Lammenschanspark raakt de studierichting toe ristisch onderwijs kwijt. Tien jaar geleden kreeg de school bij wijze van experiment toe stemming met de richting te beginnen. De staatssecretaris van on derwijs heeft echter onlangs een voorstel van de school om van het experiment een echte afdeling te mogen ma ken, afgewezen. De staatsse cretaris vindt het beter het toeristisch onderwijs te ver binden aan scholen in Gro ningen, Tilburg en Apel doorn. Volgens de school be tekent dit een groot verlies voor het onderwijs in Leiden en omstreken. De MEAO wijst erop dat de richting 400 leerlingen telt. De staatsse cretaris zou tot het besluit zijn gekomen óp grond van onjuiste argumenten en op grond van een persoonlijke voorkeur, aldus de school in een brief aan de Leidse ge meenteraad. De school heeft de gemeenteraad gevraagd stappen tegen het besluit van de staatssecretaris te nemen, maar de raad bleek daar gis teravond geen mogelijkhe den voor te zien. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: Postcode/plaats: Telejoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer *""1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). fuvy^iJNzi -Wö&Y ÊeidócSouui/nt (ADVERTENTIE) Een Amro Spaardeposito kan een welkome aan vulling op uw pensioen betekenen. Want de rente van zo'n deposito kan momenteel oplopen tot E* KO/ bij een looptijd van 5 jaar. En wordt naar /O wens maandelijks, per kwartaal of per halfjaar uitgekeerd. De looptijd van het Amro Spaardeposito varieert van 1 tot 5 jaar. De rente over die periode staat vooraf vast en is onder andere afhankelijk van de gekozen loop tijd en het bedrag dat u inlegt U moet alleen wel minimaal f25.000,- op de rekening zetten om van de hoge rente die het deposito oplevert te kunnen profiteren. Wilt u meer weten over sparen voor zo'n aanvulling op uw pensioen? Ga dan even langs bij de Amro Bank in uw buurt voor een gedegen advies. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. Hj|gjgj

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9