@oma/fit Sponsor FC Den Haag overweegt te stoppen YS juichen sancties EG tegen Syrië toe Staartje Rijnvervuiler Sandoz belooft schadevergoeding uJVerkeerde afslag f \ost walvis leven Amerikaanse wapens met Deense schepen naar Iran Dinsdag 11 november 1986 78e jaargang no. 23653 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpeis, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden.. Directeur-hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f0,44 per mm HET WEER Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 6 graden. Middagtemperatuur rond 12 graden. Zuidwestelijke wind. matig, aan de kust eerst nog krachtig. Zon op: 07.54; onder: 16.53; Scheveningen hoog water: 12.12; laag water: 08.02 en 20.03. oetermeerse (41) Sfoor echtgenoot et mes gedood bETERMEER Een 41-jarige inwoonster in Zoetermeer is gisteravond in haar wo- [ng aan het Hoevenbos om het leven ge- jacht door haar 54-jarige echtgenoot. De po- lie, gealarmeerd door omwoners, vond de touw om tien over half elf. Zij was toen al Irerleden. De vrouw had steekwonden over laar gehele lichaam en had verwondingen tn haar hoofd. Nog dezelfde avond heeft de lilitie in de omgeving van het politiebureau p 54-jarige echtgenoot aangehouden. De man t onder het bloed en was in het bezit van n vleesmes. Uit een eerste onderzoek is ge leken dat een echtelijke twist uit de hand is «lopen. De man is vandaag verder verhoord. Audrey Hepburn Trofee voor Joke van Rijswijk De blinde atlete Joke van Rijswijk (midden) wachtte gisteren een dubbe le verrassing. Niet alleen was de olympisch kampioene van de Spelen voor Gehandicapten door Mies Bouwman uitgekozen voor AVRO's tv-programma „In de hoofdrol", maar tevens kreeg zij de Audrey Hepburn Trofee uitgereikt. En nie mand minder dan de Amerikaanse filmster zelf overhandigde Joke van Rijswijk deze onderscheiding van de 25-jarige Nederlandse Invaliden Sportbond. Deze aflevering van „In de hoofdrol" wordt vrijdagavond uit gezonden. Nieuwe kans voor staatsloten uit oktober DEN HAAG Wie met de oktobertrekkin- gen van de Staatsloterij een troostprijs van 2500 gulden heeft gewonnen met een lotnum mer waarop in een bepaalde serie een extra prijs van 250.000 gulden was gevallen, loopt nu alsnog kans op deze prijs van een kwart miljoen. Extra prijzen moeten altijd op num mers vallen die verkocht zijn. Bij controle bleek dat het lotnummer waarop de extra prijs van een kwart miljoen was gevallen, nog bij een wederverkoper lag. De Staatsloterij zal nu op maandag 17 november, de tweede'trek king van de novemberloterij, het winnende getal uit een andere, wel verkochte, serie trekken. Degene die de nieuwe serieletter in oktober al had, kan dus straks rekenen op nog eens 247.500 gulden, aldus het ministerie van financiën, waaronder de Staatsloterij valt. Rechtbank gelast vrijlating jonge slaven in India NEW DELHI Het Indiase hooggerechts hof in New Delhi heeft de vrijlating gelast van 319 kinderen, die gedwongen arbeid arbeid verrichtten in fabrieken waar vloer kleden worden gefabriceerd. De uitspraak volgde na een juridische strijd van twee jaar die de Bandhu Mazoor Mukti Morcha, een organisatie tegen slavenarbeid, tegen de bewuste fabrieken op gang had gebracht. Inzet van de rechtszaak waren 637 kinderen, die slavenarbeid verrichten en werden gebrandmerkt en gemarteld als zij ervandoor probeerden te gaan. Waar de overige 318 kinderen zijn is niet bekend. Volgens mensenrechtenorganisaties zijn er zeker vijf miljoen slavenarbeiders in India, hetgeen door de regering overigens wordt ontkend. DEN HAAG De sponsor van FC Den Haag heeft grote moeite met de huidige gang van zaken rond FC Den Haag. Hotelplan, dat jaarlijks een be drag van tussen de anderhalve en twee ton in de opnieuw in opspraak geraakte eredivisie club stopt, overweegt zelfs het tot 1 juli 1987 lopende contract op te zeggen. De shirtsponsor meent te veel nega tieve effecten te signaleren door de incidenten, waarbij aanhangers van FC Den Haag betrokken zijn. De laatste uitspattingen bij Excelsior af gelopen weekeinde, waarbij de ver zorger van de Rotterdamse club aan het hoofd werd getroffen door een in het veld gegooid voorwerp, vor men wat dat betreft „een van de laatste druppels". Voorzitter Dé Stoop heeft de sup porters van FC Den Haag gisteren gemaand de volgende vier uitwed- voorzitter John Florijn van suppor tersvereniging „Vrienden van FC Den Haag' verwacht dat deze maat regel een tegengesteld effect zal hebben. „Ik vermoed dat weinig supporters zich zullen laten weer houden. Ze gaan met eigen vervoer en komen verspreid in het stadion te zitten. Dat werkt vechtpartijen en gewelddadigheden juist in de hand". FC Den Haag wil in samenwerking met de KNVB en de Spoorwegen maatregelen treffen om het de fans „vrijwel onmogelijk" te maken met hun club mee te reizen. Het bestuur deelde gisteren mee geen medewer king te zullen verlenen aan bus- of treinreizen voor de komende vier uitduels. Aan touringcarbedrijven is gevraagd geen bussen ter beschik king te stellen. Pag 7: Fred van Hal: „Ik zie geen oplossing". ROTTERDAM De negen meter lange walvis die gisteren op een zandplaat voor de t g. Maasvlakte is aangespoeld heeft „bii Enge- 5n(j land de verkeerde afslag genomen' waar- zjc door hij in de Noordzee terecht is gekomen b0 en in nood raakte. De Noordzee is voor wal- >f2e vissen in het algemeen te ondiep en bevat er(j bovendien niet het juiste voedsel, zo menen jgjj deskundigen van het van het Rijksmuseum J van Natuurlijke Historie uit Leiden. Het >r j zoogdier heeft inmiddels de geest gegeven. jaa| De deskundigen hebben de aangespoelde walvis geïdentificeerd als een Noorse Vin- ga vis. Deze walvissoort heeft zijn leefgebied in 1sjeJe Atlantische Oceaan. Het skelet van de walvis zal na ontleding op vei het strand in delen worden overgebracht fasi naar Leiden en later worden tentoongesteld. De voor de kust van de Maasvlakte aange spoelde dode walvis is geïdentificeerd als een Noorse Vinvis. In Bazel gaat het opruimen van het gif na de explosie in het chemisch concern Sandoz nog steeds door. DEN HAAG/BAZEL - Het chemische concern Sandoz heeft schadever goeding toegezegd voor de schade die het Bazelse be drijf heeft veroorzaakt met de vergiftiging van de Rijn. De directie van het concern verklaarde giste ren in een telefonisch in terview met de Franse ra diozender „Europe 1": „Het is vanzelfsprekend dat de schade die door de brand in het bedrijf is veroorzaakt en waarvoor »wij verantwoordelijk zijn onze aangelegenheid is". De oorzaak van het onge luk is het concern nog niet bekend. Maar één ding is duidelijk: „Wij hebben een slecht gewe ten", zei de directeur. Ook Nederland overweegt een eis tot schadevergoeding bij de Zwitserse regering op tafel te leggen. Vooral de binnenvissers zijn door de giframp zwaar benadeeld. „Maar om een claim goed hard te kunnen maken moet je eerst weten waar het over gaat", aldus minister Smit- Kroes gisteren in Brussel. Zwitserland heeft zich niet gehouden aan de afspraken tussen de Rijnoeverstaten om elkaar zo snel mogelijk over calamiteiten in te lichten. „Zoiets hadden we van Zwit serland niet verwacht", aldus de minister. Morgen komen de Rijnoeverstaten hierover bijeen. De Duitse milieumi nister Wallmann heeft giste ren verklaard dat Sandoz de veiligheidsvoorschriften heeft overschreden door ille gaal chemicaliën op te slaan. Diesel duurder ROTTERDAM Vanaf mor gen ziin dieselolie en huis brandolie duurder. De meest voorkomende prijs van diesel wordt door de stijging 86,2 cent per liter aan de zelftank- pomp. De stijging bedraagt 2,4 cent inclusief btw. De prijs van huisbrandolie wordt 51,65 cent exclusief btw voor leve ringen van 1500 liter of meer. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP TtL 071-004040 Ringspoorlijn rond Amsterdam wordt voltooid AMSTERDAM Met de officiële start van de werkzaamheden van de zuidelijke tak, is vanoch tend de definitieve vol tooiing van de ringspoor lijn rond Amsterdam in J gezet. Het is de be doeling dat het nieuwe, 12,5 kilometer lange tra ject in 1994 gereed is. Toen Amsterdam nog in de race was voor de Olympische Spelen, was het volgens di recteur J. de Jong van de Spoorwegen nog een absolute noodzaak dat het project in 1992 compleet zou zijn. Nu deze tijdsdruk is weggeval len, is het oorspronkelijke tijdschema weer uit de kast gehaald. De zuidelijke tak loopt van station RAI, over het nieuw te bouwen station Duiven- drecht naar Diemen. Met de aanleg ervan worden de be langrijkste woon- en werk gebieden in het zuid-oosten van de Amsterdamse regio goed op het spoorwegnet aangesloten. Daarnaast zorgt de nieuwe lijn ervoor dat Schiphol vanuit het hele land goed bereikbaar wordt. De NS verwacht dat dage lijks meer dan dertigduizend reizigers van de nieuwe spoorlijn gebruik zullen ma ken. Ambulance begeleider verongelukt NIEUWKOOP De 28-jari- ge L.A.M. van der Weijden uit Nieuwkoop is gisteren overleden aan de gevolgen van een aanrijding op de kruising Churchilllaan-Ken- nedylaan. De man reed rond het mid daguur met hoge snelheid over de Churchilllaan en botste frontaal op een bus van Centraal Nederland- De buschauffeur, een 50-jarige man uit Mijdrecht, draaide vanaf de Kennedylaan de Churchilllaan op en had bij deze manoeuvre de hele bocht nodig. Het slachtoffer werd met ernstig hersenlet sel naar het Rijnoord Zieken huis in Alphen aan den Rijn gebracht, maar bleek bij aan komst te zijn overleden. De Nieuwkoper, ambulancebe geleider van beroep, reed zo snel omdat hij op weg was naar het taxi- en ambulance- bedrijf van Van der Laan in de Dorpsstraat. Hij was opge roepen voor een spoedgeval. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Twee Franse gijzelaars vrij DAMASCUS Libanese ontvoerders hebben twee Franse gijzelaars vrijgela ten. Zij zijn in Damascus (Syrië)overgedragen aan Franse autoriteiten en worden vandaag nog terug in Parijs verwacht. Het gaat om de 85-jarige Ca- mille Sontag en de 54-jari- ge Marcel Coudari. Een derde Franse gijzelaar wordt binnenkort vrijgela ten. De vrijlating was vol gens de ontvoerders moge lijk, doordat Frankrijk zou zijn tegemoetgekomen aan niet nader genoemde ei sen. Vorige week beloofde Iran zich in te zetten voor de vrijlating van Franse gijzelaars in Libanon, in ruil voor de oplossing van een geschil rond een le ning van een miljard dol lar uit de tijd van de sjah. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de sancties van de Europese Gemeen schap tegen Syrië toege juicht. De VS, die al eer der hun ambassadeur uit Damascus terugriepen, komen binnenkort met extra sancties tegen Syrië. „Maatregelen zijn van belang om duidelijk te maken dat de Syrische steun aan het inter nationaal terrorisme onaan vaardbaar is". Het EG-besluit noemde het ministerie „op nieuw een teken van de groei ende bezorgdheid over de Sy rische steun voor het terroris- De maatregelen waarover elf EG-lidstaten (Griekenland was tegen) het eens werden, zijn: een verbod op uitvoer van wapens aan Syrië; het op schorten van wederzijdse be zoeken op hoog niveau; een onderzoek naar de activiteiten van Syrische ambassades pn consulaten; het verscherpen van de veiligheidsmaatregelen rond de Syrische luchtvaart maatschappij Syrian Air. Israël heeft de sancties die de landen van de Europese Ge meenschap hebben afgekon digd tegen Syrië, begroet als „een stap in de goede rich ting". Het officiële Sovjet nieuwsagentschap Tass noem de het besluit een „anti-Syri- sche hetze". Syrië zelf heeft nog niet gereageerd. Pagina 4: Syrië komt met te genmaatregelen- Marcel Coudari. KOPENHAGEN Zeker negen keer zijn dit jaar aan boord van Deense schepen geheime wapenzendingen naar Iran ge bracht. De zendingen kwamen uit havens in de VS, Israël en een aantal Europese landen. Dat heeft de secretaris-generaal van de Deense zeeliedenbond, Henrik Berlau, gisteren ver klaard. De Deense bond heeft in een telegram aan het ministerie van buitenlandse zaken in Kopenhagen geprotesteerd tegen het ge bruik van Deense schepen voor deze transporten. „Denemarken moet onmiddellijk uitleg en verontschuldigingen eisen van de regering in Washington", aldus de zeeliedenbond. De afgelopen weken is in de Deense pers al geschreven over de geheime transporten van Amerikaanse wapens naar Iran aan boord van Deense schepen. Naar de afgelopen week bekend werd, zijn de wapenzendingen vrijwel zeker gebruikt om Amerikaanse gijze laars in Libanon vrij te kopen. ^ag. 4:VS beloven „op gepast mrfknent" opheldering. „Sinte Sinte Maarten, de koeien hebben staarten". Vanavond lopen hier en daar in het land de kinde ren weer de deuren plat om een „appel of een peer" en daarna vertrekken ze weer. Want „Sint Maarten is zo'n goeie man" en daar wordt in op tochten en met liedjes en lampionnetjes getuigenis van afgelegd. Allemaal ter viering van het St.- Maartensfeest, ter ere van de bisschop die destijds de helft van zijn mantel aan een arme gaf. Nu kunt u - bij wijze van spreken - de helft van uw krant, dus de Leidse Courant, wel weggeven, maar beter is nog iemand - gratis en voor niets - veer tien dagen een proefabonnement te laten nemen. En tien tegen een zult u zien, dat dat „koetje wel een staartje zal krijgen". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. safe CeidócSouAmit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1