,De melkboer komt gewoon aan de deur Warmonds water wordt Juurder omputer "'erdooft jatiënt jeter dan ïarcotiseur Plan reconstructie Hoofdstraat gereed Voorschoten draagt extra kosten bejaardencomplex Muziekschool Lisse succesvol initiatief ^ÜüIDEN OMGEVING QaidócQowumt DINSDAG U NOVEMBER 1986 PAGINA 13 och VD: Wassenaars college 25 aar gemeentekantoor 50 75 (\SSENAAR B en W var» Wassenaar moeten hetzelfde gebouw huizen als het ambtenarenap- iiL Dat was het betoog van de VVD'er C. Apt- gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling, dit moment bevinden de ambtenaren zich in het enaamde gemeentekantoor aan de Johan de tstraat met uitzondering van de burgemeester, wethouders en zes ambtenaren die hun werkka- fs in raadhuis De Paauw hebben. Verder wordt I raadhuis De Paauw gebruikt voor huwelijks- itingen en raads- en commissievergaderingen, rgemeester P.H. Schoute wees de verzoeken tot icentratie van het gehele gemeentelijke apparaat i de hand. „Het gemeentekantoor zit nu tjokvol", wees er ook op dat een eventuele uitbouw van gemeentekantoor voorlopig wordt verhinderd or de vervuilde grond op de plaats waar nieuw- uw moet plaatsvinden. Bejaarde gewond WARMOND Een be jaarde fietsster uit War mond is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding met een au tomobilist. De vrouw reed op de Oranje Nas- saulaan in Warmond en stak voor het viaduct plotseling over. Een au tomobilist uit Sassen- heim kon haar niet meer ontwijken. De vrouw is met hoofdlet sel naar het Acade misch ziekenhuis in Leiden gebracht. Man rijdt winkel in LISSE Een 55-jarige auto mobilist uit Lisse is gistermid dag door een winkelruit gere den van een kledingzaak aan de Meer- en Houtlaan. De man moest omstreeks half twee uit wijken voor een 28-jarige au tomobilist uit Hillegom, die hem tegemoet reed. De Lisse- naar botste tegen een paaltje, verloor de macht over het stuur en reed de winkel bin nen. Zijn auto moest worden weggetakeld, de andere auto en de winkel liepen schade op. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Auto gestolen LISSE Een 24-jarige man uit de Trompstraat in Lisse keek vannacht rond half twee raar op toen hij zag dat zijn auto wegreed. De man keek uit het raam omdat hij een motor hoorde starten. Zijn auto stond afgesloten voor het huis. De wagen werd later ge signaleerd op Rijksweg 44 maar de politie kon het voer tuig niet achterhalen. De auto van de man stond te koop aan geboden. Gisteren maakte een geïnteresseerde uit Hoofddorp een proefrit. De politie ver moedt dat deze man, van wie verder niets bekend is, iets met de diefstal heeft te maken. Inbraak bij bejaarde VOORSCHOTEN Onbekenden hebben gister avond ingebroken in een woning van het bejaardencen trum Forescate in Voorschoten. De bewoner was afwezig omdat hij 's middags in het ziekenhuis was op genomen. Wat de inbrekers hebben Moker op radio LEIDEN Een nabeschou wing over de bijeenkomst van de Leidse afdeling van de vereniging Mariënburg op 30 oktober, een interview met de drie pastores van de oekume- nische gemeente De Regen boog in Leiden-Merenwijk, de ruilbeurs voor verzamelaars van kaarten van kerken die in Oegstgeest werd gehouden en een gesprek met de koster van het Witte Kerkje in Noordwijkerhout. Dat zijn de onderwerpen die morgen avond van 19.00 tot 19.30 uur zijn te horen via de kerkelijke lokale omroep Moker (Media Overleg van Kerken in Rijn land) via de 88.1 FM Mhz op het kabelnet. Inbrekers verjaagd VOORSCHOTEN P woners hebben gis «vond even na negen uur tw inbr- kers uit een woning mt de j Van der Houwendi *i i<. Voorschoten verjaagd. nenden hoorden het tweetal stommelen en waarschuwden de politie. Die kwam echter te laat; een speuractie leverde slechts op dat de inbrekers te vergeefs geprobeerd hadden de keukendeur te forceren. Een open achterraam had hen vervolgens naar binnen gehol pen. De buit: een aantal siera den van onbekende waarde en girokaarten. V „DE HAFAKKER" ZIJN ZWAKZINNIGEN EN GEWONE BURGERS ELKAARS BUREN T>!> )ORDWIJKERHOUT Uniek", zo noemt tul Holgers de woonwijk bakker op het terrein de Sint Bavo in irdwijkerhout „Ik ge- if niet dat er al ergens wijk bestaat waar ikzinnigen en normale jnsen met elkaar leven dat hier gebeurt", ilgers is secretaris van projectgroep Hafakker, idaag wordt de wijk, zo'n 4,4 miljoen gul- n heeft gekost, officieel opend door burgemees- F. Winkel. Vijftien aanden nadat de grond- etingen waren begon- :n is de wijk klaar. For- eel bestuurd door St. ivo, in de praktijk hard weg naar zelfstandig- id. ioIo ige ^ït idee achter de Hafakker is et onbekend: om zwakzinni- H beter te kunnen laten nctioneren in de „normale" aatschappij, wordt gepro erd om hen zo veel mogelijk laten leven als „normale" ensen. „De gebruikelijke anier is om zwakzinnigen in maatschappij te laten mee aaien", weet Holgers, „maar rïJij draaien het juist om. Hier onen de zwakzinnigen al, en het de „normale" mensen >0' it er bij komen". Mensen die jmdunners" worden toetid. „Het is een term die zo ijioéid is, maar gelukkig ben >üer niet mee", aldus Holgers, I ié ook niet over zwakzinni- én spreekt, maar over „bewo- De wijk bestaat uit 26 huizen. Twaalf daarvan worden be woond door verdunners, in de overige huizen wonen zwak zinnigen. Aan de buitenkant zien de huizen er hetzelfde uit, maar van binnen verschillen ze. Van de veertien bewoners huizen is bij twaalf de tussen muur met een buurhuis weg gehaald. Daardoor ontstonden zes grote huizen, elk bewoond door acht a tien patiënten met hun groepsleiding. „Eén groot huis is een stuk functioneler dan twee gewone. Sommige bewoners kunnen alleen bene den slapen en door de samen voeging ontstond ook ruimte voor een wasruimte en een ex tra slaapkamer", noemt Hol gers enkele voordelen. De zwakzinnigen wonen nu in een omgeving die niets meer wegheeft van het Paviljoen, hun vorige woonruimte. Geen lange gangen met kamers, maar huizen met tuinen aan een straat, waar de bakker, de melkboer en de groenteboer langs de deur komen. Toch is volgens Holgers de overgang van Paviljoen naar Hafakker niet zo groot geweest als op het eerste gezicht misschien lijkt: „Toen de patiënten nog in het Paviljoen woonden, hebben we de leveranciers al zoveel mogelijk langs laten komen. Dat is dus niet echt nieuw voor ze. Nieuw is wel dat ze nu zelf met dat eten aan de slag gaan. De bewoners doen boodschappen, koken zelf en moeten er voor zorgen dat na afloop de keuken schoon wordt gemaakt. Ze moeten nu dingen doen, die vroeger voor hen werden gedaan". Tolerant De eerste resultaten van die Paul Holgers, midden In De Hafakker: „Dit is Iets unieks" leefwijze worden door Holgers „positief" genoemd. „Doordat de bewoners veel meer leven zoals de mensen in het dorp, trekken ze vaker het dorp in. daar hebben ge merkt dat ze zijn veranderd. Ze gedragen zich anders, let ten meer op hun kleding waardoor het contact verbe tert". Ook op de Hafakker verloopt alles naar wens. „Er zijn contacten gegroeid tussen bewoners en verdunners", weet Holgers. „Niet dat ze da gelijks bij elkaar op de koffie komen, dat was ook niet de bedoeling. Maar er is sprake van leven zoals in een wille keurige wijk. Er hangt was buiten, mensen maken een praatje met elkaar op straat. Zowel bewoners als verdun ners voelen zich er wel bij". Er wonen zo'n 40 verdunners in de Hafakker. Daaronder zijn gezinnen met kinderen, samenwonenden en alleen staanden. Holgers: „Toen we. eenmaal wisten hoe de wijk er uit zou gaan zien, hebben we via advertenties contact ge zocht met mensen die in een wijk wilden wonen met zwak zinnigen. De interesse was erg groot. Zo groot, dat er nu een wachtlijst is die nog steeds groeit, want ook familie van verdunners die hier op bezoek komt, wil hier komen wonen". De enige eis die aan geïnteres seerden werd gesteld, was dat zij zich tolerant zouden opstel len tegenover de zwakzinni gen. „Mensen met idealistische motieven hebben we bewust ontnuchterd", blikt Holgers te rug. „We wilden niet dat zich mensen aanmeldden alleen vanwege de zwakzinnigen. Wat overigens niet wil zeggen dat hier geen mensen wonen die geen affiniteit met zwak zinnigenzorg hebben. Het ging ons er echter om dat ze ook om zakelijke redenen hier wil den komen wonen. Daarom wonen hier ook mensen die nooit met zwakzinnigen te ma ken hebben gehad, maar die op het mooie huis afkwamen". Vier maanden na de eerste be woners en verdunners hun huizen hebben betrokken, kan Holgers tevreden constateren dat het project „loopt". „Maar", relativeert hij, „dat is een tussenbalans. We hebben onszelf twee jaar gegeven om er achter te komen of het zin heeft op dezelfde weg door te gaan. Het is best mogelijk dat we daar al eerder achter ko men. En als we denken dat we hiermee kunnen doorgaan, ge beurt dat beslist. Niet voor niets heet dit de eerste fase. Het plan voor nog zo'n wijk ligt al klaar". Die tweede wijk wordt dan naast de eerste ge bouwd. „Riolering en waterlei ding liggen al klaar", weet Holgers, die vooralsnog niet aan een mislukking denkt. „Ik weet wel dat wij het gevaar lo pen dat we een gigantische berg kinderziektes op onze nek krijgen. Tenslotte zijn wij pioniers, en weten wij niet hoe alles zich in de toekomst zal ontwikkelen. Maar hier gelo ven we er zeker in". PIETER EVELEIN BARMOND Het War- mondse water wordt duurder. Hoewel de leden van de commissie finan ciën gisteravond betreur den dat de verkoop van het Warmondse waterlei dingbedrijf aan de Leid- sche Duinwater Maat schappij tariefsverhoging voor de kleinverbruikers met zich meebrengt, gin gen zij toch met verkoop akkoord. De LDM neemt het Warmondse waterlei dingbedrijf over voor 300.000 gulden. Het gemeentelijk waterlei dingbedrijf (het kleinste van Nederland) heeft een te klein draagvlak zowel tech nisch als financieel om goed te kunnen functioneren. Daarom stelden B en W voor om het bedrijf per 1 januari J987 over te dragen aan'de Leidsche Duinwater Maat schappij. Al jaren poogt War mond het waterleidingbedrijf te verkopen en de LDM is eigenlijk nog de enige kandi daat, aldus wethouder C.A. van Schagen. De tariefsver hoging voor de kleinverbrui kers zal 7 procent bedragen en dat noemden de commis sieleden over het algemeen te veel. Wethouder Van Schagen stelde echter dat er ook een flinke tariefsverhoging door gevoerd zou moeten worden als het waterleidingbedrijf niet verkocht zou worden. Binnen korte tijd zal er fors geïnvesteerd moeten worden in het waterleidingnet. Men schat die investeringen op bijna 2 miljoen en als men die zou doorberekenen aan 1700 afnemers zouden daar grote tariefsverhogingen uit voortvloeien. Nu worden die kosten over veel meer afne mers uitgesmeerd. De toe voerleiding nabij de Tolbrug zal vergroot worden terwijl een nieuwé toevoerleiding vanuit de Merenwijk zal worden aangelegd. Daar naast zal de leiding in de Sweilandstraat verzwaard moeten worden en zal de gietijzeren hoofdleiding ver vangen moeten worden. In vesteringen die Warmond al enkele jaren voor zich uit heeft geschoven, maar die nu door de LDM uitgevoerd zul len worden als de raad even eens akkoord gaat. [EIDEN Het gebruik van computer bij anaesthesie bij leraties blijkt betere resulta- iii op te leveren dan wanneer 1 patient met de hand in nar- wordt gehouden. Het toe- én van verdovingsstoffen oor de computer geeft min er bijwerkingen en heeft een ïeller herstel van de patient It gevolg. Algemene toepas ing van de computergestuur- narcose werkt kostenbespa- end en dringt de risico's bij peraties terug. lit blijkt uit een onderzoek an M. Ausems die morgen an de Leidse universiteit tot octor in de geneeskunde pro- toveert. Ausems vergeleek de andgestuurde anaesthesie iet ae verdoving die door de omputer werd toegediend, inaesthesie heeft tot doel de atient in een toestand van be wusteloosheid te brengen zo- at het mogelijk wordt pijnlij- e ingrepen uit te voeren, iiertoe wordt gebruik ge- [laakt van medicamenten die de bloedbaan worden gespo- i'n. De werking van deze me- icamenten is afhankelijk van Ie concentratie van deze stof- in het bloed. De praktijk is lat de anaethesist een bepaal- ie dosis toedient, het effect be- lordeelt en zonodig een twee- Ie dosis toedient wanneer het ffect van de eerste vermin- lert. Het nadeel van deze toe- •assing is dat er door de ipeenvolgende infusies schom- nelingen in de bloedspiegel intstaan. folgens Ausems is het moge- ijk om deze schommelingen te 'ermijden door continu medi camenten toe te dienen waar lij de infusiesnelheid wordt langepast aan het beoogde ef- ect. Een dergelijke techniek is Hogelijk via „handbesturing" Haar, zo bleek uit het onder dek, geeft betere resultaten vanneer gebruik wordt ge naakt van de computerge- 'tuurde infusiepomp. Dit leid ie tot stabielere en beter stuurbare bloedspiegels waar door de verdoving beter onder Controle kan worden gehou- jen en de patient er minder 'ijwerkingen van ondervindt. De Gospelgroep Thesis. VOS-cursus In het gebouwtje Dobbelaan 1 in de wijk De Heuvel in Leidschenaam wordt vanaf morgen weer een VOS-cur sus (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) ge houden. De deelneemsters en de twee begeleidsters kiezen voor de twaalf bijeenkomsten telkens zelf het onderwerp. De kosten bedragen 30 gul den. Voor kinderen onder de' vier jaar oud is er een gratis opvangregeling. Greet Hen- sen verstrekt inlichtingen, telefoon 070-279347. Schrijfster Jos van Maanen Pieters is morgen hoofdpersoon van de schrijversochtend in de bi bliotheek aan de Wetering kade in Noordwijk. Van de schrijfster, die in 1955 met „En de tuin fluiter zingt" haar romandebuut maakte, zijn inmiddels vier miljoen boeken verkocht. De schrij versochtend begint om tien uur, de toegang is gratis. Rummikub Leden van de Katholieke Bond van Ouderen in Zoe- terwoude kunnen morgen middag klaverjassen en een potje rummikub spelen tij dens een bijeenkomst in Hui ze Emmaus. Aanvang 14.00 Zangavond Het Christelijk Gemengd Koor Cantate Deo houdt morgen een koor- en samen- zangavond in de Dorspkerk te Katwijk aan den Rijn. Uitgevoerd worden onder meer de Koralen Kantate 140 en 147 van J.S. Bach, Ambro- siaans Lofgezang en Ps 150 van Phail. Organist -is Wim van der Panne, de dirigent Jeroen Bosman. De samen zang begint om kwart over acht, de toegang is gratis. Expositie Hans Verhoeven uit Gelder- malsen exposeert tot en met 27 november intarsia-werken in Het Anker aan de Chopin- laan 2 in Hazerswoude- Rijndijk. Intarsia-werk is inlegwerk van fineer. Ver-, hoeven snijdt fineerwerken op panelen, zijn werk bestaat uit veschillendf stukjes fi neer, metalen en gesteentes. De expositie is dagelijks te bezichtigen van acht tot elf uur. Fotowedstrijd Het creativiteitscentrum Ar- topa uit Lisse houdt een fo towedstrijd met als thema „inpakken dat zowel letter lijk als figuurlijk kan worden opgevat. Er zijn twee catego rieën: foto's in kleur en foto's in zwart-wit. Formaat 18x24 tot maximaal 30x40, inclusief eventueel passe-partout. Ie dere deelnemer mag maxi maal twee foto's insturen. Deelname staat open voor alle foto-amateurs. De hoofd prijs is duizend gulden. De foto's moeten voor 13 maart 1987 in het bezit zijn van Ar- topa, Grevelingstraat 50, 2161 WG Lisse, Lisse, ten aanzien van Els Hansen. Ten toonstelling In de bibliotheek aan het Fluitpolderplein in Leid- schendam wordt tot en met 29 december een tentoonstel ling gehouden van schilderij en van Jan van Munster. Het werk van deze in Den Haag geboren kunstenaar wordt gekenmerkt door indruk wekkende wolkenpartijen die zijn landschappen, zee- en strandgezichten overkoe pelen. Hij exposeert veel in Europa en ook in de Vere nigde Staten. Gospel De NCR V-Gospeltoernee doet donderdagavond Rijns burg aan. In open jongeren centrum 't Kraaiennest tre den zeven bekende gospel groepen op, zoals Thesis, Marcel McArthur band, Port rait, Design, Relation, Karen Peterson en Sandra Marten. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Paperclipleden of le den van de Disco-go-go kun nen voor vier gulden dit eve nement bezoeken. Het con cert begint om acht uur. Pierre Janssen Pierre Janssen geeft donder dag een lezing over „Schil ders van nu" in de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Hij probeert te peilen wat de hedendaagse schilders beweegt en wat zij willen. De lezing begint om kwart over acht. SASSENHEIM De ge meente Sassenheim heeft een plan voor de recon structie van de Hoofd straat ten zuiden van Hui ze Sint Bernardus, waarin ook de zuidelijke hoofd ontsluiting van het plan Postwijk is opgenomen. Het uitvoeren van het plan zal het einde beteke nen van de jarenlange werkzaamheden aan het wegdek in Sassenheim. In een eerder stadium hebben de Hoofdstraat, Parklaan, Tey- lingerlaan en de Westerstraat drastische veranderingen on dergaan die de verkeersveilig heid en de doorstroming van het verkeer ten goede moesten komen. Het traject van de Hoofdstraat vanaf Huize Sint Bernardus zal in de nabije toe- komst in zuidelijke richting op dezelfde wijze aangepast wor den zoals dit op de Hoofdstraat binnen de bebouwde kom reeds het geval was. Wethouder J. Dreef (CDA) lichtte gisteravond tijdens de commissievergadering de plannen toe: „We zullen in de gelegenheid zijn het autover keer bij het binnenrijden van de bebouwde kom aanmerke lijk te vertragen. Voor wielrij ders wordt een grote mate van veiligheid gewaarborgd. Ook een 'aantakking' van een zui delijke ontsluitingsweg met plan Postwijk is in dit projekt opgenomen: een hoofdontslui- tingsweg die gesitueerd is ten Noord Westen van de Was- beekerlaan". Op de vraag van W.J. van Bie zen (VVD) of er bij de recon structie voldoende rekening gehouden is met een uitgebrei de bebouwing van het terrein Jagtlust of een mogelijke ont sluiting van dit industriege bied, merkte J. Dreef op dat dergelijke ontwikkelingen in de toekomst geen enkel pro bleem zouden opleveren. Uit breiding van het omstreden arsenaal verkeerslichten is met name bij de nieuwe ont sluitingsweg van het plan Postwijk nog niet definitief vastgelegd. Welzijnsmarkt voor ouderen in Noordwijk NOORDWIJK Het Sa menwerkingsverband Geor ganiseerde Ouderenbonden Noordwijk (SGON) houdt donderdag voor de eerste maal een Welzijnsmarkt. Hierop wordt de bezoeker geïnformeerd over zo'n twintig hulpverlenende in stanties en instellingen, on der meer op het gebied van gezondheid, (verkeersveilig heid, financiële zaken, wo nen en medicijngebruik. De SGON heeft dit initiatief ge nomen omdat ouderen deze informatie vaak moeilijk kunnen krijgen. Op de markt worden diverse dia- en videopresentaties ge houden. Het is de bedoeling dat de deelnemers aan de markt diverse activiteiten (zoals een spel of een quiz) houden voor de bezoekers. Een speciale krant met infor matie over de markt wordt deze dagen verspreid op 10.000 adressen in Noord wijk. De markt wordt gehouden in „De Rank" aan de Golfbaan 99 in Noordwijk en is geo pend van half tien 's och tends tot vijf uur 's middags. Er staan op de markt rolstoe len klaar voor bezoekers die slecht ter been zijn. Mensen die „De Rank" op eigen gele genheid kunnen bereiken, kunnen gebruik maken van een speciale vervoersdienst, tel. 01719-10975 (tot 11 no vember) en 10133 (op 11 no vember). VOORSCHOTEN De ge meente Voorschoten draagt de extra kosten van de zoge naamde „ruimte-plus" in het complex van 56 bejaarden- woningen in het plan Vin- kesloot. Dat besloot de com missie financiën gisteravond, zij het met enige moeite. In het plan is een ruimte van opgenomen 220 vierkante meter, die door middel van vouwwanden in drie afzon derlijke ruimten verdeeld kan worden. Hoewel de begrootte kosten in het totale bouwplan zitten, is er altijd nog een bedrag nodig van ongeveer 125.000 gulden voor aanpassingen, inrichting en aansluitingen, terwijl er rekening gehouden dient te worden met een jaarlijks terugkerende last van 8.000 gulden in verband met de exploitatie. Wethou der J. van Dalen (VVD): „We zijn er verzeild inge- raakt. Het beste is te vergelij ken wat het de gemeente ge kost zou hebben indien er een apart ontmoetingsbouw neergezet had moeten wor den". Daar was onder anderen G. Both (PvdA/PPR) het niet mee eens: „Een apart ge bouw had het financieel be zien nooit gehaald". Ook drs. F. ten Have (CDA) wilde geen vergelijk maken met een apart gebouw, maar zo stelde hij: „We kunnen ge woon niet meer terug. Vanaf het begin hebben we toege stemd om de ruimte van drie woningen te benutten als ontmoetingsruimte bestemd voor de bewoners en als ruimte voor andere bejaar den". Ook de overige com missieleden wilden niet te rugkomen op een eerder, zonder financiële onder grond genomen besluit. LISSE/STREEK De oprichting van de Stich ting Muziekschool Lisse en omstreken blijkt een succesvol initiatief te zijn geweest. Steun van de lo kale en regionale over heid, een enthousiast do cententeam en een groot aantal leerlingen zijn ge tuigen van een vertrou wenwekkende start. Aan leiding tot de oprichting was de opheffing van de Muziekschool Bollen streek in december 1985. InMiet kleine jaar dat de mu ziekschool bestaat, is er ge werkt aan een verbreding van de basis om het muziek onderwijs in de regio op een zo goed mogelijke leest te schoeien. „De gebruikelijke kinderziektes hebben we achter de rug", aldus stich tingsvoorzitter C. Moolenaar die verder stelt dat de mu ziekschool weer op volle toe ren draait „Diverse docenten zijn aan gesteld, zodat in iedere vorm van muziek les kan worden gegeven en we zijn blij dat het aantal leerlingen gestaag groeit", zegt Moolenaar. Toch is is er nog ruimte voor nieu we inschrijvingen en zij die geïnteresseerd zijn kunnen zich opgeven bij de heer Wagner in Lisse, aan de Frans Halsstraat 21, telefoon 02521-11908. Moolenaar meldt dat het begrotings voorstel van de stichting po sitief is ontvangen door de wethouders van culturele za ken van Sassenheim, Lisse, Voorhout en Noordwijker hout. Zij vonden dat de sub sidieverzoeken op een rede lijk niveau liggen en aan vaardden de voorstellen una niem als reëel.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13