De Korte wijst optrekken salarissen ambtenaren af n; £7 Vermogen Rolinco flink gestegen liegtuig ransavia nderbreekt lucht Voedingsbond FNV wil opheldering opstappen topman van Meneba Ambtenaren wijzen bestuurs akkoord af Pronk kandidaat voorzitter PvdA Minstens 400.000 kinderen chronisch ziek DE GANG INNENLAND QaidwOowuvnt MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 E VRIES NIET TGENODIGD ,EN „Je moet je niet op- ngen". Met deze woorden ver schuldigde CDA-fractievoor- ler Bert de Vries zich voor zijn vezigheid op de afscheidsre de van oud-staatssecretaris okx van volkshuisvesting, die samijdag >n Den Haag werd gehöu- nistein- Tros-radioprogramma nerbreed zette De Vries uit- dat voor het bijwonen van de eptie uitsluitend de leden van '•vin commissie voor de volkshuiS- srtegiting uit de Tweede Kamer tfasio ren uitgenodigd en niet de ctievoorzitters. „Een dergelij- opvatting van de uitnodigende tantie moet je respecteren", al- de Vries. Huisarts weigert hulp te verlenen WORMER Een huisarts uit Wor- mer heeft gisteren ondanks her haalde verzoeken van onder ande ren de politie geweigerd eerste hulp te verlenen aan een 18-jarig meisje uit Wormer. Zij was bij het verlaten van een bar over enkele treden gestruikeld en in elkaar ge zakt. De arts, die geen dienst had, weigerde pertinent hulp te verle nen. De weigering spruit waar schijnlijk voort uit het ongenoegen van de arts over de bar. Hij heeft in procedures tegen de gemeente Wormer vergeefs getracht de be stemmingswijziging van kerkelijk gebouw in horeca-etablissement te gen te houden. Ook zou hij overlast van de bar ondervinden. Nachttreinen lopen boven verwachting LAREN Het experiment met de NS-nachttreinen loopt volgens presi dent-directeur Ploeger van de NS „iets boven de verwachting". Hij zei dat dit weekeinde in het Tros-radio programma Kamerbreed. Er waren tweeduizend reizigers per week ver wacht. Dat blijken er vierduizend te zijn. Pas over een jaar kan definitief gezegd worden of de invoering van de treinen een succes is geweest. In de uitzending zei Ploeger verder „niet zo blij" te zijn met de komende tariefs verhogingen bij het openbaar vervoer. Hij meent dat nu het verkeer bezig is vast te 'lopen, gekozen moet worden voor een echt verkeers- en vervoers beleid met meer capaciteit, meer kwa liteit en hogere snelheden. ROTTERDAM Het vermogen van Rolin co, het op vermogensgroei gerichte aande lenfonds van de Robeco Groep, is in het boekjaar tot en met 31 augustus toegenomen van 4,1 miljard tot/5,1 miljard. Dat blijkt uit het jaarverslag. Bij voortzetting van de gematigde economische groei in het lopende boekjaar acht Rolinco redenen genoeg aan wezig om ondanks de aarzeling op de beurs van de laatste tijd positief gestemd te blijven ten aanzien van belegging in aandelen. De opbrengst uit beleggingen daalde van 100,2 miljoen tot 79,5 miljoen, de beheerskosten stegen van bijna 8 miljoen tot ƒ11,8 mil joen en de rentelasten bleven 1,4 miljoen. Het saldo winst zakte van ƒ90,9 miljoen tot 66,2 miljoen. Internationale bende opgerold ROTTERDAM Een internatio nale bende van autozwendelaars is door de politie van Rotterdam, in samenwerking met de Centra le Receherche Informatiedienst (CRI) en de politiekorpsen uit Antwerpen, Parijs, Bremen en Keulen opgerold. Volgens de po litie legde de bende zich in de Franse hoofdstad toe op het ste len van dure auto's van toeristen. De auto's werden vervolgens in vier geheime bergplaatsen van valse kentekens en de bijbeho rende nummerplaten voorzien. Vervolgens werden de auto's via de havens van onder andere Rot terdam geëxporteerd naar de VS, Afrika en Libanon. iOc'l i ld heid ren, g« !N HAAG Een vliegtuig n de Nederlandse lucht- artmaatschappij Transavia »t zo'n honderd Nederlandse kantiegangers uit het Tune- che Monastir heeft zaterdag- d-Alond een soort van noodlan- dric lgl een ..voorzorgslanding" Seten maken op het vlieg- er Z(ld Nice in Frankrijk. Een )liti( ansavia-woordvoerder heeft cunr t bekendgemaakt. De gezag- nvkerder besloot het vliegtuig een nog niet nader ver aarde rookontwikkeling in cabine aan de grond te zet- i. De passagiers liepen een n 3 rtraging van ongeveer 5 uur v. Naar de oorzaak van de akontwikkeling wordt ir ie v ce een onderzoek ingesteld, kaai ft Alcoholcontrole iet waterdicht VERSUM De politie it bij alcoholcontroles vaak. ïnsen die te veel hebben ge- inken doorrijden zonder blaastest af te nemen. Uit onderzoek van de Stich- Wetenschappelijk Onder- ik Verkeersveiligheid VOV) blijkt dat één op de ie aangehouden automobilis-. n op die manier de dans ont- Iringt. De gegevens werden iterdag bekendgemaakt voor Vara-radio. politie maakt bij aanhou- igen vaak een verkeerde over de vraaS of de stuurder boven de wettelijke miet van 0,5 promille zit, al- onderzoeker mr. P. Wese- in van de SWOV. Het ge- ■t volgens hem ook dat iyjo0|ensen die onder die grens gpa Iten toch een blaastest wordt s [genomen. Daar is volgens de ratl IVOV maar één remedie te- 3or( en: in alle gevallen een blaas- ind Ziek van de cola BRUMMEN De politie in het Overijsselse Brum- men heeft gisteravond op verzoek van een arts vijf kratten cola, afkomstig uit een discotheek in beslag genomen. Drie jongens die van de cola hadden ge dronken waren ziek ge worden. Volgens een woordvoerder van de poli tie zijn de klachten niet van ernstige aard maar is de cola zekerheidshalve 'andaag getest door de leuringsdienst van waren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vice-pre- mier en minister van eco nomische zaken dr. Ru- dolf de Korte is er niet voor de ambtenarensala rissen op te trekken. Hij verklaarde dat zaterdaga vond voor de KRO-tele- Gedurende zijn kortstondige ministerschap op Binnen landse Zaken, eerder dit jaar, toonde hij zich wel een warm pleitbezorger van een betere beloning van het overheidspersoneel. De Korte meent nu dat de financiële positie van het Rijk daar geen mogelijkhe den voor biedt. Verder vindt hij het scheppen van werk in de collectieve sector nu belangrijker dan het inhalen van de inkomensachter stand. Hij wil zelfs de kloof tussen marktsector en overheid nog verder vergroten door sommige categorieeii in het vrije bedrijfsleven, waar te korten aan vakbekwaam personeel dreigen te ont staan, beter te gaan belonen. De Korte noemt in dit ver band vooral de bouw, waar metselaars en timmerlieden steeds moeilijker te vinden zijn. Dat wordt vooral ver oorzaakt door een toene mende activiteit in deze sec tor en het daardoor teruglo pen van de werkloosheid van 120.000 naar 70.000. Voor de Vara-radio noemde AbvaKabo-onderhandelaar Theo Sonnevelt zaterdag het pleidooi voor meer werk in plaats van meer loon in de overheidssector „huichel achtig". Vooral het stand punt van het CDA terzake is volgens Sonnevelt hypo criet. „Aan de ene kant pleit het CDA voor herverdeling van werk, maar zonder eni ge onderbouwing wil men er bij de overheid 20.000 men sen uitgooien. Wij willen op geen enkele manier over korter werken en herverde ling praten, zolang dat aan tal niet grondig wordt on derbouwd. De afgelopen vier jaar hebben wij overi gens al niet anders gedaan dan inleveren om 40.000 mensen aan het werk te houden", aldus Sonnevelt. Hij toonde zich overigens bereid met minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) tot een compromis te komen als op 19 november gepraat gaat worden over de ar beidsvoorwaarden van het overheidspersoneel, naar aanleiding van het rapport van de commissie Albeda. De bonden eisen onder meer 2,6 procent loonruimte op, de afspiegeling van de ruim te in de marktsector. Van Dijk wilde tot nog toe niet verder gaan dan 0r2 procent. Volgens Sonnevelt hoeft de 2,6 procent zeker niet volle dig in geld te worden omge zet. „Er valt ook over ander dingen te praten. Alles is be spreekbaar". RIJSWIJK De voedingsbond FNV zal deze week ophelde ring vragen aan Meneba (mengvoeders, meel, bakkerijen) over het plotselinge opstappen afgelopen vrijdag van topman A. van Bochove (verschil van inzichten met de overige leden van de Raad wan Bestuur) en over de gevolgen die dit zal hebben voor het beleid. Bij de voedingsbond bestaat de in druk, dat Meneba opnieuw bedrijven los wil maken van het concern. De Raad van Commissarissen van Meneba in Rijswijk heeft de heer F.J.A. van Kuijk benoemd tot voorzitter van de Raad van Bestuur als opvolger van Van Bochove. De heer mr. Tj. Wiers- ma is benoemd tot vice-voorzitter. Meneba kwam vorig jaar uit de rode cijfers na een verlies van f 4,8 miljoen over 1984. Op het verlies over 1984 reageerde de top van Meneba met het afstoten van de Duitse bakkerijgroep, reorganisaties binnen de mengvoedersector en bij Carels Bakke rijen in ons land. Het personeelsbestand zakte in 1985 van ruim 3000 mensen tot ruim 2400 eind 1985, te verdelen over 500 in de meelsector, 1700 in de bakkerijen en 260 in de mengvoeders. De omzet over de eerste helft van dit jaar was dan ook flink lager dan die van dezelfde periode vorig jaar: een daling 490 miljoen naar 405 miljoen. Bovendien boekte Meneba dit keer een onverwacht groot verlies van 2,9 miljoen. De mengvoeder-divisie was de enige tak waarover de Meneba- topman zich tevreden toonde, hoewel in deze sector overcapaci teit bestaat en de marges onder druk staan. De meeldivisie gaat gebukt onder achteruitgang van de export, waar moeilijk is op de tornen tegen de Amerikaanse exportsubsidies. In de bakkerij divisie werd heel wat omzet gederfd doordat Meneba weigerde aan de afnemers brood te verkopen uit het buitenland, waarvoor niet een minimum-prijs geldt. Max Eeuwe Centrum De weduwe van de in 1981 overleden prof. dr. Max Eeuwe open de zaterdag in Amsterdam het naar de oud-wereldkampioen schaken genoemde centrum. Burgemeester Ed van Thijn keek toe hoe mevrouw Eeuwe een gordijntouwtje doorknipte. Het Max Eeuwe Centrum bevat alle mogelijke informatie over het schaken in het algemeen en geeft bovendien een apart overzicht van de schaakcarrière van Eeuwe. AMERSFOORT De Neder landse Bond van Gemeente ambtenaren (NBVGA) wijst het tussen rijk en Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) af te sluiten bestuur sakkoord af. Door dit akkoord wordt door de VNG indirect ingestemd met de voorgeno men bezuinigingen van het kabinet. Die hebben ook op gemeenten betrekking en dat zal de positie van de gemeen ten zeker niet versterken, al dus zaterdag een woordvoer ster van de NBVGA. Ondanks enkele schijnbare fi nanciële „voordeeltjes" die door het sluiten van het ak koord voor gezamenlijke ge meenten te behalen zijn zien de gemeenteambtenaren een reëel gevaar in deelakkoorden die op basis van het bestuur sakkoord kunnen worden af gesloten. Die deelakkoorden zijn volgens de NBVGA van rechtstreekse invloed op de positie van de gemeenteambte naar. De positie van de ge meenteambtenaar dient echter op een reguliere manier en niet via een achterdeur, zoals het bestuursakkoord, te wor den geregeld. lerdenking Iritse nilitairen bou /ek ige Ingeveer d e eshonderd n. imburgers en 56 'hg ngelsen namen 'Sa listermiddag deel an de lerdenking van Ie Britse nilitairen die bij nc Ie bevrijding van bb( Joord-Limburg het einde van e Tweede ere Wereldoorlog esneuveld zijn. te herdenking Rafond plaats op L'Jiet Britse n 'orlogskerkhof in zwenray. De Britse 8a telegatie bestond en iit n «orlogsweduwen, <0' iroers, zusters en vJ:inderen van de esneuvelden. erl - FRIEMELS ihx. F ENIGE mr N'JN VROUW zei NA (2IEN VAN WAMtél VAS' WW HAD V'C kop een Êcexr gebiT. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Jan Pronk, oud-minister van ont wikkelingssamenwerking en thans kamerlid voor de PvdA wil kandidaat zijn voor het voorzitterschap van die partij. Hij zou dan Max van der Berg opvolgen die bij de Novib is gaan werken. Pronk stelt wel als voor waarde dat hij zijn kamerlidmaatschap mag voortzet ten. Volgens Pronk moet onder een nieuwe voorzitter snel wor den gewerkt aan een inhoudelijke vernieuwing van de partij en het herformuleren van een flink aantal partijopvattingen. In dat kader kan het zinvol zijn een voorzitter te hebben die tevens lid is van de kamerfractie en op die manier een brug kan vervullen tussen fractie en partijbestuur, zo meent Pronk. Intussen heeft CD A-fractieleider Bert de Vries gewaar schuwd voor een geloofsstrijd rond het voorzitterschap van zijn partij. Hij noemde het „buitengewoon verkeerd" dat de strijd rond het voorzitterschap zich nu steeds meer gaat toe spitsen op de vraag of een katholiek dan wel een protestant leiding zou moeten gaan geven aan het CDA. Tegenover de katholieke Brabander Wim van Velzen heeft een aantal vooral Friese afdelingen het protestante CDA-kamerlid Huib Eversdijk gekandideerd. Eind januari beslist de CDA-partij- raad. MEPPEL In Nederland lijden minstens 400.000 kinderen tussen 0 en 20 jaar aan een chronische Van hen zijn 120.000 tussen de 12 en 20 jaar. Gemiddeld 30 procent van de chronisch zie ke jeugdigen kampen met psy- cho-sociale problemen die een gfevolg zijn van hun ziekte. Die moeilijkheden doen zich vaak voor bij het vinden van het juiste onderwijs en de juiste arbeidsplaats. Dit is zaterdag in Meppel gebleken tijdens een. symposium waarbij de proble matiek van de chronisch zieke jeugdigen centraal stond. Onder chronische ziekten val len aandoeningen als aller gieën, astma, reuma, epilepsie erf hartafwijkingen. Juist het niet zichtbaar zijn van de ziek te voor de buitenwereld vormt vaak het grootste probleem voor deze categorie. In februa ri is de Stichting Chronsch Zieke Kinderen Jongeren in Zwolle opgericht om een bete re integratie in de maatschap pij voor, deze categorie te be reiken. Één van de belangrijke resultaten van het symposium in Meppel is de afspraak dat er een databank, een directe uit wisseling van gegevens, zal worden opgezet tussen de cen tra in Zweden en Amerika en ieuwe stichting in Zwolle. tra ii de^n GOVERNOR WEUERSl Het is een paar dagen vóór „election-day" in de Vere nigde Staten. Ook in Boston wordt druk campagne ge maakt voor de verkiezing van de „governor". Gouver neur, een positie die een beetje te vergelijken is met die van premier Lubbers in ons land, is in de staat Mas sachusetts de democraat Dakakis. Al jarenlang be kleedt hij deze positie en voor hem is het zaak dat hij wordt herkozen en niet zijn republikeinse opponent. Het CDA-kamerlid Steef Weiiers, dezer dagen op werkbezoek in de Verenigde Staten, is bij toeval op de verkiezingsbijeenkomst aan wezig. Na afloop van het verkiezingsdebat baant hij ziéh een weg door de verza melde pers naar voren. Loopt het podium op en stelt zich, als ware dat de ge woonste zaak van de wereld, aan de governor voor. Ter wijl de camera's door blijven zoemen maakt hij zich be kend: „Member of the Dutch parliament". Jawel. Dakakis laat zich, zoals een goed Amerikaans politicus betaamt, door dit onver wachte voorval geen mo ment van zijn stuk brengen. Integendeel: weer extra pu bliciteit. Hij slaat zijn arm jo viaal om zijn Nederlandse collega, die hij pas voor het eerst in zijn leven aan schouwt. De camera's klik ken massaal, als men hoort wie dat kleine mannetje met zijn petje wel is. Ofschoon Weijers overal on aangekondigd ten tonele verschijnt, doet ter plaatse de simpele introductie „the honourable mister Steef Weijers, member of the Dutch parliament" wonde ren. En dat terwijl de meeste Amerikanen niet eens weten waar ze Nederland op deze aardbol moeten situeren. „GOVERNOR" WEIJERS 2 Waar mr. Weijers zich ook vertoont, niemand haalt het in zijn hoofd de CDA-parle- mentariër te verzoeken zijn politieke status maar eens zwart op wit aan te tonen. Welnee, men benadert hem onderdanig en verwondert zich over het feit dat hij „zo menselijk is". Geen gegoten pak, geen lak in zijn haar en zijn tanden zijn voor deze gelegenheid niet eens extra wit gemaakt. Het kamerlid uit Nederland oogst op elke politieke bijeenkomst waar hij zich vertoont enorm suc ces. Zijn rede over de Neder landse politieke situatie „Bij verkiezingen kunnen tientallen partijen meedin gen naar een plaats in het parlement" vinden de toehoorders, gewend aan hun krappe twee-partijen stelsel, „fabulous". Ook in Detroit lukt het Weijers de haag van body guards te omzeilen, om ver volgens governor Blanchard persoonlijk de hand te schudden. Hij bezoekt er een swingende verkiezings bijeenkomst in een van de zwarte wijken. Op het podi um wordt zelfs een extra stoel voor hem aangescho ven. De overweldigende belang stelling doet Steef Weijers zichtbaar goed. Even over weegt hij zich als politicus in Amerika te vestigen. De slo gan „Weijers for Governor" spreekt hem wel aan. Het CDA kan evenwel gerust zijn. In Amerika moet een politicus over een fors eigen vermogen beschikken, wil hij een kans hebben. En zo dik wordt de doorsnee Ne derlandse parlementariër ook weer niet betaald. De beide governors die het ge noegen mochten smaken Weijers de hand te drukken, worden enkele dagen later overigens met een overwel digende meerderheid herko zen. Waarin een klein land toch groot kan zijn. KAARTENACTIE Het Groen Progressief Ak koord (GPA) doet weer van zich spreken. Voor wie het was vergeten: in deze club werken op Europees niveau samen: CPN, PPR, PSP, en het Groen Platform in het Europees Parlement. Welnu, dat GPA is erop uit het toch al steeds twijfelachtiger wor dend vertrek van „onze" Onno Ruding naar het IMF nog onwaarschijnlijker te maken. Het GPA wil dat, vóór op 17 november wordt beslist over het politieke lot van onze minister van fi nanciën, zoveel mogelijk Ne derlanders aan zowel de Duitse als de Britse minister van financiën een kaartje sturen met de oproep de kandidatuur van Ruding als IMF-voorzitter niet te steu nen. Niet dat de Groenen zo graag willen dat Onno Ru ding aan het Haagse Voor hout de Nederlandse finan ciën blijft beheren. Oh nee, ook daar zijn ze hem liever kwijt dan rijk, zo blijkt Uit hun lange klaagzang over Rudings beleid. De man krijgt de schuld van „het af breken van de verzorgings staat, waardoor armoede in Nederland weer terug lijkt Redactie: Frans Weerts Bijdragen: Marga Rijerse, Alex Snelleman Het CDA-kamerlid Steel Weijers. te keren". Het zijn vooral de Derde-wereldlanden die van IMF-leningen afhankelijk zijn. Als Onno Ruding daar de baas wordt kunnen zij het verder ook wel vergeten, zo meent het Groen Progressief Akkoord. Wie zich geroepen voelt de actie te steunen, kan speciale kaarten krijgen bij Bram van Ojik, Looiersgracht 64c in Amsterdam. De brief kaarten zijn reeds voorzien van het adres van de Duitse Finanzminister Gerhard Stoltenberg en zijn Britse collega. Chancellor Nigel Lawson. Dat alles onder het motto: „Kies voor de Derde Wereld, Stem tegen Ru ding". VERBANNEN Waar is in vredesnaam de VVD-voorlichting gebleven? De hal van de Tweede Ka mer, op de plek waar een al tijd geopende deur toegang verschaft tot de VVD-frac- tievoorlichting, staat vol do zen en meubilair. Het VVD- vertrek is maagdelijk leeg. Houden de liberalen het voor gezien in het parle ment, of zijn ze plotsklaps verhuisd? Dat laatste is het geval, blijkt even later. VVD-frac- tievoorzitter Joris Voorhoe ve heeft zijn voorlichters in diepe treurnis gedompeld door hen te „verbannen" naar een uiterst- sobere en kleine ruimte in de door de VVD bewoonde vleugel van de Tweede Kamer. Het tamelijk riante vertrek, tegenover de kamer van de fractievoorzitter, is nu toebe deeld aan de secretaresse en persoonlijk medewerkster van de fractieleider. De pro testen van tweede voorlich ter Michiel Krom en mede werkster Paula Bakker heb ben niets geholpen. Ze hebben zich nu mokkend in hun lot geschikt, net als ex-TROS-verslaggever Mar cel Kummel, nog maar net een week in functie als eer ste VVD-voorlichter. Ge drieën zijn ze ervan over tuigd dat de gang van zaken het imago van de VVD niet ten goede komt. Onder VVD-kamerleden zijn even eens bedenkingen gerezen tegen Voorhoeves verhuis- drang. „Het lijkt ons niet zo'n verstandige beslissing", laten ze bezorgd weten. Voorhoeve's motief voor de mini-exodus is, dat hij rust wil hebben in de buurt van de fractiekamer en boven dien zijn medewerksters in de buurt wil hebben. Com mentaar van de voorlichters: „Die opzet mislukt. Zo gauw er iets aan de hand is staan de journalisten toch met z'n allen bij Voorhoeve voor de deur en kunnen we daar niet meer het oog op hou den, zoals dat vroeger wél mogelijk was". DE KAMER DEZE WEEK Niet alleen de Tweede Ka mer, maar ook de Eerste Ka mer heeft een drukke week voor de boeg. In de Senaat vinden morgen en woensdag de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen over de rijksbegroting '87 plaats. De Tweede Kamer debat teert morgen en woensdag over de Justitiebegroting. In de avonduren buigt de Ka mer zich op die dagen over de gevoelige kwestie van de Walrus-onderzeeboten, die (als ze al niet uitbranden) steeds meer overheidsgelden opslokken. Donderdag wordt het debat over het Nationaal Wetenschappelijk Onder zoek voortgezet.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3