McEnroe tevreden over test Alexander S wint aatste klassieker peloton op Vergeer wekt woede van Handbalsters verdienstelijk De Brouwer wint veldrit Gieten anderlijde e sterk voor jlolland Toernooi QtidteQowuvnt MAANDAG 10 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 ieybalsters Olympus geplaatst IAAG De dames van Olympus hebben zich eenvoudig ge- voor het Europese volleybaltoernooi voor landskampioenen, n Portugal versloeg de ploeg uit Sneek Leixoes SC met 3-0. Op lesen rca bereikte de herenploeg van Martinus de eerste ronde bij de >0. inl kampioenen, ondanks een nederlaag van 3-1 bij het Spaanse Son De eerste wedstrijd was met 3-0 gewonnen, iren van AMVJ hebben zich geplaatst voor de eerste ronde van iropa Cup II. In Israël werd Hapoel met 3-0 verslagen. AMVJ wlnej jn de eerste ronde tegen Levski Spartak Sofia. De dames ver- Pr' in dezelfde tegenstander dit weekeinde tweemaal met 3-0. Het Minorette is in de eerste ronde van de Europa Cup III de oppo- ^ren van Animo Sneek zijn uitgeschakeld van verdere deelname et toernooi om de Europa Cup 3. De Friezen verloren met 2-3 'ortuna Bonn. De dames van Orion wonnen de eerste wedstrijd voorronde van het Europa Cup Il-toernooi. In Doetinchem werd 118. I 2 tegen Vallentuna uit Zweden. De heren van Dynamo wonnen orronde-wedstrijd van het Europa Cup III-toernooi tegen Galata- met 3-1, maar zijn uitgeschakeld door de eerdere nederlaag van Slachtoffers bij kampioensrit BRUMMEN Bij de internationale KNMV-kampi- oensrit in Brummen zijn drie personen gewond ge raakt. De slachtoffers vielen voornamelijk in de nieu we 40-plus klasse. Wim Kikkers uit Ermelo kwam na een foutieve manoeuvre in botsing met Evert Hen driks (Hellendoorn). Eerstgenoemde werd naar een ziekenhuis vervoerd met een hersenkneuzing en een beenbreuk, de tweede brak een onderarm. Voorts liep Ben Koenderink (Borne) b*j een val een wervelfrac tuur op. De Oostduitse fabrieksrijder Uwe Weber (MZ) viel bij het verrichten van enig stuntwerk voor het in grote getale opgekomen publiek achterover en brak daarbij een duim. Deze werd bij de eerstvolgende tijdcontrole gezet, waarna de Oostduitser alsnog de wedstrijd uitreed. De wedstrijd werd gewonnen door Gerard Rond. GIETEN De Belg Paul de Brouwer heeft gisteren de in ternationale veldrit in Gieten gewonnen. Hij had na een uur en een ronde 50 seconden voorsprong op Adrie van der Poel en 55 seconden op Martin Hendriks. Reinier Groenen- daal werd vierde, Hennie Stamsnijder vijfde.De Brouwer behaalde in Gieten, waar 8000 toeschouwers zich rond het circuit verzameld hadden, zijn elfde zege in dit seizoen. De Belg had al in de derde ronde zijn medevluchters ach tergelaten. Alleen Adrie van der Poel had nog een serieuze poging ondernomen de uitein delijke triomfator te achterha len, maar het lukte de Braban der niet de kloof te dichten. Hij bleef op zes seconden ach terstand hangen en moest daarna, mede omdat hij zich niet speciaal op deze cross had voorbereid, de tol voor zijn in spanningen betalen. De beroepsrenners waren niet best te spreken over het optre den van de Drentse amateur Martin Hendriks. Zij waren de mening toegedaan dat Hen driks te weinig had gedaan. Hij zou te veel hebben meege reden. De kritiek liet Hen driks ogenschijnlijk koud: „Ze hebben me geflikt", gromde hij. „Ik heb gereden om te winnen. Hoe ik dat doe is mijn manier." Later kwam de aap uit dé mouw. De amateurkam pioen van Nederland liet blij ken niet zonder meer akkoord te willen gaan met enkele in de kringen der beroepsrenners geldende regels. Hendriks:„Ik vind dat de sterkste moet win nen". Volgens sommige profs zal het Hendriks op deze wijze nooit lukken om een goede prof te worden. Hijzelf onder kende dat zijn geringe popula riteit een probleem zou kun nen worden: „Misschien," zo sprak hij voorzichtig, „moet ik mijn mentaliteit een beetje veranderen. Aan de andere kant: van de kritiek trek ik me niet te veel aan". Reinier Groenendaal heeft za terdag in Bremen een veldrit langs het Sodermatt-meer ge wonnen. Tweede achter Groe nendaal werd Frank van Ba- kel, die de leiding in het klas sement om de Super Prestige behield. Max Euwe centrum geopend AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft de herinnering aan professor Max Euwe vastgelegd met de opening van een centrum, dat een monument is voor de enige wereldkampioen uit de Nederlandse schaakgeschiedenis. Max Euwe heeft niet alleen voor het nationale schaken een ongeken de betekenis gehad. Binnen de internationale federatie bezat hij een autoriteit die bekroond werd met het voorzitterschap van de FIDE. WERPEN Een isevenement krijgt de sttijd, die het ver- lUI Voor de vijfde edi- an het ECC-toernooi Antwerpen gold dat ren zeker. Het matig entitte programma kreeg John McEnroe een ^•dig winnaar en Mi- v Mecir een goed ver- *mö|r, maar een slechte fi- In de partij over drie en vijftig minuten McEnroe de Tsje- "lowaak in vijf sets de ar[ 6-3, 1-6, 7-6 (7-5), 5-7 2. 'selj nroe bereikte de eindstrijd in de halve finales een- de Fransman Yannick te verslaan. Mecir on- ond zo mogelijk nog min- jroblemen tegen de Ame- in Jimmy Arias, een dis- nt in de halve finales op iveau. Mecir stond slechts ■lan ®ames af' ifica roe maakte met zijn t in korte tijd zijn finan- jaar bijna goed. Hij kan 200.000 ECU, oftewel li'\ half miljoen gulden laten hrijven en mag het dia- ten racket, met een waar- j an één miljoen dollar (2,2 iet miljoen gulden) een jaar hou den. Het vijfde ECC-toernooi, het eerste onder de naam Europe an Community Championship, had veel problemen een repre sentatief deelriemersveld op de been te brengen. De Zweden, voor zover fit, kozen voor Stockholm, Becker nam een week rust en Lendl bleek op het laatste moment te veel last te hebben van een heupkwet suur. Wat restte was aardig voor bijna ieder toernooi, maar voor een tennisgala als het ECC had moeten zijn, was het te karig. De eindstrijd kon wat dat be treft geen enkele verandering in het aanzien brengen. McEn roe noch Mecir kwam voor een langere periode tot oog strelend tennis. Er waren mo menten, soms games, die ten nis op hoog niveau gaven te zien. Maar daar stonden te veel eenvoudige missers tegen over. Het Antwerpse publiek kon wel de „nieuwe" McEnroe bekijken. Gisteren liet de Amerikaan zich eindelijk eens van een betere kant zien, al thans wat zijn gedrag betrof. Zelfs bij twijfelachtige beslis singen van het lijnrechters- corps bleven de aanmerkingen beperkt tot wat gemompel. „Dat moet wel in een duel over drie gewonnen sets, dat zo gelijk opgaat" vertelde de Amerikaan later. „Ik wist, dat de winst mij bij het geringste concentratieverlies zou ont glippen. Dit was voor mij een goede test te kijken in hoever re ik mij bij moeilijke beslis singen kan neerleggen". Ook over het optreden als tennisser was hij tevreden. „De wed strijd tegen Noah was geen maatstaf. Hij speelde daarvoor te zwak. Tegen Mecir liep ei genlijk alleen mijn eerste ser vice niet naar wens". Stockholm Stefan Edberg, die zaterdag ternauwernood overeind was gebleven tegen de Fransman Henri Leconte, had gisteren in de finale van het Grand-Prix- toernooi van Stockholm geen enkele moeite met zijn landge noot Mats Wilander: 6-2, 6-1, 6-1. Na de goede resultaten van veertien dagen geleden bij het toernooi in Tokio, waarbij hij won van Ivan Lendl en pas in de finale zijn meerdere moest erkennen in Boris Bec ker, was Edberg zover ge klommen op de ranglijst, dat het duel met Wilander in feite ging om de derde positie ach ter de Tsjechoslowaak en de Westduitser. Alexander S gaat als eerste over de eindstreep in de laatste klassieker van het seizoen. Rechts Aida ter Lune, die tweede wordt. Tips voor Nootdorp Elf draverijen staan er woensdagmid dag op het programma van de dra- versbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. DOFFPRIJS: Angelique Grolloo, Aty van de Lente en Aul Koningsland. DABITPRIJS: Anquetil, Zaragoza K en Zefalinda N. DAVIDPRIJS: Zetor Fortuna, Zerry de Sola en Andrea Norton. DIESTPRIJS (1): Zilwo d'Aster, Yon- ker Ulandia en Zeb van de Lente. DEFOEPRIJS: Andy Rijnstroom, Ar jan Enkhuizen en Zaluw. VUURPIJLPRIJSri Volant Princess, Wallysien en Udores. PIET DE WIT SNACKSPRIJS: Yor- ki Helvetia, Volsoeed G en Yvento. DOORNPRIJS: Walter Lelywaard, You Winn Boszorg en Ydo Morgan. STAL VICTRIXPRIJS: Un Deux Trois, Zilver Prince en Udet West- landia. DIESTPRIJS: Zodijan, Ype S en Zo diac Boekelte. DOYLEPRIJS: Yanna Hanover, Ys- hamo Lerona en Vanzaa S. GRONINGEN Andries Kasper heeft de marathon in Groningen aangegrepen om de gevestigde orde in het ma- rathonschaatsen omver te werpen. Op het waterijs van Groningen (het regende vrijwel de hele avond pijpenste len) hield de outsider uit Driel het hoofd koel. In de massa aankomst wat voor marathonschaatsen tamelijk uniek is klopte Kasper gerenommeerde sprinters als Henri Rui tenberg en Richard van Kempen. En passant greep hij de leiding in het seizoenklassement. De coup van Kasper was echter niet het meest spraakmakende onderdeel van de Groninger schaatsmarathon. Dit was namelijk weggelegd voor het optreden van de kernploeg, onder leiding van Hein Vergeer. Evenals vorig jaar mogen de kernploegleden meedingen naar de dagprijzen in de marathons. Tijdelijk, want bin nenkort zal de blik weer op het internationale schaatsge- beuren gericht worden. De marathoncracks spreken voor zichtig van wedstrijdvervalsing, hoewel de kernploegrij ders geen punten kunnen verdienen voor het klassement. Andries Kasper: „Ze hebben invloed op het wedstrijdver loop, in dat opzicht kun je spreken van vervalsing. Het is niet helemaal in de haak als een lid van de kernploeg een gat in zijn eentje dichtrijdt en het peloton naar een vluch ter toesleept". Juist dat gebeurde in Groningen. Wereldkampioen Hein Vergeer besloot half koers dat het tijd werd om het schaars opgekomen publiek (door de regen kwamen er niet veel meer dan duizend toeschouwers) zijn heerschappij op de smalle ijzers te tonen. In twee ronden tijd werd het peloton naar de eenzame vluchter Jos Niesten toegesleurd, nadat eerdere pogingen daartoe mislukt waren. Zelfs de gebun delde krachten van de ploegen faalden, waar de ijzersterke Vergeer wel slaagde. Opdrachten om de benen stil te houden op het moment dat de koers bepaald wordt, hebben de allround-mannen van Gemser niet gekregen. Waar ze kunnen, zullen de mannen van Henk Gemser ook zeker niet aarzelen om een mara thon te winnen. De barre wedstrijd was uiterst spectacu lair. Diverse uitlooppogingen werden ongedaan gemaakt door het jagende peloton. Na zeventig ronden evenwel leek een definitieve afscheiding tot stand gekomen te zijn. Ze ven rijders namen een voorsprong van 150 meter, maar daar bleef het bij. Rietveld, Van Wijhe, Pronk en Van Kempen bleven vooraan over, maar dit kwartet werd twee ronden voor het einde door de meute teruggepakt. Voor Kasper was de overwinning een bevestiging van zijn groeiende vorm. De HBO-docent pakte twee jaar geleden in Amsterdam zijn eerste en tot aan Groningen enige winst in het A-peloton. Dit jaar heeft hij uren ingeleverd op zijn school. „Daardoor kan ik me meer op het marathonschaat sen richten. Vorig jaar werd ik met een beperkte voorbe reiding tiende. Nu ik intensiever met de sport bezig ben zit er meer in". LVERSUM Niet de iierlandse kampioen ?ren Hein, of de vierja- topper Zorg van Boko evierde gistermiddag gusta. Hilversum in de laatste ssieker van het jaar, Van Wicke voort j3 immelin Memorial, /it ir de draver van het 1985, de driejarige kerfxander" S met als trai- en rijder de Nootdor- Guus Knijnenburg. In veld van twaalf paar- ging Alexander S in kilometertijd van 1.21 r de finish voor Aida Lune en de oud-der- lar Zacatal du verdiende in twee jaar tijd meer dan anderhalf ton. Een aardig melkkoetje voor eige naar Karei Waldschmidt en Jan van der Ende van stal Au- eerste prijs in deze draverij maar liefst vijfentwintig :end gulden. De hengst Pikeur Guus Knijnenburg: „De hengst is nog nooit zo goed geweest. Hij maakt nu weer een goede kans om dra ver van het jaar te worden. Komende zondag komt hij nog een keer over een sprintafs tand op Hilversum in actie en dan krijgt hij rust tot de ope ning van het nieuwe seizoen op Duindigt. Alexander S wordt met de maand beter". Gisteren was het voor het eerst mogelijk om honderddui zend gulden te winnen bij het W5. Hierdoor was de animo ineens veel groter. De omzet was meer dan het dubbele van de gebruikelijke inzet, name lijk 132.995,50. De vijf win naars Zethes Crown (Luut Dooper), Zeb Wolfrath (Wim Duivenvoorden), Zodia Pluto (Luut Dooper), Zipper Spencer (Gerard Gommans) en Alexander S (Guus Knijnen burg), 9-5-7-1-5, brachten de uitbetaling van f 3.324,80. Afgelopen zaterdag werd op Duindigt het seizoen besloten met drie rennen en negen dra verijen. Op het regenachtige Duindigt was de belangstelling gering. Duindigt opent op woensdag 4 maart opnieuw haar poorten. Het nieuwe sei zoen op de Wassenaarse baan zal uit minder koersen be staan, maar wel langer duren. Er is namelijk besloten op de zaterdagen geen koersen meer te organiseren. In het nieuwe zomerseizoen krijgt Duindigt het rijk alleen. Groningen, waar ook de zondagen werd gekoerst, gaat het op de vrij dag proberen. a! TTERDAM Arnold ïn iderlijde is te sterk voor Sp Holland Toernooi van de j jarige Nederlandse Boks w;nd, waarvan de finales van- ind in de Rotterdamse r0 irgiehal worden gehouden. nderlijde zegevierde zater- jjj avond in de Rotterdamse M rthal Schuttersveld over 4j nk Zegel, de zwaarge- ,3! htkampioen van West- te itsland. De Limburger aJ nd slecht anderhalve ronde j le ring. Hij speelde met zijn l( enstander en in de tweede 'de liep een rechts-lïnkse ibinatie goed door. Zegel el aanslagen en de Poolse jo eidsrechter Hofman maak- ib een eind aan de ongelijke 1 Jd- me Wim van Berkel uit nhem. Hij moet vanavond de finale aantreden tegen nderlijde. In de Rotterdam wandelgangen is men van til ning dat de bijna 22-jarige iü n Berkel zich beter ziek V melden. Dat ondanks het :t 1 dat hij in de halve finale P en de nummer twee van 1 ist-Duitsland, Andre Hoth, ir i goede indruk maakte. In p< tweede ronde gaf hij zijn te il: istander een rechtse hoek ai behoorlijk aankwam en B loot de scheidsrechter de 'jd te staken. Hoe lang Wim van Berkel zich staande zal houden tegen Ar nold Vanderlijde, maakt de Nederlandse en vice-wereld- kampioen hoogstwaarschijnlijk zelf uit. Vrijdagavond duurde de partij van Vanderlijde slechts twintig seconden. Zijn tegenstander, de Egyptenaar Ihab Abdel-Baset kon lange tijd niet navertellen van de knock-out. Hij bleef buiten be wustzijn en de ringarts vond het beter dat hij voor een on derzoek werd overgebracht naar de neuroloog in het Ha venziekenhuis. Daar is hij de gehele nacht gebleven en met een hersenschudding mocht hij eerst zaterdagmorgen het ziekenhuis verlaten. De sym- patieke Arnold Vanderlijde had het daar echt een beetje moeilijk mee: „Ik geloof dat ik niet eens zo hard stoot. Maar ze zijn natuurlijk wel heel erg zuiver. Kijk, ik doe aan de Duitse competitie mee en de vorm is gelukkig op het ogen blik honderd procent aanwe zig". In de twaalf finale partijen ko men vanavond tien Neder landse boksers uit. Drie finales gaan tussen Nederlanders. Acht jaar geleden was er voor het laatst een Holland Toer nooi. In het sportpaleis Ahoy' levérde dat toen een Neder- In de tweede ronde van het Holland Bokstoernooi maakte Arnold Vanderlijde al snel een einde aan de aspiraties van de Westduit ser Zegel, die totaal niet tegen hem opgewassen was. Silvio Mezzenga kwam zater dag voor de derde keer in de ring. Hij is met de avond beter gaan boksen en zegevierde nogal verassend over de Cana dees Mike Moffa. Hij komt in de finale uit tegen de ontdek king van dit toernooi, de even eens uit Nederland afkomstige Regilio Tour. Had Tour vrijdag maar één ronde nodig, zater dag deed hij er niet langer over. Binnen de halve minuut sloeg de 19-jarige scholier, de Griek Chamalidis zwaar neer. De scheidsrechter staakte de strijd. Bondstrainer Stan van de Driessche: „We waren voor de start uitgegaan van twee fina leplaatsen. Voor Arnold Van derlijde en Reino van der Hoek. Maar het trainingskamp heeft de jongens waarschijnlijk goed gedaan. Ze boksen beter dan verwacht. Terwijl de be zetting met maar liefst drie Europese kampioenen zeker sterk is te noemen". De Hagenaar Mourad Louati, die dank zij een kort geding meedoet, kwam zaterdagavond niet in de ring. Zijn tegenstan der Otis Grant uit Canada had de avond tevoren zijn hand gebroken.. In de finale ontmoet Louati nu de Nederlander Jan van Boxtel. Inmiddels heeft de trainer/coach van Louati, de John Kristalijn de Nederland se Boks Bond schriftelijk aan geboden de proceskosten van duizend gulden, waarvoor de bond was veroordeeld, voor zijn rekening te nemen. Ondanks het doordringen tot de finale is Jan van Boxtel een van de matigste Nederlanders in het toernooi. De punten- overwinning van 3-2 tegen de Bulgaar Georgi Georgijev was voor velen aanvechtbaar. Rei no van der Hoek is één van de betere. De veelvoudig kam pioen van Nederland in het lichtgewicht had niet veel moeite met de Griek Stamatois en-Vzegevierde op punten. EERSTE TOERNOOIZEGE HEREN SINDS JAREN LIER Een maand voor het begin van het wereld kampioenschap heeft het nationale dames zaalhand- balteam de strijd om de Polar-Cup afgesloten met de verdienstelijke derde plaats. De dames verloren gisteren het slotduel tegen Polen met 19-18 (11-8). De Noorse ploeg werd onge slagen winnaar van het ei gen toernooi. Het duel tegen Polen had als inzet de tweede plaats. De ver dediging van Oranje trad kei hard op. Het gevolg was dat negen keer een speelster voor twee minuten naar de straf bank werd verwezen. De nu merieke meerderheden wer den door de Poolse speelsters bekwaam benut. Vooral Vio- letta Malczak had er met zes treffers goed het oog in. Bij Nederland was Carla Kleintjes niet zo trefzeker als in voor gaande wedstrijden. Tegen Po len bleef haar produktie ste ken op twee doelpunten. Ceci le Leenen werd topscorer met vier treffers voor Monique Geitz met drie. De damesploeg won in Noor wegen drie van de vijf wed strijden. Op de openingsdag was Noorwegen A veel te sterk (13-24). Daarna volgden overwinningen op West-Duits- land, Frankrijk en Jong Noor wegen. Vooral de tweede zege (16-11) op West-Duitsland bin nen drie weken deed de ploeg en coach Kecskemethy veel goed. De heren boekten, in Haarlem, de eerste toernooizege sinds ja ren. Volgens bondscoach Ton van Linder bewees de ploeg daarmee het mondiale C-ni- veau te zijn ontstegen. Over ruim een jaar kan zijn ploeg pas bewijzen dat dat inderdaad zo is. Bij vlagen kan een stuk of wat Nederlanders vaardig met een handbal omgaan. Dat werd ook vertoond toen Jan Kecskemethy het als heren- trainer nog te zeggen had. Maaj tijdens vooraanstaande evenementen, vooral in Ne derland, was er altijd wel een Oosteuropees gezelschap dat dwars zat. Het op voorspraak van Van Linder gekozen deel nemersveld maakte dat bij de tweede Haarlemse handbal- week onmogelijk. Bovendien was Noorwegen op jde slotdag berèid een handje 'toe Je steken door het voor de zege favoriete IJsland te ver slaan (27-23). IJsland, gisteren met twee in de Bundesliga ge louterde krachten, wist de ne derlaag binnen de voor Van Linders groep juiste perken te houden. Een doelpunt meer of Noorwegen, dat zaterdag Ne derland zijn enige nederlaag toebracht (22-25), was met de zege weggeglipt. Nederland won op de laatste dag van de teleurstellende Amerikanen: 21-19. Doelman Josten werd na afloop van die interland, zijn honderdste, uitgeroepen tot beste doelman van het toernooi. Beste speler was de Amerikaan Joe Story. Hoe belangrijk dat soort suc- cesjes zijn. verklaarde Ton van Lincwr later: ,Je kunt leren van je nederlagen. Maar als je nooit wint, kan de kans op een zege je verlammen. Zodat de schrik je toch weer doet ver liezen". Voor een volgende editie wil de trainer uit Zeve naar toch iets meer de koers van zijn voorganger en leer meester volgen. Een Oosteuro- pese opponent en een verte genwoordiger uit Azië staan op het verlanglijstje van de oe- fenmeester. Nederland doet de komende tijd in elk geval mee aan toernooien en Luxemburg, Noorwegen (Polar Cup) en Is raël. Voor dat laatste evene ment, van 29 januari tot 5 fe bruari was aanvankelijk geen geld voorhanden. Maar nadat was gebleken dat alleen de vliegkosten moeten worden betaald, schoot de sponsor van het handbalverbond te hulp. Of er volgens jaar weer een Haarlemse week komt, is nog niet zeker. Deze editie, de tweede, werd bezocht door naar schatting vijfduizend be talende kijkers. Voor een slui tende begroting waren er zes duizend nodig. Dries Kasper wint na een zeer spannende eindsprint de ma rathon van Groningen. Rechts Dirk Maarssen, die derde werd. "S mi_ iG éwS'Sék'MS&MtttlHÏMr 1 oA rivs* V zift f 5, ;4,«» John McEnroe laat de cheque zien, die hij na de winst op Mecir heeft gewonnen. De ECU is mo menteel zo'n 2,35 waard. 4.1?$ m

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13