ossad is niet zo groot Js tegenstanders denken dviseur Albeda legt bom onder kabinet Milieu kan wel tegen snellere auto's Po Pa Twee ongevallen met helikopters NENLAND EcidócSoivuvnt ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 T 1AAG Het vorige kabinet-Lub- id er om bekend soms op een ge- jen wijze om te springen met ad- die het krijgt uitgebracht. Vooral ging om bezuinigen hebben de mi- iin het verleden nog al eens de nei- ehad dwars tegen de maatschappe- j-oom in te roeien en haast onwrik- pst te houden aan hun eigen opvat- Adviezen zijn natuurlijk welkom "rdevol, maar het blijven adviezen maken de dienst uit, is vaak de re- ng op de Haagse departementen, yeek was er weer een advies; dat commissie-Albeda. De overheid jjn werknemers beter behandelen, Ie commissie, en dat moet vooral in temonnee tot uitdrukking worden iL Opnieuw een advies dus over [gingen en als we het eerste com- ir van de eerstverantwoordelijke ir Van Dijk (Binnenlandse Zaken) ibben verstaan, voelt de bewinds- niet zoveel voor om het advies jbeda op te volgen. Hij haastte zich te verklaren dat Albeda de zaak ;1 wat eenzijdig voorstelt, tijds erkent de minister dat het ad- ferstrekkend" is. Als er op 19 no vember met de bonden over wordt ge sproken, kan hij dus moeilijk met lege handen komen. Albeda mag dan alleen maar adviseur zijn, de bonden zullen uit zijn advies halen wat er in zit en dat is niet weinig. Acties ziin onafwendbaar als Van Dijk niet toegeeft en de ambtenaren hebben daarbij de redelijkheid momenteel aan hun zijde. Ze staan al 2-0 op het kabi net voor. Eerst was er een onafhankelijk rapport dat hun lonen vergeleek met die in het bedrijfsleven en tot de conclusie kwam dat de ambtenaren schromelijk on derbetaald worden. Daar komt nu het vernietigend oordeel van Albeda c.s. bo venop. Het zal dus niet meevallen dit alles maar te negeren, gewoon door te gaan met bezuinigen en dit ook nog eens voor de publieke opinie aanvaardbaar te ver pakken. Albeda gaat immers bepaald niet voorbij aan de financiële noden van de overheid maar vindt desondanks dat amb tenaren ten onrechte worden uitgekne pen. Onrust Daarmee wordt duidelijk dat Albeda en de zijnen een bom hebben gelegd bij het teert het kostbare arbeidsonrust en zal het nog moeilijker worden capabel perso neel te werven en te houden. Dat onvol doende ambtelijke deskundigheid de schatkist miljarden kan kosten, heeft het tekort aan belastinginspecteurs en accoun tants aangetoond. Legt het kabinet wel geld op tafel dan ondergraaft het op een aantal wezenlijke punten zijn eigen bezui nigingsbeleid. Afgezien van het gezichts verlies betekent dit waarschijnlijk een ho ger tekort of meer belastingen. Het gaat immers niet alleen om meer geld voor de ambtenaren, maar de honderdduizenden trendvolgers kunnen dan niet achterblij ven. En vervolgens doet zich de vraag voor of dan ook de sociale uitkeringen niet omhoog moeten. Met andere woor den; het hek is dan al gauw van de dam. Daarbij moet bedacht worden dat het niet om kleine bedragen gaat. We praten al gauw over honderden miljoenen en, als de ambtenarenbonden echt nun zin kriigen, over anderhalf tot twee miljard. En dat is niet eenmalig, maar keert elk jaar terug. Van bezuinigen op de ambtenarensalaris sen (1986 twee miljard en 1987 1,2 miljard) komt dus niets meer terecht. Wil Onno Ruding nog een knip voor zijn neus waard zijn, dan gaat hij daar natuurlijk nimmer mee akkoord. Banen Zo lijkt minister Van Dijk in een schier onmogelijke positie te zijn gemanoeu vreerd, wat hij vooral te wijten heeft aan zijn kortstondige voorganger, de VVD'er De Korte. Die wekte dit vooijaar in zijn verkiezingskoorts wat al te gemakkelijk de indruk dat de magere tijden voor het overheidspersoneel voorbij waren. Van Dijks eenvoudigste uitweg loopt echter evenzeer in de richting van De Kortes er fenis. Die bevat immers een visie die er kort gezegd op neer komt de ambtenaren zelf de keuze te laten tussen meer werk of meer centen. Voor meer werk onder de ambtenaren heeft het kabinet twee miljard uitgetrok ken. Dat geldt voor de hele regeerperiode. Het is niet veel, maar ook niet niks. Die twee miljard is bestemd voor het herver delen van het werk onder de overheids dienaren. Voor korter werken en herbe zetting van opengevallen plaatsen dus. Twintig tot vijfentwintig duizend banen zou dat in vier jaar moeten opleveren. Maar de ambtenaren willen op dit mo ment helemaal niet meer korter werken. Ze willen nu eerst geld zien. Wat ligt dan meer voor de hand dan ze dat geld ook te geven? Zeker als de commissie Albeda verwijtend vaststelt dat de ambtenaren bonden in het overleg met de minister de laatste jaren alleen maar lege briefjes heb ben mogen inbrengen en nooit écht heb ben kunnen meepraten. Politiek gezien zit er ruimte in die twee miljard. Het kabinet schoof er al een beet je mee toen het een week geleden in het overleg met werkgevers en werknemers liet doorschemeren een deel van het voor de komende jaren uitgetrokken geld naar voren te willen halen. Om korter werken en meer banen mogelijk te maken, zo heette het toen nog, maar andere toepas singen werden niet geheel uitgesloten. Heilige koe Inmiddels ziin we een week verder en een overduidelijk advies rijker. Het kabinet en met name het CDA mag de werktijd verkorting dan nog zo tot heilige koe heb )k Ifffffl HH ben gebombardeerd in het beleid, de maatschappelijke realiteit noopt toch tot het geleidelijk verzetten van de bakens. Ook in de marktsector is het proces van korter werken immers stil komen te lig gen en worden nu eerst gematigde salaris- verbeteringen gevraagd. In dit licht zou het politiek onverstandig zijn blindelings vast te blijven houden aan de oorspronke lijke bestemming van die twee miljard gulden. Zeker na het advies van Albeda lijkt het van meer inzicht te getuigen als de overheid haar dienaren eens wat gun-, stiger zou pogen te stemmen. Een andere keuze zou per saldo alleen maar meer brokken maken. In een later stadium is er dan misschien weer wel een vruchtbaar gesprek met de ambtenaren over korter werken mogelijk en kan de ambitieuze werkgelegenheidsdoelstelling van de overheid alsnog een stapje dichterbij wor den gebracht. ARJEN BROEKHUIZEN i september 1986. Mordechai Vanunu verdwijnt spoorloos uit zijn hotelkamer nden, nadat hij tegenover de Sunday Times onthullingen heeft gedaan over rerk als technicus in een Israëlische kerncentrale. In de dagen voor zijn ver eng zei hij bang te zijndat de Israëlische inlichtendienst Mossad hem op het ^was. Het duurt niet lang of er verschijnen in de pers berichten dat Vanunu is -ierd en in Israël op zijn berechting wacht. De Mossad zou hem naar Zuid- icrijk hebben gelokt en hem op een jacht in internationale wateren hebben tteesterd. Een andere versie wil dat Mossad-agenten de atoom-technicus in een paar Israël hebben gebracht. Israëlische geheime dienst gevreesd en bewonderd in KjpV onze correspondent Ad Bloemendaal) h AVIV Zesentwin- voerd door agenten van deze dienst, vaak met medewerking van andere organisaties. Isser Harel 195> W"Ch.e Mossad ring van oorlogs- dan}u zijn reputatie in belang- er Adolf Eich- rijke mate aan het werk van uit Argentinië, de legendarische Isser Harel, [kt' het werk van de die de eerste tien jaar de touw- ad, de Israëlische ge- in handen had. De kleine e dienst nntr <?teeH«! kale man met de 8rote oren J? heeft van het begin af aan het e verbeelding. De re- lie van de dienst be- i lieden met kwade ;hten of een slecht ken een paranoïde |t Ze lijkt alom aan- g en beschikt vaak als |e over waardevolle ivens. Geen enkele [erse anti-terreurbri- kan het stellen zon- jde informatie van de ilische geheime dien- I DP or nkelijkheid van derden is 9t Ben in het verleden maar vaak fataal geworden. Dm beschikt Israël over iterk leger en wordt het »«i gevoed met informatie misschien wel de best iplichtingen- t ter wereld. „Onze dienst wel goed zijn", krijgen [d-recruten in Tel Aviv ren, „want het alternatief verschrikkelijk om bij stil en". in de meeste landen is de tingendienst in Israël ge in drie onderdelen. Er is tinnenlandse veiligheids- bekend als de Sjin die zich vooral bezig- met de bestrijding van isme en Palestijns verzet n Israël en de bezette ge- voordeel gehad te kunnen put ten uit een groot reservoir aan potentiële agenten, omdat de jonge joodse staat emigranten ontving uit vrijwel alle landen ter wereld. Hij hoefde dus wei nig moeite te doen om voor een bepaalde opdracht een man te vinden die elders op de wereld volkomen thuis was, met name ook in de Arabische landen. Harel was als leider van de Mossad een man zonder hu mor, zonder hobby en zonder enige pretenties. Hij had wel principes: zo weigerde hij kop pig een' stropdas te dragen, omdat hij dat een symbool vond van de decadente bour- goisie. Als hij in het buiten land op missie was, was het ar metierigste hotelletje nog te duur en zijn agenten liet hij uren zwoegen op hun declara ties, die op de cent moesten haast is er de militaire in- igendienst, die informa- erzamelt over troepenbe lgen en militaire opbouw Israël omringende Ara- landen. het meest tot de verbeel- spreekt toch het werk de Mossad, de geheime overleefden, belast met „speciale op- z'jn door de en". De spectaculairste Mossad om ities sinds de vestiging het leven le joodse staat zijn uitge- gebracht. Onderhande lingen met een lid van de Zwarte September, tijdens de op een bloedbad uitgelopen gijzeling in München in 1972. Alle leden van het betrokken commando van de Zwarte September die het drama kloppen. Vóór alles wilde hij voorkomen, dat leden van het Mossad-korps „007-allures" zouden krijgen. „Mijn jongens doen zogenaamde helden als James Bond verbleken tot amateurs", zei hij ooit. Een aantal van zijn spelregels is tot op de dag van vandaag in de Mossad gehandhaafd. Zo accepteert de dienst in princi pe geen mensen die zich vrij willig aanmelden, uit angst avonturiers aan te trekken. Wie voor de Mossad werkt is daartoe in de regel aangezocht. Een ander principe is dat niet- Israëlische joden in het buiten land niet voor de Mossad of voor een van de andere dien sten kunnen werken. Controle Het toezicht op de Israëlische inlichtingendiensten is op zijn best miniem te noemen. Tot ongeveer een jaar geleden keurde de financiële commis sie van de Knesset, het Israëli sche parlement, de begroting van de diensten automatisch goed. Maar toen begonnen twee commissieleden, van de Arbeiderspartij en de Likoed, lastige vragen te stellen. Ze wilden wel eens weten waar het geld voor werd gebruikt en stelden voor, dat vertegen woordigers van de twee grote partijen jaarlijks een toelich ting zouden krijgen. De hoofden van de veilig heidsdiensten wilden daar niet van horen. Het gevolg was dat met ingang van maart de fi nanciële commissie niet langer de budgets van de diensten mag goedkeuren. Die taak is nu toebedeeld aan een sub commissie van de commissie voor buitenlandse zaken en defensie. Dat kleine comité is het enige in de Knesset, dat af en toe wat te horen krijgt over het inlichtingenwerk. Maar een van de commissieleden omschreef die informatie als „niet meer dan wat kruimels". De vele activiteiten en de spectaculaire operaties doen de Mossad groter lijken dan ze in werkelijkheid is. Dat imago is de dienst niet onwelgevallig. In de fantasie van haar tegen standers beschikt de Mossad over een groot aantal „hit- Mordechai Vanunu, de verdwenen technicus. teams": scherpschutters en ex- plosievenexperts, die over de wereldbol zwerven om defini tief af'te rekenen met politie ke tegenstanders. In werke lijkheid is een van de princi pes van de organisatie dat mensen die graag doden, niet als agenten worden gerecru- teerd. Moord en sabotage Dat wil weer niet zeggen dat de Mossad principieel terug deinst voor moord en sabotage. Een voorbeeld vormen de meedogenloze wraakacties te gen de Zwarte September-or- ganisatie, verantwoordelijk voor een groot aantal terreur acties in het begin van de ja ren zeventig, waaronder de aanslag op de Israëlische Olympische ploeg in München. De Mossad zelf bepaalde de doelen en verzorgde het in lichtingenwerk, terwijl de li quidaties werden uitgevoerd door speciaal voor de gelegen heid samengestelde „wraakpe- lotons". In de meeste gevallen werden de slachtoffers van korte afstand met een Baret- ta.22 neergeschoten. Maar in een paar gevallen gebruikten de wraakteams ingenieuzere methodes. De Israëlische inlichtingen dienst is weliswaar een goed functionerende organisatie, maar niet onfeilbaar. De La- von-affaire in de jaren vijftig, toen een Israëlische spionage- net in Egypte werd opgerold, en de moord op een onschuldi ge Marokkaanse kelner in Noorwegen met de daarop vol gende arrestaties („het fiasco van Lillihammer") ziin twee van de bekendste voorbeelden. En als de verhalen over Israels nucleaire opbouw, zoals ver teld door Mordechai Vanunu, juist zijn, is er ook reden te twijfelen aan het functioneren van de Israëlische inlichtin gendiensten in deze zaak. Want hoe heeft een betrekke lijk simpele technicus als Van unu naar hartelust kunnen fo tograferen in Israëls geheimste bedrijven? En hoe kon hij in dienst blijven toen hij lid werd van de Communistische Partij? Dat zijn twee vragen die het rechtse parlementslid Geula Cohen deze week had willen stellen, ware het niet dat ze te horen kreeg dat de regering geen behoefte heeft aan een discussie. Zo blijven veel vra gen onbeantwoord en het is mogelijk dat er ook nooit een antwoord zal komen. Als de autoriteiten gebruik willen maken van een noodwet uit de tijd van het Britse mandaat, kunnen ze Vanunu zonder proces voor onbepaalde tijd ge vangen houden. AD BLOEMENDAAL DEN HELDER Binnen twee dagen hebben zich bij de Koninklijke Marine twee on gevallen voorgedaan met heli kopters, die met lieren opva renden van schepen aan boord hesen. Het eerste incident deed zich dinsdag voor bij Aberdeen onder de Schotse kust. Een Britse Puma-heli- kopter hees daar de comman dant van de onderzeedienst kolonel B. Fanoy op, na een werkbezoek van de onder zeeër „Hr.Ms. Zwaardvis". Omdat de helikopter om nog onbekende redenen plotseling achteruit ging, werd de al in de hijslier vastgesnoerde kolo nel tegen de binnenzijde van de onderzeeër-toren gesmakt en vervolgens over de rand gesleurd. Hij brak een heup. Woensdag raakte een Lynx- helicopter van „De Kooy" in moeilijkheden bij de hulpver lening aan de gewonde opva rende van een viskotter. De man zou naar een ziekenhuis worden gebracht met een af gerukte pink en een diepe vleeswond. Een inzittende van de Lynx werd op het dek neergelaten maar bij het ophij sen raakten redder en gewon de verstrikt in het vistuig van de kotter. De hijslijn werd di rect gekapt en de redder viel van zes meter hoogte op het dek en raakte gewond aan een been. De gewonde visser viel in zee. Hij kon in veiligheid worden gebracht en werd met een andere helikopter naar Den Helder vervoerd. De ge wonde marineman wilde geen gebruik meer maken van een helikopter. Kamerlid hekelt discriminatie bij PTT DEN HAAG Het PvdA-ka- merlid Castricum heeft minis ter Smit-Kroes van verkeer en waterstaat schriftelijk ge vraagd er bij de PTT op aan te dringen niet langer onder scheid te maken tussen ge huwden en samenwonenden die duurzaam samenleven. De discriminatie treedt op bij het overlijden van de partner op wiens naam de telefoon is ge steld. Bij gehuwden wordt de telefoon kosteloos overge schreven op de achterblijven de partner, bij samenwonen den wordt veertig gulden overschrijvingskosten in reke ning gebracht. Castricum meent dat dit strijdig is met de Grondwet. n SKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER NIJPELS WIL HOGERE MAXIMUMSNELHEID FORCEREN DRIEBERGEN In het voet spoor van zijn ambts- en par tijgenote Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft VVD-mi- nister Nijpels (Milieubeheer) deze week het licht op groen gezet voor een verhoging van de maximumsnelheid van 100 naar 120 kilometer per uur. Deze zou dan gaan gelden voor de autowegen buiten de stedelijke gebieden in de Randstad. Bovendien dient er streng op naleving te worden gecontroleerd. „Als dat lukt en we een aantal maatregelen ne men, behoeft de milieuvervui ling niet toe nemen" zei Nij pels. De minister erkent dat een verruiming wel meer geluid hinder tot gevolg heeft. In overleg met Verkeer en Wa terstaat moet dat volgens de bewindsman echter wel te re gelen zijn. Zo zullen er volgens de laatste cijfers de komende jaren minimaal 215.000 wonin gen langs de snelwegen moe ten worden geïsoleerd; met overheidssubsidies. Bovendien zal er nog zeker 150 kilometer aan geluidwerende schermen langs het asfalt moeten wor den geplaatst. Hoewel Nijpels er op wijst dat zijn instemming met de nieu we grens al in de regerings verklaring werd aangeko- nidgd, betekenen zijn uitspra ken wel degelijk een beleids ombuiging. Of, populair ge zegd, een ommezwaai. Premier Lubbers verklaarde afgelopen zomer weliswaar dat werd ge streefd naar een „gedifferen tieerde verhoging" van de maximumsnelheid op autowe gen, bij voorkeur in Europees verband. Een datum van in voering noemde hij er niet bij. Het heeft er daarom alle schijn .omdat in de praktijk van alle dag vrijwel niemand zich aan de geldende grens van 120 ki lometer houdt. Van de miljoe nen automobilisten die ons land rijk is, rijdt 67 procent sneller dan 100 kilometer per uur en ruim 40 procent door gaans sneller dan 110. Daar door komt het meer dan eens voor dat wie zich wel aan de geldende regel houdt, de kans loopt vroeg of laat door een rijkspolitieman te worden ge maand harder te gaan rijden. Want hij of zij brengt dan zichzelf of andere verkeers deelnemers in gevaar. Met an dere woorden: dè praktijk heeft de regel duidelijk achter haald. De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Drieber gen heeft het daar bepaald moeilijk mee, al houdt men dat liever binnenskamers. Vooralsnog stelt men zich bij monde van kolonel A. C. Vo gel formeel behoudend op. Toen minister Smit-Kfoes dit voorjaar zei wel iets te voelen voor een systeem van wisse lende maximum snelheden, was hij er als de kippen bij om op de eventuele nadelige ge volgen daarvan te wijzen. Vol gens hem kun je de maxi mumsnelheid beter niet al te klakkeloos officieel opschroe ven. Mocht het, alle voorspel lingen ten spijt, toch. verkeerd uitpakken, dan zijn veel grote re problemen niet denkbeel dig. Vogel: „Je begint met overal de snelheden vrij te geven. Onmiddellijk daarna moet je dan beperkingen invoeren. Want niet op alle wegen is het toegestaan ongelimiteerd hard te rijden. En komt men over de grens dan gelden weer an dere regels. Je moet er natuur lijk ook rekening mee houden dat veel buitenlanders naar ons land komen. Het is dus zaak dat allemaal heel secuur te doen". Vogel bepleit daarom een sy steem waarvoor het publiek begrip heeft: de maximum snelheid vrij geven waar dat kan en alleen beperkingen op weggedeeltes waar dat van zelfsprekend is. Als er geen praktische oplossingen worden gevonden, dan komen er al leen maar ongelukken van en daar is niemand op uit, meent de rijksdienst. „Halve oplossin gen zijn in dit geval geen op lossingen. Bovendien is het on doenlijk voor controle door heel Nederland radarwagens neer te zetten. Dat kost niet al leen veel mankracht, maar ook veel geld. We moeten ge woon naar een gesmeerd sy steem, en dat krijg je niet door alleen een hogere maximum snelhéid in te voeren".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7