eer gif in de Rijn Anti-Stalin film ontroert Russen Fraaie reiswekker Spanningen in Israël na terugkeer vredesactivisten Buitenland" Jieo-nazfs -/oor rechter Computer spreekt treinreizigers toe Tumult om Miss Amerika met onthullend kostuum Sovjets: nieuwe wapen- voorstellen AFREKENING MET DE „RODE DICTATOR" Enrile: Ik weet niets van complot tegen Aquino "feiJ CekLc Qowuvnt CeicbcSommit ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 a^HLi it p\< ,_.IJN In West-Berlijn is gisteren proces gestart tegen vijf mannen die [n plan waren de nationaal-socialistische tij NSDAP nieuw leven in te blazen de vestiging van een Groot-Duits Rijk reiken. De vermeende leider van de 5, Reinhard Golibersuch (24), zou in zeker tien bijeenkomsten belegd heb- waarbij hij de ideeën van de NSDAP iropageerd had. Hij zou ook pamfletten ipreid hebben met teksten als „Weg de terreurcratie" en „Men noemt ons nazi's. Nou en?" De overige leden van groep variëren in leeftijd van 21 tot 47 Het proces zal waarschijnlijk tot mid- december duren. Zwarte doos helikopter gevonden SUMBURGH Duikers hebben giste ren de zwarte doos gevonden van de Chinook helicopter die donderdag voor de kust van Sumburgh verongelukte. Bij het ongeluk kwamen zeker 19 van de in totaal 47 inzittenden om het le ven. Van de 26 mensen die nog vermist worden, wordt aangenomen dat zij eveneens omgekomen zijn. In de zwar te doos zit een geluidsband die mogelijk helderheid zal kunnen geven over de toedracht van het ongeluk. Mogelijk kunnen de twee overlevenden, piloot Pusht Vaid (45) en Shell-werknemer Eric Morans (20), belangrijke informa tie geven. De twee zijn in bevredigende conditie maar nog niet in staat vragen te beantwoorden. Groep Brunswijk onderschept explosieven PARAMARIBO De groep-Brunswijk heeft gisteren in het gebied ten oosten van Paramaribo een transport van chemica liën en materiaal voor de aanmaak van explosieven onderschept. De lading werd door een auto van het bauxietbedrijf Su- ralco, een dochteronderneming van de Amerikaanse Alcoa, vervoerd naar de mijn waar veel springstoffen gebruikt worden om bauxiet te winnen. De diefstal had plaats in het dorpje Moengo op 90 ki lometer ten oosten van Paramaribo, het gebied waar de groep-Brunswijk voorna melijk opereert. De autoriteiten hebben een beroep gedaan op de burgerij om mee te werken bij het opsporen van de verdwe nen hoeveelheid explosieven. Waldheim ontkent betrokkenheid bij deportaties WENEN Een woordvoerder van president Kurt Waldheim heeft giste ren ontkend dat de voormalige secre taris-generaal van de Verenigde Na ties tijdens de Tweede Wereldoorlog betrokken is geweest bij deportaties van Joegoslaven naar concentratie kampen. „Hij droeg geen verantwoor delijkheid voor dergelijke deportaties en nam ook niet aan deze transporten deel". De Washington Post berichtte gisteren dat Waldheim heeft gediend in een Duitse legereenheid die direct verantwoordelijk was voor massale deportaties van Joegoslaven naar con centratiekampen. BRUSSEL Reizigers op de drie voornaamste Brusselse spoorwegstations zullen tegen het eind van dit jaar inlichtingen over de treinenloop via een computer krijgen. Een „mechanische stera" gaat op die drie stations informatie geven. De Bel gische spoorwegen hebben daarvoor een speciaal systeem laten ontwikkelen dat SES (Systeem voor Elektronische Sonorisatie) is gedoopt. De Belgi sche spoorwegen spreken van een wereldprimeur. Het systeem gaat gebruik maken van zo'n 4.000 digitaal opgeslagen woorden en zinsneden en stelt daaruit zelf mededelingen samen die reizigers er op attent moeten maken dat een bepaalde trein binnenloopt, dat er vertragingen te verwachten zijn enzovoorts. Op de drie stations worden op werkdagen zo'n 300.000 reizigers verwerkt. IEL Bij Bazel is gis- :n weer gif in de Rijn ihtgekomen. Het che- :h bedrijf Sandoz Idde dat „een kleine •veelheid kwik bevat- e vloeistof" uit een [vangbekken op het ter- van het bedrijf in de was gestroomd. De 'ikconcentratie was inder dan twee milli gram per liter, aldus San- ^bot* l(P ^ndspresident van Zwit- land, Alphons Egli, heeft ]- tlren in telegrammen aan ministers van milieuzaken j$n' de Rijnoeverstaten ijaronder Nederland zijn „grote spijt" betuigd over de gevolgen voor deze landen van de brand bij het chemisch be drijf bij Bazel, waardoor een frote hoeveelheid gif in de ijn terechtkwam. Egli verklaarde zich bereid tot besprekingen met getroffen landen over kwesties die als gevolg van het ongeluk zijn ontstaan. Hij beloofde volledi ge informatie over aard en concentratie van de schadelij ke stoffen die in het Rijnwater terecht zijn gekomen. De Duitse minister van mi lieuzaken, Walter Wallrtiann, wil dat het bestaande plan voor noodmaatregelen voor de Rijn in samenwerking met de andere Rijnoeverstaten bin nenkort opnieuw wordt beke ken en dat de controle op de chemische bedrijven langs de rivier wordt versterkt. De be windsman bekritiseerde Zwit serland omdat dit land heeft nagelaten tijdig om het in wer king treden van de internatio nale Rijnovereenkomst voor noodsituaties te verzoeken. Het industriële afvalwater ontsnapte uit het bassin via de pijpleiding die van het bassin naar de Rijn loopt. Na de brand van vorige week was de pijpleiding provisorisch afge sloten. Gisteren werd gecon stateerd dat de afsluiting niet volkomen waterdicht was. Dat is nu hersteld. De politie van Bazel verklaarde gisteren niet door het bedrijf van het nieu- Een nog onbekende oplossing van rode kleurstof en bezink sel van bluswater dat giftige chemicaliën bevat zou gisteren uit de fabriek zijn ontsnapt. De Franse en Duitse autoriteiten kondigden de alarmtoestand af, wat door de Zwitserse poli tie een overtrokken reactie werd genoemd. Over de exacte samenstelling van de stoffen die uit de fa briek lekten kon volgens San doz nog niets worden meege deeld. Het zou om enige dui zenden liters gaan. Verder stond evenmin vast hoe lang het gif al in de Rijn stroomde. De Zwitserse autoriteiten maakten donderdag bekend dat de vervuiling van de Rijn ernstiger is dan eerst werd aangenomen. Zeker 30 ton landbouwgif, waaronder 200 kilo kwik, kwam bij de blus werkzaamheden in de Rijn te recht. Binnen enkele uren na het uit breken van de brand vonden duizenden vissen de dood, moesten waterleidingbedrijven sluiten, en talloze watermon sters worden genomen. Des kundigen sluiten niet uit dat in grote delen van de boven- stroom van de Rijn de hele visfauna vernietigd is. Water leidingbedrijven en visserij- bonden overwegen het indie nen van schadeclaims bij San doz. edrijven Ïuid-Afrika: .I partheid ifschaffen j)HANNESBURG De Ka ders van Koophandel en In- 5 istrie hebben gisteren in een •klaring aangedrongen op volledige afschaffing van Sendiscriminatie in alle ge- I lingen van de Zuidafrikaan- 0 samenleving". De verkla- Oig volgde na een besloten ling van het „topberaad" "n 200 ondernemers en rege- gsfunctionarissen. De eco- p mische adviseurs van de idafrikaanse president Pie- Botha hebben gisteren ge- laarschuwd dat de stagneren- economie van het land niet vverbeteren totdat hij met K n duidelijk programma "imt om de rassenwetten te srvormen en het rassenge- eld te beëindigen. Militaire parade De viering van de 69e ver jaardag van de oktoberrevolu- tie in Moskou ging traditie getrouw ge paard met een militaire para de, waarbij ra ketten werden getoond. De minister van defensie So- kolov was een opvallende af wezige bij de parade. Ge ruchten gaan dat hij ziek is. LONDEN Halle Berry, de 20-jarige miss Amerika, heeft giste ren ophef veroorzaakt door in een vleeskleurige bodystocking te verschijnen op een lunch, waarbij de deelneemsters aan de Miss World-verkiezing van volgende week geacht werden in nationa le klederdracht te verschijnen. Ceremoniemeester Peter Mars hall verklaarde nog nooit zo'n onthullend tenue gezien te heb ben in de zes jaar dat hij betrokken is bij de Miss World-verkie- zingen. Berry verscheen in een Star Wars-kostuum met twee strategisch aangebrachte sterren. Zij zei dat het ontwerp geïnspi reerd was op Amerika's succes in de ruimte. Andere deelneem sters reageerden woedend op Berry's gewaagde verschijning. „We vinden het heel erg oneerlijk, zei een verontwaardigde Janny Tervelde", de 17-jarige Miss Holland. „Ik loop er hele maal ingepakt bij in de Nederlandse traditionele klederdracht met klompen. Haar pak is precies het andere uiterste, heel sexy". Voorrang voor niet-rokers bij operatie TRONDHEIM Het zieken huis van Trondheim, in het midden van Noorwegen, geeft voortaan voorrang aan niet- rokers als het om operaties gaat. Deze maatregel is onder deel van van de strikte anti- tabakscampagne die in heel Scandinavië al jaren loopt. Mensen die het roken niet kunnen laten, komen automa tisch onderaan de wachtlijst te staan als zij deze slechte ge woonte niet ten minste dertig dagen voor de datum van de operatie opgeven. Het publiek heeft gunstig op de maatregel gereageerd omdat het zieken huis in folders gewezen heeft op de nadelen die het roken kan hebben voor een goed verloop van een operatie en op de anesthesie die met name bij hartoperaties nodig is. In Scandinavië gelden strenge anti-rokers wetten. Zo mag je op het perron van metro's geen sigaret, pijp of sigaar meer opsteken. Wil je in kan toren van onverheidsinstanties of particulieren toch roken, tian moet dat op de gang. Een Scandinavische luchtvaart maatschappij heeft vluchten geïntroduceerd waarop geen plaats meer is voor rokende passagiers. De meeste tafels in restaurants zijn voor niet-ro kers gereserveerd. Verzeke ringsmaatschappijen geven korting aan „gezonde" klanten en ook in hotels komen hoe langer hoe meer kamers waar roken niet is toegestaan. GENÈVE De Sovjet-Unie heeft gisteren in Genève een nieuw wapenbeheersingspak- ket ingediend. Het pakket voorziet in de afschaffing van alle strategische kernwapens vóór 1996, de strikte beperking van onderzoek naar ruimtewa pens, en een verbod op kern proeven. De onderhandelings leider van de Sovjet-Unie, Viktor Karpov, heeft de voor stellen ingediend. De voorstel len zijn gebaseerd op het we derzijdse begrip dat werd be reikt tijdens het topoverleg van president Reagan en par* tijleider Gorbatsjov in Reayk- javik, aldus de Russen. De Sovjet-Unie en de VS zijn het echter volledig oneens over wat er in Reykjavik is bereikt. (Van onze correspondent t Elfie Siegl) ■MOSKOU Het „Centrale rHuis van de Cultuurwerkers" *in Moskou dreigde uit zijn woegen te barsten. Hoewel jfolle stoelen in de kleine zaal fal lang bezet waren en de controle aan de ingang bij- ponder streng was, probeer den tal van mensen nog steeds een plaatsje te be machtigen. Velen moesten penoegen nemen met een paanplaats tegen een van de puilen, om vandaar drie uur lang naar een film te kunnen (kijken. jOok de volgende avond in i het „Huis van de kunste naars" en de avond daarop in I het „Bioscoop-paleis" en later in de club van de Schrijvers- jbond hetzelfde schouwspel. I Op deze premières worden de toeschouwers tot tranen toe geroerd door de nieuwe film van de beroemde Geor gische regisseur Tengiz Abu- ladze (62). De rolprent draagt de moeilijk te vertalen titel „Pokajanije", wat in het Ne derlands het midden houdt tussen biecht, boete en be rouw. Abuladze's film is het derde deel van een trilogie. Beide eerste delen, „Het gebed" (1968) en „Boom der wensen" (1977) zijn kunstwerken, ge baseerd op de geschiedenis, literatuur en mentaliteit van Georgië. Zij hebben de Geor gische filmkunst wereldbe roemd gemaakt. Zowel in kunstzinnig als in politiek opzicht vormen beide films slechts het voorspel van wat Abuladze „na jarenlang na denken" in een draaitijd van slechts vijf maanden aan het celluloid heeft toevertrouwd. Pokajanije is een anti-Stalin- -film, eigënlijk een anti-dic tator-film en een film over het onverzoenlijke generatie- -conflict. De rolprent heeft een bewogen ontstaans-ge- schiedenis gehad. In de Tsjer- nenko-periode (1984-1985) werd zij inderhaast en ille gaal vervaardigd. Omdat nie mand toen wist wat er de volgende dag nog mogelijk zou zijn, moest zij vervolgens vernietigd worden. Maar Abuladze kon een copie red den. Ze werd op video-appa- ratuur vermenigvuldigd en circuleerde vorig jaar illegaal in intellectuele kringen in Georgië. Elim Klimov, de nieuwe voorzitter van de Filmliga, raakte diep onder de indruk van Pokajanije. Bij invloed rijke functionarissen viel de film ook in goede aarde. En nadat partijleider Gorbatsjov de film had bekeken, werd hij voor iedereen vrijgege ven. In de Georgische partijkrant werd Pokajanije geroemd als een „symbool van de morele vernieuwing van de maat schappij". In intellectuele kringen in Moskou wordt het feit dat deze film nu overal mag worden Vertoond als „een ontluikende lente" na een lange culturele winter beschouwd. Wanneer het licht in de zaal weer aangaat heeft menige toeschouwer tranen in de ogen. Er klinkt enthousiaste bijval bij zinnen als: „Wan neer we dat willen, vangen we de kat in een donkere ka mer, zelfs als er helemaal geen kat is", woorden waar mee de dictator-hoofdfiguur in de film zijn terreurmetho den rechtvaardigt. En tegen het einde van de film is ie dereen ontroerd wanneer een kerk is opgeblazen en een oude vrouw vertwijfeld vraagt: „Als deze straat niet naar een godshuis leidt, waarom zou ze dan zijn aan gelegd?" De Sovjetburgers hebben kennelijk een sterke behoefte aan een confrontatie met een van de meest trieste hoofd stukken uit de jongste ge schiedenis het stalinisme en (in de film onlosmakelijk daarmee verbonden) het fas cisme. Dat is ook de reden waarom een naar inhoud en vorm zo veelomvattende film een enorme publiekstrekker is geworden. De film speelt zich af op drie in elkaar overlopende ni- veau's. Het zijn beelden die nu eens als ikonen verschij nen (het slachtoffer van de terreur wordt een symbool van Christus aan het kruis), soms grotesk zijn (de gehei me politie treedt op in een middeleeuws riddertenue) en dan weer een zeer realisti sche vorm hebben (vrouwen zoeken op Siberische boom stammen naar ingekerfde le venstekens van hun mannen, die in een strafkamp verblij ven). De afzonderlijke elementen van de film zijn tot een hel der mozaïek samengevoegd; zou men een van de steentjes eruit nemen dan zou het hele bouwwerk instorten. Dat is ook de reden waarom Abu ladze zich zo hardnekkig te gen de censuur heeft verzet en tenslotte slechts een veer heeft gelaten: de politieke proloog is geschrapt. Daarin werd de communistische par tij verweten in het verleden grove fouten gemaakt te heb ben. Dit zou de algemene strekking van deze anti-ter- reur- en anti-dictatuur-film te zeer op de werkelijkheid hebben toegespitst. MIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL I „Maar kom aan, vriendje", vervolgde de lenant Haverzak, „laten we niet al te treurig p. Ik zal de gevolgen van mijn emigratie naar Mreberië zelf moeten dragen. En voor de rest Hooi ik je, dat ik je alle mogelijke hulp zal bie- 'n om aan de greep van de Barreberische achthebbers te ontkomen. Dat zou ik trou- ins zelf ook wel willen". Hendrik Haverzak 'akte een zucht en vervolgde toen: „Jonge, fge, jonge, och, och, stond ik maar weer met Ijn stalletje op de Binnendam bij de schouw- Irg. En als ik dan nog eens zou willen emigre- dan ging ik naar Amerika. Ze kunnen me duizend keer vertellen, dat de Amerikaanse beiders slaven zijn, maar ik leef duizend keer Ver in slavernij met een zak vol dollars en een ire slee den in een paradijs met prikkeldraad, tooei en leugens. Nou jijl Wat koop ik voor de Wat heeft staatseigendom? Ben ik daar even blij met het postkantoor, dat van de staat is? Heb ik wat an dat postkantoor? Nee, meneertje. Ik heb die auto of dat huis lie ver dan dat de staat die heeft." „Bezitsvor ming..." mompelde Kareltje Knetter. „Dat pro pageert minister Rommelinck bij ons ook..." „Dan is dat een verstandig man, die begrijpt wat de mensen toekomt", zei Hendrik Haverzak. „Maar kom. Nou zal ik je voor de grap eens even de Futurafabrieken laten zien. Kun je la chen!" De luitenant Haverzak was kennelijk blij, dat-ie zijn hart eens had uitgestort en hij nam Kareltje door een warnet van steegjes en slopjes mee naar een groot fabrieksgebouw, dat in de verte boven de huizen uittorende. In felrode neonletters stond er Futura op het dak en met al die verlichte ramen zag het bouwwerk er indrukwekkend genoeg uit JERUZALEM Vier leiders van een 21 leden tellende Israëlische delegatie van vredesactivisten, die giste ren van een dialoog met vijftien Palestijnen uit Roemenië terugkeerde, kregen bij aankomst op het Ben Goerion-vlieg- veld in Tel Aviv een op roep om zich volgende week bij de politie te mel den. De Israëlische politie zou op grond van een aanklacht van het „Comité van familieleden van slachtoffers van vijande lijke acties" een onderzoek in stellen om uit te vinden of de drie maanden oude wét tegen ontmoetingen met vertegen woordigers van terroristische organisaties door de deelne mers aan de Palestijns-Israëli sche dialoog in Roemenië is overtreden. Uit voorzorg had de delegatie een advocaat meegenomen die cte Israëlische deelnemers ad viseerde hoe de anti-PLO-wet in de contacten met hun Pale stijnse gesprekspartners kon worden omzeild. De delegatie werd overigens behalve door de politie ook door demonstranten van de rechts-extremistische Kach- beweging van rabbijn Kahane opgewacht. Als protest tegen de „hysterie seth-lid Watad in strijd met de officiële lijn van zijn socialisti sche Mapam-partij ter begme- ting van de delegatie op het vliegveld aanwezig. De door onderlinge konflikten uitgedunde Israëlische delega tie die oorspronkelijk 100 le den zou tellen, is met bijzon der magere resultaten uit Roe menië teruggekeerd. In verklaringen werd tot voortzetting van de Palestijns- Israëlische dialoog opgeroepen en een internationale vredes conferentie met deelname van de PLO bepleit. Zowel PLO- leider Yasser Arafat als diens tweede man Abou Iyad kwa men niet opdagen. (Vervolg van voorpagina) MANILLA Op het moment dat president Corazon Aquino van de Filipijnen gisteren een verklaring aflegde, circuleerden in de pers beweringen van een uit het communistische kamp overgelopen opstandeling, Victor Corpuz. Hij verklaarde dat een aanslag die in 1971 op een politieke bij eenkomst van de Liberale Partij werd gepleegd het werk was geweest van twee communistische rebellen die inmiddels door Aquino uit de gevangenis zijn vrijgelaten. De aanslag werd des tijds in de schoenen geschoven van de vermoorde echtgenoot van Aquino, Benigno. Een van de voormalige opstandelingenleiders, Jose Maria Sison. ontkende de beweringen van Corpuz en zei dat die in de wereld waren geholpen door minister van defensie Juan Ponce Enrile. met als doel ondermijning van het overleg tussen de regering en het communistische verzet. Enrile zou in samenwerking met andere Marcos-getrouwen een coup voorbereiden tijdens de afwezigheid van Aquino. Hij heeft er in ieder geval nooit twijfel over laten bestaan dat hij Aquino's houding jegens het verzet te zachtaardig vindt. Enrile heeft gisteren gezegd dat hij niets weet van enig complot om incapabele en linkse elementen binnen de regering te elimi neren. Enrile zei dat hij streeft naar een eervolle vrede. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Naam: Adres Postcode/plaats: Telejoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar NaamVoori Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). A fwui

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5