Dr. Wentsel handhaaft gewraakte opvattingen over jodenvervolging aan tafel ficidócSotwoifc I Paspoorten- 'f abriek' naaif Barneveld 'Zondag viering moet meer kwaliteit hebben' kerk wereld Milde liefde Leesbegeleiding" van IDIL was niet succesvol hoor ACHTERGROND Sleidóc. Qowuvnt ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986PAGIN Dr. Hans Jansen daagt kerken uit inzake Goerees Omdat de joodse gemeenschap in Nederland diep is geschokt over de uitlatingen van de evangelisten Lucas en Jenny Goe- ree. terwijl er maar bijbelcommentaren blijven verschijnen die voedsel geven aan het Goeree-denken, wordt het tijd dat de kerken eindelijk eens ondubbelzinnig kleur bekennen. Dat is d^ mening van dr. Hans Jansen, auteur van het stan daardwerk ..Christelijke theologie na Auschwitz". Hij verklaart in „Hervormd Nederland", dat de evangelisten niets anders doen dan lijnen doortrekken, „die in de wetenschappelijke exe gese van tweeduizend jaar christendom zijn aan te geven". Al leen de Raad van Kerken heeft het Ojec laten weten de ge dachten van de Goerees af te keuren. Noch de Nederlandse bisschoppen, noch de synodes van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland, hebben in een of andere verklaring „de afschuwelijke uitlatingen van dit echtpaar veroordeeld: ze zwegen als het graf". De bisschoppen hebben de verklaring van de Raad van Kerken uit 1981 betref fende het hardnekkige antisemitisme, hoewel de RK Kerk in deze Raad is vertegenwoordigd, niet mede hebben onderte kend. Als christenen zich diep geschokt voelen als Auschwitz door sommigen wordt geïnterpreteerd als een straf van God voor het joodse volk. zou dit naar de mening van dr. Jansen een reden moeten zijn zichzelf aan te klagen en niet met een beschuldigende vinger naar anderen te wijzen. Hij treurt eerst echt die treurt zonder getuige. ..Het liefst blijf ik herinnerd als iemand die in moeilijke en chaotische tijden be moediging heeft gegeven en die bij alles wat ze deed. de liefde centraal heeft ge steld". Met deze woorden eindigt het gesprek dat Rex Brico in Elseviers Magazine had met Marga Klompé. De be tekenis van een mens wordt vaak nog helderder wan neer die mens niet meer in ons midden is. Met Marga Klompè is er een markante vrouw uit ons midden heen gegaan, maar de herinne ring aan haar kan ons nog lang inspireren. Rex Brico heeft met haar gesproken, nadat zij wist dat haar le venseinde dichtbij was. Het is een indrukwekkend ge sprek met veel meditaties tof. Ik ga het bewaren om te kunnen herlezen. Dit gesprek las ik op de dag nadat krant en radio aan dacht hadden besteed aan het nieuwe Vaticaanse do cument over de homofilie. Bij mensen die ik die dag ontmoette, mannen en vrouwen, gehuwd, merkte ik diepe gevoelens van veront waardiging over dit docu ment. „Dit moet opnieuw heel kwetsend zijn", zei ie mand. „Niet alleen voor ho mofiele mannen en vrou wen. jongens en meisjes, maar ook voor hun ouders". „In het huidige maatschap pelijke klimaat rond de ziek te van Aids zijn ze toch al extra kwetsbaar". Iemand anders zei: „Je kunt veel vragen hebben over homo- sexualiteit, maar je moet mensen wel serieus blijven nemen". Het Vaticaanse document herhaalt een be kend standpunt en toch roept het emoties los. Marga Klompè zegt in haar „laatste gesprek": „Ik vind dat we tolerantie op moeten brengen voor mensen die onfeilbare antwoorden wil len. Aan de andere kant ho ren mensen die dat anders ervaren, ook in de Kerk thuis. Er zijn ontzettend veel mensen die twijfelen, die het moeilijk hebben met de kerkelijke leer. Ergens wil len de meesten wel meer zekerheden, maar dan an- derssoortige. Ze willen de zekerheid geaccepteerd te zijn, uitgenodigd en aan hoord te worden. Dat er an deren zijn die naar hun ver haal luisteren en met hen over het evangelie spre ken". Uitnodigende liefde. Liefde die mild is. Liefde die luis tert. Dat is geen „halfzach te" liefde, maar een volhou dende liefde tegen de kille machten in. Het valt me bij herhaling op dat door ker kelijke en niet-kerkelijke mensen, gelovige en niet- -gelovige mensen van de Kerk verwacht wordt dat zij milde liefde is. Milde liefde in een verharde wereld. Daarom doet het pijn als het spreken van de Kerk, om het te zeggen met de woorden van Marga Klom pè. „meer wettisch en zon der warmte" is, dan een mild en bemoedigend spre ken. Het hart van het geloof is de liefde, maar telkens weer wordt dit hart be dreigd door hen die liever kiezen voor regels dan voor milde liefde. Milde liefde is niet te verwarren met „alles mag en er zijn geen gren zen". Milde liefde nodigt tot een overtuigde inzet voor de waarde van elke mens. Marga Klompé was daar een voorbeeld van. Haar laatste woorden hebben me bemoedigd. MARINUS VAN DEN BERG De Haagse gereformeerde predikant dr. B. Wentsel uit Den Haag handhaaft zijn op vatting als zou de uitroeiing van de joden in de Tweede Wereldoorlog een straf van God zijn. „Je kunt de bijbel niet schrappen", verklaarde hij vrijdag desgevraagd. Het deputaatschap voor Kerk en Israël van de Gerefor meerde Kerken in Nederland verzocht dr. Wentsel vorig jaar september zijn opvattin gen te herzien. Volgens het deputaatschap heeft de Haag se predikant met zijn uitla tingen grote schade berok kend aan de joods-christelij ke betrekkingen. De deputaten zijn sinds vorig jaar met dr. Wentsel in ge sprek geweest. Het afsluiten de gesprek heeft onlangs plaatsgevonden, verklaarde ds. D.J. Roos, secretaris van het deputaatschap. Volgens hem heeft Wentsel wel „ge leerd van het grote rumoer dat is ontstaan naar aanlei ding van zijn uitlatingen". Het is nu verder een zaak van zijn gemeente, vindt Roos. De kerkeraad heeft volgens hem geen reden ge zien Wentsel af te wijzen als predikant. Dr. Wentsel ver klaarde zelf dat dë betrek kingen met zijn gemeente „optimaal" zijn. De kerkeraad van de ge meente Den Haag-West, waaraan Wentsel verbonden is, distantieerde zich vorig jaar van de opvattingen van haar predikant. In juli vorig jaar betoogde Wentsel in een toespraak voor studenten dat de joden vervolging in de Tweede Wereldoorlog „de straf van God is voor de zonden die door de joden zijn begaan". Hun belangrijkste zonde is volgens de Haagse predikant „dat ze zich van God hebben afgekeerd". In januari ver schijnt een volgend deel van de vierdelige dogmatiek van Wentsel. Hij wijdt daarin ook een hoofdstuk aan het joodse vraagstuk. Het gereformeerde deputaat schap voor Kerk en Israël zal op zijn komende vergadering in december bespreken hoe verder te handelen in de kwestie Wentsel. Kardinaal Krol wenst helderheid over financiën Vaticaan „Als het Vaticaan nu einde lijk eens zou opschieten met het doorzichtig maken van zijn financiën, had de gewo ne kerkganger de mogelijk heid in te zien dat op de uit gaven echt onmogelijk kan worden bezuinigd". Deze uit spraak deed kardinaal John Krol, aartsbisschop van Phi ladelphia, toen hem werd ge vraagd wat zijn bevindingen waren na de in oktober ge houden vergadering van de met het financiële toezicht belaste commissie van kardi nalen. Sinds de vorming er van in 1981 heeft mgr. Krol hiervan deel uitgemaakt. Kardinaal Krol, die zich dui delijk geïrriteerd toonde over de traagheid waarmee de aanbevelingen van zijn com missie worden behandeld, zette uiteen dat het budget van het Vaticaan kleiner is dan dat van menig aartsbis dom. Daarom vindt hij het moeilijk te begrijpen waarom het Vaticaanse staatssecreta riaat, dat thans beschikt over een gedetailleerd overzicht van inkomsten en uitgaven, zo lang talmt met het publi ceren ervan. „Wij hebben- tenslotte niets te verbergen", aldus de kardinaal. Dom Ambroos Verheul In het onderhouden van de kerkelijke zondagsplicht is een' geest van minimalisme geslopen die nog altijd niet helemaal is uitgebannen. Dat geldt zowel voor priesters als gelovigen. De misvieringen worden daardoor tot een con sumptieartikel. Het is echter veel beter minder diensten aan te bieden maar dan van betere kwaliteit. Dit betoogde dom Ambroos Verheul van de Leuvense abdij Keizers berg op een studiedag in Noordwijkerhout over de zondagviering die belegd was door het bestuur van het bis dom Rotterdam. Samen met de eveneens uit België af komstige sacramententheo loog en huiige bisschop van Luik, Albert Houssiau was hij inleider op deze studiedag. Verheul meent dat het vie ren van de eucharistie het hart van de kerkelijke litur gie slechts weggelegd is voor volwassen gelovigen. Voor de vele randkerkelij- ken, dié zich in feite nog in een leerfase van het christen- zijn bevinden, zouden andere vormen van liturgie zoals ge bedsbijeenkomsten als inlei ding op een christelijk leven kunnen dienen. De dag was door het bisdom belegd om een bezinning op gang te brengen rond de vie ring van de eucharistievie ring waarvan in toenemende mate parochies verstoken blijven door het toenemende tekort aan priesters. In de plaats daarvan floreren op steeds grotere schaal in de parochies gebeds- en commu niediensten, waarin leken voorgaan. Mgr. Bar meent dat ongeacht welke vorm men kiest op een of andere manier de band met de eu charistie bewaard dient te blijven. De bisschop reageerde posi tief op een verzoek van een aantal pastores en kerkelijke medewerkers meer steun te geven aan gebeds- en com muniediensten die worden verzorgd door goed opgeleide leken. Volgens hen fungeren deze nu nog te veel als een rampenplan wanneer onver hoopt een priester afwezig is, terwijl zij juist een volwaar dige vorm van zondagsvie ring kunnen zijn. Uit groeps discussies tussen de pastores bleek dat er bij veel oudere gelovigen nogal wat reserve bestaat tegen gebedsdiensten. Worden deze echter goed op gezet en begeleid, dan veran dert dat. Voor de liturgiedag bestond relatief veel belangstelling. Driehonderdvijftig pastores en kerkelijke medewerkers hielden zich bezig met de door het bisdom voorgelegde problematiek. Ien van den Heuvel voorzitter IKV Mevrouw Ien van den Heuvel is benoemd tot voorzitter van het IKV (Interkerkelijk Vre desberaad). Zij heeft namens de Nederlandse Hervormde Kerk zitting in het beraad. Zij volgt prof. dr. J. van Putten op, die dit voorjaar aftrad na meningsverschillen met IKV- secretaris Mient Jan Faber. Van den Heuvel (59) is sinds 1979 namens de Partij van de Arbeid lid van het Europees Parlement. Van 1975 tot 1979 was zij voorzitter van de PvdA. Zij is lid van het hoofd bestuur van de VARA en lid van de Reclameraad. Korte- Van Hemel bezorgd over kerk- vluchtelingen Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie maakt zich „grote zorgen" over de opvang van tien met uitzet ting bedreigde vluchtelingen in twee Groningse kerken. Volgens secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken in Nederland deelde zij dit gisteren mee aan een delegatie van de Raad. In een „langdurig en open gesprek" zette de delegatie zijn bezwa ren tegen het vluchtelingen beleid van Korte-Van Hemel uiteen. De staatssecretaris weersprak dat het aantal vluchtelingen wordt beperkt en meent dat men in Gronin gen het recht in eigen hand gaat nemen. r»r» Laat de vergifkast niet open staan! Deze raad kregen de recensenten van de rooms-ka- tholieke Informatie Dienst in zake Lectuur (IDIL) in de ja ren vijftig nogal eens te horen als zij zich weer eens moesten buigen over een werk dat naar hun oordeel de zedelijke normen te buiten ging. Om die werken te mogen lezen hadden de recensenten van de bisschoppen een speciaal leesverlof gekregen. Maar dat gaf hun uiteraard geen vrij brief om met die boeken te doen wat ze wilden. Oppassen was de boodschap in de kring van het IDIL. In het jaarboek 1985 van het Katholiek Documentatie Cen trum schrijft Evert Peet over de wederwaardigheden van deze dienst. Naar zijn oordeel viel de dienst vaker in nega tieve dan positieve zin op. Vrij berucht werd het IDIL in 1951 door het optreden van de politie in Sittard. Op instigatie van het IDIL meende die de boekhandelaren te moeten wijzen op de gevaarlijke in houd van Vestdijks roman De dokter en het lichte meisje. De kwestie leidde tot kamer vragen van het PvdA-lid Ne- derhorst en toen ontbrandde er in de vaderlandse pers een hevige pennestrijd over de verdiensten van het IDIL. Voornaamste woordvoerders waren daarin Willem Frede- rik Hermans en Anton van Duinkerken. Nu was het IDIL ook bij de katholieke achterban bepaald geen onomstreden zaak. De dienst was in 1937 opgericht door de Tilburgse uitgever Gerard Verbiest. Ze was het antwoord op een praktisch probleem. Hoe moesten de richtlijnen van de Vaticaanse Index, meer in het bijzonder de boekenwet, in de praktijk worden vertaald?. Want het was voor de Romeinse instan ties uiteraard ondoenlijk de hele wereldproduktie aan boeken in de gaten te houden. Er werden dan ook vooral werken op de Index geplaatst (en dus afgekeurd) die een exemplarische waarde had den. Aftrek Er moest dus een instantie ko men die hier voorlichtend te werk kon gaan. Maar ker krechtelijk had zij geen been om op te staan. Dat werd het IDIL. Het ging een blad ver spreiden met korte recensies dat vooral aftrek bleek te vin den bij uitgevers, bibliotheken en boekhandelaren, soms ook bij de politie zoals het voorval in Sittard bewees. Toch was de belangstelling vrij mager. Overbodig te zeggen dat die vooral uitging van katholie ken die zuiver in de leër wil den zijn. Het IDIL had het volle ver trouwen van de Nederlandse bisschoppen, maar daarbuiten bestond er vaak grote reserve tegen de activiteiten, uiter aard vooral onder auteurs maar ook bij ontwikkelde ka tholieken die de aankoop van hun boeken als een strikte privé-aangelegenheid wen sten te zien. Terwijl de IDIL-recensenten via een bijna krentewegerig ingewikkeld systeem van Ro- meinse.en gewone cijfers blijk gaven van hun goed- dan wel afkeuring, kon zo'n beslissing nooit worden afgedwongen. Het bleef een advies waaraan je wel of niet kon houden en dat soms haaks stond op de recensies die over diezelfde werken in gerenommeerde katholieke bladen als De Tijd of De Maasbode verschenen. Het scrupuleuze cijfersysteem was wel een indicatie voor de ernst waarmee de IDIL-re censenten te werk gingen. Zij probeerden de aan de Vati caanse boekenwet ontleende richtlijnen zo eerlijk en zo zorgvuldig mogelijk toe te passen. Tegen het herhaalde verwijt dat IDIL boeken ver bood verweerde uitgever Ver biest zich met de opmerking dat IDIL geen boeken had te verbieden en dat het haar uit sluitend te doen was om ver antwoorde en deskundige voorlichting. In de praktijk bepaalde IDIL niettemin dat jaarlijks zo'n honderd boeken niet gelezen mochten worden. Het ging niet alleen om boe ken, aldus Peet. Volgens hem trachtte het IDIL de katholie ken af te schermen van ande re visies op mens en maat schappij. Katholieken die zich door het IDIL lieten raden liepen dan ook de kans om van hun eigen tijd vervreemd te raken. Halverwege de jaren vijftig ging er een andere wind waaien door de gelederen van het IDIL. De oude garde, die overigens tot het laatst toe ge steund werd door het episco paat. moest het afleggen tegen de nieuwe recensenten die van minder strakke normen wensten uit te gaan. De echte liefhebbers van literatuur gin gen de toon bepalen. Zij wil den vooral smaakvormend te werk gaan. Voorlichting kreeg de overhand. In de ja ren zestig ging het IDIL sa menwerken met het Katho liek Bibliotheek en Lektuur Centrum. In 1970 werden alle uitgaven het IDIL geruisloos gestaakt. De Romeinse Index, waarin het IDIL zijn leidraad had ge vonden, was toen overigens onder druk van de conciliaire ontwikkelingen al enige jaren van het toneel verdwenen. In 1966 liet de Romeinse congre gatie voor de geloofsleer we ten dat de index geen kracht van wet meer had. In het nieuwe wetboek van de ka tholieke kerk uit 1983 werd een aan de geest van het con cilie ontleende tekst opgeno men waarin staat dat het ge bruik van de communicatie middelen in menselijke en christelijke geest dient te wor den bevorderd en dat de her ders van de kerk de gelovigen daarin moeten opvoeden. Jaarboek 1985 van het Ka tholiek Documentatie Cen trum, Nijmegen. Prijs 27,50. PAUL VAN VELTHOVEN Groentebouillon - hip met bruine saus, gesmoorde witlof en aardappelen - sneeuwpudding Voor twee: 1 dunne wortel en prei, een stukje knolselde- rij en witte kool, 5 g boter, 0,5 liter bouillon (vlees of tablet), peterselie; een halve a hele kip, zout, peper, nootmuskaat, 25 g bo ter, laurierblad, tijm, 100 g champignons, ui, 2,5 dl bruin van de jus met water of witte wijn, 15 g bloem, tomaten puree, worcestersaus, aroma 700 g witlof, zout, 10 g boter, 1 lepel water, halve citroen; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 3 dl melk, 30 g maizena, 30 g suiker, pakje vanillesuiker, 1 eiwit, vruchten uit blik. Fruit de in reepjes gesneden groenten in de boter tot ze ge slonken zijn. voeg de bouillon toe. laat de massa acht minu ten koken en maak haar af met fijngeknipte peterselie. Maak de kip daags tevoren gaar. Wrijf de in stukken ver deelde kip in met zout, peper en nootmuskaat, bak die bruin in de boter en stoof ze in ruim een half uur gaar in weinig water met laurierblad en tijm. Bereid de saus kort voor de maaltijd. Bak plakjes champig non en stukjes ui lichtbruin in een lepel jusvet. Voeg het vocht toe en laat het mengsel tien minuten trekken. Bind de saus met lichtbruin geroosterde bloem en maak haar pittig af met tomatenpuree, worcestersaus, aroma, zout en peper. Warm de stukken kip in de saus op. Smoor struikjes witlof in een kwartier gaar met zout, boter, water en citroensap. Kook de pudding een dag van tevoren. Meng maizena, sui ker en weinig melk. Kook de overige melk. schenk er wat van bij het maizenapapje, doe het mengsel in de pan, laat de pudding een minuut koken en voeg vanillesuiker en stijfge klopt eiwit toe. Doe de hete massa in een natgemaakte vorm en laat haar koud worden en opstijven. Stort de pudding de volgende dag op een schotel en leg er vruchten omheen. Menutip voor maandag: karbonade met spinazie en aardap pelen - vla met rozijnen. JEANNE ,DA FNV: averechts effect "Ttreci Ever G. vc DEZE week heeft een werkgroep van onze grootste vai adida deling ijbmen rersdij 1. is s trale, de FNV, een vernietigend rapport uitgebracht haar eigen campagne van vorig jaar, die ten doel hi voorkomen dat de verkiezingsuitslag een nieuwe eoalitii CDA en VVD mogelijk zou maken. Die grootscheepse atj en ook in financieel opzicht een fiasco geworden. De FNVf jjy en haar grootste bond, de AbvaKabo, fourneerden tezaj) js p enige miljoenen guldens voor de campagne die de „Kiezen voor nieuwe kansen" meekreeg. i i min n en part lui NlET alleen is het doel niet bereikt, maar de kostbare had zelfs een averechts effect. Een onderzoek heeft aar licht gebracht dat vóór de start van de campagne 29 van de ondervraagden volop achter de FNV-standpu stond. Na afloop van de actie was dat percentage bijna g$1 veerd. Al die miljoenen guldens, uitgegeven om via breed publiek de verkiezingsuitslag te beïnvloeden, ha FNV beter op een zinvolle wijze kunnen besteden. Tï 0V< JJAAR was des te meer reden voor omdat een apart steiLe vies van de FNV volmaakt overbodig was. We krijgen J\C mers volop de gelegenheid kennis te nemen van de st punten van de vakcentrale. Er gaat bijna geen dag voort |0S krant, radio en televisie maken melding van de opvatti die bij de werknemersorganisaties leven. Het stemadvies DEN ook iets bevoogdends. Vakbondsleden zijn zelf natuurlijk droev zeer wel in staat hetgeen ze trouwens hebben l kwali zien zonder zo'n advies gemotiveerd te stemmen. wel c WELLICHT heeft juist onvrede over die bevoogding g »n h< tot het averechtse resultaat. Stakingen vormden een an factor die de FNV-campagne nadelig heeft beïnvloei je' waar de FNV ook zelf verantwoordelijk voor was. In de hedei ken vóór de verkiezingen van mei werd er op verschill ondei plaatsen in de industrie druk gestaakt. Het kennelijke lands daarvan was de gevoelens van ontevredenheid te verste Deze en daardoor de FN V-verkiezingscampagne indirect te on steunen. Het publiek, de kiezer dus, blijkt over het algen Jerja echter niet bijster gesteld te zijn op arbeidsonrust, zodat vaar( die actie een boemerang effect heeft gehad. onde Nede De Federatieraad van de FNV heeft intussen de enig j conclusie getrokken uit het resultaat van het onderzoek, aantj zal dergelijke campagnes voortaan achterwege laten en leerli opnieuw bezinnen op zijn relatie tot de politiek. „Ki|k'as voor nieuwe kansen" blijft een eenmalig experiment va FNV. Leden en niet-leden van deze vakcentrale hoeven 0^' niet rouwig om te zijn. oncje Vrij veel wind Vanaf vannacht zit het hele land in de bewolking die sa menhangt met een storing bo ven de Britse Eilanden. Deze storing brengt wat regen of motregen. We zitten hiermee in de warme lucht met mini mumtemperatuur van onge veer 9 graden. Ook vanmor gen is er kans op regen maar de hoeveelheden zijn niet groot. In de loop van de dag krijgen we opklaringen waar bij de buienkans klein is. De wind neemt toe tot vrij krach tig en kan aan de kust hard zijn, in het Waddengebied mo gelijk stormachtig, en is uit het zuidwesten. De komende da gen blijft het wisselvallig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Enkele buien afgewisseld door opklaringen. Middagtem- peratuur 7 tot 11 graden. Groot-Brittanië, Ierland: Van het zuidwesten uit regen. Mid- dagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 14 graden in het zuiden. Benelux, noord- en midden- Duitsland: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur 8 tot 13 graden. Frankrijk: Zondag droog, maandag van het westen uit hier en daar regen. Middag- temperatuur van 11 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden. Spanje, Portugal: Eerst zonnig en droog. Maandag in Portugal pr< en west-Spanje veel bewoIJschri en enkele buien. Middag cent peratuur tussen 17 en 21 schr, den. derd voor Zuid-Duitsland, Alpenge Perioden met zon en d cent Middagtemperatuur ronofout] graden. Nul-graden-grens^et ongeveer 2200m. Italië, Joegoslavische -van Droog en perioden met Middagtemperatuur van graden in noord-Italië to graden in het zuiden, op S rond 20 graden belio Eelde Eindhoven Den Helder DEN HAAG/BARNEVELD De nieuwe paspoortenfat die op 1 januari 1988 van start moet gaan, komt vrijwel zek Barneveld. Op dit moment worden door de KEP (Kenmei1 Personificatie) de laatste onderhandelingen gevoerd. Dri< drijven, Philips, Drukkerij Elba BV in Schiedam en Kodak ben zich hiertoe verenigd in KEP BV. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt deze gang va ken onduidelijk en wil tevens dat er op korte termijn sta worden ondernomen om de steeds toenemende raadsels rol invoering van een nieuw paspoort op te helderen. Volgei PvdA-kamerlid De Visser is het de hoogste tijd dat het ki zich met de kwestie gaat bemoeien. De belangen, die in het geding zijn, zijn groot omdat de ir ring van een nieuw paspoort een order van ongeveer 600 joen gulden betekent. Het is niet onmogelijk dat na Nede ook andere landen van de Europese Gemeenschap zullen b< ten een fraudebestendig paspoort in te voeren. Dat kan de vang van het orderbedrag verveelvoudigen. Eén van de raadsels is, aldus De Visser, dat behalve direc den van Philips, Elba en Kodak ook de op één na hoogste tenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken, plaat vangend secretaris-generaal mr. E.F. Jacobs, bij KEP betro is. Ook korpschef J. Swart van de Barnevelder gemeentep is erbij betrokken. SU en a. die luroj inge feb

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2