finale Nr. 44 - Cryptogram 'CeidócSou/ta/nt' ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 lossing vorige puzzel siteL /9 A 1 Ml -ES |o rpY: >rijswinnaars van puzzel nr. 43 zijn: Wisman, Israelhove 6, VR Sassenheim. Zaspers, Dreefkant 17, 1 NX Noord wijk. prijzen worden binnen drie weken :heque toegestuurd. >lossingen onder vermelding van zzel nr. 44 moeten uiterlijk icnsdagmiddag in bezit zijn van: HORIZONTAAL: 1. Vrolijk deel van de wet? 10. Die bloem vindt u in Gaasterland. 11. Aanstekelijk jong schaap bij vee. 12. Eén woord is nog te veel voor deze streek. 13. Flink met kuikens. 14. Zo lopen om geestdriftig te worden. 17. Onderhoudend als een reisgenoot? 19. Oude maat van de toekomst. 21. Nabij komend met niets om het lijf. 22. Volgens hem is het nauwkeurig berekenend! 24. De gedachte maakt hem ouder. 25. Stekelige plaats in Utrecht. 26. Voertuig met en zonder wielen. 30. Kleine vrucht voor een kwajongen? 31. Neem voor de dorst een kleinere! 32. Insekt dat naar een vis hapt? VERTICAAL: 2. Sla dat dier aan de haak! 3. De godin komt terug bij de koning. 4. Zo ontrouw als rijp fruit? 5. Zo'n open strook voor runderen treft u in een kerk aan. 6. Strijd in een legerplaats? 7. Dofte onverschilligheid van een harige Let? 8. Voorstelling van de verkiezingen? 9. We zijn achter naar de kastelein die als voor beeld dient. 15. Dier met geestdrift. 16. Proef-onderzoek. 18. „Bedrijvig" persoon. 20. Zo'n toespraak duurt heel wat korter dan 12 maanden! 23. Vaartuig dat een tekort oplevert. 27. Stuk vlees dat men iemand voorhoudt. 28. Niettemin is het een eindeloze ochtend. 29. Dit is bijna in de buurt. „Dammen als de beste" Zoals ik in de vorige rubriek opmerkte, verschijnen er tegenwoordig opvallend veel damboeken. En inderdaad, nog maar nauwelijks had ik in die rubriek het zojuist verschenen boek van Haij- tink en De Waard, Roozenburg-opstel- ling theorie en kombinaties, besproken, of ik kreeg alweer een nieuwe uitgave onder ogen. Het betreft het boek van B. Dollekamp, getiteld „Dammen als de beste", uitgegeven door Wolters-Noord- hoff in Groningen. Het is een dammethode voor de basis school, die de auteur als KNDB-docent geschreven heeft in samenwerking met de Vakgroep Interdisciplinaire Onder wijskunde van de RU Groningen, en de Redactie Basisonderwijs van Wolters- Noordhoff. Voor de realisatie ervan heeft de Rabobank mede zorg gedragen. Er zijn natuurlijk wel meer boeken voor de jeugd en voor beginners geschreven, maar een echte onderwijsmethode was er tot op heden nog niet. In het boek komen eerst de spelregels aan de orde, waarbij ingegaan wordt op het zetten, het slaan, op de uitslag van de partij enz. Vervolgens wordt het kie zen van een zet besproken, en wordt uit gelegd wat een combinatie is. Alles aan de hand van eenvoudige voorbeelden. Daarna komen iets moeilijkere fcombi- naties, en gaat de auteur in op het eind spel. In het daaropvolgende hoofdstuk, het vijfde, wordt aandacht besteed aan allerlei facetten van het damspel onder leiding der geesten ens het „centrale" meesterklasse- kend in het sfeervolle Groningse (sportcentrum kwam er duidelijk ning in het veld dat deze competi- in twee delen moet uiteenvallen, kampioenspoule van vier en een adatiepoule van vier. Het Tilburg- WAC - die letters staan voor :ns Acol Culbertson - nam met 70 (voorlopig?) de leiding over van dat tot op heden zijn aspiraties niet heeft kunnen waarmaken, de Vuegraph in Groningen ver- nen natuurlijk wedstrijden van de Ie Aegonteams. Tussen twee haak- wanneer je afgaat op de MK-afde- is Aegon de sterkste vereniging Nederland! jGESTIEF tegenspel een ogenschijnlijk „dooie" man- toch nog down kan worden ge- :ld, bleek in de match Aegon PP. 'OW noord 5 4 B 10 7 6 O V 9 8 4 A 6 3 west oost A 7 2 N ♦HB 10 863 V 9 8 4 W O 7 H A B 10 5 Z O H 6 .52 B 10 9 7 zuid V 9 A 5 3 2 0 7 3 2 H V 8 4 e open kamer boden en maakten Meulenbroek en Rens Paternotte )W snel tien slagen in schoppen, r zie wat er in de gesloten kamer gebeurde, waar Anton Maas en Henk Schippers ook in 4 schoppen eindig den: Klavervrouw uit (Rusinow, d.w.z. de heer is ook aanwezig) bij Paul Laan (zuid), door noordspeler Jan Rouwen- dal overgenomen met klaveraas en klaver 6 na voor Pauls heer. Zuid in casseerde vervolgens hartenaas, voor dat er op de ruitenkleur iets weg kon in harten, en speelde klaver 4 na, die oost in de dummy met schoppenaas liet troeven. Noord had hem - en waarschijnlijk ook zuid - wijsgemaakt dat hij over een doubleton klaver be schikte en vanuit oosts visie is troeven met schoppenaas dan een logisch plan. Zuids schoppenvrouw promoveerde zo wel tot downslag! en de bieding is gegaan (N/— ZUID WEST NOORD OOST -» - I SA 2 Sch 2 SA I) 3 Sch 3 SA a.p. 1). Conventioneel (Lebensohlvariant). Uw partner oost start met harten 7 en de volgende dummy wordt uitge spreid: 8 6 V H 10 6 2 o V 9 JL A 10 7 5 2 Op harten 7 laat de leider uit de dum my harten 10 bijspelen. Hoe luidt als west uw tegenspeelplan? (Bepaal uw keuze alvorens verder te lezen). N /- noord H B O V 4 0A H 10 8 4 3 *H 8 4 west oost 10 73 N A V 9 5 4 2 A B 9 WO 7 8 7 5 3 O B 2 Z o 7 6 5 V B 9 6 3 - zuid 8 6 H 10 6 2 o V 9 A 10 7 5 2 In de andere kamer (OW Maas-Schip- pers, NZ Meulenbroek-Paternotte) was de bieding gegaan: Anton Maas startte met schoppen 2 en dat was dat: negen slagen voor de leider. Paul Laan ging als oost lang in trance al vorens uit te komen en commentator Chris Niemeyer (de vijfde man van het Hok-team) gaf als analyse: „Er zijn zes maakstarts en zeven niet-maakstarts". Toen Paul Laan na ampele overwegin gen dan ook harten 7 op tafel legde, rea geerde het publiek met een stormachtig applaus - d.w.z. het publiek in de Rama- zaal - dat mogelijk in de speelruimte wel te horen is geweest! In hoeverre het een het ander heeft beïnvloed, vertelt het verhaal niet. Als zo iets te storend of te evident wordt, grijpt de wedstrijdleiding wel in. André Mulder liet in de dummy heel subtiel harten 10 liggen - alweer een suggestieve kaart. Jan Rouwendal legde als west hartenboer en aldus kwam lei der noord, zij het op een andere manier - ook aan negen slagen. Had u wel hartenaas genomen, schoppen nagespeeld èn - dat hoort er ook bij! - schoppen 10 bijtijds gedeblokkeerd? Agenda: 8 en 9 november laatste centra le weekend MK (Noordwijkerhout). Daarna play-offs 6 en 7 dec. en 20 en 21 dec.. 22 nov. Heuvelrugtoernooi De Bilt (03438-12850); 29, 30 en 31 nov. Caran- satoernooi (020-430308) Amsterdam. Corr. p/a Leharstraat 10, 2162 AC Lisse. el belangstelling voor aden jubileumdukaat belangstelling voör de tweede jaar- van door het rijk zelf aangemaakte len dukaten is ook dit jaar zeer t. Volgens E.J.H. Bennema, hoofd merciéle zaken en distrubutie, zijn ij 's-Rijks Munt in Utrecht 94.999 ïllingen binnen gekomen en even :el munten zullen er dan ook gesla- worden. gelegenheid van het 400-jarig be- i van de dukaat wijkt de jubileu- itvoering van 1986 iets af van die vorig jaar. De afbeeldingen op voor- chterzijde zijn opnieuw ontworpen, betreft echter alleen stijlelementen; fbeelding sluit meer aan bij vroegere /erpen. iukaten kosten 170 gulden. Het erin /erkte Canadees goud is ongeveer gulden waard. De produktie- en be- skosten en een bescheiden winstop- zorgen voor een prijs van 170 gul- Van de dukaten 1985 werden 770 exemplaren geslagen. Ruim 70 ent werd besteld door particulieren ïunthandel/banken (elk ongeveer 35 ent). En bijna 30 procent vond zijn naar buitenlandse afnemers. Vooral elangstelling in de VS was erg groot. GIFTENBELEID 1982 konden particulieren voor ei- rekening gouden dukaten laten slaan eze zelf uitgeven. Na een wijziging de Muntwet is dit recht uitsluitend behouden aan het rijk. De uitgifte gouden dukaten is thans onderdeel het bijzondere uitgiftebeleid van jks Munt. ;ouden dukaat is één van de oudste ^rlandse munten. In 1586 werden het eerst gouden dukaten in ons vervaardigd. Ze hebben sindsdien wijzigingen meer ondergaan. Het gewicht is nog altijd 3,5 gram en de mid dellijn 21 millimeter. Ook het uiterlijk heeft geen wijziging van betekenis on dergaan. Van de zeventiende tot de ne gentiende eeuw waren Nederlandse gou den dukaten zeer belangrijke internatio nale handelsmunten. Thans zijn het ver zamel- en beleggingsmunten. dubbele dukaat Een ontwerp voor de nieuwe Muntwet, waarin opgenomen een dubbele gouden dukaat, ligt nog bij de Tweede Kamer voor behandeling. Verwacht wordt dat de nieuwe Muntwet tijdig van kracht zal zijn om in 1987 dubbele dukaten te kun nen slaan. Deze historische munt krijgt een 'grotere middellijn (26 mm in plaats van 21 mm) en heeft het dubbele gewicht in vergelijking met de enkele. De beelde naars van de dubbele zijn aan voor- en achterkant gelijk aan de enkele. De dub bele dukaat werd gedurende ongeveer 150 jaar geslagen: van de tweede helft van de zeventiende eeuw tot het begin van de negentiende eeuw. veilingen Jacques Schulman BV houdt in het Carl- ton-hotel in Amsterdam op 11 en 12 nq- vember een veiling. De veilingscollectie bestaat uit 1561 nummers en omvat on der meer. Bataafse Republiek tot en met Juliana, Nederlands bankpapier en nu mismatische boeken, verder penningen en medailles (1441-1961), Engeland en Spanje (muntvondst Oud-Beijerland). Op vrijdag 21 november en zaterdag 22 november houdt Coin Investment BV haar jubileumveiling. De veilingscollec tie bestaat uit 1800 nummers, onder meer munten uit de oude graafschappen en gewesten, koloniale munten, Neder landse en buitenlandse penningen, bank papier, boeken, prenten, huismunten en Koninkrijk Holland. De veiling vindt plaats in Motel Hoornwijck te Rijswijk. De dukaten worden één voor één geslagen. Direct na de slag wordt de eerste kwaliteits controle uitgevoerd. Correspondentieschaak Het schaken per brief begint in Neder land steeds populairder te worden. Voor veel schakers die, om wat voor reden dan ook, aan huis gekluisterd zijn is dit de ideale manier om hun sport uit te oe fenen. Al naar gelang men tijd heeft kan men zich inschrijven voor diverse toer nooien en daarmee vele uren prettig be zig zijn. Daarbij komt dat niet zelden correspondentiepartijen leiden tot „ge wone" briefwisselingen, waarmee veel mensen uit hun, vaak gedwongen, isole ment worden gehaald. Voordat men ech ter enthousiast inschrijft voor een toer nooi moet wel rekening gehouden wor den met het feit, dat partijen soms wel enkele jaren kunnen duren (zeker als in ternationaal gespeeld wordt, waardoor post vertragingen optreden). Voor iedere zet moet dus voldoende tijd en zin vrij gemaakt worden, want één ondoordach te zet kan er voor zorgen dat lange tijd tegen een nare stelling moet worden aan gekeken. Voor inlichtingen kunt u te recht bij de propagandaleider van de NBC de heer G.K.P. van den Haak, Muiderslotweg 106, 2026 AS Haarlem (tel. 023-373272). Om een goed correspondentiespeler te worden is het niet noodzakelijk een goe de bordspeler te zijn. Dit blijkt al uit het feit dat onze sterkste correspondenties peler, K. Mulder van Leens Dijkstra, nauwelijks „normaal" gespeeld heeft. Belangrijk is dat rustig en systematisch geanalyseerd wordt, waarbij natuurlijk enig schaakinzicht nodig is, maar vooral discipline. Ons land heeft er twee nieuwe corres pondentiegrootmeesters bij: G. Timmer man en T. Wiersma. Beide spelers be haalden dit resultaat in het jubileum- toernooi (3de lustrum) van de NBC. Van eerstgenoemde een aardige over winning, waarbij ik gebruik gemaakt heb van zijn opmerkingen. F.BOYD (Engeland)-G.TIMMERMAN Konings-Indisch. 1. Pf3 Pf6 2. c4 g6 3. d4 Lg7 4. Pc3 0-0 5. e4 d6 6. Le2 e5 7. 0-0 Pc6 8. d5 Pe7 9. Pd2 c5. Verhindert het witte plan b4, c5 en Pc4. 10. dxc6. f 10. Tbl gevolgd door b4 is niet slecht, maar de stelling is wat statisch. 10.bxc6 11.b4 d5! Zwart moet snel maatregelen nemen in X X «r A pi B 1 1 w a! A a H a m A i Jl AAA BÖJL fi<è> het centrum, want wit dreigde met 12. b5 de zwarte invloed in het centrum aan te tasten. 12. cxd5. 12. b5 d4 13. Pa4 cxb5 is verwisseling van zetten. Interessant is 12. La3 a6 13. Tel h5!? (Uhlmann) met ongeveer gelij- Ï2.kacxd5 13. b5 d4 14. Pa4 d3 15. Lf3 Ld7 16. Pc3? Op het moment dat de opening van deze partij bezig was (1983) was nog niet be kend dat wit hier 16. Pc5! moet spelen; een voorbeeld: 16. Lxb5 17. a3 Lc6 18. La3 Te8 19. Tel met ongeveer gelijk spel (Farago-Piket 1985). Pion d3 is te gevaarlijk, wit moet deze eerste elimine ren. 16.Da5 17. Db3 Tfc8 18. Pdbl. Beter was 18. Lb2 Le6 19. Da4 Db6 met een klein voordeel voor zwart 18.Tab8 19. a4. Zie diagram. 19. ..Pc6! 20. Pd5 Pxd5 21. Ld2. Op deze manier houdt wit nog even stand. Na het, vermoedelijk, geplande 21. Dxd5 Le6 22. Dxd3 Pd4 heeft zwart te veel dreigingen: Pb3 en Lc4, terwijl op 23 Pd2 of 23. Pa3 23.Tc3 erg lastig is. 21.Pd4! 22. Dxd5 Dc7! Dreigt Le6 met damewinst en 23. Da2 Le6 gevolgd door 24. Pc2 kost ook materiaal. Wit heeft maar één redding, maar deze verliest op aardige manier ge forceerd. 23. La5 Dxa5 24. Dxd7 Pxf3+! Dit sterke paard heeft zijn dienst bewe zen, d3 zorgt nu voor de beslissing. 25. gxf3 Td8 26. De7 d2 27. Tdl Lh6! 28. Ta2 Tbc8 29. Kfl Tel 30. Ke2 Txdl 31. Kxdl Tc8! De slotpointe. 32. ..Tcl+ is nu niet meer fatsoenlijk te verhinderen, want 32. Pxd2 Td8! kost een vol stuk. Wit geeft het op. Correspondentie-adres: Leo Hofland, G. Fockstraat 113, 2613 DE Delft. de hoofdjes „Alles naar de rand?". „De schijven werken samen", enz. en wordt de notatie uitgelegd. In hoofdstuk 6 moet de leerling eenvoudige standjes tot winst zien te brengen met behulp van een korte positionele/combinatieve spel- gang. Aan het eind van ieder hoofdstuk staan opdrachten, waarvan de antwoor den en uitwerkingen in het laatste hoofdstuk worden gegeven. Het geheel is voorzien van zo'n 150 dia grammen, en beslaat 64 pagina's. Wie zelf wel eens heeft geprobeerd het dam men aan beginners uit te leggen, weet hoe moeilijk dat is. Steeds moet je je proberen te realiseren waar bij een be ginnende dammer de problemen liggen, en moet je voorkomen dat de stof te moeilijk wordt. Dollekamp is er echter in dit werk uitstekend in geslaagd. Het feit dat hij bij dammers onderzoek heeft gedaan naar wat er tijdens het spelen zoal in het hoofd omgaat, zal hier zeker een rol bij hebben gespeeld. Om u een indruk te geven laat ik een klein gedeelte uit hoofdstuk 4 volgen. Zie het diagram (in het boek nr. 107). Onder het hoofdje ;?Een klein wonder", schrijft de auteur bij deze stand: Terwijl jij met dit hoofdstuk bezig was. zijn Richard en Marlien aan hun tweede partijtje begonnen. Ze zitten alweer in het eindspel. In het diagram zie je de stand. Marlien heeft dit keer zwart en ze lijkt heel gunstig te staan. Zou ze Ri chard opnieuw verslaan? Richard vindt het niet zo leuk. Zal hij de partij maar opgeven? Ach, toch maar even proberen. Richard kijkt naar het bord.kijkt nog eens.Ziet hij dat goed? Dat kan toch helemaal niet? Nog even goed naden ken. Dan gaat Richards hand naar het bord. Een paar zetten later geeft Mar lien hem de hand: „Ik geef op. Welgefeli- citeerd!" Hoe won Richard? Je bent natuurlijk razend nieuwsgierig hoe Richard dat voor elkaar gekregen heeft. Twee schijven achter en toch nog winnen! Een mooie puzzel om met zijn tweeèn op te lossen. Om je te helpen volgt hier een stukje van wat Richard dacht. Wat Richard dacht: „Als ik ertussen ga.Dan mag Marlien niet wegschui ven, want met mijn dam sla ik alles er af.Ze mag trouwens ook niet met haar dam naar de hoek.want ik sla met mijn dam.Zij slaat met haar schijf.ik sla er weer twee.en ze staat helemaal vast! Heeft ze nog een an dere zet als ik ertussen ga. alleen haar achterste schijf. hoe sla ik dan, naar voren of terug.Terug natuurlijk! Tjonge wat mooi.Waar haar dam ook heengaat, steeds geef ik mijn schijfje weg, en sla de dam eraf. Ik doe het!" Tot zover de auteur. Het boek is zoals gezegd bedoeld voor het basisonderwijs, maar is daarnaast natuurlijk goed te ge bruiken bij jeugdtrainingen op damclubs en dergelijke. Het is te verkrijgen bij filialen van de Rabobank; voor reke ninghouders zelfs gratis! W ji_H J§,v Ui Hs Ten slotte nog een opgave (zie diagram). Deze positie kwam voor in de partij tus sen P. Groot en J. van de Veen, uit de wedstrijd Krommenie-ADG. De opgave luidt: wit speelt en zwart wint. De oplos sing hoop ik de volgende keer te geven. Hersenen maken geslachtshormonen Franse onderzoekers zijn er in ge slaagd voor het eerst in de medische geschiedenis vast te stellen dat de her senen geslachtshormonen produceren die een rol spelen bij seksuele herken ning en agressiviteit. Professor Beaulieu van het Nationaal Gezondheidsinstituut verklaarde dat zijn team onderzoekers bij proeven met apen en ratten de aanwezigheid van geslachtshormonen in de hersenen hebben aangetoond. Deze hormonen bleken niet door hun geslachtsorganen geproduceerd te zijn, want deze waren verwijderd. Het was al bekend dat de hersenen van mens en dier talrijke hormonen - zoals insuline - bevatten die daar door het bloed naar toe wor den getransporteerd. Beaulieu en zijn medewerkers bewezen echter dat de hersenen zelf via cholesterol oestroge- ne-, androgene- en cortisonhormonen produceren. De hoeveelheid hormonen in de her senen bleek namelijk constant te blij ven nadat de geslachtsklieren waren verwijderd. Experimenten met de proefdieren toonden aan dat deze her senhormonen - neurosteroiden - een fundamentele rol vervullen in de ont wikkeling van agressiviteit en seksuele herkenning. Mannelijke ratten waarbij de onderzoekers de produktie van deze hersenhormonen beletten herken den geen wij ft es, maar gecastreerde ratten waaraan het mannelijke hor moon testesteron toegediend werd, de den dat wel en werden agressief. ONTWIKKELING NIEUW VOORBEHOEDSMIDDEL OP EEN LAAG PITJE Behalve van de eenmaal-in-de-maand- pil, die een goede kans maakt in de ja ren negentig geïntroduceerd te wor den, zal er voor het einde van dez$ eeuw geen wezenlijk nieuw en veilig voorbehoedsmiddel worden ontwik keld. Als het jaar 2001 kenmerkend wordt voor de tijd daarna zal het er in de 21e eeuw niet best uitzien. Dit heeft prof. C. Djerassi van de Stanford Uni versiteit in de Verenigde Staten gezegd op een symposium in Amsterdam. De oorzaak van dit sombere vooruitzicht moet niet in de eerste plaats worden gezocht op wetenschappelijk terrein, hoewel geboortebeperking bij openba re en commerciële instellingen niet meer die voorrang geniet als in de ja ren zestig. Zo zijn er in de wereld nog maar vier pharmaceutische bedrijven die zich nog bezighouden met belangrijk on derzoek op het gebied van de ontwik keling van voorbehoedsmiddelen, te genover meer dan een dozijn twintig jaar geleden. Djerassi ziet de belangrijkste oorzaak in het verslechterde klimaat op dit punt in de Verenigde Staten, waarover hij zich grote zorgen maakt. De rege ring van de VS stelt zich zeer conser vatief op juist tegenover die vormen van geboortebeperking die voor zowel ontwikkelde landen als ontwikkelings landen van groot belang zijn. Maar ook de groei van het aantal processen in de medische wereld in de Verenigde Staten hebben ernstige gevolgen gehad voor de ontwikkeling van anti-concep tiemiddelen en vaccins. Dat alles zal zijn uitwerking ook op lange termijn in de wereld hebben. Djerassi toonde met een reeks van grafieken aan hoe krachtig de groei van de wereldbevol king, vooral die in de Derde Wereld, zal zijn in de komende eeuw. De be volking van Afrika bijvoorbeeld, nu nauwelijks groter dan die van Europa, zal in hei jaar 2020 driemaal zo groot zijn als de bevolking van Europa. Volgens Djerassi zijn daarom verande ringen van het regeringsbeleid en een andere opstelling van de bevolking be langrijker dan de huidige wetenschap pelijke. OZON MOGELIJK KANKERVERWEKKEND Onderzoekers hebben bekendgemaakt dat ozon mogelijk kankerverwekkend kan zijn. Uit laboratoriumproeven blijkt dat zich gezwellen ontwikkelden bij dieren die aan een hoge dosis ozon werden blootgesteld. De dieren wer den aan een dosis ozon blootgesteld die vijf keer hoger is dan de hoeveel heid ozon waaraan mensen worden blootgesteld in zwaar vervuilde steden als Los Angeles. Ozon is een gas dat op natuurlijk wijze aanwezig is in de stratosfeer, waar het onder andere schadelijke ultra-violette stralen tegen houdt. Lager bij de grond wordt het gas gevormd bij reacties van koolwa terstoffen uit fossiele brandstoffen door zonlicht.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27