rhialf Föhn McEnroe nog steeds wolf in schaapskleren flnali Tomello lis jsventer /an jverdekte Vrouwen ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 Bijna als door een speling van het lot wa ren er onlangs twee sportevenementen in ons land. waarbij vrouwen nadrukkelijk op de voorgrond traden: judo in Maas tricht en turnen in Rotterdam. Ik bevond mij waarschijnlijk in gezelschap van ve len, die zich verheugden op televisiebeel den van beide gebeurtenissen die een wel kome afwisseling zouden kunnen beteke nen op stereotiepe voetbalplaatjes. Want weliswaar kan ik een beetje voetbal op de buis best waarderen, maar verandering van spijs doel eten. nietwaar. Vooraf had ik al geïnformeerd naar de mening van diverse vrouwenorganisaties van rechts tot links, laat ik zeggen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen tot haar Rooie collega's en iedereen was even opgetogen. Hoe meer vrouwen op de huisbioscoop hoe beter, was het ge middelde commentaar. Maar wat bleek? Van Maastricht tot Rot terdam bleek de sportieve weg te zijn ge plaveid met een verscheidenheid aan sportvrouwen, die zijn weerga nauwelijks kent. In de Limburgse Geusselt betraden regelrechte reuzinnen de piste en in Ahoy' was het juist omgekeerd. Dwergjes, gedrochten bijna, krioelden op hel scherm en dat alles onder het motto: Wat klein is komt goed". Eerst dacht ik nog in een onbewaakt ogenblik - ik had de aankondiging ge mist - dat ik terecht was gekomen in een wel heel eigen bewerking van de sprookjes van Andersen, maar de com mentaarstem van Klaas Boot schudde me al gauw wakker. Het was echt. reali teit. De soms duizelingwekkende caprio len van de mini-mensjes sproten niet voort uil mijn fantasie, waren evenmin sprookjesachtig. Eerder een nachtmerrie. Hetgeen vele uren later bleek. Mijn slaap wordt tot mijn spijt toch al zelden opge luisterd door dromen waarin adembene mend mooie, jonge vrouwen mij met open armen ontvangen. Maar in de nacht na de uitzending zag ik hele batte rijen zich in alle mogelijke lichamelijke bochten wringende gedrochtjes in onstuit bare golven op me afkomen. Zo lang ze ver van me verwijderd bleven was het al lemaal nog wel te verdragen. Maar de turntrollen die ik in het gezicht kon zien. deden me herhaaldelijk badend in het zweet wakker schieten. En herinnerden me aan de'film ..Don't look now" van Nicholas Roeg. waarin een dwergje in een rode cape een dominerende rol speelt. Pas aan het eind van de rolprent wordt de identiteit onthuld van hel tot dat moment slechts van achteren gefilm de wezentje. Een afschrikwekkende close- up loont dan een tandeloos, oud vrouw tje Zo erg is het nog niet met die turnsmur fen uit voornamelijk het Oostblok. Maar het scheelt niet veel. Het blijft een bijna stuitend gezicht kinderen van dertien jaar te zien ronddarren met een gezicht van een vrouw van ver over de dertig, een vrouw die haar deel in het wereldleed ruimschoots voor haar kiezen heeft ge had. Kind-omaatjes die niet alleen zijn uitgerust met een anti-groeisysteem. maar tevens lijken behandeld mei de ver kleinende stol waarmee de Azteken vroe ger de hoofden van gedode vijanden plachten te behandelen voor ze op een stok werden gestoken. Dat onderdeel ontbreekt tot dusver bij de tien olympische onderdelen van het lurn- gebeuren. hoewel de brug met ongelijke leggers en de evenwichtsbalk a! voldoen de kwelgeesten zijn. Waarop een fysiek minkukeltje natuurlijk beter uit de voe ten kan dan een jongedame van normale afmetingen. Maar zou het niet raadzaam zijn van verantwoordelijke heren om eindelijk die onderdelen eens wat aan te passen aan de beoefenaars in plaats van omgekeerd'' Op een afstand is het nog best te verieren als een van benen, armen en een hoofd voorzien turnpakje de meest elastische loeren uithaalt op een paard zonder kop en staart. Maar als deze capriolen ook in de huiskamer worden gebracht en het magische oog zo'n spring in 't veld dicht bij haalt wordt dat anders. Laten we eer lijk zijn: of je nu zo'n bijna bejaarde ogende trol op je af ziet komen of bij voorbeeld onze bloedeigen Thérèse Wil mink, dal maakt toch wel een beetje ver schil. Zelfs de legendarische Nadia Comaneci was nog een verademing in haar beginja ren als je haar vergelijkt met de gedroch ten die tegenwoordig uit de Oosteuropese turnspelonken tevoorschijn kruipen. En de hernieuwde kennismaking met de viervoudige gouden-medaillewinnares van Montreal, vele jaren later, was bijna adembenemend. Zij was het levende be wijs dat de wetenschap verder is dan al leen maar remmen. Er kan bij een turns murf ook worden „gasgegeven". Geluk kig maar Ondertussen gebeurt er verder niets. Turnbonzen vinden het kennelijk wel best dat er bijvoorbeeld in ons land slechts kan worden gestreefd naar erken ning als Westeuropa's beste. Hetgeen mondiaal nel zo veel voorstelt als de sterkste Zuidaustralische boemerangwer per of de meest stijlvolle West-zuidameri- kaanse rumbadanser. Niels dus. Ook Nederlandse officials trekken niet aan de bel. Integendeel, men deed alle mogelijke moeite om volgend jaar een heus wereldtoernooi naar ons land te ha len. Waar normale Hollandse meiden gedoemd zijn in de schaduw te blijven van Oosteuropese gnomen. En toen de stukken er aj moeten trainen om straks voor eigen kritisch publiek geen figuur te slaan. Het blijft ongelijk verdeeld in de wereld. Maar de turnwereld maakt er helemaal een potje van. BUYS De rustperiode heeft niet veel geholpen. McEnroe is nog even heetgebakerd als voorheen. een umpire in een pörtij met de Austra liër Brod Dyke, omdat ook voor McEn roe de tijdregel van toepassing is. Tand des tijds De tand des tijds bTëek overigens spor tief op de inmiddels 27-jarige John McEnroe nauwelijks vat te hebben ge kregen. De favoriet van de vooral op „variété" gestelde fans bleek nog net zo bedreven met het racket als voorheen. Hetgeen Björn Borg onlangs in een inter view op de Westduitse televisie tot een openhartig commentaar verleidde. De inmiddels al weer vele jaren rentenieren de Zweed: „John heeft met het inlassen van zijn rustperiode een verstandige be slissing genomen. Toernooitennis, zoals de topspelers dat jaar in jaar uit spelen, is slopend. Hij heeft het voorbeeld gege ven hoe het moet. Ik denk dat als ik me dat ook zou hebben gepermitteerd in mijn jaren, het voor mij ook langer vol te houden zou zijn geweest". Borgs land genoot Mats Wilander heeft zich dat in middels ook gerealiseerd. Hij laste ook een rustperiode in. Borg, ooit de voornaamste rivaal van McEnroe, voorziet dus dat de Ameri kaan het nog wel even zal volhouden. En dat is, vinden vooral zijn fans, een plezierig vooruitzicht. Want de advoca- tenzoon mag dan zijn kort voor zijn ren tree gedane belofte dat hij zich niet meer zou misdragen inmiddels al weer lang zijn vergeten, hij zorgt met zijn escapa des nog steeds voor het nodige vermaak. Waaraan in het mondiale tennis volop behoefte is sinds daar de dienst wordt uitgemaakt door de kleurloze Ivan Lendl. Aan welke situatie de (te) fanatie ke Boris Becker slechts in zeer geringe mate iets heeft kunnen veranderen. Van daar dat de behoefte aan (een) McEnroe groot blijft. Erfvijand Deze week was McEnroe in'Antwerpen te bewonderen, in het prestigieuze ECC- toernooi, dat zijn status voor een groot deel heeft te danken aan ruime, door de lokale diamanthandel beschikbaar gestel de, financièle middelen. Waarbij het spijtig was dat McEnroe's erfvijand Ivan Lendl verstek moest laten gaan wegens een blessure. Zodat de twee tegenpolen, Lendl die zo graag aardig wil worden ge vonden en McEnroe die juist niet wak ker ligt van zijn imago, niet de kans krij gen een nieuw titanenduel aan te gaan. En een mogelijke nieuwe rel te veroorza ken. Want als geen ander kan de Tsjechoslo- waak een opponent het bloed onder de nagels vandaan halen door zijn favoriete vertragingstactiek toe te passen. En Ant werpen heeft voor wat betreft incidenten tussen de twee een reputatie hoog te houden. Het was de plaats, waar een paar jaar geleden een zelden voorko mende scheldpartij van McEnroe aan het adres van een tegenstander kon wor den opgetekend. Hetgeen het ECC-toer- nooi, dat zich tegenwoordig bedient van de aanduiding European Community Championship, ditmaal een extra lading leek mee te geven. Geen krachtmeting tussen McEnroe en Lendl dus deze week in de Belgische ha venstad. Maar de beide topspelers tref fen elkaar nog. En ook bij die ontmoe tingen zal nog veelvuldig het bewijs wor den geleverd dat John McEnroe nooit meer zal veranderen. Zijn vaderschap deed dat niet, zijn huwelijk niet en zijn nieuwe successen evenmin. Toch blijft hij de man die het wereldtennis kleur geeft. De officials zullen hem er om blij ven haten, fatsoensrakkers hem er om blijven kritiseren en de fans hem er om blijven waarderen. Dat laatste besef breekt pas helemaal door als John McEnroe meedeelt er geheel een streep onder te zetten. Tennis zal dan nooit meer zijn zoals het is geweest. FRANK WERKMAN EERENVEEN - „Dit wordt het lermooiste schaatspaleis van de ïreld. Zeventienduizend mensen innen er in. Reken er maar op t de internationale ploegen hier emaal komen trainen als voorbe- iding op de Olympische Spelen Calgary die ook overdekt wor- n gehouden. De hal van Calgary n trouwens niet meer dan zes- lizend toeschouwers herbergen, om nog een tegenstelling te lemen: dit wordt een vierhon- rd-meterbaan, terwijl de eerste erdekte baan in Europa,, die van iningrad, maar 333 meter is. Ja, mag toch met recht zeggen dat de allermooiste overdekte laatsbaan wordt". im Comello wordt bijna lyrisch als hij lat over Heerenveen en de nieuwe ialfijsbaan die bijna gereed is. Comel- woont weliswaar in Naarden, waar hij artoe ging toen hij directeur werd van Koninklijke Nederlandse Schaatsen- Jers Bond, maar hij is in Heerenveen aoren. Vandaar. En vandaar ook dat i Thialf-concern een beroep op hem ;d toen hij in 1984 zijn functie als ^SB-voorzitter neerlegde. Comello is Thialf nu tijdelijk directielid tot er definitieve kandidaat is gevonden or de functie van commercieel-mana- n Comello's taken is de exploitatie i de baan: het aan de man brengen a ijs. Hij kent de schaatswereld, en de laatswereld kent hem. Dat noemt hij i voordeel. Maar Comello is niet al- n „ijsventer". 'e willen proberen de baan zoveel •gelijk multi-functioneel te maken en kom je in aanraking met heel ande- dingen dan sport". Sommige schaats- hebbers zijn bang dat daardoor de aatssport in het gedrang komt en bij- jrbeeld wordt verdrongen door auto- >ws en hippische evenementen. Maar wordt door Comello ontzenuwd. name in Friesland zelf zijn ook andere geluiden te horen. De twee Elfsteden tochten hebben de belangstelling voor de schaatssport enorm aangewakkerd. Dat is duidelijk afmeetbaar aan het groeien de ledental van de zestien op Thialf trai nende schaatsclubs. En met name daar vraagt men zich af of een overkapping nu gaat zorgen voor het „ideale trai ningsklimaat" om zich voor te bereiden op een Elfstedentocht. Maar Comello maakt zich daarover geen zorgen. „Een Fries wil schaatsen, al zal hij er even aan moeien wennen dat hij dat dit seizoen onder andere omstandig heden kan doen. Maar ik ben er zeker van dat de mensen liever droog in Heer enveen gaan rijden, dan dat zij zich bui ten nat laten regenen. Want wat voor weer het ook is: in Heerenveen kan men in de wintermaanden altijd terecht. En iemand die wil schaatsen, heeft er dan echt wel vijfendertig of veertig kilometer autorijden voor over". Wat de wed strijdsport betreft zegt Comello dat er ook internationaal een tendens is naar overdekte banen. „Als op een gegeven moment blijkt dat het risico van slecht weer weggewerkt kan worden, dan zal men bij de toekenning van wedstrijden daar terdege rekening mee gaan hou den". Oppeppen Meer internationale wedstrijden in de toekomst lijkt hem dan ook een haalbare zaak. „Overdekt rijden is voor de schaatsers de grote uitdaging om snellere tijden te kunnen rijden dan voorheen op buitenijs. Vooral de sprinters kunnen zich onder de nieuwe omstandigheden geweldig oppeppen. Daarnaast zal het voor de kernploegen minder noodzake lijk zijn zich via een paar weken buiten land te prepareren. Bedenk wel dat er hier straks een vier tot vijf centimeter dikke laag keihard ijs ligt te wachten". Het feit dat de schaatssport een ander gezicht krijgt dan de „traditionele, door gewinterde koppen" is voor velen nog iets dat moet wennen. Overigens hand haaft Thialf de traditie, dat de baan pas opengaat in de herfstvakantie en halver wege maart weer wordt gesloten. „Hoe wel we technisch best ijs zouden kunnen hebben in juni, blijft dat verhaal onver anderd", aldus Comello. Maar m Heer enveen is ijs wel „business" geworden. „Hoe interessant de topsport ook is, we zullen ons voornamelijk moeten bezig houden met de recreatie. Dat blijft voor ons de grote markt. De ijsbaan is over dekt, niet voor Heerenveen. niet voör Friesland, maar voor heel Nederland", aldus de met een ruime blik getooide Comello, die dan ook vooruitblikt naar de bouw van een bungalowpark, waar mee in april 1987 een begin zal worden gemaakt. Althans als alles wat met het ijs en de financien te maken heeft naar wens verloopt. Maar zeker is dat voor de exploitatie de aanleg van de zeshonderd bungalows een noodzaak zal zijn. Nog deze maand beslist de Heerenveense ge meenteraad over de wijziging van het bestemmingsplan. Arresleden In Comello's agenda staan de eerste za ken voor de laatste weekeinden in maart al genoteerd: een der WK-finales ijs- speedway en wedstrijden voor arresleden als traditionele afsluiting. Opvallend is hoeveel belangstelling er al is voor de grote evenementen als de WK in februa ri en de World-Cupwedstrijden (29 en 30 november). Half oktober waren de wereldkampioenschappen al bijna uit verkocht. Een reactie op het „lekker bin nen kunnen zitten"? „Misschien", zegt Jan Heida.'„Maar vergeet ook niet de Nederlandse successen. Het Inzell-effect werkt ontegenzeggelijk mee. Fanclubs van Kemkers en Vergeer nemen zoveel kaarten af, daar wordt je in oktober al koud van". Voor Wim Comello is het duidelijk dat er ook een „Thialf-effect" gaat ontstaan. Voor de toppers geldt dat zij tijdens de World Cup (de openingswedstrijden van de baan) kunnen uittesten, welke in vloed het binnenrijden op hun prestaties heeft. Daar heeft hij goede verwachtin gen van. En van de recreanten verwacht hij ook het nodige: „Als ik zie wat hier in Friesland met de Elfstedentocht ge beurt. dan kun je die schaatsgekte ook hier verwachten". Wim Comello voor ziet ook dat een ander verschijnsel in de huidige sportontwikkeling gunstig kan werken voor Thialf. „De trek naar in- doorsporten is de laatste jaren geweldig. Als er om financiële redenen een keuze moet worden gemaakt, kan ïndoor- schaatsen in de winterperiode wel eens een nieuwe concurrent gaan worden van andere zaalsporten". En omgekeerd zul len sporten als voetbal, korfbal en tur nen een oogje werpen op de vele over dekte vierkante meters van Thialf. De toekomst zal leren of het fraai ogende complex het nieuwe ijspaleis wordt of het „complex" van Friesland blijft. MTWERPEN - Een rustperiode het vaderschap hebben niet ge- ilpen. De vraag is of er ooit nog s aan is te doen. Jaren geleden eenden McEnroe-logen al dat de rakterstructuur van één van de eest besproken Amerikaanse ortlieden uit de historie eeuwig n obstakel zou blijven. En on- igs in Parijs werd die theorie op- euw bevestigd. John McEnroe ig weer eens volledig door het :k en kan na zijn vrijwillige, tij- lijke terugtreden eerder dit jaar nnenkort gedwongen voor enige ;ken uitblazen. Waardoor de swyorkse advocatenzoon begin luari in zijn eigen woonplaats >ta bene één van de belangrijkste enementen, het masterstoernooi, 1 moeten missen. Tenzij de ten- sraad, een overkoepelend li- aam, McEnroe clementie ver- ïnt. Maar dat lijkt onwaarschijn- k. Daarvoor heeft de nukkige merikaan al te veel krediet ver- eeld sinds hij zijn entree maakte het mondiale circus. 1977 meende de internationale ten- swereld nog dat met John McEnroe ■chts een groot tennistalent kon wor- n begroet. De toen achttienjarige New- jrker dwong op Wimbledon bewonde- ïg af door vanuit het kwalificatie-toer- ioi de halve finales te bereiken. Ook cEnroe wekte aanvankelijk sterk die indruk. Hij toonde zich een wat nerveu ze jongeman door, plukkend aan zijn toen nog weelderige haardos en bijna voortdurend neerwaarts kijkend, zijn spectaculaire opmars van commentaar te voorzien. Maar McEnroe bleek een wolf in schaapskleren. Al snel na die entree in de publiciteit en zijn sprong naar de we reld-elite toonde McEnroe zijn ware aard. De man, die met zijn racket tot de adembenemendste activiteiten in staat was, bleek over een merkwaardige her- senkronkel te beschikken die hem bij tijd en wijle deed uitbarsten als een Ve suvius. In zijn jacht op erkenning en zijn strëven naar de grootst mogelijke perfec tie in zijn sport kon McEnroe al of niet vermeende fouten van anderen niet ac cepteren. Dan barstte hij uit en wee de gene die zich het mikpunt wist van zijn eerste schimppartijen. Die wist zich ook nauwelijks raad met zijn figuur. V erontwaardiging Maar gaandeweg sloeg de verbazing van officials om in verontwaardiging. En on danks het feit dat sommigen vinden dat voor een fenomeen wellicht andere wet ten mogen gelden dan voor een door snee-figuur, zijn er immer grenzen. En die overschreed McEnroe regelmatig, ondanks het feit dat hij door zijn spel reeds als unicum kon worden aangeduid en er rond zijn partijen altijd een be paald verwachtingspatroon of liever spanningsveld bestond en bestaat. Bij partijen van McEnroe gebeurt altijd wel wat, was de opvatting van het publiek, overal ter wereld. En de met sporttalent gezegende maar met een curieuze karak terstructuur begiftigde Newyorker stelde zijn aanhang nooit lang teleur. Begin au gustus maakte John McEnroe zijn ren tree in het toernooitennis. En hoe. Hij zegevierde direct in Stratton Mountain en liet op deze triomf meteen drie ande re overwinningen volgen, in San Fran cisco, Los Angeles en Scottsdale. McEn roe was terug en de tennisfans waren blij. De kort voor zijn sportieve terug keer met Tatum O'Neal in het huwelijk getreden vedette leek ook zijn nukken en grillen beter onder controle te hebben. Zoals hij trouwens had beloofd. Maar het ging al snel weer mis. Waaraan ook zijn nieuwe trainer - de al sinds zijn jeugd met hem werkende Tony Palafox werd de laan uitgestuurd en opgevolgd door de onbekende Paul Cohen - ken nelijk niets heeft kunnen veranderen. Tijdens het toernooi van Flushing Mea dow, waar McEnroe zijn poging om zijn „revival" luister bij te zetten schipbreuk had zien lijden door een nederlaag in de eerste ronde tegen Paul Annacone, trok hij zijn door velen zo gevreesde mond weer eens open. Het leverde hem een boete van 4000 dollar op. In San Fran cisco kréég hij het weer aan de stok met Wim Comello heeft alle ver trouwen in de overkapte ijsbaan. Het Thialfstadion is bijna klaar. In februari worden de openings wedstrijden gehouden. „Het zal zeker niet zo zijn, dat de baan dicht gaat voor evenementen". Maar het middengedeelte van de baan is bijvoor beeld bij uitstek geschikt voor andere sporten zoals volleybal, korfbal (Europa- Cupfinale?), zaalvoetbal, turnen en der gelijke. „Ik heb al wat contacten gelegd met oud-collega's uit andere takken van sport", stelt Comello. Uitgangspunt van de Thialf-directie is dat de exploitatie van de baan minimaal kostendekkend moet zijn. „Maar ik kan me voorstellen dat de baandirectie op een gegeven mo ment rekening houdt met andere zaken, ook al zijn die niet altijd kostendekkend. De organisatie van wedstrijden voor ge handicapten bijvoorbeeld, die jaarlijks op Thialf plaatsvinden". Tweede keer Het is overigens de tweede keer dat Co mello een nieuwe ijstijd in Heerenveen mag meemaken. Hij was namelijk ook lid van het bestuur dat de totstandko ming van de kunstijsbaan in Heeren veen in 1969 verwezenlijkt zag. „Eerst kwamen er kunstijsbanen in ons land, en daarna werd hier en daar wel eens ge sproken over overdekte stadions. Zo wil de Den Haag ook overdekken, om op die manier de klimatologische omstan digheden door de ligging aan zee de baas te blijven". Voor perschef Jan Heida is het een uit gemaakte zaak dat juist door de over kapping alle buitenlandse ploegen Heer enveen in hun trainingswerk gaan opne men („Van Noorwegen, Canada en Frankrijk zijn er al definitieve toezeggin gen"). Maar niet iedereen vindt de over dekte baan een ideale trainingsplek. Met £ckuc0otiaotit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25