IOK geeft tegenwoordig niets meer weg udoka Laurens van As erug van weggeweest ilLENTVOLLE REMCO ROEST GELOOFT IN KAMPIOENSCHAP Onder redactie van Gert-Jan Onvlee r$ÖRT CcidócOotvtotit ZATERDAG 8 NÓVEMBER 1986 [DEN Nadat zesvou- Nederlands kampioen Laurens van As twee geleden bewust voor Jpleiding aan het CIOS gekozen, wist hij dat jodoën op topniveau het tweede plan zou nen. „In 1984 ben ik wel Nederlands kam- m geworden in de sse tot vijfenzestig kilo werd ik éerste op de n Nederlandse kampi- ischappen in 1986", it Van As toe, „maar ik eg niet genoeg vrij van ooi om ook op het in- lationale vlak nog een ordje mee te kunnen eken. Trouwens, als je het CIOS meer dan ntig procent van de ten verzuimt, blijf je en. Ook was het de ste twee jaren vaak zo, j ik op school bijna de e dag had gesport en i al moe aan de judo- Ining begon". nen twee jaar haalde Van die zijn carrière bij sport- tol Van Houdt in Leider- begon, echter al zijn ten ens en zodoende kon hij in ustus aan zijn derde en ste ClOS-jaar beginnen, laatste jaar hoef ik nog ir anderhalve dag in de k naar het CIOS. In de van de week loop ik stage het .judodorp" Hoogvliet, Chris de Korte. geef ik judoles, aerobics mij is dit natuurlijk een |le situatie vooral omdat ik steeds voor het clubteam Hoogvliet uitkom. Ik ben in de gelegenheid om hard te trainen, ongeveer vijftien twintig uur in de week, en ik voel me conditioneel weer erg sterk. Maar het belangrijkste is dat ik er zelf weer voor de volle honderd procent achter sta", meldt de 21-jarige Leide- naar die al in het bezit is van de derde dan. Terug Toch nog even terug in de tijd. Oktober 1985. Van As won on danks alle „studieperikelen" het door Anton Geesink geor ganiseerde AB-toernooi in Til burg waar alle groten op de mat kwamen. Daar was ook een ploeg uit Japan en toen de technisch sterk judoënde Van As in de kwartfinale een Ja panner versloeg, vestigde hij de aandacht van de Japanse coach op zich. Het gevolg was dat er nog geen twee weken later een uitnodiging door de brievenbus van huize Van As gleed met het bericht dat er voor hem een ticket klaar lag naar het land van de rijzende zon. „En dat was natuurlijk een éénmalige kans", vervolgt de judoka, „die ik niet af kon slaan. Gelukkig kreeg ik er vijf weken vrij voor omdat ik in de periode ervoor al mijn tentamens had gehaald. Met Leiderdorper Robbert van der Vlist, die ook was uitgenodigd, ben ik toen naar de Tokai uni versiteit geweest. Het was een schitterende ervaring om daar te mogen trainen met alle Ja panse topjudoka's waaronder wereldkampioen Yamashita. We hebben daar behalve een bezoek aan Tokio vier weken keihard getraind en ik hoop daar de komende weken de vruchten van te plukken". De komende weken kan de Leidenaar alweer aan de bak want over veertien dagen moet hij, ondanks het feit dat hij al twee jaar geen Neder lands kampioen meer is, toch met de Nederlandse selectie mee naar Parijs om acte de présence te geven in een drie- iandenwedstrijd. De Neder landse ploeg is daar dan de te genstander van Frankrijk en Japan. Dat Van As een plaats in die selectie toegewezen ge kregen heeft, komt omdat hij de huidige kampioen in de klasse tot 65 kilo, Jo Gevers, reeds tweemaal versloeg. Overwinningen die voor bondscoach De Korte belang rijker bleken dan de nationale titel. Prestatie Kort na z'n Franse trip pro beert de ClOS-student op 30 november voor de ploeg van Hoogvliet een goede prestatie te leveren. Met Leo van Oos ten, Marcel Roos, Martin Scho- newille en Robbert van der Vlist, die net als Van As Ne derlands kampioen zijn ge weest of nog zijn, vormt de man uit de Merenwijk het team van Hoogvliet dat zal proberen het Nederlands kam pioenschap voor clubteams in de wacht te slepen. Toch lijkt het wel of Van As al met zijn gedachten bij het in dividueel Nederlands kampi oenschap zit. „Ik probeer in derdaad in maart '87 weer na tionaal kampioen te worden in mijn categorie", vertelt de Lei denaar. „Vooral omdat ik het nu twee jaar niet ben geweest, maar ook omdat de eerste twee van het Nederlands kam pioenschap automatisch wor den geplaatst voor de Europe se kampioenschappen. Een kwalificatie waarvan je als ju- doër, ook als je jezelf de sterk ste weet, nooit zeker bent: „Elk toernooi is weer anders en als je maar één foutje maakt lig je al plat en is het over". LOUIS HOOGENDOORN Vercrosssing Een veld rit is pas echt een veldrit als de deelnemers zeer regelmatig van de fiets af moeten. Dat gegeven is van zelfsprekend ook bij de uitzet ters van de in de loop der ja ren traditioneel geworden Nieuwkoopse veldrit bekend. Vandaar dan ook dat het par koers in Nieuwkoop zondag nogal wat (on)natuurlijke ob stakels kende. Subtiel over het te berijden pad gedepo neerde bomen, bijvoorbeeld, die er voor moesten zorgen dat de heren coureurs de be nen even konden strekken. Een opzet die bij de meeste veldrijders best hielp. Die stapten netjes af, over (de balk) en weer op (de fiets). Een select groepje deelnemers echter, werkte absoluut niet mee. Dat weigerde af te stap pen. maar nam de hindernis fietsend. Sprong derhalve niet met de fiets in de hand, maar met de fiets onder het zitvlak en tussen de benen geklemd over de boomstam. Een in acrobatisch opzicht knappe prestatie, maar absoluut niet passend in het traditionele veldri t wereldje. De insiders waren het er later dan ook over eens. De vercrosssing was ook aan de Nieuwkoopse veldrit niet voorbijgegaan Kansloos De badmintontopper tussen Vlietwijk en Flair zal morgen erg snel afgelopen zijn. Ten minste, dat is de in beide ploegen heersende verwach ting. De twee kampen denken geen enkele moeite te zullen hebben met de tegenstander om zodoende de eerste helft van de competitie op een fraaie manier af te sluiten. Buddy Pangemanann: We hebben afgelopen zondag ver loren van de aanstaande kam pioen, maar speelden zo goed dat ik niet denk dat Flair eni ge kans maakt. We verplette ren ze gewoon". In het Flair- kamp wordt smalend gerea geerd op die opmerking en wordt verwezen naar de uit slag van vorig jaar. Flair Ver raste toen immers met een 7-4 overwinning. „En waarom zou dat morgen niet weer mo gelijk zijn?". We houden u op de hoogte. Attractief Uit de fotografische serie „Korfbal, goed voor u" bij deze een beeld van de korf balderby tussen Zuiderkwar tier en De Danaïden. U ziet het, korfbal zoals het moet worden gespeeld. Snel, flit send en creatief. Kortom: at tractief. Voor deelnemer, toe schouwer en fotograaf. Molentjes Over korfbal gesproken. Tij dens de wedstrijd tussen TOP en Pams besloten de bezoe kers (met nog zeven minuten te spelen) „molentjes te gaan draaien". Pams speelde vanaf dat moment dus de bal rond, zonder daarbij ook maar een moment de korf van TOP te bedreigen. De stand was op dat moment 7-7 en Pams vond dat een mooie uitslag, vandaar. Nu wilde het toeval dat het Sassenheimse twaalftal vrede kon hebben met deze deling. Met Pams behoort ook TOP tot de eerste vier van hun overgangsklasse en die eerste vier teams promoveren aan het eind van het seizoen naar de hoofdklasse. Dus liet TOP het team van Pams rustig haar gang gaan. Waar in soortgelijke gevallen nog wel eens fanatiek en geïrriteerd wordt gejaagd op de door de opponent vastgèhouden bal, volgden de Toppers de bal nu rustig en op afstand. Molentjes (2) Dat nu, ging de scheidsrechter te ver. Drie minuten voor tijd besloot de goede man het duel dat geen duel meer was (we gens „werkweigering") te sta ken. De strafcommissie van het Korfbalverbond mag zich nu over de zaak buigen en zal in al haar wijsheid ongetwij-' feld besluiten dat het treffen moet worden uitgespeeld als de uitslag aan het eind van de competitie nog van belang is. Indien beide teams dan nog steeds aan een puntendeling voldoende hebben, kunnen Wij van Hutspo(r)t die straf commissie verzekeren dat er in die stand geen verandering meer zal komen. Nee hoor. Zolang de korfbal- wereld niet tot het besef komt dat „molentjes draaien" in an dere sporten als ..wangedrag" wordt gezien, zullen de wie ken gewoon blijven gaan... Water Nu we het toch over gestaakte wedstrijden hebben: ook het voetbalduel tussen FC Lisse 9 en Bernardus 8 haalde zondag het einde niet. Er waren al wat balperikelen geweest en Attractief... toen wéér een nieuwe bal wéér buiten bereik van de 22 goedwillende spelers in het water belandde, hield de club man in het zwart het voor ge zien. „Gestaakt wegens ballen in het water", zo moet de om schrijving van de beste brave man ongeveer hebben geluid. En dat is dus zo ongeveer het mooiste wat Wij van Hut- spo(r)t ooit hebben gehoord. Daarom, nog een keer: „Ge staakt wegens ballen in het water". Echt schitterend. Geprolongeerd Geprolongeerd, wegens enorm succes: de trots van de Leidse Boshuizerkade, hèt bord van LFC... Amper had onze fotograaf vo rige week zijn hielen gelicht of noeste geelzwarte werkers zorgden ervoor dat het bord het bord weer was. Klasse na tuurlijk, je wordt er als club immers wel op aangekeken als er zo'n bouwval op je ter reinen te bezichtigen valt. Alleen, helemaal af was het afgelopen zondag toch nog niet. Wij van Hutspo(r)t be doelen maar: was het zilveren molenduel tussen Roodenburg en Lugdunum niet verscho ven naar een nog niet beken de datum ergens in 1987? ens van As: judo nu weer op eerste plan. 'J)EN Net zoals vo- eilaar rond deze tijd ziet bi situatie er prima uit de ereklasserugbyers DIOK. Het enige ver is dat de ploeg van jenmalige trainer Mi- Patrick nog geen verliespunt had. Nu Je De cruciale partij te- 1 lijstaanvoerder Castri- ging inmiddels met verloren. Toch lijken Sjvaargewichten uit de nu meer kans op de titel te maken, verschillende rede- G^Eén van die redenen de motiva- derhalve ook iat het van het Roest, „wij" als ant- Ld klaar heeft, wan- Ïhem de vraag wordt •ld welke ploeg er het eind van de race pioen zal zijn. 5( ntwoord van Roest is ty- id voor de ploeg. Want na H genvaller van de vorige n ang is er sprake van een io i naar de titel, die zijn ga niet kent. En die voor al oorklinkt in de harde i.die met name de minde re goden nogal eens voorge schoteld krijgen van de Mors- bewoners. DIOK geeft tegen woordig niets meer weg. Er is vorig jaar natuurlijk veel ge leerd, toen na de eerste slipper bij NFC er zelfs van ploegen als Etten-Leur werd verloren. Nu gebeurt dat niet meer. Een volgende en misschien wel de belangrijkste reden voor de goede prestaties van Leiden's rugbytrots is de driekwartlijn. Die is nooit slecht geweest, maar was toch ook maar zel den van het huidige gehalte. Hoog niveau Het was al bekend, dat de „voorwaartsen" (lees: kracht mensen) van Leiden ijzersterk zijn, maar een snelle en flexi bele driekwartlijn van echt hoog niveau, die is er pas van af dit seizoen. Remco Roest is er eveneens pas bij vanaf deze editie. De 19-jarige voormalige fullback werd door trainer Snijders tijdens het Bechet- toernooi (traditionele opening van het rugbyseizoen) voor het eerst ingezet om de basisplaats op vleugel (wing) niet meer af te staan. Is hij het geheim van de „nieuwe' driekwartlijn? „Nee, bijna alle spelers waren er al, maar Theo Snijders heeft alleen de juiste samenstelling gevonden", blijft de benjamin in de groep bescheiden. Zaak is wel, dat met Roest en het uitstekende centerduo Dick Berghout en Gidion van de Born de drie belangrijkste try- drukkers zijn genoemd. De werktuigbouwkundeleer- ling van de MSG erkent, dat er flink gescoord wordt „uit de lijn" en zoekt daarin zo moge lijk nog meer motivatie: „Van mijn maatje uit het tweede, Erwin Broug, krijg ik voor elke try een pul bier, die we opsparen en samen aan het einde van het seizoen opdrin ken". Maar ook met de van Rotterdam overgenomen Berg hout is er sprake van een on derlinge strijd: „Hij staat voor, dat klopt, maar daar komt nog zou hem kunnen opbreken". Roest blijft wijzen op de spor tieve band, die de DIOK-spe- lers met elkaar hebben. En dat vermengd met een brok realis me. „Want je krijgt echt wel te horen, wat je fout doet. Bij voorbeeld in de „derde helft" (het uurtje „nat" nababbelen in de kantine)". Coach Snij ders benadert zijn spelers meestal niet individueel. „Wij worden als „lijn" apart geno men. En zo hoort het ook. Trouwens, je weet heus wel, dat je een rund bent, als je die bal uit je handen laat vallen. Daar hoeft een trainer je niet op te wijzen". Twijfel Roest is helemaal gek van rug- 5 winger van DIOK Remco Roest: „Theo Snijders heeft de juiste samenstelling gevon- by. In het tweede maakte de Merenwijker vorig jaar een ramptijd door. Uitsluitend om dat hij na een blessure te snel de wei weer instierde en prompt weer een nieuw kwet suur opliep. Die kans krijgt hij in het keurkorps niet meer. Pieter Korver en Dick Altink, beide speler/fysiotherapeut, houden Roest's zwakke linke renkel in de gaten èn warm. Er zijn gevallen bekend van vrijgezelle rugbyers, die voor hup sport kozen, toen zij door, vrouwlief voor die keus wer den gesteld. Roest verkeert in hevige twijfel, als hem dezelf de vraag wordt voorgelegd: „Gelukkig zal Coke (zijn vriendin) me niet voor het blok zetten, ze gaat zelfs mee naar uitwedstrijden". Het bereiken van het eerste team was een streven voor hem, zoals sommige spelers nog altijd een voorbeeld zijn voor de 71 kilo wegende vleu gelspeler. Kees Koemans is er bijvoorbeeld zo een: „Het geeft je echt een kick om met zo ie mand te spelen. Hij heeft zo veel kracht en routine. Ik heb Kees liever bij me dan tegen me". Ook geeft Roest goed aan, wat hij in Snijders be wondert: „Het rommelige is er uit. Er is veel meer lijn en overzicht in de ploeg gebracht. Bovendien heeft Theo een ge zonde kijk op het rugby. Hij is tegen het kicken vanuit het ei gen 25-metergebied en ziet lie ver opbouw. Bovendien wor den er sinds zijn komst minder „mollen" (spontane scrums) gemaakt. Die houden het spel maar op. Hij propageert dus snel en beweeglijk rugby". Gedumpt Internationaal heeft Remco Roest bij de colts (16 tot 18 jaar) ook al iets gedaan. Maar daarover laat hij zich weinig lovend uit. Hij verving de ge blesseerde fullback Mats Mark van Castricum een wedstrijd of vijf in Jong Oranje. „Wat goed ging, maar vlak voor een trip naar Engeland werd ik gedumpt. Daar baal ik nog steeds van". Talent zat dus en nog jong genoeg om een glan- zende rugbycarnère voor zich te zien liggen. Tenminste, als Coke het ook göed vindt. Voorlopig is hij in ieder geval van plan zijn belangrijkste ri vaal voor een basisplek op de wing, Rob Kamp, van zich af te houden. Om met DIOK op het tweede kampioenschap af te stevenen. Want zoals DIOK nu speelt, is die kans zeker reëel. Den Haag en Hilversum zijn al vier punten achterop de runner-up geraakt. Alleen Castricum staat door dat onfortuinlijke verlies in De Mors nog boven de Leidenaars. „Maar die pak ken we in Castricum wel. Het zal wel moeten, want wij wor den kampioen", besluit de overtuigde Roest zijn betoog. TJEERD SCHEFFER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17