Dpen Huis krijgt gratis over De Wip Actie tegen Zuid-Afrika lomputers voor asisscholen l|tden omgeving Windlust rot weg )LLEGE VAN B EN W TER AAR: Onderscheiden Geen kappen op drive-in woningen I Het Zondagsblad is uitgeput Nog een dikke maand en dan zit voor het „Geïllustreerd Zondagsblad" het jaar 1916 er op. Dat betekent overi gens ook, dat deze rubriek op 31 december 1986 na een jaar of vier „gedraaid" te hebben aan het einde van haar Latijn zal zijn. Met andere woorden: we zijn door de voorraad Zondagsbladen van zeventig jaar geleden heen. Uit tal van reacties heb ik inmiddels begrepen, dat voortzetting van deze kijkjes op „die goeie ouwe tijd" op prijs gesteld zou worden. Dat kan, maar dan zou ik hulp van de kant van onze lezers en lezeressen moeten krijgen. Wellicht is er hier of daar nog iemand die ons aan een Zondagsbladjaargang 1917 kan helpen en deze in bruikleen een jaartje wil afstaan. Maar de spoeling schijnt erg dun te zijn. Mocht de toevoer even tueel stokken, dan denk ik een decennium te smokkelen en de twintiger jaren bij de kuif te pakken; van die „roaring twenties" zijn namelijk wel jaargangen be schikbaar. Enfin, ik merk het wel. Degene, die een jaar gang wil afstaan, kan me telefonisch bereiken: 071- 122244. In elk geval vast dank voor de medewerking. r acht premie-D woningen in Lisse ;E Er komen nog acht premie-D-woningen in Lisse. »i burgemeester G.J. van der Kroft gistermiddag bij het van de eerste paal van 13 premie-D-woningen aan de ivstraat. Deze acht driekamer-appartementen komen te op de hoek van de Gladiolen- en de Kanaalstraat, staan nu een vervallen woonhuis en een voormalige lerwerkplaats. De appartementen zullen zo'n 110.000 t koslen. emeente gaat de Nieuwstraat bovendien een grondige apbeurt geven. Het plan daarvoor moet in januari '87 zijn. Zodra de huizen zijn opgeleverd, kan het werk start gaan. Naar verwachting is dit in juni '87. De 13 ngen aan de Nieuwstraat zijn alle verkocht. „Er bestaat veel belangstelling voor dit soort huizen. De vraag treft altijd het aanbad", aldus Van der Kroft. woningen aan de Nieuwstraat zijn de eerste premie-D- ngen in Lisse. Ze kosten rond de 130.000 gulden. Van edrag is al een overheidssteun van 20.000 gulden afge- OudMOowumt ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 PAGINA 15 WASSENAAR De molen De Windlust in het centrum van Wasse naar dreigt langzaam te vergaan. Gebleken is dat de hekken en de overige delen van de tuigage van de molen ernstig aangetast zijn door houtrot. Het vervangen van de tuigage dient volgens de ge meente op zo kort mogelijke termijn te worden uitgevoerd omdat bij het draaien van de wieken loskomende onderdelen van het tuigage gevaar kunnen opleveren voor de omgeving. Tot nu toe hebben er zich nog geen ongelukken voorgedaan. De kosten voor deze ingrij pende opknapbeurt worden op ruim 20.000 gulden geschat. Windlust werd in 1406 gebouwd en brandde in de 19de eeuw geheel af, waarna herbouw volgde. Van 1826 tot 1961 was de molen in eigendom van de familie Mansveld. De molen werd in de laatste jaren bemand door enkele vrijwilige molenaars onder leiding van een hoofdmolenaar. Op zaterdag en zondagen wordt er nog ouderwets meel gemalen dat door twee Wassenaarse bakkers wordt afgenomen en verwerkt tot speciaal ambachtelijk brood. Drie weken geleden werd de speciale verlichting van de molen ontstoken waardoor Windlust in de avond uren een waar toeristisch plaatje is geworden. Logboek rijders LPG overhandigd ALPHEN AAN DEN RIJN Het eerste exemplaar van het logboek voor LPG-rijders is gisterochtend in het Alphense vogelpark Avifauna overhandigd aan de directeur van de Rijksdienst voor het wegverkeer, de heer C.K.A. Aangenend. Het boek is uitgegeven door het bestuur van de AGIS, vereniging van autogas-inbouwspecialisten. Het boekje bevat informatie voor de consument over LPG-in- stallaties. In het logboek komen onder meer aan de orde, het omgaan met de LPG-installa- tie, het onderhoud, de service en garantie, het tanken in binnen- en buitenland, de keuring en de wegenbelasting. Nieuwe eigenaars van een LPG-installatie krijgen voortaan dit log boek uitgereikt. Lezing over moerasgebied LEIDSCHENDAM De Oostvaardersplas- sen vormen maandag 10 november het on derwerp op de maandelijkse bijeenkomst van de Leidschendamse afdeling van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Plaats van handeling is het Dienstencentrum Dui venvoorde aan de Graaf Willem de Rijke laan. Aanvang 20.00 uur. Spreker over het gebied is drs. F. M. W. Vera, wetenschappe lijk medewerker bij Staatsbosbeheer. Door de drooglegging is bij de Oostvaardersplas- sen Nederlands grootste en nieuwste moe rasgebied ontstaan met grote aantallen planten en dieren. Vooral voor water- en rietvogels uit heel Europa is het een be langrijk broedgebied geworden. AAR De gemeen- 'er Aar stelt sportzaal Wip gratis ter beschik- voor het jongeren- rum van de Stichting n Huis. Dat heeft bur- eester P. Verhoef gis- vond bekend gemaakt ins een overlegavond de omwonenden van tzaal De Wip. i iat het college aan het ge- k van De Wip door het srencentrum allerlei voor- ;1 rden wil verbinden, ko- B en W de Stichting op manier enigszins tege- Zo zal volgens het voor van het college het jonge- worden verleend, behalve bij speciale gelegenheden. „Wan neer wij Open Huis een gratis gebouw geven, hoeven de gel den voor de huur niet uit de verkoop van bier te komen om de exploitatie sluitend te krij gen", legde Verhoef uit. „Een duur gebouw met daarbij nog beperkingen, zou wellicht het faillissement van Open Huis betekenen". Daarbij komt dat het bestuur van Open Huis in De Wip extra op hun daden gecontroleerd zullen worden. Het bestuur van de Stichting Open Huis, dat in eerste in stantie enthousiast reageerde op de eventuele verhuizing naar De Wip, is daar inmid dels enigszins van teruggeko men. Mede naar aanleiding van de weerstand die er bij de omwonenden leeft, zien zij er zelfs liever van af. Burgemeester Verhoef zette gisteren alle plannen die het college op het gebied van de sportvoorzieningen en jongere- nactiviteiten heeft nog eens voor de bewoners op een rijtje, die in groten getale in het ge meentehuis waren versche nen. Zoals bekencf heeft het college het plan opgevat om een nieuwe sporthal op het NAL-terrein te bouwen, het jongerencentrum van de Ring dijk naar sportzaal De Wip te verplaatsen en daar ook de bi bliotheek in onder te brengen. Eventueel zouden ook nog een fitnesscentrum en kantoor ruimte in De Wip gevestigd kunnen worden. De omwonenden bleven „vier kant tegen" de komst van het jongerencentrum naar De Wip. Zij vrezen vooral overlast van alcoholmisbruik en ge luidshinder van gaan en ko mende bezoekers. Daarbij vin den zij niet dat de behoefte aan uitbreiding van sportac commodaties in Ter Aar vol doende is aangetoond. De burgemeester benadrukte dat geluidsoverlast van binnen het gebouw afdoende door iso latiematerialen voorkomen kan worden. Volgens hem is in goed overleg met het be stuur van Open Huis ook de hinder van aankomen en ver trekken van bezoekers tot een minimum te beperken. Op een uitspraak, dat het het jonge rencentrum alleen activiteiten organiseert voor jongeren van 8 tot 14 jaar en derhalve alco holgebruik niet van toepassing is, kwam Verhoef terug. „Het Open Huis is voor de leeftijds groep van 8 tot 80", corrigeer de hij. „Het diepe wantrouwen dat wij ten opzichte van het colle ge koesterden is vanavond niet weggenomen", vertolkte de heer Dekker de gevoelens van de meeste aanwezigen. Hij kondigde dan ook aan dat hij vastbesloten een beroepsproce dure aan te spannen en deze tot aan de Kroon door te zet ten. Mevrouw van Houten (rechts) en de heer J. Zuidhoek (derde van rechts) zijn gisteravond in Noordwijk onderscheiden door pas toor W. Klein (derde van links). Mevrouw van Houten is al 25 jaar penningmeesteresse van het St. Jeroenskoor uit Noordwijk. Zij werd onderscheiden met het Parochiële Grootkruis. De heer Zuidhoek is al 25 jaar lid van het koor. Hij ontving de St. Gregori- us medaille uit handen van pastoor Klein. De onderscheidingen werden uitgereikt tijdens de St. Caecilia feestavond. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllliliii NIEUWKOOP Het col lege van B en W van Nieuwkoop wil de moge lijkheid voor het plaatsen van kappen van de drive- in woningen aan de Ken- nedylaan achterwege la ten. Hiermee komen zij voor een deel tegemoet aan de bezwaren van om wonenden. B en W ver woorden dit in een raads voorstel om het bestem mingsplan „Rondom Ken- nedylaan" vast te stellen. Het gaat om de nieuwe wijken Bouwlust en Riet landen die al enkele jaren geleden zijn gerealiseerd. Tegen het vaststellen van het plan waren zestien be zwaren binnengekomen. Dertien daarvan waren gericht tegen de mogelijk heid van het plaatsen van kappen op drive-in wonin gen tot een hoogte van elf meter vijftig. De bezwaar makers vrezen dat wan neer er dergelijke voorzie ningen komen, het uitzicht onaanvaardbaar wordt aangetast. Daarnaast den ken zij zoveel schaduw van de gevaartes te onder vinden, dat zij geen zon meer in hun tuinen krij gen. Ook komen B en W tege moet aan de bezwaren van de Rabobank die in ooste lijke richting wil uitbrei den met vijftien meter. Het parkeerterrein zou dan in zuidelijke richting verplaatst moeten worden. LEIDEN In het kader van de actie „Leiden steunt Zuid-Afri kaans Verzet" worden tot en met zaterdag 15 november een aantal activiteiten tegen de apartheid gehouden. Vandaag werd bij een aantal Shellstations in Leiden betoogd tegen de banden van Shell met Zuid-Afrika. i Het Vrouwenwerk van het Leidse Volkshuis vertoont woens dagochtend vanaf half tien voor vrouwelijke belangstellenden de film „Last grave at Dimbaza" aan de Apothekersdijk. 's A- vonds vanaf half negen wordt de film gedraaid voor iedereen. Donderdag 13 november wordt in het Leidse Volkhuis een the ma-avond gehouden over Zuid-Afrika met sprekers, muziek, dans en informatie-stands. Het Leidse Volkshuis vormt vrijdagavond ook het decor voor de start van een grote campagne, bedoeld om de komende maanden geld in te zamelen voor drie projecten: steun aan de Zuid-Afri kaanse bevrijdingsbeweging ANC, aan de mijnwerkersvakbond NUM en aan een vluchtelingenkamp. De manifestatie begint om acht uur. Aanwezig zijn onder anderen Martin Schoon van het ANC en de band The Clue. De actie wordt zaterdag afgesloten met een demonstratie op het Hofplein in Rotterdam tegen de betrokkenheid van Shell in Zuid-Afrika. Om 12 uur verzamelen de Leidse demonstranten zich in de hal van het station. Onder redactie van Ton Pieters gasmakers en de zoek- en het „Geïllu- treerd Zondagsblad" van za- erdag 11 november 1916 liet Ie nieuws- en weetgierige ibonnees van de Leidsche Want „eenige prachtexem plaren" daarvan in beeld zien - enfin, „de gasmakers en oeklichten behooren tot de neest onontbeerlijke en meest 'oorname hulpmiddelen in ten modernen oorlog. Wat al uitvindingen van of voorwerpen, lie moeten medehelpen om te meest mogelijke menschen p de meest practisch-mogelij- wijze te vermoorden, wer en er sinds het uitbreken an dezen oorlog niet gedaan! al voortbrengselen van e moderne techniek, die roeger in het groote rader- 'erk van het menschelijk ïechanisme meewerkten tot eil van het menschdom, 'erden in dezen oorlog ienstbaar gemaakt aan den erblinden volkerenhaat om atzelfde menschdom uit te Hoeveel is er bij vroe- er vergeleken veranderd! In roeger tijden had de infante- zijn geweer en bajonet, de zijn paard en sabel, e artillerist zijn eenvoudig anon; en het arsenaal van een leger was een pakhuis met maar zeer weinig ver scheidenheid. Op de hoogte te blijven met het gebruik van de toenmalige strijdmiddelen kostte weinig inspanning". Het leek wel, of het Zondags blad nog wel wat zag in die „ouderwetse oorlogvoering van weleer". Maar schijn be driegt, zullen we maar zeg gen. Immers, veeleer bedien de de Zondagsbladredactie zich van „cynische" opmer kingen ten aanzien van de broedermoordpartij. De schrij vende heren wilden helemaal niet meer terug naar de toe standen van Waterloo, of de Krim, of de Frans-Duitse oor log van 1870-71, of de volgen de Balkanoorlogen, die je met loden soldaatjes en paardjes, met muzikantjes en wat prik keldraadversperringen, zand- zakjes en blikken kanonnetjes als speelgoed zó zou kunnen reconstrueren. Integendeel, het Zondagsblad was heilig verontwaardigd, maar niettemin vond het vertier in het maken van pakkende bij schriften „bij onze platen" en „schitterende kiekjes" van slagvelden. Maar verder was het allemaal „voor koningin en vaderland; die sjako past ons allemaal". En als de huzaren met hun kolbakken op „de blauwe mantels lieten zwieren, rètte- ketet" ging er toch nog wel, anno 1916, iets door onze grootouders heen. Maar het was wel „geheel anders" ge worden, „in den tegenwoordi- gen tijd, nu de wapens en de daarbij noodzakelijke instru menten voortdurend verande ren". „De militaire wetenschappen passen zich aan bij den voort- durenden vooruitgang der techniek. Wanneer de natuur kundige, de scheikundige of de technicus een uitvinding doet, dan moeten er militaire specialisten klaar staan om te onderzoeken of van die nieu we vinding ook gebruik ge maakt kan worden tot invoe ring van nieuwe of verbete ring van bestaande instru menten. Hoeveel nieuwe din gen zijn er bij gekomen! Zoek lichten, vuurpijlen, mijnwer- pers, handgranaten, loopgra ven-periscopen, hyposcopen, mitrailleuses (bespannen met honden, gebonden op paarden en gedragen door manschap pen); kanonnen van reusach tige afmetingen, die uren ver schieten en met één schot ge- heele forten in elkaar doen gramma's, zoals een tekstver werker, een tekenprogramma, de eenvoudige computertaal logo en speciale leerprogram ma's voor de basisschool. Het gaat om een speciaal aanbod van Philips Nederland voor de basisscholen. Verden zijn de scholen gelijk een jaar lid van de Stichting Philips Onderwijs Werkgroep. De gemeente Oegstgeest geeft in totaal 36.000 gulden uit aan het computeronderwijs in de gemeente. De Schoolbelei- dingsdienst Rijnland zal de on derwijzers begeleiden bij de invoering van de computers. De christelijke pedagogische academie (PABO) in Oegst geest is tevens regionaal steun punt informatica en stelt na scholingsfaciliteiten beschik baar. Overigens wordt van de onderwijzers wel verwacht dat ze zich verder zelfstandig in het gebruik van de computer zullen bekwamen. WAT ER BIJ HOORT: „Engelsche patrouillerijders met gasmaskers, de nieuwste oorldgsmonsters van onzen tijd". PROOST: „Waarvoor een granaathuls al dienen kan. Als drink beker worden ze óók al gebruikt!" storten; vliegmachines, lucht schepen en allerlei werktui gen en instrumenten die die nen om deze te vernielen en af te weren; gas-, brand- en rookbommen en instrumen ten om brandende vloeistof fen te spuiten. In één woord: alle denkbare moordtuigen". Ook toen al; minder dan een halve eeuw verwijderd van het nucleaire tijdperk. BRANDNETELS: „De brandnetel-industrie in Düitschland. Onwetendheid of kwaadwilligheid heeft onlangs de bewering gelanceerd, dat men in Düitschland tegenwoordig zelfs al...brandnetels eet die in groote bossen worden ingezameld. Echter, de brandnetels dienen om er stoffen van te maken! Hier ziet men het uitzoeken en pletten der „wol", die nu wordt gesponnen tot draden om er stof van te maken". Duitsland heeft altijd al succesvol gepionierd op het gebied van „Ersatz" En daar heeft 't lange tijd mee moeten doen... Onder redactie van Ton Pieters. STGEEST Vertegen- digers van de basisscho- n Oegstgeest werden gis- iddag op het gemeente door de gemeente in de won van wethouder me luw Blom-De Koek van euwen uitgerust met com- er-apparatuur. Het ging eren om computers voor en basisscholen voor open en bijzonder onderwijs uit itgeest. Hofdijckschool en de Joris Vitteschool kregen gisteren computer. Deze scholen ten reeds voor eigen reke- een computer aange- ift. Als tegenprestatie krij- deze scholen een vergoe- van de door hen gemaak- ;osten tot een maximum 4000 gulden per school. De ire scholen kregen voor >edrag een Philips MSX-2 puter met ingebouwde drive, een kleurenmoni- printer en enige pro- NIET TE GELOVEN: „Een geweldig Duitsch zoeklicht, aan de Russische gevechtslinies opgesteld". Geheel links, ter vergelijking, een dwerg die nauwelijks nog haam mag heb ben.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15