Omwegen 1 b Aan de Zoeterwoudse Weipoort wordt een dierenrijk geboetseerd Gangenstelsel muskusratten in Frederikskade blootgelegd Een lieve hond met niet zo'n gemakkelijk karakter ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986PAGINj Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt 1 mij telefonisch of schriftelijk vertellen jflB wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 IflH - 12 22 44 op t'oestel 10. Hoor Ton Pioirrs gevolgd tot tuinbouwlerares: ..Ik heb drie jaar lang les ge geven. maar ik had „ordepro blemen". zoals die in het on derwijs vandaag nogal wat voorkomen". Ze volgde privé beeldhouwlessen en werd al lengs „de hondenwereld inge duwd". De eerste tekkel „Het begon zowat met een tekkel die ik met liefde boet seerde. Toen leek het, alsof ie dereen een bronzen tekkel wilde hebben; ik maakte al leen maar tekkels, een tijd lang. Daar kwamen nader hand ook andere rashonden bij. Rond '60 had ik mijn eer ste tentoonstelling met vijf werkjes. Ik vond dat zelf prachtig. Beginnershoogmoed. Mijn Maecenas was Ridder van Rappard, destijds burge meester van Gorcum, waar we toen woonden. Hij bezorg de mij m'n eerste opdracht: een hond die vóór het station >p z'n baas zat te wachten. Dat was onze eigen hond, overigens; die zat daar toen op ons te wachten bij dat sta tion". Gerda van den Bosch, alias mevrouw Kuiper (terwijl Frits Kuiper vaak meneer Van den Bosch of Herr Bosch genoemd wordt, wat-ie best vindt) maakte aanvankelijk ook veel vogels en andere fi guurtjes, naaktmodelletjes ook, maar die vindt Gerda nog steeds moeilijk te kneden. Ook duiven heeft beeldhouw ster Gerda gemaakt, van klei althans. „We hadden zelf veel duiven thuis, maar dat wer den er zoveel dat je ze naar de poelier moest brengen. Je ging over lijken, als het ware. Dat was maar niets. Ach, we houden veel van dieren, heb ben er veel gefokt ook. Ten slotte kwam de hoofdmoot i opdrachten uit de hon denwereld. Men kent mij daar nu". Een „hond" wordt in het atelier van Gerda minutieus en naar het leven geconci pieerd. Man Frits werkt met een videocamera en legt de bewegingen van het dier vast. Bewegingen, die je ook stil kunt zetten, en zo kan een dier in elke stand bestudeerd worden alvorens Gerda met haar kneedbaar blijvende was (liever dan klei) aan de slag gaat. „Het voordeel van die opnamen is, dat je niet steeds zo'n hond in levende lijve er bij hoeft te hebben. Ér zijn veel mensen die hun hond, bij leven of na het verlies ervan, geportretteerd willen hebben. En zeg nu niet, dat iedere spa niel of Russische hazewind of Yorkshire er hetzelfde uit zien. Dat is niet waar. Iemand die zo'n hond vereeuwigd wil zien. weet dat zijn of haar dier „anders" is. En daar hou ik rekening mee". Bronzen tijden Het zijn bronzen tijden voor Gerda van den Bosch. Vroe ger werkte ze ook in steen of in hout, „maar dat steen gaat als kalk in je haren zitten. Dat is niets voor mij. En als je met een hamertje slaat en beitelt, sla je altijd mis op dezelfde plek in je linkerhand. Daar heb ik een naar overblijfsel van. Nee, ik boetseer nu uit was of klei, en de bronsgieter doet de rest. Die man weet precies welke eisen ik stel. Er is veel vraag naar honde beeldjes; van fokkers en men sen die een rashond hebben of hadden. Dat wil men dan on vergetelijk houden. Zo'n hon denhobby is complex, met boeken, schilderijen, beelden. Daar wordt geld aan uitgege ven en er zit voor mij een goed gevuld beroep in. We zijn al de wereld door gegaan met mijn plastieken en sculp turen: Amerika (waar we een vertegenwoordiger hebben). Canada, Hongkong, Japan, Singapore, Italië. Scandinavi Maar je moet wel actief bl ven. Dichter bij huis is spoeling dunner, in België b voorbeeld, en Engeland arm, daar is te weinig koo kracht, ofschoon men er g is op paarden en honds maar dan wel levende en nj) in brons". De opening van Gerda's exp sitieruimte cum annexis, g s paard gaande met twee „opi dagen" (vanmiddag nog, tot uur), heeft heel wat voeten de aarde gehad. Maar het r sultaat van deze huiselijk professionele vorm vj Wip kunstnijverheid zeg ma gewoon kunst is op z rurr minst in het ooglopen n H Nieuw atelier en nieuv gggj grandiose expositieruimte, de bovenverdieping; het gei T Kuiper huist, zonder eni| kommer en kwel tussen hoi den en poezen, verder pi; tzaa vloers, maar ook die bove modale „onvolkomenheid" een waarnemen met schei k va ogen ten volle waard. Wa ereni Kuiper en Van den Bosch sl den pen is me ook onduidelijk g F bleven. Misschien duiken wel onder het hooi, bij nae t. Zo en ontij. Maar er komen w vat steeds weer mooie beeldt vandaan. Gerda en Frits de ken ook aan het maken v; een „beeldentuin voor expo jj ties", en aan het inrichten v tentoonstellingen van ande kunstenaars in combinal met werk van Gerda van dtfcf Bosch. Wie interesse heeft voor Ge da's bronzen voorwerpsele is steeds van harte welkom, heb ik begrepen. „Wie b "'65 langstelling heeft kan alti komen; men is, bij een gla* of een koekje, zonder nrt welkom. Als ik er ben, is rnv „zaak" open. Maar een telel nisch afspraakje is wel zo ^®uwer lig: 01715-3624", zegt Gen van den Bosch. !re, bc en 1 STC LEIDEN OMGEVINGCcidacSomant Het was als in de honds dagen, gisteren, toen Ger da van den Bosch haar nieuwe expositieruimte en een kijkje in haar ate lier aan de spraakmaken de openbaarheid prijsgaf. Samen met haar man Frits Kuiper en kinderen hield de Zoeterwoudse „joffer" en beeldhouwster in haar gloednieuwe gale rie een „jour" voor vrien den en relaties en andere kynologisch en artistiek geïnteresseerden, alsmede een officiële vertegen woordiger van het Zoe terwoudse gemeentebe stuur. Het was de opening van een bronzen tijdperk, aan de boorden van de langsstromende Wei- poortse Vliet, waar een zuidwester storm al sinds ontelbare eeuwen zo heerlijk vat op kan heb ben dat er „koppen" op de waterweg komen te staan. Een paar maanden geleden betrok de familie Kuiper daar een magnifiek onder de dressuur van Monumenten zorg gerestaureerde hoeve, met een onvervalst Zuidhol lands landschap onder woeste wolkenpartijen als decor. Weipoortse weg nr.3; daar wordt gewoond, geleefd en boetserend gewerkt. Als je, via het markante hek met de witte spijlen, het erf oprijdt, wordt al gauw de weg ver sperd door twee uit de kluiten gewassen waakzame Deense doggen die als plastieken zwijgzaam maar onwrikbaar de auto een halt toekijken. In hun gezelschap een bloot jon getje, dat blauw van de kou zou kunnen rillen als-ie echt was, maar wegens zijn bron zen staat ook al geen stap ver der komt, netzomin als een in een houdbare substantie gego ten Burmees die het liefst met geheven staart achter een koolmees of een kauwtje aan zou willen gaan. De Bulletjes Binnen het pand is er de twij felachtige begroeting door drie Franse bulldogjes, welis waar met vriendelijke oogop slag. die de vreemdeling elke lust tot toenadering doen be nemen. Ten onrechte, vindt Gerda (in 1929 in het voorma lige Ned.Indië geboren; kam pleven en eerste kunstzinnige creativiteit), „want ze zijn lief voor mensen, hoewel niet voor de poes en voor andere dieren; zeker onverzoenlijk ten opzichte van poezen, mag ik wel zeggen. Zonder meer zijn het in hun aard vech- thonden, met liefde voor een Als bezoekers van het Dierenasiel langs het hok van Oscar (op de foto bijgestaan door asielhulpje Stefan) lopen, denken ze: Wat een leuk Oscar is een jachthond een Duitse staander. Maar vol gens asielbeheerder Gott- schal stroomt er een tikje vreemd bloed door de aderen van het beest, want: „Voor een Duitse staander staat hij wat laag op zijn poten". Os car is acht jaar oud. Toen hij nog maar een heel klein, jong hondje was, haalde de eerste eigenaar hem op uit het asiel. Ruim zeven jaar deelde Os car lief en leed met zijn eer ste baasje. Maar enige tijd ge leden kwam de reu in het Wassenaarse asiel terecht. „Hij scheen een kind gebeten te hebben", zegt de heer Gottschal. De hond werd overgebracht naar het Leids asiel aan de Besjeslaan en werd geplaatst bij mensen in Zandvoort. Op 21 oktober brachten zij het beest weer terug. Gottschal vertelt: „Op zich ging het heel goed. Maar Oscar bleek een beetje bezit terig te zijn. Op een gegeven moment kreeg hij een grote eigen kluif. Niemand mocht in de buurt van zijn kluif ko men. Voor de mensen werd de situatie onhoudbaar, ze brachten de hond weer hier heen. Jë hebt honden", zo RIJPWETERING- /HOOGMADE Mus kusrattenvanger André van Veen heeft deze week een groot gangen stelsel of burcht van muskusratten blootge legd in de dijk langs de Rijpweteringse Vaart. Het gaat om de Frede rikskade tegenover de Veenderdijk, ter hoogte van de bij P. van der Meer aangelegde tjalk. In de loop van deze zo mer heeft muskusratten- vanger Van Veen alle zes de muskusratten die hun intrek in de Frederiks kade hadden genomen met behulp van klem men en fuiken gevangen genomen en gedood. De muskusrat is een zeer schadelijk dier. Hij is in staat dijken volledig te ondergra ven, en dat was afgelopen donderdag duidelijk te zien toen de provinciale ratten vanger het gangenstelsel in de Frederikskade had bloot gelegd. De heer Van der Meer (beter bekend als Piet Duif) vertelde dat de 60 cen timeter grote muskusratten helemaal niet schuw waren. „We zagen ze van de zomer gewoon langszwemmen. Als mijn dochter aan het vissen was zat een rat iedere keer aan haar dobber te snuffe len". Rattenvanger Van Veen heeft nu voor het eerst een gangenstelsel in Alkema de aangetroffen. Voorlopers of verkenners waren in de buurt al gesignaleerd: in Lei den, Ofwegen, Warmond en Rijpwetering. Deze waren echter nog niet toe aan het graven van gangen. „Dat doen ze altijd in het voor- en najaar, want dat is hun trek- tijd. Dan zoeken ze een nieuw territorium", weet hij. Het is bekend dat muskusrat ten soms wel 30 of 40 kilome- HET ZIJN BRONZEN TIJDEN VOOR GERDA VAN DEN BOSCH goed gevecht, dat ze altijd winnen, ook van grote tegen standers. Aan die bulletjes ben ik blijven hangen (je hebt 99,9 pet. kans op een leuke hond); ze tonen veel fantasie". Die fantasie is helaas niet be steed aan de drie schatjes van poesjes die Frits en Gerda hebben geadopteerd, voor de gezelligheid, maar ook heel speciaal voor de muizeft- vangst in het voormalige boe- renpand je kunt best veel van dieren houden, maar muizen, dat is geheel andere koek. Het botert niet zo best tussen de bulletjes en'de poe zelige schatjes, die langs aller lei sluipgangen, tot in de cata comben. hun werk kunnen doen. Ik zat daar in de voor malige stal aan de koffie en de speculaas met amandelpers en opeens kwam daar „vanuit •het plafond" een alleraardigst en fijn getekend Abessijntie zich gapend afmelden bij de vrouw. De bulletjes hadden zich inmiddels teruggetrok ken binnen het voor hen be stemde leefgedeelte dat met een soort „schrik"draad is af gepaald, ter bescherming van derzei ver soort en de onschul-, dige bezoeker. Een jaar of 15 hebben Frits Kuiper (adviseur van het col lege van bestuur der universi teit in Leiden) en zijn beeld houwende, maar geen figuur slaande, vrouw Gerda van den Bosch aan de Zoeter woudse Rijndijk gewoond. Het werd er te klein voor de creativiteit van Gerda. Het was er te druk ook; er sneu velden nogal wat dieren op de snelweg. De verhuizing naar de Weipoort betekende in veel opzichten een opluchting. Gerda van den Bosch: „We zijn veel verhuisd in ons le ven, en ik heb niet het gevoel dat ik ergens echt thuishoor". Gerda heeft ooit een opleiding Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrij pelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be taling van 95 gulden (inclusief dieren paspoort) en 45 gul den voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goe de aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Bes jeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di-vr 10-12, 14-17 u; za 10-12, 14-16 u, zo en ma gesloten. vervolgt de beheerder, „die hun bezit heel spectaculair verdedigen. Maar daar moet je een beetje doorheen kij ken. Ik weet niet of Oscar echt zo bezitterig is. Mocht he^ wel het geval zijn, dan moet de toekomstige eigenaar hem geen eigen speelgoed ge-, ven, dus geen bal of grote kluif. Wat wel kan. is een kleine kluif, die hij kan ope ten". Oscar is ook een hond die zich niet zo gauw op zijn ge mak voelt. Als hij wordt uit gelaten, laat hij altijd merken dat hij gauw terug wil naar huis. „Dat is eigenlijk heel vreemd voor een jachthond", weet asielbeheerder Gott schal. Hij haast zich om te zeggen dat Oscar „zeker geen hopeloze hond" is. „Het is heus een leuk hondje. Hij is helemaal niet onaardig, gromt en grauwt niet, zit vrij rustig in zijn hok. Er zijn ook genoeg bezoekers van het asiel die belangstelling heb ben voor Oscar. Als ze langs zijn hok lopen, zeggen ze: Wat een leuk beestje. Maar als je hen dan het hele ver naai hebt verteld, dan hoe ven ze hem niet meer". De De zwarte gecastreerde reu is goed gezond. Hij kan prima overweg met katten en „het is geen alleseter, maar een al- lesvreter", zegt Gottschal. „Als er voer voor de kat op de grond staat, eet Oscar het meteen op". De beheerder Poezen De poezen Astrid en Yvonne zitten samen met zo'n zes tig soortgenoten nog steeds in het dierenasiel. En daar voelen ze zich helemaal niet op hun gemak. Muskus rattenvang André van Veen kijkt nog eens rond in de burcht. Rechts de heer Van Meer. De van Jiet asiel denkt dat het beter is als Oscar wordt ge plaatst in een rustig gezin zonder kinderen, die vooral in het begin veel aandacht kunnen schenken aan de hond. ter zwemmen alvorens er gens neer te strijken. Bij Van der Meer aan de Frederiks kade zijn drie volwassen muskusratten en drie jongen gevonden. Bij de volwasse nen ging het om twee man netjes en één vrouwtje. „Dat is altijd zo bij muskusratten. Het vrouwtje heeft een vaste partner terwijl het andere mannetje altijd in de buurt is. Zodra de vaste partner even weg is grijpt het andere man netje zijn kans voor een kort samenzijn met het vrouwtje", legt Van Veen uit. De muskusrattenvanger ope- rereert in het rayon dat het noorden van Zuid-Holland omvat. Hij doet zijn verdel.. rc gend werk sinds 1980. Andr van Veen heeft tot nu toe 5 muskusratten gevange waarvan 21 dit jaar. H K noemt 1986 dan ook een topt ,e d"Z' roeit ger vroe beheerder vindt het overi gens wel vreemd dat de eer ste eigenaar de hond zeven jaar heeft gehad, voordat het mis ging. „Als een hond écht zo moeilijk is, moet je dat toch eerder merken?".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14