icicbcSomcHit Woningbouw in Roomburg rond 1990 van start STAD OMGEVING De Leidse Courant scoort op sportgebied „Pandje 65" geopend Sindbad eindelijk goed gehuisvest Zoutkeetterrein wordt afgegraven Universiteit eist twee extra bruggen over Trekvliet WEEK EINDE ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 uw algemeen tuur waterschap JRSWOUDE Het water- Noord woude heeft onlangs ge lijk een nieuw algemeen be- voor 1987 gekozen. Het gaat s leden uit het westelijk deel et waterschap, die per 1 januari lend zijn. Voor vijftien van de i vacante bestuursfuncties maar één kandidaat gesteld, erhalve rechtstreeks werd be- i. Voor één functie werden kandidaten gesteld, door het j'ts bestuur van het waterschap jr de stemgerechtigde ingelan- ran het waterschap. De kandi van het dagelijks bestuur, de F.J. Droogh in Zoetermeer, verkozen. Deken Schlatmann in discussie over homofilie LEIDEN De deken van Leiden, J.M. Schlatmann, neemt morgen deel aan een discussie over homofi lie. De discussie maakt deel uit van een praatprogramma, dat wordt ge organiseerd door de Leidse Werk groep Homofilie (LWH). Andere deelnemers aan het praatprogram ma zijn het PvdA-gemeenteraads- lid E. Kerckhoffs en M. Siegers, de voorzitter van het homo-dispuut van de Studentenvereniging Mi nerva. De bijeenkomst begint om 16.00 uur en wordt gehouden in het gebouw van de LWH aan de Lan-. gegracht 65. LEIDEN Het Zoutkeetterrein wordt afgegraven. De provincie Zuid-Holland hoopt nog deze maand met de werkzaamheden te beginnen. Of dat lukt, hangt af van een aantal vergunningen dat nog ver kregen moeten worden. Het afgraven van de grond is noodzakelijk in verband met bodemvervuiling. De werkzaamheden zullen een paar weken duren. Wan neer de grond is afgegraven en damwanden zijn ge slagen, wordt begonnen met de bouw van een aantal woningen. De gemeente had al eerder met de wo ningbouw willen beginnen, maar de bodemvervui ling zorgde voor vertraging. Maandagavond wordt in het Stadsbouwhuis vanaf acht uur een informatie avond voor de omwonenden gehouden over de sane ring van het terrein. Opening expositie LEIDEN De tentoonstelling „Vankan wandsculpturen" bij Stichting De Burcht wordt vanmiddag om 17.00 uur geo pend. De officiële opening wordt verricht door E. Ekker, oud-hoofd van de afdeling pers- en culturele zaken van de Nederlandse ambassade in Washington. De tentoonstel ling is te zien tot 1 december. (ADVERTENTIE) LEIDEN Met de onthulling van de naam „Pandje 65" en de overhandiging van een ets van de Burcht aan L. Goudbergen, voorzit ster van de wijkouderenraad. verklaarde wethouder H. de la Mar (ouderenbeleid) gis termiddag het nieuwe onderkomen van het Dienstencentrum Binnenstad aan de Hoge Woerd 65 voor geopend. Het Dienstencentrum was vanaf 1983 geves tigd aan de Hooglandse Kerkgracht. De nieu we behuizing is gelijkvloers en ruimer. Van uit „Pandje 65" worden voortaan de oudere inwoners van de binnenstad begeleid en on dersteund. Mevrouw A. Kern van de Stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk merkte op dat zestien vrijwilligers zich heb ben aangemeld om tijdens de activiteiten op te treden als gastvrouw -of heer. Mevrouw L. Gerth-van Wijk van de wijkouderenraad Zeeheldenbuurt plaatste een kanttekening: „Een eigen centrum is mooi. Maar het is ver leidelijk om hier alleen samen te komen met leeftijds- en lotgenoten. Ouderen moeten geen aparte groep worden van de samenle ving". Maandag begint een feestelijke openingsweek in Pandje 65. De ontmoetingsruimte is elke dag geopend van negen uur tot vijf uur. De activiteiten beginnen 's morgens om half elf en 's middags om twee uur. EN HAAG/LEIDEN De gemeente wil nd 1990 beginnen met woningbouw in >omburg. Tegen die d zullen de bouwacti- teiten in Stevenshof n einde lopen. De ont- ikkeling van Room- irg is mede afhanke- k van de bezwaren die gen het bestemmings zijn ingediend, eze werden gisteren >or de Raad van State 'handeld. Roomburg oet een bedrijfsterrein 10 woningen gaan be tten. Met de ontwik- ■ling van het bedrijfs- rrein wil de gemeente snel mogelijk begin- in. deputeerde Staten hebben adviseerd hét bestem- iugsplan voor wat betreft woningbouw niet goed te uren, voordat er een on- frzoek naar mogelijke ver- liling als gevolg van de vuilstort heeft plaats gehad. Volgens de gemeente heb ben diverse onderzoeken overtuigend bewezen dat het gebied dat is bestemd voor woningbouw niet vervuild is. Er wordt echter nog een onderzoek gehouden, voor dat met de woningbouw wordt begonnen. Omwonen den hadden gevraagd een dergelijk onderzoek ook voor het bedrijfsterrein te houden. Maar de gemeente vindt dat kan worden vol staan met metingen naar mogelijke verontreiniging van het water dat van de vuilstort komt. Gisteren bleek ook dat de gemeente er nog niet in ge slaagd is een alternatieve lo catie te vinden voor de be- toncentrale en het bedrijf Gijzenij. Vooralsnog is Roomburg de enige geschik te plaats voor deze twee be drijven. Rijksweg 11 De Raad van State behan delde gisteren ook een serie bezwaarschriften tegen de aanleg van Rijksweg 11. Met het deel dat als rondweg voor de gemeente Alphen aan de Rijn functioneert, is reeds begonnen. Het is de bedoeling dat tussen de be bouwing van Alphen en Rijksweg 11 de toekomstige woonwijk 'Kerk en Zanen' wordt gebouwd. Deze wijk moet 7500 huizen gaan be vatten waarvan er 4000 de komende vijftien jaar wor den gebouwd. De bouw gaat in '89 van start. De aanleg van Rijksweg 11 tussen Lei den en Alphen is afhanke lijk van de afloop van deZe beroepsprocedures. De ge meenten waardoor de weg zal worden aangelegd en de Leidse Kamer van Koop handel benadrukten gisteren het belang van de twee- baansweg die de Hoge Rijn dijk moet ontlasten en Rijn land en de Bollenstreek een economische impuls moet geven. Maar de werkgroep Milieubeheer vreest dat Rijksweg 11 alleen nieuw verkeer zal aantrekken en is bang dat de weg afbreuk zal doen aan „het groene hart in de randstad". Wethouder Peters (met bril) opende gis termiddag de Groen- hovenbrug. Hij nam deel aan een roei- wedstrijd door de Trekvliet tegen verte genwoordigers van de universiteit. Dat Peters de Groenho ven brug het eerste bereikte, was eerder een gevolg van zijn grote voorsprong bij de start en het bre ken van een roeiriem bij één van zijn te genstanders dan van zijn eigen roeikwali- teiten. LEIDEN De universiteit eist dat alsnog twee voetgan gersbruggen over de Trekvliet worden aangelegd. De brug gen zouden ter hoogte van het universitaire complex aan de Witte Singel moeten komen. De universiteit wijst de ge meente op de oorspronkelijke plannen met de Trekvliet, waar de twee voetgangers bruggen wel in zijn opgeno men. Mede onder druk van de bewoners zijn ze tot dusver echter niet i Of de universiteit zijn zin krijgt is echter nog maar de vraag. Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) wees er gistermiddag tijdens de officië le opening van de Groenho- venbrug over de weer openge graven Trekvliet op, dat er voorlopig geen geld voor de bruggen is. Bovendien zijn veel bewoners van de Rijn- en Schiekade tegen. De bewoners vrezen door de aanwezigheid van de bruggen nog meer overlast van bezoekers van de universiteit, die hun auto kwijt willen. Het officieel in gebruik nemen van de Groenhovenbrug maakt het mogelijk dat de Trekvaart voor het eerst ii#14 jaar weer geheel bevaarbaar is en het sluit de misschien wel meest turbulente periode in de eeuwenoude geschiedenis van de Trekvaart af. In 1638 vertrok de eerste trek schuit waar de Trekvaart ook zijn naam aan dankt richting Delft. Tot 1891 liep de Trekvliet door tot de Haag- weg. Toen werd hij aangeslo ten op het Galgewater. In 1972 'werd de Trekvliet gedempt. De gemeente had het zeer om streden plan opgevat er een vierbaansweg aan te leggen, die met een brug aan zou moe ten sluiten op de Morsweg en de Plesmanrotonde. Het dem pen gebeurde mede onder druk van de universiteit, die het plan had op de Witte Sin gel een 120 meter hoge toren flat voor een groot aantal fa culteiten neer te zetten. Die flat moest goed bereikbaar zijn, meende de universiteit. Terwijl de werkzaamheden bezig waren, ontstond het plan om de Trekvliet weer open te graven en de nieuwbouw voor de universiteit veel kleinscha liger te maken. De huidige be bouwing aan de Witte Singel is daar het gevolg van. In juni 1982 werd begonnen met het weer opengraven van de Trekvliet. LEIDEN Wethouder H. van Dongen (onderwijs) heeft gis termiddag de nieuwe behui zing van het Internationaal Kinderdagverblijf Sindbad ge opend. Al sinds augustus van het vorig jaar huizen de zes leidsters en dertig kinderen van Sindbad aan de Atjéh- straat 32, maar vorige week is de verbouwing afgerond. Van af de oprichting in 1980 tot medio '85 werden de kinderen opgevangen op de bovenver dieping van een school aan de Os- en Paardenlaan. „Maar daar was geen buitenspeel plaats voor de kinderen, geen koffiekamer, en de lokalen waren heel klein", vertelt ad junct-directrice F. Geyer. Er zijn in totaal 12 internatio nale kinderdagverblijven in Nederland. Geyer: „Ze zijn op gericht omdat oudere buiten landse kinderen vaak werden thuisgehouden van school om overdag op hun kleinere broertjes en zusjes te passen. Voor veel buitenlanders was de drempel van een „normaal" kinderdagverblijf te hoog. Naast drie Nederlandse leid sters hebben we hier een Ma rokkaanse, een Turkse en een Egyptische leidster. Er is altijd wel iemand die de taal spreekt van de ouders en van het kind". Nederlands is de voer taal, maar er wordt ook reke ning gehouden met de ver schillende culturele achter gronden van de kinderen. De meeste kinderen zijn van Turkse of Marokkaanse af komst. „Er is nu ook een kind uit Iran, we hebben Indonesi sche, Surinaamse en ook Ne- derl; GeV Dat het internationale kinder dagverblijf in een behoefte voorziet, blijkt wel uit de wachtlijst: „Het duurt gemid deld negen maancfen tot een jaar voor we een aangemeld kind kunnen plaatsen"-, aldus adjunct-directrice Geyer. (ADVERTENTIE) Kies je tapijt en wil je kleur, dan neem je Desso. Want Desso heeft ruim 400 mooie, aktuele kleuren. Rijke strukturen, materialen, dessins. En de zekerheid van 5 of 7 jaar schriftelijke garantie. Kies maar. Bij de Desso-dealer. bijdragen van Paul van Bijl, Frank Buurman en reel Gelauff. Foto: Wim Noort. ijptang (1) den wil zich voegen in de gemeenten die door het le- i gaan als Kernwapenvrije neente. Het college van B W besloot onlangs dat er djes aan de gemeentegren- geplaatst moeten worden dat opschrift en volgt mee gemeenten als Helle- 'teluis en Amsterdam, andag spreekt de gemeen- aad zich over het voorstel waarbij het overigens nog ir de vraag is of het een erderheid krijgt. Het idee de bordjes neer te zetten is omstig van Links Leiden, in het verleden ook al een 'ergeefse poging deed om gemeenteraad tot zo'n uit- aak te brengen, dergelijke status houdt n. dat bij een eventueel cluair treffen Leiden zal rden ontzien. Helaas is het 't meer dan een symbolisch •test tegen alles dat met ïnwapens te maken heeft, anneer de NAVO tot het sluit zou komen dat bijvoor- eld het Polderpark Crones- jn of Roomburg een prach- |e plek zou zijn om de Miwste serie kruisraketten stationeren, dan zou Leiden ar niets tegen kunnen doen. k besluit van de gemeente- Jd dat de komst van de ra tten zou tegenhouden, zou or hogere overheden zon- t pardon in de prullebak 'rden gedeponeerd. ijptang (2) ch slaagde het college van en W er niet in om tot een aniem oordeel te komen er dit symbolische besluit, ed Kuijers, Jos Fase en es Goekoop stemden tegen. 'twee VVD-wethouders en VVD-burgemeester bleken n mening dat de gemeente- Jd van Leiden zich om 'ar wat te noemen rder met het gebrek aan be jaardenvoorzieningen in Roomburg dan met interna-- tionale vraagstukken als kernbewapening of de situatie in Noord-Oost Timboektoe dient bezig te houden. Daar heb je zoiets als het parlement voor, aldus de liberalen. Nu was bij de vorming van het huidige college &1 in het collegeprogramma vastgelegd dat de VVD in dit geval tegen zou mogen stemmen zonder dat daar moeilijk over gedaan zou worden door de PvdA en Links Leiden. Die hebben toch de meerderheid in het college. Wat dat tegenstem men betreft, is het in Leiden met een collegeprogramma waarin zo'n beetje alles vast ligt PvdA, VVD en Links Leiden zijn het ook eens over de zaken waarover ze niet eens zijn een stuk duidelij ker geregeld dan in een ge meente als Arnhem. Daar stapten twee CDA-wethou- ders deze week op toen de ge meenteraad besloot bedrijven te gaan boycotten, die zaken doen met Zuid-Afrika. Nijptang (3) Een initiatief van Links Lei den om een soortgelijke boy cot in te stellen, dan wel aan nemers aan te pakken die in Woensdrecht bouwen, is niet te verwachten. Volgens Links Leiden is een gemeente hele maal niet gerechtigd een der gelijk besluit te nemen. Vooral de VVD in Leiden zal daar niet wakker van liggen. Die heeft het al moeilijk ge noeg met een simpel bordje aan de gemeentegrenzen. Ge lukkig is er wat dat betreft op niet al te lange termijn een uitweg voor de VVD. In het collegeprogramma is de vol gende zinsnede opgenomen: „Eenmalig worden bordjes „Kernwapenvrije gemeente" geplaatst aan de gemeente grenzen". Het gebruik van het woord „eenmalig" opent daarbij on gekende perspectieven. Het enige dat de liberalen hoeven te doen is een nachtelijke rondrit langs de gemeente grenzen maken. Gewapend met een stevige nijptang moet het een vrij eenvoudige zaak zijn om de Sleutelstad voor eens en altijd van de betwiste bordjes te verlossen. Flauw (1) Het afremmen van het auto verkeer in Leiderdorp, het voorspel tot een betere ver- keerscirculatie in de gemeen te, blijft moeizaam verlopen. Over het gebruik van de ver keerslichten op de Leider- dorpse racebaan bij uitstek, de Engelendaal, bestaat al jaren lang onenigheid. Groene, oranje en rode golven volgen elkaar in hoog tempo op. Op de Van der Valk Bouman- weg, waar een verbod tot linksaf slaan naar Leiden voor vrachtauto's door de Raad van State werd verhin derd, werd een wegversmal ling aangelegd ter hoogte van de Laan van Ouderzorg om de vaart er uit te halen. Een gevaarlijk obstakel, vinden velen, waaronder de ANWB. Het middel lijkt in dit geval erger dan de kwaal: een le vensgevaarlijke verkeerssitu atie scheppen om een gevaar lijke verkeerssituatie op te lossen. De strategie om de automobi list desnoods door middel van aanrijdingen tot normale snel heden te dwingen wordt ech ter het meest opvallend toege past aan de Mauritssingel. Deze doorgetrokken weg was vorig jaar al aangepakt, van-- wege het vol gas voorbij- scheurende doorgaande ver keer. Flauw (2) De beruchte eilandjes die midden op de weg werden aangelegd zijn inmiddels ver dwenen. Het was de bedoeling dat de auto's daar met be scheiden snelheid om heen reden. Dat werd lang niet door iedereen begrepen. De eilandjes werden vaak niet eens opgemerkt. Tijdens de afgelopen winter werd een compleet eilandje door een sneeuwschuiver meegenomen en in de gemeenteraad werd steen en been geklaagd over de eilandjes. Raad en college werden het uiteindelijk eens over een op lossing met drie „flauwe" bochten. Twee van de drie bochten zijn er inmiddels ge komen, maar niet iedereen zal ze even flauw vinden. Het vraagt heel wat stuurmans kunst om veilig door de kunstmatige haarspeldboch ten te komen waar de Mau ritssingel nu mee is uitgerust. Het loont in ieder geval niet meer om te proberen door de obstakels heen te rijden. In te genstelling tot de voormalige eilandjes zitten de „haarspel den" stevig verankerd in het wegdek. Op de Mauritssingel heeft het Leiderdorpse rally- circuit eindelijk vaste vorm aangenomen. Het wachten is nu nog op maatregelen om de auto's de finitief tot staan te brengen in Leiderdorp: een blinde muur op de Van der Valk Bouman- weg, een groene golf met tankgracht op de Engelendaal en prikkeldraadversperringen met gericht vurende rijkspoli tie er achter op de Mauritssin- gel. I Gezellig (1) Maandenlang niets van hem gehoord, maar Bernard Stöxen blijkt nu warm ge draaid. De vertegenwoordiger van Leiden Weer Gezellig leek na zijn verkiezing in de Leidse gemeenteraad gekozen te hebben voor een rol als „backbencher", huiverig om zich te roeren in ongezellige discussies als die over de LDM-affaire. Maar bij de be grotingsbehandeling barstte Stöxen deze week los. Achter de tap van zijn café had hij zich kennelijk ernstig bezig gehouden met de gezelligheid in Leiden. Aan het brein van Stöxen ontsproten tal van plannen: een steen met een gedicht van Piet Paaltjens metselen in een pand aan de Nieuwe Rijn, een waterballet door danspedago- ge Marjolein Briër en een dichtersfestival in de Leidse Schouwburg. De kroegbaas komt binnen kort zelfs met heuse moties in de raad. Zo wil hij het college vragen om het huisje van de beruchte Leidse gifmengster Goeie Mie aan de Oostdwars- gracht te behouden. Ook zal hij er bij B en W op aandrin gen om de in Arnhem geves tigde circusschool naar Lei den te halen. De krap behuis de school, die 15 leerlingen telt, wil zich met een ton sub sidie best elders vestigen. Gezellig (2) Leuke acties van Stöxen, die zijn 1.477 kiezers eindelijk wat waar biedt voor hun stem. De orginaliteit is echter ver te zoeken. De discussie over het behoud van het huis je van Goeie Mie is al veel langer gaaijde. En het plan om de circusschool naar Lei den te halen is afkomstig van professor Arthur Rörsch, voorzitter van de 3-October Vereeniging. Bovendien werd Stöxen deze week voorbij gestreefd door VVV-directeur Cees Hugens, die het plan lanceerde om met grotten en kabelbaantjes de Burcht gezelliger te maken. Stöxen is echter niet voor een kleintje vervaard en slaat bin nenkort waarschijnlijk bik kelhard terug. Een motie om op 3 oktober in Leiden een kermis te houden ligt in het verschiet. Gordijnen De caféhouders in Leiden blijken nauwelijks gebruik te maken van de mogelijkheid om hun etablissementen op zaterdagavond tot drie uur open te houden. De doorge winterde stapper heeft in Lei den na twee uur slechts een beperkte keuze uit een twin tigtal kroegen. Belangrijke reden voor die geringe animo: caféhouders vrezen dat de politie gaat „loeren" op kroegen die lan ger open mogen blijven. Overlast betekent narpelijk dat een kroeg op zaterdag ge woon om twee uur en als het helemaal de spuigaten uit loopt om twaalf uur dicht moet. En om te voorkomen dat er tussen twee en drie ge regeld een wit politie-Opeltje voorbij komt rijden, kiezen veel kroegbazen voor „onop vallend sjoemelen". Andere eigenaren zijn bang dat hun café na twee uur volloopt en de meute om drie uur niet meer naar buiten te krijgen is. Een trieste zaak voor hen die destijds zo hun best gedaan hebben om Leiden op zater dagavond wat gezelliger te maken. Burgemeester Cees Goekoop bijvoorbeeld en Ber nard Stöxen, die de latere sluitingstijden bij de gemeen teraadsverkiezingen als het belangrijkste onderdeel van zijn Leiden Weer Gezellig- campagne opvoerde. Merk waardig genoeg heeft de voorvechter van latere slui tingstijden zélf geen onthef- 'fing voor zijn etablissement aangevraagd. Café Scarabee van Bernard Stöxen gaat ge woon om twee uur dicht. Tenminste officieel. Waar schijnlijker is dat Scarabee één van de kroegen is waar het zaterdagnacht na tweeën ook zonder ontheffing best gezellig is. Met de tap open, de deur op slot en de gordij nen dicht. Dat vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13