Reagan: „Revolutie geheel voltooien" BBC weerlegt kritiek conservatieve partij Waite weet niets van ruilhandel VS omwille gijzelaars Britse reactor aan het roesten Strategisch evenwicht tussen super machten Parijs gaat strijdkrachten grootscheeps moderniseren BUITENLAND EeidóaOowiant DONDERDAG6NOVEMBER 1986PAGINA6 y Israël tekent SDI-contract TEL AVIV Israël en de herenigde Staten hebben hun ?erste samenwerkingsovereen- iomst ondertekend in het ka ler van het Amerikaanse strategische Defensie Initia- ief. De overeenkomst ter .vaarde van 5,1 miljoen dollar /oorziet in de ontwikkeling /an een systeem voor het on- ierscheppen en vernietigen /an korte-afstandsraketten. Is- aël doet al jarenlang onder hoek op dit terrein. Volgens oetrouwbare informatie heeft ie Israëlische wapenindustrie ie laatste jaren afweer ont wikkeld tegen in Syrië gesta- lioneerde Russische raketten. Calorie-arme hot-dogs voor Sovjet-burgers MOSKOU Inwoners van de Sov jet-Unie zullen binnenkort voedsel met weinig calorieën kunnen kopen. Het Sovjetblad Izvestia meldde giste ren dat de regering een contract heeft gesloten met het Amerikaanse voedingsconcern Ralston Purina voor de levering van hot-dogs, worstjes en deegwaren die een derde minder calorieën bevatten dan nor maal in deze artikelen zit. Daarente gen heeft men het gehalte aan vita minen en eiwitten verhoogd. Vol gens Isvestia heeft een groep Sovjet- onderzoekers de nieuwe produkten een maand lang tot zich genomen waarna bleek dat hun gewicht en, cholesterolgehalte waren gedaald. Meer luxe brengt geen extra geluk LONDEN De gemiddelde Brit is in vergelijking met veertig jaar geleden toleranter tegen over de Sovjet-Unie, heeft vijf maal zoveel ondergoed, maar maakt zich momenteel meer zor gen maken over recessie en oor log. Daarentegen blijkt uit het onderzoek van de Market Re search Society dat in 1946 twee keer zoveel tijd werd besteed aan huiselijke arbeid, deed kip het beter dan vlees, stond ge mengd onderwijs in laag aan zien, maar bleek er meer tegen stand te zijn tegen lijfstraffen. De conslusie van het onderzoek is dat meer luxe het leven niet gelukkiger maakt. HITLER STIERF ALS MILJARDAIR" BONN Bij zijn dood in 1945 was Adolf Hitler miljardair. Dit schrijft de Westduitse historicus Wulf Sch warzwëller in het zojuist op de markt gekomen boek „Het geld van Hitler". Hitier verwierf zijn rijkdom onder meer door de over dadige cadeaus van steenrijke vriendinnen. Voor zijn boek „Mein Kampf", waarvan tien miljoen exemplaren verkocht zijn, ontving hij vanaf 1933 bijna twee miljoen mark aan au teursrechten per jaar. Hitier. wiens jaarsalaris als kanselier 47.200 mark netto was, kreeg ver der tien procent uit de opbrengst van de ver koop van zijn portretten. Verder vormden post zegels met zijn beeldtenis een belangrijke bron van inkomsten. Bovendien kreeg hij nog eens honderd miljoen mark per jaar voor eigen be steding van grote Duitse bedrijven. Weg auto Een zware hijskraan moest er in het Duitse Oppenheim aan te pas komen, om een politie auto weer op vier wie len te zetten. De bewo ners in het smalle straatje hadden de poli tie te hulp geroepen, omdat het wegdek plot seling verzakte. De po litiewagen illustreerde de ernst van de situatie, door bij aankomst ge deeltelijk in êen gat in het wegdek te verdwij nen. De dader was spoedig opgespoord: een lekke waterleiding had het zand onder het wegdek weggespoeld. LONDEN In de kerncentrale Hin- kley Point A in het Westengelse graaf schap Somerset is ernstige roestschade vastgesteld. De corrosie is vastgesteld aan een twin tig jaar oude reactor van het type Mag- nox. Het dagblad Times, dat dit van daag meldt, is bang dat de andere ne gen reactoren van hetzelfde type, die in Groot-Brittannië in bedrijf zijn, soortgelijke defecten vertonen. Als de corrosie verder gaat, ontstaat het risico dat radio-actief gas vrijkomt. De kans op roestvorming was tot dusver altijd uitgesloten. PRESIDENT OPTIMISTISCH NA ZWARE NEDERLAAG (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON „We zullen de revolutie die we in gang hebben gezet ge heel voltooien". Met die woorden gaf president Ronald Reagan gisteren commentaar op de zware nederlaag die zijn Repu blikeinse Partij bij con gresverkiezingen had ge leden. „Het politieke spectrum blijft zich ten gunste van deze regering bewegen", zo voegde de president daar aan toe. Reagan gaf toe dat de Amerikaane Senaat wel iswaar voor de Republi keinen verloren is ge gaan, maar hij zei de gro te winst van zijn partij bij de gouverneursverkiezin gen van grote politieke betekenis te vinden. De Democraten slaagden er in 55 van de 100 senaatzetels in handen te krijgen. In het Huis van Afgevaardigden wisten ze hun toch al grote meerder heid nog iets te vergroten. De Democraten verloren daaren tegen acht gouverneurszetels. Ze hebben slechts de helft van het totale aantal gouver neurszetels weten te behou den. De nieuwe leider van de De mocratische meerderheid in de Senaat, Robert Byrd, liet gisteren al weten dat zijn par tij opnieuw handelswetten in het Congres aan de orde zal stelen. Die wetten zullen naar alle waarschijnlijkheid een protectionistisch karakter hebben. De chef van de Wit- te-Huisstaf, Donald Regan, liet als reactie op Byrds op merkingen weten dat de pre sident die wetten, zo ze al door het Congres worden aan genomen, zeker van zijn veto zal voorzien. Byrd zei ook dat de Democraten nu zullen gaan proberen „de al te extre me kanten van de politiek van de huidige regering onder controle te krijgen". In een toespraak gaf Reagan gisteren in grote lijnen de koers aan voor de twee jaar die hem nog resten als presi dent. Hij zei te blijven streven naar economische vooruit gang, het herstellen van Ame- rika's militaire kracht en het bereiken van een ontwape ningsakkoord met de Sovjet- Unie. De presidept beleed ook nog eens zijn rotsvast geloof in de mogelijkheden van het nucleair verdedigingsschild in de ruimte (SDI) en het belang van de strijd tegen de drugs en tegen de misdaad. Reagan zei dat hem tijdens de verkie zingscampagne was gebleken dat het Amerikaanse volk dat geloof deelt. ïAPPORT IISS: jONDEN De Sovjet- Jnie en de Verenigde Sta- en houden elkaar op stra- egisch gebied ongeveer in venwicht. Dit stelt het nternationaal Instituut oor Strategische Studies IISS) in zijn jaarrapport De militaire balans 1986- 987". 'egenover een duidelijke oorsprong van de Russen op et gebied van op het land estationeerde intercontinen- ile raketten staat een over- icht van de Verenigde Sta- ;n bij raketten die vanaf on- ?rzeeërs (2:1) of bommen- erpers (4:1) worden gelan terd. Het afgelopen jaar zijn >wel de Sovjet-Unie als de erenigde Staten begonnen )et de opstelling van nieuwe aneraties strategische wa- ens. Hierdoor is het totaal jntal kernkoppen in de ver- agperiode nauwelijks toege- omen. De Verenigde Staten aschikken momenteel over )10 lanceerinrichtingen en 1.846 kernkoppen, de Sov- t-Unie heeft 2502 lanceer- irichtingen en 10.716 kern- pppen. Volgens het IISS is Sovjet-Unie voor wat be eft onderzoek, ontwikke- ng en beproeving van een ?rdedigingssysteem in de limte ongeveer even ver als Verenigde Staten. Voorproefje D'n eng'len zongen er nog niet bij, maar de verlichting riep gisteravond in de beroemde Londense Regent Street de eerste kerstgevoelens op. Helaas werden de lampen alleen ter controle aange draaid. Pas op 13 december zal Sarah Ferguson, de hertogin van York, de sfeerverlichting in de Londense binnenstad voor langere tijd ontsteken. fflÈ Zus leukemiepatiënt weg uit Sovjet-Unie De Russische Inessa Fljorova wordt op het vliegveld in Tel Aviv verwelkomd door haar tweelingbroer Michail Shirman, die aan leukemie (bloedkanker) lijdt en wiens leven afhangt van een transplantatie van been merg afkomstig van zijn zuster. De 30-jarige Shirman, die sa men met zijn moeder in 1980 uit de Sovjet-Unie mocht emi greren, heeft met hulp van al lerlei internationale organisa ties de afgelopen maanden bij de Sovjetautoriteiten aange drongen op een uitreisvisum voor zijn zuster. Hij demon- steerde ook tijdens de mini- top tussen Reagan en Gor- batsjov op IJsland. Broer en zus zijn vandaag onderzocht of hun beenmerg uitwisselbaar is en of een transplantatie zinvol is. Mevrouw Fljorova en haar familie pleiten overigens ook voor de vele Russische joden, de zogenoemde refuseniks, die geen toestemming hebben ge kregen te emigreren. „De strijd is nog niet voorbij. Mijn per soonlijke probleem is opgelost maar er wachten nog veel mensen op hun vrijlating", zei Shirman. PARIJS De Franse strijd krachten zullen de komende vijf jaar voor een bedrag van (omgerekend) ruim 170 mil jard gulden worden gemo derniseerd, Naar de wens van president Mitterrand heeft de vernieuwing van het nucleaire arsenaal daar bij prioriteit. Verder komen er chemische wapens en mo gelijk ook een neutronengra naat. Hiertoe is gisteren in Parijs be sloten door de linkse president Mitterrand en de rechtse pre mier Chirac. Zij werden het in grote lijnen eens over Frank- rijks defensieprogramma tot 1991. De zes Franse atoomonder zeeërs worden voor een deel uitgerust met de nieuwe, meerkoppige M 4-raketten en blijven de speerpunt van de Franse „afschrikking". Waar Mitterrand zijn zin kreeg over de onderzeeërs, heeft Chirac fiat gekregen voor de ontwik keling van een nieuwe, strate gische raket. Deze mobiele SX moet de op het plateau van Al bion gestationeerde strategi sche raketten vervangen. Niet alleen de nucleaire af schrikkingsmacht wordt ge moderniseerd, ook de conven tionale strijdmacht ondergaat een kostbare vernieuwing. Het vliegdekschip Clemenceau wordt vervangen door een vliegdekschip met kernaan drijving, de Richelieu. Ook is besloten tot de aanschaf van radar-vliegtuigen, nieuwe ge vechtsvliegtuigen als opvolger van verouderde Mirages en nieuwe, ultra-moderne AMX- 30 tanks. Stop met roken leidde tot dood LONDEN Een dag nadat de 31-jarige June Taylor uit Preston in het noorden van Engeland het roken van sigaret ten had opgegeven, is zij overleden. Naar de Daily Tele graph gisteren berichtte werd de vróuw, die dagelijks onge veer vijftien sigaretten had gerookt, getroffen door een do delijke astma-aanval als gevolg van te plotselinge ontwen ning. LONDEN Terry Waite, de gezant van de Angelicaanse kerk die bemiddelt in de vrijlating van gijzelaars in het Midden Oosten, heeft gisteren na aankomst in Londen furieus gereageerd op speculaties in de Britse pers als zou hij in opdracht handelen van bepaalde rege ringen. Hij verklaarde dat speculaties als deze hem het leven zouden kunnen kosten. Waite zei voorts niets te we ten over vermeende contac ten tussen Iran en de Vere nigde Staten over de vrijla ting van de resterende Ame rikaanse gijzelaars in Liba non. Volgens Arabische kranten zouden de VS wapens leve ren in ruil voor de vrijlating van Amerikanen en Fransen die door de pro-Iraanse Ji- hadbeweging in Libanon zijn ontvoerd. Zo zou David Ja- cobson het afgelopen week einde zijn vrijgelaten in ruil voor een lading reserve-on derdelen van F14-vliegtui- gen, wapens en munitie. Premier Mir-Hossein Mousa- vi van Iran heeft woensdag het denkbeeld van nieuwe besprekingen met dë Vere nigde Staten afgewezen. Voor Radio-Teheran zei hij: „Er is geen enkele kans op onderhandelingen tussen ons en de Verenigde Staten. Zo als de leider van de revolutie (Ayatollah Chomeini) heeft gezegd, Amerika's betrek kingen met ons zijn als die van een wolf met een lam". Dat neemt niet weg dat meerdere Iraanse regerings functionarissen hebben be vestigd dat Iran bereid is in vloed aan te wenden tot vrij lating van gijzelaars tegen voorwaarden, onder meer wapenleveranties. iMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Wat is er met u, luitenant Haverzak?", oeg Kareltje Knetter. „Scheelt er wat aan? Ik 13 tranen in' uw ogen. U kijkt niet erg blij". Hoe kan men blij zijn in Barreberië?" vroeg de ,itenant met verstikte stem. „Hoe kan men blij n in een land, waar zelfs de blijheid aan aatsregels moet voldoen? De staat schrijft ecies voor wanneer, waarom, hoe en hoelang ;n burger blij moet zijn. Kareltje, Kareltje, wat 3n je begonnen? Jij bent helemaal op de ver- ;erde weg. Heb jij dan nog nooit gehoord waar beroemde Barreberiërs allemaal terechtko- en, als hun roem begint te tanen? Ze gaan tar de loodmijnen. En let op mijn woorden, ngetje. Jij zult er ook nog spijt van krijgen..." „Waarom zou ik er spijt van krijgen?" vroeg areltje. „Punt één, ik ben helemaal niet uit me- ilf hier gekomen. Die dikke minister Istietof ïeft me gewoon gestolen. Maar nou ik hier .•nmaal ben valt het me best mee. Ik heb leuk aan sport gedaan en na amper èèn dag ben ik al bevorderd tot Hespodek. Het staat te lezen op dit papier en de titel Hespodek geeft mij ook het recht op een auto! Een echte, heuse auto! Een viercilinder Futura!" Toen barstte de lui tenant Haverzak uit in een droeve lachbui. „Een Futura? Mooier kan het niet!" hikte hij. „Hier heb je er een foto van. Hahaha! De Futura! De wagen der toekomst! Haha, het is me de toe komst wel! Als de eerste Futura in het jaar 2000 uit de fabriek komt, dan mag je blij zijn en ik heb zo'n idee, dat het model dan niet meer zo erg modern is. En hoe oud ben je dan? Mis schien wel bijna zestig? „Ja. als het zo gaat, dan heb ik niet veel aan die wagen," moest Ka reltje toegeven. „Maar waarom beloven ze me dat dan?" vroeg hij. „Ze doen hier niks an ders". zei de luitenant. „Snap je nou nog niet, dat alles hier in Barreberië slechts theater i«? Latwerk, lir/nen. gips en verf?" Meer huidkanker door aantasting ozonlaag WASHINGTON Het Amerikaanse bureau voor milieubescherming EPA voorspelt dat het aantal gevallen van huidkanker de komende 88 jaar zal verdubbelen, als de aan tasting van de ozonlaag in de atmosfeer onbeperkt verder gaat. In een rap port wordt een overzicht gegeven van de gevolgen van aantasting van de ozonlaag, uiteenlopend van het veroorzaken van huidkanker door een min dere filtering van het zon licht, tot het bijdragen aan het broeikaseffect, dat de temperatuur op aarde doet stijgen, waardoor het zee niveau hoger wordt en de plantegroei wordt tegenge gaan. BERICHTGEVING OVER AANVAL LIBIË WAS „FAIR" (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse omroep BBC heeft giste ren de harde beschuldi gingen van Norman Teb bit, voorzitter van de con servatieve regeringspartij, regel voor regel weerlegt. Tebbit had de BBC afge lopen week op felle toon verweten dat hun infor matie over de Amerikaan se luchtaanval, afgelopen april op Libië niet klopte. Hij noemde hun bericht geving „onevenwichtig, anti-Amerikaans en anti- regering Thatcher". De directie en hoofdredactie van de omroep besteedden vijf volle dagen aan de voorberei ding van hun uitvoerig ant woord. In een gedetailleerd document werd alle kritiek die Tebbit hen had toegeslingerd tegengesproken: blijkens het document heeft de BBC een fair, waarheidsgetrouw en professioneel verantwoorde berichtegeving verzorgd. Eén fout werd door de BBC toege geven. Het was verkeerd te veronder stellen dat een link kon wor den gelegd tussen de mislukte bomaanslag op een El Al- vliegtuig door de Jordaans ter rorist Nezar Hindawi en de aanval op Libië. Tijdens het onlangs gehouden proces in Londen, waar Hindawi tot 45 jaar werd veroordeeld, bleek dat hij de plannen voor die aanslag lang voor de aanval op Tripoli had beraamd. BBC-president Marmeduke Hussey schreef partijvoorzitter Tebbit een brief om hem er ten overvloede op te attende ren, dat de omroep zich door geen enkele politieke partij zal laten intimideren of zijn neu traliteit beïnvloeden. Abortus schandaal in Russische pers MOSKOU Eén van de meest opmerkelijke gevol gen van de nieuwe „glas nost" campagne in de Sov jet-Unie, dat „openhartig heid" betekent, is dat de pers tegenwoordig uitvoe rig bericht over lang ver zwegen schandalen. Zo is nog niet zo lang bekend geworden dat abortus de meest voorkomende vorm van geboortebeperking is in de Sovjet-Unie. Uit een ingezonden brief in het vrouwenblad Rabot- nitsa blijkt dat zeventig procent van de vrouwen die in de stad wonen en negentig procent van de plattelandsvrouwen hun eerste zwangerschap af breken door middel van een illegale abortus. De eerste abortus van meisjes onder de negentien jaar wordt voor bijna negentig procent illegaal uitge voerd. Een brief in het dagblad Moskovsky Komsomoletz vertelt het tragische ver haal van een zestienjarig meisje dat in verwachting raakte. Haar moeder wei gerde alle hulp en gaf haar zelfs niet het advies naar de officiële abortuskliniek te gaan. In plaats daarvan werd een oude vrouw be reid gevonden om bij haar thuis abortus te plegen. Vier dagen later was het meisje dood. In de brief worden nog vijf andere gevallen van abortus met dodelijke afloop genoemd, die in een half jaar tijd waren uitgevoerd in het zelfde privékliniekje. „Ik kende wel meer van dat soort verhalen, maar alleen van horen zeggen. Iemand vertelde mij1 eens van een vrouw die zichzelf had geprobeerd te aborte ren met behulp van een rubber overschoen. Het scheelde niet veel of ze legde het loodje en dit schreef ze toe aan het feit dat ze het ding niet lang genoeg had uitgekookt. Een kennis vertrouwde mij toe dat een tante bij haar een succesvolle abor tus had uitgevoerd". Volgens het medische rap port in Rabotnitsa wordt één op de drie abortussen in de Sovjet-Unie illegaal uitgevoerd. De reden die hiervoor wordt gegeven is dat de vrouwen anoniem willen blijven. Een legale abortus in een staatskli- niek houdt in dat er een medische verklaring naar de werkgever uitgaat om uitleg te geven van de af wezigheid. „Ook al schrijf ik dat iemand griep heeft; mijn handtekening is zó bekend in deze stad, dat een bezoek aan mijn kli niek nooit verborgen blijft", aldus een arts van de abortuskliniek in het artikel. In de twee brieven wordt ook verklaard dat de lega le abortusklinieken er niet veel aan doen om de drempel te verlagen en zelfs vrouwen afschrik ken. Eén van de brieven: „Het eerste wat je ziet als je zo'n kliniek binnenstapt is een grote poster met de waarschuwing „Moeder, wees niet de moordenares van je kind".". De rege ring voert een ontmoedi gingsbeleid, omdat volgens Rabotnitsa tegenover elke levendgeborene twee abortussen staan. „Vrouwen voelen zich in de klinieken vaak overge leverd aan onverschillig heid. Wat ze nodig hebben is menselijk begrip, warm te en medeleven. Niemand praat daar met hen; ze zijn gewoon een nummer in de enorme toevloed van pa tiënten die er dagelijks ko men. Soms krijgen ze te maken met echte wreed heden. Er is voortdurend een tekort aan verdovings middelen, dus moeten de vrouwen het zonder stel len. We moeten alles in het werk stellen om deze operaties menselijker te maken", stelt het ingezon den stuk in Rabotnitsa. De artikelen pleiten voor een betere verkrijgbaar heid en betrouwbaarheid van anti-conceptiemidde len. Bovendien zou er sek suele voorlichting op de scholen gegeven moeten worden, vooral voor tie ner-meisjes, zodat zij ook leren hoe zij een baby kunnen behouden in plaats van gedwongen worden om over te gaan tot abortus. De redactie van de Mos kovsky Komsomoletz schrijft in een commentaar op de brief dat ze zich gro tendeels kunnen vereni gen met de argumenten. „Wij zullen jonge mensen niet aanmoedigen tot in tieme omgang met el kaar", luidt de openings zin. "We moeten echter wel begrip tonen;", ver volgt men, „tenslotte is het aan de vrouw om te beslis sen of ze het kind wel of niet wil houden".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6