„Harde kern lacht om alternatieve straffen" HP Center Pares slaat nieuwe weg in met „Het Heijderbos uit de weekbladen Htf binnenland NAVO-hoofdkwartier zo lek als een zeef9 ELSEVIERS DE TIJD deQJbENE Maritiem Museum heropend voor publiek Nederland wil Europese commissie mensenrechten EeidóeQowumt DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 1 ici liaan erkoopt echtgenote RACUSA De 33-jarige ciliaan Salvatore Fava uit racusa, die in 1979 zijn ©uw voor twee miljoen •e (vierduizend gulden) erkocht" aan een rente- er. is tot twee jaar gevan- nisstraf veroordeeld. De schrift gestelde transactie und in de praktijk nooit aats, omdat Fava en zijn ouw na in ontvangstne- ,ng van het bedrag de be- £n namen. Het slachtoffer an het paar is intussen Verleden. maar hij had nog iet de politie kunnen inlich- t Vrouw gebruikt 29 schuilnamen LORRACH Het kan toor van de Westduitse grensbewaking in Lörrach in Baden - Württem berg heeft een nieuwe record- houd(st)er van schuilna men gemeld. Het betreft een vermoedelijk uit Joe goslavië afkomstige vrouw tussen de 20 a 25 jaar, die zich bedient van 29 schuil namen. Vingerafdrukken maakten echter duidelijk dat het om een en dezelfde vrouw ging. De vorige re cordhouder bediende zich van achttien schuilnamen. De Jonge chef-staf AFCENT DEN HAAG Minister Van Eekelen van defensie heeft ge- neraal-majoor A.C. de Jonge (56) voorgedragen voor de functie van chef-staf van AF CENT. het NAVO-hoofdkwar- tier voor Centraal Europa in Brunssum. Het is de bedoeling dat generaal De Jonge, die nu plaatsvervangend chef-staf van het hoofdkwartier van de Noordelijke leger groep van de NAVO (Northag) is, zijn func tie 1 december 1986 aanvaardt. Hij volgt luitenant-generaal G.C. Berkhof op, die met bui tengewoon verlof is. Majoor A.C. de Jonge. Groep Brunswijk pleegt overval op politiepost PARAMARIBO Vier gewapende leden van de groep-Brunswijk heb ben gisteren een politiepost in het Surinaamse dorp Brokopondo over vallen. Zij maakten wapens en en kele voertuigen buit, zo is verno men in de Surinaamse hoofdstad. De autoriteiten wilden het bericht niet bevestigen. Brokopondo ligt ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Paramaribo. Enkele ki lometers buiten het plaatsje bevindt zich de Afobakadam en de kracht centrale. die van groot belang is voor de energievoorziening in Suri- Regering kan PLO-kantoor niet sluiten DEN HAAG Het informatie- kantoor van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO in Den Haag is niet afhankelijk van toestemming van de Ne derlandse regering. Dat ant woordde minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gis teren op vragen van de VVD. Deze partij had de minister om sluiting van het kantoor ge vraagd naar aanleiding van de betrokkenheid van de PLO bij een aanslag vorige maand op Israëlische soldaten bij de Klaagmuur in Jeruzalem. )nderzoek ïaar toppelnet grondwater l iMSTERDAM Minister (mit-Kroes van verkeer en iraterstaat wil een onderzoek laar de mogelijkheden van de pnleg van een koppelnet voor I pondwater. De minister zei tit gisteren tijdens een sympo- lum over waterbeheer in Am- terdam. Op zo'n koppelnet |an worden teruggevallen |oor het geval een grote mi euramp het Nederlandse op iervlaktewater in een klap be biet en het daarmee onge phikt maakt voor de drink tatervoorziening. Smit-Kroes ferklaarde verder in 1990 een iationaal waterbeleidsplan —alaar te willen hebben. Dit **22?lan wordt het eerste in zijn loort en zal alle maatregelen T jmvatten voor het beheer van I }e kwaliteit en kwantiteit van 11 het oppervlakte- en grond mater. de bodem, oevers, rivie- meren, flora en fauna, 'lannen voor een geïnte- ;reerd beleid worden voorbe- eid voor de Westerschelde, S/olkerak en Zoommeer, Hol- Jandsch Diep en Haringvliet, pn de wateren van het IJssel- -PvdA wil "miljoen van Melchior terugvorderen DEN HAAG De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer heeft minister De Koning gevraagd I of hij van plan is de mogelijk- f heid te onderzoeken tot terug- _vordering van het bedrag van Qëen miljoen dollar, dat de Limburgse zakenman Mel chior heeft ontvangen voor :ijn onderzoek naar toekomst- nogelijkheden van de Aru- taanse economie. Tijdens het lebat over de begroting van Antilliaanse en Arubaanse Za- jken wees mevrouw Jabaay (PvdA) op kranteberichten Volgens welke Melchior de sa menwerking met Aruba zou hebben verbroken, nadat hem het monopolie voor de grond winning op Aruba was gewei gerd. Ook VVD-woordvoerder Wiebenga roerde de zaak-Mel- chior aan. Volgens dit kamer lid is uit de contacten tussen Aruba en de zakenman niets voortgekomen. ROTTERDAM De poli tierechter in Rotterdam heeft gisteren alternatieve straffen opgelegd aan twee aanhangers van Fey- enoord en één van Ajax die afgelopen zondag wer den gearresteerd bij de rellen rond het Feye- noord-stadion. Voor het gooien met stenen naar de politie een agent in burger werd door een straatte gel in de rug getroffen eiste officier van justitie mr. P. van Dijke tegen de Amsterdammer twee maanden, waarvan één voorwaardelijk, en tegen de twee Rotterdammers twee we ken gevangenisstraf. De drie allen strafrechtelijk min derjarig accepteerden na enige aarzeling de voorgestel de alternatieve straf: vier zon dagen moeten zij zich melden om het natuurgebied rond de Overschiese plassen in Rotter dam op te knappen. Als op zo'n zondag de voetbalwed strijden worden afgelast, .wordt ook het werk naar een andere zondag verschoven. Bovendien mogen zij tot ko mende winter geen wedstrij den bezoeken van hun favo riete club. Op die tijdstippen moeten zij zich melden op een politiebureau. Houden zij zich niet aan de afspraken, dan zul- De door de straattegel getrof fen politieman toonde zich na afloop van de zitting teleurge steld over de uitspraak. „Hier mee tref je ze niet. Ik ben nu zes jaar bij voetbalwedstrijden aan het werk en weet dat de harde kern van relschoppers om deze straffen lacht De politieman is uitermate somber over het verloop bij toekomsti ge wedstrijden. „Afgelopen zondag werd ik met andere stillen zo in een hoek gedre ven dat wij onze dienstpistolen moesten trekken. Gelukkig werden we op tijd ontzet door collega's te paard. Maar je moet er niet aan denken wat er gebeurt als we ooit genood zaakt zijn te schieten". Excelsior-FC Den Haag De Rotterdamse politiecom missaris H.A. Jansen ziet wel iets in de suggestie van minis ter Korthals Altes van justitie om organisatoren van evene menten die wegens de kans op rellen een grootschalige poli- tie-inzet vereisen te laten beta len voor een deel van de extra kosten. Voor Jansen is in ieder geval duidelijk dat het uitbeta len van overuren de enige op lossing is het korps bij zijn an dere werkzaamheden niet ern stig te ondermijnen. In korte tijd heeft de Rotterdamse poli tie te maken met een groot aantal relgevoelige voetbal wedstrijden. Afgelopen zondag Feyenoord-Ajax (350 politie mensen), gisteren Feyenoord- Borussia Mönchengladbach (225), aanstaande zondag Ex- celsior-FC Den Haag (250) en op 23 november Feyenoord- FC Utrecht (380 politiemen sen). Het gescheiden houden van de supporters van de ver schillende clubs heeft volgens Jansen tot gevolg gehad dat ze zich in toenemende mate te gen de politie gaan richten. HEIJEN De „concur rentie" wil nog bungalow parken bouWën in Noord- Holland en Friesland, maar bij Center Pares (de nieuwe naam van Sport- huis Centrum) is men er van overtuigd dat in Ne derland het plafond is be reikt. Zelf houdt men het bij acht Nederlandse 5- sterrenparken, waarvan de laatste Het Heijder bos in Heijen onder Nij megen gisteren offi cieel is geopend door de Limburgse gouverneur, dr. J. Kremers. Meer com fort is de trend en de heer P.H. Derksen, de grote man van „Sporthuis Cen trum" („Ik kan maar niet wennen aan onze nieuwe naam"), merkte gisteren op dat zelfs Het Heijder bos als nieuwste en meest complete park van Europa op de dag van opening al weer ouderwets is. Een krasse uitspraak van een krasse baas, die zich door zijn leeftijd noch door zijn tijdelijke wandelstok uit het evenwicht laat bren gen. Inventiever dan zelfs zijn bes te medewerkers laat Derksen zijn denktank onafgebroken borrelen. Volgend jaar gaat de Vossemeren in het Belgische Lommei open, dat als eerste park een compleet overdekt centrum zal krijgen met een subtropisch klimaat gedurende 365 dagen per jaar. Ook in En geland en Frankrijk komen binnenkort de eerste Center Pares gereed. Derksen: „Maar in Nederland blijven we niet bij parken stilstaan. We gaan nu mikken op differentiatie. Wij gaan investeren in multi functionele sporthallen en Elke bungalow van Het Heijderbos is voorzien van vaste vloerbedekking, een open haard en een kleurentelevisie (met teletekst) die ook is aangesloten op een intern videonet. zwembaden. Tropicana is ons zwembad met draaibaar res taurant dat volgend jaar in Rotterdam klaarkomt. Met on der meer een zoutwaterbad waarin je blijft zweven". Maar terug naar Het Heijder bos, dat zo compleet is dat de bezoekers zullen vergeten dat ze nog een echt thuis hebben. Voor 115 miljoen gulden zette Center Pares in de buurt van Gennep 600 bungalows neer met voldoende slaapkamers voor twee families per bunga low. Jaarlijks verwacht men daar 230.000 bezoekers, van wie 40 procent uit Duitsland. Wat treffen zij voor extra's aan in hun vakantiedorp? Be halve een kerk is dat ook een (gratis) subtropisch met een wildwaterbaan en on dergrondse glijbaan, een sola rium in een grot en natuurlijk de bekende bubbelbaden en sauna's. Rotspartijen en Malei- siche planten en bomen ma ken de tropische sfeer cotn- pleet. Het zwem- en glijwater stroomt zelfs 's winters in bin nen- en buitenlucht met een temperatuur van 29 graden Celsius. In en rond de multi functionele sporthal zijn ten nis- en squashbanen, een ma nege, een fitness-ruimte en een schoonheidssalon met al genbaden. In het bowlingcen trum is de discotheek onderge- bacht. Het congrescentrum met vele zalen en zaaltjes is ook een teken van de nieuwe trend, namelijk het inspelen op bedrijfsseminars en bijvoor beeld cursusweekeinden. Maar ook moeten de bezoekers er hun familiefeestjes kunnen houden. Waarschijnlijk wordt er nog een appartementenho tel bij gebouwd. Veel nieuwig heden van Het Heijderbos zul len ook in de oudere parken worden aangebracht. „Sommi gen bouwen een zogenaamd bungalowpark voor 25 miljoen gulden. Wij stoppen dat bedrag alleen al in het jaarlijks mo derniseren van onze bestaande parken", zo vertelde een direc tielid van Center Pares met de glimlach die aangaf op welke eenzame hoogte het voormali ge Sporthuis Centrum zich be vindt. HERMAN JANSEN In Vrij Nederland de vraag wat er toch mis is met de gy naecologie. De Maastrichtse hoogleraar De Haan: „Er is in Amerika geen gynaeco loog meer die spreekuur doet zonder een derde erbij. Ik denk dat dat storend is, maar het maakt de kans op ongewenste verwikkelingen tussen arts en patiënt klei ner". Ook in dit blad aan dacht voor de ontslagen ge neraal Berkhof. „Het was een louterende ervaring. Ik kan het niet allemaal aan. Ik kan elke rust aan. Ik kan elk gevecht aan". Voorts een gesprek met de populaire schrijver en entertainer Johnny van Doorn. „Zestien jaar geleden verdween door de geboorte van mijn zoon die egotripperij van me. Lo gisch, want op zo'n moment worden andere dingen be langrijk. Maar dat ik een brave huisvader geworden ben, is niet waar. In mijn geest beleef ik grootse avon turen". Elders wordt het voortbestaan van de film keuring ter discussie gesteld. Filmkeurder Ahaus: „In acht van de tien gevallen kies ik nu voor alle leeftij den, tenzij de darmen echt van het doek spatten. Ik ben aanzienlijk makkelijker ge worden en zie nu de betrek kelijkheid in van veel films waarvan ik vroeger dacht dat ze schadelijk zouden zijn voor kinderen Hervormd Nederland in terviewt oud-minister, oud topman bij de OGEM drs. B. Udink van wie volgende week de memoires verschij nen. „Het is een lafhartige manier van praten om te zeggen: ik heb allerlei ern stige fouten begaan. Misse lijk en kinderachtig. Ik heb naar mijn beste weten èn kunnen gefunctioneerd. Het zou valse bescheidenheid zijn als ik achteraf iets an ders zou zeggen". Ook een gesprek met de muziekthe- rapeut en psycholoog Elisa beth Wetzel. „Er zijn verha len bekend over grote musi ci als Mozart en Bach die in muzikale omgevingen in de baarmoeder konden groeien. Op die manier zouden ze de muziek al voor de geboorte hebben kunnen ervaren. De foetus kan namelijk al vanaf vijf maanden horen. Muzi kaliteit begint in de baar moeder". In een ander arti kel de vraag waarom de ker ken zwijgen over de anti-se- mitische uitlatingen van het predikantenechtpaar Goe- ree. „De twee Goeree's zijn het onvermijdelijke product van eeuwenlange christelij ke prediking. Als christenen nu verontwaardigd zijn, is dat terecht en ook bemoedi gend, maar die verontwaar diging wordt schijnheilig als de christelijke kerken hun eigen gewetensonderzoek overslaan". Het blad start een serie over huisgenoten van demente bejaarden. „Je moet met ze omgaan zoals je omgaat met kinderen die in een fantasiewereld leven". In de Haagse Post aandacht voor het nieuwe verschijnsel van de feministische prosti tutie. De Amsterdamse hoogleraar Peterson: „Femi nisten zijn doorgaans mordi cus tegen, maar ze zien over het hoofd dat wij allemaal manipuleren, zij het meestal op een meer versluierende manier. Prostitutie is de meest naakte manier om h$t patriarchaat te manipule ren". Het blad reisde mee met advocaat Bakker Schut die in Duitsland zijn boek over de processen tegen de Rote Armee Fraktion aan de man probeert te brengen. „Ik ben ervan overtuigd dat ik, als ik een Duitser was ge weest en de dingen had ge zegd en gedaan die ik de af gelopen jaren heb gezegd en gedaan, allang in de gevan genis was verdwenenOok wordt gepraat met dr. J. Drewes, de samensteller van het woordenboek Eigentijds Nederlands. „Al met al bete kende het werk een slaven- bestaan. Ik heb er dan ook schoon genoeg van". De po partiest Herman Brood zegt in een interview: „Het leven is een constante strijd om kicks te hebben, een zo con stant mogelijk level van eu forie, en dat verkrijg ik door het ontdekken van nieuwe mogelijkheden in mezelf. Ik moet mijn hoofd op gang houden". Elsevier stelt de vraag cen traal hoelang de krakerster- reur nog zal duren. „De har de kern heeft in Hans Kok zijn martelaar en zal zich die niet laten afnemen. De be weging verkeert immers in een diepe crisis. Maar intus sen dient zich een nieuwe generatie aan die zich zon der schroom no-nonsens krakers' noemt". Voorts een gesprek met generaal G. Berkhof die als chef-staf van het NAVO-hoofdkwartier ontslagen is. „Afcent is zo lek als een zeef. Ik denk soms dat ik dingen zie waar van ik niet kan geloven dat ik ze zie. Paranoia? Wanneer je dat definieert als een ver hoogde staat van bewustzijn, dan ben ik inderdaad mis schien paranoïde". Elders een kritisch artikel over de kwaliteit van de jeugdpro gramma's op de televisie. „Soms zou je bijna gaan be grijpen dat er jongeren zijn die stadions aan gruis trap pen en autoportieren open breken. Er is bijna geen vol wassen programma voor de niet-volwassenen". Een in terview ook met de Haagse wethouder en loco-burge meester Duivesteijn over diens ongeremde daden drang. „Als je altijd op safe speelt, gebeurt er nooit iets wezenlijks. Natuurlijk zijn er mensen die denken dat ik op mijn bek ga. Maar gelukkig zijn er met mij velen die ge fascineerd zijn door het idee dat Den Haag een fantasti sche stad moet worden". De Tijd beoordeelt de eerste honderd dagen van minister Nijpels en noemt het een flitsende start. Directeur Nij- hoff van de Stichting Natuur en Milieu: „Hij is bijzonder hard aan het werk gegaan. Heeft zich systematisch en snel verdiept in de materie. En hij staat open, ook voor een lastige club als wij. Dus we zijn zeker positief over zijn optreden". Een kritisch artikel ook over de zorgza me samenleving van minis ter Brinkman. De geestelijke vader ervan, drs. H. Wijffels: „Er zitten heel lelijke ele menten in de discussie. De protesten van ambtenaren die werkzaam zijn in de wel zijnssfeer.... Tja, de belangen van de vierde macht zijn buitengewoon groot. Naar mijn waarneming is het zo dat degenen die een bepaal de regeling uitvoeren, vaak uit eigen belang de leuke baan dwarsliggen". Elders zegt de voormalige directeur van de VPRO, nu hoogle raar filosofie professor Door man: „Voor de Duitsers wa ren de Fransen vroeger een andere, tamelijk gevaarlijke diersoort en vice versa. Ik denk dat een medium als te levisie eén rol speelt in het wegnemen van dergelijke gevaarlijke verschillen. Het is geen toeval dat er in Eu ropa zo'n grote eensgezind heid begint op te treden". Een gesprek tenslotte met de zojuist bekroonde schrijver Bert Schierbeek. „Dat is ons grootste struikelblok: we zeggen voortdurend ik en weten nauwelijks wat dat De Groene Amsterdammer twijfelt eraan of het kabinet Lubbers II 1990 zal halen. „Het perspectief van de zon nige economische vooruit zichten en de verbeteringen die ons daartoe ten deel zou den vallen, heeft inmiddels zichtbaar zijn glans verloren. Het lijkt onvermijdelijk dat er straks sprake zal zijn van een vrij aanzienlijke geloofs afval binnen deze onheilige alliantie". Elders de vraag in hoeverre de Sovjet-Unie be trokken is bij terreurdaden de n is bij tei wereld. De Russen leiding over de IRA, de PLO en dergelijke. Dat zou ook onmogelijk en zinloos zijn. Wat ze doen, is zorgdragen voor de infrastructuur van de terreur: het geld, de wa pens, de training, de verbin dingen en de propaganda". Het blad drukt een discussie af die onlangs heeft plaats gevonden tussen de Amster damse politie en de kraakbe weging. Namens deze laatste zegt Leo: „Ik hoop dat de politie zich bedreigd vóelt in zoverre dat zij er eens over gaat nadenken dat zij niet straffeloos de wet kan blij ven overtreden. Want dat is waar het om gaat. Ook al vermoorden ze iemand, ook al verminken ze iemand voor het leven, het wordt zo goed als zeker toegedekt". ROTTERDAM Als we reldhaven kan Rotterdam het natuurlijk niet zonder een scheepvaart- en ha venmuseum stellen. Daar om is vandaag het Mari tiem Museum „Prins Hen drik", dat zeven jaar lang niet voor het publiek toe gankelijk is geweest, hero pend. Het museum, dat morgen, za terdag en zondag gratis toe gankelijk is, is ondergebracht in een nieuw gebouw aan de Leuvehaven 1. Ontwerper is architect W.G. Quist. De verzameling van het mu seum, waarvoor Prins Hendrik in 1852 de grondslag legde, be staat uit onder andere schilde- rijen, kaarten, globes, model len, zeevaartkundige instru menten, scheeptekeningen en gebruiksvoorwerpen. Daar naast zijn er kranen, boeien. bakens en machines te zien. Het museum heeft ook een ei gen haven waar oude schepen worden teruggebracht in hun oorspronkelijke staat. Zo lig gen er Nederlandse binnen vaartschepen uit de periode 1850 tot 1950. Ook zijn er drie stoomslepers. Het museum wil de 450 meter lange museumkade voorzien van een aantal bijzondere ob jecten en werkplaatsen, zoals een touwslagerij, en restaura tie-werkplaatsen. NU zijn er reeds kranen en bootjes aan wezig. Binnen kan men "met behulp van beeldscherm en beeldplaat antwoord kan krij gen op zijn vragen over de scheepvaart. Via een'periscoop kan men van binnenuit naar de haven turen. Naast losse tentoonstellingen is er de vaste expositie Vademecum over de basisbegrippen van de scheep vaart. WENEN Op de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Wenen, waar de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie elkaar over en weer beschuldigen van grove schendingen van de mensen rechten, heeft Nederland^ voorgesteld een commissie in het leven te roepen, die regel matig de naleving van de af spraken over de mensenrech ten in Europa moet controle ren. Volgens minister Van den Broek moet vaker dan nu het geval is gesproken kunnen worden over naleving van mensenrechten en de proble men op het gebied van de menselijke contacten. Hij be klemtoonde dat het niet de be doeling is, dat de commissie een soort tribunaal wordt. .Wij willen alleen de dialoog intensiveren", aldus de minis ter, die Den Haag als vesti gingsplaats voor de commissie voorstelde. De Nederlandse re gering zou ook andere facili teiten ter beschikking willen stellen. Reacties op de Nederlandse plannen waren niet direct voorhanden. De meeste aan dacht van de Congresgangers gaat momenteel uit naar de botsingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz be schuldigde in een harde rede de Oosteuropese landen van een reeks schendingen van de mensenrechten. De Sovjet-Unie verraste de conferentie met een voorstel voor een bijeenkomst over „humanitaire samenwerking, zoals menselijke contacten. vraagstukken op het gebied van informatie, cultuur en on derwijs". De conferentie zou in Moskou gehouden moeten worden. Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevard- nadze veroordeelde verder de VS, waar schendingen van fundamentele mensenrechten volgens hem van systemati sche en massale aard zijn. Als voorbeelden noemde hij mas sale werkloosheid, het lot van daklozen en het gebrek aan sociale voorzieningen en goed onderwijs voor iedereen, zoals die zijn beschreven in de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens. Het andere belangrijke ge spreksonderwerp vormde de ontwapeningsdialoog. Volgens Moskou blijft het Amerikaanse ruimte-onderzoek SDI over- ee.^komsten in de weg staan. Het nieuwe gebouw van het Maritiem Museum in Rotterdam is I gevestigd aan de Leuvehaven. De komende drie dagen is er feest en mag het publiek gratis naar binnen. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5