De allerarmsten als maatstaf aan tafel kerk en wereld Verdeeldheid krijgt formele erkenning in herenigde kerk Indonesische regering heft christelijke krant op Mgr. Bekkerscentrum gedoemd te verdwijnen foidócSouAonf 5 >weer ACHTERGROND Eeidóc (Souacwit DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986PAGINA2U Hervormde predikanten komen niet aan de slag Met het oog op het overschot aan beroepbare kandidaten in de komende jaren moeten kerkelijke organen die met het beroe- .pingswerk hebben te maken, alles in het werk stellen om pre- iikantsplaatsen te behouden of nieuwe te stichten. Dat schrijft de commissie voor het beroepingswerk van de Nederlandse Hervormde Kerk in haar verslag over 1984 en 1985. Zij spreekt van een ..toenemende noodsituatie, die op korte termijn om maatregelen vraagt". Nieuwe predikantsplaatsen zouden vol gens haar kunnen worden gesticht in meelevende en offer vaardige hervormde gemeenten die daarvan de noodzaak in zien. In 1985 wachtten 60 kandidaten op een beroep. Manifestatie Acht Mei volgend jaar in Zwolle De derde landelijke manifestatie van de Acht Mei Beweging op zaterdag 9 mei vindt plaats in en rond de Ijsselhal te Zwolje- vindt plaats, zo heeft het secretariaat van de Acht Mei bewe ging meegedeeld. Zwolle is als plek van samenkomst gekozen uit een lijst van 37 plaatsen Na de manifestaties in Den Haag en Den Bosch wilde ook het oosten aan zijn trekken laten ko men. Daarnaast hebben financiële redenen een rol gespeeld. De komende manifestatie staat in het teken van de solidariteit van mensen met elkaar binnen kerk en samenleving, ter voor bereiding op de manifestatie is de Acht Mei beweging een pro ject-Geloofsbrieven gestart. Opzet daarvan is dat overal in het land christenen groepsgewijs hun geloof en verantwoordelijk heid gaan uitdrukken in een kleurig wanddoek. Met de afgedragen gedachten van een genie heeft menig talent zich nog lange tijd heel netjes gekleed. ROTTERDAMSE PASTORES: Nijpende situatie in verpleegtehuizen De pastores in de Rotterdamse ziekenhuizen hebben zich ge richt tot de vaste kamercom- missie voor volksgezondheid om te wijzen op het zeer grote personeelstekort in vele ver- pleeg- en verzorgingstehui zen. Veel opleidingsplaatsen zijn al een tijd onderbezet waardoor het onmogelijk is om te voorzien in bestaande vakatures en men steeds meer op schrijnende wijze gecon fronteerd wordt met de on macht om iets meer dan het strikt noodzakelijke te doen aan hulpbehoevenden. Dit deelde zuster R.Plat uit Rotterdam namens de pasto res maandagavond mee op de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad van het bis dom Rotterdam. De Diocesane Pastorale Raad van het Bisdom Rotterdam wacht voorstellen af om de Permanente Kommissie Dia- konie eventueel uit te breiden met mensen die aan de basis bezig zijn diakonie. Verster king van de band met de basis acht men nodig om vele rede nen. De PKD, bestaande uit leden van de DPR en verte genwoordigers van organisa ties die actief zijn in het werkveld kerk-samenleving, hebben allereerst zelf gecon stateerd dat het moeilijk wer ken is zonder een „zending" vanuit de plaatselijke ge meenschap waar de diakonie de dienst vanuit de kerk aan de samenleving toch dient te gebeuren. Daarnaast is men tot' de bevinding geko men. dat veel parochies en dekenaten, ondanks veel goe de wil en inzet toch niet goed raad weten met de grote problemen van onze samenle ving. Men zit met de nodige onmacht (Hoe bereik je bij voorbeeld langdurig werklo zen of WAO-ers en kan je iets voor hen doen?) of ook met huiver om in parochieraads vergaderingen over de sa menlevingsproblemen te pra ten omdat men ze te onover zienbaar of te politiek geladen acht. Aan het begin van deze ver gadering herdacht mgr. R.Ph. pé. De bisschop noemde haar een vrouw van wie de hechte verbondenheid met de kerk en de toewijding aan de we reld duidelijk zichtbaar was. STICHTING VIERDE WERELD „VIERT" VIJFTIENJARIG BESTAAN Ze zijn er wel in Neder land, maar wie ziet ze, de allerarmsten? Bij elkaar zouden ze nog niet eens in Den Haag passen, zo veel zijn het er nog anno 1986. Ze hebben meestal net wel te eten en te drinken, vaak ook nog een dak boven hun hoofd, maar zelfs de bu ren willen liever niet weten dat ze bestaan. Af geschaft door de maat schappij. Het staat er zo mooi in arti kel 2 van de Universele ver klaring van de rechten van de mens: Een ieder heeft aanspraak op alle rechten en vrijheden,'in deze Verklaring opgesomd, zonder enig on derscheid van welke aard ook, zoals ras, kleur, geslacht, taal, godsdienst, politieke of andere overtuiging, nationale of maatschappelijke afkomst. eigendom, geboorte of andere status. „Maar dagelijks worden die rechten van zo'n 700.000 Ne derlanders geschonden door hun maatschappelijke af komst. Niemand zou het merken als ze morgen van de aardbodem verdwenen zijn". Henri van Rijn zegt het zon der zich op te winden. De al gemeen secretaris van ATD Vierde Wereld heeft zelfs iets te vieren; de stichting die zich inzet voor de allerarms- tsen bestaat op 15 november vijftien jaar. Van Rijn: „We hebben het nodige bereikt in die tijd; diverse schuwe men sen zijn veranderd in zelfbe wustere mensen die niet al leen voor zichzelf, maar ook voor hun kinderen durven en kunnen opkomen. Hoewel ze er materieel misschien niet beter op zijn geworden, hebben ze toch iets tot stand gebracht. Geloven in je eigen mogelijkheden, reken maar dat dat een overwinning is!". Buitengesloten Het klinkt raar: armoede in Nederland. Maar alle fraaie (sociale) wetgeving ten spijt, zelfs in onze huidige wel vaartsstaat zijn er mensen aan wie alles voorbijgaat. De onderste laag van de onder ste laag, veelal opgegelost in de 200.000 thuislozen, de 400.000 analfabeten, de onge schoolden. De mensen bij- Henri van Rijn: „De armen worden steeds armer, óók in Nederland" voorbeeld die niet weten wat een eenmalige uitkering is en hoe je daar überhaupt aan zou moeten komen. Van Rijn: „Wij richten ons op mensen die geen enkele in vloed kunnen uitoefenen op hun eigen toekomst noch die van hun kinderen. In elke groep, hoe arm of achterge steld ook. heb je weer een groep die nooit aan bod komt. De mensen die maat schappelijk volledig zijn bui tengesloten, altijd weer. Voor ons is daarom niet zozeer ar moede, maar maatschappelij ke uitsluiting het sleutel woord". Hij aarzelt niet om ze de pa ria's van onze samenleving te noemen. „Ja, mensen schrik ken van zo'n benaming. Die denken aan de paria's in In dia, die vaak genoeg dood gaan omdat ze gewoonweg niet te eten hebben. Dat ge beurt in Nederland gelukkig niet, dat is waar, maar in we zen gaat het in beide geval len om mensen die maat schappelijk zijn buitengeslo ten. De mensen die altijd door alles worden getroffen. Want het zijn altijd dezelfden die uit de boot vallen. Oók in Nederland worden de armen steeds armer". „In totaal zijn er natuurlijk veel minder buitengestelden dan eind vorige eeuw, want toen had tachtig, negentig procent van de bevolking het beroerd. Nu komt nog „maar" vier tot zes procent van de Nederlanders er hele maal niet aan te pas, maar de kloof tussen hen en de rest wordt wel steeds groter. Ze profiteren niet van onze wel vaart; sociale wetgeving al leen blijkt niet voldoende. Kijk naar de nieuwe techno logieën, de informatiemaat schappij. Denk maar niet dat de groep waar wij het over hebben met een computer kan omgaan. Ja. misschien spelletjes, maar daar gaat het dus niet om hè?". Eigenwaarde ATD Vierde Wereld vindt dat onrechtvaardig, een schending van de mensen rechten. „Want een samenle ving is pas rechtvaardig als iedereen zich kan ontplooi en", zegt Van Rijn. „En dat kunnen deze mensen niet. Ze komen uit gezinnen waarvan de ouders weinig ontwikke ling hebben en daardoor ook weinig aan hun kinderen kunnen meegeven. Daardoor kunnen die op school vaak niet goed meekomen, blijven zitten, spijbelen en gaan meestal aL niet meer naar school als ze officieel nog leerplichtig zijn. Als ze werk vinden, let wel: als, is dat al tijd ongeschoold en gevaar lijk. Niet voor niets zitten enorm veel jongens van twintig jaar uit deze groep in de wao. Ze hebben weinig in komsten, een minimumloon of een uitkering, trouwen met mensen uit hun eigen milieu en gaan wonen in een saneringsgebied. Als ze kin deren krijgen, komen die in precies dezelfde situatie te recht als hun ouders en daar mee is de cirkel gesloten". „Je begrijpt, dat je daar niet van de ene dag op de andere doorheen kunt breken. Te meer daar die mensen hun eigen situatie meestal kei hard ontkennen. Logisch, wie komt er openlijk voor uit dat-ie er niet bijhoort, dat de samenleving op hem neer kijkt? Die situatie los je niet op door materiële voorwaar den te scheppen; dat is juist het grote misverstand. Men sen denken dat armoede niet meer kan bestaan omdat er uitkeringen zijn, minimum loon en dergelijke. Maar geld en andere materiële zaken De stichting ATD Vier de Wereld heeft voor deze naam gekozen om aan te geven dat er na de kapitalistische Eer ste, communistische Tweede en onderont wikkelde Derde ook nog een Vierde Wereld is van extreem-armen. ATD staat voor Aide a Tous Détresse, wat zo veel als „Hulp in alle nood" betekent, en geeft aan dat de beweging is opgericht in Frankrijk, 29 jaar geleden en wel door de Franse priester Joseph Wrezinski, die zich het lot aantrok van de allerarmsten in de Parijse krottenwijken. De Nederlandse afde ling bestaat sinds 1971. Het landelijk bureau is gevestigd aan de Hobbe* mastraat in Den Haag. ATD Vierde Wereld be staat in Nederland uit elf permanente werkers, die zich voor meerdere jaren aan de beweging verbinden en zoveel mo gelijk de leefomstandig heden van de allerarm sten delen. Ze proberen daar iets aan te verbete ren door de mensen wegwijs te maken in de samenleving, waar ze de weg noch de regels ken nen. Daarnaast zijn er ongeveer vierduizend medestanders, die in hun vrije tijd meewer ken aan projecten als gezamenlijke vakanties voor de allerarmsten. zijn slechts een laagje, daar achter zit het wezenlijke: ze worden niet gezien als vol waardige burgers, die iets te zeggen hebben en waarvan we iets zouden kunnen leren. Als je mensen daarop aan spreekt, ze vertrouwen geeft, ze laat zien dat het niet hun eigen schuld is dat ze er zo slecht aan toe zijn, dan heeft dat effect. Niet door die men sen te zien als een hulpgeval, maar als volwaardige mede mensen. Ik vergelijk het al tijd met een verhaal: als deze mensen het begrijpen, zal ie dereen het begrijpen. Dus moet je deze groep mensen als maatstaf nemen: als zij er gens baat bij hebben, zal de hele samenleving er baat bij hebben". DICK HOFLAND HERVORMD-GEREFORMEERD GESPREK OVER STRUCTUUR NIEUWE KERK Protestants Nederland krijgt er een nieuw woord bij: „kerkgemeente". Daarmee wordt gedoeld op het samen gaan van twee of meer ge meenten van hervormde of gereformeerde signatuur in een bepaald gebied onder een algemene kerkeraad. Volgen de week wordt het begrip ge ïntroduceerd als de synoden van hervormden en gerefor meerden samen vergaderen (combisynode) over de vorm geving van de herenigde kerk. De kerkgemeente ontstaat in bijvoorbeeld grote steden, waar meer dan een predikant werkzaam is. De kerkeraden raad „boven" wijkkerkera- den. Nieuw is de mogelijkheid dat een gemeente zich niet aan sluit bij de kerkgemeente in het gebied, maar zelfstandig blijft. Een reden daarvoor kan zijn dat het geestelijk klimaat van een gemeente diepgaand verschilt van dat van de kerkgemeente. In de huidige omstandigheden kent de Her vormde Kerk een soortgelijk verschijnsel: In een stad kan naast de wijkgemeenten een deelgemeente bestaan, bij voorbeeld waar wordt geleerd en geleefd in de sfeer van de Gereformeerde Bond. Voor de gereformeerden tot nu toe alleen de geografische In 1984 sprak de combisynode in vrijblijvende zin over de- structurele vormgeving van de herenigde kerk. Toen kwamen heftige reacties te gen het idee de onderlinge verdeeldheid formeel te er kennen. Prof. cfr. H.B. Weij- land, een van de „plannenma kers", zei toen die bezwaren heel goed aan te voelen, maar voegde de betreffende syno deleden toe: „Weet hoe het anders moet?". Volgende week zal blijken of de syno den zich zullen neerleggen bij de erkenning van de ver deeldheid in de herenigde kerk. LÜTSEN KOOISTRA van de nv nog beslaande her- grens bepalend v00r het lid Het christelijk dagblad Sinar Harapan, dat in een oplaag van ongeveer een kwart miljoen in Jakarta verscheen, is op last van de Indonsesische over heid opgeheven. Dat heeft de minister van voorlichting bekend ge maakt na een bezoek aan president Soeharto. Vori ge maand kreeg het blad al een verschijningsver bod opgelegd. voor het verschijningsverbod in oktober. Toen werd gespro- die de regering onwelgevallig zijn. ken over een „straf" voor het Het publicatieverbod van ok- schenden van een embargo tober heeft ook openlijke kri- door de Sinar Harapan, maar tiek uitgelokt. Zo laakte de werkelijke reden is dat de krant naar het oordeel van de regering te kritisch is jegens haar beleid. Een artikel, eind voormalig leider van de Gol kar (de regeringspartij) het publicatieverbod van enkele weken geleden. Soeharto den gesteld over de mogelijk heid dat een president meer dere termijnen kan aanblij ven, zou een voorbeeld zijn van nieuwsvoorziening waar de regering niet van gediend De opheffing van de Sinar Harapan kan ook worden ge zien als een van de vele inti midatiepogingen van de over heid. De bedoeling is dat de andere kranten zich, nog meer dan al het geval is, zul- maken met de reden die gold len hoeden voor publicaties september, waarin op zeer be- geeft hiermee blijk meer te hoedzame wijze vragen wer- hechten aan eigen belangen De reden voor de gedwongen opheffing van een van de bei de kwaliteitskranten van In donesië (de anders is het ka tholieke Kompas) is niet be kend gemaakt, maar heeft te dan aan die van het land, al dus deze oud-politicus. Door het verdwijnen van de Sinar Harapan Staan twee honderd mensen op straat, naar schatting tweeduizend mensen, onder wie distribu teurs en bezorgers, raken een deel van hun inkomsten kwijt. Overigens is het moge lijk dat de Sinar onder andere naam opnieuw gaat verschij nen, met aan de top andere mensen. LÜTSEN KOOISTRA vormde en gereformeerde ge meenten en kerken kiezen een gezamenlijke algemene kerkeraad voor de kerkge meente. Kerkgemeente en ge meenten houden ieder hun verantwoordelijkheid, die na der dient te worden omschre ven. Deze opzet is in feite niet zo veel niéuws; nu ook al ken nen gereformeerden een Ker keraad Algemene Zaken die .boven" wijkkerkeraden maatschap van een gemeente; wie binnen de kerkelijke grenzen van een kerk woont, kan alleen bij die kerk staan ingeschreven. De voorgestelde regeling houdt een formele erkenning in van de binnenkerkelijke gescheidenheid. Eigenlijk zeg gen de samenstellers van de adviezen aan de gecombineer de synode: Het is zinloos om in de structuur van een kerk net te doen alsof er geen grote functioneert en hebben her- onderlinge problemen zijn vorrpden een Centrale Kerke- met belijdenis, leer en leven. De bisschoppenconferen tie heeft besloten haar fi nanciële bijdrage van honderdduizend gulden per jaar aan het Mgr. Bekkerscentrum stop te zetten. Al eerder had de Nijmeegse Katholieke Universiteit om redenen van bezuinigingen beslo ten haar bijdrage niet langer onverkort voort te zetten. Lange tijd was ge hoopt dat het centrum in een afgeslankte vorm zou kunnen worden voortge zet, aldus prof. W. Berger; lid van de begeleidings commissie van het cen trum. Het Mgr. Bekkerscentrum werd in 1968 op verzoek van de Nederlandse bisschoppen door de Katholieke Universi teit opgericht als gezamenlijke activiteit voor de vorming en bijscholing van pastores. Via de bisschoppenconferentie werd tot 1981 subsidie uit an dere bronnen ontvangen. Een overweging voor stopzet' ting van de subsidie is ge- tuurlijk verloop zijn weest dat ook theologische vloeid. hogescholen en faculteiten soortgelijke cursussen organi seren als het Bekkerscentrum. Een andere overweging voor stopzetting van de financiële steun is de teruglopende be langstelling van cursisten. Ontslagen zullen er niet val len omdat de twee medewer kers van het centrum via na- afge- Gesmoorde kabeljauwfilet met mosterdsaus bietjes en aardappelen - citroengriesmeelvla Nodig voor twee: zachte margarine, 300 g kabeljauwfilet, zout, 1 lepel citroensap; 15 g margarine, 15 g bloem, 2,5 dl water, een derde bouil lontablet, 1 lepel mosterd, zout, suiker, azijn; 0,5 kg rauwe of gekookte bietjes, zout, suiker, azijn, 10 g margarine, aardappelmeel, uitje of sjalotje; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 30 g griesmeel, 30 g suiker, 1 lepel citroen sap, citroenessence naar smaak. Vet een vlamvaste schaal ojf tafelpan in met zachte margari ne. Spoel de kabeljauwfilet af met koud water en leg hem in de schaal of pan. Strooi zout over de vis en druppel er ci troensap op. Sluit de schaal of pan en smoor de vis op een matig vuur in ongeveer twaalf minuten gaar. Laat de margarine voor de saus smelten, roer er de bloem door en verdun het mengsel onder stevig roeren en door la ten koken met scheutjes water. Laat de saus met het bouil lontablet vijf minuten zacht koken en maak haar op smaak af met mosterd, zout, suiker en azijn. Schil de bietjes en rasp ze. Zet de groente op met weinig wa ter, zout, suiker, azijn en margarine. Laat rauwe bieten een half uur koken en voorgekookte tien minuten. Breng de groente op smaak met de gebruikte toevoegsels en bind over gebleven kooknat met aardappelmeel. Bestrooi de bietjes in de schaal met kleingesneden ui of sjalot. Breng de helft van de melk aan de kook en strooi er al roe rende een mengsel van griesmeel en suiker in. Laat de vla onder een geregeld roeren vijf minuten zacht koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe. Breng de afgekoel de vla op smaak met citroensap en -essence. JEANNE Verstrekkend gevolg De slotsom van de arbitragecommissie Albeda dat de an^ tenaren door de bezuinigende overheid de afgelopen jaren i nancieel onjuist zijn behandeld, is niet zozeer verrassend de wel verstrekkend. De nu ontstane situatie gaat óf de ovpf heid veel geld kosten, óf er ontstaat een grote arbeidsonrr in de komende maanden. ns DE ambtenarenbonden voelen zich immers enorm gestef in hun verongelijkte opstelling tegenover minister Van DT van binnenlandse zaken. En dat is in de gegeven omstandj heden wel min of meer terecht. Het is immers zo dat de arrf tenaren samen met de uitkeringsgerechtigden jaar in jaar^ zijn gekort, terwijl slechts werd gehóópt dat het bedrijfslev terwille van de solidariteit hetzelfde zou doen. En voor V|J gend jaar is het al niet anders. Het zit er nu dik in dat het kabinet alles op alles zal zetfe ten minste voor een deel tegemoet te komen aan de wen» i van de ambtenaren, door onderdelen van het advies van A beda uit te voeren. Gevreesd moet echter worden, dat F kabinet daarvoor geld zal gebruiken dat anders voor de h- bezetting bij arbeidstijdverkorting zou zijn vrij gemaakt. ambtenaren krijgen dan wel meer geld, maar dat gaat u koste van de arbeidstijdverkorting, dus van het schepp van nieuwe arbeidsplaatsen. Degenen die nu werkloos laf de kant staan worden daar de dupe van. F, WERKLOZEN en andere uitkeringsgerechtigden dreij« bovendien verder achterop te raken. Het eerste kabinb^ Lubbers heeft steeds het uitgangspunt gehanteerd dat amlfcj( naren en uitkeringsgerechtigden gelijk behandeld moeite worden. Het is echter nog maar de vraag of een financier inhaalmanoevre voor de ambtenaren vergezeld zal gaan \^a een soortgelijke maatregel ten behoeve van de uitkeringsW rechtigden. Dat zou de schatkist twee keer zoveel kosten.lg verleiding de koppeling tussen uitkeringsgerechtigden jk ambtenaren los te laten wordt de komende weken groot. %n pelijk zal het kabinet er niet voor bezwijken. m, w< Ontwapening en mensenrechtf Dr VIJFENDERTIG landen die in 1975 hun handtekening jdai ten onder de Akkoorden van Helsinki, zijn deze week in tëa; nen bijeengekomen om te bespreken hoe de elf jaar gele|jei gemaakte afspraken worden nagekomen. Het gaat in de (K tenrijkse hoofdstad met name om de naleving van de afsfte, ken die werden gemaakt over de mensenrechten en de n*ioi selijke contacten. Het zal niemand verbazen dat de resultiie van de westerse evaluatie nogal somber zijn. Op het geil] van de mensenrechten is er in Oost-Europa de voorbije jaf maar weinig ten goede veranderd. Het is uiterst onbevredigend dat de in 1975 gemaakte^ spraken over de mensenrechten slechts van tijd tot tijdf grote internationale conferenties uitgebreid ter sprake men. Daarom is een idee van minister Van den Broek nieHij gek, om een commissie in te stellen dat zich permanent giet bezighouden met klachten over schendingen van de Slot»— van Helsinki. Volgens Van den Broek is het van groot bei* dat Oost en West voortdurend in gesprek zijn over de i senrechten. Het aanbod van de Nederlandse regering de zetel van commissie in Den Haag te vestigen en daarvoor de no< faciliteiten ter beschikking te stellen, is een lofwaardig ii atief. Aan dat plan kleeft echter het nadeel dat de mens rechten op die manier steeds meer een politiek-diplomaf* vraagstuk dreigen te worden, waarvan de menselijke dim) sie steeds verder uit het gezichtsveld raakt. De nadruk die de Westeuropese ministers momenteel Wenen op de mensenrechten leggen, is om twee redenen groot belang. In een tijd waarin de nadruk bij de Oost-W| contacten zo sterk ligt op het streven naar veiligheid, best) het gevaar dat de mensenrechten worden fijngemalen onl het ontwapeningsgeweld. Tegelijkertijd zou de Sovjet-llEN de indruk kunnen krijgen, dat het vrijlaten van vermaaaat: dissidenten als Orlov en Sjaranski genoeg zou zijn omBcf westerse kritiek te laten.verstommen. Het eerste moet \#at den voorkomen en het tweede is gewoon niet waar. DA am De vrijlating van bekende dissidenten moet voor het ten juist aanleiding zijn bij de Sovjet-Unie en haar bondgë^c ten te blijven hameren op de naleving van de mensenreR^ ten. Bovendien moet de Sovjet-Unie voortdurend duidd3" worden gemaakt, dat ontwapening en mensenrechten tf.cr aparte grootheden zijn, die niet tegen elkaar kunnen worf1^ uitgespeeld. Schendingen van mensenrechten in Oost-Ere* pa mogen geen aanleiding zijn om een ontwapeningsakko(P tegen te houden. Een wapenakkoord mag echter evenr* 1 aanleiding zijn om de mensenrechten voorlopig maar te tr v geten. Het Westen mag- daarbij niet aarzelen misstanderL_ eigen gelederen aan de kaak te stellen. Ontwapening en| leving van de mensenrechten zijn de voornaamste bouw nen voor daadwerkelijke ontspanning tussen Oost en Zolang een van beide ontbreekt, sleutelen we aan een uitfl wankel bouwwerk. Wolkenvelden DE BILT (KMNI) Van nacht komen er opklaringen tijdens het passeren van een zwakke rug van hoge lucht druk. De thermometers zullei* dalen tot omstreeks zeven gra den vlak aan zee, en drie gra den hier en daar in het bin nenland. Daar kan ook vorst aan de grond voorkomen. Morgen overdag zijn er wol kenvelden, maar het blijft wel op de meeste plaatsen droog. De middagtemperatuur is on geveer normaal voor de tijd van het jaar, namelijk elf gra den. Doordat een storing op de oceaan vrij snel naderbij komt, neemt in de loop van de dag de wind behoorlijk toe. Hij waait uit het zuidwesten en wordt vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer mo gelijk hard. De oceaanstoring brengt morgennacht en zater dag regen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Noord-Italië, Zuid-Frankrijk: zonnig. In noord-Italië s'och- lonïnl tends plaatselijk mist. Midèrg" temperatuur 13 tot 18 gradB-jari Joegoslavische Kust, MidèscU en Zuid-Italië: overwegK-nfe zonnig. In het zuiden eerst 's kans op een bui. MiddagtfjjJse peratuur 16 tot 21 graden, luree nde i Spanje, Portugal: zonnig,^", Noord-Spanje op zaterdagss wolking. Middagtemperatema tussen 16 graden in het njeei den tot 22 graden in het Fen den. E WEERRAPPORT HEDENMORGEN» Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt =IIE 2L.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2