Eeidóe (Bowicvnt Aantal verkeersdoden stijgt onrustbarend I LeClip Beenhakker kan lachen vervoer Openbaar toch weer duurder VVN WIL ADEMTEST BIJ ELKE AANHOUDING Weg auto Rommelmarkt naar de looglandsekerkgracht Inname Rijnwater opnieuw gestaakt KNVB ziet voetbal zonder publiek als laatste redmiddel CeidóeGotPio/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Si|tholl Pers, Apothekersdi|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredaceur IJ Hallewas. Chef redacteur Wtm Bui|teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwarlaal f. 68,93. jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18 00 19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,63 per mm. kleintjes f0.44 per mm. Donderdag 6 november 1986 78e jaargang no. 23649 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND In de nacht opklaringen en een minimumtemperatuur van 7 tot 3 graden. Kans op vorst aan de grond. Overdag wol kenvelden maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 11 graden. Vrij krachtige zuidwestenwind. Zon op: 07.45; onder 17.01; Scheveningen hoog water: 06.22 en 18.33; laag water: 01.43 en 14.24. evardnadze: geen hoop nieuwe topontmoeting j)NEN De Amerikaanse minister buitenlandse zaken Shultz en zijn ssische ambtgenoot Sjevardnadze jben vanmorgen bijna twee uur ge- oken over de wapenbeheersing. De iprekingen waren een vervolg op i gisteren gehouden eerste gespreks- fide, die drie uur duurde. Na afloop nde Sjevardnadze zich teleurgesteld er de resultaten. Hij verklaarde dat Sovjet-Unie en de Verenigde Staten n contacten zullen voortzetten, ar dat er geen afspraak was ge- akt over een nieuwe ontmoeting sen Shultz en hem. Hij beschuldig de VS van pogingen onder de resul- len van de topontmoeting in Reykja- uit te komen. UTRECHT Meer dan honderd mensen per jaar overlijden plotseling tijdens het beoefenen van sport als gevolg van een hartinfarct. Dat is ongeveer één op de 45.000, van wie veruit de meeste mannen (ruim 98%). In de meeste gevallen blij ken de slachtoffers al een verhoogd risico op een do delijk hartinfarct te heb ben, in andere gevallen gaat het om de sport zelf, die gevaarlijk is of die on der gevaarlijke omstandig heden wordt beoefend. In de eerste categorie vallen vooral bergbeklimmen, mo torcross, boksen, autoracen; in de de tweede categorie onder meer het lopen van Plotse dood bij sport komt nog geregeld voor een marathon in grote hitte. Deze cijfers werden van daag bekendgemaakt door de Nederlandse Hartstich ting tijdens een symposium over reanimatie in Utrecht. Daar stelde de Maastrichtse huisarts dr'. A. Dolmans dat veel mensen met een ver hoogd risico geen goede ad viezen krijgen als ze aan sport willen gaan doen. Ook stelde zij dat bij een acute hartstilstand op het sport veld één op de drie pogin gen van reanimatie lukt. De Hartstichting vindt dat niet zo veel. Ze meent mede daarom dat er zo snel mo gelijk minimaal een miljoen Nederlanders moeten wor den opgeleid in reanimatie (o.a. hartmassage en mond- op-mondbeademing). Mo menteel beheersen omge- veer een half miljoen men sen in ons land deze tech nieken. Dat is ongeveer vijf procent van de volwassen bevolking. Pag. 3: Redden drenke ling nooit te snel opge ven. Duizenden Maria 's op een rij BELO HORIZONTE Toen de kiesraad van de Braziliaanse, zeer katholieke staat Minas Ge- rais nieuwe stembiljetten uit reikte. moest een speciale rij worden gemaakt voor de vrou wen met de voornaam Maria. In Brazilië worden de biljetten op de voornaam uitgereikt en in Minas Gerais wonen 143.986 Ma ria 's. De Maria 's kwamen bij dui zenden opdagen, maar moesten uren in de hete zon wachten om dat de ambtenarij haar tijd nam. De Maria 's begonnen ongeduldig te worden en te roepen Wij wil len ons stembiljet" en „Verenig de Maria's, we shall overcome". Dochter voor Sjaranski's TEL AVIV Avital en Anatoli Sjaranski hebben een dochter. Wat de naam van de vijf pond zware baby is, is nog niet bekend. De 38-jarige Anatoli Sja ranski, die in Israël de voornaam Natan heeft aan genomen, en zijn 34-jarige vrouw Avital werden in fe bruari na twaalf jaar here nigd. Avital vertrok de dag na haar huwelijk met Ana-, toli naar Israël. Hijzelf' moest twaalf jaar wachten, waarvan negen in gevan genissen en werkkampen, voordat hem een uitreisvi sum werd verstrekt. Boze Scheveningers eisen rectificatie Elseviers Magazine AMSTERDAM/SCHEVENINGEN „In Scheve- ningen is men ontstemd, geschokt, vertoornd". Dat zei advocate mr. L. van Scherpenzeel gisteren voor de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B. Asscher. Zij heeft namens de Stichting Scheve ningen Bad en de Scheveningse fast food-firma Van Vugt een kort geding aangespannen tegen de uitgever van Elseviers Magazine, Bonaventura. De eisers zijn verbolgen over een verhaal in het blad van 16 augustus waarin Scheveningen en zijn be zoekers niet al te glorieus afgeschilderd worden. Hoewel de naam Van Vugt niet genoemd wordt, meent dit restaurant zichzelf duidelijk in het arti kel te herkennen. Het voelt zich daardoor in ver band gebracht met zwartwerkers, onbetaald over werk en bedorven kip. De verslaggever zou on zorgvuldig en vooringenomen te werk zijn gegaarr. De zitting wordt woensdag 19 november voortgezet ZWOLLE In de eer ste helft van 1936 zijn in het Nederlandse verkeer 705 mensen om het le ven gekomen, negen procent meer dan in de zelfde periode van het vorig jaar. Het aantal ge wonden dat in zieken huizen werd opgenomen steeg met vier procent tot 6950. Vooral onder automobilisten en brom fietsers is het aantal slachtoffers toegenomen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zei op een bijeenkomst in Zwolle te vrezen, dat de verkeersveiligheid de rest van dit jaar hetzelf de sombere beeld te zien zal geven. De groei van het aantal ver keersslachtoffers is voor de bewindsvrouwe aanleiding het al bijna afgeronde ont werp van het Meerjarenplan Verkeersveiligheid drastisch te herzien. „De stijging van het aantal verkeersslachtof fers zoals die zich nu voor doet is onaanvaardbaar", zo lichtte de minister haar be leid toe. Zij onderstreepte dat het rijksbeleid er op is gericht het aantal verkeers slachtoffers in het jaar 2000 met 25 procent te laten da len. De stijging van het aantal verkeersslachtoffers is vol gens minister Smit-Kroes niet alleen een gevolg van intensiever verkeer, maar ook voor 33 procent van het alcoholgebruik. Di recteur drs. H. Gribnau van Veilig Verkeer Nederland (VVN) meldde in Zwolle dat 850.000 mensen elke dag mi nimaal acht glazen bier, wijn of jenever drinken. Bijna 200.000 van hen drinken er zestien of nog meer. „Alco hol en verkeer, dat kun je niet maken", is daarom het motto waarmee Veilig Ver keer Nederland (VVN) giste ren een nieuwe campagne tegen het gebruik van alco hol in het verkeer is gestart. De organisatie vindt dat de politie voortaan iedere auto mobilist die zij aanhoudt of bij een aanrijding aantreft, ongeacht de reden, een ademtest moet afnemen. De kans om als automobilist met drank op gepakt te wor den is volgens VVN nu slechts één op de 5000 a 10.000. VVN wil onder meer berei- I ken dat de sociale controle („Zóu je nou wel gaan rij den?") groter wordt. Minis ter Smit-Kroes zei tijdens de j presentatie van de nieuwe I VVN-campagne het geheel eens te zijn met de wens om j de pakkans te vergroten door ook bij elke routinecon- j trole de adem van de auto mobilist op alcohol te con troleren. Zij vindt bovendien dat politie en justitie veel sneller moeten werken bij de vervolging van een ver dachte. uurlingen oup tegen louterse eroordeeld 5W ORLEANS De chtbank in New Orleans eft de vier leiders van n complot dat tot doel d een invasie in Surina- te organiseren, veroor- eld tot gevangenisstraf- n van zes maanden tot reeëneenhalf jaar. De 'erige tien verdachten egen een voorwaardelij- straf en een boete, zijn vonnis beklemtoonde rechter dat de buitenlandse itiek wordt bepaald door de ïsident en dat priveburgers :t het recht hebben op eigen utje gewapende acties te on- rnemen. De groep van veer- n mensen werd eind juli op vliegveld van New Orle- gearresteerd toen zij op het nt stonden aan boord te 1 van een vliegtuig op weg r Suriname om daar via list legerleider Bouterse te tvoeren. Een zware hijskraan moest er in het Duitse Oppenheim aan te pas komen, om een politie auto weer op vier wielen te zetten. De bewoners in het smalle straatje hadden de politie te hulp geroepen, omdat het wegdek plotseling verzakte. De politiewagen illustreerde de ernst van de situatie, door bij aankomst gedeeltelijk in een gat in het wegdek te verdwijnen. De dader was spoedig opgespoord: een lekke waterleiding had het zand onder het wegdek weggespoeld. 1IDEN De eerste rommelmarkt op de Hooglandsekerk- icht wordt zaterdag gehouden. De gemeente heeft tien profes- nele handelaren bereid gevonden zaterdag een kraam in te hten. De bedoeling is dat de markt voortaan elke zaterdag irdt gehouden. De gemeente hoopt het aantal standhouders uit breiden door verenigingen kramen te laten bemannen. De ofessionele handelaren zouden daar geen bezwaar tegen heb- n. Verenigingen die belangstelling hebben, kunnen zich aan- ilden bij de directie havens- en warenmarkten. Op de Hoog- idsekerkgracht is ruimte ontstaan door de verhuizing van de oentemarkt naar de Botermarkt. linder vragen Euthanasievereniging TRECHT De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eut- nasie heeft het afgelopen jaar 392 verzoeken gekregen om in- rmatie over en hulp bij euthanasie. Dat zijn er honderd min- r dan vorig jaar. Het aantal zuiver informatieve vragen daalde ?t 50 procent, maar het aantal verzoeken om hulp nam toe. 'lgens het jaarverslag is de vraag naar voorlichting over eut- nasie in toenemende mate afkomstig van opleidingen voor rpleegkundigen en zieken- en bejaardenverzorgsters. In 147 n de 392 gevallen is de afloop van de bemiddeling door de reniging bekend. In 87 gevallen is die gelukt doordat euthana- werd toegepast of doordat de betrokkenen wilden voortle- n. In de andere gevallen is de bemiddeling niet gelukt of was afloop onzeker. De NVVE kreeg verder 143 vragen over zelf- ding. Het aantal leden van de vereniging is dit jaar met 1500 stegen tot 28.000 !8n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 ^5-00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond ADVERTENTIES WEGENS OPENING GESLOTEN! Het spi|t ons, maar door de grote drukte die de officiële opening morgenmiddag met zich meebrengt, zullen vanaf 14.00 uur onze werk plaats. de wasstraat en de showroom gesloten zijn. Graag ontmoeten wij u a.s. zaterdag in onze geheel gemoderniseerde en uitgebreide showroom. flÉÜHet Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. De Rotterdamse politie verrichtte gisteren vijftien aanhoudin gen. TURIJN De voetbalkraker tussen Juventus en Real Madrid is gisteravond in een overwinning van 1-0 voor de Italiaanse thuisploeg geëindigd. Toch kon trainer Leo Beenhakker van Real na afloop la chen, omdat de Spanjaarden de strafschoppen beter namen en daarmee een plaats in de kwartfinale van het toernooi in de Europa Cup voor landskam pioenen werd behaald. Ook voor de Nederlandse clubs was er reden tot juichen. Tegen alle verwachtingen in kon FC Groningen zich bij de laatste zestien plaatsen door in Zwitserland bij Xamax Neuchatel een gelijkspel van 1-1 af te dwingen. Omdat de noorderlingen veertien dagen geleden met 0-0 gelijk speelden, was het uit-gescoorde doelpunt van Jan van Dijk beslissend. Ajax maakte er in Griekenland bij Olympiakos een matige vertoning van. Dank zij een spet ter van Jan Wouters in de laatste minuut kon op de val reep nog een gelijkspel van 1-1 worden bereikt. De winst van 4-0 in Amsterdam was echter al genoeg voor een po sitie in de kwartfinales. Feyenoord bakte er in de Rotter damse Kuip wederom niets van. De Rotterdammers gin gen onderuit tegen het veel te sterke Borussia Mönchen- gladbach (2-0). De Rotterdamse politie heeft gisteren vijf tien personen gearresteerd. Het gaat om elf Duitsers en vier Nederlanders. Hen wordt onder andere verboden wapenbezit en openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Het dienstpistool dat een politieman zondag in de omge ving van het Feyenoord-stadion verloor bij de wedstrijd Feyenoord-Ajax is in de loop van woensdag teruggevon den. AANKLACHT NEW YORK De ouders van een 27-jarige Newyorker hebben een aanklacht van honderd mil joen gulden ingediend tegen Boy George. Zij zeggen dat hij hun zoon het shot heroïne hielp spui ten, dat hem fataal werd. De zoon werd dood aangetroffen in de woning van Boy George. DEN HAAG Het openbaar vervoer wordt waarschijnlijk toch weer duurder. Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat), die volgens het regeer akkoord 150 miljoen moet be zuinigen op deze post, „ziet zich genoodzaakt" de tarieven van het stads- en streekver voer in deze kabinetsperiode jaarlijks met drie procent te verhogen. De tariefsverhoging bij de Spoorwegen zou beperkt kunnen blijven tot 1,25 pro cent per jaar. De NS en de organisaties van stads- en streekvervoerbedrij- ven (BOV, BOS en ESO) heb ben geschokt gereageerd. Vol- Ploeger. Ook een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaan de uit het CDA en de linkse oppositie, heeft zich tegen ta riefsverhogingen uitgespro ken. Het openbaar vervoer wil gens hen dreigt een herhaling dat de minister eerst het alter van het gebeuren tijdens het eerste kabinet-Lubbers. name lijk dat de mensen uit trein, tram en bus worden gejaagd. „Dat is de kar achter de wagen spannen," aldus NS-topman natieve verkeersplan van het bureau McKinsey uitwerkt. Daarin worden maatregelen genoemd waarmee de groei van het autoverkeer wordt af geremd. AMSTERDAM De inna me van Rijnwater door de Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland in Am sterdam wordt maandagmid dag mogelijk opnieuw ge staakt als gevolg van de ex plosie in een chemische fa briek bij het Zwitserse Basel, waardoor duizenden liters giftige bestrijdingsmiddelen de Rijn in stroomden. Tien duizenden vissen werden daardoor vergiftigd. Deze „golf" passeert naar ver wachting zondagmiddag de grens bij Lobith en arriveert maandag rond het middag uur bij de Stuw van Hage- stein. De Watertransport maatschappij neemt sedert gisteren rond het middaguur weer Rijnwater op uit de Lek bij Nieuwegein. Die in name was dinsdag gestaakt vanwege een vetlozing door het chemisch bedrijf Rhenus Bv in Rhenen. ZEIST De KNVB heeft gisteren in Zeist een aan tal alternatieven voorge steld ter beteugeling van het voetbalvandalisme. Als „laatste redmiddel" denkt de voetbalbond aan het weren van publiek bij risicovolle wedstrijden. Bij het jaarlijks overleg tussen de bond, de burgemees ters en de NS bood de KNVB vijf mogelijkhe den. Competitieleider Huybregts: „Een wedstrijd zou kunnen worden uitgesteld binnen de lopende periode. Het treffen zou elders kunnen plaatsvin den of het duel zou kunnen worden „gedraaid". Het vijfde alternatief is het meest ingrijpend. „Het is ook mogelijk dat wij bepalen dat een wedstrijd zonder publiek moet worden gespeeld. Wat er gedaan moet worden aan het gemis van de recette is bij ons noch in dit overleg naar voren gekomen", verduidelijkte KNVB-voorzitter Van der Louw. Een alternatief aange dragen door burgemeester Fey van Breda en zijn collega Let- schert van Tilburg, het uitslui ten van clubs of het uitdelen van strafpunten, werd voorlo pig niet bij de rij van mogelij ke maatregelen opgenomen Het Landelijk Overleg Voet balvandalisme (LOV), een ad viesorgaan voor het kabinet, zal onderzoek doen naar de mogelijkheden de extra poli tiekosten die bij wedstrijden met een verhoogd risico wor den gemaakt, te verhalen op de verenigingen. Ook zal er nader worden gestudeerd op de mogelijkheden omtrent de invoering van pasjes. Pag. 5: Politie: „Harde kern lacht om alternatieve straf fen". Hij is er, sinds gisteren: Le Clip, het nieuwe horlo ge dat overal kan worden gedragen: aan de revers, in het haar, aan de bril en aan de oren, behalve aan de pols. Uitvinding van Michel Jordi. Met het doel af te rekenen met de „linkerarm-reflex". Een soort knijper, die de tijd aangeeft en voor de ver koop waarvan de grote warenhuizen al een soort concurrentieslag leverden. Een ding staat vast, de nieuwe vinding loopt veel meer kans dan een pols horloge om snel van eigenaar te verwisselen. Net als de Leidse Courant, die elke dag-zo gretig wordt gelezen, dat hij bij wijre van spreken al uit je han den wordt getrokken. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1