De Groot (PPR) stapt uit Voorhoutse raad Sloop dreigt voor monumentaal pand Dorpsstraat "Zeel afval verdwijnt spoorloos SaidoaOoivumt my-fairSint mrdusookdit ar groot succes Lindehoeve weer open d Verplaatsing benzinestation verhoogt verkeersveiligheid rElDEN OMGEVING DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 PAGINA 17 Dmmer gestolen ORSCHOTEN Dieven i in de nacht van dins- I op woensdag een brom- k gestolen uit een kelder- aan de Jan Evertsenlaan (Voorschoten. Zij kwamen hen door de deur open te \purauto uitgebrand ORDWIJKERHOUT I huurauto is gisteravond He Victorieberg in Noord- kerhout geheel uitge lid. De politie vermoedt [een lekkage de oorzaak i de brand was. De auto op gas. De bestuurder t{ ongedeerd. Collecte brandweer OEGSTGEEST Dc collecte in Oegstgeest voor de Nederlandse Brandwonden Stichting heeft 5782,65 gulden op gebracht. Aan deze col lecte werd onder meer meegewerkt door de le den van de Oegstgees- ter Vrijwillige Brand weer die van het totale bedrag 2300 gulden voor hun rekening na men tijdens een actie rond in de winkelcentra opgestelde brandspui- Oegstgeester tafeltennisclub strikt twee Chinese spelers OEGSTGEEST Het bestuur van de tafeltennisvereniging BT Lifters heeft overeenstemming bereikt met de heren K.K. Chan en Z.K. Chen. Beide spelers zijn 20 jaar oud en zullen op landelijk niveau goed hun mannetje kun nen staan. De Nederlandse Tafel tennis Bond zal beiden speelge rechtigd moeten verklaren. Het bestuur van BT Lifters verwacht dat beide spelers per 1 januari 1987 voor de vereniging uitko men. Openbare werken Lisse wordt gereorganiseerd LISSE De dienst openbare werken in Lisse wordt anders ge organiseerd. De afdeling is nu te duur. Dat is de conclusie van een rapport van het organisatie-bu reau Volder en Co. Het bureau adviseert onder meer bouw- en woningtoezicht bij de afdeling al gemene zaken onder te brengen. Het college van B en W, dat de hulp van het bureau had ingeroe pen vanwege de verslechterende financiële positie van de gemeen te, vindt dat eventuele verande ringen niet tot ontslagen mogen leiden. Exporteur mag niet uitbreiden DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT Jansen's Overseas BV uit Noordwii- kerhout heeft met de gemeente Noord- wijkerhout bezwaar aangetekend bij de provincie tegen het niet verlenen van een bouwvergunning. De bloembolle nexporteur mag van de provincie zijn bedrijf niet uitbreiden met 2000 vier kante meter. De provincie vindt dat die uitbreiding in strijd is met het bestem mingsplan en bovendien niet noodza kelijk. Jansen's Overseas voert onder meer aan dat het zonder de uitbreiding het hoofd niet boven water zal kunnen houden. Het wijst een eventuele split sing of totale verplaatsing van het be drijf van de hand wegens te hoge kos- Kerkeveilingen leveren bijna ton op NOORDWIJK De jaarlijkse kerkeveiling voor de Sint Jeroens- parochie, die maandagavond werd gehouden in De Beurs aan de Voorstraat, heeft 60.000 gulden op gebracht. Het geld zal worden ge bruikt voor de kerk, die aan een onderhoudsbeurt toe is. Vooral het dak moet dringend onder handen worden genomen. De veiling in De Beurs werd door zeker 250 belang stellenden bezocht. Vorig jaar bracht de veiling iets meer op. De kerkeveiling voor de Maria ter Zeeparochie heeft zon 30.000 gul den opgeleverd. Deze veiling werd op maandag 27 oktober gehouden in het Boulevard Hotel. Bommelding loos alarm LISSE Het Fioretticol- lege in Lisse is gisteren weer opgeschrikt door een bommelding. Zoals werd verwacht, werd geen bom aangetroffen in de school aan de Sportlaan in Lisse De school kreeg gisteroch tend rond half tien een bommelding, waarna het gebouw om half twaalf werd ontruimd. Tien ..bomverkenners" hebben 's middags gedurende drie uur tevergeefs gezocht naar een verdacht voor werp. De lessen zijn van ochtend weer begonnen. Cabaret in Katwijk KATWIJK De caba retier Paul de Leeuw treedt zaterdagavond op in Tripodia in Katwijk. Hij brengt zijn program ma „Stel moeder niet te leur". De Leeuw zegt zelf dat hij moet worden geplaatst tussen Freek de Jonge. Youp van 't Hek en Frisse Jongens. Toe gangskaarten kosten twaalf gulden vijftig, tien gulden of zeven gul den vijftig en zijn te koop bij de K&O's van Katwijk en Leiden en bij de VVV Katwijk. De voorstelling begint om kwart over acht. het kapot gooien van een „champagne" tegen een opende directeur Veuger eren de jaarlijkse fancy-fair uize Sint Bernardus in Sas- heim. Veuger was gekleed diepzeeduiker met snorkel zwemvliezen. De belangstel- was ook dit jaar weer bij der groot; er werden dan veel handwerken verkocht, druk was het bij het rad avontuur en de rommel- t bracht ruim 1000 gulden Voor de jeugd was er ook alles te doen. Zo was er knutselwedstrijd met 35 lemers en een tekenwed- met 46 kinderen. Ook de itijdse loterijen liepen goed. 's Avonds vond in ampvolle tuinzaal de trek- plaats van de grote loterij 75 prijzen. De eerste prijs, |damesrijwiel, werd gewon d-door J. van der Krogt en Sa weede prijs, een herenrij- ging naar B.G. Hendrik- terwijl de derde prijs, een servies, gewonnen werd r Yolinda Noordermeer. De j rengst was groter dan vo- ;jaar. en het organiserend ilé was dan ook zeer te- en. VOORHOUT Het PPR- raadslid A.W. de Groot uit Voorhout heeft met on middellijke ingang zijn raadslidmaatschap opge zegd. Hij heeft dit gisteren in een brief aan burge meester M.Th. van de Wouw laten weten. In die brief geeft De Groot geen reden voor zijn opstappen. Het is echter bekend dat de PPR-vertegenwoordi- ger zich al langer ergerde aan de volgens hem on juiste gang van zaken rond overeenkomst tussen de gemeente Voorhout en de firma Noorlander over de bouw van honderden woningen in de nieuw bouwwijk Oosthout. De Groot heeft met een on derbreking van twee jaar ruim dertig jaar in de raad gezeten, eerst namens de KVP, later voor de PPR. De Groot, tevens voorzitter van de woningbouwvereniging Voorhout, is altijd zeer kritisch geweest over de opstelling van het college ten opzichte van de firma Noorlander. Toen hij re centelijk vragen stelde over een waarborgsom die de firma Noorlander had gestort in het kader van die overeenkomst, kreeg het PPR-raadslid een forse aanvaring met burge meester Van de Wouw. De Groot had vaker veel kri tiek op het college, met name toen bleek dat Van de Wouw commissaris was van een zus termaatschappij van Noorlan der Bouw B.V. De Groot vindt dat hij met zijn klachten geen gehoor krijgt bij andere .frac- tievoozitters en heeft besloten er mee op te houden. Leden van de fractie van de PSP/CPN/PPR in de Provin ciale Staten hebben inmiddels al vragen aan Gedeputeerde Staten gesteld over de kwestie. De Groot was gisteren niet be reid zijn brief toe te lichten. CDA-fractievoorzitter P. Ver- degaal is verbaasd over het be sluit van De Groot. „Het is niet de juiste wijze om je onge noegen te laten blijken. Daar zijn betere manieren voor. Bo vendien is het niet netjes ten opzichte van je kiezers. Die hebben op Toon de Groot ge stemd. Dan is het niet correct om al na een paar maanden op te stappen, omdat je het ergens niet mee eens bent". Over de redenen van De Groot zegt hij: „De exploitatie-overeenkomst loopt al veel langer. Wij heb ben geen onoirbare dingen kunnen constateren". W. Meijer van de VVD zegt wel een bepaald vermoeden te hebben gehad van de beslis sing van De Groot. „Ik denk dat er al langer een bepaald gevoel van onvrede was. Hij was nu natuurlijk nog maar de enige van zijn fractie. In je eentje valt het niet mee, zeker als je kennelijk geen tijd meer hebt om commissievergaderin gen te bezoeken". Meijer vindt het besluit wel merkwaardig, zo vlak na de verkiezingen. Fractievoorzitter van Ge meentebelangen, J. Warmen- hoven, zegt het besluit van de PPR-voorman „verschrikke lijk jammer" te vinden. „Ook als het tegen zit moet je op de bok blijven zitten en niet in de bezemwagen stappen. Maar Toon kennende kan ik het wel begrijpen. We zijn 33 jaar gele den samen in de raad geko men en het is een vriend van me geworden. Politiek ben ik het niet altijd met hem eens, maar het is iemand met een sterk rechtvaardigheidsgevoel en een sociale inslag". Burgemeester Van de Wouw had de brief van De Groot gis teravond nog niet ontvangen en wilde nog geen reactie ge ven. De Groot wordt vermoedelijk opgevolgd door mevrouw A. Lap, tweede op kandidatenlijst van de PPR bij de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen. Zij zat tijdens de vorige raads periode al in de raad namens de PPR. "W HAAG De pro- gufcies hebben geen zicht r4llegale stortingen van, gelijk vervuild, bouw-, lp- en bedrijfsafval, eftister Nijpels (VROM) 121 dit in antwoorden op 'rijgen van het Kamerlid hoen (PvdA). In to- gaat het om mogelijk H^derd duizenden ton- afval per jaar. sociaal-democraat stelde vragen naar aanleiding de situatie in Zuid-Hol- fi weaar jaarlijks tiendui zenden tonnen van het afval spoorloos verdwijnen. Vol gens de minister kent alleen de provincie Zuid-Holland een verordening bedrijfsaf- valstoffen op basis waarvan melding gemaakt zou moeten worden van het ontstaan van bouw-, sloop- en bedrijfsaf val. De verordening zal pas in de loop van 1988 volledig zijn ingevoerd. In andere provincies heeft men derge lijke verordeningen niet of bestaan sterk verouderde Re gelingen. De provincies vra gen zich af of het veel zin heeft die aan te passen. Nijpels zegt zelf een aantal maatregelen voor te bereiden om aan de situatie een eind te maken. Zo wordt in het kader van de Wet bodembe scherming een regeling ge maakt voor het in of op de bodem brengen van afval stoffen. In de model bouw verordening wordt een rege ling opgenomen over het af leveren van bouw- en sloop afval bij verwerkers. Begin 1987 zal er een nieuwe ge meentelijke afvalstoffen ver ordening komen met regelin gen voor het afval. Daar naast wordt bezien hoe de werking van de Afvalstof fenwet verbeterd kan worden. De minister geeft aan dat het voorkomt dat provinciale controleurs worden bedreigd als zij illegale storten opspo ren. Daarvan wordt aangifte gedaan bij de politie. Nijpels ontkent dat Rijkswaterstaat betrokken is bij het verdwij nen van het afval door het te verwerken in bijvoorbeeld dijken, op- en afritten en an dere werken. Deze dienst ge bruikt alleen gecontroleerd materiaal. gstgeester sisscholen jgen inbraak -sveiligd illlliiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiliiiliillliiilliiliiiniiii Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teléfoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OEGSTGEEST Het pand Dorpsstraat 68 in Oegstgeest, een fraai voor beeld van hoogambachte- lijke bouw uit de vorige eeuw dreigt te verdwij nen. „Een huis dat met veel vakmanschap en veel liefde is gebouwd en dat wij op de voorlopige lijst van panden, die als een gemeentelijk monument beschouwd kunnen worden, geplaatst hebben. Er schijnen woningen voor in de plaats te ko men waarvoor de bouw vergunning vorig jaar reeds is verleend. Maar er loopt nog een procedure", aldus de bekende archi tect A. Paardekooper. De werkgroep Oud-Oegstgeest vreest dat het karakter van de Dorpsstraat door de sloop van oude gebouwen ernstig zal worden aangetast. Ook de zo genaamde zuidelijke eindpolen van het smalle gedeelte van de Dorpsstraat, zoals het oude tol huisje en het oude pand van Den Hollander dreigen met de grond gelijk gemaakt te worden. „De nieuwbouw kan in de Dorpsstraat zoals wij die nu kennen ronduit verwoes tend werken. Dat een woning als die van Den Hollander af gebroken wordt is voor te stel len. Sommige huizen mógen sterven, maar hetgeen er voor in de plaats komt mag de een heid niet verstoren. Het beleid moet gericht zijn op het be houd van de karakteristiek", aldus architect Paardekooper. De werkgroep vindt dat de oude Dorpsstraat op de monu mentenlijst dient te staan als beschermd dorpsgezicht. Oud- burgemeester Van Eysinga deed een tiental jaren geleden al een poging in die richting, maar het bleef bij het aanbie den van een fraai boekwerk „Als het oude Tolhuisje, naast De Roode Leeuw, zou verdwij nen dan staat de oude Oegst geester herberg, met aan de andere zijde het parkeerter rein, er naakt bij. Er moet iets voor in de plaats komen. Al was dit parkeerterrein alleen al met een muurtje afge schermd waarachter het par- keergebeuren plaats zou vin den. Dan heb je namelijk de aaneengesloten lijn weer her steld", zegt Paardekooper. De heer B. Driessen, auteur van het artikel over het Tolhuis en lid van de werkgroep, is zeer begaan met het lot van de wo ning Dorpsstraat 68. „Ge bouwd in de jaren tussen 1860 en 1870 is het, na meer dan 100 jaar, nog steeds een tech nisch gaaf pand. Meer dan 45 jaar werd het bewoond door brandmeester Jan de Groot", vertelt hij. Volgens de werkgroep is er op het ogenblik nog geen officiële gemeentelijke monumenten verordening of een gemeente lijke monumentenlijst. Ook een goede sloopvergunningsre geling is er ten aanzien van fraaie, oude monumentale en gezichtsbepalende panden nog niet. De gemeente heeft in het kader van nieuwe monumen tenwet een eigen taak gekre gen. Oud-Oegstgeest speelt daarop in en heeft inmiddels zelf een voorlopige monumen tenlijst samengesteld. Het werkgroeplid mr. J.J.L. de Soeten breekt ook nog een lans voor de Dorpsstraat. „Het is een fijnmazig en teer gebied. Een gebied dat, mocht er ooit nieuwbouw gepleegd worden, niet mag worden aangetast door grootschalige onaange pastheid die de structuur op onherstelbare wijze om zeep helpt. Bouwers moet eerbied en gevoel hebben voor het oude", meent hij. De werk groep wijst op de goede ge woonte van de gemeentebestu ren van oude steden om in oude wijken nieuw te bouwen in de stijl van toen. VOORSCHOTEN De Stichting De Lindehoeve kreeg gisteravond het groene licht om de deuren van het jongerencentrum weer te openen. Het gaat echter om een beperkte opening, er mogen alleen activiteiten worden ge houden die zo mogelijk enig geld opleveren en ze ker geen geld mogen kos ten. Zo wordt gedacht aan muziekuitvoeringen. Ver der toonde de gehele raadscommissie welzijn zich zeer gereserveerd over de toekomst van het jongerencentrum. Volgende week vrijdagavond gaat de Lindehoeve open en is dan voorlopig alleen op de vrijdag en zaterdagavond geo pend. Een langere sluiting van het gebouw zorgt voor nog mëer te korten, want de vaste lasten gaan gewoon door. Het bestuur van De Lindehoe ve heeft intensief overleg ge voerd met de gemeente Voor schoten en uit die besprekin gen is een bezuinigingsplan voortgekomen, waarbij onder meer het totaal van 80 uur so- r ciaal-cultureel werk werd te ruggebracht tot 45 uur. De meerderheid van het bestuur achtte de bezuinigingen op langere termijn wel haalbaar, maar niet direct uitvoerbaar. Daarop traden de voorzitter en penningmeester af en zo was gisteravond Ton Schrama, se cretaris van de stichting de woordvoerder van De Linde hoeve. Hij betoogde dat juist de na druk gelegd moet worden op het sociaal-cultureel werk. Be zuiniging daarop betekent een uitholling van de activiteiten Juist die activiteiten zijn nog niet bekend en alle fracties drongen aan binnen een of twee maanden met een activi teitenprogramma te komen. Wethouder L. Marselis consta teerde dat men niet weet hoe groot de toeloop naar het open jongerenwerk zal zijn. Mis schien wordt de Lindehoeve in de toekomst een buurthuis waarin buurtvereniging Vliet- wijk ook onderdak zou kun nen vinden, zo veronderstelde hij. De Lindehoeve heeft twee be- I roepskrachten. Op korte ter mijn zal worden bekeken of dit tweetal ook bij het buurt werk kan worden ingezet. Be sloten werd om aan het eind van deze maand nogmaals de problematiek van de Linde hoeve te bespreken. Verwacht wordt van het bestuur van de Stichting De Lindehoeve dat de opengevallen functies van voorzitter en penningmeester snel opgevuld worden. Op de achtergrond speelt mee, aldus de wethouder, dat er sterk be- zuinigd zal moeten worden in de sociaal-culturele sector. Gedeputeerde opent nieuw pompstation HAZERSWOUDE De heer S. Overwater, gedepu teerde van de provincie Zuid-Holland, opent vrijdag middag 14 november het nieuwe machinegebouw op het pompstation Hazerswou- de. Dit gebouw van het wa terleidingbedrijf De Rijn streek met de bijbehorende installaties is onlangs gereed gekomen. Tevens is het voorfiltergebouw gereno veerd. De aanleg van een spoelwatervijver, de vernieu wing van terreinleidingen, terreinaanleg en de ontslui ting van het totale bedrijfs- Ull I een druk op de knop t pe de Oegstgeestse wet- der van onderwijs, me- iw Th.L. de Koek van uwen gistermiddag de in- .jikbeveiliging van de Ou- e/iof-Bokkensprong basis- n 6ol in werking. Met deze Reling is het beveiligings ei van alle Oegstgeester aiisscholen afgerond. De leenteraad trok er een /*ag van 76.000 gulden f uit. De scholen kunnen /#iet meer ongemerkt wor- '1* betreden. Elders heeft .fcelfde beveiliging het in- fcfcpercentage met spron '^doen teruglopen. WASSENAAR De hui zen aan de Rijksstraatweg 437 en 451 worden ge sloopt, het BP-bezinesta- tion wordt naar achteren geplaatst en achter op het terrein wordt een sport- winkel gebouwd. Deze plannen werden gisteren in de raadscommissie ruimtelijke ordening ont vouwd door de eigenares se van het benzinestation, mevrouw J.P.M. Swart. „Wij doen dit allemaal om aan de eisen van de afdeling bouw- en woningtoezicht te voldoen. Maar u moet niet de toekomstige verkeersafwik keling op de Rijksstraatweg laten meewegen bij het be sluiten over mijn bouwplan nen. Ook verzoek ik u ons niet te laten boeten omdat weggebruikers hier te hard rijden of andere verkeers- fouten maken", aldus me vrouw Swart. Regelmatig steken auto's na benzine ge tankt te hebben dwars de weg over hetgeen meerdere keren tot levensgevaarlijke situaties heeft geleid. De commissie schaarde zich unaniem achter de plannen. De gemeente wil het doodlo pende pastoriepad doortrek ken naar de Schoolstraat. Dit kan doordat na de gasexplo- sie in juni, waarbij de huizen aan de Schoolstraat 10 en 12 werden vernield, ruimte is ontstaan. Er ontbreekt nog een stukje, maar volgens wethouder Cocheret is de ge meente ervan overtuigd met de eigenaar van het stukje grond wel tot overeenstem ming te komen. De wethou der: „Juist tijdens en na de brand in de Schoolstraat is gebleken dat door de aard van de bebouwing het heb ben van een kleine doorgang daar de brandveiligheid kan verhogen". Voor het toekomstige wo ningbouwgebied Wetering- park 1 (ten noorden van het Van Polanenpark) wil de ge meente nu al een ontslui- tingsweg aanleggen. Wan neer het weggetje in de ko mende maanden zal worden aangelegd dan zal dat leiden naar de grassprieten in de polder met enkele koeien en schapen. De bewoners van het Van Polanenpark zijn door de gemeentelijke plan nen wakker geschud omdat men vreest dat op den duur de van het fietspad gebruik makende brommers, wan neer dat wordt toegestaan, hun landelijke rust grondig zullen verstoren. Met enkele tientallen verontruste bewo- I ners tijdens de commissie- i vergaderingen algemene en j bestuurlijke aangelegenhei- i den (afgelopen maandag) en ruimtelijke ordening en openbare werken woensdag avond blijkt dat het toekom- stig (brom-)fietspad de ge moederen danig in beroering hebben gebracht.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17