Gratis, maar niet zomaar 'n weggevertje. Thatcher wil BBC de nek omdraaien" Binnenkort minder zout in de Rijn" GERUCHTEN IN MEDIA-KRINGEN: Terry Waite vastbesloten meer gijzelaars „vrij te praten" Gematigde Chissano volgt Machel op Attente jongens, daar bij BP uit na drankgebruik Saoedi-Arabië wijst mensen stiï USSR wil meer kern energie in Oostblok DIRECTEUR KALIMIJNEN ELZAS BELOOFT: BUITENLAND Eetdae Commit DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 f AGINA 4 Onderzoek na onthullingen Israëlische technicus TEL AVIV Israëlische parlementa riërs hebben gisteren aangedrongen op een diepgaand, maar strikt geheim on derzoek naar Mordechai Vanunu, de technicus die in Londen onthullingen deed over de Israëlische kernwapenpro- duktie en vervolgens door de Israëlische geheime dienst Mossad zou zijn ont voerd. Minister van politie Chaim Bar Lev deelde mee dat Vanunu niet in een een gevangenis of een huis van bewaring zit. Volgens Vanunu maakt Israël al twintig jaar kernkoppen en heeft hon derd tot tweehonderd kernwapens op geslagen. In de Israëlische pers versche nen artikelen waarin de pro-Palestijnse opstelling van de „verklikker" Vanunu werd belicht. Belgisch persbureau in staking BRUSSEL De journalis ten bij het Belgische persbu reau Belga zijn gistermid dag om 12.00 uur voor 24 uur in staking gegaan. Zij eisen betere werkomstan digheden en de terugkeer van een ontslagen stagiair. De meeste van de 80 Belga- journalisten stapten op en een kleine ploeg bleef ach ter om een noodnieuws- dienst gaande te houden. De stakers zullen vandaag be slissen over de mogelijke voortzetting van hun actie. Bankier Sindona pleegde zelfmoord VOGHERA De Italiaanse ban kier Michele Sindona, die in maart van het vorig jaar in de gevangenis in coma raakte en kort daana over leed, heeft een zorgvuldig voorbe reide zelfmoord gepleegd. Hij is niet vermoord, zoals advocaten van de familie eerder hebben gezegd. Vol gens de magistraat van Voghera was het doorslaggevend argument om tot zelfmoord te concluderen dat de kop koffie een gram cyanide heeft bevat, genoeg om een paard te doden. Een dergelijke dosis moet de koffie zo'n bittere geur en smaak hebben gegeven dat het onmogelijk wordt geacht dat Sindona dit niet zou hebben opgemerkt. Cobra bezet fabriek NEW DELHI Een fabriek in de buurt van het Indiase Goa is al twee maanden gesloten, omdat een cobra het kantoor van de di rectie bezet houdt. De giftige slang werd voor het eerst op 28 augustus gezien toen hij plaats had genomen op de stoel van de eigenaar van de fa briek. Vanwege de aanbidding van slangen door de Hindoes en in het bijzonder de cobra, werd een priester geraadpleegd, die ad viseerde om het beest met rust te laten. Ondanks gebeden, enkele offers en klachten van klanten weigert de slang vooralsnog van zijn plaats te wijken en blijft de fabriek dicht. Zware straf voor RAF -sympathisant STUTTGART Een rechtbank in Stuttgart heeft gisteren een sympathi sant van de Rote Armee Fraktion, Karl-Friedrich Grosser (30), veroor deeld tot 9,5 jaar gevangenisstraf. Gros ser werd schuldig bevonden aan het plegen van een gewelddadige roofover val, het ondersteunen van een terroris tische groepering en het plegen van valsheid in geschrifte. Aangenomen wordt dat Grosser geen lid is van de RAF, omdat deze terreurgroep meestal van een ander type wapen gebruik maakt, de overval geen propaganda voor de RAF opleverde, en de kans om te worden gesnapt te groot en de op brengst te klein was, aldus de recht bank. Rijden zonder gordel dure zaak in Frankrijk PARIJS Het rijden zonder auto gordel in Frankrijk is sinds giste ren een dure zaak. Automobilisten, die door de politie worden aange houden zonder gordel om, krijgen ter plekke een boete van 230 franc (80 gulden). Betaalt men niet bin nen een maand, dat wordt de boe te automatisch verdubbeld. Ook passagiers dienen de gordel om te hebben. Voor diplomaten maakt de politie geen uitzondering. Met de nieuwe maatregel hoopt de Franse politie het aantal verkeers doden jaarlijks met 1500 te ver minderen. Sovjets vorsen |euv Sovjet-vorsers j ma WASHINGTON De Sovjet- Academie van Wetenschappen een onderzoek begonnen onder*7 Amerikaanse Rusland-kennersjT p' om te zien hoe zij zich opstellen?.*,' ten aanzien van de Sovjet-Unie? en te bepalen hoe groot hun in-lea' vloed is op de Amerikaanse pu-r blieke opninie. Het onderzoek!®, „Sovjet-studies in de Verenigde' a Staten in de jaren tachtig" wordCjate uitgevoerd op grond van een uitliHj gebreide enquete, waarvoor on-j en j geveer honderd Amerikaanse Moskou-vorsers zijn benaderd? Hen wordt ook gevraagd zoveelh vaj. mogelijk publicaties over de Sovj jet-Unie mee te sturen. z i n( 3000 ir zo' nod (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse re gering Thatcher maakt plannen om de BBC op te doeken. Dit wordt in Lon den verteld naar aanlei ding van de politieke veldslag die aan de gang is tussen Thatchers partij voorzitter en kabinetslid Norman Tebbit en de om roep. Mocht de conservatieve partij overwinnen bij de volgende parlementsverkiezingen ui terlijk begin 1987 dan zal zij volgens geruchten die in Londen de ronde doen de gehate BBC eens en voor goed nekken. Volgens Tebbit was de om roep in april naar aanleiding van de Amerikaanse aanval op Libië sterk tegen de rege ring Reagan en dus ook an ti-Thatcher, aangezien deze de Amerikanen toestemming had gegeven om voor hun aanvallen- gebruik te maken van Britse luchtbases. BBC-verslaggeefster Kate Adie, een van de beste Britse tv-journalisten, leverde aan de omroep niet minder dan 56 (goede) bijdragen uit 'Tripoli. Tebbit vindt evenwel, dat Adie partij trok voor Khadda- fy. In een rapport insinueert hij dat Adie met andere BBC-mensen optreedt als agenten van de marxisten. Adie heeft haar advocaat al in de arm genomen om Tebbit desnoods een proces aan te doen. Sir William Rees-Mogg, een gewezen hoofdredacteur van The Times noemt de aanval van minister Tebbit een ern stige politieke vergissing. Rees-Mogg voorspelt dat deze blunder de conservatieve par tij geen goed zal doen. Vol gens de bond van Britse jour nalisten getuigt Tebbits hou ding van „oliekoekedom heid". ITN, nieuwsdienst van de Britse commerciële tv, staat ook achter de BBC. Ie dereen vreest een regerings- aanval op de vrijheid van de media. Maar Tebbit volhardt in zijn boosheid. Volgens hem zit de omroep vol „linkse jongens en meisjes" die anti-conservatie ve propaganda spuien, 't Merkwaardige is dat toen zij aan het bewind waren, de Britse socialisten precies het tegenovergestelde dachten. Labourpremier Wilson be schouwde de BBC als een „ex treem-rechtse burcht". De BBC bereidt trouwens een fors antwoord voor op het eerste salvo van Tebbit. Bij de omroep wordt gedacht aan een tv-debat, een confrontatie die zowel de BBC als Tebbit de kans zou geven om het ei gen standpunt te verdedigen. De rest van de regering houdt zich buiten de vete tussen Tebbit en de omroep. Daartoe werd in de zomer al besloten omdat er nieuwe parlements verkiezingen op til zijn. De ministers willen niemand te gen zich op stang jagen die de BBC gunstig gezind is. Dit neemt echter niet weg. dat Thatcher vastbesloten blijft om na een nieuwe ver kiezingsoverwinning korte metten te maken met de „Bolshevik Broadcasting Cor poration," zoals die goeie Ouwe Tante BBC tegenwoor dig door sommige nijdige con servatieven wordt genoemd. Zo zouden niet alleen BBC Radio 1 en 2 maar ook de lo kale radiostations van de om roep verkocht worden aan de hoogste bieder. De BBC zou worden gedwongen in de ko mende tien jaar zijn tv-pro- gramma's voor minstens 40 procent over te laten aan on afhankelijke producers. LONDEN Terry Waite, de bemiddelaar van de Anglicaanse kerk die een sleutelrol heeft gespeeld in de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaar Da vid Jacobsen in Libanon, heeft de afgelopen jaren een grote reputatie opge bouwd als onderhandelaar in schijnbaar hopeloze kwesties. Voor de gijzelaars in Liba non is Waite een laatste red dingsboei, omdat de diploma tie heeft gefaald. De Sunday Times noemde hem het afge lopen weekeinde „een pad vinder die met terroristen praat", terwijl de Indepen dent de twee meter lange be middelaar betitelde als „een reddende engel met het pos tuur van een atleet", die de gijzelaars vrij weet te praten. Terry Waite werd in 1981 voor het eerst ingezet als speciale afgezant van de aartsbisschop van Canterbu ry, Robert Runcie. Na maan denlange onderhandelingen wist hij de vrijlating te be werkstelligen van drie Britse missionarissen, die door de regering van Iran waren ge arresteerd op verdenking van spionage. Begin 1985 be vond hij zich opnieuw op een missie in het Midden-Oosten en slaagde hij er in na onder handelingen met de Libische leider, kolonel Khadaffy, vier Britten vrij te krijgen. Sindsdien heeft hij zich inge zet om de westerse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. Eind 1985 dacht hij dicht bij zijn doel te zijn, maar het kostte nog maanden van moeizame onderhandelingen. In juli van dit jaar speelde Waite een belangrijke rol in de vrijlating van de Ameri kaanse priester Martin La wrence Jenco door de ter reurgroep Islamitische Jihad. En het afgelopen weekeinde kreeg hij David Jacobsen vrij. Na aankomst in Cyprus prees Jacobsen de bemidde laar uitbundig: „Wij houden van hem. Vorig jaar Kerst heeft hij ons, toen wij in ons ondergoed op de vloer zaten, de hoop gegeven dat wij vrij zouden komen". Daarmee onthulde Jacobsen dat Waite een aantal gijzelaars heeft ontmoet tijdens zijn bezoek aan Libanon vorig jaar de cember. Waite beschouwt zijn missie overigens nog lang niet als beëindigd. Hij is van plan binnenkort opnieuw onder te duiken in Beiroet, voor on derhandelingen over de vrij lating van de resterende gij zelaars. Terry Waite (r) en David Jacobsen (I) bij aankomst in Wiesbaden. Waite zal binnenkort voor verdere onderhandelingen naar Liba non terugkeren. MAPUTO Joaquim Chissano, de nieuwe presi dent van Mozambique heeft in zijn eerste toe spraak voor het volk de nadruk gelegd op de strijd tegen het anti-marxisti sche verzet in Mozambi que. „Wij zullen de oorlog voortzetten om de oorlog te kunnen beëindigen, zo zei Chissano na zijn ver kiezing door het Centraal Comité van de regerings partij Frelimo. De 47-jarige Chissano, voor heen minister van buiten landse zaken, volgt Samora Machel op, die op 19 oktober bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. De nieuwe president staat bekend als gematigd: van hem wordt verwacht dat hij een goede verstandhouding met zowel het Amerikaanse als het Russische machtsblok weet te onderhouden. Westerse waarnemers verwachten geen radicale veranderingen. Als nieuwe president van Mozambique zal Chissano verdere uitwerking moeten geven aan de economische hervormingen die Machel in 1984 afkondigde. Het gaat daarbij met name om de ont binding van door de staat ge runde collectieve boerderij en, stimulering van particu liere investeringen en libera- Joaquim Chissano, de nieuwe president van Mozambique. lisatie van de landbouwprij zen ter bevordering van de produktie. De economie van Mozabique is momenteel rampzalig, voornamelijk ver oorzaakt door de burgeroor log met de rechtse MNR-re- bellen, die worden gesteund door Zuid-Afrika. SMID JE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 87 De maatregelen van de luitenant Haverzak hadden weldra uitwerking, want in een wipje ging het gerucht in de stad Humbuksk al van mond,tot mond. De een vertelde het aan de an der en zo duurde het niet lang of iedereen wist het: er is een kleine atleet ontdekt en die is in staat elke westerling verpletterend te verslaan. Hij is nu bezig een Amerikaan te kraken en die krijgt geen voet aan de grond! - Geen wonder dus, dat de mensen weldra in stromen op weg waren naar het stadioncomplex van het leger. Sommigen gingen werkelijk vrijwillig, anderen moesten door de geheime politie met zachte drang genoopt worden tot een stadionbezoek, maar dat gaf niet, want weldra was dit bouw werkje tot de laatste plaats toe bezet. Wat niet meer op de tribunes kon, stelde zich in ordelijke rijtjes op langs de grasmat en de gilgroep van de arbeidsdienst nam een ereplaatje in. Aan- moedingskreten moeten er per slot van reke ning zijn en als je het gillen nu maar goed orga niseert, dan loop je ook niet de kans, dat die aanmoedigingskreten bij de verkeerde persoon terecht komen. In het midden op het grasveld bevond zich Kareltje Knetter met de Amerikaan. Beide atleten waren in sportkostuum gekleed en ze liepen honderd meter, wierpen de discus, sprongen polstok-hoog en stieten de kogel. En alles werd door Kareltje gewonnen met een on voorstelbare voorsprong. Het laatste nummer van de sportieve meeting zou speerwerpen zijn. De Amerikaan had al helemaal geen zin meer. Dat kon je duidelijk aan zijn gezicht zien. Het was dan ook wel zielig voor hem, want onder donderend gejuich der bezoekers wierp Kareltje zijn speer zó ver weg, dat dit sportartikel nóóit meer teruggevonden werd. Honderden meters hoog in de lucht verdween het werptuigje en de bezoekers van de wedstrijden hebben nooit ge weten, dat de punt van de speer nog een on schuldige vogel in het zitvlakje trof. BLANKE VROUW BEKENT AANSLAGEN VOOR ANC JOHANNESBURG Het gerechtshof in Johannesburg heeft gisteren de 28-jarige blanke Marion Sparg schuldig bevonden aan hoogverraad en terrorisme. Ze bekende dat ze in opdracht van het African National Congress (ANC) mijnen had gelegd en enkele aanslagen met Molotov-cocktails had gepleegd. Het hof moet nog vonnis wijzen tegen Marion Sparg; de maximale straf is de doodstraf. In Port Elizabeth in de oostelijke Kaapprovincie wordt gestaakt bij de autofabriek General Motors. De werknemers eisen meer zeggenschap in de manier waarop het bedrijf zal worden geleid, nu het Amerikaanse moederbedrijf zich uit Zuid-Afrika heeft teruggetrokken. In veel steden in Zuid-Afrika zijn de zwarten opnieuw begonnen met de boycot van blanke winkeliers. Westen bepleit inspectie mensenrechten in Oostblok WENEN De Westerse lan den zullen op de vandaag be gonnen derde vervolg-confe- rentie over veiligheid en sa menwerking in Europa (CVSE) bij het Oostblok aan dringen op de naleving van de slotakte van Helsinki, met name op het gebied van de mensenrechten. Aan de conferentie in Wenen nemen alle Europese landen deel met uitzondering van Al banië, plus de VS en Canada. Getracht «zal worden de uit voering van de uit 1975 date rende slotakte van Helsinki te toetsen. De westerse landen geven „de absolute prioriteit" aan besprekingen over de na leving van de mensenrechten. De Amerikaanse delegatie overweegt een soort inspectie regeling voor te stellen. Tal van mensenrechten-orga nisatie hebben de bijeenkomst in Wenen aangegrepen om rapporten te publiceren. Het Europees Netwerk voor dia loog tussen Oost en West gaf gisteren een door enige hon derden mensen uit Oost en West ondertekend memoran dum uit, waarin wordt ge vraagd zowel de NAVO als het Warschau Pact te ontbinden. Andere organisaties vragen onder meer aandacht voor de positie van de Russische joden. In de officiële Russische media is inmiddels een campagne op gang gekomen waarin erop wordt gehamerd dat op de conferentie vooruitgang moet worden geboekt bij het ontwa pen ingso verleg. (ADVERTENTIE) Voor 6 spaarkaarten met BP Prémie-Punten deze elek tronische parkeer hmer gratis. Winkelwaarde f 22,50. Een prima hulp om uw parkeer tijd niet te vergeten Han dig formaat: hij kan zó aan uw sleutelbos. Als u hem niet als parkeeralarm gebruikt, kunt u er op zien hoe laat het is. Natuurlijk zit het batterijtje erbij. Ga dus tanken bij BP en pak de folder met alle BP Premie-Artikelen BP Premie-Pompen herkent u aan het spandoek. Na het vieren van een verjaardag waarbij alcohol geschonken»el werd zijn 35 Britse verpleegsters uit Saoedi-Arabië gezet. Drie^r verpleegsters kwamen gisteren op het Britse vliegveld Heathrow aan. ™ai ?m r J ieu. e op itser: LONDEN Saoedi-Arabië heeft gisteren twintig buitenlands^0 verpleegsters het land uitgezet wegens overtreding van de alco^1^ holwetten. Verwacht wordt dat vandaag nog eens acht buitenb» "2 landers die werken in de gezondheidszorg het land hebben moe- ten verlaten. Verder zijn drie vrouwen in de gevangenis gezef omdat zij werden aangetroffen op een plaats waar apparatuui voor het stoken van alcohol stond. Twee van hen hebben boven^ dien in een auto gezeten met een man die geen familie van her was, wat in Saoedi-Arabië verboden is. Aangenomen wordt dal I ook dit drietal wordt uitgewezen. Vrijwel alle „slachtoffers" Brits. De uitwijzingen vinden plaats een week voor het voorge nomen negendaagse bezoek van prins Charles en prinses Dian. aan het koninkrijk, en dreigen de Brits-Saoedische betrekking gen te verkoelen. BOEKAREST Het ongeluk met de Russische kerncentrale iiUsie Tsjernobyl ten spijt, hebben de belangrijkste Oosteuropese lanel r den een akkoord gesloten met de Sovjet-Unie dat voorziet in d^ra uitbreiding van het aantal kerncentrales in Oost-Europa tot vijf ,nnt tig. Volgens het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA) in Wenen waren eind 1985 in Oost-Europa 16 kemcen^niri trales in bedrijf, terwijl er nog 26 in aanbouw waren. 'at t€ £l W EN jet c >eg (Van onze correspondent Bob van Huët) WITTELSHEIM „De aanleg van het opslagter rein is om administratieve en technische redenen L wat vertraagd. Maar weest u niet bang, als afge-K,^ sprokken zullen de'Elzasser kalimijnen per 5 janua-j^ ri minder zout in de Rijn lozen. We gaan het voor lopig hier opslaan". fet I Paul Prevot, directeur van de Kalimijnen in de Elzas, wijst kdsv naar een kleine vlakte, vlak naast de immense zoutloodsen. jc Daar op dat hobbelige knollenveldje moet over twee maan den een deel worden bewaard van de 1 miljoen ton keuken-j; zout die Frankrijk dan niet meer in de Rijn mag dumpen, jlede Nederlandse tuinders en waterleidingsbedrijven hebben e daar nu nog schade door. Prevot doet zijn verhaal aan de leden van de internationale Rijncommmissie, die vandaag vergaderen over het zoutpro-N bleem. Scepsis wekken zijn woorden wel, want ook de - werkzaamheden rond het „voorlopige opslagterrein" zijn op zijn minst vertraagd. Bomen moeten nog worden gekapt, het terrein geëgeliseerd en het belangrijkste om eventuele lekken naar het grondwater te voorkomen, moet de bodem nog worden afge- torft dekt met speciaal plastic folie en asfalt. Prevot ziet het pro-w nt< bleem niet. „In december is hier alles klaar, dat verzeker ik PJ! u. Behalve natuurlijk als de Lieve Heer ons ineens drie me- ter sneeuw stuurt". j De Elzassers beloven de zoutlozingen jaarlijks met 20 kilopyjj per seconde te verminderen. Eigenlijk 15 kilo, want 5 kiloL^ zou al zijn bereikt met de sluiting van zoutfabrieken in hetL-^ naburige Lotharingen. I Niet helemaal volgens de letter van het Rijn verdrag, waarin St ren. „Maar de geest van het verdrag wordt gerespecteerd",p aldus de Nederlandse delegatieleider Van der Tas, onlangs benoemd tot ambassadeur in Bonn. L Die mening wordt gedeeld door het hoofd Internationale' Milieuzaken van het ministerie van VROM, W.J. Hoogvliet,r~~ „het is een signaal dat de Fransen de zaken nu echt serieus?4'" aanpakken. Als het begin er maar is, komt de rest vanzelf", j,, Die rest is een extra van 40 kilo zout per seconde die de- MDPA per 1989 uit de Rijn moet houden. De Rijncommissieleden worden rondgeleid over het brieksterrein. Een van de gidsen is ir. Laurens Medemblik,? ooit Nederlander, nu al 13 jaar werkzaam bij de Kalimijnen.f£- „Frankrijk is uitgespeeld als de kwaaie pier van Europa", zegt hij. P „De vervuiling door de chemische industrie is veel ergerx dan wat wij in de Rijn storten". Medemblik denkt dat def Westlandse tuinders meer te lijden hebben van verziltingl door het Noord zee-water dan van de Kalimijnen. '■o» de- »-Ê Jlik.b^

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4