(Bowuvnt Bedrijven maken weer meer winst Bon: \S&3o Deetman maakt er een puinhoop van Surinaams leger stuur aan op treffen met Brunswijk Weer Haringvisserij deels verboden Werkonderbreking Fokker Schiphol Faillissement transportbedrijf Stolk nabij Rapport Rekenkamer over ABP-affaire £eidóe(Bou/ia/nt Dinsdag 4 november 1986 78e jaargang no. 23647 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere. behorende tot Sijlholl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredaceur IJ. Hallewas. Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68.93, jaar f.262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,63 per mm. kleintjes 1.0.44 pier mm. Half tot zwaar bewolkt en overdag mogelijk regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 3 graden. Middagtemperatuur rond 10 graden. Matige, over dag tot vrij krachtig toene mende zuidwesten wind. Zon op: 07.41; onder 17.04; Scheveningen hoog water: 04.46 en 17.02; laag water: 0.20 en 12.43. Jolitie zet 225 man in bij jieyenoord tegen Borussia MG 'ERDAM De politie van Rotterdam zet ia orgenavond 225 man in ter voorkoming van sup- rtersrellen rond de Europa-Cupwedstrijd Feye- ord - Borussia Mönchengladbach. Bij de uitwed- rijd in Mönchengladbach verdwenen ruim hon- jji rd Feyenoord-supporters in de politiecel na te 3 bben „huisgehouden" in de binnenstad van de j ïitse plaats. I j Feyenoord-Ajax afgelopen zondag werden 350 A litiemensen ingezet, maar bij die wedstrijd wa- 1 n de sportieve belangen én de beide supporters- haren groter in vergelijking met het duel van orgen. Morgenavond worden slechts 1500 tot l 00 Duitse supporters verwacht in Rotterdam. De uip zal zeker niet uitverkocht zijn, aangezien jyenoord door de uitslag van de uitwedstrijd (5-1) ,-aktisch kansloos is tot de derde ronde van de rijd om de UEFA Cup door te dringen. In en rondom het Feyenoord- stadion wordt met man en macht gezocht naar een dienstpistool dat een politieman tijdens de schermutse lingen zondag na afloop van het duel Feyenoord- Ajax blijkt te hebben verloren. Sorry, verkeerd vliegveld TEL A VIV Verbazing alom onder passa giers, piloten en de luchthavenautoriteiten toen een Franse Boeing-727 op een vlucht van Parijs naar Israël zijn doel op minder dan een kilometer miste en een landing maakte in Jor danië. De Boeing van de Franse luchtvaart maatschappij Air Charter, met 117 passagiers aan boord, had moeten landen in het Israëlische Eilat maar kwam aan de grond op de luchtha ven van de Jordaanse havenstad Aqaba. De ver gissing zou een fout van de piloot zijn geweest. ,,Wij zagen het toestel landen maar we konden er niets meer aan doenzei een woordvoerder van de luchthaven van Eilat. Na een korte on dervraging, een inspectie door de Jordaanse au toriteiten en door de nauwe, maar onofficiële samenwerking tussen de twee controletorens, kreeg de piloot toestemming te vertrekken uit Aqaba en de tocht naar Eilat te hervatten. Het toestel liep een uur vertraging op. EG: Nederland is duur BRUSSEL Nederland is volgens de EG- commissie een duur land. De commissie heeft een pakket goederen en diensten sa mengesteld en bekeken wat het in elk EG- land kost. Uit de cijfers blijkt dat in slechts drie EG-landen dit pakket duurder is dan in ons land. Als het in Nederland 100 gulden kost, moet je in Denemarken 123,3 gulden voor neertellen, in West-Duitsland 111,8 gulden en in Frankrijk 102,5 gulden. In alle andere EG-landen is het pakket goedkoper. In Portugal scheelt het bijna de helft. Ook Griekenland en Spanje zijn goedkope lan den, want het pakket kost daar 67,7 en 74 gulden. In het Engeland, Italië en Luxem burg is het pakket al een stulj duurder. Daar moet je er 83,3 gulden, 85,6 gulden en 87,9 gulden voor betalen. In Ierland en Bel gië benadert de prijs van het pakket de Ne derlandse prijs, met 93,8 en 96,5 gulden. DEN HAAG Minister Braks heeft de visserij op haring in de wateren rond West-Schotland, West-Ierland en op de Porcupinebank voor Nederlandse vissers gesloten. Hij heeft dit gedaan nadat was gebleken dat de Nederlanders hun toe gewezen quotum in deze wateren van 1.550 ton hadden opgevist. Met Frankrijk is overeenstemming be reikt over een quotumruil. De Fransen hebben 744 ton wijting overgedragen aan ons land. In ruil daarvoor hebben de Nederlandse vissers 100 ton tong van hun quotum aan de Fransen afgestaan. Winkeldief betoeterd ERMELO Door luid toeterend door het dorp te rijden heeft de rijkspo litie in Ermelo dit week- j einde een 24-jarige win keldief gepakt. De uit Utrecht afkomsti ge jongeman wist aan vankelijk te ontsnappen, I maar zijn 23-jarige maat werd ingerekend. Die had de sleutels bij zich van een auto. Een politieagent trok een donkere trui aan zodat bhij op de gepakte jongen leek, stapte in de auto van de gepakte man en reed al toeterend door het dorp. een uurtje kwam de voortvluchtige tevoor- Ischijn en sprong in de auto op de achterbank, lij riep: „Karren maar!" KJljFn dat deed de agent, re- flrecht naar het bureau. DEN HAAG De grote Neder landse ondernemingen hebben in 1985 opnieuw een hogere winst behaald. In de bedrijfstak ken nijverheid, handel, trans port en dienstverlening steeg de winst met zes procent ten op zichte van 1984 tot 15 miljard gulden. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gisteren zijn gepu bliceerd. De uitkomsten hebben betrekking op 2900 ondernemin gen met een balanstotaal vanaf 10 miljoen gulden. In de grootste bedrijfstak, de nijver heid, bleef het netto-resultaat met een bedrag van 10,6 miljard gulden in 1985 vrijwel gelijk 0,1 miljard gul den). Het netto-resultaat van de bin nenlandse activiteiten van de nijver heid steeg echter van 6,6 miljard gul den tot 7,9 miljard gulden, hetgeen neerkomt op een stijging van 19 pro cent. In de handel 0,3 miljard gul den). transport 0,3 miljard gulden) en dienstverlening 0,2 miljard gul den) lag het netto-resultaat in 1985 bo- tenlandse dochters van Nederlandse ondernemingen. Opvallend is echter bij de nijverheid de daling van het aandeel van het buitenland in het net to-resultaat. Pag. Bouw springt eruit VdA en CDA kritiseren bezuinigingen op onderwijs: 9? (Van onze parlementaire redactie) TRECHT Zowel vdA als CDA hebben ote moeite met de ri- lureuze wijze, waarop 3 inister Deetman 130 iljoen wil korten op het liversitair onderwijs. Dat leek gisteren op een Tcf)i 4portvisakte ulden duurder EN HAAG De sportvi- kte, die nu nog elf gulden wordt volgend jaar aarschijnlijk één gulden lurder. Is de prijsverhoging door at. gaat vijf cent daarvan aar de PTT (de akte is te Vop op het postkantoor) en resterende 95 cent naar de rganisatie ter Verbetering in de Binnenvisserij. De rkoop van de akte, die en- :1e jaren geleden is inge- erd, is dit jaar sterk terug lopen. In 1985 werden er 716.000 verkocht, tot au- istus dit jaar slechts 6.000. n Pu symposium van de Utrechtse universiteit. Vooral het PvdA-Kamer- lid Wallage velde een hard oordeel over Deet- mans voorstellen: „Minis ter Deetman maakt een puinhoop van het onder wijsbeleid. Hij verspeelt daardoor de steun die hij de afgelopen vier jaar van de PvdA heeft gehad". Het CDA-Kamerlid Lansink drukte zich als partijgenoot van de minister voorzichtiger uit, maar ook hij stak zijn te leurstelling over de voorstel len niet onder stoelen of ban ken. In navolging van het vrij dag uitgebrachte advies van een aantal deskundigen, stelde Lansink dat niet één, maar twee subfaculteiten tandheel kunde open moeten blijven. De bezuiniging van 130 mil joen kan naar zijn mening nog wat worden verlaagd, door 10 miljoen op het departement van onderwijs zelf te bezuini gingen door wat hij een „bu reaucratiekorting" noemde. De sluiting van gehele faculteiten staat volgens Wallage gelijk met het kapotmaken van de planning op langere termijn. De bezuinigingen op de sociale wetenschappen en letteren noemde hij „een absoluut diep tepunt", omdat die zijn geba seerd op de behoefte aan afge studeerden op de arbeids markt. Wallage richtte zijn kritiek overigens ook op de universiteiten zelf, die naar zijn mening verzuimd hebben tijdig een eigen aanpak, ge richt op de langere termijn, bij dè minister op tafel te leggen. reding tegen bonhof f an Thijn n Van Agt ^STERDAM Het Komi- Olympische Spelen Nee :eft kort gedingen aange- >ndigd tegen burgemeester in Thijn en de commissa- ;t^en van de koningin Van gt (Noord-Brabant) en )nhoff (Groningen). De zijn door de advocaten het Komité gesommeerd nnen drie dagen en op pjraffe van een dwangsom in een ton hun „beledigen- en lasterlijke" uitlatingen in het adres van het Komi- publiekelijk in te trekken. :t Komite heeft het Open- tar Ministerie in Amster- im gevraagd te onderzoe- ■n of Van Thijn, Vonhoff i Van Agt vervolgd moeten orden. Het Komité wordt >or hen verweten racisti- he taal te hebben gebezigd gen Afrikaanse leden van 2t IOC. Vonhoff sprak in t verband over „misbak en „rapalje". Regenval in India Regenval in de Indiase staat West Bengalen heeft grote delen van het gebied onder water gezet. Daarbij werden miljoenen mensen dakloos. Deze mensen zijn op weg naar een opvangkamp. SCHIPHOL De dag- en avondploegen bij de vliegtuigfabriek Fokker op Schiphol hebben gisteren het werk enige tijd neerge legd uit protest tegen het opheffen van de woon-werkvergoe- ding. Volgens een woordvoerder van de Industriebond FNV scheelt dat de ploegenwerkers honderd tot vierduizend gulden per jaar. „De motivatie van het personeel wordt wel erg zwaar op de proef gesteld", aldus de bond die zich achter de actie heeft ge schaard. De actievoerders eisen van de directie dat niemand er financieel op achteruit gaat! Het zoeken naar een andere regeling dient in goed overleg plaats te vinden met de medewerkers. De directie heeft al gereageerd met een voorstel voor een afbouwregeling van de vergoeding, maar de werknemers hebben dat bod afge wezen. Donderslag groter dan ooit DEN HAAG Nog voor het einde van dit jaar zal een Ne derlandse brigade van onge veer 5.000 man worden opge roepen en op volledige oor logssterkte worden gebracht. Elk jaar vindt zo'n „Donder slag-oefening" plaats, maar volgens Defensie wordt dit de „meest omvangrijke die ooit is gehouden". (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 VOETBAL OP TV Vanavond om 19.30 uur op Duitsland 2: Bayer Le- verkusen-Dukla Praag voor de UEFA Cup. Lege rekken in een supermarkt in het oosten van Suriname. Mede als gevolg van de gevech ten tussen het leger en het Jungle Com mando van Ronnie Bruns- wijk zouden er in dit gebied niet veel levens middelen meer zijn. DEN HAAG/PAKAMA- RIBO Het Surinaamse leger wil binnenkort aan vallen uitvoeren op bol werken van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk in Oost-Surina- me. De staatstelevisie heeft de bewoners van het plaatsje Langetabbetje en Stoelman seiland in de buurt van de Marowijnerivier gisteren op geroepen hun woonplaats binnen 48 uur te verlaten in verband met „acties" van het leger. Zegslieden in Paramaribo verwachten dat de lucht macht een of meer patrouil leschepen zal ingeschakelen. De mannen van Brunswijk gebruiken het bosnegerdorp Langetabbetje en Stoelman seiland volgens de autoritei ten als uitvalsbasis. Tussen de drie Surinaamse vakbonden die zijn vertegen woordigd in het topberaad, het hoogste politiek orgaan in Suriname, is een ernstig conflict ontstaan. Daardoor is de sfeer binnen het topbe raad vertroebeld, zo is uit be trouwbare bron in Paramari bo vernomen. Twee van de drie bonden de PWO (Progressieve Werknemers Organisatie) en CLO (Centrale van Lands dienaren Organisaties) trokken zonder overleg met de derde vakcentrale de Moederbond de gemeen schappelijke vakbondsverte genwoordiger terug uit het uitvoerend orgaan van het topberaad. De teruggeroepen vertegenwoordiger is Fred van Russel, die ook voorzit ter van de Moederbond is. Van Russel zou in het over leg over democratisering verder zijn gegaan dan PWO en CLO lief is. BERKEL EN RODENRIJS De rechtbank in Rotterdam heeft zich vandaag over het mogelijke faillissement van het transport bedrijf Stolk in Berkel en Rodenrijs gebogen. „Een faillissement zit er dik in. Ik zie geen perspectieven meer om het bedrijf te redden", aldus bewindvoerder mr. R. Frima. Vorige week vroeg het bedrijf, dat kampt met een forse schuldenlast, uitstel van be taling aan. Stolk is al ruim zes weken het toneel van een hevig arbeidsconflict. Op 22 september legden de 70 Turkse chauf feurs, gesteund door de vervoersbond FNV, het bijltje er bij neer omdat Stolk volgens hen de Nederlandse cao ontduikt en zich aan onderbetaling schuldig maakt. Directeur L. Stolk houdt vol dat de Turken onder zijn filiaal in Istanboel vallen en volgens Turkse maatstaven kunnen worden betaald. „De Vervoersbond FNV heeft willens en wetens de zaak op de spits gedreven en de zaak kapot gestaakt", aldus Stolk. DEN HAAG De Algemene Rekenkamer zal aan staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting een rap port uitbrengen over de controle op de stichtingskosten in de gesubsidieerde woningbouw. Het rapport zal, voorzien van commentaar van de bewindsman, naar de Tweede Kamer worden gezonden. Controleurs van de Rekenkamer hebben al in 1975 bij het ABP aan de bel getrokken over het „mogelijk drukken van stich tingskosten van woningbouwprojecten", teneinde een zo hoog mogelijke subsidie te verkrijgen. Nader onderzoek bleef echter achterwege, omdat inmiddels een nieuwe regeling van kracht werd. Pas in '83 startte ambtelijk overleg tussen medewerkers van de Rekenkamer en ambtenaren van de departementale ac countantsdienst. Het duurde vervolgens nog twee jaar, voordat met de minister van VROM in '85 werd gecorrespondeerd over de gebrekkige controle op de stichtingskosten. Pag.9: Justitie tracht grote vis Masson aan haak te slaan We hebben met zijn allen weer een record meege maakt. De maand oktober van dit jaar was, wat het weer betreft, uitzonderlijk zacht. Iedereen heeft het aan den lijve ondervonden: tot de achttiende bedroeg de gemiddelde etmaaltemperatuur bijna dertien graden, hetgeen twee graden meer is dan normaal. Maar daar houdt het niet mee op. Sep tember was kouder dan oktober en dat is deze eeuw nog niet eerder voorgekomen. Nieuws over het weer wordt altijd veel gelezen. Zeker omdat er niets zo veranderlijk is als dat. Alles verandert, dus ook de Leidse Courant. Elke dag weer net zo verrassend als het weer. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1