Politie-inzet ter discussie Bon: Spijbelen 3mvang milieuschade na brand Bazel onbekend PREI EN RUNDERTARTAAR Sluiting Oesterdam ondergraaft dijken Vieuwe hoop voor gijzelaars in Libanon w Vliegtuigongeluk Iran: 98 doden CciclócSoiiACWit Directeur hooldredaceur IJ. Hallewas. Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (mei. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68.93. jaar f.262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0.63 per mm. kleinties f. 0.44 per rr Maandag 3 november 1986 78e jaargang no. 23646 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,10. HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige wind, kracht 4, uit west tot noord west. Zon op: 07.39; onder: 17.06; hoog water Scheveningen: 04.02 en 16.22; laag water: 11.59 c^lqofr Welle slijtage verrast Rijkswaterstaat IERIKZEE Het sluitstuk an de Deltawerken blijkt hade toe te brengen aan de ustbescherming van West- rabant, Tholen en Sint-Phi- psland. Sinds afsluiting van de )esterdam achter in de Ooster- helde, worden door onvoor- iene sterke stromingen in dit ebied dijken en brugpijlers on- ergraven. In vijf dagen tijd erdween op sommige plaatsen de Rijn-Scheldeverbinding ijna twee meter zand. Alleen oor de Oosterscheldedam ge- eeltelijk gesloten te houden an de erosie in dit gebied in e hand gehouden worden. Dit eeft een woordvoerder van ijkswaterstaat vanmorgen be- end gemaakt. ij Rijkswaterstaat wordt mo menteel aan een plan gewerkt m de dijken en bruggen in Ifest-Brabant, Tholen en Sint- 'hilipsland door zand- en steen- lortingen te beschermen. Boven- 5en overlegt Rijkswaterstaat met Jjn aannemers over een mogelij ke vervroegde sluiting van het [rammersgat in de Philipsdam, ie voor april 1987 was voorzien. In elk geval zal de stroomsnel heid in het Oosterscheldegebied tot de sluiting van de Philipsdam beperkt moeten blijven. De zorgvuldige computerbereke ningen en proeven met een schaalmodel die bij het Water loopkundig Laboratorium zijn ge daan blijken in elk geval niet te kloppen, erkent Rijkswaterstaat. Er was gerekend op een strooms nelheid van maximaal 1,6 meter per seconde, maar die was in de praktijk 2 meter, met uitschieters naar 2,5 meter per seconde. „Een complete verrassing en een flin ke tegenvaller", aldus de woord voerder. De milieubeweging in Zeeland is ziedend over de gedeeltelijke sluiting van de Oosterschelde dam. Vogelkolonies dreigen te verhongeren bij gebrek aan droogvallende slikken en schor ren en mosselpercelen dreigen te verslibben. De Zeeuwse Milieufe deratie heeft al met een kort ge ding gedreigd om de schuiven van de Oosterscheldedam weer geopend te krijgen. De pijlerdam was juist aangelegd om de getij beweging in de Oosterschelde zo veel mogelijk in stand te houden. et gebied van de Delta waar onverwacht sterke stroomsnelheden >oral in het Schelde-Rijnkanaal problemen opleveren. Rechtsonder e Oesterdam, die vorige maand gereed kwam. Tot de sluiting van de hilipsdam (rechtsboven) april volgend jaar zal de getijbeweging in de osterschelde volgens Rijkswaterstaat beperkt moeten worden. Zware gevechten met Contra's in Nicaragua MANAGUA Bij hevige gevechten in Nicaragua, nabij de grens met Hondu ras zijn meer dan honderd soldaten en zogeheten Contra's om het leven geko men. De Nicaraguaanse president Orte ga verklaarde bij een bezoek in de oor logszone dat vier bataljons van het San- dinistische Volksleger sinds 24 oktober „zwaar en onafgebroken" hebben ge vochten in het grensgebied, op 180 km noordelijk van Managua. Volgens Orte ga kwamen daarbij 21 Nicaraguaanse soldaten om en zeker tachtig Contra's, de rebellen die de Sandinistische rege ring omver willen werpen en daarin worden gesteund door de VS. Volgens de Contra's zijn 370 Sandinistische sol daten gedood. De Korte bepleit forse belastingverlaging DEN HAAG Minister De Korte (Eco nomische Zaken) wil dat nog in deze kabi netsperiode de belastingtarieven flink om laag gaan. „In 1987 is dat nog niet moge lijk, maar ik vind dat het kabinet ernaar moet streven in de latere jaren een ver soepeling in de belastingen aan te bren gen. Ik geef de moed niet op", zei de VVD-bewindsman gisteren voor de Avro- radio. Het hoogste tarief in de inkomsten belasting moet volgens De Korte verlaagd worden van 72 procent naar 60 procent. De tarieven in de belastingschijven daar onder zullen dan ook evenredig dienen te worden verminderd. „Volgens mij moet dat mogelijk zijn. Het lijkt me zeer zinnig als dit onderwerp in discussie blijft", aldus De Korte. Leeftijd in FS niet langer reden voor ontslag ANAHEIM President Ronald Reagan, met 75 de oudste president uit de Amerikaanse geschiedenis, heeft een wet ondertekend die ver plicht ontslag op grond van leeftijd verbiedt. Reagan zei dat „de velen van 70 of ouder" die een waardevol le bijdrage te leveren hebben, nu de kans hebben om dat te doen. De hui dige wet zegt nog dat werknemers in de privésector op 70-jarige leeftijd tot ontslag gedwongen kunnen wor den. De nieuwe wet verbiedt dit, uit gezonderd voor bepaalde beroepen, zoals dat van luchtverkeersleider of agent van CIA of FBI. 350 MAN BIJ FEYENOORD- AJAX „ABSURD" DEN HAAG Minister Kort hals Altes van justitie vindt het „absurd" dat bij de voetbal wedstrijd Feyenoord-Ajax gis teren 350 politiemensen op de been waren. Hij herhaalde gis teren zijn al eerder geuite standpunt dat voetbalclubs moeten meebetalen aan de personeelskosten van de poli tie. Zijn partijgenoot, het VVD- kamerlid Dijkstal, is het met dat laatste niet eens, maar het CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei steunt het voorstel. Een bijdrage aan de politiekos ten van de afzonderlijke clubs of van de KNVB als geheel wordt volgens hem op den duur onvermijdelijk. Volgens anderen in de CDA-fractie is de consequentie van deze redene ring dat organisatoren van andere grote „relgevoelige" evenementen dan eveneens voor politiebijstand zullen moeten betalen. Gevreesd wordt dat dit tot veel protesten zal leiden. De PvdA'er Stoffelen staat niet bij voorbaat afwijzend tegen over het voorstel van Korthals Al tes, maar hij vindt dat het kabinet in eerste instantie zelf over de brug moet komen door af te zien van het voorneroen de politiekorpsen te verkleinen. De voorzitter van de Nederlandse Politiebond, Leen van der Linden, beweerde zaterdag voor de VARA- radio over aanwijzingen te beschik ken dat de totale politiesterkte niet met vier maar met circa tien pro cent zal worden uitgedund. Gisteren wees Korthals Altes de bondsvoor zitter via de NCRV-microfoon te recht. „Van tien procent verminde ring zal geen sprake zijn", aldus de minister. „Voorlopig wordt alleen voor 1987 een efficiency-korting van één procent toegepast. Daar blijft het volgend jaar bij, omdat de politie is uitgezonderd van de ver dere personeelsreductie van twee procent die elders bij de rijksover heid plaatsvindt". Nog zes man vast na voetbaltopper ROTTERDAM De poli tie heeft gisteren in Rotter dam 38 personen aange houden rond de voetbal wedstrijd Feyenoord-Ajax, die na een spectaculaire krachtmeting in 2-3 eindig de. De aangehouden perso nen variëren in leeftijd van 16 tot 35 jaar. Zij maakten zich schuldig aan het afsteken van vuur werk, het plegen van ver nielingen en het gooien met stenen. Aan 24 van de arrestanten werd voorge steld een boete te betalen, variërend van 40 tot 750 gulden, waarop ze allen zijn ingegaan. Zes personen zaten vanmorgen nog vast. Hen wordt openlijke ge weldpleging ten laste ge legd en zij moeten woens dag voorkomen. In zeven gevallen is de zaak gesepo neerd. Één persoon die wel vervolgd zal worden, ligt in het ziekenhuis. Verder raakten vier politiemensen gewond en vijftien „om standers". Pablo Plak Na afloop van de voetbal wedstrijd VVV - FC Den Haag (1-2) is FC Den Haag speler Pablo Plak aange houden door de politie. Hij gooide een aansteker terug op de tribune en trof daar bij een jongetje dat een hoofdwond opliep. Voor en tijdens de wedstrijd wer den vijf Haagse supporters en twee aanhangers van VVV aangehouden. Tach tig PSV-fans hebben zater dag urenlang in het stadion van Roda JC gezeten. Toen in de middaguren de „voorbereiding" op het duel in Kerkrade uit de hand dreigde te lopen, stel de de politie hen voor de keus: terug naar huis of naar het stadion. De groep koos voor het laatste en zat zodoende al vanaf een uur of drie in de middag in het koude en regenachtige Roda-stadion. Vreugde bij Ajax, nadat Rob Witschge (tweede van rechts) de winnende treffer heeft gemaakt in het duel met Feye- noord. (ADVERTENTIE) AZEL De omvang an de schade die een fj-and in de fabriek van chemische concern indoz in Bazel aan het ilieu heeft aangericht is og niet te overzien. Za- trdag brak de brand uit 1 de fabriek die de be- Diking in Bazel en de ranse Elzas en het West- ^Éiitse Baden-Württem- prg in de greep hield. Ie Zwitserse politie heeft dit eekeinde weliswaar laten eten dat er in de lucht 0J^chts weinig schadelijke pffen zijn aangetroffen die Qjjn gevaar vormen voor de mensen, maar welke schade de vervuiling van de Rijn, waarin een mengsel van bluswater en chemicaliën te recht is gekomen, heeft aan gericht kon niet worden vastgesteld. In de nabijheid werden hon derden dode vissen uit het Rijnwater gehaald. Op dat moment hadden de autoritei ten de alarmfase weer opge heven maar de metingen naar vervuiling van water en lucht werden voortgezet. De oorzaak van de brand in de fabriek van Sandoz is nog niet bekend. Er gingen rond 800 ton aan chemicaliën in de vlammen op waaronder insecticides, ureumverbin- dingen, fosforzuren en kwik. Uit het gebouw schoten steekvlammen tot 60 meter hoog. Boven de plaats waar de brand was ontstaan vormde zich een stinkende gaswolk die een bijtende werking op de ademhalingsorganen had. De bevolking werd opgeroe pen om ramen en deuren te sluiten. Een groot deel van het trein- en autoverkeer werd stilgelegd. De stoffen die in de Rijn terecht zijn ge komen zijn volgens Sandoz niet giftig, hoewel toch een hoge vissterfte werd gecon stateerd. Pagina 5: Protesten tegen chemische fabriek idOoden bij ongeluk in Bulgaarse fabriek [JONDEN Bij een ongeluk een chemische fabriek in iilgarije zijn zaterdag ze- -fntien doden gevallen en V}gentien mensen.met spoed _jar het ziekenhuis overge- "Jacht. 4 Dit heeft het Bul- narse persagentschap BTA [kendgemaakt. Het ongeluk deed zich voor in de fabriek van Devnya bij de Zwarte- Zeehaven Varna op 400 kilo meter ten noordwesten van de hoofdstad Sofia. BTA zweeg over de aard van het ongeluk of gevolgen ervan, zoals milieuvervuiling of ge dwongen evacuatie van om wonenden. Er is een speciale commissie ingesteld die het ongeluk moet onderzoeken. De produktie zou snel wor den hervat. Een dag eerder had de staatsradio gemeld dat het management van de chemische fabriek was ont slagen wegens onbekwaam heid. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Rundertartaar, C. QQ i s 500 g ?:'JSU.^70 albert heijn L I- 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Een agent van de Zwitserse rivierpolitie toont enkele van de dode vissen, die na de brand in de chemische fabriek uit de Rijn werden gehaald. )eiiMERIKAAN NA ZEVENTIEN MAANDEN VRUGELATEN RNACA/SANTA BAR- LnjARA Er is nieuwe )op voor de twintig wes- fflrse gijzelaars, die door ïrschillende strijdgroe- 30)n in Libanon worden istgehouden. Vanmor- 1 |n arriveerde op Cyprus j Amerikaan David Ja- bibsen (55), die zeventien baanden gevangen is ge- ^Juden door de pro- IcUtanse groep Islamitische had (Heilige Oorlog). Hij erd begeleid door Terry ^/'aite, de speciale bemid- JUflaar van aartsbisschop uncie van de anglicaanse ïrk, die een belangrijke il heeft gespeeld bij de fijlating. i overkomst van Waite naar fprus sloeg aanvankelijk de lop de bodem in, dat op kor- itermijn meer gijzelaars wor- n vrijgelaten. Toch heerst David Jacobsen (links) en bemiddelaar Terry Wait tijdens een korte persconferentie op Cyprus. Volgens een Amerikaanse func tionaris heeft ook Iran een „belangrijke rol" gespeeld bij de vrik- lating. lijk voorspellingen te doen, maar we hebben goede hoop". De Islamitische Jihad houdt nog twee andere Amerikanen in gijzeling: Terry Anderson, journalist van het persbureau AP en Thomas Sutherland, die deken was van de afdeling- landbouw van de Amerikaan se universiteit in Beiroet. Op een korte persconferentie zei de lachende Jacobsen dat hij goed is behandeld. Uit een eerste medisch onderzoek is gebleken, dat hij in een goede conditie is. Jacobsen is van daag naar het Amerikaanse militaire ziekenhuis in Wies- baden, West-Duitsland, over gebracht. Later deze week wordt hij herenigd met zijn fa milie. Jacobsen was de derde Amerikaanse gijzelaar die door de Jihad werd vrijgela ten. Eerder werden de 61-jari ge dominee Benjamin Weir en de 51-jarige pater Lawrence Jenco op vrije voeten gesteld. er, onder meer bij de Ameri kaanse regering, een voorzich tig optimisme. Op een vraag hierover zei de woordvoerder van het Witte Huis, Larry „Het is uiterst moei- NICOSIA Een C-130 transportvliegtuig van de Iraanse luchtmacht is neergestort in de buurt van de grens met Af ghanistan. Daarbij zijn alle 98 inzittenden om het leven geko men. Het Iraanse persbureau IRNA meldde dat het toestel van Amerikaanse makelij gisteravond tegen een berg was gevlogen in het zuidoosten van het land. De oorzaak zou lig gen bij een technisch mankement. Het toestel had 91 solda ten en zeven bemanningsleden aan boord. Boze ouders, tevreden ouders. Je zult ze altijd blij ven houden. De mededeling van staatssecretaris van onderwijs Ginjaar-Maas dat het afgelopen moet zijn met spijbelen voor wintersportvakanties valt bij ouders misschien niet overal even goed. Maar de mededeling, dat er een onderzoek naar le suitval komt, omdat de leraren zo nodig moeten vergaderen, op schoolreis zijn of cursussen volgen, wordt wellicht met gejuich begroet. Want er kan nou wel (en terecht!) worden gedacht, dat die kin deren in die vrije uren de Leidse Courant wel zul len lezen, maar daar moet je dan wel eerst op gea bonneerd zijn. Of op zijn minst een proefabonne ment daarop hebben genomen. Film Top Gun zorgt voor toeloop bij Luchtmacht DEN HAAG De bioscoopfilm Top Gun, die momen teel al in veel steden de vijftiende week in gaat, blijkt op jongeren een grote invloed te hebben. De film over jonge straaljagerpiloten heeft op de inmiddels meer dan één miljoen bezoekers kennelijk zó inspirerend gewerkt, dat de Koninklijke Luchtmacht de laatste weken al zo'n 700 extra aanmeldingen heeft gekregen voor de opleiding tot jachtvlieger in een F-16. De Luchtmacht speelde door middel van een advertenties in dag- en weekbladen han dig in op de huidige Top Gun-euforie om zo in contact te komen met 95 aspirant-vliegers. Slagzinnen als „Heb je Top Gun-kwaliteit?" waren een schot in de roos, meent luchtmachtwerver Grothausen. „De gebruikelijke lucht machtadvertenties zijn door de speciale Top Gun-adver- tenties veruit overtroffen". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1