Ziekenfonds raad voor eigen bijdragen Heineken-duo eindelijk in Bijlmerbajes D66 acht tijd rijp voor referendum Verpleeg kundigen zijn het zat Chip in boterham Fregat Van Speijk voor Indonesië Topman Woningraad: Brokx was de beste Kruiswerk heeft 2300 mensen extra nodig Patiënt belangrijker dan collega FRIEMELS BINNENLAND CeitbcSoiwcmt zaterdag i november i986 pagina 3 DEN HAAG De onrust on der verplegers en verpleeg sters in de ziekenhuizen neemt toe. Ongeveer 40 procent van de verpleegkundigen wil een andere baan en als de situatie in de ziekenhuizen niet verbe tert is meer dan 50 procent be reid tot acties. Ruim éénderde van de verpleegkundigen meent dat acties waar de pa tiënt de dupe van wordt, on vermijdelijk zijn. Daarbij denkt deze groep bij voorbeeld aan het weigeren van strict medische handelin gen, die eigenlijk aan artsen zijn voorbehouden. In de praktijk blijkt dat 68 procent van de verpleegkundigen ge regeld taken van artsen moet overnemen. Een en and^r blijkt uit een peiling die het Veronica tv-programma Heel meesters in samenwerking met de ambtenarenbond Ab- va/Kabo heeft laten houden. In dertig ziekenhuizen werden enquêtes gehouden onder A- verpleegkundigen. Verreweg de meesten, viér van de vijf, zeggen dat hét werk de laatste tijd zwaardér en drukker is geworden. Pa tiënten zouden daardoor te kort komen, omdat het gevaar van vergissingen en ongeluk jes groter wordt. Patiënten krijgen vaak in vijf minuten te horen dat zij kanker hebben, terwijl geruststellende ge sprekken met de verpleegster al lang plaats hebben moeten maken voor kalmerende mid delen, zo blijkt uit het onder zoek. GRONINGEN Het in formatietijdperk is ook aan de Provinciale Keu ringsdienst van Waren in Groningen niet voorbij ge gaan. Behalve de bijna tra ditionele sigarettepeuk, pissebed, kever of dode vlieg kreeg de Keurings dienst een sterk uitvergro te foto opgestuurd van een blinkend voorwerp van ander half bij twee milim- meter, dat door de afzen der gevonden was in zijn boterham. Uit nadere be studering door de keu ringsdienst bleek het om een chip te gaan. Ombudsman: Postbank discrimineert buitenlanders DEN HAAG De Postbank hanteert een intern voor schrift dat buitenlanders dis crimineert. Tot die conclusie komt de Nationale Ombuds- j man, dr. J.F. Rang, op grond van een klacht, die een Itali aanse inwoonster van ApeJ- doorn had ingediend. Zij mocht geen rekening bij de Postbank openen omdat zij geen geldige verblijfsvergun ning kon overleggen. Maar in de folders die de Postbank overal onder het publiek ver spreidt, staat nergens dat bui tenlanders daartoe verplicht zijn. Dat bleek wél te staan in het interne voorschrift, dat echter alleen onder het (loket- )personeel van de bank be kend is. De ombudsman vindt dat voorschrift in strijd met de grondwet. De vrouw heeft in middels bij een andere bank een rekening geopend, waar niet naar haar verblijfsvergu- ning werd gevraagd en waar het tonen van een geldig pas poort voldoende bleek. Uit navraag bij de directie van de Postbank bleek dat de ver plichting om een paspoort/ verblijfsvergunning te tonen een jaar geleden aan de inter ne voorschriften werd toege voegd. Dat is gedaan, schrijft de directie op 17 september van het vorige jaar in eqn brief aan de ombudsman, om het risico voor de bank zo klein mogelijk te maken. Im mers, ien\and zou het land kunnen verlaten terwijl de re kening „rood" staat. Rang zegt in een rapport over deze kwestie, dat argument misplaatst te vinden omdat die vrees ook voor Nederlanders geldt. Ook viel bij hem de wei gering van de Postbank-direc tie verkeerd, om de vrouw een kopie van de gewraakte inter ne voorschriften te sturen. In middels heeft de bank onder druk van de ombudsman daar voor haar excuses aangebodeh. DEN HAAG Het fregat „Van Speijk", dat bij na 20 jaar in dienst is geweest van de Nederland se marine, is vandaag in Den Helder overgedra gen aan Indonesië. Half december zal het met de al begin oktober overgedragen „Tjerk Hiddes" naar Indonesië vertrekken. De schepen heten dan „Slamet Riyadi" en „Ahmad Yani". Indone sië heeft een optie op twee andere fregatten van de Van Speijk-klasse, de „Van Galen" en de „Van Nes". Als een akkoord wordt bereikt zul len zij in november '87 en november '88 worden overgedragen. Met de gehele transactie zal dan een bedrag van 357 miljoen gulden zijn gemoeid, inclusief de levering van reservedelen en de op leiding van Indonesische bemanningsleden met een sleutelpositie en instructeurs. Afghanen blijven op Schiphol SCHIPHOL De 42 Af- hanen die donderdag op chiphol politiek asiel vroegen, blijven allemaal op de luchthaven in af wachting van de beschik king van het ministerie van justitie. De omvang van de groep en de proble men die er waren bij aan komst, heeft het ministerie doen besluiten om zestien leden van de groep, waar voor geen plaats meer was in het verblijf voor asiel zoekers op Schiphol-Oost, in het stationsgebouw op de luchthaven te houden. A LM ERE Volgens directeur B. Kempen van de Nationale Woningraad was de vorige week afgetreden staatssecretaris van volkshuisvesting Gerrit Brokx één van de beste bewindslieden die ooit op dat ministerie hebben gezeten. Kempen, die door de jaren heen altijd veel kritiek heeft gehad op het beleid van Brokx, vindt dat het CDA en de VVD in de Tweede Kamer indirect schuldig zijn aan het subsidieschandaal dat Brokx de politieke kop heeft gekost. Volgens Kempen deed Brokx alleen maar wat beide frac ties altijd wilden: de grote beleggers in de wo ningbouw houden. Dat Brokx daarvoor conces sies moest doen tegenover de beleggers was het logische gevolg van de macht van deze instellin gen, die niets te verliezen hadden. Elke minuut een bekeuring DEN BOSCH Snèlheidscontro- les van de rijkspolitie op Rijks weg 266 (Helmond-Veghel-Den Bosch) hebben vorige maand elke minuut een proces-verbaal opge leverd. Tijdens de 42,5 uur dat de rijkspolitie de afgelopen maand met radar intensief controleerde, werden bijna 2500 weggebruikers betrapt op te snel rijden. De snel heden lagen meestal royaal bo ven de toegestane grens van 80 kilometer met uitschieters van 130 en zelfs 160 kilometer per uur. De afgelopen dagen nam het aantal overtredingen overigens iets af, aldus de politie. UTRECHT Het kruiswerk de wijkverpleging, kraam zorg en consultatiebureaus zal de komende jaren sneller moeten groeien dan de overheid nu toestaat. Mogen de kruisverenigingen volgend jaar nog met 2 procent groeien, vanaf 1988 zal dat ruim vier procent moeten zijn. Dat geld is onder meer nodig om tot 1993 een kleine 2300 extra mede werkers aan te nemen. Zonder hen zullen de kruisvereni gingen al het extra werk, dat als gevolg van het overheids beleid op hen afkomt, niet kunnen doen. Het kruiswerk heeft in de komende jaren vooral behoefte aan wijkver pleegkundigen en wijkziekenverzorgenden, maar ook aan diëtisten en consultatiebureau-artsen. Tot 1993 hebben de kruisverenigingen daarvoor 127 miljoen gulden extra nodig. Dit staat in de nota Kruiswerk in Beweging die de Nationale Kruisvereniging gisteren presenteerde. Overtollig personeel kan wachtgeld afkopen DEN HAAG Personeel dat door de bezuinigingen in het we tenschappelijk onderwijs (130 miljoen) overtollig wordt, krijgt de mogelijkheid het recht op wachtgeld af te kopen op 30 procent van de waarde van dat wachtgeld. Dit is een van de volgens Deetman „voor de overheid unieke" voorzieningen, die in het sociaal plan zijn opgenomen. De voorstellen zijn gisteren door de ministerraad goedgekeurd. Door de mogelijkheid het wachtgeld af te kopen wordt het bijvoorbeeld mogelijk zich in te kopen in een praktijk of een eigen bedrijf op te zetten. De minimumleef tijd voor de wachtgeldgarantie wordt voorts verlaagd van 55 naar 50 jaar. UTRECHT Het medisch tuchtcollege in Den Haagvheeft een arts berispt nadat bij een patiënte maandenlang onnodig pijn liet lijden omdat hij niet wilde vertellen dat een collega ernstige fouten had gemaakt. Volgens het college heeft hij ten onrechte collegiale belan gen voorrang gegeven boven het belang van de patiënte. De vrouw had haar heup gebro ken. De chirurg die haar ope reerde maakte fouten: de aan gebrachte pen stak door de kom van het heupgewricht. Een klacht tegert hem is ge grond verklaard. De heup brak opnieuw en de vrouw werd veertien dagen later weer geopereerd. Ze bleef veel pijn houden en vertelde dat ook aan de arts die de behan deling na de tweede operatic van de chirurg had overgeno men. Hij liet röntgenfoto's ma ken, maar stelde de vrouw niet op de hoogte van de resul taten. Pas nadat de patiënte op eigen initiatief een orthope disch chirurg raadpleegde werden de grove fouten open baar. Met de handboeien aan worden Cor van Hout (met zonnebril) en een lachende Wil lem Holleeder (derde van links) naar het vliegtuig gebracht dat beiden naar Zestien hoven zou brengen (foto boven). Na aan komst werden de hoofdverdachten van de ontvoeringszaak in vliegende vaart naar de Bijlmerbajes ge bracht (foto links). Tot op heden hebben de ver dachten zich echter op geen enkele wijze uitgelaten over hun aandeel in de ontvoe ringszaak". Nu de ontvoerders in handen zijn van de Neder landse justitie moet binnen maximaal negentig dagen de eerste rechtszitting plaatsvin den, want een bevel tot gevan genneming is dertig dagen gel dig en mag twee keer worden verlengd. Wooldrik toonde zich ingeno men met de gang van zaken. „Wij zijn tevreden dat einde lijk de Nederlandse rechtsgang gevolgd kan worden, zij het dan een beetje vertraagd". Volgens Wooldrik is het de be doeling de twee zo snel moge lijk te laten horen door de rechter-commissaris. „In de wet staat namelijk dat het eer ste verhoor binnen 24 uur na gevangenneming moet ge schieden". Justitie besloot volgens Wool drik in overleg met de politie om het toestel met beide ver dachten op het laatste moment te laten uitwijken naar Rotter dam. Het vliegplan vermeldde bij het vertrek nog Schiphol als bestemming. „Wij achtten het opportuun om uit te wij ken", aldus Wooldrik, „om het te verwachten ontvangstcomi té te ontlopen". De officier van justitie doelde op de vele journalisten en andere geïnte resseerden. De twee ontvoerders waren voortvluchtig sinds een politie macht de heren Heineken en Doderer op 30 november 1983 bevrijdde uit een loods op een industrieterrein ten westen van Amsterdam. De Franse advocate van het duo was zich gisteravond zeer ontstemd omdat de twee hoofdverdachten geen bezoek in de Bijlmerbajes mochten ontvangen. Mevrouw mr. De Jongh-Dunand had dat telefo nisch vernomen van de fami lie van de ontvoerders. „Voor zover ik vanuit Frankrijk kan beoordelen, worden ze niet be handeld zoals andere Neder landse gedetineerden", aldus de advocate. Ze overweegt nog of ze de verdedigen van het tweetal ook in Nederland op zich zal nemen. DEN HAAG D66 bijt vandaag het spits af in de par tijpolitieke discussies op weg naar invoering van een referendum in ons land. De partijleden moeten zich op het congres in Amersfoort uitspreken over een be stuursvoorstel dat voorziet in een correctief referen dum, ofwel volksraadpleging nadat het parlement een wetsvoorstel heeft aanvaard. D66 haakt daarmee in op de aanbevelingen van de staatscom missie-Biesheuvel uit 1985. Ook PvdA en VVD hebben het refe rendum op de agenda staan, de socialisten volgend voorjaar, de liberalen eind deze maand. Het CDA heeft nog geen enkel ge luid laten horen. Waarnemend partijvoorzitter Scheltema signaleert aan de voor avond van het D66-congres dat na alle huiver van de laatste ja ren rond invoering van een referendum, de kwestie nu in een „stroomversnelling" lijkt te komen. Zeker na het kruisraketten- besluit van vorig jaar, acht Scheltema de tijd zeer wel rijp voor een correctief referendum. De discussie vandaag zal niet zozeer gaan over de vraag öf er een referendum moet komen, want dat staat voor de meeste democraten wel vast, maar eerder in welke vorm die wordt gegoten. Het D66-hoofdbestuur wil niet alleen de mogelijkheid invoeren van een referendum voor besluiten van de Tweede Kamer, maar ook voor besluiten van Provinciale Staten en gemeenteraden. Een verzoek tot een referendum moet in eerste instantie zijn vergezeld door 10.000 steunverklaringen van kiesgerechtigden. Voor het houden van een volksstemming zijn vervolgens de handtekeningen nodig van ten minste 300.000 kiesgerechtigden. Is aan die eisen voldaan, dan wordt binnen vijf maanden het referendum gehouden. Een wetsvoorstel wordt bij een volks stemming verworpen verklaard indien een meerderheid van het aantal opgekomen kiezers tegen het voorstel heeft gestemd en deze meerderheid ten minste dertig procent is van het totaal aantal kiesgerechtigden. /ÖiTARaeGeM ÊKAWD is trfM_ HET OullftT MI9ÏWÊ1 O— Vvelëem HALPjW wrtftrnM - - AMSTELVEEN Eigen bijdragen is de minst kwa de oplossing om de kosten van de ziekenfondsen te verschuiven naar de ver zekerden. De Zieken fondsraad heeft gisteren besloten een „technisch" advies van deze strekking uit te brengen aan staats secretaris Dees (Volksge zondheid). Alleen de FNV en het CNV stemden te gen. Het advies biedt keu zemogelijkheden uit eigen bijdragen voor zieken- huisverpleging, genees middelen, huisartsenhulp, specialistische hulp en fy siotherapie. Voorzitter H. Berends van de Ziekenfondsraad deelde aan het begin van de discussies mee dat staatssecretaris Dees heeft toegezegd niet voor 1 fe bruari keuzes te zullen maken uit die mogelijkheden. Zowel binnen als buiten de Raad werd gevreesd dat Dees al voor die tijd zou beslissen. De Ziekenfondsraad komt eigener beweging voor 1 februari nog met een advies over de be leidsmatige aspecten van de diverse eigen bijdragen. Alle voorstemmers legden er de nadruk op, dat het in dit advies slechts £aat om de uit werking van éen van de alter natieven die de staatssecretaris de raad heeft voorgelegd om in deze kabinetsperiode 600 miljoen gulden te bezuinigen door financieringsverschuivin gen. De twee andere, verklei ning van het pakket of een ei gen risico, bleken op korte ter mijn niet uitvoerbaar. De keuze voor de eigen bijdra gen betekent evenwel niet, dat de Ziekenfondsraad ze ook wenselijk vindt. Daarover doet de raad pas uitspraken in het volgende, „beleidsinhoudelij ke" advies. Daarin zal de raad ook aandacht besteden aan mogelijkheden om aan de aan bodkant van de gezondsheids- zorg te bezuinigen. De PvdA heeft daartoe deze week in de Tweede Kamer voorstellen ge daan die door Dees en het CDA welwillend zijn ontvan gen. Balen De Initiatiefgroep „Stop het eigen risico" demonstreerde bij de Ziekenfondsraad tegen ei gen bijdragen. Ze vulde ook de publieke tribunes. „Bij ons is niets meer te halen, wij balen van bijbetalen", verduidelijkte één van de spandoeken. Cao-coördinator G. Ros van de Vervoersbonds FNV speejde daarop in tijdens een bijeen komst in Utrecht. Ros stelde dat als de invoering van eigen bijdragen onverhoopt door gaat, de vakbeweging het daardoor optredend koop- krachtverlies tot een mini mum moet beperken. Een col lectief herverzekeringsfonds dat de gevolgen van de bezui nigingsmaatregelen volledig dekt voor iedereen, werken den en niet-werkenden, zou de beste oplossing zijn. Als daar over op centraal niveau tussen werkgevers, werknemers en overheid geen afspraken te maken zijn dan moet de vak beweging bij de cao-onderhan delingen het voortouw nemen. Ros wil het liefst een regeling waar niet alleen werknemers onder vallen maar ook beja den en uitkeringstrekkers. Dat zijn de meest kwetsbare groe pen, die het hardst door de ei gen bijdragen worden getrof fen. boeid het toestel binnengeleid door consul-generaal Von Miihlen. Bij aankomst op het vliegveld Zestienhoven in Rot terdam werden ze formeel ge arresteerd. Behalve de Neder landse politie waren ook pri- vé-detectives van Heineken aanwezig om hen op te wach ten. Daarna werden ze in ijl tempo met een flinke poli- tie-escorte naar de Bijlmer bajes gebracht. De twee verdachten krijgen geen speciale behandeling. De Amsterdamse persofficier van justitie Wooldrik: „Ze zijn ver dacht en daarom gedetineerd. Overzicht van de bomvolle Jacobuskerk tijdens de eucharistie viering voor de overleden Marga Klompé. Grote belangstelling crematie Marga Klompé DEN HAAG Oud-minister en minister van Staat Marga Klompé, die dinsdag op 74-jarige leeftijd overleed, is gisteren in Den Haag gecremeerd. In de kerk van H. Jacobus de Meerdere in Den Haag vond voorafgaand aan de crematie een eucharistie viering plaats, waarbij vele kerkelijke en politieke groeperingen waren vertegenwoordigd. Aanwezig waren onder meer vrijwel het voltallige kabinet, prins Claus en de kardinalen Willebrord en Simonis. De crematie vond onder grote publieke belangstel ling plaats in het Haagse crematorium Ockenburgh. Huurhuis wordt BUNA DRIE JAAR NA ONTVOERING na isolatie fors duurder ALKMAAR Het aanbren gen van isolatie tijdens de re novatie van huurwoningen zal volgend jaar tot extra huur verhogingen van soms vijftig procent leiden. Tot deze con clusie komt het Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing aan de hand van de concept tekst van de nieuwe renova tieregeling die 1 januari in gaat. Volgens deze organisatie krijgen de gemeentebesturen de nieuwe regeling over drie weken, terwijl de Tweede Ka mer er nog niet aan te pas is gekomen. In het kader van de bezuinigingen had voormalig staatssecretaris Brokx op Prinsjesdag aangekondigd dat er in de isolatiesubsidie zou worden gesneden. Uit de tekst die de organsatie heeft, blijkt dat de subsidie voor isolatie bij groot onderhoud geheel ver valt. Vele miljoenen voor informatica hoger onderwijs DEN HAAG De minister raad heeft gisteren besloten voor de komende vier jaar 476 miljoen gulden bechikbaar te stellen voor informatica aan de universiteiten en de nieuwe hogescholen voor beroepson derwijs. Het SURF-plan (sa menwerking universitaire re kenfaciliteiten) voorziet onder meer in uitbreiding van net- werkvoorzieningen voor com municatie en informatiever werking in het hoger onder- wijs-en onderzoeksbestel. Van de 476 miljoen komt 440 van onderwijs en wetenschappen, 20 miljoen van Economische Zaken en 16 miljoen van Landbouw en Visserij. Het ka binet volgt met het SURF-be- sluit het advies van de inter departementale werkgroep- Pannenborg. Prioriteiten uit dat advies zijn: inlopen van de achterstand bij het hoger be roepsonderwijs en realisering van netwerkvoorzieningen. PARIJS/ZESTIENHO VEN Met een gechar terd sportvliegtuigje zijn de twee ontvoerders van Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer gis teren na 32 maanden op Nederlandse bodem te ruggekeerd. Terwijl op Schiphol zeer veel belang stellenden en persverte genwoordigers klaarston den om het ontvoerders- duo Holleeder en Van Hout op te wachten, be sliste justitie dat het vlieg tuig alsnog in Rotterdam zou landen. Zeer tot tevredenheid van Heineken zelf, zullen de twee alsnog in Nederland voor de rechter komen. Hen wacht een uitgebreid proces, waarin ze kunnen worden veroordeeld tot maximaal twaalf jaar ge vangenisstraf. De biermagnaat heeft de laatste jaren grote sommen geld besteed aan een klein legertje privé-detectives om de twee ontvoerders niet uit het oog te verliezen. Een woordvoerdster van het con cern wil geeh mededelingen doen over de precieze omvang van de financiële inspannin gen bij het volgen van de twee. „Veel" is de enige toe lichting. Zwaar bewaakt door de Fran se politie werden de twee Ne derlanders naar het vliegtuig op de Parijse luchthaven Orly vervoerd en vervolgens ge- FNV WIL EVENTUEEL KOOPKRACHTVERLIES IN CAO BEPERKEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3