Op naar de stoel met ingebouwde koelkast l Goed zitten is een zaak van gewicht HBG legt eerste steen voor computer in bouw HET KANTOOR ALS EEN TONEELSTUK Meer en meer willen bedrijven niet al leen aan de buitenkant, maar ook in hun interieur laten zien waarvoor ze staan, wat ze willen zijn. Dat zogenoemde „Corporate Image" kan leiden tot een groots, bijna koloniaal schouwspel zoals het nieuwe Shell-gebouw in Den Haag („Kijk maar, wij zijn de grootste"), maar ook tot een huiselijk tafereeltje. Bij Cen traal Beheer leidde dat eind jaren zeven tig tot een kantoor dat is opgedeeld in allemaal kleine ruimten: iedereen kon zelfs zijn eigen parkiet meebregen. Die sfeer komt in een aangepaste vorm terug in het nieuwe NMB-kantoor in Amster dam, dat ook meer dan gebruikelijk is ingericht op de mensen die er moeten werken. Hoewel het de enige twee kanto ren zijn die écht afwijken van de stan daard, zijn ze volgens Jan Jacobs zeker geen trend, omdat ze teruggrijpen op een tendens uit de jaren twintig. Jacobs voorziet veeleer een stijl waarin de con structie (opbouw, materiaal) van de in richting weer veel zichtbaarder wordt, zoals nu ,al in sommige PTT-kantoren. Maar tot nu toe lijken de meeste kanto ren toch wel een beetje op elkaar, vindt Jacobs. „Dat komt vooral doordat de ontwikkelingen van de laatste tijd zijn opgelost in een soort mengvorm. De ka merkantoren en de kantoortuinen heb ben hun tijd gehad en zijn opgegaan in een schermenkantoor. Daarin is een gro te ruimte door scheidingswanden van ongeveer twee meter hoogte en verschil lende breedten opgedeeld in ogenschijn lijk kleinere eenheden. De schermen ge ven een gevoel van intimiteit, omdat er in een eerste oogopslag maar een paar mensen in dezelfde ruimte werken én omdat de schermen geluiddempend wer ken. In deze opzet is het idee van een centrale plafondverlichting ook achter haald. De verlichting wordt veel indivi dueler en is aangepast aan de werksitua tie". „Door de opkomst van de beeldscher men - in 1990 zal waarschijnlijk elke werknemer zo'n ding hebben - is de vraag naar het oude L-vormige bureau momenteel ongekend groot. In de jaren tachtig is dat overigens een bureau met een hoek van 45 graden. Aan de ene kant werk je „klassiek" en daarvoor heb je meer licht nodig dan aan de andere ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 kant, waar je met het beeldscherm werkt. Zo'n genuanceerdere verlichting geeft ook veel meer het gevoel van pri vacy, van je eigen plekje, van gezellig heid. Door het werken met beeldscher men beleven mensen een kantoor ook heel anders. Vroeger keek je hoofdzake lijk op je bureau als je werkte, nu kijk je heel anders, voor je uit en om je heen, waardoor de indrukken veel onrustiger worden. Met afscheidingsschermen om dè werkplek heen, maakt een kantoor dan een veel rustiger indruk". Status Daarbij wenst Jacobs wel aan te tekenen, dat een scheidingswand in deze geen stuk spaanplaat is dat je tussen twee bu reaus plempt. Nee, het moet allemaal één geheel zijn, volledig geïntegreerd met de andere meubels. Vorm- en maat- verwantschap heet dat officieel. En dan nog iets: de hang naar meer privacy kan volgens Jacobs ook gewoon voortkomen uit een verlangen naar meer status. Want zijn het niet de topmensen in een bedrijf die in aparte kamers en in mooie stoelen zitten? „Een onderzoek in de Verenigde Staten "heeft een paar jaar ge leden aangetoond dat mensen de belang rijkheid van hun werk eerst uitdrukken in geld en dan in de stoel waarin ze hun werk doen. Wie wat belangrijker wordt, wil na meer geld een mooiere, royalere stoel. Ook al kunnen ze daarin vaak niet eens werken". „Het is moeilijk aan te geven waar pri vacy ophoudt en status begint", reali seert Jacobs zich. „Onze baas wilde bij voorbeeld alleen maar een tafeltje en een stoel om te werken, maar wij hebben hem wel in een notenhouten kamer ge kletst. Voor het bedrijf is dat beter: wij pretenderen tenslotte kantoorinterieurs te maken en te verkopen. Maar ook wij letten heel scherp op of we het niet te overdadig doen, want dat kan weer heel gemakkelijk tegen je werken. Je kunt mensen afschrikken door overdaad". Wat is nu eigenlijk een bureau, vraagt Jan Jacobs zich soms filosofisch af. Niet meer dan een horizontaal vlak, dat op Prof. Jan Jacobs: „Het is moeilijk aan te geven waar privacy ophoudt en status begint". een bepaalde hoogte van de vloer zit. Van daaruit heeft hij met zijn staf meu belprogramma's ontwikkeld die bestaan uit een blad dat omhoog wordt gehou den door een ronde buis en op z'n plaats gehouden door een dwarspootje. „Toen we er voor het eerst mee naar de afde ling verkoop gingen, werd er gezegd: „Wat moeten we met die keukentafel?". Vier jaar later is dit het best verkochte kantoormeubel in Nederland". Jacobs bedacht er een verrijdbaar ladenblok bij. „Ik heb zelf twee bureauladen, maar ik gebruik alleen de linker bovenla en de rechter onderla. Als je echt gaat analyse ren, kun je met één blok volstaan. Dat lijkt slecht voor de status, want een chef heeft altijd twee ladenblokken. Maar mensen blijken zo'n verrijdbaar laden- blok in de praktijk juist leuk te vinden, heel chique. Zo zie je maar weer dat als je probeert vastgeroeste ideeën te door breken, je een kantoor kunt krijgen dat praktischer, leuker, luxer én intiemer is". DICK HOFLAND FOTO: CEES VERKERK Jan Jacobs is een adept van de Rietveld-school en zijn kantoorin terieur moet dus wars zijn van ster- allures. Een beetje de no-nonsense aanpak, zoals hij zelf zegt. Als in dustrieel vormgever bij Gispen en binnenkort als hoogleraar aan de Technische Universiteit in Delft, houdt hij zijn publiek voor wat hij heeft geleerd: teruggaan naar de functie. Ontwerpers die dat niet doen, kunnen rekenen op zijn hoon: „Dat zit wat te plakken met silliconenkit en noemt zich desig ner". Jan Jacobs heeft het een beetje moeilijk in deze tijd, want kantoorpersoneel wenst duidelijk meer privacy en luxe op het werk. „Ja, dat is een tendens. We be gonnen na de oorlog met linoleum op de vloer. In de jaren zestig werd dat vaste vloerbedekking, maar nog niet in de gangen en de kantine. Op den duur kwam die daar toch en werd de vloerbe dekking in de kantoorruimten chiquer. De stoelen zijn op dezelfde manier luxer geworden, van hout naar gestoffeerd, naar draaipoten, naar verstelbare leunin gen enzovoort. Daaraan zijn grenzen, de kwaliteit kan op een gegeven moment niet nog beter. Maar het snobisme kent geen grenzen, dus krijg je luie ligstoelen met ingebouwde koelkastjes en dat soort onzin". Jacobs heeft het meer op iemand als de Engelsman Duffy- Deze kleine, dynami sche man die zijn naam tegen heeft, be ziet het kantoor als een toneelspel. Het gebouw is het theater, het interieur is het decor en de personeelsleden zijn de ac teurs. „Dat is natuurlijk heel prettig", meent Jacobs. „Je kunt dan elementen van het gebouw vervangen - de decors, oftewel de meubels - en aanpassen aan het „stuk" dat je erin opvoert. Want een verzekeringsmaatschappij is een ander toneelstuk dan een groothandelsbedrijf in vlees of zo". k g a s l 6 n e n r n e e k :e n if n ;s n De bureaustoel die mede door drs. Ponsioen ontwikkeld werd. Goed zitten is een zaak van ge wicht. Want wie op de verkeerde manier zijn stoel bezet, zaagt de poten onder zijn gezondheid van daan. Omdat iedereen anders ge bouwd is, zou eigenlijk elk zitmeu bel afgestemd moeten zijn op de in zittende. Vooral wanneer je het grootste deel van de dag op een bu reaustoel moet doorbrengen, is de vorm van de stoel belangrijk. Want als je na één dag zwoegen in een verkeerde houding al last hebt van pijnlijke spieren en gewrichten, hoe zal net aan zijn na vijfentwintig jaar trouwe dienst Iemand die zich intensief verdiept heeft in de eisen die aan een goede kantoorze tel gesteld moeten worden, is drs. I. H. J. Ponsioen. die zich bezighoudt met het vak ergonomie. Niet schrikken: de ergo nomie is de wetenschap die bekijkt hoe gebruiksvoorwerpen kunnen worden afge stemd op de gebruikers. Op kantoren bij voorbeeld gaat het erom door een goede werkomgeving de werknemers prettiger en efficiënter te laten werken. Ponsioen is in dienst bij de PTT en heeft daar onder meer meegewerkt aan het ontwerpen van een bureaustoel. Gotisch „Een bureaustoel moet degene die erin zit veel bewegingsvrijheid, maar ook veel steun geven", legt hij uit. „Verkeerd zit ten heeft invloed op het hele lichaam, ook op het concentratievermogen. Als de ruggesteun van een stoel te klein is, heeft degene die erin zit de neiging op de tafel te leunen om meer steun te krijgen. Daardoor komt er spanning te staan op de nek en op de rug. Als iemand jaren lang in deze houding gewerkt heeft, krijgt hij opgetrokken schouders. Dat zie je wel eens bij wat oudere ambtenaren, die lo pen met van die gotische schouders. Ver der heeft het bekken niet genoeg steun als de rugleuning te klein is. Dal kan rug klachten veroorzaken, tot aan een hernia toe. Hetzelfde effect heeft een te grote zit ting: die dwingt mensen op het puntje van hun stoel te gaan zitten. Wie niet goed rechtop zit, krijgt al gauw concen tratieproblemen. Een ingezakte houding bemoeilijkt namelijk de ademhaling en veroorzaakt dufheid". Armleggers zijn ook belangrijk: zij zor gen ervoor dat niet alle kracht op de rug gezet wordt. Die leuningen mogen niet te lang zijn, want dan kan de stoel niet dicht genoeg bij de tafel komen. Ook loop je met zulke lange leuningen kans op afgerukte kledingstukken. De armleu ning moet vrij kort zijn. maar moet wel voldoende steun geven aan de elleboog. De zitting tenslotte, moet zo hoog afge steld zijn. dat de voeten stevig op de grond staan. De stoel moet trouwens af gestemd zijn op het bureau. Het beste is een bureau met een schuin tafelblad en verstelbare poten". Ponsioen kocht voor zijn onderzoek in 1981 tien verschillende bureaustoelen en liet een groep mensen daarvan de positie ve en negatieve kanten opschrijven. Met die informatie ging hij aan de slag. maar wel kritisch, want „wat mensen prettig vinden, hoeft nog niet gezond voor hen te zijn". Dubbele hernia „De stoel die ik ontworpen heb, heeft een hoge. stevige rugleuning met in het mid den een verdikking als steun voor de wer velkolom en het bekken", beschijft Ponsi oen. „In eerstet instantie kregen sommige mensen daar spierpijn van, omdat ze niet meer gewend waren rechtop te zitten. Net als iemand die na jaren iets aan sport gaat doen. In tweede instantie bleek de ruggesteun echter wel te bevallen. Er wa ren zelfs mensen met een dubbele hernia, die me zeiden dat dit de eerste stoel was waarin ze langer dan een kwartier kon- 'den zitten. De leuning is naar achteren verstelbaar, lekker bij een lang telefoon- fesprek. Verder heeft de stoel korte, in de oogte verstelbare armleuningen". Twee fabrikanten, Ahrend en Gio. heb ben het ontwerp ruim drie jaar geleden uitgevoerd. Volgens Ponsioen bevalt hel principe uitstekend. „Bij de evaluatie hebben we tweehonderdvijftig mensen la ten opschrijven wat ze van de stoel von den. Er zijn slechts enkele kleine verbete ringen nodig, die verwerkt zullen worden in een nieuwe versie, die binnen enkele maanden uitkomt. Het principe wordt trouwens al op de hele wereld toegepast". Een goede gebruiksaanwijzing is volgens Ponsioen we! erg belangrijk omdat het afstellen van een bureaustoel heel per soonlijk is. Bij verkeerd gebruik zit zelfs de beste stoel ongezond. En daaruit blijkt toch maar weer dat de bewering dal ieder mens uniek is op waarheid stoelt. PETR.4 DE VRIES RIJSWIJK/NIJMEGEN - De bouw neemt in de Nederlandse economie een unieke positie in, al is het alleen maar vanwege het feit dat deze sector wat automatisering betreft, sterk achterligt. In het am bachtelijke en enigszins behouden de karakter van de bouw lijkt ver andering te komen nu de Holland- sche Beton Maatschappij (HBM), werkmaatschappij van de Holland- sche Beton Groep (HBG) in Rijs wijk, de eerste stap in het compu tertijdperk heeft gezet. HBG heeft onlangs een directe compu terverbinding in gebruik genomen tussen het hoofdkantoor in Rijswijk en de bouwplaats in Nijmegen waar het con cern in opdracht van Philips een fabnek voor geïntegreerde schakelingen (chips) neerzet. Het frequente en tijdrovende heen en weer rijden met de bouwteke ningen tussen kantoor en bouwplaats (noodzakelijk voor het aanbrengen van aanpassingen en veranderingen) kan hierdoor achterwege blijven. Na bouw- vergaderingen kunnen de veranderingen in de tekening meteen worden aange bracht en in een wip naar de bouwplaats worden gezonden. In de auto- en vliegtuigindustrie waar duizenden onderdelen voor de seriema tige produktie getekend en besteld moe ten worden, is de computer een geweldig hulpmiddel. Volgens een woordvoerder van HBG zal het in serie produceren in de bouw alleen een rol gaan spelen bij het vervaardigen van kleine series on derdelen binnen één project. In de toe komst kan dat er zo uitzien, dat een aan nemer 's ochtends op de bouwplaats met één oogopslag in de computer na gaat welke bouwelementen hij die dag moet maken en welke computertekening hij daarvoor moet gebruiken. Afgezien van on-lineverbindingen tussen kantoor en bouwplaats, zal de computer in de bouw voornamelijk gebruikt gaan worden voor projectbewaking. Met name de logistiek, het bestellen van ver scheidene soorten materiaal voor ver schillende bouwprojecten, is aldus HBG, in de bouw nog een sterk onderontwik keld gebied. Zoals in alle sectoren van de economie is ook in de bouw met be hulp van de computer meer lijn en logi ca in de logistiek te brengen, hetgeen be langrijke kostenbesparingen kan opleve ren. Voorts is HBG druk doende haar werk maatschappijen in Nederland en nader hand ook in het buitenland, onderling te verbinden door middel van een geïnte greerd computernetwerk. Volgens de woordvoerder van het concern is dat geen eenvoudige klus, en dan niet eens in technisch opzicht. Gebleken is name lijk dat het personeel door middel van, speciale cursussen moet leren hoe om te springen met de schat aan informatie waarover men plotseling kan beschik ken. Vernuft Intussen maken de tekentafels bij HBG een voor een plaats voor de tekencom puters. HBG heeft er nu achttien. Twaalf staan er in het hoofdkantoor in Rijswijk, vier in de bekistingsfabriek in Gouda, een in Leiden bij het HBG ingenieursbu reau Tebodin en een in Nijmegen. Nog dit jaar zullen het er vijfentwintig zijn en binnen enkele jaren circa tachtig. Bij HBG ontdekt men nu dat de compu ter althans als hulpmiddel, een wonder van vernuft is. Met een handomdraai staat de bouwtekening haarscherp op het beeldscherm. Alle delen van de tekening zijn sterk uit te vergroten en verschijnen in beeld, inclusief de maten en gewich ten en dergelijke. Met wat knoppenspel zijn veranderingen op even simpele wij ze aan te brengen en door middel van een speciale code worden de aanpassin gen al even automatisch aangebracht in de kopie van de tekening in de computer van de andere werkmaatschappijen. De computer trekt de lijnen, cirkels en figu ren bovendien zo nauwkeurig en exact op maat, dat de architect met de meest vaste hand er niet aan kan tippen. Al met al vervangt het tekenwerk van de computer, dat als Computer Aided De sign (CAD) en Computer Aided Manu facturing (CAM) al langere tijd gebruikt wordt in andere industrieën, vuistdikke rapporten en zijn de papieren tekenin gen afkomstig van de tekentafel niet meer heilig. Duur is het wel. HBG heeft de software gekocht van Lockheed maar over de kosten daarvan worden geen mededelin gen gedaan. Elk werkstation (IBM) kost honderdduizend gulden. Kostbaar is het toepassen van het systeem ook vanwege de infrastructuur, of beter, het vrijwel ontbreken daarvan. Anders dan voor computerteksten - die via een gewone telefoonlijn kunnen worden overge bracht - zijn voor het zenden van com putertekeningen hoog frequente lijnen nodig. Het is noodzakelijk dergelijke te keningen zeer snel te verzenden, omdat de verwerkte gegevens een zeer hoge dichtheid hebben. In tegenstelling tot bijvoorbeeld West-Duitsland beschikt Nederland (nog) niet over een vrij uitge Bij HBG maken de tekentafels een voor kosten 100.000 gulden per stuk. breid kabelnet van glasvezels die zich uitstekend voor dit doel lenen. Dat het met Nijmegen wel mogelijk is. is volgens HBG te danken aan de PTT die „de nek heeft uitgestoken" door een speciale „snelle" verbinding tussen Rijswijk en de bouwplaats in Nijmegen in de grond te stoppen. Deze verbinding wordt van de PTT gehuurd en staat dag en nacht open. Ingenieursbureaus, aannemers en archi tecten hebben in de afgelopen jaren de plaats voor de tekencomputers. De units eerste stappen gezet op het gebied van de automatisering. Echter, ieder voor zich en met verschillende systemen. Van een geïntegreerd, op de bouwwereld ge richt computersysteem is dus geen spra ke. integendeel. Het welslagen van de automatisering in de bouw zal dan ook afhangen van de mate waarin de ver schillende systemen op elkaar afgestemd worden en de PTT voor een passende, betaalbare infrastructuur kan zorgdra gen. HENK ENGELENBURG

Leidse Courant | 1986 | | pagina 31