Wat verstaat R.K. kerk onder oecumene? Studieschuld Jacob Revius was goud waard aan tafel £eidóc0outcmt „Ze lijden er allemaal aan" beroepingen kerk wereld Qeid&aQomailt ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 PAGINA 2 j Evangelische Kerk houdt synode over kernenergie Als eerste regionale synode van de Evangelische Kerk van Duitsland (EKD) houdt de synode van de Noordelijke Elbe eind november een geheel aan kernenergie gewijde synodever gadering. De commissie voor milieuvraagstukken heeft daar voor een document opgesteld, waarin wordt aanbevolen af te zien van economisch gebruik van kernenergie. Als argument wordt gebruikt dat kernenergie niet meer goed te maken scha de kan toebrengen aan de schepping. De commissie wenst dat de synode de aanbeveling zal doen, dat het vreedzaam gebruik van kernenergie voor een beperkte tijdsperiode nog zal wor den toegelaten, in afwachting van de definitieve afschaffing. De synode telt 140 leden. Gideons plaatsen bijbels in bungalowparken Bungalowparken vormen een nieuw werkterrein voor de vere niging „De Nederlandse Gideons". Zij stelt zich ten doel bijbels of bijbelgedeelten gratis ter beschikking te stellen van hotels, pensions, gevangenissen, op schepen en in ziekenhuizen. Uit het jaarverslag 1985-1986 blijkt, dat in ongeveer tweeduizend van deze instellingen thans bijna 96.000 bijbels of bijbelgedeel ten aanwezig zijn. Beschikbaar zijn de bijbel in het Nederlands, het Nieuwe Testament in het Duits. Engels. Frans en Neder lands en een Engelse uitgave van de hele bijbel. Voor 1986 is 140.000 gulden in deze uitgaven geïnvesteerd. De vereniging is begonnen met het aanstellen van vrijwilligers, die de plaatsin gen van de bijbels moeten begeleiden en controleren. Er zijn uitspraken die soms nog een tijd bij me blijven, omdat ze zo raak zijn. Ze zeg gen soms wat iedereen wel weet en toch moeten ze tel kens weer gezegd worden. Terwijl ik stond te koken, dacht ik er ineens weer aan: ..Ze lijden er allemaal aan". De persoon die het me Zei, duidde op iemand, die op het ogenblik veel te verwerken heeft. Dit is al een paar jaar zo. Een paar jaar is lang als je met ziekte te maken hebt, als je leeft met vrees. „Ze kunnen wel zeggen: zet het eens van je af, maar zo werkt dat niet. Het is steeds bij je. Ook wel eens een tijdje niet, maar dan weer des te meer", zei iemand die weet waar hij het over heeft. In de gezondheidszorg gaat onze eerste aandacht uit naar de patiënt. Dat is te be grijpen. De patiënt is ziek en vraagt om hulp en zorg. Het is ook goed te begrijpen dat je heel wat opzij zet. als de an der maar beter wordt, „maar weer eens thuis is". Tegelijk blijft het belangrijk te beseffen wat die persoon zei: „ze lijden er allemaal aan". Soms moet een gezin, een familie hele lange tijd leven met onzeker heid, met spanning en wordt lange tijd het normale leven verstoord. Er zijn periodes waarin de spanning minder is, maar onderhuids nog steeds aanwezig. Je durft niet goed in de toekomst te kijken. Je maakt alleen maar plannen op korte termijn. Steeds is er dat „als..". Dit leven tussen hoop en vrees is zwaar. Het ver moeit lichamelijk en geestelijk. Dit is niet iets nieuw, wat ik schrijf. Maar het wordt zo ge makkelijk vergeten. Een me vrouw die het meemaakte dat haar man een hersenbloeding had gekregen en niet meer spreken kon, vertelde dat nie mand naar haar had gevraagd in de eerste zes weken. „Ik zou nu wel aan iedereen willen zeggen: let ook op de naas te". Ze vertelde dat ze achter af had ontdekt dat er een ie mand was geweest, die het wel aangevoeld had. Dat was een plaatsgenote die iedere avond na het spreekuur op haar wachtte, zodat ze samen terug konden fietsen en „ik niet alleen terug hoefde". „Zij heeft het wel aangevoeld", zei ze. Ziekte, verlies, in welke vorm dan ook zijn als een steen die je in een vijver gooit. De plons valt het meest op, de kringen erom heen vallen minder op en na verloop van tijd zie je de steen niet meer, maar ze ligt er nog wel. Door de lange duur kan het verdriet onzicht baar worden of laat je het niet meer blijken, maar het is er nog wel. Ziekte plonst soms als een steen ons leven bin nen. Dat allereerste de aan dacht zich richt op de getrof fene is haast vanzelfsprekend. Toch wordt onvoldoende be seft dat zeker op de lange duur en afhankelijk van de aard van de ziekte en de ge volgen die het meebrengt, de aandacht voor de naasten van even groot belang is. Dat geldt zeker wanneer de gevol gen levenslang van aard zijn. De familie, de naasten zijn nog te gauw buiten ons aan dachtsveld. Voor familie, huis genoten die lijden aan het ver driet van een geliefd iemand geestelijk achteruit zien gaan, dement zien worden, zouden er „deelgenotengroepen" moeten komen. Praatgroepen om met elkaar ervaringen uit te wisselen en elkaar emotio nele steun te geven. MARINUS VAN DEN BERG Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Waardhuizen. G.Treur- niet kandidaat te Berkel en Roden rijs Bedankt voor Grotegast en Rijnsburg (voor de missionaire dienst op Curacao). A O. Reitsema te Brunssum-Treebeek. Christelijke Gereformeerde Ker- Beroepen te Nieuwegein (gecombi neerd met de Nederlands gerefor meerde kerk) drs, W.C.Moerdijk te Rozenburg (ZH). Vrije Evangelische Gemeenten Aangenomen naar Den Haag, H.G.Dekker, kandidaat te Utrecht. De mensen aan wie men de minste fouten kan verwijten zijn gewoonlijk het vlugst bereid ze te erkennen. Samuel Johnson PROF. HUYSMANS BEPLEIT HELDERHEID OP JAARVERGADERING WILLIBRORDUSVERENIGING DRIEBERGEN De rooms-katholieke kerk zou een van haar komen de bisschoppensynodes moeten wijden aan het opmaken van een nauw keurige inventarisatie van de inhoud van het begrip oecumene. Zij moet helder maken wat zij zelf daaronder ver staat en wat zij in dit op zicht verwacht van ande re kerken. Dit is volgens aftredend voorzitter prof. R. Huysmans van de St. Willibrordvereniging, het orgaan dat de. oecu mene in de R.K. kerk behartigt, een manier om de huidige impasse in de oecumenische relaties met de overige kerken te doorbreken. Huysmans maakte gisteren de ba lans op van de oecumeni sche activiteiten in de R.K. kerk aan het begin van de jaarvergadering van de vereniging in Driebergen. Volgens Huysmans is nauw keurigheid onontbeerlijk om voortgang te boeken in het oecumenisch proces. De tijd van grote ideeën op het ter rein van de oecumene is voorbij. Nu komt het erop aan vindingrijkheid te be trachten om obstakels te overwinnen. Het gaat er nu om dingen helder te maken die in de bevlogenheid die de oecumenische beweging ooit kenmerkte onderbelicht be leven, aldus Huysmans. Hij verhulde niet dat de r.k. kerk het afgelopen jaar in hoge mate is „bevraagd" over haar oecumenische inzet. Hij noemde ondanks de overdui delijke malaise waarin de oe cumenische beweging ver keert, mede door toedoen van de r.k. kerk, de inzet van zijn kerk in het oecumenisch proces „onherroepelijk". Over het beleid van de Ne derlandse bisschoppen merk te hij op dat deze voor een muur staan en niet goed we ten hoe zij verder moeten, hetgeen mede te maken heeft met de hoge standaard die zich volgens Huysmans in de oecumene opleggen. Advies Over de impasse in de oecu mene is ook sprake in het jaarverslag. Het bureau van de vereniging wordt vele ma len om advies gevraagd door mensen uit de parochies. Meestal heeft dat betrekking op bekende kwesties als ge mengd huwelijk, doopbedie- ning en eucharistische gast vrijheid. Dat laatste groeit, zo constateert het jaarverslag, uit tot een pijnlijke zaak. De Willibrordvereniging gaat uit van de kerkelijke richtlijnen, maar deze schieten nogal eens te kort in „overtuigings kracht en praktische bemid deling" Iets verbieden heeft geen enkele zin, omdat men in zo'n geval toch eigen we gen bewandelt, aldus secreta ris Teije Brattinga. Mevrouw drs. M. Steemers- Van Winkoop, studiesecreta ris van het R.K. kerkgenoot schap en belast met oecume ne, stelde in antwoord op de geconstateerde malaise dat er in de oecumene "meer moge lijk is geworden", maar dat dit geen gelijke tred houdt met het verlangen naar oecu mene die plaatselijk nog vele malen groter is. Volgens ds. N. van den Ak ker, penningmeester van de r.k. Willibrordvereniging, wordt de oecumene in Ne derland bemoeilijkt door het feit dat de kerkelijke kaart van Nederland zo ingewik keld is. Op persoonlijke titel bepleitte hij te werken aan bilaterale overeenkomsten tussen enerzijds de katholie ke kerk en bepaalde prote stantse kerken, hetgeen vol gens hem veel praktischer is. Dat is overigens niet het standpunt van de Willibrord vereniging die vindt dat de Raad van Kerken het geëi gende orgaan is voor het werken aan de oecumene. Positie Brattinga Op de jaarvergadering van de Willibrordusvereniging kwam uitvoerig de positie aan de orde van secretaris Teije Brattinga. In tegenstel ling tot wat gebruikelijk is gingen de bisschoppen eerder dit jaar niet akkoord met de benoeming van Brattinga tot secretaris van de sectie oecu menische actie van de Raad van Kerken. De leden van de vereniging zagen daarin een desavouering van het beleid van de Willibrordusvereni ging als geheel. Volgens de leden brengen de bisschop pen daarmee tot uiting dat zij de Willibrordvereniging niet langer een zelfstandige func tie toekennen in de oecume nische beweging, maar zelf willen bepalen in welke rich ting de oecumene zich dient te ontwikkelen. Juist ter wil le van het belang van het oe cumenisch gesprek binnen de Raad van Kerken, waarbij de Willibrordvereniging voor de r.k.kerk als tussenschakel fungeert, werd besloten dat het bestuur van de Willi brordvereniging zal proberen de weg naar de Raad van kerken open te houden. Het thema van de jaarverga dering ging over de vrouw in de oecumenische beweging. Mevrouw Steemers-Van Winkoop pleitte voor een krachtenbundeling van vrou wen uit alle kerken. Zij meende dat als vrouwen niet actief worden de eenheid „die de Heer gewild heeft" er nooit zal komen. De her vormde vrouwelijke dominee E. Pot klaagde het feit aan dat de Wereldraad van Ker ken in haar streven naar eenheid de gerechtigheid daaraan opoffert. De positie van vrouwen wordt in haar voorstellen systematisch ge negeerd, aldus mevrouw Pot. PAUL VAN VELTHOVEN "ArW. Israëliërs begeleiden pelgrims Israëlische troepen moesten er deze week aan te pas komen om de veiligheid te garanderen van paters Franciscanen en pelgrims bij Jericho aan de Jordaan rivier. Op deze plaats zou volgens de overlevering Christus in de Jordaan zijn gedoopt. Ze ligt vlak hij de Jordaanse grens en dat is dan ook de reden dat de Israëliërs daar liever geen pelgrims zien, maar een keer per jaar maken ze daar een uitzondering voor. DEVENTER HIELD THEOLOOG-DICHTER DERTIG JAAR UITLEIDEN Deze maand is het vierhon derd jaar geleden dat één van de beroemdste zonen van De venter werd geboren: Jacob Revius. De dichter-predikant is van onschatbaar belang ge weest voor de „culturele erfe nis" van de stad. En dat alle maal dankzij een gouden in geving van het Deventer ge meentebestuur om de jonge Jacob op zijn kosten te laten studeren. Geen ongebruikelij ke daad in die jaren. Maar wie had kunnen vermoeden dat Jacob Revius deze „stu dieschuld" bijna dertig jaar lang zou afbetalen door het beste van zijn talenten in dienst te stellen van Deven ter? Het verhaal begint in 1586, als Jacob Revius wordt geboren als telg van een aanzienlijke familie. Vader Reefss kwam uit Amersfoort en vestigde zich in 1581, na zijn benoe ming als burgemeester, in De venter. Zoals in die tijd ge bruikelijk in voorname krin gen. „verlatiniseerde" (Ricar- dus) Reefss zijn achternaam in Revius. Niemand kan vermoeden hoe woelig het leven van de pas geborene zou beginnen. Net voordat Deventer door het verraad van legeroverste Stanley in handen valt van de Spanjaard, vertrekt vader Re vius naar Amsterdam. Niet lang daarna voegt Cornelia zich met het nageslacht bij hem. In 1591 wordt Deventer heroverd door Maurits. De fa milie Revius blijft in Amster dam, maar de band van het gezin met Deventer blijft be staan. Jacob Revius 1586-1658 Als Jacob achttien jaar is, be sluiten Schepen en Raad van Deventer om de veelbeloven de jongeling op kosten van de stad in Leiden te laten stude ren. op voorwaarde dat hij, na zijn studie, als predikant naar Deventer zal komen. Tijdens zijn Leidse studietijd tekent zijn keuze tegen de Remon stranten en voor de contra- -Remonstranten zich reeds af. Maar „strijden" doet de jonge Revius nog niet: hij vertrekt naar de universiteit van Fra- neker om daar de geschillen te ontwijken en zich te ver diepen in oosterse talen. Van 1610 tot 1612 trekt hij, uiter aard met toestemming van het stadsbestuur van Deven ter, te paard langs de Franse universiteiten. Zoals afgesproken meldt Re vius zich in 1612 aan de poor ten van zijn geboortestad als. hij terugkomt van zijn reis door Frankrijk. Er is echter nog geen predikantenplaats vrij. Jacob krijgt tijdelijk toe stemming om elders zijn ambt te gaan bekleden en hij ver trekt naar Zeddam en de ge combineerde gemeente Aal ten/Winterswijk. Na twee jaar komt er een plaats vrij in Deventer. Bijna dertig jaar blijft Revius predikant van de Lebuïnuskerk. In 1629 kan Deventer dankzij een aan zienlijk legaat een hogeschool stichten: het Athenaeum Illu- stre. Jacob Revius is nauw bij de oprichting betrokken, hij stelt een leerprogramma op en neemt zitting in de school raad. Ook heeft hij een be langrijke stem in het kapittel bij de benoeming van de hoogleraren, maar bij de be noemingen wordt hij stelsel matig gepasseerd. Desondanks verspreidt zijn faam als theo loog zich tot ver buiten De venter en de universiteit van Leiden wil hem graag binnen haar muren opnemen. De De venter Kerkeraad herinnert hem echter fijntjes aan de oude afspraak en Revius ziet van zijn ambities af. Tot 1642 blijft hij in Deventer, dan houdt hij het voor gezien. Op voorspraak van zijn vrien den Trigland en Daniël Hein- sius wordt hem opnieuw een baan aangeboden als regent van het Collegium Theologi- cum in Leiden, ofwel het „Statencollege", een kosteloos internaat voor theologiestu denten. Revius is het kleine Deventer ontgroeid. Zijn „stu dieschuld" is inmiddels, na dertig jaar, wel erg royaal in gelost! Hoogleraar aan het Statencollege is Revius nooit geworden; ook hier wordt hij gepasseerd. Wel ontvangt hij er een eredoctoraat in de the ologie. Zijn invloed op de stu denten is groot en niet alleen in geestelijke zin. In zijn Leidse jaren publiceert hij 36 werken, waarvan de meeste op theologisch en kerkhistorisch gebied. Naast zijn werkzaamheden vindt hij ook nog tijd om te dichten. Wie zich in Revius' dagen dichter durfde noemen, moest zich 'een grote ambachtelijke vaardigheid eigengemaakt hebben om aan de gestelde ei sen te kunnen voldoen, en Revius mócht zich dichter noemen. In Deventer ont staan zijn „Over-ysselsche Sangen en Dichten". Tegen- wpordig staan zijn gedichten volop in de belangstelling. In het Liedboek der Kerken zijn enkele ervan op muziek gezet. Revius was een streng en god vruchtig, maar ook een on verdraagzaam predikant. Als vurig contra-Remonstrant, aanhanger van de theoloog Gomarus, bestreed hij fel de Remonstranten onder aanvoe ring van Arminius. Ook in zijn dicht- en schrijf werken is Revius fel. Zonder meer kan hij geschaard wor den in het rijtje van Bredero, Vondel, en Heinsius. Hij was een rechtzinnig calvinist, om dat volgens hem het recht aan de genade vooraf gaat. Hij verdedigde dan ook het ge schonden recht Gods in he keldichten, feller dan die van Vondel. Zijn werk bestaat dan ook voor een groot deel uit strijdpoëzie. Revius sjtond sterk onder in vloed van de Renaissancisti sche tijdgeest, dat zich onder andere uitte in de steeds te rugkerende sonnetvorm in zijn werk. Revius schreef niet vqel, maar wat hij schreef was bezield, zuiver van ritme, en verzorgd van taal. Op virtuo ze wijze verbindt hij de luch tige zwier van de renaissance aan de spontane volkstoon; zijn gedichten kunnen wat dit betreft direct naast het beste van Huygens en Vondel ge plaatst worden. Toch slaat zijn werk niet di rect aan bij het grote publiek. Van de dichtbundel „Overys- selsche Sangen en Dichten" bijvoorbeeld, is tot in de twin tigste eeuw geen herdruk ver schenen. De grote massa be greep de inhoud van zijn ge dichten niet, nog afgezien van het moeilijke taalgebruik. Slechts een kleine groep van intellectuelen en ontwikkelde burgerij kon de gedichten van Revius op waarde schatten. In 1643 sterven zowel zijn vrouw als zijn dochter Corne lia. Revius overleeft hen lan ge tijd. In 1658 sterft hij, na een ernstige ziekte. Hij wordt bijgezet in de St.-Pieterskerk in Leiden. Op zijn graf spreekt men: „Als een man van vreze Gods en grote wijs heid heeft hij geleefd en is hij gestorven, ten voorbeeld voor de zijnen, voor het College, voor de Hogeschool en voor ons, docenten". MARIA VAN MIERLO Gegrilleerde grapefruit biefstuk met spruitjes en aardappelen - vla met druiven Voo- twee personen: 1 grapefruit, 2 lepels sinaasappelli keur, 2 lepels bruine basterdsuiker; 1 teentje knoflook, 2 biefstukjes a 100 g, 30 g boter, 1 to maat, zout, peper, basilicum, tijm; 400 g spruiten, zout, 10 g boter, 2 lepels geraspte kaas; 0,5 tot 1 kg aardappelen; trosje druiven, 4 dl vanillevla (4 dl melk, 1 ei, 15 g maï zena, 20 g suiker, 1 pakje vanillesuiker), marasquin of -essence naar smaak. Snijd de gewassen en afgedroogde grapefruit dwars door en maak het vruchtvlees los van de schil en vliezen. Besprenkel de vruchthelften met likeur en strooi er bruine basterdsuiker over. Zet de grapefruits zo lang onder een hete grill dat de bovenkant licht gekleurd is. Wrijf de koekepan stevig in met het doorgesneden teentje knoflook en bak er vervolgens de biefstuk in. Temper het vuur sterk, leg het vlees op een warm bord en de gewassen en doorgesneden tomaat in het bakvet. Laat de vrucht in een paar minuten gaar worden en leg haar dan op de biefstukjes. Strooi over het geheel een mengseltje van zout en kruiden. Maak de jus af met weinig water, zout en de al eerder ge bruikte kruiden. Kook de spruiten in weinig water met zout in tien minuten gaar. Doe.de afgegoten groente in een ovenschaal, verdeel er stukjes boter over en strooi er geraspte kaas op. Laat de kaas onder een hete grill smelten. Ontdoe de druiven van vellen en pitten. Meng de vla met marasquin of -essence en schenk haar over de druiven. Menutip voor maandag: rolladeschijf, witte kool en prei met aardappelen - citroenrijst met vla. JEANNE Bitter en onafwendbaar VRIJWEL de helft van de Nederlanders kent de Hongaarse opstand slechts uit de geschiedenisboekjes, want de periode dat in Boedapest korte tijd een glimp van de vrijheid te be speuren leek, ligt al weer dertig jaar achter ons. De euforie daarover eindigde in een bloedbad. De aanvoerders van de „contra-revolutie" werden onder valse voorwendsels uit hun schuilplaatsen gelokt en terechtgesteld. Russische tanks ver morzelden vervolgens het dramatische verzet, waarbij dui zenden Hongaarse burgers sneuvelden. Stromen vluchtelin gen kwamen naar het Westen, ook naar ons land, duizenden anderen werden gedeporteerd naar het Oosten. Wie het Hon gaarse drama, gespannen luisterend naar de radio, bewusi heeft meegemaakt, heeft de namen van Imre Nagy en Pal Maleter voor altijd in het geheugen gegrift staan. Een rede, waarin de Russsiche leider Nikita Kroetsjov dal jaar afstand had genomen van de moorddadige Stalin-perio- de, leek de belofte in te houden van een betere toekomsl voor de burgers in de Sovjet-Unie en de satellietstaten. Maai die hoop werd in Boedapest de bodem ingeslagen. En twaall jaar later werd in Praag duidelijk dat het communisme zelfs geen vriendelijk gezicht is toegestaan. De „Nagy" van Tsje- choslowakije, Alexander Dubcek, bracht het er levend af maar was daarna gedoemd tot vergetelheid. Het is moeilijk de realiteit van de geschiedenis te .aanvaar den. Terwijl na de nazi-waanzin de helft van Europa de vrij heid vierde, werd rond de andere helft het IJzeren Gordijn langzamerhand dichtgetrokken. De landen in het Oosten werd een totalitair systeem opgedrongen. De gebeurtenissen van de laatste jaren in Polen hebben opnieuw aangetoond, dat daarbij geen sprake kan zijn van enigerlei vorm van vrij€ meningsuiting. De knoet regeert en wie de moed heeft eer beroep te doen op de vrijheden die zijn vastgelegd in de ak koorden van Helsinki, wordt verbannen, in een psychiatri sche kliniek opgeborgen of van zijn bestaansmiddelen be roofd. Soms lijkt het erop dat de teugel wat wordt gevierd maar de grenzen zijn strak getrokken. Slechts wie zich voegi naar de lijn van de ene partij kan leven zonder vrees. DERTIG jaar zijn voorbij gegaan zonder dat er wezenlijk; iets is veranderd. Na de periode van de koude oorlog volgden aanvankelijk jaren van ontspanning en nu beleven we eer tijd ergens daar tussenin. Een vreedzaam naast elkaar lever van het totalitaire systeem in het oosten en de democratie in het westen blijkt inderdaad mogelijk en wellicht kan zelfs dï oorlogsdreiging ooit worden weggenomen. Voor degenen,.dit zich verzekerd weten van de luxe van een leven in vrijheic is het mogelijk naar ontwapening te streven maar tegelijker tijd de eigen veiligheid zorgvuldig in het oog te houden. Dt miljoenen achter het IJzeren Gordijn kunnen echter uit hur situatie weinig moed putten. In de afgelopen tientallen jaren gloorde daar van tijd tot tijc hoop op een toekomst in vrijheid, maar die is volledig ir rook opgegaan in achtereenvolgens Berlijn, Boedapest Praag, Poznan, Gdansk en Warschau. Het Westen maakr zich vooral druk om de schendingen van de mensenrechter van volkeren in andere werelddelen, in Zuid-Amerika er Afrika. De onvrijheid van de Oostduitsers, Hongaren, Tsje chen, Polen, Bulgaren en Roemenen krijgt meestel even wei nig van onze aandacht als eerder nog het lot van de Esten Letten en Litouwers en recentelijk dat van de Afghanen Een onafwendbaar feit, waarvan de bitterheid zich echter sterker aan ons opdringt nu in onze herinnering opnieuw dr dramatische oproep van de Hongaarse radio weerklinkt „Europa, help ons toch!". Eerst nog regen, later opklaringen DE BILT (KNMI) Het ko- mend etmaal komt een storing boven de Noordzee aan. In de ochtend regent het nog. 's Middags stelt zich een noordwestelijk stroming in. Hierin komen opklaringen voor, afgmwisseld door enkele buien. De lucht is koel, daar- 'om wordt de middagtempera- tuur niet hoger dan een graad of tien. De wind is matig en langs de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig, eerst nog zuidwestelijk en draait in de middag naar het noordwes ten. In de nacht van zondag op maandag is lichte vorst moge lijk. De weersvooruitzichten voor diverse europese landen, me degedeeld door het KNMI, gel dig voor zondag en maandag: Zuid-Skandinavie: Droog weer. Flinke opklaringen. Maandag in West-Noorwegen regen. Middagtemperatuur van 8 graden langs de west kusten tot 3 a 5 graden elders, 's Nachts overwegend lichte vorst. Denemarken: Flinke opklarin gen. Maandag in het noord westen meer bewolking. Mid dagtemperatuur ongeveer 8 graden. Benelux, Noordwest-Duits- land: In de nacht hier en daar mist en plaatselijk lichte vorst. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Britse Eilanden: Morgen in het noordwesten wolkenvelden en elders flinke opklaringen, maar ook hier en daar mist. Op maandag in het noordwes ten af en toe regen, elders droog en nu en dan zon. Mid dagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot 13 graden in het zuidwesten. Zuidoost-Duitsland en Frank rijk (exclusief kust Middel landse Zee): Flinke zonnige perioden. Ook hier en daar mist. Middagtemperatuur tus sen 7 graden in Duitsland en 14 graden in Zuidwest-Frank rijk. Alpengebied: Morgen in het oostelijke deel nog bewolking en wat regen of sneeuw, overi gens zonnig. Nul-graden-grens in het noordoosten dalend toj op 800 meter en in het zuiden en westen tot rond 1400 meter Middagtemperatuur in de da len variërend tussen 4 grader in het noordoosten tot 12 gra den in het zuiden. Noord-Italie en Franse Mid dellandse zeekust: Morgen,nog. plaatselijk regen, wegtrekkend naar' het oosten, op maandag vrij zonnig. Middagtempera tuur 10 tot 15 raden, aan zei wat hoger. Midden- en Zuid-Italië en'Joe goslavische kust: Vooral meei naar het zuiden flinke regen of onweersbuien. Langs de Joegoslavische kust veel wind Middagtemperatuur van lf graden in het noorden tot 22 graden in Zuid-Italie. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limbur Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Stockholm regenbui 7 Warschau zw bew, 9 Wenen onbew. 13 Zurich zw.bew. 12 Casablanca h.bew. 22 Cyprus weerlicht 28 GRATIS ELK WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2