Kantorenmarkt Leiden ontwikkelt zich gestaag foidócSou/ui/rit Kantoor als toneel ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 Volgens de Engelse industrieel ontwerper Duffy is het kantoorgebeuren een toneelstuk. Het gebouw is de schouwburg, de meubels zijn de decorstukken en de personeelsleden de acteurs. De firma Gispen vat dat letterlijk op en presenteert in een catalogus zijn kantoormeubelen ook daadwerkelijk in een toneelstuk (ontwerp: Jean Cloos art direction). Elders in deze bijlage ten interview met prof. Jan Jacobs, industrieel ontwerper bij Gispen en binnenkort hoogleraar aan de Technische Universiteit in Delft. DEN HAAG - Lege kantoren staan er nog volop in Den Haag. Maar de groei van de leegstand, het spook van de Residentie, is vrijwel tot staan gebracht, althans wat de nieuwe kantoren betreft. Hierdoor is ook het vertrouwen in de kanto renmarkt weer toegenomen. Enke le institutionele beleggers bouwen zelfs al weer „op risico". Dat wil zeggen dat er weer eerste palen voor kantoorgebouwen in de Haag se bodem verdwijnen, zonder dat de belegger zich tevoren van huur ders heeft verzekerd. Een tijd lang was dit geen gewoonte op Neer- lands Schrijftafel, zoals Den Haag zichzelf graag noemt. De regeringsstad werd een paar jaar gele den bij het instorten van de woning markt, overspoeld door nieuwe kanto ren. De stuwende krachten hierachter waren de projectontwikkelaars en de in stitutionele beleggers, die massaal de wo ningmarkt inruilden voor een plaats op de nog goedlopende kantorenmarkt. Het gevolg hiervan was dat Den Haag werd geconfronteerd met een bulk aan nieuwe kantoorpanden. Als reactie hierop werd lange tijd niet meer op voorraad ge bouwd. Volgens Eric Vrijenhoek, mede-directeur van het Haagse makelaarskantoor Na- dorp heeft dit verschijnsel de prijzen, die juist door het grote aanbod en de geringe vraag waren gedaald, weer onder druk gezet. Vrijenhoek: „Voor toplokaties - ik noem de Koninginnegracht en het Centraal Station - is het prijsniveau momenteel 275 300 gulden per vier kante meter. Het gebied rond het Neder lands Congresgebouw scoort tegenwoor dig (niveau iets beneden de toplokatie) eveneens erg hoog. Maar daar is nogal wat aanbod. Prijzen die destijds ge vraagd werden van 325 gulden per vier kante meter, zijn nooit gehaald. Recent is er weer een kantoorgebouw met 2600 vierkante meter vloeroppervlak wegge gaan voor 260 gulden de vierkante me ter. Gemiddeld scoort het gebiedeen prijsniveau van 260 270 gulden. Voor oudere gebouwen in Den Haag worden prijzen gemaakt van honderd tot 285 gulden per vierkante meter". Bereikbaarheid Hans Nadorp, directeur van het gelijk namige makelaarskantoor, merkt op dat Scheveningen ondanks het opbloeien van de markt een probleemgebied blijft. De prijzen zakken daar nog steeds. De slechte bereikbaarheid per auto van de „parel aan de Noordzee" wijst hij aan als de grootste boosdoener. Nadorp: „Er zijn voor, Scheveningen nogal wat kantoorgebouwen gepland die niet van de grond zullen komen door het verkeerde verkeersbeleid van de ge meente". En Vrijenhoek vult aan: „Zo'n achttienduizend vierkante meter, ge pland door Bredero. Met de bouw daar van wordt gewacht tot er een gebruiker is. Er is nu eindelijk na een jarenlange politieke strijd een bouwvergunning af geven voor De Grot, 6500 vierkante me ter. De plannenmakers gingen destijds uit van een prijs van 275 gulden. Die is nu gezakt tot 235 gulden. Dit jaar is de bestaande voorraad vierkante meters vloeroppervlak van kantoorgebouwen met tachtig- tot honderdduizend vier kante meter afgenomen. Momenteel ligt er nog zo'n tweehonderd vijftigduizend vierkante meter .aan lege ruimte in de provisiekast. Dit is inclusief de leegstand van de panden op leeftijd. Op een totale voorraad van circa drie miljoen vierkan te meter gaat het om zeven procent". Han Verhoog, voorzitter van de Haagse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM), zei in een eerder interview met deze krant dat vijf pro cent leegstand een absolute noodzaak is om een behoorlijk aanbod op de kanto renmarkt in stand te houden. Hij vindt zeven procent leegstand dan ook „niet veronrustend". Verouderd Vrijenhoek voorziet dat het aantal onge bruikte vierkante meters in de nieuwe kantoren nog verder zal slinken. Hij voorspelt echter dat tegelijkertijd de leegstand in de oudere generaties kanto ren zal groeien. Daartoe rekent hij ook de panden uit de jaren zestig en zeven tig. Die zijn nu reeds verouderd Ver hoog ligt hier niet wakker van ,.De markt zal zijn werk doen", meent hij. ,,Op een gegeven moment zal de prijs van het oude kantoor zo ver dalen dat toch er een gebruiker komt opdagen. Die zal dan de ongemakken van zo'n verou derd gebouw op de koop toenemen". Verhoog merkt hierbij op dat een kan toorgebouw dat voor het verkeer gemak kelijk bereikbaar is, eerder verhuurd zal worden dan een gebouw dat dit moet ontberen. Hetzelfde geldt voor het al dan niet aanwezig zijn van parkeerfacili- teiten. Vrijenhoek noemt met name de Rijs- wijkse Plaspoelpolder als een lichtend voorbeeld. Door de verbetering van de bereikbaarheid, na de opening van de Zoomseweg. is de polder nagenoeg vol gestroomd met bedrijven. Veel onderne mers hebben hier een eigen pand op maat gebouwd. Maar er wordt ook gehuurd. De gemid delde prijs bedraagt zo'n tweehonderd gulden per maand per vierkante meter. Nadorp merkt op dat de Rijksgebouwen dienst de afgelopen twintig jaar. met de komst van nieuwe ministeriegebouwen, grote hoeveelheden kantoorruimtes tege lijk heeft afgestoten. Ook dit leidde tot groei van de leegstand. De makelaar voorziet echter dat dezelfde dienst in de toekomst weer een beroep zal moeten doen op de bestaande kantorenmarkt. „Diverse nieuwe ministeries kampen nu al weer met ruimtegebrek. En ik zie het nog niet gebeuren dat de Rijksgebou wendienst, gelet op de bezuinigingen van het Rijk, opnieuw zelf zal gaan bouwen. Overigens heeft behalve de Rijksgebou wendienst ook de gemeente door het af stoten van kantoorruimte in de afgelo pen jaren bijgedragen aan de leegstand". Winkels Op de Haagse winkelmarkt is de situatie niet gewijzigd. Er staat nog altijd een grote vraag tegenover een gering aanbod, uitzonderingen daargelaten. Door het schaarse aanbod worden in het stadshart forse huurprijzen betaald. Vrijenhoek: „Voor een tamelijk kleine winkel-unit in de Spuistraat wordt bijvoorbeeld wel eens achttienhonderd gulden per vier kante meter neergeteld. In de Venestraat vragen we (Nadorp houdt zich met win- kelverhuur bezig) duizend gulden de vierkante meter. En in de Hoogstraat doet een winkel acht- negenhonderd gulden. De huren in de Spuistraat zijn inderdaad erg hoog. Dit heeft dan ook al geleid tot een flinke branchevervaging. Je treft er hoofdzakelijk horeca-, schoe nen-, textiel- en modezaken. Die kunnen zo'n huur nog opbrengen. Opvallend is ook dat het tweede gedeelte van het Noordcinde, richting Molenstraat lang zamerhand in opkomst is". Vrijenhoek vervolgt: „In de buurtwinkelcentra zijn de huurprijzen uiteraard lager, maar in een goedlopende winkelstraat als de Fre- derik Hendriklaan wordt ook drie- a vierhonderd gulden per vierkante meter betaald. De Frederik Hendriklaan is al jaren een zeer gewild gebied". GÉ ANSEMS FOTO: MILAN KONVALINKA Den Haag werd een paar jaar geleden overspoeld door nieuwe kantoren doordat de project ontwikkelaars en institutionele beleggers massaal de woningmarkt inruilden vooreen plaats op de nog goedlopende kantorenmarkt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27