Belgische rijkswacht een staat in de staat finale ZATERDAG I NOVEMBER 1986 De Belgische rijkswacht: de kogels puiten te snel en de knuppel wordt te hard gehanteerd. DEN HAAG - Binnen de Shell Groep met zijn 140.000 werkne mers, 200 werkmaatschappijen, 210 miljard gulden omzet en 10 miljard winst bestaat een afdeling waarvan vele Shell-mensen nooit hebben gehoord, maar die een bij drage kan leveren aan het veilig stellen van de toekomst van het concern. Deze afdeling, Non Tradi tional Business (NTB), valt inder daad niet op. Ze draagt nog niet echt bij tot de concernwinst en ook de omvang van de staf stelt weinig voor. Maar gezien de paar honderd miljoen die er in gestoken is, neemt de Shell-top deze Benjamin zeer serieus. In de Shell-laboratoria in Amster dam en het Engelse Sittingbourne speuren vijfentwintig onderzoekers naar microben die hout in alcohol omzetten, ze persen dieselolie uit boomstammen en kweken super snel groeiende grassen en bomen. Ze zijn kortom op zoek naar de „groene olie". Want, zegt Shell, als de olie op is, wordt hout één van de grondstoffen voor de produktie van olie, diesel, benzine en chemi caliën. Directeur dr. L.J. van der Toorn, hoofd van Non Traditional Business: „Tegen de tijd dat de olievoorraden droog ko men te staan, zal zonne-energie een be langrijke rol vervullen in de energiebe hoefte van de wereld. Of dat nu over vijftig, honderd of tweehonderd jaar zal zijn, je moet nu iets doen wat op de lan ge duur aantrekkelijk kan zijn voor de Groep en wat in het verlengde ligt van onze huidige activiteiten. Uiteindelijk willen we de nieuwe technieken in huis hebben om klaar te staan als ze econo misch rendabel worden". Biomassa Het speurwerk naar winstgevende activi teiten in de „niet traditionele sfeer" is voor een belangrijk deel gericht op wat heet biomassa: al het levende en dode plantaardige materiaal. Die gedachte is zo gek nog niet. Planten vangen zonne-energie op in het blad groen en gebruiken die energie om kool dioxide uit de lucht en waterstof uit wa ter om te zetten in koolhydraten. In al de levende en dode planten op de wereld zou meer zonne-energie opgeslagen lig gen dan in alle reserves van olie, aardgas en steenkool bij elkaSr. De meeste technieken om deze energie aan biomassa te onttrekken en voor eco nomisch gebruik hanteerbaar te maken, heeft men overigens al onder de knie. Het probleem zit in de prijs. Voor bio- energie zijn immers relatief grote hoe veelheden gewassen (en dus ook land bouwgrond) nodig. Voorts hebben aller lei soorten gewassen, die als grondstof voor energiewinning kunnen dienen, een eigen prijs op de wereldmarkt. De alternatieve autobrandstof ethanol bijvoorbeeld, wordt gewonnen uit onder handelt als zich in een gemeente een de monstratie of staking voordoet. Of dat immigranten, die zich nogal eens in groepjes ophouden, plotseling door de rijkswacht worden omsingeld, hun iden titeitskaart moeten tonen en bedreigd worden of te doen krijgen met geweld, indien de bevelen niet snel worden opge volgd. Ook de opleiding is er niet op gericht de rijkswachter enige vorm van populariteit of bijzondere deskundigheid te verschaf fen. Om te beginnen wordt er van de as pirant-rijkswachter niet veel verlangd: wie ouders heeft met een eerzaam be roep en een bewijs van goed gedrag kan tonen is al aardig op weg naar de rijks- wachtschool in Brussel, waar hem een eenjarige cursus wacht. Tijdens dat jaar wordt niet veel van de geestelijke vermogens geëist, want prio riteit hebben de driloefeningen en de mi litaire discipline. Een rijkswachter: „Je wordt net zo lang gekneed tot je maar één norm hebt: het blindelings opvolgen van bevelen. Denken is er niet bij". Daarna volgt een stage van twee jaar bij een mobiele groep, waar veel nadruk wordt gelegd op ordehandhaving. „De hele opleiding is bijzonder frustrerend", aldus een rijkswachter. „Je leert eigenlijk alleen maar erop los te slaan. Het is niet voor niets dat vergeleken met andere be roepen bij de politie het hoogste aantal zelfmoorden voorkomt". Is de rijkswachter toch al slecht opgeleid voor de problemen die hij tijdefis zijn loopbaan ontmoet, hij krijgt bovendien nog eens te maken met wat „la guerre des flics" wordt genoemd, de oorlog van de agenten. De rijkswacht, als officieel legeronderdeel zich beschouwend als eli tekorps, is namelijk in voortdurende „oorlog" met andere ordediensten, zoals daar zijn de gemeentepojitie, de brigade voor criminele informatie, de zeevaart politie en alle mogelijke andere korpsen. De rijkswacht wil zoveel mogelijk taken naar zich toetrekken en voert daarbij een harde concurrentieslag. Die strijd gaat soms zover dat de rijkswacht in kwesties als moord en doodslag wel eens sporen verdoezelt om de concurrentie in de wielen te rijden. Dat zou ook een van de redenen zijn dat het zo lang geduurd heeft voor men verdachten in de zaak van de Bende van Nijvel - onder wie de ex-politieman Cocu - te pakken had. De competitiedrang uit zich ook als het gaat om simpele dingen als het geven van een proces-verbaal. Met het oog op de statistieken, die van belang zijn voor het kunnen aanschaffen van nieuw ma teriaal en het werven van personeel, wordt de rijkswachter op het hart ge drukt voor een goede portie processen- -verbaal te zorgen. Hoewel het natuurlijk ontkend wordt is dat ook de reden, waarom de rijkswacht met zoveel verve jacht maakt op buitenlandse (Neder landse) automobilisten, die de maxi mumsnelheid overschrijden of verkeerd parkeren. De agent neemt dan immers niet alleen een proces-verbaal, maar ook contant geld mee terug naar het bureau. Van de rijkswacht als organisatie klopt niet veel. We herinneren ons het falen van de rijkswacht tijdens het Heizeldra- ma met zijn negenendertig doden, hoe wel ze er als de kippen bij was anderen (de hooligans) de schuld te geven. We kijken terug naar het recente busongeluk in Stavelot, waar de rijkswacht niet in greep toen twee bussen een omleiding volgden die ongeschikt was voor zwaar verkeer. De rijkswacht had meteen een andere schuldige: de gedode chauffeur van de eerste bus. We zien met eigen ogen hoe de rijkswacht uit een zee van blanken rond een stadion kleurlingen pikt, hun identiteitsbewijs vraagt en net zo lang treuzelt tot de voetbalwedstrijd al lang begonnen is. We zijn er getuige van hoe vlak voor een auto die komt aanrijden een plank met spijkers over de weg getrokken wordt, waarna de chauffeur - behalve twee lek ke banden - een proces-verbaal krijgt wegens het negeren van een stopverbod. We hebben gehoord van veroordelingen zonder dat de overtreder ooit een pro ces-verbaal of een dagvaarding kreeg. De rijkswachtleiding, gevraagd om com mentaar, ontkent zulke uitwassen en weigert zelfs een onderzoek. In geen en kel land met een parlementaire demo cratie beschikt een politieapparaat over zo'n sterke positie als de rijkswacht. Het parlement heeft, verstrikt als het is in groot absenteïsme en praatjes voor de vaak, geen tijd voor een fundamenteel debat over de rijkswacht. Alle ministers, die een beetje verantwoordelijkheid heb ben voor die rijkswacht, passen ervoor de kans te lopen op een vroegtijdige po litieke dood dank zij die rijkswacht. Het gaat wat Belgiè betreft dus zeker op dat elk volk de politie krijgt die het ver dient. AAD JONGBLOED CeidócSotnant een jaar of vijf hebben we wel een de- monstratieplant". „Denk nu niet dat we een nieuwe brand stof hebben waarmee we de wereld van het toekomstige olietekort kunnen ver lossen. Daarvoor zijn dit soort processen veel te duur. Aan de andere kant doen we dit natuurlijk niet voor de lol. Je praat over geld van de aandeelhouders waarvan we ook de return willen zien. Wij denken dat ontwikkelingslanden en kleine landen of regio's hun voordeel kunnen doen met dergelijke nieuwe technieken. Waar geen geld is om olie te importeren, of waar men niet afhanke lijk wil zijn van de schommelingen in de olieprijs, of van de accijnzen van de overheid, kan het zeer aantrekkelijk zijn te beschikken over een eigen energie bron". „Zo gaat dat altijd: op lokaal niveau ben je met dit soort processen eerder renda bel. Dat geldt evenzeer voor het vergas sen van kolen, als voor onze technieken om pellets te winnen uit kokosnootschil- len. Ideaal voor een land met veel ko kosnoten". Generatie Voor de afzet van de nieuwe biomassa technieken in de nabije toekomst heeft Shell dus al een markt in het vizier. Wat betreft de olieloze toekomst maakt Van der Toorn zich zorgen noch illusies. Vol gens de Shell-directeur gaat het niet aan dergelijke alternatieve technieken te ver gelijken met de olie- en suikerbietenprij- zen in de wereld. De Brit dr. H. Lukas, verantwoordelijk voor het onderzoek in biomassa, valt Van der Toorn bij: „Er is in de industrie geen enkel systeem waarmee men groot schalig is begonnen. Je begint klein, zon der transport, dus je begint ergens in een land en dan is er dus absoluut geen ver gelijkbaar niveau. En bovendien, je moet ook niet voor God spelen, niet te veel voorspellen zoals de Club van Rome deed. Kijk naar wat de klant wil en reageer daar op. Verder weten we heel goed dat je in een nieuwe business nog van alles moet leren. Om de tech niek rijp te maken, heb je op zijn minst een generatie nodig. Die tijd nemen we dus". HENK ENGELENBURG BRUSSEL - Elk volk krijgt de po litie die het verdient. Wat dat be treft hebben de Belgen het niet ge troffen, want er gaat vrijwel geen dag voorbij of de dienaren van de Belgische wet komen in negatieve zin in de publiciteit. Een agent in zijn vrije tijd dronken zijn pistool leeg schiet in een café en twee mensen doodt; een politieman die zich van bijverdiensten weet te ver zekeren door uit inbreken te gaan; een ex-politieman die ervan wordt verdacht leider te zijn van een ben de; een rijkswachter die een minne strijd gewapenderhand beslecht. Dat zijn nog maar de activiteiten van agenten in hun vrije tijd. Maar legio zijn ook de acties van de rijkswacht in func tie waarbij de kogels te snel fluiten en de knuppel te hard gehanteerd wordt. Be roof geen bank in België, ontvlucht niet uit het cachot en ga er niet vandoor als een „zwaantje" (motoragent) je wil aan houden, want de kans is groot dat er sprake is van een onmiddellijke executie bij de achtervolging en probeer niet al leen of in vereniging te demonstreren, want de knuppel komt snel en hard aan. Alle negatieve berichtgeving over de po litie deert de rijkswacht echter niet, want echte parlementaire controle hoeft de rijkswacht niet te vrezen. Een rechter in Gent verzuchtte: „De rijkswacht doet wat zij wil. Zij is immers een staat in de staat". Er wordt nauwelijks toezicht op de rijks wacht uitgeoefend. Zij staat onder voog dij van drie ministers, terwijl zij ook nog met een vierde te maken heeft. Gevolg: geen van de ministers heeft greep op de rijkswacht en dat houdt weer in dat de rijkswacht zichzelf controleert en zich veel ruimte toemeet. Zo veel dat elke kritiek zonder meer van de hand wordt gewezen. Volgens het Tweede-Kamerlid Luc van den Bossche heeft de slechte naam van de rijkswacht ten minste twee oorzaken: de wettelijke vrijheid die ze heeft en een gebrek aan opleiding. Er zijn een paar paragrafen in de rijkswachtwet, die naar keuze te interpreteren zijn. Bijvoorbeeld die over demonstraties en samenscholin gen. Die zijn zo ruim te interpreteren dat de rijkswacht naar eigen goeddunken Met speciale technieken zijn op de Shell-plantage in Brazilië pijnbomen en eucalyptusbomen gekweekt die zeer snel kunnen groeien. Want, zegt Shell, als de olie op is, wordt hout één van de grondstoffen voor de produktie van olie, diesel, benzine en chemicaliën. meer melasse, afval van de suikerraffi- nage. Melasse is echter ook te koop als veevoeder en als grondstof voor de bio- technologische industrie. Volgens Van der Toorn houdt de afhankelijkheid van de wereldmarktprijzen tevens in, dat er momenteel geen land is waar ethanol op economische basis wordt gebruikt. „Ben zine is nu gewoon veel goedkoper dan ethanol. Shell staat er dus nogal huiverig tegenover om grootschalige ethanol-pro- duktie te beginnen. Als gevolg van de lage olieprijzen hebben we een project voor een ethanol fermentatie-installatie al moeten stilleggen. Dat veel auto's in de VS en Brazilié nog wel op een meng sel van ethanol en benzine rijden, komt alleen doordat hun ethanol-produktie door overheidssubsidies tot een wezen lijk onderdeel van de economie is ge maakt". Willen de alternatieve, maar kapitaalin tensieve verwerkingstechnieken een kans krijgen, dan moet de prijs van de bruik bare gewassen en bomen dus omlaag. - Maar hoe? Wetenschappers stellen: met supersnel groeiende hout- en grassoor ten. Onderzoekers van Shell speuren naar de soort suikerriet die evenveel „groen" als suiker geeft en ze proberen door middel van kweekmethoden grassoorten te ont wikkelen die zeer snel groeien. Het over grote deel van de research in biomassa is echter gericht op hout en houtafval, om dat negentig procent van al het plantaar dige afval uit hout bestaat. Van der Toorn: „Met hout heb je boven dien te maken met veel lagere kosten. Over de hele wereld worden jaarlijks vele miljoenen tonnen houtafval ver spild door verrotting of nutteloze ver branding. Een voorbeeld: de molens die suikerrietplanten uitpersen om het sap voor de ethanolproduktie te winnen, draaien op de vezels van uitgeperste sui kerrietplanten. In de loop der jaren zijn die molens zo efficiënt geworden, dat ze minder van die biomassa nodig hebben. De plantenresten die nu overblijven, worden allemaal weggegooid. Wij heb ben installaties ontwikkeld waarmee der gelijke biologische reststoffen in de we reld tot hanteerbare brandstof zijn te verwerken". Houtpillen Shell heeft in de afgelopen tien jaar bos sen gekocht en aangelegd in Nieuw-Zee- land, Brazilië, Zuid-Afrika en Chili, met een totale oppervlakte van een paar hon derdduizend hectare. Van der Toorn: „Niet om de grootste bosbouwer ter we reld te worden, al verkopen we het hout als timmerhout en betekent het werkge legenheid voor duizenden mensen. De bossen zijn in de eerste plaats bedoeld als proefvelden. In de proeftuinen van onze plantages zijn kweektechnieken ontwikkeld, zoals a-sexuele voortplan ting, waarmee de opbrengst van bossen sterk vergroot kan worden. Zo kan de in Nederland bekende techniek van wil- genknotten ook op enkele tropische boomsoorten worden toegepast waar door uit één stam vele stammetjes groei en". Dezelfde technieken waarmee planten resten worden verwerkt tot brandstof, gebruikt Shell voor het verwerken van hout tot houtpellets. Van der Toorn: „Zeg maar houtpillen. Je onttrekt het vocht aan het hout. Dan wordt het lich ter en kleiner en is het gemakkelijker en dus tegen een lagere prijs te vervoeren. Met pellets kun je al concurreren als de wereld-olieprijs, nu tussen de twaalf en veertien dollar, zou liggen op achttien dollar". Microben Shell-onderzoekers in het laboratorium Sittingbourne in Kent proberen in sa menwerking met Gist-brocades in Delft een microbe te fokken dat hout kan om zetten in alcohol. „Om alcohol uit hout te maken hebben we een microbe nodig die bestand is te gen hogere temperaturen en bovendien kan leven in een vloeistof met veel alco hol. Alleen zo'n beest zou hout in één keer in alcohol kunnen omzetten. Tot nog toe heeft het onderzoek laten zien dat er een bepaalde manier is om dit probleem op te lossen. Overigens, als we er in slagen die ene microbe te ontdek ken of te fokken, duurt het zeker nog tien tot vijftien jaar voordat we het com mercieel kunnen toepassen". In het Shell-lab in Amsterdam heeft het houtonderzoek al een aardig resultaat opgeleverd. Er is een bepaalde techniek ontwikkeld om boomstammen onder hoge druk met hoge temperaturen zoda nig te bewerken, dat het uiteindelijke re sultaat bestaat uit een soort dieselvloeis tof die van gelijke kwaliteit is als de be staande soorten. Van der Toorn: „Over

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24