Park voor dieren met voortplantingsstress finale Het Breeding Centre van Jan en Hanneke Louwman Autobiografie van een heks ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 LONDEN - De uitgeverij Corgi heeft gis teren in paperback De Autobiografie van een JJpks gepubliceerd. Corgi had er een reden voor dit standaardwerk, geschreven door de Engelse heks Lois Bourne, die dag op de markt te brengen. Het was gis teren 31 oktober en op die datum vieren de Engelsen - zij het in mindere mate dan de Amerikanen - suyonds Hallo- ween. Aan de vooravond van-Allerheili gen wordt inderdaad in Angelsaksische landen ijverig gespookt. Bij gelegenheid van Halloween parkeren de heksen hun bezemstelen tegen de voorgevel van hun Engelse cottages en vieren ze samen ge zellig feest. Lois Bourne weet daar alles van. Zij is een heks op leeftijd, die trou wens kleinkinderen heeft. Haar autobio grafie schreef ze aan hel einde van de ja ren zeventig. De eerste uitgave van het boek verscheen toen ingenaaid en ver kocht goed. want ze is nu uitverkocht. Maar voor twee en een halve pond kun nen de Engelsen zich sinds gisteren op nieuw verdiepen in de heruitgave van deze onthullingen van een landgenote, die vast gelooft dat ze geen gewone ster veling is. Lois Bourne heeft psychische aanleg, zegt ze. „Ik kan toveren ten gun ste van mijn medemensen. Dat is een kunst, een wetenschap. Hoewel je die als heks so wie so in je vermogen hebt, moet je toch leren haar te beoefenen. Wanneer je niet in de gepaste stemming verkeert oj je je niet lekker voelt, dan lukt het niet.. Ook komt het er telkens op aan het echt te willen". Lois Bourne wordt als heks geraadpleegd door diverse klanten. Na tuurlijk brengt dit geld op, want heksen moeten ook leven. Vooral mensen die pas beroofd zijn van iemand die hun dierbaar was. roepen haar hulp in. Zij verkeren in de mening dat een heks zoals Lois Bourne allicht een stapje dichter bij het hiernamaals staat dan zij. „Soms spijl het mij een heks te zijn", schrijft ze in haar boek, „want ik word dagelijks ge confronteerd met een hoop menselijke el lende. Ik probeer het lijden van mijn me demensen te verlichten en hen over de moeilijkheden heen te helpen, tot ze weer op hun eigen benen kunnen staan. Daar na voel ik mij opnieuw gelukkig omdat ik een heks ben die een doel heeft in het leven en de mensheid grote diensten kan bewijzen". Maar je moet Lois Bourne niet vragen voor jou een huis goed te ver kopen, want dat soort opdrachten vindt ze beneden haar waardigheid. Op het ter rein van wat sommige Engelsen nog als toverij beschouwen, heeft ze onder meer de plotse verdwijning van een stel wrat ten op haar conto. Een vriend die naar Brazilië moest vliegen, wat toch een dure reis is. wist ze te helpen door ervoor te zorgen dal hij geen extra bagagekosten moest betalen. Het was gewoon een kwestie van op de Londense luchthaven Heathrow enkele beambten te beheksen. Ooit werd haar hulp ingeroepen door een man, die met een bittere vervloeking op het lijf zat. Hij had deze opgedaan door ongevraagd getuige te zijn van een blote- heksenritueel. Maar Lois Bourne hielp hem prompt van zijn straf af Het slacht offer was dolblij. „Natuurlijk zijn dit maar banale dingen", schrijft Lóis in haar autobiografie, „maar als ik iemand gelukkig kan maken, dan stralen zij hun geluk en tevredenheid ook uit in hun om geving, met het gevolg dat uiteindelijk vele mensen voordeel kunnen halen uit mijn kleine inspanningen". Wat doen heksen op Halloween? „Dat is ons grootste feest", zegt Lois Bourne. „De oude Kelten vierden dan nieuwjaar. Zij beschouwden het als een goed tijdstip om de doden te gedenken. Daarom had den zij een ritus ter ere van de god van de dood en de wederopstanding. De hek sen van vandaag vieren Halloween om dat de zomer voorbij is en de winter gaat beginnen. „Op Halloween vragen wij de terugkeer van de zon. niet omdat wij ge loven dat deze afhankelijk is van onze gebeden, maar wel omdat wij het als een traditie beschouwen. Naar het heet is op Halloween ook de sluier tussen deze we reld en de volgende vee! dunner dan nor maal. Wij roepen heksen uit het verleden op; helderzienden nemen dan andere we zens waar. die tussen ons in de cirkel zit ten. De echte pret begint pas als de plech tigheid afgelopen is. Dan doen wij de gekste dingen, zoals appeltjes happen. De appels hangen aan touwtjes boven ons hoofd en je hapt er gemakkelijk naast. Wij lachen ons een ongeluk, drinken een borrel en eten een stukje pompoentaart. Het gaat er helemaal niet geheimzinnig aan toe". ROGER SIMONS 'CcidócSomatit' ding tussen het fokcentrum en het die renpark alleen maar bevorderd. Volgens Jan Louwman moest voorkomen wor den dat de provinciale bijdragen ook naar het Breeding Centre zouden gaan. Al was het maar om de indruk te ver mijden dat zij met overheidssubsidie handel dreven. Het kleine fokcentrum wordt door Jan en Hanneke Louwman zelfstandig be heerd. „En kleinschalig blijft het", zeg gen zij uitdrukkelijk. „Ook al gaat het nog zo goed. Want aan personeel, zoals in het Dierenpark, hebben we geen be hoefte meer". Favorieten Tijdens de rondleiding door dit fokcen trum blijkt dat de cheetahs duidelijk fa voriet zijn bij Hanneke. En omgekeerd. De vijf maanden oude roofdieren ren nen haar tegemoet op het moment dat zij de kooi binnenstapt. Met veel gespin en geknuffel worden de wederzijdse sympathieën betuigd. „Vader Mozes is nu in de Dierentuin van Dortmund. Daar mag hij stoeien met vrouwtjes cheetahs", zegt Hanneke. In het naastgelegen hok zit het jonge F- gezin. Drie serval-katten, Felix, Faroek en Feisal en hun oude moeder Moja. „De katjes zijn net getatoueerd en mis schien nog een beetje duf van de verdo ving. Deze tatouage is nodig om gesjoe mel met hun stamboomnummer te voorkomen. Pa is van zijn gezin geschei den. Buiten de krolstijd kunnen de kat ten niet zo goed met elkaar overweg. Dan zijn vechtpartijen niet uitgesloten". De cheetahs in het park, een stukje wildernis in het hartje van de Randstad, zijn de favorieten van Hanneke Louw man. Totaal zijn er 49 dieren in het Breeding Centre. De Louwmannen willen op deze manier zeldzame diersoorten in stand houden. Enerzijds voor de dierentuinen en anderzijds om in samenwerking met het Wereldnatuurfonds hen weer in de natuur uit te zetten. Maar ook „ordinai re" bewoners van het voormalige Die renpark verblijven er. Zo liggen in het Junglehouse nog twee meterslange alliga tors te wachten op hun reis naar Enge land. VIP en de andere leden van de go rillafamilie verblijven nog in de gesloten dierentuin. Zij gaan over een paar maan den naar Milwaukee in de Verenigde Staten. „We zijn heel selectief geweest met dê verkoop van de dieren en hebben het geld niet de eerste prioriteit gegeven. Miljoenenaanbiedingen uit Taiwan en Saocdi-Arabiè zijn afgeslagen. „We wil len het beste voor de beesten. Zelfs al moeten ze dan langer in Wassenaar blij ven". De schildpadden zijn van het Dieren park naar het Breeding Centre overge bracht. Het verblijf voor deze exotische lobbesen is zelfs geheel vernieuwd en be staat nu uit mooie buiten- en binnenvcr- blijven. „Ach, misschien dat sommige exemplaren in de toekomst nog verkocht worden. Tenslotte heeft het Rotterdamse Blijdorp a! een zeldzaam exemplaar van ons overgenomen", deelt Jan Louwman mee. Aehter zijn rug schudt Hanneke driftig haar hoofd. „Dat moetje niet ge loven hoor", fluistert ze. „Schildpadden zijn de liefhebberij van mijn man. Hij gaat ze heus niet verkopen. Dat zou hem echt aan zijn hart gaan". Zo heeft ieder zijn hobby. FRANS BOTHOF FOTO'S: MILAN KONVALINKA WASSENAAR - Paren gaat in de dierenwereld niet altijd even ge makkelijk. Sommige beesten doen „het" overal en op elk moment van de dag. Onverschillig of ze in gevangenschap zitten dan wel vrij in de natuur rondlopen. Zelfs wan neer tientallen schoolkinderen zich staan te vergapen bij hun noeste arbeid blijven deze beestjes hitsig. Andere doen het ook met gemak, maar zijn met de resultaten iets te enthousiast. Zoals de Zuidameri- kaanse hokko's, loopvogels die hun legsels gewoon opvreten. Sommige beestjes doen „het" echter héél voorzichtig. Zij moeten eerst aan elkaar wennen en kunnen pas in volledige rust en duisternis even tueel tot de daad overgaan. Ook van die laatste categorie is een aan tal in het Breeding Centre van Jan en Hanneke Louwman onderge bracht. Een besloten dierenpark aan de Raaphorstlaan, direct achter het gesloten Dierenpark Wasse naar. Niet toegankelijk voor bezoe kers en speciaal ingericht voor die ren met „voortplantingsstress". Het krijgen van nazaten is met name bij bepaalde vogelssoorten een probleem. Een bijzonder project in dit Breeding Centre. - „we hanteren deze Engelse naam vanwege de vele contacten met buitenlandse dierentuinen", zegt eige naar Jan Louwman - is de lammergier. Deze zeldzame vogel vliegt sinds kop weer vrij in Europa rond. Vorig jaar is een in Wassenaar geboren lammergiertje uitgezet in de Oostenrijkse Alpen. Lam mergieren horen daar en in de Pyrene eën thuis. Mede dank zij Louwmans Breeding Centre en het Wereldnatuur fonds vliegen weer een aantal van deze grootste Europese vogels vrij rond. Maar het zijn niet alleen de lammergieren die bijzondere aandacht krijgen. Ook mon- niksgieren krijgen aan de Raaphorstlaan alle gelegenheid hun voortplantingsdrif- ten bot te vieren. Enig resultaat van dit paar is mogelijk in de wintermaanden te zien. Uitkomst Een andere vogelfamilie die wat moeite heeft met de zorg voor het nageslacht is die van de vasa-papegaaien. Het echt paar houdt zich schuil in het donkerste hoekje van het houten vertrek. De grijze beestjes zijn al een tijd in stille afwach ting van het moment suprème. Maar dit ,kan, volgens Jan Louwman, nog wel ja ren duren. Het fokcentrum in Wassenaar is uniek in Nederland. En voor Jan en Hanqeke Louwman een ideale uitkomst na de sluiting van de zoo. Want een leven zon der dieren zou voor hen onvoorstelbaar zijn. „We zijn in 1982 met dit Breeding Cen tre begonnen", zegt Jan Louwman. „Toen ging het al heel slecht met het dierenpark en was de kans op sluiting zeer dichtbij. We wilden in elk geval iets van het dierenverblijf in stand houden. Mijn vrouw en ik wisten toen niet dat het nog drie jaar zou duren eer het von- Een van de twee zwartvoetkatjes in het breeding centre. I nis definitief geveld zou worden". De miljoenen aan overheidssubsidie die daarna aan de nieuwe eigenaar, broer I Evert, zijn gegeven, hebben een schei

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22