De gehandicapte mens als mislukte preventie II mal lë ERFELIJKHEIDSONDERZOEK IN STROOMVERSNELLING Berekening Veertig jaar Perspectief Vrij of onvrij Naar de rechter ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 Preventie is in de gezondheidszorg het steeds vaker gehoorde credo als erfelijke ziektes of afwijkingen ter sprake komen. Voorkomen is beter dan genezen, zeker. Maar aangezien de meeste erfelijke afwijkingen niet te genezen zijn betekent „preventie" hier vaak: abortus van het ongeboren kind. Voor welke keuzedilemma's het erfelijkheids- onderzoek van de twintigste eeuw ons plaatst komt in dit tweede verhaal uit een serie van drie afleveringen over erfelijkheid aan de orde. Zaterdag 25 oktober verscheen het eerste artikel in Finale: Op zoek naar de standaardmens. Professor Galjaard: „De realiteit leert toch dat je bij beslissingen als individu sterk beïnvloed wordt door de totale opvatting van de samenleving". Informatie De VSOP. Vereniging van Samenwerkende Ouder- en Patiëntenor ganisaties. kan nadere informatie geven over erfelijkheid en handi caps. Deze maand bracht de vereniging ook een lespakket voor het middelbaar onderwijs op de markt, volgende week introduceert de VSOP samen met uitgeverij Kosmos het boek „Over erfelijkheid en kinderen krijgen". E.e.a. is te be vragen bij: VSOP, Post bus 343, 3740 AH Baarn. tel. 02154 - 21421 (Aanstaande) ouders met vragen over erfelijk heidsrisico's kunnen te recht bij een van de ze ven centra voor erfelijk heidsvoorlichting in Ne derland. De adressen hier in de omgeving: Stichting Klinisch Gene tisch Centrum, Acade misch Ziekenhuis ge bouw 33. Rijnsburger- weg 10 in Leiden, tel. 071 - 262527 of Afde ling Klinische Genetica, Erasmus Universiteit, Postbus 1738, Rotter dam tel: 010 - 634410 DEN HAAG - De vroedvrouw lacht, vader heeft zich de hele be valling op rubberen benen dapper staande gehouden en baby huilt. Een nieuw kind is geboren en het huilt, het prachtigste huilen dat je ooit hebt gehoord. „Is alles goed?", vraagt de kersverse moeder toch maar. En dan de geruststelling: „Ja hoor, alles zit er op en er aan!". Want laten we vel wezen: iedere ouder wil een gezond kind, een normaal kind, een blozende, bla kende knuffel van een kind. Maar toch: op een kind krijg je geen ga rantie en het ongelooflijk gecompli ceerde samenspel van erfelijkheid, toe val en omgeving kan soms zorgen voor ziektes, handicaps of misvormingen. Van de 175.000 kinderen die jaarlijks in Nederland geboren worden, hebben er zo'n acht- tot tienduizend een ernstige aangeboren handicap of ziekte. Dat be tekent meestal een beproeving voor de ouders, die de handicap van hun kind maar moeten zien te accepteren. En een vaak lange lijdensweg in het medi sche en hulpverleningscircuit dat het gehandicapte kind zo goed mogelijk wil toerusten vöor zijn niet-gehandicapte omgeving. Maar sedert een aantal jaren is het krij gen van een gehandicapt kind niet. meer zo onherroepelijk en door toeval bepaald als vroeger. „Preventie" is het steeds vaker gehoorde credo in de, ge zondheidszorg als erfelijk bepaalde handicaps ter sprake komen. En die preventie strekt zich dan uit van uitge breid erfelijkheidsonderzoek bij risico groepen (sedert een jaar in het zieken fondspakket), medicinale behandeling en soms zelfs operatie van het ongebo ren kind, het nemen van passende maatregelen vóór of meteen na de ge boorte en in het uiterste geval: abortus van zoals dat heet de afwijkende vrucht. Op al deze terreinen heeft de wetenschap een revolutionaire ontwik keling doorgemaakt. Een ontwikkeling die een nieuw en in potentie angstwek kend instrument binnen bereik heeft gebracht: selectie van ons nageslacht. In 1983 werd door diagnose bij driedui zend zwangere vrouwen de geboorte van achthonderd ernstig gehandicapte kinde ren voorkomen. Deze vrouwen besloten, nadat vruchtwateronderzoek in de zes tiende week een handicap had uitgewe zen, tot abortus. En al in 1977 had de Gezondheidraad becijferd dat de begelei ding van de circa honderdduizend ge handicapten in Nederland de samenle ving jaarlijks zo'n twee miljard gulden kost. De preventie van de geboorte van honderd ernstig gehandicapte kinderen betekent dus een besparing van 75 tot 100 miljoen gulden, aldus de Raad. Gaan we naar een samenleving waar de kans op leven en het geschenk van de geboorte bepaald wordt door kille eco nomische berekening en een wikken en wegen van welke vormen van leven wel of niet aanvaardbaar geacht worden? Welke handicaps zullen wel door de ou ders geaccepteerd worden en welke niet, als de wetenschap al in een zeer vroeg stadium feilloos antwoord kan geven op de angstigste vermoedens? „Het gevaar bestaat dat we zo veel mo gelijkheden krijgen om handicaps te voorkomen, dat we gehandicapte men len kunt nemen. De ouders kunnen zich voorbereiden op een intensievere bege leiding van het kind en bijvoorbeeld al tijdig aanvragen indienen voor bepaalde noodzakelijke aanpassingen. Helaas be tekent zo'n diagnose ook vaak dat een beëindiging van de zwangerschap zal plaatsvinden. Wie dat bepaalt? Dat be paalt het betrokken paar en niemand an ders". 1 jaarlijks vijf i abortussen hrricht. In een groeiend ïantal gevallen gaat het om Vrouwelijke foetussen, sinds de mogelijkheid bestaat door middel van een goedkope 1 vruchtwaterpunctie het geslacht van de ongeboren vrucht vast te stellen. Het krijgen van later uit te huwelijken meisjes betekent voor met name arme families een flinke financiële belasting. Poortman weet uit eigen ervaring dat ouders die vóór of na de geboorte te ho ren krijgen dat hun kind gehandicapt is (of zal worden) het gevoel hebben dat de wereld instort. „Je ziet in het begin al leen maar die handicap en pas veel later ga je het kind weer zien. Stilaan begin je je te realiseren dat lichamelijke gezond heid geen garantie is voor levensgeluk. Want wat bepaalt de waarde van leven nou? Vergeet niet dat er jaarlijks ook tienduizenden kinderen geboren worden die hun levenlang ontevreden zullen zijn, of ernstig aan de drugs verslaafd zullen raken. Ik denk dat ouders van ge handicapte kinderen dat juist veel beter kunnen relativeren. Het is misschien een merkwaardige constatering, maar juist bij mensen met een aangeboren ziekte komen relatief weinig zelfmoorden voor, want zij hebben een heel duidelijk doel en iets om voor te vechten in het leven". De VSOP-directeur heeft het in zijn ei gen praktijk zelden meegemaakt dat ou ders na een prenatale diagnose ineens voor het blok werden geplaatst en min of meer uit paniek (of angst) tot abortus besloten. Weliswaar blijkt uit onderzoek dat bijna negenennegentig procent van de zwangere vrouwen bij wie een mon- goloïde vrucht wordt aangetoond inder daad tot abortus besluit, maar volgens Poortman is daar toch bijna altijd een grondige afweging aan vooraf gegegaan. „De ouders die prenataal onderzoek la ten doen houden al terdege rekening met een mogelijke afwijking. Die keus, abor teren of niet, gebeurt dus niet op stel en sprong. Die is meestal tevoren ge maakt". De VSOP is mede om die reden geen voorstander van het „screenen" op erfe lijke afwijkingen bij zwangere vrouwen die niet tot een risicogroep behoren, of waar geen aanwijzing voor een storing in de ontwikkeling van de vrucht is. In dat Y. Poortman, directeur van de VSOP: Wat bepaalt de waarde van leven nou?". Ruim een jaar geleden werd in het Rot terdamse Dijkzigt-ziekenhuis de inmid dels overal ter wereld toegepaste cho- rion-vlokkentest geïntroduceerd, met be hulp waarvan nu al in de tiende week van de zwangerschap en via een relatief kleine ingreep het genetisch materiaal van het ongeboren kind onder de mi croscoop kan komen. Galjaard, hoogle raar celbiologie aan de Erasmus Univer siteit, noemt de ontwikkeling op dat ter rein ronduit fantastisch. „In alle eerlijk heid: ik geloof niet dat er een weten schappelijk terrein is waar de ontwikke lingen zo snel gaan als juist in het gene tisch en immunologisch onderzoek. Vijf entwintig jaar geleden waren nog maar vierhonderd erfelijke ziektes beschreven, nu zijn er al 3600 bekend. Een jaar gele den konden we via DNA-onderzoek nog maar twee erfelijke ziektes aantonen, maar tegenwoordig kunnen we in het ge netisch materiaal van één cel al vijfen twintig erfelijke afwijkingen vinden". Om een idee te krijgen waarheen de ont wikkeling op het gebied van (genetisch) prenataal onderzoek voert, biedt de ziek te van Huntington een sprekpnd voor beeld. Tot voor kort besloop deze erfelij ke ziekte de mensen nog als een dief in de nacht, volkomen onverwacht. Tot de Londense geneticus Bob Williamson het microscopisch kleine afwijkende gen vond dat verantwoordelijk is vpor deze ziekte, die leidt tot een aftakeling van de geestelijke en fysieke vermogens. Nu is het mogelijk vanaf de negende week van ruim honderdvijftigduizend families met gehandicapte kinderen zijn aangesloten, zegt zich wel te verheugen in de ontwik keling van de laatste jaren. Hij formu leert zorgvuldig: „In het algemeen kun je zeggen dat de prenatale diagnostiek een veelbelovende ontwikkeling is, die zowel voor de moeder als voor het ongeboren kind perspectieven biedt. Vergeet niet dat ook als een ziekte niet te genezen is, je nog altijd kunt behandelen, maatrege sen gaan zien als een voorbeeld van mis lukte preventie", meent erfelijkheidsdes- kundige professor dr. H. Galjaard. „Een samenleving waarin toch de druk wordt gevoeld om alsjeblieft maar geen gehan dicapte kinderen ter wereld te brengen. Ik ben bang dat men steeds meer naar perfectie zal streven en dus imperfectie steeds minder zal accepteren. We praten nu nog over het aborteren van zeer ern stig gehandicapte kinderen, daar kan toch niemand tegen zijn. Maar die grens zal ongetwijfeld steeds verder verschui ven". de zwangerschap vast te stellen of de vrucht deze overerfelijke afwijking heeft of niet. Maar zo'n diagnose plaatst de ouders voor een krankzinnige keus. Want de ziekte van Huntington open baart zich doorgaans pas na het veertig ste levensjaar! De moeder die besluit de zwangerschap te voldragen, krijgt dus een kind waarvan ze weet dat het in de verre toekomst vrijwel zeker ernstig ziek wordt. De moeder die besluit tot abortus heeft wellicht geconcludeerd dat een ge zond leven van veertig jaar niet de moeite waard is. Galjaard verwacht dat de ontwikkeling van het prenataal onderzoek in de toe komst aanleiding zal geven tot een toe nemend aantal selectieve abortussen en keuze-dilemma's zoals hierboven om schreven. De reden daarvoor is simpel: de wetenschap krijgt meer inzicht in de ontwikkeling van de ongeboren vrucht, maar de mogelijkheden voor therapie of behandeling van erfelijke afwijkingen zijn nog steeds vrij beperkt. Galjaard: „Steeds meer aandoeningen zullen pre nataal vast te stellen zijn en daardoor zullen ook meer ouders die anders geen zwangerschap zouden hebben aange durfd, dat nu wel durven. Omdat ze we ten dat ze met een vroege abortus kun nen voorkomen dat een gehandicapt kind geboren wordt. En ik denk niet dat we er op kunnen rekenen dat we in staat zullen zijn erfelijke beschadigingen ook te repareren. Simpelweg omdat de afwij king zich in alle miljarden cellen voor doet". Directeur Y. Poortman van de Vereni ging van Samenwerkende Ouders- en Patiëntenorganisaties (VSOP), waarbij htbank tot een het doden van oude G. verklaarde dat hij wie een erfelijke ziekte was vastgesteld, een ernstig gehandicapt leven wilde besparen. De rechter vonniste: „Het is de mens niet gegeven eigenstandig te beschikken over leven en dood van zijn medemens". geval zou de diagnose van een erfelijke handicap immers als een volslagen ver rassing kunnen komen. „Als je een kind wenst dan is dat nu eenmaal inclusief de mogelijkheid van een afwijking; die kans bedraagt normaal gesproken zo'n vijl procent. Wat de risicogroepen betreft vinden we dat de afweging om al dan niet een kind te verwekken in de eerste plaats moet liggen vóór de conceptie. Daar moet de bezinning plaatsvinden en moeten de mensen hun draagkracht be palen. In het algemeen kun je zeggen dat kennis over de risico's die je loopt en de keuzemogelijkheden die er vervolgens zijn, een afgewogen besluit alleen maai dichterbij brengen". Maar in hoeverre is een moeder die in verwachting is van een min of meer ge handicapt kind werkelijk vrij om dat af gewogen besluit te nemen? En komt er geen moment waarop de overheid of de samenleving bij die keus druk zal uitoe fenen? Mag een arts adviseren tot abor tus omdat de geconstateerde handicap volgens hem een te grote belasting zou betekenen voor het kind zelf, het gezin en niet in de laatste plaats de gezond heidsvoorziening? Galjaard: „Je kunt daar mooi over filo soferen, maar de realiteit leert toch dat je bij je beslissingen als individu sterk beïnvloed wordt door de totale opvat ting van de samenleving. Het is echt niet zo dat ze in Staphorst tegen de rest van Nederland zeggen: Zo, laten jullie alle maal je kind vaccineren? Nee, die men sen kijken toch een beetje verdedigend om zich heen. Toch zou ik me ervoor hoeden in het gebied van prenataal on derzoek allerlei wettelijke bepalingen in te bouwen. Is bloedziekte ernstig genoeg voor een abortus? Wie bepaalt dat? Me nige dokter kan wel zeggen: dat kun je goed behandelen, maar de echtparen uit families waar die ziekte voorkomt vin den het kennelijk ernstig genoeg om pre nataal onderzoek te laten doen. Wie ben ik dan om te zeggen: die ziekte vind ik niet ernstig genoeg? Ouders met een ver hoogd risico op een gehandicapt kind hebben eigenlijk al niet veel te kiezen. Laten we ons dan niet verschrikkelijk opwinden als ze een keuze maken die niet de onze zou zijn. Het gaat toch om hün kind?". Professor Galjaard kan zich goed voor stellen dat mensen die abortus op reli gieus-ethische gronden afwijzen zullen gruwen van de nieuwe diagnose- en se lectiemethodes. „Het is begrijpelijk dat de technologie gebruikt wordt om dat wat onvolmaakt is en pijn of verdriet geeft te genezen, te verzachten of te voorkomen. En daarbij verdient abortus zeker geen schoonheidsprijs, want het blijft toch het doodmaken van een vrucht. Vandaar dat we veel moeite doen therapieën te ontwikkelen die het mogelijk maken dat het ongeboren kind wordt genezen. En wat de abortusvraag betreft hoop ik dat we het van elkaar zullen accepteren dat je verschillend te gen deze zaken kunt aankijken". een enquête in de vindt ongeveer van de burgers blindheid aan één of ogen een ethisch verantwoord motief voor abortus. In hetzelfde Duitsland werd vorig jaar een jongetje geaborteerd nadat bij prenataal onderzoek de aanleg tot een hazelip was geconstateerd. Over één ding zijn Galjaard en de VSOP het roerend eens: op de ouders en op voeders van nu rust de taak hun kinde ren duidelijk te maken dat de genetica- revolutic niet mag resulteren in de op vatting dat „afwijkend" ook „minder" betekent. Galjaard. met klem: „Als we de zorg voor de gehandicapten maar niet uit het oog verliezen. We zouden een sfeer moeten creëren waarin duidelijk wordt dat het nastreven van perfectie en het afwijzen van elke tekortkoming een volstrekt onhoudbare zaak is. Alleen al omdat we toch allemaal oud worden, vaak ook met tekortkomingen, achter uitgang en handicaps. Hopelijk willen wc naar een samenleving waarin je er aan de ene kant alles aan doet om leed te voorkomen, en aan de andere kant de taboesfeer rond gehandicapten en hun isolement kunt doorbreken". Poortman. „Ik geloof niet dat de samenleving door deze prenatale diagnosetechnieken into- leranter zal worden ten aanzien van ge handicapten. Als ik over die ontwikke ling een oordeel zou moeten geven dan zeg ik: positief. Gematigd, maar positief. We zullen ons wel moeten realiseren dat alle nieuwe mogelijkheden een groot be roep doen op ieders individuele verant woordelijkheid". PAUL KOOPMAN FOTO: CEES VERKERK de aanzien kinderen versoepeld. Tot voor was het ouders niet nog een kind te na de geboorte van gehandicapt eerste kind. Nu wordt een tweede zwangerschap wel toegestaan, mits eerst uitgebreid erfelijkheidsonderzoek heeft uitgewezen dat er geen verhoogd risico op een ernstige afwijking is. bij baby's, zonder de ouders daarvan op de waren. De resultaten onderzoek werden eind maand op het ationaal genetica- in Berlijn bekend gemaakt. De betrokken arts verklaarde dat hij „toch al" over een druppeltje bloed van de betrokken zuigelingen beschikte en het onderzoek er maar bij had gedaan. Als ie in Duitsland even niet oppast, word je een dwangbevel met een vorde ring van een kapitaal aan de voordeur af gegeven. Of je staat meteen voor de rech ter. Allerlei zaken die we in Nederland in der minne schikken met de buren of an dere tegenpartijen, worden hier in eerste instantie voor de rechter uitgevochten. En de eisen tot schadevergoeding die dan worden gesteld gaan alle Nederlandse be grippen van redelijkheid te boven. Wist u. dat je in Duitsland als huurder zonder toestemming van de verhuurder op de straat voor je gehuurde huis niet eens je auto mag wassenEn dat terwijl de watermeter echt in je gehuurde leiding zit. En wist u dat barbecuen in je eigen tuin een hachelijke onderneming kan zijn? De rechters hebben al vele keren ei sen tot schadevergoeding toegewezen die buren hadden ingesteld omdat door de rook hun witgepleisterde muur kon wor den beslagen. Ik heb daar geen last van, want ik nodig de buren uit op mijn bar becueparty's. Huisdieren, tuinafscheidin- gen en geluidsproducerende hobby's zijn ook van die conjlictveroorzakende zaken die al heel gauw voor de rechter worden uitgevochten. Vrijwel iedere Duitser heeft dan ook naast zijn wettelijke-aansprake- lijkheidsverzekering een zogenaamde Rechtsschützversicnerung. Daarmee kan hij iedereen van wie hij vindt dat die hem benadeelt voor de rechter slepen zonder dat het hem geld kost. Want o wee als je een rechtszaak aanspant en je verliest dieJe hangt meteen voor de kosten van het geding en de Duitse recht banken zijn, net als de Nederlandse trou wens, ongelooflijk duur. Soms zijn dergelijke civiele procedures dermate absurd, dat ze royaal de krant halen. Zoals de zaak die een Jordaanse bakkersknecht tegen zijn baas, de brood fabriek Hess in Bad Vilbel bij Frankfurt, had aangespannen. De man was het niet eens met het verbod dat de baas hem had opgelegd om tijdens zijn dienst haantjes in de broodoven te braden en die in de pauze te consumeren. Hij ontkende voor de rechter de verklaring van de voorman van de bakkerij, dat hij tevoren hel stuk pluimvee ook nog even rijkelijk had be strooid met knoflook en ui. De advocaat van de broodfabriek voerde aan, dat de instantie die bij ons Keu ringsdienst van Waren heet, stellig groot bezwaar zou hebben gemaakt als die een braadhaantje in de oven had aangetrof fen in plaats van broden. De Joraaniër bracht daar tegenin, dat niet alleen hij, maar ook vele van zijn collega's hun haantjes in de broodoven consumptiege- reed maakten en dat er dus dagelijks pluimvee in de broodoven viel aan te tref fen. De raadsman van de bakkersknecht, een advocaat van het verbond van vak verenigingen DGB, kon er geen kwaad in zien en wees er besmuikt op, dal hier sprake was van een prijzenswaardige vorm van energiebesparing. Zijn cliënt maakte immers gebruik van warmte die toch al voorhanden was De advocaat van de broodfabriek pro beerde het nog: „Zijn boterham mag hij natuurlijk in de pauze opeten, maar een sterk gekruid haantje in een broodoven schuiven, dat gaat toch niet?". Het ant woord van de bakkersknecht was dodelij ker dan de meest spitsvondige juridische constructie van de magistraten: „Uit die zelfde oven haal ik dagelijks tweeduizend uienbroodjes! En mijn haantje had ik niet eens gekruid De rechter deed een poging de partijen te verzoenen. Hij stelae voor dat bakkerij Hess in een vlaag van grootmoedigheid een oventje voor personeelsgebruik zou installeren. Maar daar wilde de advocaat van de broodboer niet van weten. Tegen de kerstdagen, wanneer de haantjes van de werknemers tussen de kerststollen in de ovens liggen te pruttelen, komen de partijen opnieuw voor de rechter. Ik herinner me nog dat een vroegere hoofdredacteur het verbod uitvaardigde op de redactie zoute haringen en andere sterk riekende soorten meegebrachte vis te nuttigen. Ik ben weliswaar visliefheb- ber en smacht in Duitsland af en toe naar een echte Hollandse Nieuwe, maar stond toch pal achter dat verbod. Jam mer. anders had ik mijn Rechtsschütz- versicherung eens leuk kunnen uitprobe ren. Want zij is ook geldig in het bui tenland". heeft mijn verzekeringsadviseur mij wervend voorgehouden. RINK DROST

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21