Parkeerdek bi j Blokhuis Sole Mio wijst verhuizing naar Alphen van de hand Rijnsburger hoort 18 maanden eisen Plaats voor 320 paleiswachten Patijn op bezoek in Hazerswoude ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986PAGINA NOORDWIJK De Noordwijkse reumakliniek Sole Mio moet worden ondergebracht in ziekenhuis Rij noord in Alphen aan den Rijn. Dit schrijft het Regio-, naai Ziekenfonds Leiden-Alphen (RZLA) aan de Dis trictscommissie Zuid-Holland Noord. Sole Mio wijst een verhuizing echter van de hand. „Wij hebben al afspra ken met het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) ge maakt over een nog nauwere samenwerking", aldus Sole Mio-administrateur W.P. Warmderdam. Volgens hem staan deze uitspraken zwart op wit. Warmderdam zegt dat het de bedoeling is dat Sole Mio in de toekomst als zelfstandige stichting wordt ondergebracht bij het AZL. Een overstap is afhankelijk van de nieuwbouw van het AZL. Wanneer er ruimte is voor Sole Mio, dan volgt een verhui zing. De administrateur denkt dat deze kan plaats vinden in de periode 1992-1996. De bedoeling is dat Sole Mio in de tussentijd zodanig wordt opgeknapt dat men de periode tot de verhuizing kan overbruggen. Een woordvoerster van het AZL onderschrijft de woorden van Warmderdam. „Wij gaan er vanuit dat Sole Mio zich in de toe komst als zelfstandige stichting op ons terrein vestigt". De heer J.H. Sissingh, algemeen directeur van het Alphense ziekenhui^ Rijnoord, zegt positief te staan tegenover de komst van Sole Mio naar Alphen. „Maar dan moeten zowel het AZL als Sole Mio daarmee van harte instemmen". Sissingh geeft toe dat de kan^ dat Sole Mio naar zijn ziekenhuis komt, zeer klein moet worden geacht. Volgens het RZLA heeft een overgang naar Alphen verschillen de voordelen. Het gebouw van Sole Mio in Noordwijk hoeft niet te worden gerenoveerd en aan de lage bezettingsgraad van Rij noord wordt een einde gemaakt. Het ziekenfonds zegt dat Sole Mio zijn eigen identiteit kan behouden. Vestiging in het AZL heeft nadelen, zo meent het RZLA. Het kan nog jaren duren en chronische reumapatiënten horen niet in een academisch zie kenhuis thuis. Volgens het RZLA worden met renovatie van Sole Mio de problemen alleen maar verschoven. Voorts meent het ziekenfonds dat Alphen een betere vestigingsplaats is voor een centrale reumakliniek dan Noordwijk. Warmderdam begrijpt niet goed waarom het ziekenfonds Sole Mio naar Alphen wil sturen. „Misschien heeft het te maken met het feit dat het RZLA een grote binding met Alphen heeft. Het kan ook zijn dat ze'een discussie over Sole Mio op gang willen brengen". Volgens Warmderdam werken er momenteel 70 per sonen bij Sole Mio en zijn zij allen op de hoogte van een toekom stige overstap naar het AZL. Sole Mio heeft 42 bedden, maac verpleegt de laatste maanden 45 patiënten. Onder redactie van Ton Pieters. „Door de verrassende gebeur tenissen in Roemenië, het land dat thans tusschen de ge weldige nijptang der Duitsche of legers wordt verpletterd, is n- onze aandacht plotseling van het Westelijk front, waar de gevechten aan de Somme een heele wereld in spanning hielden, weer naar de andere zijde van Europa verplaatst", aldus het „Geïllustreerd Zon- dagsblad" op zaterdag 4 no- te vember, zeventig jaar gele- den. „Het gaat Roemenië niet voor t in den wind en ditmaal zullen de zin legers van dit land niet zon- eer der slag of stoot, zooals dit in /el- den tweede Balkanoorlog een- en ige jaren geleden het geval >m- was en waarop ze ook nu zijn weer schenen te rekenen, het lar- vijandelijke land binnen te an- rukken. Wel integendeel! In iwe hun eersten ijver hebben ze in onstuimige vaart, als pas los gelaten jongens uit een school, de grenzen overschreden, doch ze hebben daar spoedig hunne bekomst gehad. En vo; thans dreigen ze zelf uit hun eigen mooie rijke land te zul- een len verjaagd worden". Nee, ij ij erg mooi taalgebruik was het in niet, waarvan het Zondags- blad zich bediende. Maar het erj zal wel duidelijk zijn. Het blad ging verder: „De stad Constanza, de voor raadschuur van Roemenië aan de Zwarte Zee, is al in het bezit van den vijand. Voor de Centralen, die aan veel ge brek hebben, is Roemenië een waar Land van Beloften, daar het land rijk is aan levens middelen, graan en petro leum". Eindelijk, na ettelijke humor loze maanden, werden er weer grappen afgedrukt. De laatste bladzijde werd er nota bene geheel mee gevuld! Eerst iets over Piet Raemen on getwijfeld van Vlaamse origi ne. „Piet Raemen. de brouwer van Baal, moest een redevoe ring maken voor de inhaling van den nieuwen burgemees ter. En om op zijn gemak te zitten en door niemand ge stoord te worden liet hij door de dienstbode aan elkeen die kwam aanbellen zeggen: „Mijnheer is niet thuis". Dat duurde nu al drie dagen, dat hij daar te zweeten en te tob ben zat, want die redevoering was geen klein bier, zelfs voor een brouwer als Piet. Het ongeluk wilde echter, dat Piet Raemen zeer nieuwsgie rig was en eiken keer als hij de bel hoorde stak hij voor zichtig zijn hoofd door het om te zien wie er aan de voordeur stond. Nu ge beurde het evenwel dat Kees van Sas toevallig omhoog keek, toen hij aan de deur stond te wachten en het hoofd van Piet Raemen bemerkte. Kees deed of hij niets gezien had, maar toen de dienstbode hem zei: „Mijnheer is uit", antwoordde hij: „Zeg aan mijnheer, dat hij voortaan zijn hoofd meeneemt als hij nog eens uitgaat!" „Zondag j.l. barstte er boven Schaluinen een geweldige ha gelbui los. Het waren hagel- steenen als duiveneieren, zoodat alles verwoest en ver nield werd op de kleine paro chie. Ook Nardus Jansen's moestuintje werd heelemaal aan flarden geslagen. Terwijl Nardus op deze verwoesting stond te kijken kwam juist de pastoor voorbij. „Wel Nardus, t is vreeselijk hè?" „Ja vree- selijk, mijnheer pastoor, alles is verwoest". „Ja Nardus, het is waar man, maar het zijn al lemaal werden van den Heer". „Ja mijnheer pastoor, maar me dunkt dat het beter was dat er Zondags niemand werkte". „En wat zei Marie, toen ie haar d'r woord teruggaaft? vroeg Klaas aan zijn vriend .LEIDEN OMGEVING ffijdócSotvuMti Onderscheiding voor De Zwart ÏASSENHEIM J.C de Swart, directeur-eigenaar van iet gelijknamige schoonmaak- jedrijf heeft gisteravond in de Dude Tol in Sassenheim de •remedaille in goud behorende jij de Orde van Oranje Nassau pgespeld gekregen door bur gmeester A.J. Kret. Het ichoonmaakbedrijf werd ruim 10 jaar geleden opgericht door 3.B. de Zwart senior. In 1970 tam de huidige directeur de icepter over. De heer De Zwart betreurt dat de publieke jpinie over schoonmaakwerk /aak zo negatief is. Alphenaar ontkent aanranding DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 29-iarige man uit Alphen ontkende gisteren ten stelligste dat hij zich aan aan randing en poging tot verkrachting schuldig heeft gemaakt. De man wordt ervan verdacht dat hij op 17 juli in Alphen een man heeft aangerand en vervolgens een vrouw probeerde te ver krachten. De officier van justitie van de Haagse rechtbank eiste anderhalf jaar hechtenis tegen de verdachte, die illegaal in ons land verblijft. De verdachte gaf toe dat hij en de man sexuele handelingen hebben gepleegd, maar volgens hem gebeurde dat vrijwillig. Hij ontkende echter dat er tussen hem en de vrouw iets was voorge vallen. De officier achtte beide feiten wel bewezen, omdat twee getuigen verklaarden dat de jongen en het meisje door het ge beuren erg overstuur waren. De advocaat van de verdachte mr. Meijer had de indruk dat „hier een kwalijk spelletje is ge speeld". Volgens haar visie heeft het mannelijke slachtoffer zich niet verzet. De advocaat merkte ter verdediging op dat niemand in eerste instantie iets aan het tweetal merkte. „Pas later vonden de getuigen hen „druk en nerveus", aldus de advocaat. Uitspraak wordt gedaan op 14 november Infocentrum geopend Burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk en J. de Vrieze, hoofd terreinbeheer van Zuid- Holland, hebben gistermiddag het info-centrum van de bos- wachterij Hollands Duin geo pend. Het gebouwtje, vlak bij het parkeerterrein bij hotel De Witte Raaf, is bedoeld om groepen Informatie te kunnen geven over hetgeen in het bos- en duingebied groeit en bloeit. Voorheen moest boswachter J. Gielen vaak uitwijken naar ge bouwtjes die een eind van de boswachterij af liggen. Het in focentrum is èén van de nieu we voorzieningen in Hollands Duin. Zo zijn er her en der ook informatiepanelen aange bracht. Jan Bolle. Jan: „Ze was spra keloos, ze zei niets!" Klaas: „Lieve hemel man, en zoo'n vrouw laat je glippen? Kerel, weet je dan niet dat een vrouw die kan zwijgen onbe taalbaar is?" ZELDZAAM: „Een zeer zeldza me combinatie: tomaten op aardappels...., geënt door F.A. Schouten, tuinbouwonderwij- zer te Monster". n. o- en DEN HAAG/RIJNSBURG Tegen een 46-jarige man uit >a. Rijnsburg heeft de officier van de Haagse rechtbank gisteren 18 n? maanden hechtenis geëist met aftrek van voorarrest. De man bekende tijdens de zitting dat hij met twee andere mannen in december vorig jaar 75.000 gulden uit een brandkast van een Sassenheims bowlingcentrum had gestolen en een kluis met 25.000 gulden uit een drukkerij in Warmond. Daarnaast had de man nog zo'n twintig kleine inbraakjes gepleegd. De Rijnsburger verklaarde dat hij geld ging stelen omdat hij, toen hij werkloos was, geld nodig had. Volgens hem hebben de andere leden van de groep, die regelmatig op dievenpad ging. hem uit angst als hoofdverdachte naar voren geschoven. Twee van zijn „vrien den" zijn al veroordeeld. Zijn advocaat stelde dat alle leden van de groep „gelijkwaardig" waren: „Ze namen allemaal weieens initiatief". Volgens officier van justitie mevrouw I. Klopper ""^vas er sprake van een „echte organisatie": „De mannen waren op geld uit en namen geen enkel risico. Ik heb van de politie H gehoord dat het in de regio een stuk rustiger is geworden sinds Ideze groep is opgepakt". De advocaat vroeg of rechtbankpresident mr. J.H van Overbeek rekening wilde houden met het feit dat zijn cliënt reeds is be- gonnen met de aflossing van zijn schuld van 20.000 gulden. De i raadsman noemde de eis van de officier „wel erg zwaar en t Boog Uitspraak op 14 november. DEN HAAG De Koninklijke Marechaussee gaat in enkele ja ren tijd in totaal 320 paleiswachten opleiden voor de bewaking van de paleizen Noordeinde, Huis Ten Bosch, 't Loo en verder het Catshuis en het ministerie van defensie. In januari '87 begin* de eerste groep van twintig recruten met deze opleiding. BABELSE COMBINATIE: „Uit een Duitsch gevangenenkamp, een Babelsche combinatie: v.l.n.r. Serviër, Senegalneger, Fransche Alpenjager, Fransche jager, Siberiër, Engelsche matroos, Toer- ko, Fransche koloniaalsoldaat, Fransche artillerist, Belg, Afrikaan, Schot, Baskiër, Bretagner, En gelsche luitenant, Parijzenaar en een Londenaar". DROEVIG: „Een droeve plechtigheid, zooals die telkens voor komt: de begrafenis van een Duitschen officier op een kerkhof in Noord-Frankrijk. Hoevelen zijn er al gevallen en wanneer zal zoo is de algemeene verzuchting die op Allerzielendag méér dan ooit wordt gehoord deze slachting ophouden?..." ri te I ar LISSE Winkelcentrum Blokhuis in Lisse krijgt ht een parkeerdek en een parkeerdak. Het aantal 0_ parkeerplaatsen wordt ns hiermee uitgebreid van et 192 tot 230. Dit plan werd gistermiddag bekend ge- maakt door het college van B en W van Lisse. In totaal is met het project een bedrag van twee mil- ib joen gulden gemoeid, Blokhuis beschikt momenteel over 192 parkeerplaatsen, 'k maar daarvan gaan er 60 ver- loren door de uitbreiding van Albert Heijn (AH). Dit verlies wordt ruimschoots goed ge maakt door de bouw van een bijna drie meter hoog parkeer dek (een parkeerterrein op pa len). Tevens wordt het dak van AH geschikt gemaakt voor het parkeren van auto's. Het plan voor een parkeerdek is overigens niet geheel nieuw. In het voorjaar van 1985 was al sprake van een dergelijke parkeervoorziening. Supergrutter AH neemt van de totale kosten (twee miljoen) ruim de helft voor zijn reke ning. Een kwart moet worden opgebracht door de gemeente Lisse. terwijl het restant voor rekening komt van de winke liers die direct bij de parkeer- Voor de functie van paleiswacht wordt een lagere vooropleiding vereist dan voor andere taken bij de Koninklijke Marechaussee. De toekomstige paleiswachten kunnen volstaan met een lbo-op- leiding, terwijl hun collega's minstens een mavo-diploma moe ten hebben. Tijdens de vier maanden durende opleiding voor de wachten, die tussen de 17 en 24 jaar oud moeten zijn, komt al leen iets meer nadruk te liggen op de „sociale vaardigheden" en de ceremoniële diensten. Voor het overige wijkt deze opleiding niet veel af van de standaard-opleiding die iedere marechaussee moet volgen, zo vertelt kapitein H. van Kasteren, hoofd van de sectie personeelsvoorziening en als zodanig belast met de wer"r ving van de nieuwe krachten. DE EERSTE: „De eerste vrou welijke tramconducteur in 's- Gravenhage. De „tramcon ductrice" heeft ook bij ons haar intocht gedaan. In Den Haag is een aantal jonge vrou wen geoefend als tramcon ducteur en zij hebben dezer dagen al dienst gedaan. Onze foto geeft een der „conductri ces" te zien bij het „afbellen". laatsen zijn betrokken. Hier- ij wordt gedacht aan belas ting die is gebaseerd op de vloeroppervlakte van de win kel. Op 6 november worden twee voorlichtingsbijeenkomsten gehouden in het gemeente huis. Om acht uur zijn alle be langstellenden welkom, om half tien volgt een bijeenkomst voor de middenstanders. Het voorstel van B en W wordt op 12 november in de gemeente raad besproken. Verwacht wordt dat het wordt aangeno men want het CDA, dat een meerderheid heeft in de raad, is unaniem voorstander. PvdA en PPR hebben bedenkingen tegen het plan. Mr. S. Patijn (links) bewondert de gewassen van de handelskwekerij van Van Wezelenburg (mid den). Burgemeester Van der Sluijs (rechts) kijkt toe. De Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland mr. S. Patijn en zijn echtgenote de den gisteren Hazerswoude aan. De heer Patijn sprak tijdens dit werkbezoek met het colle ge van B en W, waarbij onder werpen als de gemeentelijke herindeling, rijksweg 11 en de volkshuisvesting de agenda vulden. De middag werd voor een groot deel besteed aan een rondrit door het Sierteeltge- bied, waarbij onder meer de handelskwekerij J.W. Weze lenburg werd bezocht. Hier kreeg de heer Patijn in korte tijd een indruk van het werk in deze voor Hazerswoude be langrijke bedrijfstak. Daarvóór bezocht zijn echtgenote verge zeld van mevrouw Van der Sluijs de bibliotheek en het clubgebouw van de stichting JJB. Beide instellingen dan ken hun bestaan aan vrijwilli gers. De heer en mevrouw Pa tijn toonden zich beiden zeer geïnteresseerd in het program ma en hebben naar de mening van burgemeester J.W. van der Sluijs een redelijke indruk van de gemeente gekregen. Het werkbezoek werd afgeslo ten met een geanimeerde ont moeting met de raadsleden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13