EtidóeQowumt I „Binnenstad van Nieuwstraat tot aan stadhuis autovrij" I De Leidse Courant is een bijzondere plaatselijke krant STAD OMGEVING Garagebedrijfje moet sluiten WEEK EINDE ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 Verdachten grote inbraak aangehouden Ér" jj^lglpEN De Leidse politie heeft eergistera- HvQDfi drie mannen aangehouden, die ervan ^vorüen verdacht een inbraak gepleegd te heb ben in een computerbedrijf in Aalsmeer. De nbraak zou op 29 september van dit jaar hcb- „jen'plaats gevonden en er zou voor ruim twee on (inkoop) aan materiaal gestolen zijn. De Jrie mannen, een 26-jarige man uit Alphen lan den Rijn, een 27-jarige man uit Lisse en jen, 41-jarige Leidenaar werden op het Dia- ^jiantplein in Leiden aangehouden. De politie ^Hrê*fdaar gaan kijken naar aanleiding van tele- MBcdü&tjes van omwonenden die vonden dat het Irietal zich opvallend gedroeg. De drie zijn in- A^ni'ddel's aan de politie van Aalsmeer overgele- rét*Ö, Daar wordt het onderzoek voortgezet. LEIDEN Een twee-mans garagebedrijf aan de Garen- markt moet van het college van burgemeester en wethou ders deze maand sluiten. Het bedrijf voldeed niet aan de brandveiligheidseisen en ook de eisen ten aanzien van ge luidsoverlast werden niet nageleefd. Naar aanleiding van klachten uit de buurt werd in de zomer dit jaar een inspectie in het bedrijf gehouden. In juni werd de garagehouder voor de eerste keer schriftelijk door het college op die gebreken gewezen. Binnen twee maanden zouden de gebreken ver holpen moeten zijn. Toen deze maand bleek dat nog niets aan de gebreken was gedaan, werd door het college op basis van de hinderwet de sluiting van het bedrijf geëist. De gara gehouder kan tegen deze eis bij de Raad van State in beroep Mostertcomplex open LEIDEN „Leiden heeft met het bieden van deze ruimten laten blijken dat het daad werkelijk wat wil ondernemen om de werk loosheid in deze stad aan te pakken", zei de heer K. Bovens. voorzitter van de Stichting Werkgelegenheid Leiden, gistermiddag bij de officiële opening van het nieuwe bedrijfs verzamelgebouw Mostert aan de Middelste gracht. Volgens Bovens doen veel „starters", die in het Olgacomplex aan de slag gingen het thans zeer goed. Mostert werd gisteren officieel geopend door wethouder J. Fase (economische zaken) die een lichtreclame aanstak. Als aandenken kreeg zij een potje mosterd. Het gebouw biedt ruimte aan vijf tien bestaande Leidse bedrijven, die elders moesten verdwijnen en aan tien zogeheten starters. Wethouder J. Fase en de voor zitter van de Stichting Werkge legenheid Leiden K. Bovens bij de ingang van het nieuwe be drijfsverzamelgebouw Mostert. Jaar cel geëist voor verkrachting DEN HAAG/LEIDEN „Het is niet waar. Ze heeft me bedro gen". In alle toonaarden ontkende een 46-jarige Leidenaar gisteren op de zitting van de Haagse rechtbank dat hij op 19 augustus de ex- vriendin van zijn zoon had willen verkrachten. Volgens het meisje had de man haar die bewuste avond op bed gegooid omdat hij ge meenschap met haar wilde hebben. Na het gebeuren had de vrouw overstuur haar halfzuster opgebeld en aangifte gedaan bij.de poli tie. De Leidenaar was bij de vrouw op bezoek gegaan om met haar te praten over zijn zoon, die een ernstig ongeluk heeft gehad en hele maal verzorgd moet worden. Volgens zijn verklaring heeft de vrouw hem toen uitgedaagd door „half naakt" door het huis te lo pen. De president van de rechtbank, mr. J.H. van Overbeek, merkte op dat de vrouw had verklaard dat ze vreselijk bang was. Ook de offi cier van justitie hechtte weinig geloof aan de verklaring van de verdachte en eiste 12 maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak 14 november. J Vrouwenkerkplein I £5vordt bebouwd LEIDEN Het Vrouwen kerkplein in De Camp en kele jaren geleden onder toe dicht van wethouder C. Waal Voor 1,1 miljoen gulden aan- gelegd wordt vermoedelijk bebouwd. De raadscommissie ruimtelijke ordening was gis teravond unaniem van me ning dat het pleintje er niet langer ongebruikt bij kan ^lijven liggen. De commissie j^ond het teleurstellend dat er ^vanuit de buurt geen activi teiten waren ondernomen om Jiet plein een functie te ge- Bij de gemeente is inmiddels een plan ingediend dat voor liet in de bouw van winkels en huizen op het plein. Het ontwerp gaat uit van een grotendeels glazen gebouw. Wethouder J Peters sprak gisteravond een voorkeur uit voor het gedeeltelijk bebou- ''Hven van het plein. Hij zei dat ook de rijksdienst voor mo numentenzorg die destijds een belangrijke financiële bijdrage leverde aan de aan leg overtuigd was dat het k> niet verder kan. „We moe ten het radikaal aanpakken", aldus Peters. ik Morsweg veiliger LEIDEN Het college wil de Morsweg veiliger maken, et, -Voorgesteld wordt het kruis- 3 ex -punt Morsweg IV met de Dr. Lelylaan voor overstekende fietsers en voetgangers te be veiligen met verkeerslichten. Kruispunt Morsweg III met de Dr. Lelylaan wordt afge sloten voor overstekende au to's. Op dat deel van de Morsweg tussen Rijnzicht- brug en Lage Morsweg zullen drempels worden aangelegd. PVDA ZET EERSTE STAP NAAR CENTRAAL WANDELGEBIED LEIDEN De PvdA vindt dat het centrum van de binnenstad van de Hooglandse kerk tot het stadhuis autovrij ge maakt moet worden. Volgens de PvdA moeten Botermarkt, Vismarkt, Gangetje, Nieuwe Rijn en Nieuwstraat en alle tussenliggende straten en stegen tot wandelgebied worden verklaard. Dit voorstel gaat aanmerke lijk verder dan eerdere plannen van de gemeen te om het stadhuisplein uit te breiden met Vis- en Aalmarkt. Wethouder J. Peters (ruimtelijke or dening en verkeer) oor deelde gisteravond in een commissievergade ring positief over het PvdA-plan. PvdA-woordvoerder L. Ge radts had gisteravond „een gezellig wandelgebied met aangepaste bestrating en ter rassen" voor ogen. Volgens Geradts zijn de belangrijkste obstakels in dit plan de be reikbaarheid van de winkels en bewoners. Voor hen wilde Geradts het wandelgebied van vijf uur 's middags tot elf uur 's ochtends voor auto's open stellen. Hij zei de moge lijke uitvoering van het plan te willen koppelen aan de ge reedkoming van de Marca- parkeergarage op het Ir. Driessenplein. De andere fracties werden enigszins overvallen door het voorstel van de PvdA. Slechts VVD- raadslid G. Bakker gaf te kennen er niet direct mee in te kunnen stemmen. Breestraat Peters liet weten dat het voorgenomen reisje van amb tenaren, politici en winke liers naar een stad in Duits land om te zoeken naar een oplossing voor de Breestraat, wat hem betreft niet door be hoeft te gaan. „Een vergelijk bare situatie is toch niet te vinden", aldus Peters. Hij zei dat het college rond de jaar wisseling met concrete voor stellen voor de verkeersaf wikkeling op de Breestraat zal doen nadat volgende maand een uitgebreide pre sentatie van de alternatieven plaats heeft. Peters stelde vier voorwaarden aan een definitieve oplossing: De Breestraat moet toegankelijk blijven voor openbaar ver voer, het verkeer mag niet over de Botermarkt geleid worden, voetgangers moeten meer ruimte krijgen en het mag „geen ballentent" wor den. Met dit laatste doelde hij op plannen van de winke liers om van het eerste deel van de Breestraat een prome nade met kleine winkeltjes te maken. Een volledige afslui ting van de Breestraat, zoals de winkeliers willen, is vol gens Peters niet mogelijk. Alle partijen onderschreven het belang van het openbaar vervoer in de Breestraat. Over mogelijke voorkeur voor de diverse varianten be staat nog geen duidelijkheid. In de PvdA is men verdeeld over het al of niet weren van autoverkeer. Volgens de wethouder is het bouwen van een parkeerga rage op de Aalmarktschool ongewenst maar ook tech nisch niet mogelijk. Vermoe delijk zal deze school te zijner tijd worden afgebroken om dat het opknappen van het gebouw zeker twee miljoen gulden kost. Peters zei er een voorkeur voor te hebben om op die plaats woningen te bouwen al sloot hij een mu- ziekgebouw of iets sociaal- cultureels ook niet uit. Zowel VVD als CDA spraken giste ren de voorkeur uit voor de bouw van een parkeergarage op die plaats, het CDA deed ook de suggestie de Koets-o- theek er in onder te brengen. Inmiddels is gebleken dat het bewoners-parkeren in par keergarages een fiasco dreigt te worden. Bewoners moeten daar in de Sandersgarage 1250 gulden per jaar voor be talen terwijl de Marca-garage hen een bedrag van 750 gul den kost. Daarmee is een parkeervergunning van de gemeente veel aantrekkelij ker. Overigens is voor de Sandersgarage nog geen ex ploitant gevonden. Het PvdA-raadslid L. Beijen drong aan op de totstandko ming van een actieplan voor de binnenstad. In dit plan, opgesteld door gemeente en bewoners, zou ondermeer het schoonhouden van de stad geregeld moeten worden. Volgens Peters moet men zich echter niet te veel voor stellen van de betrokkenheid van bewoners hierbij. Hij zei toe er strenger op toe te zul len zien dat straten bij opbre kingen enigszins toegankelijk blijven. „Fietsers en voetgan gers moeten zich nu vaak een weg door het zand banen. Dat is onacceptabel", aldus Peters. Hij kondigde boven dien aan met een nota te ko men over open gaten die nog volgebouwd kunnen worden. Deze nota heeft vooral be trekking op het stadgebied buiten de singels daar de bin nenstad zo goed als vol is. ■BEGROTING 87 Gemeente vraagt EBR parkeerterrein open te stellen LEIDEN De gemeente heeft het EBR gevraagd om op donderdagavond en zater dag het parkeerterrein aan de Langegracht voor het winkelend publiek open te stellen. Het parkeerterrein zou het tijdelijk wegvallen van parkeerplaatsen op het Ir. Driessenplein als gevolg van de bouw van een par keergarage, op moeten van gen. Wethouder J. Fase (Economi sche zaken) toonde zich deze week bereid het hoogheem raadschap van Rijnland te verzoeken het parkeerterrein aan de Êoommarkt op door- de-weekse avonden open te stellen voor bezoekers van de Stadsgehoorzaal. Dit parkeer terrein is nu al op donder dagavond en op zaterdag open. -Met bijdragen van Paul van Bijl, Marcel Gelauff en !t Visser. Foto Wim van Ghlle gift (1) Hoeveel ambtenaren, wethou ders. burgemeesters en raads leden krijgen zo af en toe van een willekeurige aannemer een kistje wijn van minstens redelijke kwaliteit toege stuurd „om mijn bijzondere interesse voor het verrichten van bouwwerkzaamheden in uvr gemeente te onderstre pen". Dat is moeilijk na te gaan, want zulke dingen voltrekken zich meestal in het geniep. Daarom zal niemand ooit te weten komen of die kistjes wijn ook werkelijk verstuurd en aangenomen worden. Dat is het grote verschil met de gift van vier ton die de ge meente mocht ontvangen van een grote oliemaatschappij die op deze wijze „zijn bijzondere interesse" in de vestiging van een bezinestation aan de Dr. Lelylaan wilde onderstrepen. Het verschil tussen openbaar heid en geniep leidt er toe, dat het eerste niet en het tweede wél mag. In het geval die paar flessen wijn (waarde hooguit vijf tientjes) zou bij ontdekking al gauw in termen van „smeergeld" ge sproken worden, maar die vier ton zijn gewoon het re sultaat van een poging om een kapitalistische oliemaatschap pij'wat centen afhandig te matten. En waarom zou een armlastige gemeente zo'n gul- le-.gift niet hartelijk accepte ren? Gulle gift (2) Kwaaddenkenden die menen dat de gemeente zich op deze wijze compromitteert, hebben het bij het verkeerde eind. Want de gemeente is niet van plan de betreffende oliemaat schappij op maar een enkele niBTner ter wille te zijn, behal- vWlat juist deze firma dat be- ziitestation mag bouwen. Afoor düfc maatschappij is dat vol- d«fc»nde. want daar ging het ntnriet om. Een discussie op het scherp van de snede. De vriendelijke dank voor een gift en de verontwaardiging over een poging tot omkoping liggen in dit geval dicht bij el kaar. Duidelijk is dat degene die het meest betaalt op zijn wen sen wordt bediend, een nogal kapitalistisch uitgangspunt. Voor de partijen in de ge meenteraad die zich tegen dat kapitalistische systeem verzet ten, was het geen beletsel om de gift van vier ton onder dankzegging in ontvangst te nemen. Zouden er niet meer olie maatschappijen zijn, die zich in Leiden willen vestigen? Dat biedt mooie perspectieven voor de gemeentebegroting die volgend jaar door een reeks van bezuinigingen ge teisterd dreigt te worden. En als dat niet lukt, dat zijn er nog meer mogelijkheden. Over die flessen wijn van de aannemer is al gesproken en voor de Marca-super op het Ir. Driessenplein is het al te laat, maar het schijnt dat som mige projectontwikkelaars er bijzonder veel brood in zien om in Leiden aan de slag te gaan. Wellicht valt er in het kapitalistisch denken van de gemeenteraad ook op andere fronten nog wat te verdienen. M.C. (1) Een speciaal feestnummer, een jubileum nummer. Zo presenteert zich deze week de nieuwste uitga ve van De Schijnwerper. De Schijnwerper is het perso neels- en bedrijfsblad van het Energiebedrijf Rijnland (EBR). Niet meer en niets minder dan het gebruikelijke perso neelsblad. Wezenlijke infor matie over de gang van zaken bij het eigen bedrijf ook al gaat het bij het EBR om een nutsbedrijf dat wordt be stuurd door wethouders en raadsleden is niet te vin den en als dat al het geval is, dan blijft het bij wat alge meenheden van de kant van de directie. Typerend zijn in dat kader een paar alinea's over de Me dezeggenschapscommissie (MC), zeg maar de onderne mingsraad van het EBR, maar dan met nog minder bevoegd heden. Of de M.C. van het EBR zich met meer dan de kleur van het wc-papier be zighoudt. was zelfs het perso neel van het EBR tot voor kort niet bekend. Enige me dedeling over de standpunten van de M.C. tijdens bijeen komsten met de directie werd tot dusver nooit verstrekt. „Het niet informeren van het personeel heeft geen positieve invloed op de betrokkenheid bij het hele M.C.-gebeuren", schrijft de Schijnwerper enigszins cryptisch daarover. M.C. (2) Gelukkig heeft men er wat opgevonden: De Nieuwsbrief. Een A-viertje waarop in het kort uiteen wordt gezet, wat er op de agenda stond en daarbij de mening van de M.C. Zoals te verwachten viel, was de directie van het EBR niet echt blij met deze poging van de M.C. wat meer een eigen gezicht te verwerven. „De di rectie deelde mee enigszins gereserveerd tegenover de Nieuwsbrief te staan", heet het in de Schijnwerper. „Het in de openbaarheid brengen van de standpunten van de M.C., voordat de overlegver gaderingen met de directie hebben plaatsgevonden, vindt de directie niet bevordelijk voor een duidelijke en even wichtige informatiestroom naar het personeel". Met an dere woorden: de directie wil eerst een poging doen een af wijkend standpunt van de exemplaar is afkomstig van het Rapenburg waar hij jarenlang bij de Gijselaars- bank stond. M.C. onder tafel te praten, voordat het personeel mag worden ingelicht. De boodschap van de EBR-di- rectie moge duidelijk zijn: elke oppositie wordt zoveel mogelijk de kop ingedrukt. Affaire (1) Die burgemeesters toch. Dreigde de affaire rond het commissariaat van Voorhouts eerste burger Van de Wouw bij een dochteronderneming van Noorlander net in de ver getelheid te raken, komt col lega Kret van Sassenheim weer in opspraak. Deze blijkt al vele jaren eveneens een commissariaat bij een BV van de alom bouwende gebroeders Noorlander te hebben. Kret zei maandag nog dat hij de raad „ruimhartig" zou ant woorden op vragen, maar dat hij zich niet geroepen voelde een verklaring te geven. Er is toch niets aan de hand zo meende de burgervader. De betreffende BV van Noorlan der houdt zich voornamelijk met het bungalowpark Solassi in Noord wijkerhout bezig. Met het bouwbedrijf zijn er geen banden, aldus Kret, die de kranteknipsels rond de af faire Van de Wouw er ver moedelijk snel op na gelezen had. De nacht van maandag op dinsdag heeft de Sassenheim- se burgemeester kennelijk toch onrustig geslapen, want voorafgaande aan de algeme ne beschouwing in de raad kwam Kret toch met een ver klaring. Waarin hij ander maal benadrukte dat er niets aan de hand was. De partijen in de raad gingen niet op de kwestie in, al had de PvdA al laten weten Kret aan de tand te willen voelen over zijn commissariaat. Twee leden van Provinciale Staten had den inmiddels al vragen laten uitgaan naar het college van Gedeputeerde Staten ovei Krets bijbaantje. Affaire (2) Wie de kwestie rond Van de Wouw gevolgd heeft, kan de afloop van deze Kret-story wel raden: zij dronken een glas, deden een plas en lieten alles zo als het was. Formeel hebben de burgemeesters nu eenmaal niets met de bouwac tiviteiten van Noorlander te maken, al zijn wel dezelfde poppetjes in het spel. Ze zet ten af en toe alleen een ande re pet op. Onverstandig blijven die acti viteiten natuurlijk wel. Een commissariaatje bij een bedrijf is ook voor een burgemeester een leuke hobby, maar als er ook maar iets onzuivers dreigt, moet zo'n man daar niet aan beginnen. Of, om een leuke beeldspraak van het Voorhouts raadslid Joop War- menhoven nog eens aan te halen: als iemand zich bij je achterdeur ophoudt, hoeft dat niet te betekenen dat hij wil inbreken, maar hij laadt wel minstens de verdenking op zich. Vertrouwen (1) De Leidse politiek boog zich deze week over de begroting voor het volgende jaar. En menig raadslid beklaagde zich er over dat het dit jaar wel een erg matte vertoning was. Wie de krant deze week met een schuin oog heeft gevolgd, moet die conclusie onderstre pen. Geen politieke rellen, geen meningsverschillen, geen hoogdravende discussies, niets van dat alles. De begro tingsbehandeling tot zover was meer een uitgebreide rondvraag dan een diepgra vende discussie over het be leid dat het college voor ogen staat. Dit wijst er op dat dat beleid weinig omstreden is. Het col lege gaat voort op de ingesla gen weg en dat levert nu een maal weinig stof tot vragen op. Er is geen extra geld te verdelen waarover ruzie te maken valt en bezuinigingen waar je van mening over zou kunnen verschillen, zijn ook nog niet echt aan de orde. Uit het achterwege blijven van kritiek op het beleid mag geconstateerd worden dat het college als nooit tevoren kan rekenen op brede steun in de gemeenteraad van zowel de collegepartijen als van de op positie. En dat is een aardig politiek gegeven. Vertrouwen (2) Een enkel vuiltje verstoorde de afgelopen week deze alge hele eenstemmigheid. De re- presentatie- en taxikosten (natuurlijk slechts „peanuts" in het geheel van de gemeen tebegroting) van het college. Net op tijd door de krant naar boven gehaald om als rode draad in de begrotingsverga deringen te kunnen dienen. Wat het eerste onderdeel be treft, was financieel wethou der Paul Bordewijk duidelijk. Hij zoekt het uit en zal later nog eens van zich laten ho ren. Bij de taxikosten toonde Bor dewijk zich minder bereidwil lig. Hij was geen politieagent die de reiskosten van zijn col lega's ging controleren, vond Bordewijk. De raadsleden die wat wilden weten, moesten het maar aan de betreffende wethouder vragen. En dat is een beetje vreemd voor ie mand die is benoemd om de gemeentelijke financiën te be heren. Het vanzelfsprekend dat hij ook aangesproken wordt op uitgaven die hij niet zelf heeft verricht. Opmerkelijk is echter dat geen der raadsleden er tot op heden nog op terug is geko men. Dat bevestigt het ver moeden dat die taxikosten in een sfeer zijn beland waarin het niet fatsoenlyk zou zijn om wethouders op hun per soonlijke uitgaven aan te spreken. In die geheimzinnig heid doen op het gemeente huis inmiddels wilde geruch ten de ronde over het taxige- bruik van de wethouders. Al die commotie is onterecht. Wie met gemeentegeld om gaat, moet zijn uitgaven kun nen en willen verantwoorden. Wanneer dat achterwege blijft, moet niemand verwon derd zijn dat buiten het stad huis de indruk onstaat dat er binnen zo nu en dan maar wat met geld gesmeten wordt. Dat vindt Ton Pieters (van de Stadsredactie) van 'zijn' krant. Elke dag werkt hij met veel plezier aan het nieuws uit uw directe omgeving, dat zo'n belangrijk onderdeel uitmaakt van de Leidse Courant. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11