Ëeidóe Qowuvnt ..Geen faculteiten dicht" EZ houdt honderden miljoenen over Verrassing )e Korte hekelt Amerikaans urotectionisme Sovjet-Unie chanteerde Curt Waldheim met onthulling nazi-verleden" Zuidafrikaanse oppositie hoont vredeslied weg Autokraker krijgt slaag van eigenaar Ccidóc (Soinant Vrijdag 31 oktober 1986 78e jaargang no. 23644 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgove Westerpers. behorende tot Sijthoti Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Pcstbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredaceur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. HET WEER In de nacht en ochtend regen. In de loop van de dag opkla ringen. Minimumtemperatuur 7 graden. Middagtemperatuur rond 10 graden. Overdag krachtige noordwesten wind. In de nacht van zondag op maandag lichte vorst. Zon op: 07.34; onder: 17,12; Schev. hoog water: 02.00 en 14.26; laag water: 10.29 en 22.37. EN HAAG De voortgaande tendens in de Verenigde Staten n de eigen markt te beschermen en het „nog steeds alarme nd hoge" begrotingstekort vormen een tijdbom onder de eco- imische samenwerking, zo is de opvatting van minister De orte van economische zaken. Hij uit deze mening in een toe- iraak die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ame- kaanse Kamer van Koophandel in Nederland vanmiddag werd tgesproken door minister Smit-Kroes van verkeer en water aat. Volgens De Korte brengen protectionistische gevoelens het merikaanse Congres er toe de ene handelsbeperkende wet na andere voor te stellen. Die tendens moet worden omgebogen, dus de bewindsman. ag. 9: Zilveren AmCham meer dan praat- en eetclub 3aagse Comedie verdwijnt lEN HAAG De Haagse Co- edie houdt in naam op te be- aan Met ingang van het sei- >en 1988-1991 zal een nieuw zelschap worden opgericht, raarin alleen de beste elemen- ;n van de huidige groep zul- worden ondergebracht. egisseur Hans Croiset, die eze artistieke face-lift moet lan leiden, liet gisteren bij de resentatie van zijn plannen eten dat de naam Haagse Co- ïedie in ieder geval zal sneu- elen. De ingrijpende wijzigin gen die hij wil doorvoeren zijn een direct gevolg van signalen van het ministerie van WVC en de gemeente Den Haag, dat de subsidiekraan zou worden dichtgedraaid als het artistiek beleid niet drastisch zou ver anderen. Het bestuur van het gezelschap besloot daarop het roer rigoreus om te gooien. Pag.8: Haagse Comedie bindt strijd aan met pretpar kencultuur. Pag. 16: Hans Croiset: „Er valt hier nie mand iets te verwijten". Veroordeling wegens moord zonder lijk LONDEN De 46-jarige Brit Ronald Barton is gisteren in Londen tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn geadopteerde dochter, hoewel haar stoffelijk overschot nooit is gevonden en niemand getuige van de moord is geweest. Volgens de verdediging werd voor het eerst in driehonderd jaar zo'n veroordeling zonder lijk, zonder bekentenis of bewijs dat een misdaad is gepleegd, uitgesproken. Barton had bekend het 14-jarige meisje te hebben gedood, maar trok die bekentenis later in. Tegen een celgenoot heeft hij verklaard het lijk van het meisje in een auto te hebben gelegd en die vervolgens in een pers gestanst. WASHINGTON De Oostenrijkse president Kurt Waldheim eeft erkend dat hij in 1942 heeft deelgenomen aan nazi-acties 'aarbij Joegoslavische burgers om het leven kwamen. Dit heeft e Washington Post gisteren gemeld. fa maanden te hebben ontkend dat hij betrokken was bij de azi-operaties in de Joegoslavische plaats Kozara, heeft Wald- eim laten weten dat hij in het gebied heeft gediend als bevoor- adingsofficier. olgens het blad hebben Russische en Joegoslavische geheima- enten Waldheim gechanteerd door in 1947 te dreigen hem van orlogsmisdaden te beschuldigen, tenzij hij geheim agent voor de ommunistische staten zou worden. i april overlegde Waldheim de krant een dertien pagina's tel end memorandum waarin hij tegensprak dat hij tijdens het oorjaar en de zomer van 1942 actief was geweest tijdens de ope- aties van Hitiers troepen in Kozara. laar nu meldde de voormalige secretaris-generaal van de Vere- igde Naties dat uit „nader onderzoek" is gebleken dat deze ver- laring niet correct was. Uit documenten blijkt dat Waldheim oorde tot een commandostaf van 29 man onder generaal Frie- rich von Stahl. Tarief huisarts morgen omhoog UTRECHT De huisartsentarie ven voor particuliere patiënten gaan morgen omhoog van 23,70 tot 27 gulden per consult en van 35,60 tot 40,50 gulden per visite. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) heeft deze ta riefsverhoging goedgekeurd. Als per 1 januari volgens plan wordt begonnen met het afschaffen van het betalen van goodwill bij het overnemen van huisartsenpraktij ken, gaat het tarief weer met twee gulden omlaag. De huisartsen „vul len" namelijk zelf het fonds waar uit reeds betaalde goodwill moet worden afgekocht. Sigaretten en shag tot drie dubbeltjes duurder DEN HAAG De prijs van een pak je sigaretten gaat per 17 november met gemiddeld tien cent omhoog en shag wordt in sommige gevallen wel dertig cent duurder. De prijsverho gingen zijn volgens de tabaksindus trie het gevolg van de btw-verhoging op 1 oktober van 19 naar 20 procent, van wijzigingen in de nieuwe struc tuur van de accijns op tabakswaren die op 1 januari ingaat en van „ande re kostenstijgingen". Vooral de fikse verhoging van de shagprijzen wekt bevreemding, omdat de btw-wijziging redelijkerwijs een verhoging van niet meer dan een cent of vier zou recht vaardigen. Eerste werkdag De nieuwe staatssecretaris voor buitenlandse handel, mevrouw mr.Yvonne M.C.T. van Rooy, wordt op haar eerste werkdag opgewacht door minister De Korte (links) en staatssecretaris Evenhuis van economische zaken. Gisteren werd zij beëdigd door koningin Beatrix. Yvonne van Rooy vervangt Heerma, die maandag werd benoemd tot staatssecretaris volkshuisvesting. Zij was hiervoor ruim twee jaar lid van het Europees Parlement. ADVIES DESKUNDIGEN AAN MINISTER: DEN HAAG Drie van de vier gezagheb bende deskundigen, die door minister Deetman om advies zijn ge vraagd, hebben grote kritiek op de wijze waarop de bewindsman 130 miljoen op het uni versitair onderwijs wil bezuinigen. De sluiting van zes hele faculteiten en een groot aantal stu dierichtingen en vak groepen wordt groten deels afgewezen. De drie hoogleraren en één voormalig hoogleraar, die door Deetman waren aan gezocht over de verschillen de disciplines te adviseren, hebben hun aanbevelingen vanochtend gezamenlijk ge presenteerd. Dr. Sillevis Smit, thans ziekenhuisdi recteur, adviseert het aantal subfaculteiten tandheelkun de niet te beperken tot één, maar tot twee. Naast een „optimaal functionerende subfaculteit" (Amsterdam) moet nog één kleinere in stand worden gehouden Prof. Dresden keert zich te gen het schrappen van twee letterenfaculteiten op grond van arbeidsmarktoverwe gingen. Hij is voorstander van de „kaasschaafmetho de": alle disciplines moeten een beetje pijn leiden. Dres den adviseert de studies Duits in Leiden en Frans en Spaans in Groningen te handhaven. Prof. De Wied noemt het opheffing van medische vakgroepen ongewenst Prof. Van der Kaa (sociale wetenschappen) is van de vier het meest positief over de plannen van Deetman. Als het gaat om louter een bezuingingsoperatie van 12 miljoen in de sociale weten schappen, kan dat volgens hem op eenvoudiger worden gerealiseerd. ferjaardag in gevangenschap Ie Amerikaanse Sulome Theresa Anderson „vierde" deze week de verjaardag van haar vader, die ij nog nooit heeft gezien. Sulome is de dochter van AP-journalist Terry Anderson (39), die al meer lan anderhalf jaar in Libanon wordt gegijzeld. Een filmpje over Sulome werd getoond op de Liba- ese televisie in de hoop, dat Anderson van zijn ontvoerders toestemming zou krijgen de beelden a zien. Nog even profiteren Voordat de benzine morgen elf cent duurder wordt, willen de meeste automobilisten nog snel even profiteren van de huidige prijs. Bij diverse pompstations, zoals hier aan de Waldorpstraat in Den Haag, stonden vandaag dan ook rijen auto's. De meest pompen blijven overigens ex tra lang open om iedereen de kans te geven nog voor de huidige prijs te tanken. Zoals be kend wordt de benzine morgen zo'n stuk duur der als gevolg van een accijnsverhoging. Overi gens sluit de Rotterdamse oliehandel niet uit, dat de prijs kort na komend weekeinde weer met twee of drie cent zal dalen. Voor het zo ver is, zal super aan de zelftank 1,55 kosten en normaal 1,50. Foto: Milan Konvalinka (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Korte (Economische Zaken) houdt dit jaar waarschijnlijk enkele honderden miljoenen gul dens op zijn begroting over. Dit valt op te maken uit een financieel over zicht over de ontwikkelin gen op zijn ministerie dat hij aan de Kamer heeft gezonden. Enkele weken geleden lieten rijksac countants nog weten dat er op het ministerie spra ke was van een financieel wanbeheer. Naar verwachting zal De Kor te op de volgende posten geld overhouden: technisch en eco nomisch onderzoek en experi menten (108 miljoen), speur en ontwikkelingswerk (20 mil joen), sector- en aandachtge- biedenbeleid (20 miljoen), be vordering hoogwaardige in dustrie (64 miljoen), renteover brugging scheepsbouw (91 mil joen) en steun scheepsbouw (vijftien miljoen). De bewindsman zegt dit jaar meer geld nodig te hebben voor internationale ruimte vaartprogramma's dan het be drag van 40 miljoen gulden dat op de begroting staat. Hoeveel extra er nodig is zegt De Korte nog niet te weten. Vast staat wel dat er in 1987 totaal 232 miljoen gulden zal opgaan aan enkele grote EG-programma's inzake telecommunicatie en ruimtetransport. Het gaat daarbij onder meer om het Ariane-programma. De Korte laat de Kamer ook weten dat er in de jaren 1982- 1985 steeds geld is overgeble ven op de post bevordering energiebesparing. Daarvoor noemt De Korte drie oorza ken: trager verloop van stads verwarmingsprojecten, minder, energiebesparing bij instellin gen die niet op winst uit zijn en het trager declareren van subsidies voor energiebespa ring door VROM bij Economi sche Zaken. Dikkerds hebben meeste baat bij psychotherapie UTRECHT Voor dikke mensen die willen afvallen is verwijzing naar de psycholoog of psychotherapeut vaak de aangewezen weg. Een dieet heeft voor deze mensen geen enkele zin. Dat betoogde de Nijmeegse psychologe dr. T. van Strien gisteren in Utrecht op een studiedag voor diëtis ten. Vermageringsdiëten hebben bijna nooit een blijvend effect. De meeste mensen houden hun dieet niet vol en wie dat wel lukt heeft er meestal maar korte tijd plezier van. Op den duur komt het verloren vet weer terug. Dat komt omdat de traditionele aanpak van overgewicht, het voorschrijven van een vermageringsdieet, verkeerd is, heeft Van Strien ontdekt. Veel mensen die te zwaar zijn, eten veel omdat ze emotionele of gedragsproble men hebben. De enige manier om het gewicht van die men sen terug te brengen is door psychotherapie of gedragsthe rapie. Een dieet kan alleen werken als het overgewicht uitsluitend is te wijten aan verkeerde eetgewoonten, dus zonder bijkomende psychische problemen. JOHANNESBURG Het Zuidafrikaanse Bureau voor Infor matie heeft een plaat en een video-clip over vredig samenleven tussen zwart en blank uitgegeven. De song, „Together we will build a brighter future" (Samen zullen wij een zonniger toe komst bouwen) werd gisteren op de officiële radio en televisie gelanceerd nadat er in Zuidafrikaanse pers al lang was gespro ken van verkwisting van geld. In oppositiekringen wordt de rond 4.5 miljoen gulden kostende campagne gehoond. Woord voerder Peter Soal van de blanke oppositionele Progressieve Fe derale Partij: „Schaf de apartheid af en we zullen allemaal mee zingen". LEIDEN Een 19-jarige auto-inbreker uit Bilbao in Spanje is gisteravond bloedend uit een hoofdwond en na een achtervol ging aangehouden door de politie. De man was op het Schutters veld op heterdaad betrapt door een 42-jarige Leidenaar die eige naar van de auto was waar de Spanjaard inbrak. De Leidenaar waarschuwde de politie en ging vervolgens gewapend met een bahco-sleutel op de man af. Hij bracht hem enkele slagen op het hoofd toe, waardoor de dader de benen nam. De politie wist hem op de Oude Singel aan te houden en bracht de hevig bloedende man naar het Academisch ziekenhuis. Waterpolowedstrijd ZIJL LGB Zl AN-VITESSE Zaterdag 1 november a.s. Aanvang 20.00 uur. Zwembad de Zijl. (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F.PRANGE&S Verhuur van lux» auto's sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. Voor sommige mensen komt de benzineprijsverho ging van elf cent, die morgen ingaat, als een vol slagen verrassing. Anderen zagen de bui al lang hangen. Hoe dan ook: sommige benzinestations zijn vanavond tot twaalf uur open om de mensen nog gauw even in de gelegenheid te stellen te tanken voor de oude prijs. Als u werkelijk voor het eerst leest dat de benzineprijs als gevolg van een accijns verhoging nu een stuk duurder wordt, dan hebt u vast lange tijd de Leidse Courant niet gelezen. Met zo'n krant blijft u bij de tijd en komt u niet voor dit soort verrassingen te staan. Al is de Leidse Courant natuurlijk wel elke dag weer een verras sing. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaatkan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1