Kabinet verontrust over de toestand in Suriname De Vendorado folder'87 verrassingen zit boordevo Londen blokkeert EG-hulp Syrië 'ilmsterren jn artsen i geweer ;gen aids- eferendum Mozambikaanse rebellen verklaren Zimbabwe oorlog Ik kom niet vertellen wat Nederlanders moeten denken99 Aanslagen in West-Duitsland UITENLAND 1 Eeidó&Qowumt WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA 7 'sak-Happart: Kamer krlrouwt kabinet Martens ,us iks- -Ibai 'in it SSEL De Belgische Kamer van ksvertegenwoordigers heeft gisteren in nd met de zaak Happart een motie aan- jomen, die er op neer komt de Kamer het [trouwen in de regering houdt. Afgelopen Slderdag zei premier Martens dat zijn jms-liberale regering een „bezinningspe- Öe" van een maand of drie in acht wil ne- h om een oplossing te vinden voor de pro pten in de Voerstreek. De gouverneur van provincie Limburg moet echter binnen irtig dagen bepalen of de benoeming van bpart tot waarnemend burgemeester gel- I is. Men verwacht dat de gouverneur de (gemecster zal schorsen of afzetten, een be- tong waar overigens weer beroep tegen instaat. Executies in China PEKING In China zijn acht moordenaars en ver krachters ter dood veroor deeld. Dat bleek uit affi ches die gisteren werden opgehangen bij het ge rechtshof in Peking. Uit de affiches bleek niet wanneer de mannen, in de leeftijd van 22 tot 30 jaar, waren veroordeeld. De posters worden in de regel opgehangen als de execu ties al zijn voltrokken. Executies worden in Chi na meestal voltrokken met een nekschot. Vliegtuig volgas om muis te doden IVENEN Leden van de terroris- tenbestrijding op bet vliegveld We nen hebben een nacht jacht ge maakt op een muis in een Boeing 707 van Iran-Air. De vlucht op de lijndienst Wenen Teheran werd daarom geannuleerd. Het beestje levensgevaarlijk omdat het kabels kan doorknabbelen was de ter roristenbestrijders echter te slim af en daarom werd het vliegtuig met hem of haar als enige passagier naar Londen gevlogen, waar de Boeing vol met gifgas werd ge pompt. Vervolgens werd het hele vliegtuig opnieuw afgestroopt naar het kadaver van de „terrorist". „WILHELM TELL" VAN AUSCHWITZ VOORRECHTER WUPPERTAL Wegens moord op zes gevangenen in het concentratiekamp Ausch witz staat de 65-jarige Gott fried Weise sinds gisteren in Wuppertal voor de rechter. Weise zou volgens de aan klacht in het concentratie kamp op gruwelijke wijze ge vangenen als menselijke schietschijf hebben gebruikt. In 1944 heeft de voormalige SS-Unterscharrführer blikken op de hoofden van gevange nen gezet en net zo lang ge schoten tot hij de blikken mis te en de slachtoffers trof. „Kernwapens vermenigvuldigen zich als konijnen" CHICAGO De Amerikaans kernfysicus Theodor Taylor, die ooit betrokken was bij de beginfase in de ontwikkeling van de kern bom, heeft in het Bulletin voor Atoomgeleer den gewaarschuwd voor de gevaren van Rea- gans Strategische Defensie Initiatief (SDI) of wel Star Wars. Voortzetting van het onder zoek leidt tot meer kansen voor nieuwe ont dekkingen. Volgens Taylor kunnen tenminste vier miljoen verschillende mogelijkheden voor nieuwe atoomwapens worden onder zocht. Als één procent daarvan blijkt te wer ken, heeft de wereld er toch nog 40.000 nieu we soorten wapens bij. Taylor: „Kernwapens zullen zich vermenigvuldigen als konijnen". DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) heeft de Nederlandse ambassadeur in Suriname opdracht ge geven uit te zoeken hoe onlangs in Paramaribo vijf burgers om het leven werden gebracht. Van den Broek wil dat onze ambassadeur „op hoog ni veau" om opheldering vraagt. Naar aanleiding van vragen van het PvdA-Kamerlid Knol zei Van den Broek gisteren in de Kamer dat het kabinet „ernstig verontrust" is over de situatie in Suriname. „Wij hebben geen bewijs dat het militair gezag er rechtstreeks bij betrokken was, maar op voorhand sluiten wij dat niet uit", aldus de minister. „Als er in Suriname zaken ge beuren die niet door de beugel kunnen, dan zal ik uiteraard daaruit de consequenties trek ken", zo heeft de Surinaamse premier Radhakishun van- !5 ANGELES In de VS is beweging ontstaan die zich rt tegen een referendum Irin de bevolking van de t Californië op 4 november raagd wordt wie het er 4b eens is dat aids-lijders in jrantaine moete;n. "[Californië zijn tot nu toe )0 mensen, vooral homo- isuelen, bezweken aan deze Hete die het natuurlijk af- prmechanisme van de mens pn infecties vernietigt. Als "^meeste ondervraagden het !len mogen dragers van het fc-virus bepaalde beroepen, Hl name in het onderwijs en Voedingsbranche, niet meer "pefenen. jderwijsinstellingen zullen gerechtigd zijn besmette plingen te weren en de trheid in Californië, waar miljoen mensen wonen, jjgt de bevoegdheid virus- Igers in quarantaine te iatsen. Volgens deskundigen bben 300.000 Californiërs I virus bij zich. lussen zijn de tegenstanders li dit voorstel in het geweer tomen. Artsen, homosek sen en filmsterren als Eli- ieth Taylor, Gregory Peck, Hope, Robin Williams en ïhard Dreyfuss hebben een |joen dollar bijeengebracht j er actie tegen te voeren, bminente homoseksuelen, i een half miljoen dollar bben bijgedragen, zeggen i de maatregel het gevaar loudt dat een heksenjacht len homoseksuelen ontstaat, aids-slachtoffers kopschuw irden om mee te werken n medisch onderzoek en dat j zich schuil gaan houden om n plaatsing in quarantaine te ttkomen. DStenrijk roept nbassadeur uit raël terug JNEN Het besluit van de Ttënrijkse regering haar bassadeur in Israël terug te -pen voor overleg tekent het Open van de controverse 5en beide landen, die ont- od rond de verkiezing van rt Waldheim tot president l Oostenrijk. Het terugroe- I van ambassadeur Otto (inert is de vertaling van grote misnoegen van We- over het besluit van de Is- lische regering haar on- »gs teruggekeerde ambassa- r in Oostenrijk, Michael zur, voorlopig niet te ver gen. nhangers opvolger ïomeiny opgepakt ÜOSIA In Iran zijn aan- igers aangehouden van ay- llah Montazeri, die het roer moeten overnemen als de arige patriarch van de re- "e, imam Khomeiny, zijn neerlegt of overlijdt. De estanten, die kritiek op het /ind van Khomeiny zouden iben geuit, worden beschul- d van moord, ontvoering en ondse activiteiten, al- ..et officiële Iraanse uwsagentschap IRNA. AID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL morgen verklaard tegenover een verslaggever van het VARA-radioprgramma „De rode draad". Daarin werd hij geconfronteerd met de opmer kingen van minister Van den Broek van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer, dat Ne derland opheldering wenst over de raadselachtige dood van een aantal mensen in en om Paramaribo. Radhakishun gaf echter te kennen, dat hij van dergelijke gebeurtenissen niet op de hoogte was. De Nationale Assemblee in Paramaribo zal op 22 novem ber een nieuwe constitutionele wetgeving aannemen met re gelingen voor vrije algemene verkiezingen en een statuut voor de mensenrechten. Dat is bevestigd door de „oude" poli tieke partiien in Suriname en de Assemblee, zo meldt De Volkskrant. De Surinaamse autoriteiten hebben de internationale luchthaven Zanderij voorlopig gesloten voor nachtvluchten. Het besluit is genomen op aan drang van verzekeringsmaat schappijen, die het vliegveld ten zuiden van Paramaribo door de strijd tussen het Suri naamse leger en de groep- Brunswijk beschouwen als een luchthaven met verhoogd risi co. Vopral de recente kaping van een Twin Otter van de SLM door leden van de groep- Brunswijk heeft tot de be zorgdheid over de veiligheid bijgedragen. De vluchtsche- ma's van de maatschappijen die Zanderij aandoen zijn zo danig veranderd dat na zeven uur 's avonds tot de volgende ochtend geen vliegtuigen meer landen oi vertrekken. LONDEN/WASHING TON De Britse rege ring blokkeert verdere economische hulp van de Europese Gemeenschap aan Syrië, vanwege de be trokkenheid van dat land bij het internationaal ter rorisme. Op 1 november loopt het fi nanciële steunplan af van de EG voor de landen in het Mid- dellandse-Zeegebied. Verlen ging ervan is afhankelijk van het fiat van alle twaalf rege ringen. Het door Londen ge blokkeerde hulpprogramma van de~EG aan Syrië, dat hier van een onderdeel is, beloopt ruim 300 miljoen gulden. In Frankrijk, een voorname tegenstander van sancties te gen Syrië, blijken de menin gen in de regeringscoalitie nogal verdeeld. De neo-gaul- listische RPR p. mier Jacques Ch strafmaatregelen tegen Da mascus het leven van de Fran se gijzelaars in Libanon en de economische banden met Syrië in gevaar brengen. Bovendien hoopt men dat een goede ver standhouding met Damascus een herhaling kan worden voorkomen van de vorige maand gepleegde bomaansla gen in Parijs. Binnen de libe raal-conservatieve UDF-partij, coalitiepartner in de regering- Chirac, wordt evenwel heel anders gedacht. Daar vindt men dat Frankrijk solidair moet zijn met Groot-Brittan- nië. De Franse president Mitter rand heeft gisteren ontkend dat zijn land van plan zou zijn binnenkort wapens te leveren aan Syrië. Hij zei verder dat wanneer bewijs wordt aange voerd dat de regering in Da mascus daadwerkelijk bij het internationale terrorisme be trokken is „zeer krachtig dient te worden opgetreden". (ADVERTENTIE) In het goede dorp Rijkhuyzen was de stem- j ook verre van vrolijk, ledereen had ver- rlkkelljk te doen met smidje Verholen, die op i geheimzinnige manier zijn pientere leerjon- i was kwijtgeraakt. Daar kwam natuurlijk ook een beetje eigenbelang bij, wat wel bleek uit gesprekken, die groepjes mensen op straat elkaar hielden. „Jammer, dat-ie maar één gespeeld heeft." zeiden die mensen. letter was de beste midvoor, die B.E.R.O.L. t heeft gehad. Janus Kornernemer heeft nou i werkelijk nóóit geluk met zijn spelers." - En issen zat smidje Verholen thuis maar somber ir zich uit te staren, en allerlei kwellende ge iten kolkten door zijn brein. „Er móet Iets pl bijzonders aan de hand zijn," mompelde j „Kleine jongetjes verdwijnen nu eenmaal it maar zó. Daar steekt wat achter. Hoe is dit 6s toch ook weer begonnen?" - Smidje Ver ten dacht hóél diep na en toen vonkte er plot seling een klein lichtje op in zijn herinnering. Op de koude winteravond, toen het zo hard sneeuwde, was Kareltje thuis gekomen met een wild verhaal over Boltje, de boskabouter, en Sy- bila van Sorcleren, de heks... - „Hebben die er soms wat mee te maken?" vroeg de smid zich af. „Dat moet wel, want Kareltje zei, dat-le van de heks een wens mocht doen, En enkele dagen later kwam-ie van het ijs terug en toen bleek plotseling, dat-ie een kampioenschaatser was. Toch had hij voor die tijd nog nóóit op het ijs gestaan. En hij was een kampioenbokser óók. Dat had die dikke Barreberiër immers gezegd, die 's avonds aanwezig was geweest in de ge lagkamer van het Wapen van Rijkhuyzen - Doch toen riep de smid plotseling uit: „Dat was hem! Ja. dat was hem! Dat was dezelfde, die naast mij zat op de voetbal en die toen zei, dat Kareltje mee moest naar Barreberië! Wel ver draaid! Dat Ik daar nooit eerder aan gedacht hebt" - s<" Mozambikaanse soldaten laten hun tranen de vrije loop. wanneer de kist met het stoffelijk over schot van president Machel door de straten van Maputo wordt vervoerd. MAPUTO Het MNR (Natio naal Mocambiquaans Verzet) heeft de oorlog verklaard aan Zimbabwe. De rebellen, op grootscheepse wijze gesteund door Zuid-Afrika, gaan econo mische en militaire doelen aanvallen op Zimbabwaans grondgebied. De oorlogsver klaring volgt op de opmerking van premier Robert Mugabe van Zimbabwe dat zijn land tot de laatste man zou vechten om te voorkomen dat het MNR de macht zou overne men in Mozambique. In dat land is gisteren onder enorme belangstelling president Samo- ra Machel begraven, die vorige week bij een vliegramp in Zuid-Afrika om het leven kwam. Zuid-Afrika en de Sov jet-Unie hebben gisteren on enigheid gekregen over de zwarte doos van het vliegtuig waarmee de president is neer gestort. De Sovjet-Unie wil de doos met vluchtgegevens naar Moskou overbrengen en hem daar decoderen in bijzijn van Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart. Pretoria, dat ervan beschul digd wordt de hand te hebben gehad in de ramp, geeft er de voorkeur aan dat de ontcijfe ring geschiedt door een neu traal land. (ADVERTENTIE) Vendorado... dof zijn vriendelijke 5-sferren bungalowparken op de mooiste plekjes von Limburg en de Duitse Eifel. Met komfortobele bungalows, gezellige restaurants met vriendelijke bediening, volop sportieve mogelijkheden en gratis waterpref voor groot en klein, met (in Limburg) subtropische golfslagboden en een sensationele waterglïjbaan. U leest er alles over in de nieuwe Vendorado folder, die vol staat met speciale voordeeltjes. Van deze '87-voordeeltjes kunt u ook dit jaar al profiteren! Uw 2e bungalow gratis Een Sinterklaas-surprise die geldt voor: lang weekends van 5 en 12 dec. 1986. Midweken van 1,8 en 15 dec 1986. Weken van 28 nov., 5 en 12 dec 1986. Op 4 en 6 dec zijn de Goedheiligman en zijn knechten vanzelfsprekend oonwezig. 50% korting voor 55-plussers Als 55-plusser krijgt u bij Vendorado moor liefst 50% korting op alle midweek-prijzen, ook in 1986 t/m 15 dec Kijk eens hoeveel dat per 6-pers. bungalow scheelt: vanaf-255^ 127,-* tot-290^ 145,-*. Excl. toeristenbelasting en evt. overige toeslagen. Evt. andere kortingen vervollen bij deze oonbieding. Haal die nieuwe Vendorado folder! Bij ABN Bank of Vroom Dreesmann. Of bel direkt de Vendorado reserveringscentrale: 020-656565 (ma. t/m vr. von 9 tot 19 uur, za. van 10 tot 16 uur). l^i de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom AANSTELLING AMBASSADEUR QUINT STUNT ZUID-AFRIKA KAAPSTAD De tweede niet-blanke am bassadeur van Zuid- Afrika, dr. Frank Quint, zal in januari post vatten in Den Haag. Quint ge looft dat een regering met een zwarte meer derheid, zoals de vrij heidsbeweging dat wil, geen goede keus is voor zijn land: een regerings vorm, waar de macht gedragen wordt door de meerderheid van de be volking, is ondenkbaar voor Zuid-Afrika. „De bevolking in Zuid-Afri ka bestaat voor het grootste gedeelte uit zwarte Afrika nen, maar binnen deze meerderheid bevinden zich ook weer minderheden. Deze groepen voelen er net zo weinig voor om over heerst te worden door een groepering van zwarten als door de blanken". Dr. Quint spreekt deze woorden vanuit zijn geriefelijke woning in Hazendal, een zuidelijk gele gen voorstad van Kaapstad, die uitsluitend bestemd is voor kleurlingen. Quint vertrouwt erop dat de Zuidafrikanen wel een bruikbare oplossing vinden voor het probleem „ondanks het feit dat het Westen al het mogelijke doet om Zuid- Afrika in de handen van het African National Congress te doen belanden". Als het Westen erin slaagt om het ANC naar de macht te schuiven dan zal het land waarschijnlijk onder invloed komen van de communisti sche landen, aldus Quint. Hij verwerpt alle toespelin gen dat zijn aanstelling ge baseerd zou zijn op een stunt van de Zuidafrikaanse rege ring, om aan te tonen dat men al zo vergevorderd is met het hervormingsbeleid dat het nu voor zwarten mo gelijk is om Zuid-Afrika in het buitenland te vertegen woordigen. Quint meent dat hij, omdat hijzelf ook de na delige gevolgen van het apartheid-systeem heeft on dervonden, in een unieke si tuatie verkeert om de stand van zaken in Zuid-Afrika uit te leggen aan de Neder landers. Kwalificaties „Ik ben ook iemand die te lijden heeft gehad van de onrechtvaardigheden van de apartheidspolitiek, en ik ben van mening dat de snelheid waarmee Zuid-Afrika kan veranderen, van twee din gen afhangt: economische groei en actieve betrokken heid van het volk bij het hervormingsbeleid. Ook de zwórte bevolking, moet zelf ook meewerken om de za ken weer in evenwicht te brengen. We moeten elke gelegenheid om iets te bete kenen met beide handen aangrijpen". Dr. Quint zegt niet zomaar iets: hij voert het ook uit, zo als in het verleden is geble ken. De voormalig onder wijsdeskundige was de eer ste kleurling die een doctor stitel in de pedagogie behaal de. Hij is leraar geweest, daarna rector van een peda gogische academie en ver volgens onderwijs-inspec- teur. Bijna zijn hele leven al is hij in dienst van de staat, waarbij hij vergeleken met blanke collega's meestal een lager salaris ontving. En dat alleen maar omdat hij een „kleurling" is. Hij ging rus tig door met zo goed moge lijk zijn werk te doen ter wijl hij zich achter de scher men inzette voor gelijke sa larissen voor leraren. Vanaf 1980 begonnen zijn inspan ningen vruchten af te wer pen en gelijke betaling voor gelijkwaardig werk door blanke en zwarte leraren met dezelfde kwalificaties werd eindelijk een feit. Quint staat geregistreerd als Zuidafrikaan met een „ge- Dr. Frank Quint kleurde huid": „Ik heb be zwaar tegen deze indeling naar huidskleur. Als je ie mand een „kleurling" noemt, zegt dat nog niets over zijn cultuur". Volgens de nieuwe ambassadeur stroomt er waarschijnlijk Hollands bloed in zijn ade ren. Hij vermoedt dat hij van de uit Utrecht afkomsti ge Engeltje Quint afstamt, die op 16 december 1658 in Kaapstad trouwde. Peuleschil De aankomend ambassadeur behoort toe tot een generatie van conservatieve „kleurlin gen" met een gevestigde re putatie; men zou hen wel de intellectuelen van de Kaap kunnen noemen. Zijn fami lie houdt vast aan ouderwet se waarden, zoals cultuur, gezag van de kerk, afkomst en opleiding. In het week end doet hij aan sport (bij voorkeur het typisch Engel se „bowls") en nij is dol op tuinieren. „Ik denk dat we wel een broeikasje nodig zullen hebben in Den Haag", zei Quint peinzend. Hij is ook nog lekepriester bij de Methodisten Kerk. De Zuidafrikaanse gemeen schap reageerde volgens Quint „vol enthousiasme" op zijn benoeming, hoewel er ook bedenkingen zijn van de kant van links-georiënteer de docenten. Zij menen dat de benoeming een duidelijke poging van de regering is om de indruk te wekken dat er al op grote schaal hervor mingen worden doorgevoerd in Zuid-Afrika. Het is maar de vraag of Quint nu de slachtoffers van de apart heid vertegenwoordigde of de uitvoerders daarvan. Quint is er zich wel degelijk van bewust dat zijn taak om Zuid-Afrika te vertegen woordigen geen „peuleschil letje" is, vooral nu het Wes ten ten opzichte van Zuid- Afrika een steeds strengere houding aanneemt. Quint ziet als belangrijkste taak van zijn post in Den Haag het „communiceren". „Ik wil graag in contact komen met de Nederlanders. Ik wil met hen praten". Hij is niet van plan om de Nederlan ders te gaan vertellen wat ze moeten denken. Wat betreft het sanctie-vraagstuk bij voorbeeld wil dr. Quint pro beren om uit te leggen wat de betekenis en gevolgen van sancties zijn. De Neder- landse bevolking moet dan zelf maar uitmaken hoe ze er tegenover staan. Dr. Frank Quint zegt dat hij en zijn vrouw Sophia zich verheugen op hun komst naar Nederland; ze zijn re delijk goed bekend met het land. Hun 23-jarige zoon, de enige van hun vijf kinderen die nog vrijgezel is, zal hen vergezellen. Waarschijnlijk zal hij zijn studie rechten voltooien aan een universi teit in Nederland. MARGARETH JACOBSOHN KEULEN De manief waarop politieke vluchtelingen worden behandeld in de Bondsrepubliek vormt de achtergrond voor een aanslag op het hoofdkantoor van luchtvaartmaatschappij Luft hansa in Keulen en het neerschieten van een hoge ambtenaar in Berlijn, een paar uur later. Voor de bomaanslag werd de verant woordelijkheid opgeëist door de Revolutionaire Cellen. In een verklaring zei de groep dat Lufthansa uitgewezen asielzoekers vervoert. Bij de aanslag raakte niemand gewond. Er werd voor 100.000 mark schade aangericht. Even later werd in West-Ber- lijn een ambtenaar neergeschoten die belast was met het afhan delen van de grote stroom vluchtelingen die de stad dit jaar is binnengekomen. Hij raakte gewond aan de benen. De daders wisten te ontkomen en de verantwoordelijkheid voor de aanslag werd niet opgeëist. Mogelijk zijn de aanslagen gepleegd door de zelfde groep.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7