Hulpverlening Riagg schiet tekort Wij zeggen tot de vrouw van zorg dat je je redden kunt lEuvyO Senaat steunt aarzelend nieuw uitkeringsstelsel CDA gaat akkoord met forse bezuiniging op club- en buurthuizen Binnenland Ccldóc Somant |kinkman geperkt iubsidie- jegeling j)leegzorg ett ENQUÊTE CONSUMENTENBOND: Ziekteverzuim verder gedaald N VANDAAG r\ IN HET VJ ïnf KONINKLIJK HUIS Koetoerisme niet strijdig met regeling superheffing Elmex.Vraag uw tandarts waarom, Nederlander gaat in beroep tegen doodstraf 3t/m8november WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA 3 lijjEN HAAG Minister L.iinkman van wvc wil de ïlibsidieregels voor de gifijwillige pleegzorg aan- ïéherpen. Hij wil voorko- Ajen dat volgend jaar op- <Jeuw meer geld zal wor- pn uitgegeven dan is be- root, zoals dit jaar het ge- ^1 is. Dit jaar wordt ver moedelijk 43 miljoen uit- pgeven, 6,5 miljoen meer wkn geraamd. Voor vol- - fnd jaar is 36,6 miljoen ^schikbaar, e vrijwillige pleegzorg heeft (trekking op (meest minder- Hge) kinderen die om uit- it Inlopende redenen op vrij- eiJllige basis in een pleeggezin nprden geplaatst. Het gaat on- jr meer om kinderen die van nlis zijn weggelopen of van al[e de ouders onderling pro- etjemen hebben. Zowel de eegouders als instanties die ZL pleeggezin en pleegkind geleiden krijgen daarvoor =,]bsidie. De 36,6 miljoen voor |87 betekent dat 3.600 a 3.700 aatsingen in gezinnen gesub- jjjieerd kunnen worden. Dit gaat het om ongeveer infer weten dat de subsidiere- ^ling met name voor pleeg kinderen van 18 jaar en ouder jJotendeels vervalt. Hij gaat jlvan uit dat deze jongeren !en hulp meer nodig hebben p hun opvoeding in een ge- n voort te zetten. Volgens [inkman kunnen deze jonge- n zelf voor bewoning - al [n niet onder begeleiding - at| inkomen (uit arbeid, uitke- (j£g of studiefinanciering) zor- pJn. Er zijn uitzonderingen 'nkbaar "Jplgens Brinkman wordt door '"pmeentelijke Sociale Dien- vfcn bij crisisplaatsingen, als gg geen indicatie voor zg. tcho-sociale begeleiding is teld, te snel naar de subsi eregeling voor pleegzorg irwijzen. (ADVERTENTIE) ,'Door$ta§n3aiden ledhoezen ei Demonstrateurs >k O eiimsterdam op jacht a0ar afficheplakkers .^STERDAM De Amster- imse politie zal een speciale ,efcjectgroep oprichten die de inkers, schrijvers en druk- e (rs van de affiches gaat op- pren die het afgelopen _Jekeinde in de hoofdstad ^rden opgehangen naar aan- ■ding van de dood van Hans Bk een jaar geleden. Op de Biches staan de namen en Bessen van de politiemen- k p, advocaten en artsen die ttfgens de makers van het bil- verantwoordelijk zijn voor ?n dood van de kraker. „Jullie jbben Hans Kok vermoord. 'q ij pakken jullie", aldus de kst op het affiche. Geen dementie door narcose NIJMEGEN Narcose veroor zaakt geen dementie bij bejaar den en doet de kans op deze kwaal ook niet toenemen. Zeker niet als de bejaarden voor de operatie in een redelijk goede conditie verkeren. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nijmeeg se anesthesioloog dr. B. Crul die verbonden is aan het Canisius Wilhelminaziekenhuis. Het on derzoek heeft vijf jaar geduurd. Er werden 114 bejaarden onder zocht. De gemiddelde leeftijd was 74 jaar De patiënten zijn voor, tijdens en na de operatie geobserveerd. Bij geen van hen is iets gebleken van geestelijke achteruitgang. Broertje van gedode peuter in ziekenhuis ROTTERDAM Het vierja rig broertje van Anouska, het meisje dat vorige week door de vriend van haar moeder werd gedood omdat ze haar brood niet opat, ligt in het Rot terdamse Sophia-kinderzie- kenhuis. De politie wil niet zeggen waarom en hoe lang het broertje van Anouska al in het ziekenhuis is opgenomen. Tot nu toe is het politie-onder- zoek geconcentreerd geweest op de dodelijke mishandeling van het driejarige meisje, maar volgens een woordvoerder van het korps wordt nu ook nage gaan of de ziekenhuisopname van het broertje verband houdt met de moordzaak. DEN HAAG Twee op de vijf mensen die behan deld zijn bij een Riagg (Regionale Instellingen voor Ambulante Geestelij ke Gezondheidszorg) zijn ontevreden over de gebo den hulp. Dat blijkt uit een enquête die de Consu mentenbond heeft gehou den onder 1300 (ex-)cliën- ten. Een derde van de ondervraag den zou anderen niet aanbeve len naar het Riagg te stappen bij psychische problemen. Van de mensen die niet meer bij het Riagg in behandeling zijn, is een op de drie voortijdig ge stopt. Eén op de negen onder vraagden vond dat de proble men .verergerd waren na de behandeling en een op de vijf zei dat de behandeling niet had geholpen. Volgens ruim een derde van de ondervraag den had de hulp van het Riagg aanzienlijk geholpen en vol gens een kwart een beetje. De knelpunten die uit het on derzoek naar voren komen zijn vooral lange wachttijden, onvoldoende aandacht van de hulpverleners, te weinig infor matie aan de cliënten en on voldoende privacy tijdens de gesprekken. In een reactie zeggen de Ri- aggs dat zij de kritiek van de Consumentenbond serieus ne men en op korte termijn een tevredenheidsonderzoek bij de cliënten zullen instellen. Bo vendien willen ze werken aan het verbeteren van de zaken die in het onderzoek genoemd staan. De Riaggs stellen dat veel gegevens uit het onder zoek van de bond afkomstig zijn van cliënten uit 1984 en 1985, maar dat sindsdien het nodige in het beleid is verbe terd. DEN HAAG Het ziektever zuimpercentage over het derde kwartaal van 1986 is in vergelij king met het derde kwartaal van 1985 met 0,2 gedaald (van 6,0 naar 5,8 procent). Bij de manne lijke werknemers, aldus cijfers van het CBS, vond een daling plaats van 5,8 naar 5,5 en bij de vrouwelijke werknemers van 7,7 naar 7,2. De meldingsfrequentie bleef ten" opzichte van het derde kwartaal van 1985 voor mannen en vrouwen te zamen met 0,36 gevallen per werknemer per kwartaal nagenoeg gelijk. De ge middelde verzuimduur daalde met een halve dag van 15,3 naar 14,8 kalenderdagen per geval. TE OUD VOORDE VROUWENBEWEGING TE JONG VOOR DE BEJAARDENZORG DEN HAAG E>e „zorgzame samenleving", die minister Brinkman voor ogen staan, dreigt geheel op de schouders van vrouwen terecht te komen. Bovendien zal zo'n samenleving, waarin de overheid de sociale zorg grotendeels aan de burgers zelf overlaat, de oudere vrouwen zwaar duperen. Zij lopen het ri sico aan hun lot te wor den overgelaten. Dat zegt de Nederlandse Fe deratie vopr Bejaardenbeleid in een rapport dat is opge steld door de werkgroep „Vrouwen 50-plus". „Oudere vrouwen dreigen het slacht offer te worden van de ver schuiving van intra-murale (bejaarden- en verzorgingste huizen) naar extra-murale zorg (gezinszorg, maatschap pelijk werk)", aldus Marian ne Coopmans, ambtelijk se cretaris en initiatiefneemster van de werkgroep, vanmid dag bij de presentatie van het rapport. Het rapport, getiteld „Het zal ons allemaal een zorg zijn", gaat vooral in op de positie van vrouwen tussen de 50 en 65 jaar. Horen die wel thuis in een federatie voor „bejaar denbeleid"? Red jezelf Marianne Coopmans: „De meeste mensen kijken mij in derdaad nogal verbaasd aan als ze horen dat 50-plussers ook al bejaard zijn. Maar daar gaat het niet om. De federa tie heeft nu eenmaal die naam, dat is historisch ge groeid. Het gaat om de ouder wordende vrouw. En om zo vroeg mogelijk greep op de toekomst te krijgen, richten wij ons op de .jongere oude re" vrouw. Het is een gege ven dat die bijna allemaal al leen komen te staan, al was het maar omdat de levens verwachting van vrouwen hoger is dan van mannen. Wij zeggen daarom: Zorg dat je je redenen kunt als je part ner wegvalt". „Dat spreekt voor deze vrou wen niet vanzelf. Ze zijn op gegroeid met het gezinsmo del, zoals het in de jaren vijf tig algemeen werd gehan teerd. Ze zijn niet gewend zelfstandig iets te onderne men. Dat begint al bij het in vullen van een giro en alle verdere financiële romslomp. Maar het gaat verder. Het blijkt voor deze vrouwen een probleem te zijn de eigen ta lenten te ontplooien. Hoewel de kinderen uit huis zijn, is voor veel van hen de drem pel hoog om buitenshuis acti viteiten te ondernemen". De hoogleraar emancipatie vraagstukken Iteke Weeda noemt deze groep vrouwen daarom een „verloren gene ratie". Coopmans onder schrijft dat. „Ze zijn te oud voor de vrouwenbeweging. Die heeft terecht het te druk met kinderopvang, economi sche zelfstandigheid en der gelijke. Tegelijkertijd zijn ze te jong voor de echte bejaar denzorg. Daardoor dreigen ze tussen wal en schip te val len". Driedubbel Dat wordt volgens het rap port mede veroorzaakt door een „driedubbele discrimina tie": die van vrouwen, oude ren en alleenstaanden. Waar blijkt dat uit? „Moet ik dat wat de vrouwen betreft nog uitleggen? Het heeft toch altijd nog meer na delen vrouw te zijn dan man. Omdat ze minder deelnemen aan het arbeidsproces is hun aanzien geringer. Maar ook letterlijk is dat het geval; hun uiterlijke schoonheid neemt af, zodat ze een negatief beeld van zichzelf kunnen krijgen. Mannen hebben daar minder last van, omdat die hun status grotendeels ontle nen aan het werk dat ze doen of gedaan hebben. Wat de oudere betreft: ook die ver keert in een nadelige situatie omdat hij of zij niet meer werkt. Alsof je dan niet meer actief bent, uitgeteld. Zo wordt er tegenaan gekeken. En de alleenstaanden worden vooral financieel gediscrimi neerd, bijvoorbeeld omdat ze via de ziektenkostenpremie meebetalen aan voorzienin gen (zoals bij zwangerschap) die niet voor hen zijn be doeld". De werkgroep pleit er voor oudere vrouwen meer kans te geven op een „herintrede" op de arbeidsmarkt. Dat zou althans een gedeelte van de discriminatie tegengaan. Maar het is de vraag of de werkgevers daar op zitten te wachten. Die zijn nu eenmaal van nature meer geïnteres seerd in winst dan in emanci patie. Dat beseft Marianne Coopmans ook. Zij denkt daarom aarzelend aan een „quoteringsregeling", wat be tekent dat bedrijven ver plicht een aantal oudere vrouwen in dienst moet ne men. Maar zover is het nog niet. „We zijn al een heel eind als die vrouwen zich niet laten afschrikken en zich inschrijven bij de ar beidsbureaus". Zuinig Het begrip zorgzame samen leving" noemt u zuinig vak jargon van minister Brink man en u vreest dat „in de praktijk de zorg voor de sa menleving een exclusieve taak voor vrouwen dreigt te worden". Vrouwen worden Het is uitstekend dat (oudere) vrouwen bloemetjes aan zieken brengen, bejaarden bezoeken en dergelijke. Als ze het maar niet zo vanzelfsprekend doen. Het moet een bewuste keuze zijn, zegt de Federatie voor Bejaardenbeleid. daar toch niet toe verplicht? „Het is altijd zo geweest dat de sociale zorg een taak voor vrouwen was. Ook als vrou wen betaald werk deden, gingen het meestal om de slecht beloonde verzorgende beroepen. Door de bezuini gingen van Brinkman zal dat werk nu door vrijwilligers moeten worden overgeno men. En het lijkt vanzelf sprekend dat het weer (oude re) vrouwen zullen zijn die bloemetjes aan zieken bren gen, bejaarden bezoeken en dergelijke. Ik vind dat prima, als ze het maar niet zo van zelfsprekend doen. Het moet een bewuste keuze zijn. Als ze ook hun andere mogelijk heden zien (bijvoorbeeld via cursussen), zullen ze eerder opkomen voor hun belangen als ze toch voor het verzor gend werk kiezen. Dan letten ze er bijvoorbeeld op een reiskostenvergoeding en on gevallenverzekering te krij gen". Hoewel u verwacht dat vrou wen de zorg voor de samen leving weer op de schouders gedrukt krijgen, voorspelt u tegelijkertijd dat oudere vrouwen aan hun lot zullen worden overgelaten. Hoe valt dat met elkaar te rijmen? „Vooral de laar en ouder dreigen het slachtoffer van dit beleid te worden. Als zij nog thuis kunnen wonen, moeten ze vaak een beroep doen op in tensieve hulp van de wijk verpleging en gezinsverzor ging. Maar omdat de over heid de hulpverlening wil verschuiven van de tehuizen en instellingen naar de wijk- voorzieningen, komt die ex tra-murale zorg onder grote druk te staan. Nu al weten de gezinsverzorging en het kruiswerk zich geen raad met de groeiende wachtlij sten. De oudere vrouwen dreigen daardoor uit de boot te vallen. Op hun kinderen kunnen ze ook niet rekenen, want die zijn zelf al op een leeftijd dat ze hun bejaarde moeder niet meer kunnen helpen. Dat betekent dat deze vrouwen eerder in een verzorgingstehuis zullen moeten worden opgenomen. En dan ben je al met al nog duurder uit dan vóór de be- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met gepaste tegenzin lijkt het overgro te deel van de Eerste Kamer akkoord te gaan met de eerder door de Tweede Kamer aanvaarde voorstellen tot herziening van het stelsel van sociale uitkeringen. Als staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) vanavond de Kamer antwoordt zal hij het minder moeilijk krij gen dan hij vorige week misschien nog dacht. De voor naamste bezwaren die de senatoren tegen de wetten hebben liggen meer in de uitvoeringssfeer en zijn niet zo principieel. Als De Graaf zich soepel toont bij de uitvoering en evaluatie van het nieuwe stelsel dan is hij op voorhand verzekerd van de steun van de beide regeringsfracties. CDA en VVD hebben 42 van de 75 zetels in de Eerste Kamer. De woordvoerders van deze partijen toonden zich gisteren niet geheel gerust op de uit voering van de omstreden stelselherziening. De VVD vreest dat in de praktijk zoveel onduidelijk zal blijken dat het' stelsel wel eens fraude in de hand zou kunnen werken. Het CDA drong bij de staatssecretaris aan op soepelheid bij de uitvoering, die ook zou moeten blijken in de bereidheid de regels aan te passen als zij in de praktijk moeilijk hanteerbaar blijken of tot onrecht aanleiding geven. Alleen de PvdA ging verder. Senator Van de Zandschulp vroeg minstens een half jaar uitstel bij wijze van af koeling. In die tijd zouden alle betrokkenen zich beter op de in voering van het stelsel kunnen voorbereiden. Vorige week dreigden de bovenwettelijke uitkeringen, die werknemers en werkgevers afspreken bovenop het wettelijk minimum, nog een heikel punt te worden. Het kabinet bleef toen vasthouden aan het in mindering brengen van die uitkerin gen op de toeslagen die van overheidswege worden verstrekt als men door het minimum dreigt heen te zakken. Aldus zou het echter voor grote groepen geen zin meer hebben dergelijke bo venwettelijke uitkeringen overeen te komen. Nadat staatssecre taris De Graaf vorige week in de Tweede Kamer al wat water bij de wijn had gedaan door bijvoorbeeld uitkeringen ineens van deze regel uit te zonderen, is het verwachte verzet in de senaat erg meegevallen. Alleen de PvdA maakt nog steeds bezwaren. Zij vindt dat de regering hiermee afbreuk doet aan de contract vrijheid van sociale partners. In het kamp van de regeringspartijen is de kritiek die de kerken op het nieuwe zekerheidsstelsel hebben geuit verkeerd gevallen. Vorige week schaarde de Raad van Kerken zich in krachtige bewoordingen onder degenen die stelling namen tegen het nieu we stelsel. „De kritiek van in het bijzonder de kerken hebben wij als grievend ervaren. Van deur tot debr enquêtes of adhesie- acties zijn niet de meest geobjectiveerde methodes om een oor deel met inzicht te krijgen. Dat tendeert in politieke stemming makerij en roept tegengestelde reacties op", aldus CDA-woord- voerder Franssen. Masson mist geld MAASTRICHT Mr. drs. A. Masson, hoofdverdachte in de ABP-affaire, heeft ophelde ring gevraagd over een bedrag van 750.000 gulden dat van hem in beslag is genomen maar niet op de „voorwerpen- lijst" van justitie voorkomt. Wat is er met m'n geld ge beurd, zo vroeg Masson zich af op de eerste dag van het pro ces dat na een uur werd ver daagd tot volgende week. (ADVERTENTIE) est (tv) Siergrind Sanitair e f (ADVERTENTIE) 3nj i-randt onbars iabyartikelen K oktober nses Margriet neemt tot en tiet vrijdag 31 oktober in Genè- 'e deel aan de Internationale ïonferentie van het Rode Kruis. ZUTPHEN Koetoerisme is niet strijdig met de regeling rond de superheffing. Dat oordeelde gisteren economisch politierech ter mr: B.E.P. Myer van de rechtbank in Zutphen. Officier van justitie mr. L.R. Montijn beschuldigde twee boeren veertien da gen geleden op de zitting van het niet goed bijhouden van de melkadministratie en het doorverkopen van-melk. Hij eiste toen een boete van 1500 gulden en het aan de staat terugbetalen van het zogenaamd verkregen voordeel van 10.000 gulden. In de laatste week voor het einde van de heffingsperiode van de superheffing vorig jaar op 25 maart, verkocht boer H.B. uit Brummen 64 van zijn melkkoeien aan de boerenmaatschap W. in Leuvenheim (gemeente Brummen). De eerste was al door zijn melkquotum heen, terwijl de andere nog 20.000 liter tekort kwam. De verkoop vond plaats met gesloten beurs. De over dracht vond verder volgens de regelen der kunst plaats; de koei en werden officieel aangemeld bij de Vereniging voor Veehou- dersbelangen in Eefde, de dieren werden ook daadwerkelijk overgebracht naar de boerderij van de maatschap. „Ook al is overduidelijk sprake van een schijnovereenkomst, de conclusie is in zoverre niet strijdig met de regeling rond de su perheffing, dat de uit de zich op het bedrijf van de firma W. bevindende koeien gewonnen melk geacht moet worden te zijn geproduceerd door diegene op wiens bedrijf deze koeien staan", aldus rechter Myer in zijn uitspraak. (ADVERTENTIE) Hel Amfftfluoride werkt viel er glad laagje waardoor tandpiak achmoei|i|ker kan hectiten DEN HAAG De 55-jarige Nederlander C.S. van der H„ die in oktober in Sri Lanka ter dood is veroordeeld wegens heroïne smokkel, heeft tegen dat vonnis beroep aangetekend. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken vanmorgen meegedeeld. H. werd op 9 april 1985 op het vliegveld Katunayake in Colom bo aangehouden met 482 gram heroïne. Hij wilde met vijf pakjes drugs op zijn lichaam naar Bombay reizen. Een rechtbank 'ver oordeelde H. op 16 oktober dit jaar tot de doodstraf door ophan ging. Momenteel verblijft de uit Amsterdam afkomstige ver dachte in een speciale cel voor terdoodveroordeelden in de Sri- lankaanse hoofdstad Colombo. DEN HAAG Het CDA gaat akkoord met een be zuiniging van 87 miljoen gulden op het sociaal-cul tureel werk. Minister Brinkman had voorge steld volgend jaar 125 mil joen op het club- en buurthuiswerk te bezuini gen. Het CDA probeert voor het verschil tussen beide bezuinigingsbedra gen nog alternatieven te vinden. Lukt dit niet dan komt het hele bezuini gingsbedrag ten laste van het sociaal-cultureel werk, aldus CDA-kamer- lid Kraaije veld-Wouters gisteren bij de behande ling van de WVC-begro- ting. VVD-woordvoerder Dijkstal gaat akkoord met de plannen van Brinkman. Ook de kleine christelijke partijen gaan met Brinkmans plannen akkoord. Kraaijeveld zei dat het CDA in moeilijke financieel-economi- sche tijden een bezuiniging op de WVC-begroting, inclusief sociaal-cultureel werk, wil aanvaarden. Zij gaf toe dat een plan om de bezuinigingen tot 60 miljoen gulden te beperken is mislukt. Naast de voor het CDA nu aanvaardbare korting van 87 miljoen gulden op soci aal-cultureel werk wil de frac tie 32 miljoen gulden bezuini gen op het bibliotheekwerk, dertien miljoen gulden op wachtgelden, zes miljoen op personeel en materieel en nog enkele miljoenen op landelijke organisaties. PvdA-woordvoerder Worrell keerde zich keihard tegen een bezuiniging van 125 miljoen gulden op sociaal-cultureel werk. Volgens hem gaan daar mee 3000 arbeidsplaatsen ver loren. Worrell wil niet verder gaan dan een korting van 23,5 miljoen gulden. Als alternatie ven stelde hij voor: 50,3 mil joen uit wachtgelden, 15 mil joen uit financiële verplichtin gen, 23 miljoen uit subsidie voorschotten, 6 miljoen uit jeugdvoorzieningen en 8 mil joen uit personeel en materieel WVC. Kraaijeveld, Worrell Groenman bepleitten het doorgaan van projecten in de kinderopvang. Brinkman heeft een bedrag van vijftien miljoen gulden dat daarvoor op de begroting stond ge schrapt. Worrell en Dijkstal vroegen uitleg over het „zoek raken" van 27# miljoen gulden bij de overgang van jeugd hulpverlening van WVC naar Justitie. De hele Kamer eiste meer dui delijkheid over de toekomst van het bejaardenbeleid in het licht van de toenemende ver grijzing onder de bevolking. CDA'er Koetje vroeg om een evaluatie van de Wet op de be jaardenoorden nu provincies en gemeenten met de hun toe gemeten gelden niet blijken uit te komen. (ADVERTENTIE) zat 10.00-17.30^- en van19.00-22.30

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3