Kloof tussen RK kerk in VS en Rome wordt steeds groter aan tafel h n kerk wereld Marga Klompé: een boeiend en begenadigd mens Kardinaal Alfrink: Zij vocht door £eidóe6ouAa/nf ACHTERGROND £&idóe(2oinaut WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA Geen rijkssteun voor inrichten moskeeën Er komt geer» rijkssubsidie voor het inrichten van gebedsruim ten ten behoeve van culturele minderheden. De 400.000 gulden die minister Brinkman daarvoor in petto had, zullen ten goede komen van het sociaal-cultureel werk voor de minderheden. De Tweede Kamer schaarde zich gisteren achter een motie van VVD en PvdA hierover. Beide fracties vonden dat Brinkmans subsidieregeling niet in overeenstemming is met de scheiding van kerk en staat. Tegen de motie stemden CDA. PPR en PSP. Het CDA leverde vorige week kritiek op de VVD omdat de motie was ingediend tijdens het debat over het onderzoeksrap port omtrent de handel en wandel van sekten. Onderhandelingen begonnen over pausreis naar Moskou In de marge van het vredesgebed zijn in Assisi de onderhande lingen geopend over een mogelijk bezoek van de paus aan de Sovjetunie in 1988, als de Russisch-Orthodoxe Kerk het dui zendjarig bestaan herdenkt. De Russisch-Orthodoxe metropo liet Philaret van Kiev bevestigde dat hij hierover had gespro ken met bisschop Achille Silvestrini, de „minister van buiten landse zaken van het Vaticaan. Philaret werd dinsdag door paus Johannes Paulus II in privé-audientie ontvangen. Of bij die gelegenheid ook de mogelijkheid van een pausreis naar de Sovjetunie ter sprake is gekomen, wilde Philaret niet zeggen. Gevraagd naar de kansen van zo'n bezoek zei Philaret: „Er zijn politieke en technische moeilijkheden, maar alles is nog moge lijk." De waaierverkoopster wuift zich koelte toe. Met haar handen Chinees spreekwoord VEEL AMERIKAANSE KATHOLIEKEN VAREN EEN EIGEN KOERS (Van onze correspondent Jo Wijnen) Volgende maand komen in Washington de 300 rooms-katholieke bi- schoppen van de Vere nigde Staten bijeen voor hun jaarlijkse vergade ring. Zonder twijfel zal tijdens die conferentie op nieuw worden gesproken over de steeds breder wordende kloof tussen de Amerikaanse katholieken en het Vaticaan. Nu al is aangekondigd dat de bis schoppen ook zullen spre ken over de positie van de aartsbisschop van Se attle, Raymond C. Hunt- hausen. Dat zal overigens achter gesloten deuren gebeuren. Hunthausen ligt al enige tijd overhoop met Rome en on langs stuurde het Vaticaan via de pauselijke nuntius in de VS, mgr. Pio Laghi een brief aan alle bisschoppen waarin de officiële bezwaren tegen het doen en laten van Hunthausen nog eens werden uiteen gezet. Het conflict tussen Hunthau sen en Rome is tekenend voor de positie waarin de Ameri kaanse kerk zich bevindt. Hunthausen wordt verweten dat hij sterilisatie toestaat in rk-ziekenhpizen, dat hij de kerkelijke èchtscheidingswet- ten niet strikt genoeg toepast, dat hij niet-katholieken de communie heeft laten ontvan gen tijdens gemengde rk-pro- testantse diensten, dat hij de algemene absolutie geeft aan biechtelingen, dat hij een lankmoedige houding aan neemt tegenover homofielen en dat hij uitgetreden pries ters toelaat tot liturgische functies. Curran Hunthausen is niet de enige die moeilijkheden met Rome heeft. De afgelopen maanden trok de zaak van de Ameri kaanse theoloog pater Charles Curran grote aandacht. Cur ran is door het Vaticaan het zwijgen opgelegd vanwege zijn afwijkende inzichten op het stuk van sexualiteit en de huwelijksmoraal. Overigens tracht de RK Kerk in de VS al deze zaken in een zo grote mogelijke openheid te behandelen. Enkele weken geleden had pater Curran nog een openbare discussie met aartsbisschop Mahoney van Los Angeles. Hoewel Curran en Mahoney het zeer oneens waren, droeg hun gesprek, dat door vijftienhonderd be- langtstellenden werd bijge woond, een hoffelijk karak ter. Volgend jaar zal Paus Johan nes Paulus II opnieuw een be zoek aan de VS brengen. Ver wacht wordt dat hij bij die ge legenheid de Amerikaanse bisschoppen in niet mis te verstane woorden zal onder houden over de gang van za ken in de Amerikaanse Kerk. De bisschoppen zullen op hun beurt de paus wijzen op de grote moeilijkheden waarmee de Kerk in de VS te kampen heeft. Mgr. Raymond Hunthausen Er zijn op dit ogenblik onge veer 52 miljoen katholieken in de VS, waarvan overigens een groot deel niet meer praktiseert. Ruim 58.000 priesters pogen die Kerk bij een te houden. Sinds 1962 zijn ongeveer 13.000 priesters uit getreden. Verwacht wordt dat het huidige priesteraantal over 15 jaar tot ongeveer 27.000 is geslonken. In de ja ren vijftig bezochten onge veer 48.000 jongelui de pries terseminaries in de VS. Nu zijn dat er nog 12.000 en daar van zullen er uiteindelijk slechts 7000 priester worden gewijd. De gemiddelde leeftijd van de Amerikaanse priester is op dit ogenblik 56 jaar. Rond de eeuwwisseling zal dat 73 iaar zijn. In de Amerikaanse Kerk zijn op dit ogenblik twee richtin gen te onderscheiden: de eer ste richting streeft naar een meer open houding van de Kerk en neemt afstand van haar meest orthodoxe stand punten; de andere, aan in vloed verliezende richting, wil de lijn van Rome zo strak mogelijk volgen. Huwelijksmoraal Vooral op het stuk van de hu welijksmoraal zijn de me ningsverschillen in de RK Kérk van Amerika groot. Veel Amerikaanse katholie ken volgen de strakke princi pes van Rome op dat punt niet meer en komen daar. ge steund door veel priesters, openlijk voor uit. Tegelijker tijd willen die katholieken zich niet losmaken van Rome; ze ijveren alleen voor hun morele eigenstandigheid. In de afgelopen 15 jaar zijn door de kerkelijke rechtbanken in de VS meer dan een kwart miljoen huwelijken ontbon den. Veel van deze katholie ken praktiseren normaal en voeden hun kinderen katho liek op, wat tal van conflicten met de officiële leer veroor zaakt. De RK Kerk in de VS ziet zich bovendien geplaatst te genover de militante religiosi teit van sommige christelijke stromingen die worden aan gevoerd door zeer populaire, maar ook zeer agressieve tv-predikanten die een mil joenenpubliek trekken. Die laatsten nemen soms zeer or thodoxe standpunten in en steunen op de toenemende be houdzucht en onverdraag zaamheid van vooral oudere mensen. De RK Kerk kan zich onmogelijk vereenzelvi gen met de soms reactionaire tv-predikanten, die zich bo vendien krachtig uitspreken over allerlei politieke en soci ale vraagstukken. Dat dwingt de katholieke bisschoppen zelf antwoorden te geven op vragen van sociale en politie ke aard. Zo hebben de Ameri kaanse bisschoppen stelling genomen tegen de afbraak van de bestaande sociale voorzieningen door de Rea- gan-regering. Ze hebben een niet mis te verstaan standpunt ingenomen voor wat betreft de kernbewapening. Over de economie spreken ze zich bin nenkort uit. Veel Amerikaan se katholieken steunen dat deel van de Kerk in Midden- en Latijns-Amerika dat zich baseert op de z.g. bevrijdings theologie. In Centraal-Ameri- ka zijn tal van Amerikaanse religieuzen werkzaam die. met steun van het thuisfront, volgens de beginselen van de bevrijdingstheologie opereren en zich hebben geïdentifi ceerd met allerlei opstandige bewegingen. De conflicten die aartsbis schop Hunthausen en pater Curran met Rome hebben, zijn in feite een weerspiege ling van wat de Amerikaanse katholieken op dit ogenblik beweegt. Volgens sommige theologen bestaan er in Ame rika net zoals in sommige landen van Europa in feite twee katholieke kerken: de officiële en de niet-officiële Kerk. De laatste vaart een Charles Curran sterk van Rome afwijkende koers. Ze kent een belangrijke rol toe aan de leken, trekt zich het lot van armen, homo- sexuelen. illegaal in de VS verblijvende buitenlanders en gescheiden mensen aan, heeft begrip voor abortus, sterilisa tie en het gebruik van voor behoedsmiddelen, erkent en steunt de progressieve reli gieuze stromingen in de Der de Wereld, is geneigd poltieke standpunten in te nemen en onderhoudt nauwe banden met de progressief ingestelde protestantse kerken in de VS. Of de Amerikaanse bisschop pen die voor het overgrote deel de door Rome uitgestip pelde koers wensen te volgen er in zullen slagen deze grote en actieve groep katho lieken enigszins binnen de of ficiële doctrines en leerstellin gen van de RK Kerk te hou den. moet zeer worden betwij feld. Het bezoek dat de paus het volgend jaar aan de VS brengt, zal waaarschijnlijk weinig veranderen aan de uit leg die miljoenen Amerika nen aan hun katholicisme ge ven. Voor veel Amerikaanse katholieken zijn de strakke Vaticaanse opvattingen, die met zoveel nadruk door de paus en door een grote meer derheid van de bisschoppen in de VS worden gepreekt, een gepasseerd station. Religieuze leiders Japan willen vervolg Assisi Religieuze leiders uit Japan hebben voorgesteld volgend jaar in hun land een vervolg te houden op het vredesge bed van maandag in Assisi. Zij hebben de leiders van de wereldgodsdiensten uitgeno digd op 3 en 4 augustus op de heilige berg Hiei, de wieg van het Japanse Boeddhisme, een internationale ontmoe ting van gebed en dialoog te houden. In aansluiting op die bijeenkomst zouden de deel nemers de herdenking van de atoombommen in Hiroshi ma en Nagasaki kunnen bij wonen. De uitnodiging is gis teren tijdens een bijeenkomst van 108 vertegenwoordigers van niet-christelijke gods diensten officieel bekendge maakt Vandaag wordt zij aan paus Johannes Paulus II overhandigd, wanneer hij de vertegenwoordigers van de niet-christelijke godsdiensten in audiëntie ontvangt. Verschillende vertegenwoor digers aan de bijeenkomst hebben enthousiast gerea geerd. Giulio Nicolini, een woordvoerder van het Vati caan, zei dat hem van een nieuwe gebedsdag nog niets bekend was. Een overzicht leert overigens dat ondanks de vredesoproep van de paus in de wereld minstens 43 landen betrok ken zijn bij een oorlog. Het aantal gewapende conflicten bedraagt meer dan honderd. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen: te Delft B» van Zuljlekom te Hattem; te Rijswijk, in combinatie met Pijnacker. J.P. van Bruggen, kandidaat te Hardenberg; te Spa kenburg-zuid H.J.J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs. Christelijke Gereformeerde Ker ken Tweetal te Bunschoten L.W. Bilkes te Ermelo en T.M. Hofman te Ou derkerk aan de Amstel. (Door drs. J.E. van Veen) Marga Klompé zette in 1971 een definitieve punt achter haar ministerscarrière en je zou kunnen zeggen dat zij haast van de ene dag op de andere overstapte naar een vrijwilligersbaan in het ker kelijk circuit. Twee functies die zij meer dan tien jaar be kleed heeft gaven haar een spilfunctie in het kerkelijk- maatschappelijk gebeuren. De ene was het voorzitter schap van de Nederlandse af deling Justitia et Pax, de an dere was het voorzitterschap van de sectie Internationale Zaken van de Raad van Ker ken. Voor beide functies heeft zij zich met verve ingezet. Of zij zich die bekwaamheid in haar ministerstijd had eigen gemaakt weet ik niet, maar ze overzag het veld. bewaak te de afspraken goed en kon je behoorlijk achter de broek zitten: „Jan, hoe zit het nu met dat boekje over Europa, dat zou toch al klaar moeten zijn". In de Raad van Kerken was zij als adviseur altijd pre sent. Ik herinner me nog hoe het rapport over „Kraken in Nederland" aan de orde was en kerklieden, ook de verte genwoordiger van de katho lieke bisschoppen, aarzelden hoe ver zij konden gaan in het opkomen voor een leeg- standswet in plaats van een anti-kraakwet. Op dat mo ment stond Marga op en zei: „Als je zegt dat je opkomt voor het recht van de armen, dan moet je dat op kritieke momenten ook een concrete Vorm durven geven". Ze was een goede onderhan delaarster. Toen een delega tie van de Raad van Kerken sprak met de raad van be stuur van de Amro-Bank en directeur Van den Brink haar joviaal begroette als voorzitster van de delegatie, bleef zij correct, maar enigs zins gereserveerd om het moeilijke gesprek over de be trokkenheid van Amro in Zuid-Afrika zuiver te hou den. Zeer sportief vatte ze het op toen mensen uit het Oude Westen van Rotterdam haar uitnodigden om eens te ko men buurten, omdat ze, von den dat mevrouw Klompé vanuit „het Haagse" wat ge makkelijk over kwalijke dis criminatie sprak. Haar werd gevraagd of ze haar ogen eens de kost wilde geven; of ze eens goed wilde bekijken hoe het cultuur- en leefpa troon in zo'n volksbuurt ver anderd was door de komst van buitenlanders. Ze sloeg dat voorstel niet af, maar ging er naar toe. Een levensecht, betrokken mens. Iemand die je rustig om half twaalf nog uit bed belde om iets te bespreken. Als er 's avonds laat gebeld werd, zeiden mijn vrouw en ik vaak tegen elkaar: dat is vast Marga. Een vrouw met pit in haar lijf. Vooroordelen had zij ook. De secretaris van het IKV, Mient Jan Faber, daar had ze nog wel eens moeite mee, maar een gesprek om een conflict door te praten ging ze niet uit de weg. Je was bij haar thuis welkom. We reisden vaak samen naar Brussel, waar zij de scepter zwaaide over de (protestantse en rooms-katholieke) „Joint Task Force for Develop ment" in de Europese Ge meenschap. Veel van die reis-en verblijfskosten betaal de zij uit eigen portemonnee. Ze was er dan ook handig in een goede warme-broodjes- winkel te vinden, waar je 's morgens voor de vergade ring een prima ontbijt kon verorberen. De oecumene van de laatste vijftien jaar als een beweging die streefde naar eenheid van de kerk en leefbaarheid van de wereld, was haar lief. Ze was daarin nationaal, maar ook internationaal een steunpilaar. Het ging haar de laatste tijd aan het hart dat het oecumenisch élan, in het bijzonder in haar eigen kerk, zo taande. Maar zij bleef loyaal en toegewijd aan de catholica. Lichamelijk heeft ze de laat ste jaren nog al eens getobd, vooral met haar heup. Maar ze ontzag zichzelf niet, elke keer startte ze opnieuw. Na dat ze jarenlang bijna „als een ketter" had gerookt, maakte zij in één keer reso luut een einde aan die ge woonte. Het laatste jaar wist zij dat het afliep. Ze wilde geen ku ren meer. Ze vond dat haar leven verzadigd was. Een mooi leven lag achter haar. Een boeiend en begenadigd mens, het was goed haar te leren kennen. Door zulke mensen word je bemoedigd in het leven. Drs. J.E. van Veen is direc teur van de hervormde stich ting Kerk en Wereld in Drie bergen. Marga Klompé „Marga Klompé was optimis tischer dan ik. Ik heb bij me zelf de moed weieens opgege ven, de moed om tegen iets te vechten. Dat deed zij nooit. Ze vocht door". Aldus kardi naal Alfrink in een reactie op het overlijden van dr. Marga Klompé. Zijns inziens kwam dat niet voort uit per soonlijke belangen, maar uit haar bezorgdheid voor de Kerk, de mensheid, de we reld. Ze was en bleef degene die vooreerst geen onrecht duldde. Ze zag het als een christenplicht voor de ont- rechte en onderdrukte men sen op te komen", aldus kar dinaal Alfrink. Dr. A.H. van den Heuvel, voorzitter van de sectie inter nationale zaken van de Raad van Kerken, noemt me vrouw Klompé een „moeder in Israël". „Marga Klompé werd in de Raad van Ker ken, in de Wereldraad van Kerken en in andere kerke lijke instanties gewaardeerd, omdat zij in die praatcolleges iedere keer weer tot actie en strategie- initiatieven wist te stimuleren. Protestanten leerden van haar de katho lieke traditie te waarderen en katholieken leerden van haar dat een mens zich ge heel vrij buiten de eigen tra ditie kan begeven zonder de eigen identiteit prijs te ge ven". Zij kon behoorlijk kri tisch uit de hoek komen over haar eigen kerk maar werd nooit een dissidente. „Kleine re geesten vluchten gauw in de vermeende puurheid van het radicalisme, ik denk dat Marga Klompé de echte radi caal was: er werd geen water in de wijn gedaan maar de wijn werd midden in de Kerk gedronken". Kardinaal Willebrands noemt mevrouw Klompé „een strijdbare vrouw in dienst van Christus, die wijs heid hoger achtte dan ver stand". „Haar vriendschap was voor mij een kostbare gave". Kardinaal Simonis zegt in een reactie dat „in haar persoon iets schuilde dat voor buitenstaanders soms paradoxaal aandeed, maar voor haar beleefde eenheid was: een vrouw met een die pe persoonlijke godvruchtig heid en een haast kinderlijk geloof". Gebakken ham, zuurkool met ananas en in saus gestoofde aardappelen vla met jambiscuits Voor twee personen heeft u nodig: 2 plakken schouder- ham a 100 g, ei, paneermeel, 20 g margarine; 1 ui, 10 g margarine, 0,5 dl water, 400 g zuurkool, 2 schij ven ananas, zout, peper, ananassap; 0,5 kg aardappelen, 15 g margarine, 15 g bloem, 2,5 dl melk, zout, peper, nootmuskaat; 4 dl gele vla (4 dl melk, 20 g custard, 24 g suiker), 1 lepel citroensap, citroenessence naar smaak, 4 biscuits, 2 le pels jam. Haal de plakken ham door een met een lepel water losge klopt ei en paneermeel. Bak de ham in de margarine vlot bruin. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de margarine. Voeg het water met de zuurkool toe en 'laat de groenten twintig minuten zacht koken. Warm vervolgens de in stukjes verdeelde ananas een paar minuten mee en maak het ge recht op smaak af met zout, peper en ananassap. Neem niet te grote aardappelen, was deze en kook ze in de schil gaar. Pel ze zodra ze wat afgekoeld zijn. Laat de marga rine smelten, roer er de bloem door en verdun het mengsel onder stevig roeren en steeds door laten koken met scheutjes melk. Laat de saus twee minuten zacht koken en breng haar pittig op smaak met zout, peper en nootmuskaat. Doe de aardappelen bij de saus en laat de massa op een sudderplaatje (dat voorkomt aanbranden) warm worden. Maak de gele vla fris en geurig met citroensap en -essence. Besmeer de biscuits (gewone of lange vingers) met jam, duw ze met de punt van het mes in de schaal stuk en leg er de vla op. Garneer met een paar stipjes jam. JEANNE CDA zet zichzelf klem Al drie maanden geleden, bij de totstandkoming van tweede kabinet-Lubbers, was al duidelijk dat de regerin; rijksbijdrage aan het sociaal en cultureel werk beter kend als het club- en buurthuiswerk vrijwel wil halveiL Eveneens drie maanden geleden werd duidelijk dat de gr<J ste regeringsfractie in de Tweede Kamer, het CDA, dat vj te veel vindt. De christen-democraten werden daarin bijjE vallen door de grootste fractie van de oppositie, de PvdA.fi dat een meerderheid in de Tweede Kamer bezwaar bleeljt hebben tegen de omvang van de voorgestelde bezuinigfi; Naast de onrust binnen het club- en buurthuiswerk groqh dan ook drie maanden lang de verwachting dat het CDAje voorgestelde bezuiniging tenminste voor een belangrijk (Je ongedaan zou maken. fci BlJ de behandeling van de begroting voor WVC kwam M CDA gisteravond echter niet met de verwachte alternatie!0 voor de dag. De fractie had als voornaamste alternatief ff bezuiniging van ruim dertig miljoen op het bibliotheekwP1 te bieden. Maar dat voorstel zal waarschijnlijk niet eens f1 meerderheid in de Kamer halen. En bijgevolg staat de CI?S fractie op dit moment behoorlijk te kijk. TN I'1 UE grootste regeringsfractie mag zich enerzijds terechtin bonden voelen aan haar eigen standpunt dat de halveif' van de rijksbijdrage aan het club- en buurthuiswerk onf1 laatbaar is. Anderzijds weet het CDA zich echter gebonk, aan de afspraak met de VVD in het regeerakkoord, dat alje rens te kunnen schrappen in voorgenomen bezuinigingen eerst vervangende besparingsmogelijkheden in dezelfde p tor moeten worden aangedragen. En zo heeft het CDA zP zelf klem gezet tussen twee tot op dit moment onvereniglp beloftes. We weten niet in hoeverre het CDA in deze kwestie ijj' de ene of de andere kant zijn nek heeft uitgestoken. Vai£J onderhandelingen van CDA met VVD en kabinet heeft groot deel zich achter de schermen voltrokken. We kunti slechts oordelen over het resultaat: de onduidelijkheid ^li de hele welzijnssector blijft voorlopig voortbestaan. En voF1 durende onzekerheid is, in deze periode van nieuwe bezii0 gingen, extra fnuikend voor de werkinzet in de betrokj^ sector. k Botsende politici VORIGE week vrijdag verklaarde premier Lubbers dal bij het vertrek van staatssecretaris Heerma van Economifl Zaken naar Volkshuisvesting, tegelijkertijd een opvol" voor Heerma op Economische Zaken wenste te benoer^j En daarom bleef de benoeming van Heerma op Volksh^, vesting, dan ook nog even uit. Afgelopen maandag ver Heerma op Volkshuisvesting benoemd, maar er kwam gg opvolger op Economische Zaken. Lubbers' bedoelingeh den dus kennelijk doorkruist. De gang van zaken rond het gedwongen aftreden f" staatssecretaris Brokx heeft de verhouding tussen Luty. en fractieleider De Vries ongetwijfeld geen goed gedaan; verschilden volstrekt van mening over de vraag of Bit reeds nu moest verdwijnen en Lubbers heeft zijn grote dj fel over de houding van De Vries ook publiekelijk in her merdebat uitgesproken. Maar bewijzen voor een gestofj relatie waren er tot op heden nog niet. Nu echter teget bedoeling in de benoeming van een nieuwe staatssecre® van economische zaken nog steeds uitblijft, is er wel een delijke aanwijzing van een niet soepel lopende relatie tuli deze twee voor het CDA en het kabinet zo belangrijke po De mededelingen van de CDA-fractie wijzen daar ooK_ De Vries heeft een voorkeur voor een kandidaat uit de CH fractie en Lubbers kennelijk niet. De Vries heeft Lubbeifl vrijheid gegeven om het standpunt van de CDA-frafc; voorzitter kennende zelf maar te beslissen. En da; blijkt dat over en weer nog slechts de standpunten wol uitgewisseld. Argumenten, bedoeld om de ander te ove|_ gen, blijven in dit stadium kennelijk achterwege. Voor&j dit kabinet een warm hart toedraagt is dat een pijnlijke ir statering. P1 Later weer regen DE BILT (KNMI) Een zwakke rug van hogedruk trekt vannacht van west naar oost over het land. Tijdens flinke opklaringen daalt de temperatuur dan in het bin nenland tot rond 2 graden met plaatselijk vorst aan de grond. Bij zee is het vannacht bij een matige westen wind wat min der koud. Een nieuwe oceaan depressie bereikt morgenmid dag de omgeving van Schot land en zal daarna zijn weg langzaam vervolgen in de richting van zuid-Scandinavië. Het bijbehorende front bereikt morgenmiddag ons land. De bewolking neemt dan geleide lijk toe, in de middag en avond gevolgd door enige regen. De wind is zuidwest en neemt in het binnenland toe tot matig of vrij krachtig, aan zee en op het IJsselmeer tot hard. Vrij dag en in het weekeinde be wolking maar ook perioden met zon. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinaviëveranderlij ke bewolking en van tijd tot tijd regen. Vrijdag in de de westelijke kustgebieden enke le buien. Middagtemperatuur 6 tot 10 graden. Britse eilanden en Ierland: voornamelijk in het noorden en westen buien. Vrijdag zon nige perioden en plaatselijk nog een enkele bui. Middag- temperatuur van 8 graden in het noorden tot 14 graden in het zuiden. Denemarken, Benelux en noord-Duitsland: half tot zwaar bewolkt en vrijdag plaatselijk een bui. Middag- temperatuur ongeveer 11 gra den. Noord- en midden-Frankrijk vrij zonnig en plaatselijk P Middagtemperatuur 10 tcw graden. Zuid-Duitsland: droog en/ zonnig. Plaatselijk mist. r dagtemperatuur rond 10 M den. Alpengebied: vrij zonnig. L dagtemperatuur in de fl aan de Alpennoordzijde r 10 aan de zuidzijde ront graden. Nul-graden-grenf 2100 meter. Zuid-Frankrijk en noorM lië: veranderlijke bewolr maar geleidelijk meer J Middagtemperatuur 15 tw graden. Spanje en Portugal: in hu gemeen zonnig. Middagtej ratuur van 16 graden ii noorden tot 23 in het zuil WEERRAPPORT HEDENMORGEN* Weer Max Min Mallorca Malta Moskou MUnchen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2