itrandexploitatie is badplaats onwaardig Raad Sassenheim stoort zich niet aan commissariaat Kret behoudt vrije schoolkeuze lecord aantal reddingen oor Scheveningse kust Beperkte privatisering sporthallen is mogelijk Brand bij bedrijf STATENLEDEN VRAGEN OVER COMMISSARIATEN !AAD NOORDWIJK DREIGT OVEREENKOMST TE BEEINDIGEN Stichting staakt verzet tegen volbouwen dorpsweitje Opnieuw actie tegen vatenreinigingsbedrijf BURGERLIJKE STAND fIDEN OMGEVING £aidM<Bowunit WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA 17 s konit naar Wassenaar feSENAAR Het ge- Ijtebestuur van de Portu- T kustgemeenle Lagos L Igt begin 1987 een tegenbe- lan Wassenaar aldus bur ster drs. P.H. Schoute, aanleiding van zijn eer- ntercnd bezoek aan is. Het een week durende k van Schoute heeft gro- Pfeels op kosten van de Por- laien plaatsgevonden. Het l hbezoek over enkele lafcden wordt door Lagos otfild. De burgemeester wees dal op de Wassenaarse 'eten tebegro ting voor dit zaken geen mogelijkhe- liedt. Wel is een subsidie- raag naar WVC gestuurd. RIJNSBURG Een brand in een afvalbak heeft gistermid dag voor nogal wat rookont wikkeling gezorgd bij de firma Electra Brandt aan de Lange- vaart in Rijnsburg. Een houten bak met karton en papier was door onbekende oorzaak gaan branden. De brandweer trok de bak naar buiten en had hem daar snel geblust. Het be drijf liep rookschade op. Bromfietser aangereden VALKENBURG Een 20- jarige Valkenburgse brom fietser is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrij ding op de kruising Voor- schoterweg/Zonneveldslaan in Valkenburg. De bromfiet ser reed op het fietspad van d<e Voorschoterweg. Een 53- jarige automobilist uit Kat wijk, die vanaf de Voorscho terweg de Zonneveldslaan wilde inrijden zag hem over het hoofd, waardoor een aanrijding ontstond. In het ziekenhuis bleek dat de bromfietser zijn been had gekneusd. Hij kon gisteren al weer naar huis. LEIDEN E. Meijer en J. Steegh van de Provinciale Staten fractie van de PSP, CPN en PPR hebben vragen gesteld over het commissariaat van burgemeester A.J. Kret van Sassenheim. Tevens vragen beide statenleden of het bekend is dat burge meester M. van der Wouw van Voorhout commissaris is van Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Beide commissariaten zijn bij venootschappen van de familie Noorlander. De twee vin den het, gezien de grote bouwopdrachten die Noorlander heeft verworven in de gemeenten Sassenheim en Voorhout, niet wen selijk dat de functies van burgemeester zijn verenigd met een commissariaat bij een bedrijf van het Noordlander-concern. De verschillende belangen worden óp die manier onvoldoende ge scheiden. De fractieleden vragen de commissaris van de konin gin bovendien wanneer een dergelijke verstrengeling van belan gen niet wenselijk wordt geacht, dit standpunt onder de aan dacht te brengen van de betrokken burgemeesters en zonodig ook aan hun Zuid-Hollandse collega's die in een soortgelijke si tuatie verkeren. lOORDWIJK Harde ten werden er in de ■grotingsvergadering ['gekraakt over de huidige P ;randexploitatie. „Het is n troep, de badplaats aiiwaardig," zei B. Prins cfcpvdA). Hij kondigde na- uiens zijn fractie een mo le aan, waarin het colle- werd uitgenodigd het erleg met de strandex- oitanten te staken en middellijk onderhan- lingen met derden te ginnen. 'ins releveerde, dat in fe- •uari een negental uitgangs- 'Jfcnten voor de strandexploi- eAnten waren vastgesteld. 'laarop was in de commissie >r algemene bestuurszaken op 12 juni een intentieverkla ring gevolgd om voor de strandexploitatie de Kuip- Rank constructie toe te passen (een door wethouder War merdam bedachte opzet om de indertijd bestaande proble men bij De Kuip en De Rank op te lossen). Vervolgens had in een gecombineerde verga dering van de commissies voor financiën en voor toeris me een meerderheid van de gemeenteraad zich achter het minderheidstandpunt van het college geschaard. Na dit alles constateerde Prins in zijn mo tie dat nog steeds geen over eenstemming was bereikt met de huidige exploitanten over de uitgangspunten. Inmiddels dringt de tijd, want het con tract van de gemeente met het rijk over het gebruik van het strand loopt per 31 decem ber af. Prins had voor de houding van de strandexploitanten geen goed woord over. De di recteur en het personeel van Zeebad waren volgens hem zonder meer op straat gezet. Het CDA en ook de VVD- fractie vond de begrotingsver gadering niet het juiste mo ment om de overeenkomst met de Stichting Exploitatie Zeebaden op te zeggen, deelde Dessing mede. Zijn fractie gaf er de voorkeur aan de norma le procedure te volgen en in de november-vergadering van de gemeenteraad een beslis sing te nemen. Van Rijnberk (Noordwijks Belang) waar schuwde tegen onzorgvuldig heid. Hij kon een heel eind met de bezwaren van de an dere fracties meegaan, maar voelde er toch meer voor om de zaak van de strandexploi tatie op een wat langere ter mijn te bekijken. Burgemeester mr. Bonnike stelde vast, dat er drie stro mingen in de raad waren en vroeg aan de PvdA-fractie of zij haar motie in stemming wilde brengen. Fractievoor zitster mevrouw Voorham- Bartens verzocht daarop om een korte schorsing van de vergadering. Daarna deelde zij mede, dat haar fractie de motie aan stemming wilden onderwerpen. Wethouder Be- dijn (PvdA) deelde in een stemverklaring mee, dat de brief van het college van 15 oktober aan de Stichting Strandexploitatie niet zijn goedkeuring had. Volgens de wethouder zou men dan toch weer uitkomen op de oude si tuatie. Van Rijnberk (Noord- w.Bel.) pleitte voor een ande re procedure en kondigde aan dat zijn fractie zich van stem ming zou onthouden. Bij de daarop volgende stemming werd de motie met 6 stemmen voor en 10 tegen verworpen. I2DA: afstoten Wilhelmina-school t |OORDWIJK Raadslid M. de Jong, #derwijsspecialist van de CDA-fractie aiKvam gisteravond met de opzienba rende suggestie om de Wilhelmina- vtChool en de Geertruida-kleuterschool 7/)f te stoten en een nieuwe protestants- upristelijke basisschool te stichten in let Vinkenveld. Aanleiding tot dit voorstel is de situatie waarin de Wil- helminaschool op dit moment ver keert. Wethouder Bedijn verwees het plan naar een vergadering van de on derwijscommissie op 26 november, ^waarin de onderwijsproblematiek van de kern van Noordwijk-Binnen en het Vinkenveld zal worden besproken. Bestrijding avondterrorisme NOORDWIJK Alle fracties gingen gisteravond in op de hinder en over last die de bevolking ondervindt van het avondterrorisme, een uitdrukking van mevrouw Voorham-Bartens (PvdA). Zij vroeg om een actieplan van het college om tegen de overlast wat extra's te doen. Ze werd bijgeval len door Schelvis (PPR) die als maat regelen noemde: in overleg met de be woners aanpakken van het vandalis- /me, een regelmatige controle op drankgebruik bij de uitvalswegen, en een goede controle op geluidsoverlast. Er moest niet geaarzeld worden met intrekking van de vergunning bij her haalde overtreding. Van Rijnberk (Noord. Bel.) sloot zich bij, Schelvis aan. De meningen werden in enkele moties vastgelegd. DA - SASSENHEIM: SSENHEIM Een en- Jte, die binnenkort ge ilden wordt onder de Iers van schoolgaande deren in Sassenheim uit moeten wijzen of er fcoefde bestaat aan een lede openbare basis- atjool in Sassenheim. De ethting R.K. Onderwijs 1 [Sassenheim heeft on- rjgs bij de gemeente een jtvraag ingediend voor ^'bouw van een nieuwe tjisschool in Plan Post- b|k. Dit voorstel stuitte rdtijds op felle weerstand oi de raadsleden M. s&iskens (PvdA) en C. Kuysten-Cool (D'66) die het raadzaam achtten al vorens in te stemmen met deze plannen, een onder zoek in te stellen naar de eventuele behoefte aan uitbreiding van het open baar onderwijs in Sassen heim. Wethouder W. Maris-Dikker ging bij die gelegenheid ak koord met het voorstel van progressieve zijde om een en quête samen te stellen die dui delijkheid zou moeten ver schaffen over de onderwijsbe hoefte in Sassenheim. Tijdens de gistermiddag, gehouden raadsvergadering met de alge mene beschouwingen over de begroting voor '87 zei fractie leider J. Karremans (CDA) niet uit het oog te verliezen, dat er een vrije schoolkeuze gepropageerd moet worden. Of er behoefte aan openbaar on derwijs bestaat zou zeker geen zuivere vraagstelling inhou den, aldus Karremans, en een eerlijke keuze allerminst ten goede komen. VVD raadslid J. van Dorssen overwoog de mo gelijkheid een gecombineerd gebouw te ontwikkeling waar in het openbaar én het r.k.-on- derwijs ondergebracht zouden kunnen worden. Ook de PvdA en D'66 toonden zich voorstan der van een zogenaamde inter confessionele basisschool in Postwijk. ÏEVENINGEN Tij- is het afgelopen strand- :oen zijn in totaal ne- tig mensen uit zee ge- In 1985 waren dat er 'tig. In tegenstelling tot 'ig jaar toen zich één .'drinking voordeed (iden dit seizoen alle enkelingen worden ge- Van de negentig ba- en zwemmers die ge- moesten worden kwa- jjjn er 62 uit Nederland, uit Duitsland, één uit Fbot-Brittannië en één Frankrijk. igens Rob Brons, algemeen it ndwacht van de Haagse t iingsbrigade, vertoont de k veelheid reddingsacties een 3 alende stijging ten opzichte andere jaren. ,,De jaarlijk- i Dename van het aantal toe- fen op .het Haagse strand een oorzaak zijn; ook het t heeft invloed op de cij- Dit blijkt onder andere het feit dat maar liefst 71 e gasten moesten worden ge- terwijl ze bij windkracht 3 6 in zee waren gegaan. Ook de stroming langs de kust speelt een belangrijke rol. De meeste reddingen vonden plaats in de buurt van een golfbreker. Door de sterke muistroom konden de meeste zwemmers niet meer op eigen kracht de kust bereiken. De meeste reddingen (35) wer den zwemmend verricht. Door middel van de zogenoemde lijn redding werden 31 drenke lingen veilig op de wal ge bracht. Daarnaast kregen 16 mensen de letterlijk de hel pende hand aangereikt, wer den er 6 met een reddingboot aan de kant geholpen en twee op een andere wijze. Het afgelopen badseizoen ge bruikte de Haagse Vrijwillige Rëddings Brigade voor het eerst een speciale bergingsboot voor het redden van windsur fers en het bergen van hun surfplanken. Er werden 17 surfers gered en evenzovele planken geborgen. SASSENHEIM De ge meenteraadsleden van Sassenheim hebben geen moeite met het commissa riaat van burgemeester A.J. Kret bij Mijbupark b.v. Dit bleek gisteravond tijdens de raadsvergade ring waar de algemene beschouwingen bij de be groting voor '87 aan de orde waren. Burgemeester Kret legde daar een ver klaring af. Geen van de raadsleden bleek behoefte te hebben aan vragen. Burgemeester A. J. Kret zei naar aanleiding van de publi caties: „Er is een sfeertje opge roepen van: Dit is in het ge niep gebeurd; dat zit niet lek ker". Hij betoogde nooit ge heimzinnig te hebben gedaan over zijn nevenfuncties en zich steeds te hebben afge vraagd of een aangeboden ne venfunctie verenigbaar zou zijn met het ambt van burge meester van Sassenheim. Over „Mijbupark" merkte Kret ver volgens op dat de N.V. op 26 november 1968 werd opgericht door de hele familie Noorlan der. Artikel 2 van de oprich tingsakte vermeldt als doel het verwerven en exploiteren van horeca- en recreatievoorzie ningen, zoals bungalowparken en campings. In 1972 werd het recreatie-projekt Sollasi te Noordwijkerhout gestart. Het werd in 1978 voltooid. Het had het eerste projekt in een reeks moeten worden. „Maar", aldus Kret, „door de economische is dat er niet van ge komen". Het beheer van Solla si werd in handen gelegd van de jongste zoon van de familie die nimmer een leidinggeven de functie in het bouwbedrijf heeft gehad. Hij is inmiddels direkteur van „Mijbupark". Alle aandelen zijn bij de fami lie Noorlander. „Korte tijd na het gereedkomen van het park werd mij door de familie ge vraagd commissaris te wor den". Kret sloot zijn uiteenzet ting voor de gemeenteraad van Sassenheim af met de woorden: „Ik heb daarin toe gestemd, indien vermenging van belangen en verantwoor delijkheden, direkt of indirekt, uitgesloten zouden zijn. Dat is in de praktijk ook gebleken. Ware dat niet het geval ge weest dan zou ik weer „opge stapt" zijn". VOORSCHOTEN De Stichting „Dorpsweide" heeft burgemeester en wethouders per brief la ten weten dat de stichting zich niet zal verzetten te gen het standpunt van de meerderheid van de ge meenteraad. Dit betekent dat de bouw van woning wetwoningen voorrang dient te hebben boven het behoud van een stukje dorps groen. De stichting wil de gemeente raad niet langer dwarsbomen. Blijkbaar waren de 9.400 handtekeningen van inwoners boven de 18 jaar niet voldoen de om begrip te kweken bij de raad voor het behoud van het Stukje groen in het centrum. Secretaris P. Boon van de stichting wil graag kwijt, dat de stichting teleurgesteld is, maar een goed- verliezer wil zijn. Hij hekelt de uitlatingen van enige raadsleden (drs. Poels VVD en drs. Valken burg CDA) als zou de handte- keningenaktie niet juist ge voerd zijn: „Dat is natuurlijk onmogelijk. In het dorp ken nen we elkaar en we weten waar we het over hebben. Mis schien is er tien procent van de handtekeningen, die niet gezet zijn om de dorpsweide te handhaven, maar gewoon om de gemeenteraad dwars te zit ten". In de brief aan het college van burgemeester en wethouders bedankt de stichting de ge meenteraad om de bereidheid deze zaak serieus te behande len. Minder goedmoedig is de brief van de Stichting Oud en Groen Voorschoten. Deze stichting stelt dat de gemeen teraad graag praat over het groene dorp en de parel aan de Vliet, maar dat de raad op een hoge troon gaat zitten en niet bereid is om een besluit te her zien wanneer duidelijk meer dan de helft van de kiezers wijst op een niet juist genomen besluit. De Stichting Oud- en Leefbaar Voorschoten stelt wel dat het bezwar tegen het volbouwen van het oude cen trum met nieuwbouw formeel te laat komt, maar geen enkele burger is ooit gewezen op dit volbouwen. De Stichting hoopt dat de gemeenteraad toch nog de luxe van een klein groen weitje wil overwegen. Beide stichtingen menen, dat de ge meenteraad de democratisch gevoerde actie naast zich neer legt. DEN HAAG/KATWIJK Sluiting van het vaten- schoonmaakbedrijf J. van Duyvenvoorde aan de Re misestraat in Katwijk is teveel gevraagd. De stich ting Leefbaar Katwijk kan wel proberen de ge meente zover te krijgen dat ze de voorschriften verscherpt waar het be drijf aan moet voldoen. D^t bleek gisteren tijdens de behandeling van een Speeltuintje voor Buitenkliniek AZL De kinderen van de Buitenkli niek in Noordwijk beschikken sinds gisteren over een speel tuintje. In de tuin van de kliniek aan het Lindenplein (een de pendance van het Academisch Ziekenhuis Leiden) werden een glijbaan, een wip voor vier per sonen en een motorfiets op een spiraal in gebruik geno men. De speeltoestellen zijn een cadeau van de Prins Wil lem Alexander Mavo uit Lei den. Leerlingen van deze mavo hielden, ter ere van het 25-ja- rig bestaan hun school, een fancy fair en brachten zo 7500 gulden voor de speeltoestellen bij elkaar. Na toespraken van de heer G.J. Jansen (directeur van de Leidse mavo) en pro fessor dr. L.J. Dooren (hoofd van de afdeling kindergenees kunde van het AZL) werd de speeltuin door de leerlingen onthuld. Daarna werd het ge zelschap in de huiskamer van de Buitenkliniek getracteerd op pannekoeken. bezwaarschrift van de stichting bij de Raad van State in Den Haag. De stichting Leefbaar Katwijk voert al jaren strijd tegen het vatenreinigingsbedrijf. Lucht, bodem en grondwater worden volgens de stichting vervuild door toedoen van het bedrijf en de buurt heeft met stank overlast te kampen. In 1983 verzocht de stichting de ge meente Katwijk om het bedrijf te sluiten, vanwege de over last. Katwijk verrichtte onder zoek, maar constateerde dat het bedrijf voldeed aan de voorschriften. De stichting ging daar niet mee akkoord en diende een bezwaarschrift in, maar kreeg daar geen antwoord op. Daar-, om stapte Leefbaar Katwijk naar de Raad van State, in de hoop sluiting van het bedrijf voor elkaar te kunnen krijgen. Dat was vergeefse hoop, zo liet staatsraad Van Schaik gister ochtend weten. Leefbaar Kat wijk deed een beroep op de verkeerde wet en kon hooguit proberen om strengere voor schriften te bewerkstelligen. „Deze zaken hebben in elk ge val wel tot gevolg dat de ge meente weer wakker is ge schud", aldus mr. J. van Roy- Vissers, advocate van Leef baar Katwijk, na de zitting. ZOETERWOUOE Geboren: Anne- bel van Es; Wendy Maria Margaretha Ammerlaan; Marlotte Henrica Jacoba Hiel; Clemens Sebastiaan Meier; Ro- zalie Elizabeth Wieslawa Mikulski; Jeffry Wismeijer; Tara van Velzen; Maria Catherina Zandbergen; Marcel Henricus Johannes Spruit; Ronald Martinus Manken; Hendrik Johannes Drost. Gehuwd: Hendrlcus Johannes Jozef van Leeuwen en Paula Maria Johanna van Leeuwen; Lamberius Kruithof en Nelly Schaap. Overleden: Maria van Leeuwen-Van Peursen; Cornelia Hendrica van Velzen-De Jong. DELFT VOORBEELD VOOR ANDERE MIDDELGROTE STEDEN: DELFT Het privatise ren van sporthallen is in de gemeente Delft in be-1 perkte mate mogelijk. Daarnaast is er ruimte voor een nieuwe vereni gingshal. Dit zijn de be langrijkste conclusies uit het rapport „Overdekte sportaccommodaties in de gemeente Delft", dat van middag is gepresenteerd. Het onderzoek naar priva tisering van Delftse sport accommodaties is uitge voerd door het bureau TERP uit Amersfoort in opdracht van de gemeente Delft. Het Delftse onderzoek, uitge voerd met subsidie van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur, dient als voorbeeld voor andere middelgrote steden in ons land. Van het rapport zal bin nenkort een samenvatting worden gemaakt dat door het ministerie van WVC nog voor het einde van dit jaar zal wor den verspreid onder de andere middelgrote gemeenten. Delft is een voorloper in de sportwereld wat betreft de pri vatisering. Kantines en klee daccommodaties, een zwem bad, een kegelhuis en een compleet voetbalstadion zijn al eerder door de gemeente ver kocht aan de sportverenigin gen die de accommodatie ge bruikten. Hierdoor presteerde J.L.M. Mandos, wethouder sportzaken, het om op een be groting vaq 10 miljoen gulden 2 miljoen te bezuinigen. Ook op de exploitatie van de sport hallen is de afgelopen jaren al bezuinigd. Het aantal perso neelsleden is van ruim twaalf in' 1983 teruggebracht tot vijf in 1985. Inmiddels experimen teert de gemeente nu voor zichtig met een zogenoemd „service-pakket" voor de vere nigingen die een sporthal hu» ren. Wethouder Mandos: „We kun nen natuurlijk een beheerder bij de thermostaat zetten, die kijkt of het niet te warm of te koud is en die bijvoorbeeld in de gaten houdt of de douches goed werken. Een andere mo gelijkheid is aan de vereniging een sleutel uit te reiken met de afspraak dat ze de hal in dezelfde staat achterlaten als ze hem hebben aangetroffen. Daaraan wordt natuurlijk ook een prijs gekoppeld. Wij heb ben minder kosten en de vere niging dus ook." Totale privatisering van de ge meentelijke sporthallen zit er volgens het rapport voor Delft voorlopig niet in. Ook wethou der Mandos is zich daar van bewust. Er kleven nog te veel nadelen aan, De financiële ri sico's voor de verenigingen zouden te groot zijn. En bo vendien zou de gemeente de sporthallen Brasserskade en Buitenhof slechts met veel verlies kunnen verkopen. In het rapport wordt geopperd het totale onderhoud van de gemeentelijke sporthallen te privatiseren. Dit onderhoud zou door de gebruikers moeten worden gepleegd of moeten worden uitbesteed aan derden. De gemeente zou daarbij voor professionele ondersteuning moeten zorgen. Volgens het rapport zou op de 48.000 gul den die jaarlijks per sporthal nodig is voor onderhoud onge veer veertig procent kunnen worden bespaard. Als tegen prestatie voor die besparingen zou de gemeente Delft de ta rieven moeten verlagen. Die vindt het onderzoeksbureau te hoog. De gemeente Delft re kent een vereniging voor een uur 76 gulden. In Rotterdam rekent de gemeente 50 gulden, Den Haag 32 gulden en Rijs wijk 33 tot 49 gulden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17