2cidóe6oma/nt Leiden overweegt boycot van discriminerende uitzendbureaus STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht )pen dag ]hemie Tien jaar Emounakoor Kopstoot door ruit café Man bedreigd door sexlijn BRUTALE INBREKER Klarinetten gestolen Gemeente schuift ATV voor zich uit Honderd banen Rokers strenger aangepakt BEREIKBAARHEID VOOR DE BURGER NIET BETER WOENSDAG 29 OKTOBER 1985PAG1NA 15 IDEN Meer dan 100 'mische bedrijven en in- lingen verspreid over Nederland doen zater- 1 november mee aan de 'n dag van de Nederland- chemie. In Leiden is irvoor het Gorlaeus La- atorium aan de Wasse- irseweg 76 open van 10.30 tot 15.30 uur. Bezoekers rden rondgeleid en ver wordt een diaserie ge- aid. LEIDEN Het Emoenakoor van de Nederlandse Hervorm de Vredeskerk bestaat zaterdag tien jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt een receptie gehouden in wijkgebouw Staal- wijk aan de Herenstraat 45 Vrienden van Emoena zijn daar welkom tussen 16.30 en 18.00 uur. Het koor bestaat uit veertig leden, in leeftijd variërend van 16 tot 40 jaar. Onder leiding van dirigent Rob de Vogel treedt het koor zes maal per jaar op in de Vredeskerk. Ook wordt regelmatig gezongen in andere kerken in de regio en in be jaardentehuizen en ziekenhuizen. Daarnaast organiseert het koor jaarlijks een kerstsamenzang in de Vredeskerk. Het repetoire van het koor is zeer gevarieerd. Behalve liede ren uit het Liedboek voor de kerken, worden ook werken van onder anderen Bach, Beethoven en Schubert gezongen. Daarnaast zingt het Emounakoor veel liederen van Hans Bouma en Huib Oosterhuis, op muziek van Louis van Dijk en B. Huijbers. LEIDEN Een 24-jarige Lei- denaar heeft vannacht uit kwaadheid met zijn hoofd een ruit ingeslagen van een café aan de Korte Mare. Hij liep hierbij een flinke wond op aan zijn voorhoofd, waarvoor hij is behandeld in het Diaconesse- huis. De man was rond een uur na een woordenwisseling boos het café uitgelopen. Hij is ingesloten wegens vernieling. LEIDEN De politie stelt een onderzoek in naar de praktijken van de mensen achter de sexlijn. Een 24-jari- ge Leidenaar belde enige tijd geleden met enkele vrienden naar deze lijn. Hij kreeg een •rekening van 50 gulden thuis, die hij in eerste instantie niet betaalde. Nadat er gedreigd was dat zijn interieur zou worden „verbouwd", waarbij de man zelf ook niet zou wor den ontzien, maakte zijn vriendin het geld over. Maar nog steeds wordt de Leide naar bedreigd. LEIDEN Op wel heel bru tale wijze heeft iemand gister avond rond zeven uur de por temonnee gestolen van een Leidse vrouw. De vrouw stond te bakken in de keuken van haar woning aan de Morslaan. Toen de bel ging, liep ze naar de voordeur. Toen ze de deur opendeed, zag ze niemand meer. Ondertussen was ie mand de keuken binnengelo pen en had een portemon neet- je met 35 gulden, een Pas 65 en verschillende papieren weggenomen uit een bood schappentas. LEIDEN Zeven klarinet ten zijn gisternacht ont vreemd uit de voormalige Lu cas van Leydenschool aan de Aalmarkt, die nu wordt ge bruikt als opslagruimte voor onder andere muziekinstru menten van muziekvereni ging De Burcht. De daders forceerden de toegangsdeur. Dezelfde nacht werd driedui zend gulden ontvreemd uit de Stadsgehoorzaal naast het schoolgebouw. Huis leeggehaald tijdens vakantie LEIDEN Een 37-jarige Leidenaar stond raar te kij ken toen hij na een lange va kantie zijn woning aan de Sumatrastraat binnenstapte. Verschillende kleidingstuk- ken, een video-recorder, ge luidsapparatuur, video-cas settes, elpees, een naaimachi ne, een wandklok en diverse gebruiksvoorwerpen zijn tij dens zijn afwezigheid gesto len. De man ging in mei op vakantie. LEIDEN De gemeente Leiden overweegt uit zendbureaus die etnische minderheden discrimine ren te gaan boycotten. Leiden sluit een dergelij ke maatregel niet uit, Dmdat de gemeente het onaanvaardbaar acht, dat gebruik wordt gemaakt van uitzendbureaus die etnische minderheden achterstellen. Of het in derdaad tot een boycot komt, hangt af van de uitkomsten van een on derzoek dat de gemeente gaat instellen, zo zei wet- ïouder P. Bordewijk van financiën en personeel gisteravond tijdens een commissievergadering over de begroting voor 1987. Bordewijk beantwoordde daarmee een vraag van het D66-raadslid P. Langenberg. Die wees erop dat onlangs de uitkomsten van een onder zoek werden gepubliceerd waarin werd aangetoond dat uitzendbureaus regelmatig werkgevers tegemoet komen, die geen vertegenwoordigers van etnische minderheden wensen aan te nemen. Ook al hebben de betrokkenen de zelfde kwaliteiten als de ove rige sollicitanten. „We heb ben ons mond vol over Zuid- Afrika en boycotten produk- ten die daar vandaan komen. Dan moeten we dicht bij huis zeker iets doen", zei Langen berg gisteravond. Het onderzoek dat de ge meente gaat instellen, moet uitwijzen of Leiden inder daad gebruik maakt van uit zendbureaus, die in het natio nale onderzoek naar discri minatie zijn genoemd. Vol gens wethouder Bordewijk maakt de gemeente veelvul dig gebruik van de diensten van uitzendbureaus om per soneelsproblemen op te van gen. „De gemeente neemt re gelmatig via uitzendbureaus leden van ethnische minder heden aan. maar dat zegt na tuurlijk niets over de manier waarop die uitzendbureaus omgaan met werkgevers, die op dat gebied andere normen hanteren", aldus Bordewijk Wanneer Leiden inderdaad zou besluiten een aantal uit zendbureaus te boycotten, dan zou de gemeente aanslui ten bij maatregelen, die op landelijk niveau worden Bordewijk (PvdA): p- Langenberg (D66): ..niets..." Zuid-Afrika..." overwogen. Minister De Ko ning van sociale zaken zei deze week in de Tweede Ka mer, dat uitzendbureaus die een vergunning hebben om voor de overheid te werken, gehele Tweede Kamer ge- die vergunning kwijt zullen steund. De Kamer vroeg de raken, als zij doorgaan met minister unaniem om een discrimineren. De minister streng optreden tegen de be- werd in dat voorstel door de trokken uitzendbureaus. LEIDEN De gemeente Leiden is niet van plan id grote schaal arbeids tijdverkorting (ATV) "door te voeren. Volgens wethouder P. Bordewijk is het verder doorvoeren van ATV voor alle amb tenaren niet haalbaar ge zien de beperkte finan ciën. Bordewijk zei gis teravond ook niet te ver wachten, dat die opstel ling van het college snel zal veranderen. In het college-programma is op genomen dat de gemeen te zoveel mogelijk moet doorgaan met ATV. Momenteel kent de gemeente Leiden een 38-urige werk week. Nieuwkomers worden in veel gevallen voor 36 uur aangenomen. Bordewijk wees er gisteravond op, dat daar door op lange termijn de werkweek toch korter wordt en meer mensen via de ge meente aan een baan kunnen worden geholpen. Algehele invoering van- een kortere werkweek dan 38 uur is vol gens de 'wethouder niet ge wenst, omdat de salarissen in 1987 nauwelijks of niet zullen stijgen. „Dat betekent dat verdere ATV zou betekenen, dat de werknemers van de gemeente er reëel op achter uit gaan. Dat zou ongetwij feld grote weerstanden op roepen en het overleg met de vakbonden bemoeilijken". De wethouder zei te betreu ren dat landelijk voorlopig weinig van een verdere ATV terecht lijkt te komen. Vacaturestop Bordewijk benadrukte gister avond nog eens dat hij niets ziet in een vacaturestop, zoals het CDA die voor de ge meente wil invoeren. De ge meente wacht de komende jaren bezuinigingen van vele miljoenen. Volgens het CDA zou het nu al invoeren van een vacaturestop daarom een goede zaak zijn, maar het col lege is van mening, dat dat de mogelijkheden om perso neel te herplaatsen bemoei lijkt. Tevens zou een gevolg kunnen zijn, dat afdelingen in moeilijkheden raken, in dien plotseling een groot aan tal werknemers vertrekt en Wethouder Bordewijk her haalde gisteravond nog eens dat gedwongen ontslagen bij de gemeente de komende ja ren zeker niet uitgesloten zijn. „Als het zover komt, zal het waarschijnlijk gaan om de opheffing van complete afdelingen", merkte hij op. Dat zou dan als bijkomend voordeel hebben dat niet al leen werknemers ontslagen hoeven te worden, die pas kort bij de gemeente in dienst zijn. Vooral voor etni sche minderheden en vrou wen zou de regel dat dege nen, die het laatst zijn aange nomen, bij ontslagen het eerst moeten vertrekken, na delig werken. LEIDEN Het zo veel mogeljk invoeren van arbeidstijdver korting en het in deeltijd gaan werken, heeft bij de gemeente Leiden de afgelopen jaren totaal zo'n 100 banen op basis van 38 uur per week opgeleverd. Ondanks alle bezuinigingen is het aantal mensen dat bij de gemeente in dienst is, de laatste jaren vrijwel constant gebleven. LEIDEN De gemeente Leiden wil het roken stren ger aanpakken. Nu is het al verboden om te roken in openbare ruimten, maar ook de rokende ambtenaren, die geen functie hebben waar mee ze met het publiek in contact komen, zullen als het aan het college van B en W ligt een stapje terug moeten doen. Het college is van plan om in een nieuw op te stellen ambtenarenreglement op te nemen, dat het ook verboden is te roken in niet-openbare ruimten en dan in die geval len dat collega-ambtenaren last hebben van de rook. Het college hoopt met deze maat regel iets te doen aan de overlast, die niet-rokers van rokers ondervinden. „Ande ren mogen geen hinder van H' rokers hebben", zei wethou der P. Bordewijk gister avond. LEIDEN Het ziet er niet naar uit dat de gemeente Lei den voor de burger beter be reikbaar en aanspreekbaar •vordt. Stucturele maatrege len op dat punt (wat voor een [root deel zou neerkomen op iet aanstellen van meer per- oneel en daar is geen geld voor) worden niet overwo gen. Hetzelfde geldt voor het langer openstellen van ge meentelijke loketten. Uitbrei ding van de openingstijden is door geldgebrek ook niet mo gelijk. Het PvdA-raadslid S. de Vreeze betoogde gister avond tijdens de behandeling van de begroting, dat de ge meente ervoor moet zorgen dat burgers, die klagen en brieven schrijven antwoord krijgen. „Het komt regelma tig voor, dat je nooit meer wat hoort. Dat is volstrekt onaanvaardbaar. De gemeen te moet aanspreekbaar zijn. Al wordt er maar een brief teruggeschreven dat we het desbetreffende probleem ook niet op kunnen lossen", aldus De Vreeze. ollege wil nieuw choolgebouw oor „De Brug" EIDEN Het college il het rijk vragen geld eschikbaar te stellen oor een nieuw gebouw )or openbare school „De rug". Het huidige ge- ouw aan de Bloemfon- iinstraat is door de toe- top van nieuwe leerlin- ïn te klein geworden. )e Brug" is een school voor oeiliik lerende kinderen, an de school is het Pedolo- sch Instituut verbonden van aaruit die de vaak intensieve geleiding van de leerlingen "irzorgd wordt. De school is 't afgelopen jaar van zes tot an groepen uitgegroeid nadat toelatingsleeftijd werd ver- gd van zes naar drie jaar. 3e Brug" telt thans 91 leer- ngen. is het college is het niet ogelijk het huidige gebouw schikt te maken. Maar het 'jk heeft nog niet ingestemd et nieuwbouw. Wanneer het irzoek van het college door gemeenteraad gesteund ordt, zal er met het rijk ver- gepraat worden. Nieuw- >uw van de school gaat circa r'e miljoen gulden kosten, ver de plaats waar de nieuwe nool gebouwd zou kunnen orden, is bij de gemeente nog iets bekend. Verwacht wordt 't het nog zeker twee jaar turt voordat de nieuwbouw ïnwel verbouwing kan wor- en afgerond. De woningbouw aan de Haagweg schiet aardig op. De eerste van de 40 woning wetwoningen van bouwvere niging Leiden wordt in de cember opgeleverd. Op het terrein waar voorheen tectyl- bedrijf Perquin was geves tigd, worden 30 drie-en 40 vier-kamerwoningen ge bouwd. De 25 woningen langs de Haagweg zijn be doeld voor 55-plussers. Er achter langs het Galgewa ter verrijzen twee blokken met In totaal 15 woningen voor jongere bewoners. In januari is een begin gemaakt met de bouw van de wonin gen. Volgens een woord voerder van de gemeente heeft het project enige ver traging opgelopen, doordat er onder andere verkeerde onderdelen zijn geleverd, en doordat de aannemer die de huizen zou bouwen failliet ging. Seksuologie De Leidse Boerhaave-commissie houdt op donderdag 30 en vrij dag 31 oktober een symposium over ontwikkelingen in de sek- suologische praktijk. Het sympo sium heeft plaats in congrescen trum De Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Het is de eer ste maal dat deelnemers aan een dergelijk symposium niet alleen voordrachten kunen bijwonen maar ook deel kunnen nemen aan de werkgroepen. Het sympo sium is bedoeld als bijscholing voor hulpverleners. Inlichtingen tel. 262961. Vrijwillligers Het buurthuis Cornell's Joppenz heeft voor de kinderclub op de woensdagmiddag en de electroni- caclub op de woensdagavond en voor een nog te starten meiden club vrijwilligers nodig. Ook zoekt het buurthuis aan de Du Rieustraat 4 nog mensen voor de buurtkrant. Belangstellenden kunnen op maandagmorgen en woensdagmiddag contact opne men met Joke Kolthoff, tel. 071- 132462. Klaverjasles In het buurthuis Cornell's Jop penz aan de Du Rieustraat 4 worden op woensdagmorgen tus sen kwart voor tien en kwart voor twaalf lessen in klaverjas sen gegeven. Deelname kost f1,50Opgave op maandagmor gen en woensdagmiddag, tel. 071- 132462. Promotie (1) De Leidse psychiater, de heer R. van Dyck is vandaag gepromo veerd tot doctor in de genees kunde op het proefschrift „Psy chotherapie, placebo en sugge- ste". De heer Van Dyck is mo menteel chef van de polikliniek van de Jelgersmakliniek in Oegstgeest. In zijn proefschrift beschijft Van Dyck een onder zoek naar de effecten van psy chotherapie en vooral van hyp nose. Aangetoond werd dat psy chotherapie bij patiënten die straatvrees hadden geen resul taat opleverde. Ook gedragsthe rapie. voorafgegaan door hypno se, leidde niet tot betere resulta ten. Hypnose bij mensen, die moeilijk onder hypnose te bren gen waren, had zelfs een negatie1 effect op de gedragstherapie. Promotie (2) De heer H.F.G.N. van den Ingh hoopt morgen aan de Leidse uni versiteit te promoveren tot doc tor in de geneeskunde. Het in het proefschrift beschreven onder zoek werd grotendeels gehouden in het pathalogisch laboratorium van de Leidse universiteit. Mo menteel is Van den Ingh als pat haloog anatoom werkzaam in het St. Clara ziekenhuis en het Ika- zia ziekenhuis in Rotterdam. In zijn proefschrift beschijft hij het onderzoek naar het onstaan van kwaadaardige gezwellen in de dikke darm, die veelal ontstaan in goedaardige klierbuisgezwel- len. Hij komt daarin tot de con clusie dat er zich in die goedaar dige klierbuisgezwellen biologi sche veranderingen voltrekken totdat het proces uiteindelijk mi croscopisch als kanker herken baar is. "ar at vindt Milan Konvaünka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie. Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. 'Ooluefitini: j i«* CcidóeSouoa/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15