65 jaar Tuschinski „Weglopen is niet gemakkelijk" Cantamus Alatr viert jubileum dagpuzzel „Het mooiste bioscooptheater ter wereld Dagje nostalgie aan de voormalige Duivelshoek bioscopen 2000 L KUNST ftzidóc Somant WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGI] Tekenares legt werkzaamheden minister Brinkman vast Drie dagen lang volgde tekenares Mieke van Wijk in januari van dit jaar minister Brinkman in zijn werkzaamheden. Het resul taat werd gisteren in de IJsbreker in Am sterdam door de tekenares aangeboden aan de minister, die zich alleszins tevreden toonde met het resultaat. „De verslaggeving die zij gemaakt heeft van haar bevindingen is intrigerend", aldus citeerde de bewinds man zichzelf uit het voorwoord bij de teke ningen. „Alles bijeen genomen is het resul taat verfijnd, zowel wat techniek betreft als in de presentatie en vormgeving", aldus de minister. Het boek waarin de tekeningen zijn opgenomen is uitgegeven door de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, waar Mieke van Wijk studeer de. Sean Penn ontkent mishandeling LOS ANGELES De acteur Sean Penn heeft gisteren via zijn advocaat op een gerechtelijke hoorzitting laten weten dat hij zich niet schuldig acht aan mis handeling van een liedjesschrij ver, na een ruzie over Penns vrouw Madonna. Penn zou de liedjesschrijver David Wolinski op 12 april in een nachtclub van zijn stoel hebben geduwd en hem hebben geschopt Volgens Wo linski beschuldigde Penn hem er van dat hij had geprobeerd Ma donna te kussen. Penn is al eens veroordeeld tot 50 dollar boete wegens mishandeling van een fo tograaf en een journalist. Lee Towers zes dagen in Ahoy' ROTTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van Ahoy' in Rotterdam zal een artiest zes da gen achtereen in het sportpaleis optreden. Lee Towers, met zijn „Gala of the Year" voorgaande jaren een van de meest succesvol le artiesten in Ahoy'. staat dit jaar van 6 tot en met 11 decem- •ber op het podium met een zoge naamde Las Vegas show. Dit jaar worden er geen TV-opnamen ge maakt. De show zal naar ver wachting in totaal zo n 40.000 be zoekers trekken De voorverkoop begint zaterdag bij alle theaterbe spreekbureaus. Prijzen varieren van 30 tot 100 gulden Auteur van „Room at the top" overleden LONDEN De Britse auteur John Braine, een van de Angry Young Men, de baanbrekende literaire stroming uit de jaren 50, is gisteren in een ziekenhuis in Londen aan de gevolgen van een doorgebroken maagzweer overleden. Hij werd 64 jaar. Braine's eerste boek, „Room at the Top", handelt over een man die zich aan zijn lage milieu ontworstelt door zijn huwelijk met een dochter van een rijke industrieel. Het boek werd vier keer afgewezen voor het werd uitgegeven, maar werd toen ook onmiddellijk een succes, evenals het vervolg „Life at the top". Braine schreef „Room at the Top" in zijn vrije tijd. Overdag was hij werkzaam als bibliothe caris in Yorkshire. Het boek werd ook verfilmd. Simo- ne Signoret ontving voor haar rol van geliefde een Os car. Jubileumconcert door het 30-jarige Cantamus Alati, o.l.v. Willem Bru- ning in werken van Vivaldi, Puccini en Dvorak m.m.v. de solisten Hilary Reynolds, Wouter Goedhart en Joep Bröcheler met begeleiding door het Residentie Orkest. PWA-zaal. Ned. Congresgebouw, Den Haag. Vier favorieten werken uit de koorliteratuur sierden het pro gramma van het jubileum-con cert door Cantamus Alati, het ouder- en vriendenkoor van de Vrije School. Een dertig ja rig bestaan past dan wel niet in de reeks van „echte" jubilea doch is op zich reden genoeg om progammatisch feestelijk uit te pakken en zich verze kerd te weten van de daad werkelijke steun van het Resi dentie Orkest. Het zou de waarheid geweld aandoen te beweren dat de vertolking van het Magnificat van Vivaldi stralend en blij moedig verliep. Het koor zong vrijwel constant onzuiver, de sopraan Hilary Reynolds bleef onder de maat en de orgel- klanken waren een aanflui ting. „Cantamus Alati" heeft de bezetting van een oratori umkoor. zij 't dat de mannen goed vertegenwoordigd zijn en de gemiddelde leeftijd lager lijkt te liggen dan bij een door snee-koor. Met een dergelijk ensemble moet toch meer te bereiken zijn dan dirigent Wil lem Bruning niet alleen in Vi valdi maar ook in de Messa di Gloria van Puccmi wist te be reiken. Die Mis tintelt van Ita liaanse gloed, is bruisend en gepassioneerd, straalt bel-can- to van het zuiverste water uit, maar al deze kwaliteiten kwa men in de gezapige aanpak on voldoende tot hun recht. Te nor Wouter Goedhart en bas Joep Bröcheler wisten wel de sfeer te treffen. De gerechtvaardigde vraag kan gesteld worden of Canta mus Alati bij dit jubileumcon cert niet teveel hooi op de vork heeft genomen. Na Vi valdi en Putcini presenteerde Bruning ook nog Psalm 149 en het Te Deum van Dvorak en daarmee stelde het koor zich te hoge eisen. Waarom niet het koor even rust gegund en een solowerk op het programma geplaatst? Dvorak's Psalm 149 stelt geen onoverkomelijke ei sen. maar toch deden zich ha chelijke momenten voor, en dat was in niet mindere mate het geval met het Te Deum dat te weinig kernachtig over kwam. Jammer dat deze jubi leumviering muzikaal gespro ken zo weinig feestelijk kon worden gevierd, alle inspan ningen ten spijt. ADRIAAN HAGER Horizontaal: 1. direct; 8. ruw (van taal); 9. hoogste punt: 10 ongeveer (a»k. Latijn): 11. gesloten; 13. muziek noot; 14. bravourestukfe; 16. cilinder; 18. wijfjesschaap; 20. stad in Duits land; 21. boodschapper: 22. gedwee; 24. onderdeel v.e. tennispartij; 25. rechtsgeding; 28. sint (afk.); 30. Ja panse munt; 31. lidwoord; 32. nood sein (afk.); 34. insekt; 35. enigermate. Verticaal: 1. nauwkeurigheid; 2. soort papegaai; 3. tegenwoordig; 4. aan hankelijk; 5. bijbeldeel (afk.); 6. glans loos; 7. deel v.e. schrijfmachine; 11. sportevenement (afk.); 12. voeg woord; 14. eertijds veel gebruikte drank. 15. heildronk; 17. rivier in Rus land: 19. lofdicht; 23. vreemde taal; 26. briefaanhef (afk. Latijn); 27. voor zetsel; 29. vat; 31. vreemde titel; 33. muzieknoot; 34. muzieknoot. OPLOSSING •IUJ vz CC ;uop ie ;uo» 6Z :u! LZ S I 9Z :suaaa ZZ ;9P° '61 'WO 'Zl :»sooi Si iduiais tri :ua zi "11 li :siao» -aiieds l :)0P '9 :TN 'S ïmooj» :nu 'C 'eje z "asseiejnooe i deeoipaA suizs6!ua se '»ouj >e "S O S zz :®p ie :uas oe "»S BZ Uoid -gz :ias yg :iue» ZZ :apoq iz :uew '0Z *>o 81 =|OJ '91 :»ums fl :e» ei ;ao» u :eo oi :doj 6 'nio 8 :spuoisuee i leeiuoziJOH AMSTERDAM Het sleutelwoord aan de Am sterdamse Reguliersbree- straat was 65. De toegang sprijs was 65 dubbeltjes, consumpties waren 65 cent, het grootste deel van de bezoekers was boven de 65, presentator Joop Doderer was net 65 ge worden. Het had allemaal te maken met het meest unieke bioscooptheater in Nederland dat óók 65 was geworden: Tuschinski. De enige Nederlandse bio scoop die de naam film tempel waardig is. Met z'n chinoiserieën, art deco- elementen, z'n mengvorm van Hollandse huisvlijt en Oosterse sprookjespracht een van de merkwaardig ste filmtheaters ter we reld. Sid Graumanns „Chinese Theatre" aan de Hollywood Boulevard in Los Angeles mocht dan ja renlang het summum op bioscoopgebied genoemd worden, het was Grau- mann zelf die na een be zoek aan Amsterdam bak zeil moest halen: „Bij mijn verrek uit de States wist ik me de eigenaar van het mooiste theater ter we reld, nu ik Tuschinski ge zien heb moet ik zeggen dat mijn theater alleen het mooiste van Amerika is". Op 28 oktober 1921 gingen de bronzen hekken van het Tu- schinski-theater open. De ver werkelijking van de droom van een bevlogen man: Abra ham Tuschihski. Net zoals zo vele Poolse joden was hij in Rotterdam terechtgekomen om daarna de oversteek naar Amerika te maken. Anderen stapten in de boot, Abraham leek Tuschinski bleef in Rot terdam hangen. Een vesten maker die er z'n boterham zag. maar al gauw ook een pension opende voor landgenoten op weg naar het beloofde land. dat minder luizig was dan al die andere pensionnetjes. Abraham Tuschinski herken de in al die arme drommels één gemeenschappelijk iets: de droom van een betere wereld. Hij zou die droom gaan exploi teren. Eerst in een Rotterdamse bio scoop. waar hij als nieuwbak ken Nederlander snel nog de bustes van koningin Wilhemi- na en prins Hendrik liet neer zetten. daarna in Amsterdam waar hij een stel verkrotte panden aan de oude Duivels hoek van de gemeente kocht voor het toen al aanzienlijke bedrag van 700.000 gulden. Daar kwam het naar hem ge noemde Tuschinski-theater, dat hij samen met zijn aange trouwde familieleden Herman Ehrlich en Herman Gerschta- nowitz opzette. Het moest het paleis voor de burgerman wor- Rechts: Joop Doderer als 65-jarige ceremoniemees ter bij de viering van het 65-jarige bestaan van Tu schinski. Onder: De hal van theater Tuschinski in Amsterdam: mengvorm van Hollandse huisvlijt en Oosterse sprookjespracht. den, de droom die de crisis deed vergeten. Wie een luttel bedrag wilde neertellen kon voor één avond koning wor den, z'n zorgen vergeten in het pluche, gapen naar de rijke ta pijten en de koninklijke licht val. Het theater Tuschinski werd een succes. De criticus Menno ter Braak kon er zich met de nieuwlichters van zijn dagen alleen maar over verbij ten: „Ik zal niet ophouden te zeggen dat dit grootste, duur ste, protserigste theater van Amsterdam zich voor de film kunst niet verdienstelijker heeft gemaakt dan het eerste de beste volksstuk lelijkheid". Poolse hel Het was Abraham Tuschinki in die tijd niet óm kunst te doen. al kregen wat later ook de betere films een kans. Hij leverde troost voor een willige wereld. Hij lardeerde zijn droom met een orkest onder het nog met stomheid geslagen witte doek, hij liet daarna de pauzes vollopen met variété en bedacht een formule die toen z'n weerga niet kende. Gisteren werd het allemaal herdacht. Met uitnodigingen- in-stijl voor een programma- in-stijl. Een aantal muzikanten mocht het orkest van filmpu- bliciteitsman, tekstschrijver, orkestleider, componist en (veel later) radio-correspon dent Max Tak („Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan") in naam laten herleven, oude reclame films bleken meer lachwek kend dan wervend te werken en oude Polygoon-journaals haalden stukje bij beetje het roemruchte verleden op: Het bezoek van Maurice Chevalier aan Amsterdam en Tuschinski o m. De stad liep uit en Tu schinski vol. Abraham Tuschinski moet een showman van allure geweest zijn: zijn verfilmde stunt met coupons voor goedkope bios coopplaatsen, de immense, zes étages hoge taart die hij zelf aansneed en aan zijn publiek uitdeelde met een blik van verstandhouding in de camera, de door hem ingevoerde sluik reclame voor producenten van chocola, frisdrank en rookwa ren (toen al!) bewijzen nog eens dat hij in Amerika een Movie Mogul had kunnen worden. In Nederlands werd hij een gewone bovenbaas van de film die in de Tweede We reldoorlog met zijn compag nons door de Duitsers terugge voerd werd naar waar hij van daan kwam: „Zij vonden de dood in de Poölse hel" besluit Alex de Haas in zijn Polygoon commentaar van later het ver haal. Rode kruis Tijdens de ochtend en de mid dag kreeg het Tuschinski-the ater gisteren iets van weet-je- nog-wel-oudje. Het voor meer dan negentig procent uit oude ren bestaande publiek werd. als dat moest, door Rode Kruis-mensen van rolstoel of looprek bevrijd en de trappen van Tuschinski opgetild, nu eenmaal gebouwd in een tijd dat van invalide-vriendelijk- heid nog geen sprake was. Vrolijke verrichtingen yan een oud publiek dat niet zo veel bleek te verschillen van de „fans" van vandaag. Cere moniemeester Joop Doderer moest alsmaar handen en ge lukwensen in ontvangst ne men en zegt: „Zoveel mensen zijn naar me toe gekomen, om me te bedanken voor wat ik op de TV gedaan heb, dat ik er helemaal kapot van ben". De bioscoop mag dan niet de beste plek zijn voor zo n uit spraak. feit is het dat Doderer z'n publiek op zijn golflengte kreeg. Hetgeen resulteerde in met Harry Slinger (vervanger van een zieke André Hazes) meegezongen en geklapte „ou- wetjes" als „O m'n lieve zwartkop, voel eens hoe m'n hart klopt" en „We gaan naar Zandvoort, al aan de zee". Hollandser kon gewoon niet en ik moest denken aan m'n eigen Amsterdamse kinderja ren en de zondagse sing-alongs met Bernard Drukker in een ander Tuschinski-theater: De Royal. Cannon Abraham Tuschinski was er niet meer na de oorlog. De Duitsers hadden het theater vijf jaar lang de arische naam Tivoli gegeven. Na de oorlog - onder de familie Gerschtano- witz - ging Tuschinski verder. Het bleef een uniek theater. Buitenlandse regisseurs bleken er niet uit weg te slaan. Een soort bewondering dat van daag de dag uitmondt in de opname van Tuschinski in de architectuur-wandelingen van de VVV-Amsterdam. Maar de tv kwam. de video, en het bio scoopbedrijf werd een hache lijke zaak. De Britse maat schappij Rank kocht Tuschin ki. Een paar jaar geleden kwa men er nieuwe bazen. Mena- hem Golan en Yoram Globus, samen Cannon vormend: Twee van afkomt Pools-joodse Israëliërs die een ingeslapen bedrijf weer nieuw leven in bliezen. Wie had gedacht dat Tuschinski aan hun commer cie ten onder zou gaan. ont dekte al gauw het tegendeel. Globus en Golan werden zo gek van het unieke theater dat onmiddellijk begonnen kon worden met het weven van een nieuw tapijt door meer dan zestig vrouwen in Marok ko. Voor de operatie tapijt - waarvoor alle Tuschinski-be- zoekers een surplusbedrag bo venop de prijs van het bios coopkaartje hadden betaald - werd de hele Reguliersbree- straat stilgelegd 28 oktober 1986. Vijfenzestig jaar Tuschinski Nog altijd speelt het Wurlitzer-orgel. dat in 1921 in een Brussels theater afgebroken werd om in Am sterdam weer opgebouwd te worden (de importeur kon niet leveren). Nu onder de handen van Mevrouw T.Eijkema. Het oudere publiek drinkt koffie en eet koek. Het geniet met volle teugen. De eerste ge kleurde portier van het voor oorlogse Tuschinski herkent zichzelf op het oude journaal. Een oude slagwerker van het toenmalige Max Tak-orkest meldt zich: of hij met de nieu we jongens op de foto mag? Ja- hoor. Vandaag mag alles van de jarige. Donderdagavond gaan de feestelijkheden ver der. Met de gala-voorstelling van Franco Zeffirelli's opera verfilming „Othello" met Pla- cido Domingo in de hoofdrol. Prijzen liggen tussen de 75 en de 100 gulden, maar daarvoor krijg je behalve de film, een drankje, een hapje en een el pee box met Verdi's opera erop. Abraham Tuschinski, de voor oorlogse stuntman en publici- teitsbespeler, zou instemmend geknikt hebben. BERT JANSMA lel 12^ ple (al), ft' 10. 18.45. 7 DEN HAAG „Mijn moeder verweet me dat ik geboren was, ze had een hekel aan me", zegt Bri- git. Ruim zeven maanden geleden vluchtte ze van huis. Ze is achttien jaar en woont nu samen met acht andere jongeren in een jeugdpension. „Mijn moeder was erg onrede lijk tegen me", vertelt ze. „Al vanaf m'n geboorte. Als ze boos was kneep ze mijn keel dicht, zodat ik er blauwe plek ken van kreeg. Ze schold me "vaak uit en beet me soms. Om de kleinste dingetjes kon ze enorm uitvallen. Mijn familie leden wisten het en noemden me „Assepoester". Maar ze konden niets doen, want ze waren bang dat mijn moeder mij dan nog harder zou aan pakken. Mijn vader vluchtte in zijn werk. hij kon mijn moeder niet aan". Brigit liep weg. Eerst naar een tante, later naar het JAC. Na enkele weken in een gastgezin (kortdurende opvang) en en kele maanden bij pleeggezin nen gewoond te hebben, kwam ze terecht in een jeugd pension, een huis waar een kleine groep jongeren min of meer zelfstandig woont en waar van 's middags vier uur Voor een uitgebip. agenda, ook voor mende dagen, raadp men „UIT", de gratig, kelijkse bijlage van krant. fcj ce ALPHEN AAN DEN RIJN N ROCINEMA I (Van Boet# straat 6. tel. 01720-20800jgr ney Pit (12): 18 45. 21 I5ni ook 13 45 EUROClNEtf Top Gun (al); 18 45. 21 1 F. ook 13 45 EUROCINEM^ American Ninja (16); tk 21 00 wo ook 14.00 EU(ta NEMA IV: Color Purple,.]. 50 LEIDEN LUXOR (Station 19. tel 071-121239): Rui Scared (al); 19.00. 21.15 14 30 LIDO (Steenstraat 39, tel. The color purple Alien® (12); 14 30. Hannah and her sistert 19 00. 21.15. ma t/m wo 14 30. Top Gun (al): DowiF' out in Beverly Hill® (al). U 19 00. 21 15 TRIANON (J straat 31. Iel 123875): Ho sort (al); 14.30. 19.00. 5 REX (Haarlemmerstraat I 071-125414); MeisjNi Vuur en Vlam (16); 14.30, fa 21.15. lk KINDERVOORSTELLINGEN LIDO: Sneeuwwitje en de dwergen (al); 14.30 ei NOORDWIJK LIDO THE/'j (Pr Bernhardstraat 56.' 01719-12800): E.T. (al);'n 15.00. ma 19 00 Highlfi' (12); di. 20.15. ma. 21.15. z KATWIJK CITY THEAÏ (Badstraat 30. tel. 01718-71 Teacher® (al); wo. 14.45. 21.15 ma di. 19.00. ;li CITY THEATER II: Je* I the Nile (al); tijden zie G.; CITY THEATER III: Am 3000 (12) tijden zie City I. 1 THEATER IV: National 11 poon's European Vacation tijden zie I. behalve za. eije middag. Peter Pan (al).;, 14 45 VOORSCHOTEN GREEt/ (tel 01717-4354) A passagl- India (al), ma di wo 20 15 KINDERVOORSTELLING E.T. wo 15 45 Peter e< vliegende autobus (Ned ge wo 14 00 WASSENAAR ASTRA f' 01751-13269): The river!1' 20.00. V IC KINDERVOORSTELLING Pink Panther lestival; zo L ZOETERMEER. PROMEr 1.2 en 3 Top Gun (al) 1 20 00 ma. di 19 00. 21.3de 1400 Karate Kid II (alfe, 2000 ma 19 00. 21 30.r 14 00 West Side Story 20 00. The color 20.00 Sneeuwwitje; DEN HAAG. ASTA 21 30, Story (al purpla' i; wo. if i 1 (Spijl rate kid, deel II (al); p 1845. 21.15. BABYLCb (naast Centraal Station.1 471656): The color purplf* 13 45. 20.00 BABYLC* The man with one red show 14 00. 19.15. 21.30. BABI 3: Big trouble in little (12); 14.00. 19 00. 21.15.1 NEAC 1 (Buitenhof 20." 630637): Target (16); L 18.45. 21.30 CINEAC 21. murder by illusion (12); 21.30 ma. di ook 14.00. NEAC 3: Wildcat® (al). t 18 45, 21.30 EUROCIfC (Leyweg 910. tel 66r Aliens (12); wo. 20.15. o\L dagen 14.00. 20.15. ME? POLE 1 (Carnegielaan,w 456756): Down and out ir nah and her sisters (al); 1 18 45. 21.30. METROPOl Walt Disney's „Fantasia'' 14 00. 18.45. 21 30. ME POLE 4 9% Weeks (16): 18.45. 21.30. METROPOL Abel (al); 14.00. 18.45, ODEON 1 (Herengracht tel. 462400). Running sc. (al); 13 45. 18.45. 21.30 ON 2: The naked cage£ 13.45. 18 45. 21.30. ODEC A line mess (al); 13.45. f 21.30. ODEON 4: Police demy 3 (al); 13.45, 18.45, 1 LE PARIS 1 (Ketting! 12b. tel. 656402) Gevt snaren (18); v.a. 12.00. if* RIS 2: Private schoolgirls v.a. 12.30. LE PARIS 3; pergirls do the navy (18) 12.30. HAAGS FILM 22 00 Zaal 2: El amor 19.30. De wisselwachter; L Zaal 3: dag. 19.30. 21.45* aventuras de Robinson Cr ma El; di. Viridiana; wo. KINDERVOORSTELLINGEN CINEAC 2 Assepoester 14 00 EURO CINEMA: f en de toverketel; wo. 14.0< J tot s morgens elf uur begelei ders aanwezig zijn. Het is een project van Huize Christina, een stichting die zich bezig houdt met het organiserëh van woonvormen voor weggëlopen jongeren. „Ik wil niet meer te rug naar huis", zegt Brigit. „ik kan mijn moeder niet verge ven wat ze gedaan heeft. Alles is beter dan thuis. Hier in de groep vangen we elkaar op als iemand het moeilijk heeft. De begeleiding is ook goed, want er zijn regelmatig gesprekken met het maatschappelijk werk en mensen van de stichting". Ballorige bui Brigit is niet de enige die het thuis niet heeft kunnen uit houden. In Den Haag en om geving worden jaarlijks 2000 tot 2500 jongeren bij de politie als vermist opgegeven. (Lan delijk zijn het er 25.000, heeft de Raad voor het Jeugdbeleid dezer dagen in een advies aan de regering geschreven). In niet al die gevallen is echter opvang nodig. Een woordvoer der van de jeugdpolitie zegt: „Wij schatten dat het slechts bij tien procent om echte pro bleemweglopers gaat. Bij de rest komt het vaak vanzelf weer goed. die lopen weg in een ballorige bui". Bij de echte probleemweglo pers ligt de oorzaak vaak in de gezinssituatie. Coördinator E.M. Linthorst van het Jonge ren Opvangcentrum: „Er zijn kinderen die door hun ouders zo streng worden opgevoed, dat ze zich proberen los te ma ken door weg te lopen. Een deel van de weglopers is thuis zwaar mishandeld of heeft met incest te maken gehad. Andere jongeren zijn sterk verwaar loosd en hebben te weinig lief de en aandacht gehad. Soms worden ze zelfs door hun ou ders op straat gezet. Bij een grote groep speelt het zoge naamde tweede-generatiepro bleem: de kinderen uit etni sche minderheden die tussen twee culturen in leven. Ze wil len zich aan de macht van hun ouders onttrekken. Sommige meisjes zijn aan iemand in hun geboorteland uitgehuwelijkt en vluchten daarvoor". Bij de dieren De politie heeft de taak de vermiste kinderen op te spo ren. Ze lichten echter de ou ders niet in over de verblijf plaats van het kind als het kind dat zelf niet wil. De woordvoerder van de jeugdpo litie zegt: „Vaak vinden wé ze bij vrienden of familie. Af en toe echter ook in slechte om standigheden. In incidentele gevallen kunnen jongeren he lemaal geen onderdak vinden. Van de zomer vonden we twee kinderen van tien en elf jaar die overdag op de kinderboer derij werkten en er 's nachts sliepen en het voer van de die ren aten. Ze werden thuis slecht verzorgd en wilden niet terug. We hebben ze toen er gens ondergebracht. Als het mooi weer is slapen er wel eens kinderen in de parken. Op het hoofdbureau hebben we zes slaapplaatsen waar dakloze jongeren gebruik van kunnen maken". Een klein deel van de wegge lopen jongeren zoekt zelf hulp. Dat kan via de politie of het maatschappelijk werk, maar ook via bijvoorbeeld de Sosjale Joenit, een alternatieve hulp verleningsinstelling die te ver gelijken is met het JAC. Mede werker Huub Heineman zegt: „Wij verwijzen jongeren door naar hulpverlenende instellin gen. Ons wordt wel verweten dat wij de kinderen die hier komen van hun ouders af trekken, maar dat is niet waar. Als de jongere het zelf wil, werken we juist aan het her stellen van de relatie met de ouders. Maar als de jongere het niet wil doen we dat niet". Veel alleen doen Brigit zegt over de hulpverle ning: „Ik vind dat er veel meer voorlichting moet komen over instanties die je kunnen helpen als je weg wilt lopen. Ik was het al vanaf mijn twaalfde jaar van plan, maar wist eenvoudig niet hoe. En als je dan hulp gevonden hebt, moet je nog veel alleen doen. Soms geloven ze je niet. Je krijgt zelf vaak ook geestelijke problemen. Ik zou andere jon geren willen zeggen dat ze het zo lang mogelijk thuis moeten proberen uit te houden. Want weglopen is niet gemakkelijk". Om op verhaal te komen na hun vlucht en aan een oplos sing te werken kunnen weglo pers bij opvangcentra terecht. In het Jongeren Opvangcen trum bijvoorbeeld kunnen ze maximaal drie maanden blij ven. Bij De Schuilplaats zes weken. Ook is er de mogelijk heid van crisisopvang in een pleeggezin via de Centrale voor Pleegzorg. Na die eerste hulp gaan sommigen terug naar de ouders. Anderen gaan naar familie, vrienden of naar een tehuis. Dan zijn er nog leefgroepen voor jongere kin deren, met constante b ding. Er zijn projected begeleide kamerbew waar ruim twee uur p begeleiding is. Mondjesmaat j De heer Linthorst v? Jongeren Opvangcentrum over de opvang: „In d^ Den Haag is te weinig l teit. In de zuidelijke pro' is wel genoeg opvang, overheid moet zorgen I een herschikking kom gebeurt nu ook wel, er v grote tehuizen in het gesloten, maar het gel daarbij vrij komt, word maar mondjesmaat na Randstad gesluisd". j PETRA DE GRATIS ELKE WOENSDAG I BIJLAGE BIJ UW KRANT M INFORMATIE OVER FILMS,M' THEATER, RECREATIE,EXPO EN EEN COMPLETE AGENDI

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12