Westen verkiest fluwelen handschoen in strijd tegen Syrisch terrorisme Filipijnse „Rambo"zet Aquino het mes op de keel 10TTO MAAND- EN ABONNEELOTTOSPELERS, OPGELET! Jitsluiten Zuid-Afrika ladelig voor Rode Kruis SCHEIDING IN REGERING DREIGT Contra's trainen in VS Ook u moet voorde extratrekking van 20 november een formulierinvulien en inleveren. k ITENLAND CeidócSouocmt DINSDAG 28 OKTOBER 1986 PAGINA 5 N HAAG De Nederlandse regering fest dat het uitsluiten van de Zuidafri- ftise regeringsdelegatie van verdere lneming aan de internationale Rode jis-conferentie in Genève nadelige loed heeft op het strikt humanitaire ikter en het onafhankelijk functio- jn van het Rode Kruis. Bovendien is uitsluiten geen bijdrage aan het af- iffen van de apartheid. Het Ameri- [nse ministerie van buitenlandse za- heeft zowel het Internationale Rode bis als de Zuidafrikaanse regering ierp bekritiseerd voor de wederzijdse Rijzingen, die volgens een woordvoer der zullen leiden tot nog meer ellende in Zuid-Afrika. Blijkens een rapport van Rode Kruisaf- gevaardigden worden menselijke grond rechten in een groeiend aantal landen met voeten getreden. Met name als hei gaat om de bescherming van burgers èn gevangenen houden vele landen zich niet aan de Conventie van Genève. „Als u stilstaat bij het lijden dat de gevange nen sommigen amper twintig jaar oud moeten doorstaan, dan moet u wel triest worden bij het zien van deze lange lijst van schendingen" zo zei zei voorzit ter Alexander Hay. Raadsel rond kleur ontbijtei opgelost STUTTGART Het raadsel van de gekleurde ontbijteitjes is opge lost: de universiteit van Stuttgart heeft vastgesteld, dat er geen verschil bestaat tussen een bruin en een wit kippeëi; noch naar ei wit noch naar dooier. Dat veel kippen bruine eieren leggen is erfelijk bepaald. De bruine eier schaal kleur wordt lichter wan neer de kip in topvorm is of wan neer met het ouder worden de produktie minder wordt. Kippen houders kunnen al bij de koop de te verwachten kleur van het ei vaststellen: kippen met witte oor lelletjes leggen witte en die met rode oorlelletjes bruine eieren. Twee doden bij rellen Zuid-Afrika JOHANNESBURG Op ver- schillende plaatsen in Zuid- Afrika hebben zich gisteren ernstige ongeregeldheden voor gedaan waarbij twee doden zijn gevallen en enkele tientallen gewonden. Een zwarte werd in Soweto in brand gestoken we gens vermoedelijke collaboratie met de blanken. Zwarte jonge ren staken bij Krugersdorp een school in brand en een menigte van enkele honderden mensen viel politiewagens aan. Bij een wilde staking in drie goudmij nen, waaraan 35.000 kompels meedoen, zouden minstens ze ven gewonden zijn gevallen. Oostduitsers en Polen vluchten MÜNCHEN Een groep Polen, op rondreis door Beieren, heeft zondag de reis naar huis sterk ge reduceerd moeten aanvangen. Van de 37 leden van het reisge zelschap bleven er 20, zestien mannen en vier vrouwen, in de Bondsrepubliek achter. Boven dien is een twintig jaar oude Oostduitser zaterdagnacht over de grens tussen Tsjechoslowakije en de Bondsrepubliek gevlucht. Zijn twee jaar jongere verloofde werd tijdens de vluchtpoging ge vangen genomen door Tsjechos- lowaakse grenswachten. Vrijdag avond vluchtte een Oostduitse grenswacht naar de BRD. VS en Japan oefenen samen TOKIO Japan en de VS hou den voor het eerst samen mili taire oefeningen waaraan alle onderdelen van de strijdkrach ten meedoen. Land- lucht- en zeestrijdkrachten van beide lan den zijn gisteren op de Japanse eilanden Hokkaido en Honshu begonnen aan militaire ma noeuvres die vijf dagen zullen duren. Aan de oefeningen ne men 6.000 Japanse en 7.000 Amerikaanse militairen deel. De oefeningen worden door hoge functionarissen omschre ven als een „doorbraak" in de militaire samenwerking tussen beide landen. EMOTIONELE BEGRAFENIS SAMORA MACHEL MAPUTO Het Mozambi- kaanse volk heeft vandaag af scheid genomen van Samora Machel, de president die het land naar de onafhankelijkheid leidde en die vorige week om kwam bij het neerstorten van zijn vliegtuig in Zuid-Afrika. Vele staatshoofden, guerrilla leiders en diplomaten uit oost en west bevonden zich onder de duizenden bezoekers die zich hadden verzameld in het cen trum van Maputo. De kist werd vervolgens bijgezet op de plaats waar ook Machels vrouw begra ven ligt. JEN HAAG De Israë- Ifeche geheime dienst, de jossad, maakt over het (gemeen niet veel fou- |n. Het is een even koel- oedig als doeltreffend (erkend veiligheidsappa- iat, dat vijanden van de jodse staat angst inboe- ?mt. Soms echter gaat /pk de Mossad in de fout. fat was onder meer het fival op 5 februari van it jaar. Die Israëlische Misrekening zou volgens Ceiligheidsdeskundigen in grondslag hebben ge- J^gen aan de mislukte pnslag op een vliegtuig {n de Israëlische lucht- artmaatschappij El Al Londen. Een mislukte nslag met, naar nu (lijkt, verstrekkende ge- olgen. i Jp die 5e februari van dit jaat Jvongen Israëlische ge- pchtsvliegtuigen een Libisch iivé-vliegtuig tot landen. De uraelische geheime dienst lacht een reuzevangst te ten. Volgens de berichten zou zich aan boord onder an deren dr. George Habash be vinden, de leider van het Front voor de Bevrijding van Palestina (Zwarte September), verantwoordelijk voor talrijke aanslagen op Israëli's. Het pakte allemaal anders uit. De belangrijkste man in het vliegtuig was Amullah Ah- mar, de tweede man van Sy rië. Na vijf uur wachten mochten vliegtuig en inzitten den hun weg vervolgen naar de Syrische hoofdstad Damas cus. Daar had de woede over de Israëlische actie inmiddels een hoogtepunt bereikt. De joodse staat zou een „ant woord" krijgen, „dat het nooit meer zou vergeten". Volgens Israëlische veilig heidsfunctionarissen waren de aanslag op een TWA-vlieg tuig boven Griekenland en een mislukte poging om in Madrid een bom aan boord te smokkelen van een El Al- vliegtuig onderdeel van dat „antwoord". Ook de mislukte aanslag op de vanuit Londen vertrekkende El Al-Jumbo zou onderdeel zijn geweest van de Syrische vergelding. Het zou allemaal bij gissingen en veronderstellingen zijn ge bleven, als de man die de Londense aanslag beraamd had, de Jordaniër Nezar Hin- dawi, direct Groot-Brittannië had verlaten. In plaats daar van bleef hij in Londen. Toen hij eenmaal door Scotland Yard was opgespoord en aan gehouden, begon hij te praten. Gedetailleerd vertelde hij hoe hij op 9 februari vijf dagen na de blunder van de Mos sad! in Syrië opdracht had gekregen een aanslag te ple gen op een El Al-vliegtuig. Hoe Syrische functionarissen hem hielpen bij de voorberei dingen ervan. Hoe de Syri sche ambassadeur in Londen hem ondanks de ontdekking van de bom had gecompli menteerd met zijn missie. Hoe Syrische diplomaten hem ver borgen hielden voor de poli tie. En hoe hij het vermoeden kreeg dat zij hem wilden ver moorden, vervolgens vluchtte en uiteindelijk zijn toevlucht zocht bij Scotland Yard. Bewijzen De bekentenissen van Hinda- wi zijn concrete aanwijzingen voor wat iedere betrokkene reeds lang wist maar nooit heeft kunnen bewijzen: dat het Syrië van president Hafez El-Assad de stuwende kracht is achter het terrorisme uit het Midden-Oosten. .,V,an alle landen in het Mid den-Oosten maakt Syrië het handigste en meest efficiënt gebruik van de diensten van terroristen", aldus de Ameri kaanse terrorisme-deskundige Brian Jenkins. Syrië is vol gens hem een van de staten die terreurgroepen of terroris tische tactieken gebruiken als alternatief voor een veel kost baardere „gewone" oorlog. Daarbij houden de Syrïers zich overigens doorgaans op de achtergrond en laten zij het „vuile werk" bij voorkeur over aan anderen: fanatieke sji'ietische moslims uit Zuid- Libanon, die bereid zijn te sterven voor de strijd tegen Israël, anti-Arafat gezinde Pa- lestijnen, die niet van vredes onderhandelingen willen we ten, en gefrustreerde Libane- zen en Jordaniërs. In een interview met het Amerikaanse weekblad Time verklaarde president Assad onlangs nog dat westerse vei ligheidsdiensten maar bewij zen op tafel moesten leggen voor de Syrische betrokken heid bij aanslagen. „Als wij ervan overtuigd waren dat aanslagen onze zaak zouden dienen, dan zouden we ze zelf wel uitvoeren. Maar terroris me dient alleen de belangen van Israël", aldus Assad. Maar ook al waren die bewij zen tot voor kort nauwelijks voorhanden en zijn het de Sy rische geheime diensten en niet Assad zelf die de orders voor aanslagen geven: de aan wezigheid in Damascus van talrijke terroristische groepen, waaronder die van de beruch te terrorist Aboe Nidal, spreekt in feite voor zichzelf. De rol van Damascus bij de Londense aanslag heeft ook de aandacht gevestigd op het Syrische aandeel in eerdere terreurdaden. Zoals bijvoor beeld de aanslag op de Ber- lijnse discotheek „La Belle", die de uiteindelijke aanleiding werd voor de Amerikaanse strafexpeditie tegen Libië. Hindawi's broer is in deze zaak een van de hoofdver dachten. Wanneer binnenkort diens proces begint, zullen naar verwachting nog meer bijzonderheden bekend wor den over de rol die Syrië speelt in het internationaal terrorisme. Sancties Naarmate meer van dergelij ke gegevens aan het licht ko men, zullen de westerse lan den voor de vraag gesteld worden op welke manier zij moeten reageren. Volgens ter- rorisme-expert Jenkins na men de VS eerder dit jaar Li bië letterlijk op de korrel, om dat van Khadaffy weinig weerstand verwacht hoefde te worden. Bovendien was de strafexpeditie populair bij het grote publiek „dat de Libische schreeuwlelijk meer dan zat was". Aan een militaire vergelding tegen Syrië zitten evenwel grote haken en ogen. Met Sy rië wordt uiterst voorzichtig omgesprongen, zelfs door Is raël, dat doorgaans direct na een al dan niet geslaagde ter reuractie terugslaat, maar de bijna ramp het de El Al-Jum bo nog ongewroken heeft ge laten. Voor de Verenigde Staten is de Syrische president Assad een van de sleutelfiguren bij een eventuele vredesregeling in het Midden-Oosten. Boven dien hopen de VS dat hij wil bemiddelen voor de vrijlating van de Amerikaanse gijze laars, die in Libanon gevan gen worden gehouden. Israël op zijn beurt weet wat zij aan de Syrische president heeft en zit niet te wachten op een mogelijke machtsoverna me in Damascus door fanatie De Britse minister Howe keek wat verloren, toen vannacht dui delijk werd dat de EG-lidstaten niets eens overeenstemming konden bereiken over een gezamenlijke verklaring over Syrië. ke moslim-extremisten. Nog zwaarder wegend zijn de militaire argumenten tegen een strafexpeditie. Syrië is een trouwe bondgenoot van het Kremlin. Een aanval op Damascus zou de Sovjet-Unie militair in het conflct in het Midden-Oosten betrekken. Maar ook zonder verdere Sovjet-hulp heeft Syrië een enorme en zeer moderne strijdmacht. Volgens Israëli sche functionarissen bereidt het Syrische leger zich al ge ruime tijd voor op een nieuwe oorlog tegen Israël, die door een vergeldingsactie alleen maar bespoedigd zou kunnen worden. Ondanks alle verwijten, be schuldigingen en bedreigin gen aan het adres van Syrië zal de westerse daarom, als het op daden aankomt, de flu welen handschoen verkiezen boven de bokshandschoen. JOS TIMMERS plfijnen gestrand Ide zuidwest-kust van IJsland is in het afgelopen weekeinde een school van 148 grindewallen of (tdkopdolfijnen gestrand. Alle dieren vonden de dood. Volgens een IJslandse bioloog was het Dnar-stuursysteem" van de dieren gestoord. itte Huis maakt notulen Reykjavik niet openbaar HINGTON Het Witte heeft gisteren geweigerd (notulen openbaar te maken ji de top van president igan met de Russische par- lider Gorbatsjov. De Sovjets gen dat Reagan in principe ;oord ging met het ontman- •n van alle offensieve kern- lens in 10 jaar. ar Reagans woordvoerder akes herhaalde het stand- it dat Reagan wel had ge- aken over het afschaffen IDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL van alle kernwapens, maar nooit had voorgesteld meer te ontmantelen,dan alle ballisti sche raketsystemen in 10 jaar. Het Amerikaanse standpunt komt erop neer dat partijen aanzienlijke arsenalen zouden overhouden aan kruisraketten, kernbommen en taktische. kerngranaten die door con ventionele kanonnen worden afgevuurd. Volgens de Russi sche lezing zouden ook die wa pens moeten worden vernie tigd. De Amerikanen zeggen dat de VS bereid zijn in Genève door te praten met de principe-ak koorden van Reykjavik als uitgangspunt. Moskou zegt echter dat verder praten niet meer nodig is, omdat in Reyk javik een akkoord werd be reikt dat kan worden uitge voerd als er afspraken zijn ge maakt over de toekomst van de Amerikaanse Star Wars plannen. I - De trouwhartige, vriendelijke Amerikaan pte in zijn auto, startte de motor en liet toen i twee passagiers instappen. Daarna reed hij cht-snorrend weg vol bewondering nagest- rd door de drie kleine Barrebeertjes. En toen iek al gauw. dat de kleine Pjotr zijn onschul- )e broertjes goed onder de duim had en een ote invloed had op hun staatkundige vorming, ider zijn leiding stelden de broertjes zich na- ilijk in een keurig rijtje op. hieven het vuistje vormden snel en spontaan een geoefend reekkoortje. „Lang leve de techniek!" brulden in de maat. „Lang leve de uitvinder van de tomobiel! Lang leve de techniek die de vader der vooruitgang! Techniek brengt meer wei- art!" - Eilaas, de kleine, schuldeloze knaapjes uden al gauw ervaren, dat men niet zulke wil- kreten moet slaken, als er geen leiding is van venaf. Nu vielen die fraaie leuzen juist op een rkeerd moment, want ze werden vernomen or Sjokolai Marsepynski, die uit de ramen van het Paleis van de Vrijheid hing om de Ame rikaanse auto met een hart vol bittere jaloezie na te kijken. - „Wel poefferdoekski!" brulde de dictator toen nijdig, dreigend zwaaiend met een gebalde vuist. „Dat is sabotage! Dat is een sub versieve actie! Daar gaan opstandige leden van de jeugdbeweging voor een kapitalistische auto in de rij staan om een spreekkoortje te vormen! Ze roepen leve de techniek! En ze willen meer welvaart! Dat is in strijd met de voorschriften aangaande het spontaan vormen van spreek- koortjes! Dat is dus ondermijning van het gezag! Dat brengt de vrede in gevaar! Weg met die lui! En ook weg met hun ouders, die niet in staat blijken kinderen op te voeden tot goede bur gers van de Barreberische heilstaat!" - En nog geen uur later waren de drie schuldeloze knaap jes al met hun ouders op weg naar de loodmij- nen van Ysberië, voortgedreven door een ruwe soldaat... DEN HAAG Het voort bestaan van de Filipijnse regering van president Corazon Aquino is in ge vaar. De president wil on derhandelen met de com munistische rebellen, ter wijl minister van defensie Enrile en de opperbevel hebber Ramos de commu nisten voor eens en altijd hardhandig het zwijgen willen opleggen. Een machtsovername door En rile, die zich gesteund weet door vice-president Laurel, is niet uit te slui ten, evenmin als een bur geroorlog tussen pro- Aquino- en pro-Marco- saanhangers, en commu nisten. De circa 15.000 communisti sche guerrilla's, verenigd in het Nationaal Democratisch Front en militair gesteund door het Nieuwe Volksleger, hebben een belangrijke rol ge speeld in de revolutie die uit eindelijk op 25 februari resul teerde in de aftocht van Ferdi nand Marcos naar de Verenig de Staten en de benoeming van Cory Aquino tot presi dent. Verspreid over de 7000 eilan den die samen de Filipijnen vormen, hebben de communis ten onder de plattelandsbevol king veel sympathie verwor ven. Zij beschermden immers de onbewapende boerengezin nen tegen de regeringstroepen, die moordend rondtrokken. Het essentiële probleem is of de Filipijnse regering bereid en/of in staat is de communis ten tegemoet te komen. De fi losofie van het Nationaal De mocratisch Front, die hoewel de naam dat niet doet vermoe den, is echter op marxistische leest is geschoeid. Hun eisenpakket houdt in dat de overheid gedecentraliseerd moet worden, dat de Filipijnen de Amerikaanse militaire ba ses Clark en Subic Bay sluit, dat de Filipijnen de miljarden- steun uit Washington afwijzen en dat het afgelopen moet zijn met het huidige liberale on dernemingsklimaat en met het grootgrondbezit in de land bouw. De machtsovername van Mar cos door Aquino werd een feit toen opperbevelhebber Ramos en minister Enrile haar hun steun aanboden. Het binnen halen van Enrile in haar kabi net en het handhaven van Ra mos in zijn oude functie zou de president nu echter wel eens noodlottig kunnen worden. Haar politiek van „nationale verzoening" wordt namelijk vierkant afgewezen door Enri le, Ramos en in iets mindere mate vice-president Laurel. De „zachte aanpak" van de guerrilla's, die overigens zon der enige scrupules op hun beurt de dood van honderden soldatèn en aanhangers van Marcos op hun geweten heb ben moet maar eens afgelo pen zijn, aldus de drie sterke mannen. Het dreigement van Aquino tegen de communisten dat elk vredesaanbod te denken valt aan wapenstilstand en amnestie binnen de kortste keren kan veranderen in een oorlogsverklaring, is volgens Enrile veel te zw^ak en hij wijst erop dat voorstellen tot wapenstilstanden tot nu toe door beide zijden zijn afgewe zen, dat van massale overgave van rebellen geen sprake is en dat Aquino kan onderhande len wat zij wil, de rebellen houden vooralsnog vast aan hun plan van sociale hervor mingen. Het afgelopen weekeinde riep Enrile, de „Rambo" van de Fi lipijnen: eerst schieten, dan praten tienduizenden de monstranten op „het leger te helpen bij het verslaan van de communistische rebellen". Zijn oproep werd door de beto gers beantwoord met „Weg met Cory" en „Cory is voor communisten; Enrile is voor democratie". De betoging was de zoveelste in een lange rij sinds Aquino de macht overnam. Eén maal zelfs, in juni, werd een poging tot een staatsgreep gedaan door voormalige kandidaat voor het vice-presidentschap onder Marcos, Arturo Tolenti- no. Voor Aquino, minder ervaren dan haar tegenstanders, is het nu spitsroeden lopen tussen het reactionaire deel van de bevolking met Marcos op de achtergrond en het progressie ve deel, waar met name de plattelandsbevolking en de kerk voor een deel achter staat. De communisten op hun beurt wachten, verscholen in de jungle de machtsstrijd tus sen Aquino en Enrile af; mo gelijk met in het achterhoofd dat waar twee honden vechten om een been... JOOS PERSOON WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie kan zich gedwongen zien Nicaraguaanse opstandelingen in de VS te laten oefenen omdat buurlanden van het Middenameri- kaanse land geweigerd hebben oefenterreinen ter beschikking te stellen. Dit hebben Amerikaanse functionarissen gisteren ver klaard. Maar zij wilden een bericht in de Washington Post be vestigen noch ontkennen dat al een beginselbesluit genomen is de contra's in de VS te trainen. Het Amerikaanse Congres heeft onlangs ingestemd met een krediet van 100 miljoen dollar voor de contra's die de linkse regering van Nicaragua bestrijden. Vo rige week tekende president Reagan een document dat de weg vrijmaakt voor een nieuwe geldstroom naar de Nicaraguaanse opstandelingen. Volgens de Washington Post hebben El Salva dor, Honduras en Costa Rica geweigerd oefenterreinen ter be schikking te stellen uit vrees voor wraakacties van de kant van de sandinisten. Het ministerie van defensie, het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken wilden volstrekt geen commentaar geven op het bericht in de Washington Post. „Ik heb absoluut geen commentaar op operationele bijzonderheden over de manier waarop het geld gebruikt wordtzei woord voerder van buitenlandse zaken Charles Redman. BELGISCHE VERTREKPREMIE BLUKT EEN GROTE FLOP (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De vertrekpremie die de Belgische regering wil verschaffen aan niet-EG-werknemers, die definitief naar hun land van herkomst willen terugkeren, is tot dusver een grote flop gebleken. Sinds het instellen van de premie op 1 augustus 1985 zijn slechts 255 aanvragen ingediend, waarvan er 130 wer den toegekend. Degenen die gebruik maakt van de oprotpremie moet zich ertoe verbinden België definitief te verlaten, al zijn Belgische documenten in te leveren en niet meer naar Belgie terug te keren. Volgens het Belgische ministerie van arbeid mag het experiment met de remigratiepremie, zoals het officieel heeft, volledig mislukt genoemd worden. Aan de ene kant blij ken veel migranten veel meer in België ingeburgerd dan werd aangenomen. Aan de andere is de Belgische bureaucratie zeer terughoudend met het verschaffen van de premie. (ADVERTENTIE) Als u maand- of abonneelottospeler bent, speelt u automatisch mee met 5 trekkingen per maand. In november zijn er 5 zondagse trekkingen. Lotto-extra is de zesde trekking. 1I Een speciale, toegevoegde trekking dus. Daarom Jij moet u die ene keer, als u kans wilt maken op alle prijzen, ook een Lotto-extra formulier invullen en inleveren Maar dat lukt toch best? ICUU11I 1UUCI U U1C

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5