Marga Klompé, een vrouw die woekerde met haar talenten Veroordeelde klaagt Moszkowicz jr. aan Ziekenfondspatiënt moet meer zelf betalen Geldboetes voor JJrker vissers Meer werknemers zullen ziekenfonds moeten verlaten BINNENLAND DINSDAG 28 OKTOBER 1986 PAGINA 3 IWOLLE De economische politierechter in 'wolle, mr J. A.M. Van Aerde. heeft gisteren ngeveer vijftig Urker vissers veroordeeld tot eldboetes van in totaal 300.000 gulden. De vis sers hadden zich niet gehouden aan de nieuwe Jiègeling waarbij vóór de lossing en uiterlijk (innen drie uur na aanvoer van de vis een log- ^lioekformulier bij de haven moet worden afge- cven zodat de Algemene Inspectiedienst (AID) neer controlemogelijkheden heeft. Totaal had- jen zij ongeveer 600.000 kilo gevangen vis ver wegen. In de nieuwe verordening wordt niet •le onderneming, maar de kapitein van het chip vervolgd. De zaak tegen één van de Ur- ter vissers werd aangehouden tot november. )eze visser zou maar liefst 100.000 kilogram vis erzwegen hebben. Dwars ligger De Slegte weet niets af van foute boekjes UTRECHT Bedrijfsleider E. Peer eboom van boekhandel De Slegte in Utrecht breekt zich het hoofd over de vraag waarop tot twee keer toe bij hem in de winkel antisemitische lectuur is opgedoken. Vinder I. Abram van het Algemeen Pedago gisch Studiecentrum (APS) in Am sterdam heeft aangifte gedaan bij de Utrechtse politie, die de zaak inmid dels onderzoekt. Bij de boekjes vier stuks gaat het om zogenaam de wetenschappelijke uitgaven van het Institute of Historical review, waarin de moord op de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog als een gro te leugen wordt afgedaan. Peereboom is er van overtuigd dat iemand van buitenaf de boekjes heeft neergezet. Deetman wil één wet voor hoger onderwijs DEN HAAG Minister Deetman van onderwijs heeft aangekondigd met één wet voor het gehele stelsel van hoger onderwijs te willen komen. Hij deed dit gisteravond bij de behandeling van de nota „Hoger onderwijs: autonomie en kwaliteit" (HOAK) in een commissievergadering van de Tweede Kamer. In de nota wordt onder meer voorgesteld universiteiten, de hogescholen voor be roepsonderwijs en de open universiteit meer zelf standigheid te geven. Het wetenschappelijk onder wijs, het hoger beroeps onderwijs en de open uni versiteit vallen elk onder een eigen wet. Uitvoe ring van de HOAK-nota betekent dat de drie wet ten moeten worden gewijzigd. Volgens Deetman zijn er tendensen die er op duiden dat de drie on derwijssoorten naar elkaar toegroeien. Eén wet op het hoger onderwijs zou volgens Deetman hier een wettelijk kader aan kunnen geven. Nijpels wil beperking bestrijdingsmiddelen DEN HAAG Minister Nijpels (VROM) is van plan het gebruik van een aantal be strijdingsmiddelen te verbieden, als na on derzoek blijkt dat daardoor meer dan 0,1 microgram per liter in het grondwater c.q. drinkwater terecht komt. Voor bestrij dingsmiddelen die maar in kleine hoe veelheden worden gebruikt, wil Nijpels alleen het gebruik verbieden in water wingebieden. Voor middelen die op grote schaal worden toegepast zou het verbod voor het hele land moeten gelden. Het gaat Nijpels vooral om de stoffen atrazine, dinoseb, lindaan, metribuzin, oxamyl en simazine. Voor oxamyl en metribuzin geldt al een gedeeltelijk verbod op het ge bruik in waterwingebieden. Chloorthal- methyl is daar helemaal verboden. Wetsvoorstel je vriezing ninimumloon (Van onze parlementaire redactie) J )EN HAAG De koop- I cracht van mensen met ?en minimumloon of mi- b ïimumuitkering zal vol lend jaar toenemen met ,7 procent. Diegenen die afhankelijk zijn van een r jovenminimale uitkering a;aan er 1,7 tot 2 procent >p vooruit. )it blijkt uit het wetsvoorstel wan minister De Koning en e iiaatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken en Werkgelegen- leid) om het minimumloon nu 1.987,70 gulden bruto per naand) en enkele sociale uit- keringen in 1987 te bevriezen. rDe Koning en De Graaf ver wachten dat door de gunstige wijsontwikkeling de koop kracht niettemin omhoog gaat. s Indien minimumloon en uit- 1 keringen op 1 januari en 1 juli 1987 automatisch zouden wor den aangepast zou dat een ver hoging van 0,95 respectievelijk 1,3 procent met zich hebben 1 meegebracht. Het bevriezen levert in 1987 een besparing op K van 1,1 miljard gulden. Jaap van Meekren in opspraak na 'belastingtruc HILVERSUM TV-presenta- [lor Jaap van Meekren (Vero is in opspraak gekomen door het vergeefs omzeilen iran de Nederlandse belasting In een boek van ..ex Runderkamp en Feike Jalverda (VPRO) wordt be schreven hoe Van Meekren in Nederland vijf miljoen gulden Dij een bank leende en dat be- Irag stortte op een bank in de Nederlandse Antillen. De jaar- ijkse rente die hij daarover moest betalen, twee ton, trok lij af van zijn Nederlandse in komen. Daardoor meende Van Meekren geen belasting te hoeven betalen. Het ministerie van financiën accepteerde dat niet en kreeg daarin gelijk van de Hoge Raad. (ADVERTENTIE) wijn en gedistilleerd Tii. (oiro.vamr (Vervolg van de voorpagina). DEN HAAG Dr. M.A.M. (Marga) Klompé werd op 13 oktober 1956 door koningin Juliana beëdigd als minister van Maatschappelijk Werk in het derde kabinet-Drees. Dat baarde indertijd veel opzien omdat daarmee voor het eerst in onze parlementaire geschiede nis een vrouw het mini stersambt ging bekleden. De intelligente, kordate en karaktervolle Marga Klom pé, die al zeven jaar kamer lidmaatschap voor de KVP achter de rug had, bleek ook als vertegenwoordigster van de regering geen eendags vlieg te zijn. Van 1956 tot 1963 en van 1966 tot 1971 maakte zij deel uit van in to taal vijf kabinetten. In de tussenliggende periode volg de zij de verrichtingen van de ministersploegen van Ma- rijnen en Cals vanuit de ka- merbanken. Als minister van maatschappelijk werk was zij aan het begin van de jaren zestig verantwoordelijk voor de totstandkoming van de Bijstandswet. Vele malen heeft Marga Klompé in interviews het verhaal verteld over het be gin van haar „nooit geambi eerde" carrière als minister. Tijden^ de kabinetsformatie van 1956 kreeg zij in Home, waar ze een rooms-katholie- ke lekenconferentie bijwoon de, een telefoontje van haar partijgenoot Cals. Hij vroeg haar onmiddellijk naar Ne derland te komen voor een onderhoud met formateur Drees. KVP-leider Romme bleek zijn toen 44-jarige frac tiegenote Marga Klompé te hebben aanbevolen voor een plaats in het nieuwe kabinet. Bij aankomst in Den Haag hoorde zij dat Drees over die aanbeveling niet had staan juichen, maar had besloten de dame in kwestie het voor deel van de twijfel te gun nen. „Drees was bang dat hij aan mij een lastige tante zou krij gen", aldus Klompé in een terugblik op die dagen. „Ik zei tegen hem: „Hoort u eens, ik zit hier niet om te bedelen. Als ik u niet aansta, geeft u me rnaar een retourticket naar Rome". Toen kreeg Drees het benauwd en zei hij dat hij het zo niet had be doeld. We maakten toen de afspraak dat ik de vrijheid zou krijgen na twee maanden als minister terug te treden als ik het gevoel had dat hij mij nog niet vertrouwde". Op dat moment kon Marga Klompé niet vermoeden dat er al spoedig een zeer harte lijke relatie tussen haar en Drees zou ontstaan. Geduren de de afgelopen 25 jaar heeft zij nauwe contacten met de oude Drees onderhouden en hem veelvuldig in zijn huis Nacht van Schmelzer In 1963 had Klompé genoeg van het ministerschap. Zij keerde terug naar de Tweede Kamer, maakte daar de val van het kabinet-Marijnen mee (over de omroepwet) en vervolgens de ondergang van het kabinet-Cals in de be ruchte „nacht van Schmel zer". Zij was een van de zeer weinigen in de KVP-fractie, die zich in die vroege okto- berochtend van 1966 tegen het opblazen van de rooms- rode coalitie verzette. Haar verbittering over het feit dat het uiteindelijk toch gebeur de en dat zij zelf nota bene ook voor de motie van wan trouwen stemde („ik werd gemanipuleerd") heeft zij la ter nooit onder stoelen of banken gestoken. Toen Jelle Zijlstra na „de nacht" een overgangskabinet moest vormen, deed hij een dringend beroep op Marga Klompé daarin zitting te ne men. Ze zwichtte en keerde terug op haar oude ministe rie, dat inmiddels Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heette. Tegen haar wil kwam ze in 1967 ook op die post terecht in het kabinet- De Jong. Eigenlijk wilde ze het liefst terug naar de ka- merbanken, maar ook nu weer bezweek ze onder de druk die op haar werd uitge oefend zich als minister be schikbaar te stellen. Pas vele jaren later onthulde Marga Klompé dat ze bij die kabinetsformatie de kans heeft gehad de eerste vrou welijke premier van Neder land te worden. „In de KVP- fractie is die mogelijkheid aan de orde geweest, maar ik heb toen gezegd dat ik niet wilde omdat ik niet zo'n ex pert was op financieel-econo- misch gebied. Ik moest wel lachen toen ik zag wie het uiteindelijk werd, want De Jong was hu ook niet bepaald een financier en een eco noom". In 1969 werd minister Klom pé het middelpunt van een incident dat veel stof dèed opwaaien, met name in be houdende katholieke en protestantse kring. Zij reikte de staatsprijs voor de letteren uit aan de omstreden schrij ver Gerard (van het) Reve en liet zich bij die gelegenheid zonder protest door de schrij ver kussen. Heden ten dage zou niemand daar meer aan stoot aan nemen, maar in die tijd ontaardde „de kus" in een echte rel, waarbij het woord „schande" niet van de lucht was. Kerkelijk werk Onverbiddelijk zette Marga Klompé in 1971 een punt achter haar politieke loop baan, hoewel zij in de daar opvolgende jaren nog wel re gelmatig Tn- het politieke nieuws opdook. Kort na haar afscheid uit het kabinet-De Jong werd zij benoemd tot Minister van Staat, een ereti tel die slechts aan zeer weini gen wordt toegekend. Op gezette tijden en met name bij problematische ka binetsformaties worden Mi nisters van Staat door de ko ningin ontboden om adviezen te geven. Bij de formatie van het tweede kabinet-Van Agl in 1981 deed koningin Bea trix, die nog maar net haai moeder was opgevolgd, vooi het eerst openlijk een beroep op de wijze lieden. Later ver telde Klompé daarover een fraaie anekdote. Beatrix had haar gevraagd naar Drees sr. (ook Minister van Staat) te gaan om te vernemen wat zijn opinie Was. Klompé: „Dat heb ik gedaan en het advies van Drees heb ik aan de koningin overgebracht. Maar toen zei ze: „Ik heb me bedacht. Per slot van reke ning ben ik een jonge vrouw en daarom ga ik toch zelf maar even naar de oude heer In de jaren zeventig wijdde Marga Klompé zich voorna melijk aan kerkelijke zaken: voorzitter van de Nederland se commissie Justitia et Pax, lid van de beleidsadviescom missie van de bisschoppen conferentie en voorzitter van de sectie internationale za ken van de Raad van Ker ken. De politiek verdween echter geenszins uit haar le ven. In 1978 bijvoorbeeld werd zij benoemd tot lid van Dr. Marga Klompé in haar woning tijdens een interview dat zij vorig jaar nog aan onze krant toestond. een commissie van drie wijze mensen, die moest onderzoe ken welke kamerleden zich zelf fiscaal hadden bevoor deeld met behulp van koop sompolissen. CDA In politiek opzicht behoorde Klompé altijd tot de linker vleugel van de KVP en later van het CDA. Datzelfde gold voor haar opstelling binnen de rooms-katholieke kerk: zij vond onder meer dat ook vrouwen priester moeten kunnen worden en zij verzet te zich tegen dictaten van pausen en bisschoppen. Lange tijd heeft Marga Klompé zich uitgesproken te gen de totstandkoming van het CDA, bang als zij was voor een onduidelijke, grijze politieke club. Tenslotte heeft zij zich bij de fusie van KVP, ARP en CHU neerge legd, niet uit politieke maar uit praktische overwegingen: „Met z'n drieën zijn we meer mans. Zonder CDA zouden de drie partijen tot splinters verworden". In 1974 liep Klompé voor het eerst en ook voor het laatst mee in een protestdemonstra tie. Dat was de massale op tocht in Utrecht tegen de Vietnam-oorlog. In latere ja ren sprak zij ook steeds va ker haar afkeuring uit over de kernwapenwedloop. Het NAVO-besluit van 1979 om -in Europa 572 nieuwe raket ten te stationeren (waaronder 48 in Nederland) kon haar goedkeuring niet wegdragen, maar een eenzijdige ontwa peningsactie van Nederland beschouwde ze als zinloos. In het leven van Marga Klompé nam het bijbelver haal over de „talenten" een belangrijke plaats in. Ieder een heeft op aarde een taak meegekregen en die moet zo goed mogelijk vervuld wor den, met gebruikmaking van alle ontvangen talenten, zo luidde haar levensvisie. „Met z'n allen moeten we de we reld leefbaarder maken", heeft ze eens gezegd. „Resul taten zie je daarvan niet zo gauw, maar er moeten wel steentjes gelegd blijven wor den". Aan die overtuiging heeft Marga Klompé zich haar hele leven gehouden. DICK VAN RIETSCHOTEN Bejaarden gaan door Ook gisteren hebben bejaarden geprotesteerd tegen de bezuinigings plannen van minister Brinkman (WVC). Dit keer waren het de bewoners van de tehuizen De Kimme en het Korthagenhuis in Amsterdam- Noord. STEENBERGEN Za kenman H. Bos uit Rolde, die vorige week door de rechtbank in Assen is ver oordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar en drie maanden wegens ille gale import van enige tienduizenden tonnen cy anide houdend gips, klaagt zijn verdediger mr. Baruch Moszkowicz aan. De advocaat heeft hem in zeven weken tijd onder druk 100.000 gulden aan declaraties laten betalen. Volgens J. Bel uit Steenber gen, zwager en woordvoerder van Bos, dient mr. Max Mozs- kowicz sr., die Bos ook bij zijn hoger beroep bijstaat, bij de Orde van Advocaten in Den Bosch een klacht in tegen zijn zoon en onderzoekt de moge- Lijkheid van een strafklacht bij justitie. Mr. Max Moszkowicz verklaarde niet zelf een klacht tegen zijn zoon te zullen indie nen. Hij zei slechts de rechts zaak tegen Bos te hebben overgenomen van Baruch Moszkowicz. Volgens mr. Ba ruch Moszkowicz zijn de be schuldigingen aan zijn adres van J. Bel „pertinent onwaar" en zal hij een strafklacht in dienen tegen Bel. Baruch Moszkowicz: „Bel heeft via mij geprobeerd geld los te krijgen van mevrouw Bos. Zogenaamd voor de goede diensten die Bel voor Bos zou hebben verricht. Ik ben daar niet op ingegaan en nu probeert hij mij zwart te maken. Bel is bovendien geen woordvoerder meer van me vrouw Bos". Ook mevrouw Bos ontkent dat Bel woord voerder zou zijn voor haar en haar man. Volgens haar ver telt niemand in deze zaak de waarheid. FRIEMELS EN? MPC je je pcceF- \JehK ouee ocew \/w Ce Messres.' Fraude met autotelefoons AMSTERDAM De rijkspolitie heeft gisteren bij veertig huis zoekingen in verschillende delen van het land dertien arresta ties verricht in verband met een omvangrijke zwendel met auto telefoons. Daarbij zijn dertig onrechtmatig verkregen autotele foons, alsmede onderdelen daarvan, diverse soorten van zendap paratuur, portofoons, computerapparatuur en in een aantal ge vallen vuurwapens in beslag genomen. Aanleiding tot de groots opgezette actie is de aangifte van de PTT over illegaal gebruik van het autotelefoonnet. In toenemende mate wordt de PTT ge confronteerd met diefstal en illegale import van autotelefoons, die daarna weer worden verkocht en illegaal gebruikt. Door middel van deze apparatuur en enkele technische ingrepen kan men een tijd lang kosteloos gesprekken voeren. CONSUMENTENORGANISATIE REAGEERT GESCHOKT DEN HAAG Het ziet er naar uit dat ziekenfonds verzekerden in de nabije toekomst meer eigen bij dragen moeten gaan beta len voor allerlei vormen van medische hulp, zoals opname in een ziekenhuis en consulten van huisart sen en specialisten. Vrij dag vergadert de Zieken fondsraad over een advies aan staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) om het aantal verplichte eigen bijdragen te vergroten. Het landelijke patiënten/con sumentenplatform heeft al ge schokt gereageerd op de plan nen. De eigen bijdragen zullen volgens deze organisatie extra hard aankomen bij mensen die ook tge maken hebben met andere bezuinigingsmaatrege len. Bijvoorbeeld in de sfeer van de sociale zekerheid. Deze groepen mensen zullen zich bepaalde vormen van gezond heidszorg dan eenvoudig niet meer kunnen permitteren. De PvdA zal tijdens het debat met concrete voorstellen ko men om ruim een miljard gul den te bezuinigen. De socialis ten denken daarbij aan drie dingen: normering van de lig- duur in ziekenhuizen, minder opnames bij dagbehandeling en het in loondienst nemen van specialisten. Het CDA zou er veel voor voelen deze voor stellen te steunen, omdat ze meer opleveren dan de 300 miljoen die het kabinet in het eerste jaar wil bezuinigen. De PvdA is bereid om eventueel te overleggen met de CDA- fractie over een gezamenlijke opstelling. Staatssecretaris Dees heeft drie mogelijkheden voorge steld om de komende vier jaar /"600 miljoen te bezuinigen: verkleining van het zieken fondspakket (bijvoorbeeld door de anticonceptie-pil niet langer te vergoeden), invoe ring van een „eigen risico voor ziekenfondsverzekerden (waardoor men bijv. jaarlijks de eerste ƒ200 aan medische hulp zelf moet betalen) en ten slotte invoering van meer ei gen bijdragen. De commissie uit de Ziekenfondsraad heeft nadrukkelijk voor de laatste bezuinigingsmogelijkheid ge kozen. Voor uitdunning van het ziekenfondspakket ziet men nauwelijks goede moge lijkheden. Alleen de tandheel kundige fluoridebehandeling van kinderen en de schoon- heidschirurgie (correctie van oren, borsten e.d.) komen in aanmerking om uit het zieken fondspakket te worden verwij derd. Benzine morgen 2 cent goedkoper ROTTERDAM Benzine wordt morgen twee cent goed koper. Dit is gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp komen hierdoor voor super benzine op 144 cent per liter en voor normaal op 139 cent per liter. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de internationale productnoterin gen in combinatie met de dol larkoers. AMSTELVEEN Werknemers van wie het basisloon beneden de ziekenfondsgrens ligt, maar die met toesla gen en uitkeringen toch boven de 48.500 gulden uitko men, moeten volgens de Ziekenfondsraad uit het zie kenfonds verdwijnen. Ze dienden zich particulier te verzekeren. De Raad zegt dat in een ontwerp-advies aan staatssecretaris Dees, dat vrijdag wordt behandeld. Zouden eindejaarsuitkeringen, winstdelingen, en dergelijke wor den meegerekend bij het gewone loon, dan moeten 50.000 verze kerden het ziekenfonds verlaten. Dat komt het fonds op een te kort te staan van negen miljoen gulden. Maar de achterblijvers in het ziekenfonds gaan ook premie betalen over de toeslagen en uitkeringen die bovenop het gewone loon komen en dat levert al 61 miljoen meer op. Wordt bij het meetellen van ander dan basisloon ook winst uit vermogen-of inkomen uit eigen bedrijf betrokken, dan zouden tussen de 100.000 en 200.000 verzekerden het ziekenfonds moe ten verlaten. Zo'n aderlating zou leiden tot een premieverhoging en daar is de ziekenfondsraad geen voorstander van. In het ad vies van de Raad wordt ook een gelijke behandeling voorgesteld van ongehuwd samenwonenden. Als die dezelfde rechten krij gen als gehuwden zou het aantal ziekenfondsverzekerden weer met 50.000 worden uitgebreid.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3