M&S/ft IA A K T MC D E BETA/ UBA AR Eve Adam wil onderzoek naar overname Quicl ECONOMIE Big Bang in de City begon met een knalletje CeidócSouiant DINSDAG 28 OKTOBER 1986 PAGINA 2 VleermuiSpullover. 11" geruwd. 100% acryl. o.a. in oker met zwart. S-M-L. Blouse. AA polyester/katoen. taupe en grijs. 36-46 Wollen mantel. 4"TA 36-46 l/y;- Wollen mantel. 47A o.a. in marine. 1 V" 36-46. Munten en investeringen Zuid-Afrika nu echt taboe LUXEMBURG Gouden munten uit Zuid-Afrika mogen niet meer in de EG geïmporteerd worden en Europeanen mogen geen nieuwe investeringen in Zuid-Afrika doen. Voor die twee maatregelen, waartoe al op 16 september was besloten, hebben de EG-ministers van buitenlandse zaken gisteren in Luxemburg eindelijk definitieve regelingen getroffen. Voor de importstop op de munten (Krugerrands) komt een Europese verordening. Uit- gezonderd worden gouden munten die vóór 1961 geslagen zijn. Daarop komt nog de beeldenaar voor van Koningin Elizabeth van Engeland, omdat Zuid-Afrika toen nog tot het Gemenebest behoorde. De importstop geldt ook niet voor gouden munten die onder een reeks afgesloten leveringscontract vallen, en voor munten die onderweg zijn naar Europa. In munten die al in de EG aanwezig zijn mag normaal gehandeld worden. Het investeringsverbod valt niet onder de Europese wetgeving. Dat is intergouvernementeel overeengenomen „door de minis ters in het kader van de Raad bijeen", zoals de geijkte formule daarvoor luidt. Het gevolg van de intergouvernementele over eenkomst is dat de EG-lidstaten nu elk voor zich moeten gaan regelen dat nieuwe investeringen in Zuid-Afrika onmogelijk worden. Natuurlijke, zowel als rechtspersonen in Europa zullen geen nieuwe investeringen in Zuid-Afrika meer mogen doen. Dat be tekent onder meer dat het oprichten van nieuwe filialen, of het uitbreiden van reeds bestaande, verboden is. Niet alleen nieuwe investeringen vallen onder het verbod, maar ook leningen aan bedrijven in dat land, die langer dan vijf jaar lopen. Investerin gen die dienen om een bestaande economische activiteit in Zuid- Afrika te handhaven, blijven toegestaan. Van het verbod kan afgeweken worden als het gaat om investeringen in onderwijs, voor de gezondheid, en in de sociale sector. De EG-lidstaten, zo is afgesproken, zullen elkaar, en de EG- commissie in Brussel, op de hoogte houden van de nationale maatregelen die ze treffen om het investeringsverbod te regelen. „Zo is er toch nog een soort van communautair toezicht", zo zei een hoge ambtenaar in Luxemburg. Denemarken heeft nog een verklaring afgelegd, waarin het oproept om „niet in gaten te springen", die nu in Zuid-Afrika ontstaan. Kartonmachine Vijftig miljoen vierkante meter massiefkarton per jaar, genoi om een tweebaans weg van 8.500 kilometer lengte mee te bekl den. Dat is de produktiecapaciteit van deze splinternieuwe k; tonmachine van Dollard Karton in Nieuweschans. Voor de 1 meter lange en drie verdiepingen hoge machine moest het bedi een geheel nieuwe hal bouwen. Dollard Karton is nu één van grootste en best uitgeruste massiefkartonproducentea van Eur pa. HENGELO De schoenfa briek Eve and Adamshoes uit Waalwijk is „geïrriteerd en zeer teleurgesteld" over de handelwijze van de Zutphense curator mr L. Hamaker die vorige week besloot de sport- schoenenfabriek Quick in Hengelo te verkopen aan drie ex-werknemers van Quick. De Waalwijkse fabriek heeft de Zutphense rechter-commissa- ris Scholten van Aschat ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken in de laatste dagen rond de overname van Quick. Vorige week woensdag werd bekend dat curator Hamaker en de Amrobank het failliete Quick Hengelo hebben ver kocht aan drie ex-werknemers die voorlopig werk garandeer den voor in totaal 22 mensen. Nu blijkt dat Eve and Adams hoes op 17 oktober een heeft uitgebracht waarbij totaal vijftig mensen bij Qui aan de slag zouden kunn Hamaker heeft dat bod als laag" afgewimpeld en vo keur gegeven aan het hoog bod van de drie ex-werki mers. Eve and Adamshoes is bijzc der „misnoegd" dat Hamal de industriebond FNV hebben verteld dat Eve Adamshoes zich op het h moment als gegadigde overname zou hebben terug trokken. Directeur L van Eve and Adamshoes v morgen: „Dat is pertinent i waar. Wij zijn voortdurend de markt geweest en we h den een concreet bedrijfsp! klaarliggen waarbij we Qu een bredere basis hadden v len geven". EG legt alcoholprobleem met Japan aan GATT voor LUXEMBURG De EG gaat in Genève bij de Gatt (de Al gemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) een pro cedure tegen Japan beginnen. Dat hebben de EG-ministers van buitenlandse zaken giste ren besloten. De EG wil dat Japan zijn markt meer open stelt voor de import van Euro pese sterke drank en wijnen. In de GATT in Genève moet nu maar eens duidelijk uitge maakt worden dat Japan deze :Europese produkten discrimi neert, zo vindt de. Europese Ministerraad. Een onafhankelijk bureau heeft enige tijd geleden al, in opdracht van de EG-commis- sie, een studie verricht, waar uit bleek dat in vijf jaar tijd de Europese alcoholica slechts 0,8 tot 1 procent van de Japanse consumptie uitmaakten. Oor zaak daarvan is dat Japan er een zeer ingewikkeld systeem van accijnsheffing op nahoudt. Ook de Japanse douanerech ten op dranken zijn veel hoger dan die van de EG en van de VS. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Directiewisseling Shell Nederland DEN HAAG Drs. A.C. H frich, president-directeur 1 Shell Nederland, één van werkmaatschappijen Koninklijke/Shell Groep, g in maart 1987 met pensioen wordt dan opgevolgd door c H. Hooykaas, thans direct van Shell Petroleum Devel ment Company of Nigeria. Helfrich werd in 1981 noemd tot president-directi van Shell Nederland. Hij I na zijn studie economie Amsterdam in 1954 in die van de Koninklijke/SI Groep. Zijn opvolger, de 55-jarige Hooykaas, is sinds 1983 dir teur van de werkmaatschaj in Nigeria. Hij was van tot 1983 directeur van de I derlandse Aardoliemaatsch pij, een gezamenlijk bed van Shell en Esso, en trad t< toe tot de directie van SI Nederland. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De revolutionaire deregulering van de City Londen is gisteren begonnen met een nietig knalletje dat plaats innam van de verwachte „Big Bang". In de Stock change, de effectenbeurs, moest de grote Ciac-computer pi tisch meteen stilgelegd worden. Dit kwam omdat de beeldsch minstallatie Topic, waarop men de laatste marktprijzen kan zen, te veel werd geraadpleegd. Volgens computerexperts wa een overlast van meer dan 200 pagina's per seconde. Geen enkel computersysteem is opgewassen tegen een dergeli vraag. De Londense effectenbeurs is nochtans voortreffelijk g quipeerd met de modernste apparatuur. Maar hoewel deze i ken van tevoren vrij grondig getest is en hij zijn deugdelijkh had bewezen, waren gisteren sommige yuppies van de City t van oordeel, dat het hen nog veel aan werkervaring ontbra De computerproblemen van gistermorgen hadden tot gevolg, zo'n half uur lang niet op de verwachte elektronische mal handel kon worden gedreven. Tot het computersysteem w bruikbaar was, werd dan maar een beroep gedaan op de o werkmethode, waarbij men koopjes sluit per telefoon of via soonlijke contacten op de vloer van de Stock Exchange. De managers van de beurs zoeken middelen om nieuwe over te voorkomen. Eén van de vele problemen waarmee zij re ning moeten houden, is dat de effectenbeurs nu een stuk vi ger, met name 's morgens om half acht (in ons land half neg opengaat. In de City van Londen werken zo'n 400.000 mens Zij blijven nu ook veel later aan de slag dan in de tijd vooi deregulering. Hun streefdoel is: voortaan alles op z'n Airt kaans om ten minste een deel te kunnen heroveren van wal de laatste jaren ten gevolge van ouderwetse denkbeelden op internationale markt hebben verloren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20